LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Žebříček
Cesty:
3.Šindel 12356
4.Votoček 11938
5.Štípek 11728
Bouldry:
3.Stráník 10775
4.Pochman 10575
5.Švecová 10500
Hory:
9.Švihálek 5320
10.Černý 5126
11.Chomová 4792

Výsledky
ČP obtížnost Brno (20.04)
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)

Deníčky
5551 lezců
1096116 cest
Nové přelezy:
Kamikaze 7c
La Familia 8a
Hobit 7C
Společenst 7C
Král Downi 7C+/8A
Galadriel 7C
Návrat Krá 8A
Heros 7C
Vzali Mi M 7C
Matrix Xb

Stěny
Klub Dubina - Litoměřice
Alpin Třebíč - Třebíč
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha

Prodejny
HUDYsport - Ostrava
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
HUDYsport - Hřensko

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osobnost: 5. 2. 1944 zemřel v Terstu Julius Kugy

Julius Kugy

Spisovatel a průkopník alpinismu v Julských Alpách Julius Kugy patří k osobnostem, které není třeba mnoho představovat.

Do dnešních dnů promlouvá k horolezeckým a alpinistickým generacím prostřednictvím myšlenek obsažených ve svých knihách.

U nás známe zejména knihu "Ze života horolezce", která ač vyšla ještě v průběhu druhé světové války, dodnes patří k základní publikaci v každé horolezecké knihovničce.

Kugyho příznivce jistě potěší, že tato kniha dodnes, např. v němčině či italštině, vychází.






Julius Kugy se narodil v Gorici tehdejší součásti rakousko-uherské monarchie (Gorizia, Görz je dnes součástí Itálie), do multikulturního prostředí, ve kterém byla samozřejmá aktivní znalost několika jazyků. Přestože oba rodiče byli Slovinci, zcela samozřejmě hovořili rovněž německy, italsky a furlanštinou, románským jazykem přežívajícím dodnes v severovýchodní Itálii. Kugyho rodiče pocházeli z typicky středostavovských intelektuálních rodin, a to se pochopitelně odrazilo i ve výchově a dalším vývoji mladého Julia.




Julius Kugy


dr. Julius Kugy (19. 7. 1858 v Gorici – 5. 2. 1944 v Terstu)

repro: archiv Horolezecká abeceda



První horské výstupy podnikal Kugy v otcově rodném kraji, v Korutanech, a později zejména samostatně v Julských Alpách. Po smrti otce se především věnoval zabezpečení rodiny a řízení rodinných podniků, za které již v útlém mládí převzal veškerou zodpovědnost. Po absolutoriu gymnázia vystudoval práva ve Vídni, a zároveň se i dokázal věnovat svým koníčkům, ke kterým patřila především hudba a botanika. Právě botanika pak přivedla mladého Kugyho do hor, kde se záhy stává nejvýznamnějším znalcem Julských Alp.
Společně s místními vůdci vytyčil na padesát nových cest na většinou dosud nezlezené vrcholy, ale zejména se věnoval soustavnému mapování a poznávání horského prostředí. Výsledky, zejména botanické objevy a přehledy soustavně publikoval, a podílel se i na zřízení alpinária a botanické zahrady u slovinského Bovce.

Kugy byl i výborným hudebníkem, byl členem, či dokonce založil několik amatérských hudebních těles v okolí, ale také sám komponoval. Ve vrcholném období svého života se rovněž, snad vlivem rodinných genů (jeho dědeček byl známým básníkem) začal věnovat literatuře, ale i další publikační a vydavatelské činnosti. Soustavné literární a publikační činnosti se pak věnoval zejména období mezi světovými válkami.

Článek s ilustračními obrázky především z Kugyho publikační činnosti na
Horolezecké abecedě


Julius Kugy, pionýr horolezectví a nadšený propagátor krásy hor, považovaný dnes za otce moderního horolezectví v Julských Alpách, byl především spisovatelem a humanistou, ovlivněný rovněž účastí v bojích v první světové válce, kterou strávil v horských jednotkách. Hory vnímal jako prostředek pozitivního působení na člověka, a hory i horolezectví jako celek - jako spojení sportovního výkonu a silného estetického zážitku v souznění s přírodou. Jeho ideály a láska k přírodě jsou vyjádřeny v řadě knih, jejichž prostřednictvím oslovuje stále nové generace horolezců.
Pozoruhodně se jeho vliv projevil ve slovinské, ale i italské a německé literatuře. V meziválečném období tak byl díky své publikační i přednáškové činnosti velice populární nejenom ve Slovinsku a přilehlých italských oblastech, ale i v německy mluvících zemích.
Právě tato popularita a vliv Kugymu na sklonku života, v průběhu druhé světové války, umožnily zachránit z koncentračního tábora Dachau několik slovinských alpinistů, kteří by zde v opačném případě pravděpodobně nalezli smrt. Konce válečného běsnění se však Julius Kugy nedočkal, zemřel v srpnu 1944 v Terstu.

V oblasti Julských Alp bez ohledu na to, zda se nacházíme v jejich slovinské nebo italské části bývá Kugyho jméno dodnes často připomínáno. Kromě pojmenování řady horských cest jeho osobnost připomínají i pomníky, z nichž se ten nejslavnější nachází v Triglavském národním parku na slovinské straně hor. Kugy, který však byl i německy píšícím spisovatelem je často připomínám v sousedním Rakousku, z jehož území pocházel jeho otec.



Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Jako ilustrační obrázek v záhlaví článku byla použita reprodukce části knižní obálky jednoho z Kugyho dodnes vydávaných knih; repro: horolezeckaabeceda.cz








Julius Kugy: Ze života horolezce

U nás nejznámější Kugyho kniha; Ze života horolezce, přeložená českým horolezcem a horolezeckým publicistou, metodikem i autorem průvodců Františkem Kroutilem. V tomto případě jde vázané vydání Kugyho knihy z r. 1943. V ilustračním obrázku doplněné dobovými, resp. sotva o třicet let staršími průvodci po Slovinsku, z produkce „Českého odboru Slovinského alpského družstva“

foto © Tomáš Frank



Některé zdroje a odkazy:

Julius Kugy na Horopedii
Julius Kugy na české Wikipedii
Video o Juliu Kugym na německé Wikipedii
Julius Kugy na Wikipedii (anglicky)
Julius Kugy na Wikipedii (italsky)
Julius Kugy na Wikipedii (slovinsky)


Julské Alpy - ilustrační foto

Julské Alpy (Julijské Alpe, Alpi Giulie), oblast hlavního působení Julia Kugyho

foto © Tomáš Frank


Tomáš FRANK   [úpravy] 00:00 05.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Julius Kugy09:53:57 05.02.2014
V Julských Alpách byli aktivní tou dobou také čeští horolezci – „alpisté“ (Jiří Čermák, Viktor Dvorský, Karel Hlava, Vladimír Růžička, Dr. Chodounský), kteří v roce 1897 založili „Český odbor Slovinského planinského družstva“.
Julius Kugy který udělal mnoho prvovýstupů (mimo jiné na Škarlatici,Montaš, Cima de lis Codis a mnoho dalších kopců), který udělal také několik zimních prvovýstupů (Triglav, Jalovec, Montaš), který byl asi 40 krát na Triglavu, 35 krát na Montaši, 15 krát na Škarlatici a 15 krát na Jalovci byl zdatný „alpista“. Svých českých horolezeckých kolegů si velice vážil. Ve své knize „Ze života horolezce“ konkrétně a jmenovitě píše:

„Pražští horolezci, pánové dr. Čermák, dr. V. Dvorský a řada jejich zdatných společníků, zčásti bez vedoucího, zčásti s trentským Jožem Komacem, vykonali v tomto nádherném horském zakoutí opravdu systematickou objevitelskou práci….....
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Julius Kugy10:27:50 05.02.2014
...což je, ovšem, téma na jiné povídání :) Český odbor Slovinského planinského družstva jsem sesnažil výše, alespoň nepřmo připomenout v ilustračním obrázku, kde právě průvodci z produkce této poměrně, odborně i materiálně silné, alpinistické organizace tvoří "stylové" doplnění obrázku.

Přiznávám, že sice mám nasbíraný materiál k samostanému článku na téma první, výhradně české horolezecké (nebo, chcete-li alpinistické) organizace, a zčásti mám připravený i materiál na "profil osobnosti" Prof. Chodounského, ale ještě jsem se k tomu nedostal.

Tématu jsem se ve svém kalendáriu už dotknul v článku o dodnes fungující České chatě (Češka koča) ve Slovinsku:
http://www.hor olezeckaabeceda.cz/ak tualita.php?id=49
(odstraň dvě mezery)
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: Julius Kugy11:02:43 05.02.2014
Moc hezky clanek, vice takovych, pokud mozno s vice fotkama.
Vojtaodpovědět 
   Re: Julius Kugy11:29:59 05.02.2014
Ono s fotkama je to k podobným článkům těžké... Asi by jich šlo na internetu ukrást dost, ale tam bychom se přečasto dostali do střetu s autorským právem.

A i fotky, které jsou (nejenom na internetu) volné, podléhaj často různým povolovacím procesům atd. A ty úplně a bezvýhradně volné fotky z internetu bývají většinou malé a nekvalitní.

Lze to pochopitelně řešit "ilustračními" obrázky. Tedy že nafotím Kugyho knížky v nějaké kompozici, reprodukuju část obálky nějakéknihy, nebo prostě dodám své fotky z uvedené oblasti (tedy slovinské i italské stryny Julských Alp) - ty ovšem většinou nemám zdigitalizované. Na skenování negativů nemám zařízení, pozitivy často nemám. Navíc nevím, jestli by takové ilustračky k tématu něco mohly dodat :)

Zkusím do článku ještě nějakou ilustračku dát. Ale nevím, zda se to tím zlepší. Něco ilustraček, reprodukcí i použitých volných fotek z nternetu je u toho původního článku na HA. Nechtěl jsem je sem dávat zejména pro nízkou kvalitu.
 Tomáš F.odpovědět 
    Re: Julius Kugy16:04:43 05.02.2014
Dobra a zasluzna prace !!
Diky.

PD
petr_plodpovědět 
    Re: Julius Kugy11:45:12 06.02.2014
Vidím, že tvorivú bádateľko-popularizačnú prácu Ti značne komplikuje autorský zákon. Ale myslím, že majetkové právo trvá 70 rokov od smrti autora, z toho by vyplývalo, že Kugyho texty a fotografie sú odvčera voľne šíriteľné. Pozor, nevzťahuje sa na obálku, Kroutilov preklad...
 shatterhandodpovědět 
     Re: Julius Kugy12:33:28 06.02.2014
Jenže fotky Kugyho (tedy toho, kdo ho fotil) mohou mít práva ještě stále platná... :-)
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Julius Kugy12:48:55 06.02.2014
Přesně tak. A těch pár volných je dostupných v hrozné kvalitě :)
Tomáš F.odpovědět 

 Bezezměny18:16:03 05.02.2014
Díky za članek. Zrovna nedavno jsem dočetl jeho knihu a zjistil, že co se týká pocitů v horách, nic se za těch téměř sto let nezměnilo.
Iwošodpovědět 

 pěkný článek18:30:03 05.02.2014
"Poznej ducha hory", jak pravil. Dnešní doba tohle trochu posunula, ale myslím,že základní pocit většiny členů lezecké komunity se tím stále dají vyjádřit.
josefodpovědět 

 četba19:31:13 05.02.2014
Když je řeč o Českém odboru, tak mi to nedá a musím všem, kteří trpí historickou úchylkou, doporučit spisek od Dr. Viktora Dvorského "V Julských Alpách (lezecké skizzy ze skupiny Razoru)". Vydáno asi někdy kolem 1910. O hodně tenčí, ale zato dobrodružnější než Kugy a k tomu dobová mluva. Jedna z mých nejoblíbenějších. Měly by jí mít v pražské městské knihovně. A se štěstím se dá nějakej kousek vyhrabat v antíku.
A díky za článek.
Jéňaodpovědět 
 Re: četba20:23:24 05.02.2014
můj oblíbený citát z Dvorského: Micá! Pivó!
Lukas B.odpovědět 

 česky...12:25:17 06.02.2014
je to furlanština.
Hnidopichodpovědět 
 Re: česky...12:35:13 06.02.2014
Furlanština z Furlanska, neboli regionu Friuli-Venezia
Kuba Turekodpovědět 
  Re: česky...12:51:18 06.02.2014
Díky, hnidopichu! Opravuju :)
Tomáš F.odpovědět 

 kniha20:10:01 06.02.2014
Tu knihu "Ze zivota horolezce" jsem jednou koupil nekde v antikvariatu. Celou jsem ji necetl, v Julskych Alpach jsem nikdy nebyl, tak k nim nemam vztah.

Ale pamatuji si vetu "nejeden kamzik presel pres toto sedlo do sousedni doliny na plecich mistniho pytlaka".

A pak jeste kdyz psal o ledovcovych alpach, jak si s sebou museli nosit drevo, aby si vubec mohli vecer uvarit.
jx zeroodpovědět 

 Klobouk dolů20:36:29 06.02.2014
Který z dnešních horolezců by strávil několik dní ve stěně v Alpách pouze s lákem od okurek, jutovým provazem,okovaných botech a vlněném oblečení
Petrodpovědět 

 Foto dne:

Pozvánka na padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (174396)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Gaining Altitude 7b+ Kyparissi
Kamikaze 7c Wanaka
La Familia 8a Voulismeno Aloni
Hobit 7C Pečínkova Skála
Společenstvo Prstenu 7C Pečínkova Skála
Nově komentované:
Jahodová Dřeň Xc Bezděčín
Crazy Monkey 7a Il-Latnija
Kroutek 5B Dehetnická Skála
Rybí Prsty 5C+ Babí Lom
Muka Obraznosti Xa Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a |

 Nové komentáře:
Re: Držák | Re: krása! | Král | big picture | neskutečný... | THnX | 50 je jen číslo | Kořeny.... | Neuvěřitelných 50 topů. | Láska k týmu |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (86)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (44)
Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (43)
Foto: Karabinou propíchnutá dlaň ruky lezce při pádu (17)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Valná hromada ČHS 2024 (12)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (8)
ZykyCup (7)
Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben (7)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

 Nově v inzerci:
Ahoj | Statická a dynamická lana | parťačku na skály | Arcteryx GTX-proshell | Arco, Val di mello-Versante sud | Boty scarpa | Simond Rock+ velikost 39 | Skály kolem Prahy | Bouldermatka | Gore-Texka Mammut |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 483 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 480 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 530 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 480 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.