LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jedu, šlapu na ty nohy!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
39.Nyéki 9982
40.Lebeda 9968
41.Procházková 9945
Bouldry:
39.Čermák 8506
40.Hronek 8475
41.Košťál 8453
Hory:
22. 2691
23.Zach 2660
24.Punčochář 2594

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795666 cest
Nové přelezy:
Playing Wi 7c
Out Of Sti 7a+
Affenhitze 7a+
Buscando A 8a
Tepláková 7C
Žíla 7C+
Entre Dos 8a
Crossed Ey 7b
Gilles No 7c
Como In Su 7b

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
321 Boulder Club - Brno
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták

Prodejny
HUDYsport - Praha 9
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1
HUDYsport - Zlín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nostalgické Fontainebleau

smallVe francouzském Fontainebleau se psala historie minimálně evropského boulderingu a podle mého názoru je pořád minimálně na „starém kontinentu“ jasnou jedničkou našeho sportu/bláznění/životního stylu...

A přesto se lezci dělí na ty, kteří ho milují a na ty kteří sem opravdu jezdit nemusí. Poprvé jsem tu byl před třinácti lety, naposledy asi před osmi. Vždy jsem si vyhledával ty silovější věci po chytech, protože ty technické hrůzy v plotnách nebo na hranách zkrátka lézt „nejdou“. Dopředu jsem si plánoval, co polezu, z fotek a videí studoval, kde jsou chyty, šel za jasnými cíli. Až letos na podzim tomu bylo zcela obráceně. Jeli jsme se boulderingem prostě bavit.

Nějaká pětka


foto by © Petr a Anička Reschovi


Každý den jiná část, každý den jiné kameny, jiný les, jiní lidé na okolních šutrech. Jen atmosféra pořád stejná. Pohoda, pohyb, přemýšlení, plácání, strach z vysokého výlezu a radost nahoře!
Fontainebleau je bouldering. Ten opravdový. Ten, který neodpustí žádnou chybu s postavení, poloze těla, umístění těžiště. Specialitou Fb jsou okruhy, které v každé oblasti obchází bouldery přibližně stejné obtížnosti.

A protože je tento francouzský skvost Čechy v poslední době neprávem opomíjen, nechte se provést některými jeho částmi, které jsme za šest dní navštívili. Zavzpomínali na časy minulé i objevili něco nového. A posíleni nechytovou Žihlí dost jsme si to užili. A až překvapivě nám to šlo.

Bas Couvier
Nejprofláklejší část oblasti, 5 kilometrů západně od vlastního města Fontauinebleau. Jsou tu největší legendy, první 6A, první 7A, první 7B. Nejen tady v lese, ale i na světě. Je tu ale taky hodně lidí. O víkendu sem raději nejezdit a už vůbec tu nebivakovat, mohli byste dostat včeličku s nějakým účinným paralyzérem do těla. Či poslouchat v noci hekání řiťomilců. Oblast je naštěstí tak veliká, že si klid najdete. Všechno na rovině. Něco je překvapivě lehké, něco nejde vůbec. Čísla nerozhodují. Pomalu není zapotřebí ani průvodce. Prostě se člověk někde zastaví a leze. Kilometr dál v lese se nachází Couvier-Rempart, kde se v mírném svahu nalézají těžké pecky (číselně) i těžké hrany ač s čísly výrazně nižšími. Kdo zkusil tamní „panelákové“ skleněné skvosty ví, o čem píšu.

Jet set 7A


foto by © Petr a Anička Reschovi


Apremont
Apremont je veliký. Asi tak dva Sněžníky (pozor rým). V mírném svahu, občas trochu roztroušený. Je tu potřeba kvůli boulderům více chodit (kolikrát i dvacet metrů od kamene ke kameni), pokud tedy člověk nechce zkoušet celý den jednu věc. Dopady pohodová rovinka. Občas boulder člověka vyděsí svou výškou, zejména, je-li těžký až nahoře. Poněkud hůře se tu orientuje ve značených okruzích, protože je jich moc a různě se proplétají. Nicméně barva čísla jako vždy napoví, jak je boulder těžký.  Jako v celém Fb jsou nejlehčí žlutá čísla (obecně kolem dvojek), přes oranžová (trojky), červená, modrá až po černá nebo bílá (šestky a sedmičky). Občas se objeví i jiná barva, ale tyto jsou základní. Mírný svah je otočený na jih, takže je tu příjemné teplíčko nebo i nepříjemné horko.foto by © Petr a Anička Reschovi


Nějaká čtyřka


foto by © Petr a Anička Reschovi


Paříž – La défense
Od centrálního Fontainebleau nejvzdálenější oblast, téměř 70 kilometrů autem nebo vlakem (za 13€ z FB včetně celodenní lítačky). Středobodem celé části La défense jsou dvě věže, jejichž zdolání by byl vskutku mistrovský výkon. Povrch je totiž nepříjemně oklouzaný a chytů není mnoho. Kromě La défence jsme navštívili i další části Paříže a přilehlého okolí, ale nebylo to z lezeckého hlediska úplně ono. Jisté možnosti nabízí koryto Seiny, naopak vysloveně bych varoval od části Versailles, kde u každého kusu kamene stojí brigádník s píšťalkou a vyštve každého, kdo by se chtěl kamene jen dotknout (a to ještě za vstup do venkovní arény zaplatíte devět éček).

Věž La Defénce

Celá věž

foto by © Petr a Anička Reschovi


Detail

Detail

foto by © Petr a Anička Reschovi


l´Élephant

Jeden ze zástupců JV částí Fontainebleau v okolí malebné vesničky Larchant, která je známá svou mohutnou zříceninou kostela.  Snad jedinou nevýhodou je menší počet těžkých věcí, jinak samá pozitiva. Nádherná písečná pláž pro děti. Rychle vysychající po dešti. Spousta chytů!!! Asi nejvíc z celého Fb. Občas hodně vysokánské věci. Na podzim tu v okolí roste spousta hub a je tu pramen pitné vody, což je zásadní pro všechny lidičky, kteří v lese bydlí ve svých plechových miláčcích či jen tak na divoko. Mimochodem tuhle možnost využívá poměrně hodně lidí, včetně Němců a funguje to v pohodě. Taky je tu docela dost „kešek“ (ach ty hinty ve francouzštině), čili ráj na zemi pro rodinky. Nezapomeňte kyblíky, autíčka a lopatičky, ať to Rešíci nemusí půjčovat prosebně se tvářícím ratolestem z půlky světa. Dva kilometry na sever je mnohem rozsáhlejší stinná oblast Dame Jouanne, která mě nikdy nějak obzvlášť nechytla a hezký pahorek obsypaný kameny: Manoury. Pár kilometrů na východ jsou oblasti v okolí vesnice Buthiers, tentokrát jsme to nezvládli, ale rozhodně také stojí za návštěvu, ideálně pro jedince pohybující se v šestkách a sedmičkách.


Franchard

Určitě největší oblast Fontainebleau. Dělí se na řadu částí, my jsme tentokrát volili „Isatis“ a nejbližší okolí. Oblast se rozprostírá v borovém lese, je tedy poněkud méně vystavena slunci. Skvělé dopady a pestrý výběr boulderů všech obtížností je absolutní samozřejmost. K nejbližším boulderům je to od auta půl minuty pěšky a proto se vyplatí jít alespoň minutu, aby si člověk užil více klidu. Je tu hodně ploten, stěn, ale i pár modernějších věcí ve stropech. Čistě subjektivně mi připadá část Isatis lepší pro lehčí lezení, část Cuisinére nabízí více prásků. Vysloveně mě zklamali části Sablons či Hautes Plaines, které jsou vhodné snad jen do horkých dní, jinak jsou stinné a poměrně dost zarostlé. V „Isatisu“ potká lezec asi nejvíce z celého Fb lišty tvořené křemencovými destičkami, ale jsou tu i klasické „obloidy“. Pamatuju si na 6A+, které mi odolávalo dva výjezdy, tentokrát se naštěstí nic podobného nekonalo. Asi „dobrej oddíl“.
La Tonsure 7A+


foto by © Petr a Anička Reschovi


Les Trois Pignons (Roche aux Sabots, Cul de Chien)

Oblast charakteristická obrovskými písečnými plážemi, jen to moře tu nešumí. Vzpomínám si, jak jsme kdysi civěli na Frantíky, kteří na zádech nenosili „postýlku“, ale jakési kůly. Když jsme došli k plážím, bylo vše jasné. Kůly do země, natáhnout síť a mrskat volejbal. Než však dojdete k té nejslavnější pláži na Cul de Chien, zastavte se určitě na parkovišti bližší oblasti Roche aux Sabots. Víc si tu zalezete, což platí o všech obtížnostech. Klasicky jako všude ve Fontáči nebudete vědět, do čeho dřív nalézt. Je tu i hodně velmi lehkých věcí, včetně žlutého, tedy nejlehčího okruhu. Chybí tu akorát osmičky. Až se unavíte, popojděte na Cul de Chien, protože to krajinově rozhodně stojí za to. Škoda jen, že ten „pejsek“, tedy skalní útvar vévodící celé oblasti, padá a nesmí se něj lézt. Lezecky zaujme zejména vysoké stropové 7A a pak poněkud vzdálenější známý strop s nejlehčím boulderem za 7B+. Nikdy jsem nedošel ke vzdálenějším oblastem této části, včetně rozsáhlé 95.2, takže bohužel nemohu sloužit.

Le Treiziéme Travail Direct 7C+


foto by © Petr a Anička Reschovi


A tak dále…

To, že jsme snad nejdražší zemí v Evropě, už ví každý. Krámy jsou všude a nemá smysl s sebou tahat moc jídla. Průvodce si lezec musí koupit podle toho, co chce zhruba lézt. Existují výběry sedmiček a osmiček, výběry šestek a sedmiček, okruhy… Fontainebleau je zkrátka obrovské! Při první návštěvě určitě pomůže mapa, například z informačního střediska nedaleko zámku ve Fontainebleau. Mě hodně oslovilo bydlení je v „Gités“, což je perfektně fungující systém pronájmů domků či jejich částí. Ceny mezi dvěma a třemi tisíci na hlavu za týden. Velikost od dvou lidí až po deset či patnáct. Moc příjemné, ale chce to neváhat a objednávat dost dopředu. Na internetu najdete všechno, takže i „gités“. Mimochodem majitelé často půjčují i bouldematky. V pohodě se dá vegetovat i v přírodě, ale raději někde v zapadlejších koutech. Jsou tu i nějaké kempy. Na dny volna je tu Paříž, která nabízí i pár věcí které jsou zajímavé nejen z lezeckého hlediska, krásný je zámek s parkem přímo ve Fontainebleau a v tomto městě je i pěkný bazén. Příjemným zpestřením může být i procházka po vesničce Barbizon, odkud pochází slavná malířská škola a kde je možné courat uličkami a nahlížet do ateliérů, popřípadě si odvézt pěkný obrázek.

Anička


foto by © Petr a Anička Reschovi


Nějaká trojka


foto by © Petr a Anička Reschovi


Nějaká pětka


foto by © Petr a Anička Reschovi


Nějaké 6A


foto by © Petr a Anička Reschovi


Kvíz 1


foto by © Petr a Anička Reschovi


Kvíz 2


foto by © Petr a Anička Reschovi


Přeju všem, aby si Fontainebleau užili stejně jako my.


Zdroj:
Více fotek na FB Petrohradské padání (pojali jsme návštěvu Fb také jako studijní cestu, takže na klasifikacích na „padání“ se to třeba i projeví)

Petr Resch prostřední   [úpravy] 09:19 03.12.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Fontáč je pecka11:44:00 03.12.2014
Podobným stylem jako Petr jsme ve Fontáči absolvovali týden na jaře. S rodinkou a přáteli jsme si pronajali domek a každý den jezdili po okolí. Jenom škoda, že nám celý týden pršelo. Byl jsem tam poprvé a určitě ne naposled.
Pekiodpovědět 

 Děti17:06:52 03.12.2014
A co děti? Masokombinááát.........
Arab a jeho děloodpovědět 
 Re: Děti17:20:17 03.12.2014
yeahh Jáchym a Bára wanted...fik fik
odpovědět 

 thumb up20:06:25 03.12.2014
moc pěkný článek Petře
Mikundulasodpovědět 

 Otazka22:07:40 03.12.2014
Bych se rada zeptala, co je to na prvnich 2-3 fotkach za sedohnede fleky na skale? To je nejak vybrousene, ci co?

Kdyz jsem se pred patnacti lety ve Fontaci casto pohybovala, niceho podobneho jsem si nevsimla...

Diky,

  Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: Otazka22:12:40 03.12.2014
Na některých místech jsou takovéto absolutně hladké sklovité desky. Nejsem geolog, nedokážu popsat. Je to běžné na řadě míst, pravda například v Bas Couvier to asi není, spíše v jižnějších oblastech.
Petr Reschodpovědět 
  Re: Otazka22:38:18 03.12.2014
Myslim že je to kremenec
ondroodpovědět 
  Re: Otazka08:14:09 04.12.2014
Aha, diky.

@Tonda. Asi jsem se nepohybovala v tech spravnych obtiznostech, zlute a oranzove bouldery se po previslych uplne hladkych deskach moc nelezou :).

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: Otazka22:20:54 03.12.2014
Promiň, ale mám pocit, že ses tam zas tak moc často nepohybovala.
Tondaodpovědět 

 ...08:15:40 04.12.2014
Perfektný článok (a mini-sprievodca), zároveň som sa dobre pobavil... :) Vďaka!
tah-sha-tungaodpovědět 

 Reschreport12:01:15 04.12.2014
Jo pěkný, díky za článek. Dostavily se krásné vzpomínky. Je to tam skvělý, dokonce i v zimě to jde, ale je to bohužel trochu z ruky.
Jardaodpovědět 

 Fontáč versus Petráč11:12:02 08.12.2014
Ahoj Petře.
Dík za pěkný článek. Reaguji na tvůj dovětek na konci článku. Nic proti Fontáči, ale Petrohrad(sko) má díky jednotnému autorskému rukopisu (Resch and company) nejkonzistentnější klasifikaci boulderů u nás, která se nejvíce blíží k té původní FB. Takže bych se přimlouval v nových sektorech nic do ní nepromítat (ani nadšení z podzimního Fontáče :) ), ale zachovat stávající standard.

Jinak Fontainebleau má zcela osobitou a nenapodobitelnou atmosféru, která je pro mě tím hlavním „tahákem“, abych se tam každé jaro vracel.

Svinčoodpovědět 
 Re: Fontáč versus Petráč11:43:53 08.12.2014
K té klase: začínal jsem v poslední době podléhat tendenci zvětšovat čísla technickým věcem, zejména plotnám. Lidé hodně remcali, že je to tvrdé. Pro mě byla návštěva v Fb tedy spíše potvrzením, že jsme docela dobře trefení a že remcání netřeba vždy vyslyšet:-) Popravdě přiznávám, že plotny obecně mě v Fb dost školili.
Petr Reschodpovědět 
  Re: Fontáč versus Petráč23:23:29 17.12.2014
y?
Yodpovědět 
   Re: Fontáč versus Petráč08:26:29 18.12.2014
Omluva: plotny školily
Petr Reschodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Sardínie
Marinio di Foresta 6a
 Databáze cest:
Všechny cesty (141204)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Playing With Fire 7c Tonsai
Irlanda 6b Bellus
El Guerrero Pacifico 7a Bellus
Cobra 7a+ Bellus
Hony Vive Mucho 6a+ Bellus
Nově komentované:
Stomatolog 9 Srbsko
Žíla 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Tre Mens 6C Strnady
Žíla 7C+ Kralupy Nad Vltavou
Hrana Prokrastinace 7+ Kotlářka

 Nově v diskusi:
Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Dnes ve 21.30h nalaď Čt2 dokument Balkánem nahoru a dolu | Re: Dnes ve 21.30h nalaď Čt2 dokument Balkánem nahoru a dolu | Re: Testy jištění na Koblye | Dnes ve 21.30h nalaď Čt2 dokument Balkánem nahoru a dolu | Re: Testy jištění na Koblyze | Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
halucinující neoklasici | Re: Boulder | Re: Boulder | Re: Fakta | Re: Úchylnost | Re: Úchylnost | Re: osoba vs. firma | Re: Bídáku :-) | Re: osoba vs. firma | Re: otázky |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (229)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 53 (22)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Hangar Masters: výsledky (13)
Pořádně zmrzlá Montana (5)
Stanislawského cesta v severce Vysoké (4)
„Ledová" stěna Černý most (3)
Břestecká skála (3)
Lezení v oblasti Laghel (Arco) zakázal majitel (2)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)

 Nově v inzerci:
Dámský a pánský péřový spacak | Malarone | Spolulezec/lezkyně Brno | Pila | Nový batoh Millet Proligher 38+10 | Big wall ctvrtek rano 27.2 | Scarpa F1 2.0 | Spolulezkyne ..hledam. | Dámský sedák Mammut® Ophir 3 Slide S | dámská bunda BREGANS |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 218 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 110 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 930 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 197 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.