LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Stráník 10875
3.Ondra 10828
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652311 cest
Nové přelezy:
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C

Stěny
Sportcentrum Koloseum - Plzeň
Studénka - Studénka
V 16 - Plzeň

Prodejny
NěcoNavíc.cz - České Budějovice
HUDYsport - Strakonice
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na Tlouštíku ne, ve skalách ano

Památník v Tisé

Dne 8. 1. 2014 proběhlo v Refugiu v Tisé jednání ve věci horolezeckého památníku na věži Tlouštík. Dovoluji si zde nabídnout svůj pohled na jeho průběh (budiž nepovažováno za ofigo zápis, ten bude následovat později).

Intro: horolezecká legenda Gerd Tschunko z Dubí v posledních dvou letech pracovala na přípravách památníku horolezců v Tiských stěnách. Jeho prezentovaná vizualizace a umístění na věži Tlouštík však zvedly vlnu odporu. Proto se dnes v Tisé sešli k diskuzi zájemci o další osud památníku.

Přítomni: Tschunko Gerhard, Aksamit Pavel, Bohuněk Pavel, Jandásek Jiří (starosta Tisé), Ježek Jaroslav, Kodýmová Iveta, Komínová Jana, Křivinka Filip, Riese Tomáš, Rosol Jiří, Stránský Tomáš, Wagnerová Leona a další.

Průběh: zkraje domluveno, že schůzka bude mít víceméně formální průběh se zápisem a závěrem, který případně poslouží jako podklad pro další jednání např. pro obec Tisá, ČHS a CHKO Labské pískovce, tedy, kromě Lesů ČR, hlavní aktéry rozhodovacího procesu o horolezeckém památníku v Tisé.

Gerd Tschunko: Chtěl jsem udělat památku lidem, kteří za pobyt v horách či skalách zaplatili cenu nejvyšší - svým životem - a byli z místního regionu přibližně v rozsahu od Chomutova po Děčín. Zatím jde o 28 osobností. Nechtěl jsem ale, aby to připomínalo hřbitov (a tudíž to bylo na místním hřbitově v Tisé), proto jsem hledal spolu s architektem, Karlem Steinem z CHKO Labské pískovce, Jiřím Rosolem s OVK Tisá a starostou Tisé Jiřím Jandáskem vhodné místo ve skalách. Vytipovali jsme zhruba 5 míst v Malých i Velkých stěnách. Nejvíc se mi zamlouvalo údolí u Sáhiba, které je mírně odlehlé a kde nevede žádná lezecká cesta. Věci se ale vyvinuly tak, že byla nakonec vybrána věž Tlouštík jako vhodné místo, které je přístupné a viditelné a kde je skála narušená. V této věci byly obeslány místní oddíly, aby se k tomu vyjádřily. Řešil jsem i otázku, zda má být památník na skále, nebo na dovezeném objektu. Poté, co se objevily námitky proti Tlouštíkovi, si kladu zásadní otázku: Pokračovat s projektem památníku dál, nebo ne? Pokud ne, akceptuji to. 

Křivinka: Odpůrci památníku nejsou v principu proti jeho vzniku, zásadně ale vadí jeho umístění na věži Tlouštík, která je jednou z dominant skal v Tisé a kterou to nenávratně zničí. Dále pak kvůli památníku zanikne cesta Převis gigantů (námitka z pléna: cesta by byla cca 4 metry od zamýšleného památníku), proti čemuž mají výhrady kromě mnoha lezců mimo jiné i dva z prvovýstupců Karel Bělina a Zdeněk Hubka. Dále pak vadí provedení památníku, tak, jak bylo prezentováno na snímku na Lezec.cz. Připomíná to symbolický hřbitov na Hrubé skále a svou estetikou návrh patří do minulosti. Nakonec je tu výhrada, že umístění pod Tlouštíka je z hlediska piety nevhodné, protože tu proudí davy lidí. Celý projekt památníku byl odprezentován nešťastně, mělo být představeno víc variant, chyběla širší veřejná diskuse a prezentace na internetu.

Jiří Jandásek: Obec vítá toto připomenutí horolezců, ale v této fázi to vnímá jako spor horolezců s horolezci. Obec jako účastník řízení osloví Správu CHKO Labské pískovce, aby posečkala s ukončením probíhajícího řízení, dokud se záležitosti kolem památníku nevyjasní.

Závěr z jednání:
- bylo domluveno, že památník na věži Tlouštík nebude, bude na jiném místě v Tiských skalách
- Gerd Tschunko odprezentuje 2 další návrhy na umístění památníku
- estetika a provedení zůstane v rukách Gerda, který je otcem myšlenky. Provedení - na památníku budou cuprexitové destičky (každá cca 25 x 10 cm, pokud jsem to postřehl správně) se jménem, časovými údaji a místem tragedie, připevněné dvěma šrouby na podložce, která bude prostřednictvím dvou nerez dříků zapuštěná chemickou kotvou do skály + plastika dvou stylizovaných podaných rukou jako symbol kamarádství na vrcholu věže + desky s mottem + desky se zmínkou těch, kteří se na vybudování památníku podíleli, resp. v jejichž péči je. Tento popis berte, prosím, jen jako orientační nástřel, případovou studii jsem viděl jen zběžně.
- v horizontu cca 3 týdnů se zájemci sejdou, projdou Gerdem zamýšlená místa a vyberou to nejvhodnější. Závěr bude sdělen na ČHS a CHKO Labské pískovce.
- návrh pak bude srozumitelně odprezentován (ideálně na internetu), aby k němu mohla být diskuze
 
Moje dojmy z jednání v Refu:
- bylo to celkem prima, ale nemuselo se jednat, kdyby byl nápad srozumitelně veřejně představen a to jak ze strany navrhovatelů, tak ze strany vedení ČHS
- dosažený kompromis považuju za solidní východisko z celé situace. Ze strany CHKO Labské pískovce (Karel Stein) je příslib, že dohodu vzešlou z dnešního jednání zohlední při svém rozhodování (pokud toho tedy vedení ČHS využije a jako účastník řízení toto uplatní, ale to by snad mělo klapnout) 
- děkuju všem za podporu a z ní se odvíjející se mandát k odprezentování nesouhlasu s umístěním na Tlouštíka, zejména pak Horoklubu Chomutov - Pavlu Párkovi Suchopárkovi a Tomáši Atomovi Stránskému, jejichž jednoznačný postoj velmi oceňuju. Taky děkuju všem účastníkům diskuze zde na Lezec.cz (vyjma pár nesourodých a nepochopitelných komentů) za vcelku jasná vyjádření. Relevance diskuzních příspěvků na Lezec.cz byla zpochybňována jak ze strany vedení ČHS, tak ze strany účastníků schůzky v Refu - na mou přímou výzvu, abychom si jednotlivé příspěvky prošli podrobně, ale nebylo reagováno, čímž považuji tato zpochybňování za vyřízená.     

Předem děkuji za Vaše komenty, diskuzi ponechávám otevřenou, protože nízkoprahovost byla vždycky to, co se mi na Lezci líbilo :-)

Papouš   [úpravy] 22:58 08.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 poděkování23:19:03 08.01.2014
Díky za tvoje angažmá.
A Gerdovi za ochotu k ústupku.
P.odpovědět 
 Re: poděkování23:27:52 08.01.2014
Jo, díky hlavně Gerdovi a borcum z Chomáče. Zapomněl jsem ještě na Pavku Bohuňka a jeho světici Kominici.
 Papoušodpovědět 
  Re: poděkování09:23:51 09.01.2014
Dobrá práce Papouši.
LRHodpovědět 
   Re: poděkování21:17:33 09.01.2014
Jak se dělá dobrá práce soudruzi.
1 Je třeba prezentovat polopravdy a lži. Zneklidnit pracující veřejnost která bojuje za skvělé zítřky.
2 Celou věc oznámit tisku. Veřejnost je zneklidněna. Je rozdělena.
3Vše oznámit orgánům státní zprávy které vydali souhlasné stanovisko a apelovat na pozastavení řízení přehodnocení vydaného souhlasu.Společnost je nejednotná.
4 Vyvolat neformální schůzi a dožadovat se naší jediné pravdy donutit vydání závazného stanoviska, že takhle soudruhu ne tohle přepracuješ.
5 Autor- co nato ,že dva roky pracoval ,vložil peníze um a čas. Vlastně může být rád že nejsou padesátá léta a pracující nepožadují trest smrti. Dobrá práce soudruzi.
Pokud by se Vám tento text zdál podobný s některou s proběhlých akcí na tomto webu, je to podobnost čistě náhodná.
Pokud se vám zdá text podobný s proběhlou akcí tak jste na omylu.
Milan Týceodpovědět 
    Re: poděkování21:57:01 09.01.2014
co je tohle za sračku??
ivanodpovědět 
     Re: poděkování22:43:21 09.01.2014
Klíd. To je jen zmatenej Týce, co má ruce v mlýce. Nebo snad "Co se Týce týče, tak mám Týce v pí.e
Rob Royodpovědět 
    Re: poděkování23:20:07 09.01.2014
Prosím tě, neblbni. Až doteď se k tomuhle tématu debatovalo vzácně konstruktivně, k věci a slušně (jeden - dva blbci se najdou vždy a všude). Tak to, prosím, nedevastuj.
Robertodpovědět 
    Re: poděkování11:14:30 10.01.2014
A proč tu ten text je, když s diskutovaným tématem (jak tvrdí autor textu) nijak nesouvisí?
honzaodpovědět 
    Re: poděkování14:06:50 10.01.2014
Doufám, že si své námitky prezentoval na tom setkání.
Pro nás, co tam nebyli, nemohl bys být trochu konkrétnější? Rád si nechám vyvrátit v čem se mýlím. Mám za to, že:
Ad 1. + 2. s prezentací přišel Gerhard Tschunko.
Ad 5. autor zřejmě pracoval na něčem, co vlastně nikdo nechce. Bohužel se předtím nepokusil vyvolat diskuzi či informovat veřejnost, aby diskuze mohla proběhnout před vynaloženým úsilím. I tak myslím mu ale lidé za to tu v diskuzi projevili respekt. To ale neznamená, že s jeho konáním musí nutně souhlasit.
Ad 4. s tou "naší jedinou pravou" raději opatrně. Respektovat fakt, že lidé naopak nemusí souhlasit s tvou tvojí pravdou, by nebylo naškodu.

Diskuze tu na lezci byla podle mého soudu zcela korektní a věcná. Respektuj prosím to, že valná většina lidí měla na věc odlišný názor než ty. Ty názory se tu objevily ihned po tom, co článek uvedl sam G.T.
lukodpovědět 
    Re: poděkování18:57:08 10.01.2014
Milane Týce, není právě tvůj text z období, kdy se nemohlo nic dělat? Dnes naštěstí může každý vyjádřit svůj názor.
odpovědět 
    Re: poděkování21:05:19 12.01.2014
​Cau Milane, v Tise jsi byl, ale celou dobu jsem od Tebe neslysel nic konstruktivniho, jen ojedinele, situaci neresici vykriky. To mi neva, ale nepis sem ale, prosim, nesmysly.
Papoušodpovědět 
  Re: poděkování10:47:03 09.01.2014
Taky děkuji, za vychýlení lepším směrem.
Ad relevance komentářů:
Ne každej mohl do Tisé osobně dojet, takže relevantní byly komentáře dostatečně. ( a tentokrát nebyly ani anonymní)
 jirkasodpovědět 
  Re: poděkování14:35:48 09.01.2014
Díky
FERYodpovědět 
 Re: poděkování17:12:59 09.01.2014
Připojuju se k Piškotovi. Díky tobě i Gerdovi.
Robertodpovědět 

 Kříž v lese23:29:10 08.01.2014
U nás na Kozelce máme, stranou obvyklých cest, v lese dřevěný kříž. Na něj jsou umísťovány cedulky se jmény a daty těch kamarádů, kteří už olézají skály , popíjejí ostré nápoje a poplácávají kámošky někde jinde. Nikoho kříž nepobuřuje, víme o něm, čas od času tam zajdeme. Není to žádný monument, cedulku dají kámoši. Je nepsané pravilo, že cedulky mají být tvarem a materiálem stejné. Škoda že se, poslední dobou, moc zaplňuje. Jen si přeji, aby to už skončilo. Přesto že je stranou hlavních cest, pěšinka je k němu stále vyšlapaná, svíčky, kytky a takový ty kraviny jsou tam pořád. Stromek je tam ozdoben každé vánoce.
John, Plzeňodpovědět 
 Re: Kříž v lese23:31:13 08.01.2014
Jo, něco na ten způsob by mi vonělo asi nejvíc.
P.odpovědět 
 Re: Kříž v lese10:42:15 09.01.2014
Taky mi ten Kozelkovský kříž přijde nad všechny cedulky na skále. Je to asi tím krásným poklidným místem. Foto kříže je možno shlédnout zde:
http://www.lezec.cz/fotos/fil16486.jpg
 jirkasodpovědět 
  Re: Kříž v lese15:53:56 09.01.2014
Paráda, pohoda, v jednoduchosti je síla. A vsadím preso, že to nepotřebovalo ani vizuál od architekta..
Mokasínodpovědět 
 Re: Kříž v lese11:12:06 09.01.2014
Přijde mi to hodně pěkný, nejlepší a nejdůstonější řešení.
Pavelodpovědět 
 Re: Kříž v lese11:44:00 09.01.2014
Jednoduché, uklidňující. A netřeba zbytečně poškozovat rostlou skálu. Přimlouval bych se za něco v podobném stylu.
Pavel Suchopárekodpovědět 
 Re: Kříž v lese14:21:10 10.01.2014
Něco v podobném duchu by bylo ideální. Napadá mě jako nelezce totiž jedna otázka: Ptal se někdo těch ostatních návštěvníků přírody, kteří nelezou a tedy zmíněné "padlé" neznali, zda-li jim nebude vadit rozvrtaná odestičkovaná skála? Protože, tak nevratný jako je osud zemřelých horolezců bude navratné i poškození přírodní krásy skal tímto památníkem.
js.odpovědět 

 Palec hore00:02:57 09.01.2014
Paráda! Je vidět, že se (když se chce) dá i byrokracie občas usměrnit :-).
odpovědět 
 Re: Palec hore15:04:50 09.01.2014
ehm, sebekriticky přiznávám, že jsem v předchozí diskusi mírně přestřeloval. nejde o byrokracii! jde o to, co tý byrokracii, která nám v tomto případě jde na ruku, předhodíme k přežvekjání, čili problém čistě mezi námi (horo a lezci). GT přišel z nějakou v zásadě dobrou myšlenkou na pietní místo, ale dle obecného konsenzu je to dobrej nápad, ale vzatej ne za úplně šťastnej konec a nešikovně komunikovanej. obecně většinovej názor cejtím takovej, že pietní místo ano, ale ne na tloušťovi a radši poněkud méně okázale, stranou pokladen, značenejch cest, svačících výletníků a ječících dětiček, někde, kde je možno tiše rozjímat.
Lukas B.odpovědět 

 RVHP a tloustik06:08:49 09.01.2014
dobry a dik vsem...
l.odpovědět 
 Re: RVHP a tloustik13:41:32 13.01.2014
nie je to RVHP, bolo to ine bratstvo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/ thumb/1/1b/Warsaw_Pact_Logo.svg/200px-Warsaw_Pact_Logo.svg.png
dusanodpovědět 

 Poděkování08:03:28 09.01.2014
Děkuji Vám všem za záchranu.
Tlouštík
Tlouštíkodpovědět 

 památník10:42:43 09.01.2014
Moc děkuji všem,kteří se tak rychle dokázali dát dohromady a rychle jednat.Smekám i před Gerhardem,který je ochotný naslouchat a přijmout kompromis.Cítím,že všichni to mysleli dobře!A jen chci dodat,že pokud bych o celém zamýšleném návrhu věděla dříve,také dřive bych s tím začala něco dělat....
Dáda Dana Stránskáodpovědět 

 Pašáci14:56:51 09.01.2014
Jste pašáci!
Teckoodpovědět 
 Re: Pašáci15:16:24 09.01.2014
Dobrá práce (zdá se že) na všech stranách, ale zejména rychlost a iniciativa Papouše zasluhuje dvoudení pochvalu
jirkaodpovědět 

 Dobre15:40:32 09.01.2014
Je fajn videt ze se lidi dokazou dohodnout
Ondraodpovědět 

 snad to dobře dopadne11:23:58 10.01.2014
Jsem rád že jsme se dohodli že se dohodneme. Děkuji všem za vstřícné kroky i ústupky. Děkuji Gerhardovi!
Tomáš Stránský ATom.
Tomáš Stránskýodpovědět 

 kříž17:58:54 10.01.2014
Ten kříž se mi na Kozelce líbil.Jednoduchý,elegantní řešení bez poškození skály,mohl by se instalovat do nějakého klidného místa v bočním údolí.
Petrodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122061)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Den Trifidů 4 Bor
Úplňková 6C Bor
Rodinná Dovolená 6A Bor
Laurel A Hardy 6C+ Bor
Buster Keaton 6A+ Bor
Nově komentované:
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Kočičí Dieta Xa Adršpach
Varianta Závodní 7+/8- Pašinka
Duna (Cesta Přes Dvě Kozy) 7+/8- Pašinka

 Nově v diskusi:
Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: výborný rozhovor | pěkně | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: cesta | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: ad |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (131)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (51)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (11)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
Skialpový set Guru + Dynafit Speed | prodej lana | Arco pruvodce | Lezení v Jablonci | La Sportiva Genius vel. 44,5 | POVL-last_call | Velké pohory, Hanwag, ještě kvalitní řada | Spacák Warmpeace Viking 600 | Ocun Rebel LU | OSPREY - MUTANT 38 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 422 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 313 
 Alpine Route SVK 
 304 
 Alpine Wall Tour PLN 
 279 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 702 
 Back to heights CZE 
 262 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 337 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 295 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 289 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 301 
 Humla ESP 
 284 
 Chasing Niagara USA 
 280 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 274 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 281 
 Jugando a Escalar ESP 
 279 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 532 
 Linka nad Rájem CZE 
 287 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 273 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 277 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 259 
 Monviso Mon Amour ITA 
 275 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 267 
 Norge Lysefjord CZE 
 270 
 Obsesja PLN 
 260 
 Obyčajní chlapci SVK 
 244 
 Prohibido escalar ESP 
 271 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 255 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 256 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 264 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 248 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 337 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 251 
 Smím prosit CZE 
 288 
 Spradventure CZE 
 384 
 The Elements CZE 
 269 
 The Eyes of God DEU 
 261 
 The Unknown GBP 
 255 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 267 
 Utečenci do Afriky CZE 
 268 
 W!nteractivity FRA 
 268 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.