LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tři pevné body prvolezce: Naděje, že nahoře půjde založit, Láska i ktomu nejtitěrnějšímu chytečku a Víra ve svého výborného jističe.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Ondra 10878
3.Stráník 10875
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652308 cest
Nové přelezy:
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C

Stěny
Adrenaline Pit - Praha 1 – Nové město
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
Crux - Karlovy Vary

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Zlín
Rock Point - OC Nisa - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Prší, neprší... Leziem!

Májová cesta. Nápad, ktorý sa môjmu kamarátovi Ondrejovi zrodil v hlave začiatkom mája. Hneď si aj utekal obzrieť nejakú tú vhodnú líniu. Vybral severozápadnú stenu Ostrvy v tatrách nad Popradským plesom.

V polovici mája som spoločne s ním začal prípravy a koncom tohto mesiaca v sobotu 28.5.2016 sme uskutočnili prvovýstup. To, čo sme pri ňom zažili, naozaj stojí za zmienku. O siedmej ráno som sadol do auta a zašiel za Ondrejom do Spišskej Belej. Ten ma už očakával s celou možnou výbavou. Do kufra sme naložili okrem všetkého potrebného materiálu na zaistenie cesty aj veľké batohy s jedlom, náhradným oblečením, extra super vŕtačku a lezeckú výstroj. Dotlačili sme si tam aj bicykle.

A zrazu čo vidíme. Obrovské ťažké sivé mračná visiace nad Popradským plesom. Dvakrát na nálade nám to zrovna nepridalo, takže sme zavolali na chatu pri plese. Telefonát ešte viac sklamal, vraj tam prší. Po chvíľke čakania a neuveriteľne silného hypnotizovania počasia, predsa len sa vyčasilo. Zaváhať čo i len sekundu by bola škoda a už sme frčali.

Zaparkovali sme auto, vytiahli bicykle, naložili asi stokilové ruksaky na chrbty a šup hore do kopca asi štyri kilometre na Popradské pleso bez prestávky. Pot z nás stekal cícerkom, ale nezastavili sme sa a vyšliapali na našich tátošoch až hore. Po ukrytí bicyklov v lese sme pokračovali jednoduchým chodníkom ku Symbolickému cintorínu. Náladička sa nám samozrejme zlepšovala a pod vyhliadnutou stenou som už s Ondrejom sršal optimizmom a plným priehrštím horolezeckých poznámok.

Každý lezec iste pozná tatranskú žulu, preto dobre vie aká je klzká keď je mokrá. Neostávalo nám nič iné ako chvíľu vydržať pokiaľ ju slnko aspoň z časti nevysuší. Trvalo to necelú hodinku, počas ktorej sme sa pekne usalašili a pokračovali v predošlých horolezeckých úvahách.

Úsmev na tvárach nám však čoskoro zmrzol, keď sa odkiaľsi privalilo ohromné mračno a začalo hrmieť. Ondrej bez váhania vstal a zavelil: „Miro, ideme!“ Viac mi netrebalo. Rýchlo sme sa ustrojili, vzali všetku potrebnú výstroj s dvomi 60 metrovými lanami a materiál, nevynímajúc vŕtačku, dobre sa obliekli a hop na stenu.

Ondrej liezol prvú dĺžku. V podstate tam bol aj najťažší úsek, nielen z prvej časti, ale z celkovej vytýčenej trasy. Hneď od začiatku sa Ondrejovi strašne šmýkalo, čiže mal naozaj čo robiť. Zo začiatku si len „jemne zanadával“ aké je to klzké a mokré, po chvíli už svoj expresívny prejav vykrikoval naplno až pokým sa nedostal ku prvému štandu. Mne len zdola krútilo kútikmi úst na každú stranu.


Tatry Májová Ondrej

Májová - ve stěně - OndrejPotom sa mi ohlásil vysielačkou a vytiahol prameň lana, pretože sme liezli na tzv. „dvojičkách“. Na jednu časť lana som mu pripevnil náš mega ťažký ruksak, naložený od spodu do vrchu. Asi najpríznačnejší názov preň je „sviňa“. Tá nálož sa predsa len Ondrejovi podarila akosi vytiahnuť na prvý štand. Potom nasledovalo moje: „Lezieéém.“ a Ondrejove: „Istiíím.“ Znamenie, ktoré vyzýva k činu.

Začal som zdolávať prvú líniu aj ja. Priznávam pri kľúčových miestach som mal ozaj čo robiť a v pravom zmysle slova horolezeckého „zabojoval som“. Dokonca som si zaliezol aj „na sokolíka“, no po chvíľke ma to prešlo, pretože som nemal chuť nabiť si držku na tak klzkej stene, čo by sa skôr alebo neskôr stalo.


Tatry Májová ve stěně Miro

Májová - ve stěně - MiroKonečne som pri Ondrejovi. Prebehla výmena materiálu. Druhá dĺžka celkového výstupu pripadla mne. Neskutočne sa teším, no čo čert nechce, je ohavne mokro. Čo teraz? Tráva, blato, voda všade. Lezečky utieram raz do jednej nohy, raz do druhej, teda presnejšie odniesli si to nohavice. Po pár minútach utierania to vzdávam. Šmykľavo, nešmykľavo, leziem ďalej.

Pri druhej dĺžke, ktorú môžem s určitosťou považovať za najľahšiu, sú aj dve päťkové miesta, ktoré majú vyšší stupeň náročnosti. Ale aj toto som s prehľadom zvládol, akurát niekoľko metrov pod druhým štandom ma kvalitne šmyklo. Pád bol skoro istý, ale nejako som to vyrovnal a ustál. „Konečne som tam.“ povedal som si sám pre seba, vzal vysielačku a ozval sa Ondrejovi.

Postupovali sme tak isto ako pri prvom štande, no pri komunikácií tak odporne fúkal vietor, že sme sa ani v tých vysielačkách skoro vôbec nepočuli. Po asi takých pätnástich minútach čakania, čo odrazu vidím. Zadychčaný Ondrej lezie za mnou aj so „sviňou“ batohom. Vybojoval sa s ním až hore ku mne, pričom sa z neho lial pot ako z koňa. Pri takom náklade sa však ani nečudujem.

Polovica cesty za nami a počasie začína opäť štrajkovať. Privalili sa tmavé mraky, rozfúkal vietor. Raz vykúkalo slniečko o pár sekúnd nás bičoval vetrisko. Ondrej neváhal, bez slova a rýchlo prekladal svoj náklad ku mne na druhý štand.

Tretia dĺžka čakala práve jeho. Bola to trasa zložená hlavne z rovnej pätnásťmetrovej platne, v ktorej bolo šesť metrov lezenia kľúčovým krokom. Našťastie aspoň tento kúsok cesty prebehol bez väčších komplikácií a s ľahkosťou skúseného lezca sa vyšplhal na tretí štand.

Opäť sme sa vysielačkou uistili, že je všetko v poriadku, naložil som „sviňu“ na plecia a začal liezť. Ruksak ma ťahal opačnou stranou ako som chcel, a aby toho nebolo málo začalo pršať. Síce krátka prehánka, ale dosť výdatná. Nič iné mi neostávalo, ako sa prikrčiť ku stene a prečkať. Dážď ma príšerne premočil, ale najhorší bol ten prúd vody čo mi stekal dolu prilbou.

Začali sa mi šmýkať lezečky. Zas! No tentoraz to bolo omnoho horšie. Ešteže mi Ondrej zakričal, či mám pri sebe tiblock. To je nápad. O chvíľočku som mal z tiblocku, karabíniek a jednoduchej slučky urobené šplhadlo, vďaka ktorému som poľahky vyzumaroval k Ondrejovi. V tejto časti som získal najviac modrín a škriabancov z prvovýstupu Májovej cesty. Ondrej ma už netrpezlivo vyčkával, ale vôbec nie so strachom v očiach, ale s vytešeným a škodoradostným úsmevom vytŕčajúcim spod jeho goratexovej bundy. Samozrejme neodpustil si ani pár poznámok: „No, čo Miro? Zmokol si? Šmýkalo sa ti?“

Konečne sa vyčasilo. Troška oddychu a čakala nás posledná dĺžka. Dá sa povedať, že je to ľahší dvojkový terén, kde je úžasná trávnatá polica. Na nej sme si fajnovo posedeli, oddýchli, niečo zajedli, slnili sa a hlavne kochali sa krásnym výhľadom. Okrem toho sme dotiahli aj jeden nit, prebrali materiál a ako správny horolezci dali „selfie“.


Tatry Májová vrchol

Májová - vrchol


Tak som zobral veci od Ondreja a ťahal poslednú dĺžku, už bez našej povestne „sviňe“, pretože batoh sa zasekol. Vtedy prestali fungovať batérie vo vysielačkách, našou jedinou komunikáciou boli vzájomné hurónske pokriky. Bola to rýchle vylezená posledná dĺžka, ako pre mňa i pre Ondreja. Spoločným úsilím sme vytiahli batoh a začali zostupovať na naše obľúbené miesto.

Po krátkom oddychu, pretože sa opäť začalo zmrákať, sme sa rozhodli túto nádhernú plošinku opustiť a zísť dolu. Človek by povedal, že to najťažšie má za sebou, ale náš čakali ďalšie prekvapenia.

Počasie sa rýchlo zhoršovalo. Ondrej ešte chvatne pripevnil reťaz na posledný štand, ja som urobil uzly na konci lana a začali sme zlaňovať. Ondrej šiel ako prvý, úsek dlhý približne 50 metrov. Na skalnú stenu sa začala pomaly lepiť hustá hmla. Zakrátko sme už jeden druhého nevideli a ja som nemal ani len tušenia, kde sa môj spolulezec nachádza a ako mu to ide. Keďže vo vysielačkách boli nefunkčné, museli sme jeden po druhom vrieskať ako na bitevnom poli, ale kvôli silnému vetrisku naše hlasy zanikali v nenávratno.

Začal som vykrikovať: „Ideeééém.“ a zlaňovať k parťákovi cez tú odpornú hmlu. Na štande pri Ondrejovi, sme začali sťahovať prvé lano s malou dušičkou a očakávaním. Každý kto lezie vie, že lano sa môže kedykoľvek a kdekoľvek zachytiť, no našťastie nám sa to nestalo. Pokračovali sme v ceste nadol. Ondrej šiel opäť prvý, hmla už ustúpila, namiesto nej však začalo popŕchať.

„To naozaj nie je možné, čo nám to počasie stvára.“ zamýšľal som sa, keď tu nečakane kamarát vykríkne: „Počkaj! A keď nám nevyjde lano?“ No paráda. Radšej zlaňujeme posledných 60 metrov „na dvojičky“. Konečne sme dole. A potom posledné povzdychy nad sťahovaním lana. Ako inak jedno sa nám muselo niekde zachytiť. Zúfalo sa po ňom vešiame ako dvaja orangutani, kým sa nezvlieklo dole. Druhé išlo ako po masle.


Tatry Májová pod stěnou

Májová - pod stěnou


Ďalej sme už robili všetko v rýchlosti, aby nás opäť nezlialo. Jazda bicyklom späť k autu bola super. Na parkovisku sme sa po namáhavoch dni začali zase vyškierať od radosti nad dokončenou Májovou cestou. Podali sme si ruky a jednohlasne vyslovili: „Bili sme sa s ňou ako levy!“ Ten pocit únavy pri odchode bol tak príjemný, že si niečo podobné ešte určite chceme zopakovať. A či bude počasie také alebo onaké, nám je to už jedno. Dnes sme zažili klzké skaly, blato, dážď, hmlu, vietor, no skoro všetko.     

Tatry Májová topo

Májová 7- topo

Miro   [úpravy] 12:33 08.08.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Antilano.14:37:24 08.08.2016
Ty jo Miro, v podstate chápu tvoje nadseni, je asi i dobře ze jste udelali nejakou petku v Tatrach atd. atd..... ale jednu radu si nech vnutit..ty uz radeji clanky nepis. Myslim, ze nic nudnějšího nez co jsem ted precetl  uz se totiž ani napsat neda...ja cekal na tu pointu o kterou jsi se s nami chtěl podelit  a v pulce textu uz  jsem se zacal obavat ze neprijde no a je to tak. Mimochodem typuji, ze tohle nebude jediny web, kde jsi svůj vytvor zaslal, ze?
Martas.odpovědět 
 Re: Antilano.00:17:25 09.08.2016
Ty máš pocit, že je to pětka? Neměl bys navštívit očního lékaře?
odpovědět 
 Re: Antilano.16:05:43 10.08.2016
víbornej typ!
odpovědět 

 ***15:17:24 08.08.2016
gratulace k nové cestě a teď pár dotazů
1) proč na cestu co má 5 dýlek berete sviňu? Co v ní bylo potřeba co by se nevlezlo na sedák?
2) otevřeli jste tu sviňu za celou cestu?
3) kolik borháků jste tam vrtli?

Neberte to nějak zle, ale asi by to chtělo ještě více zkušeností a odolávání chuti "dělat" cesty. Pak taháte zbytečné (bezpečí), myslím tím tu tunu věcí, které nakonec ani nepotřebujete. Raději se spoléhat na sebe a své schopnosti než na 5. sad friendů a vrtačku s borhákama.

PS: já zatím žádnou cestu neudělal, ale to je fuk :D důležité je vědět vo co go

Ať se daří i do budůcna

Dr.Botaodpovědět 

 roztomilej quak17:18:41 08.08.2016
dik :)
aji clanek je  vpoho :D
xp13odpovědět 

 odkaz od Ludovita Stura09:56:45 09.08.2016
1. nenechaj sa znechutit niektorymi reakciami diskuterov... pisat a podelit sa so zazitkami treba. aj ked prvy pokus mozno nie je idealny, trening robi majstra... aj v pisani...

2. aj citat treba... kym zverejnis clanok, precitaj si ho pozorne a zistis, ze tam je mnoho pravopisnych chyb a mnoho veci chyba, alebo znie ako keby tam boli navyse... (to ta nechcem sprdnut, to je skratka tak... nic nie je z voleja hned bez chyby a dokonale)

3. napriklad: na fotke/topo je: Veza nad zostupovym chodnikom s galerie Ostrvy... a ma byt: z galerie Ostrvy... z koho z coho, nie s kym s cim...
"Keďže vo vysielačkách boli nefunkčné, museli sme jeden po druhom vrieskať" tam asi chyba slovo baterky... ale kedze si to uz spomenul vyssie, kludne by som to opakovanie vynechal... 

4. drzim palec, nech sa dari v dalsich cestach aj clankoch!
blxaodpovědět 

 cestu jsem nenasel...11:37:38 09.08.2016
Ty Miro, diky za novou cestu. Byl jsem se tam mrknout s pritelkyni v sobotu pred 14 dny a nenasel jsem ji... :( zapytlil jsem se v nejake ceste na galerii o ktere dvojice polaku tvrdila ze to je uplne nova cesta za 7- a doma jsem zjistil, ze jsme lezli sice neco noveho, ale Majova to nebyla :) ufff, doporucoval bych uvezt nejaky blizsi popis nastupu
rouraodpovědět 
 Re: cestu jsem nenasel...23:08:12 05.09.2016
Rouro, možná je to tím že ty cesty nejsou na Galerii. Taky jsme je tam chvíli hledali, než nám došlo že SZ stěna Ostrvy se nerovná Galérce, ale že se musí výš do svahu. Pak už se dají najít bez problémů. Cesty jsou parádně odjištěny, ale ta obtížnost je asi zbytečně vysoko. Májová je za sucha a s tímhle jištěním tak za 5. každopádně autorům diky.
P. odpovědět 

 Diky moc za bezva článek i za nové cesty19:10:06 15.08.2016
Díky moc za bezva článek! Mně to přišlo moc fajn si počíst, jak jste to dělali! A díky za nové cesty, musím do Tater zase někdy zajet a podívat se na ně, jen tak dál, hore zdar!
 Standaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122053)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rovnou Za Nosem 8- Red Rock
Já Nevěděl.... 7+ Dehetnická Skála
Bogata Marija 7c+ Paklenica
Steza Mojstrov 6c+ Paklenica
Alfarrás Motors 6a+ Santa Ana
Nově komentované:
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Kočičí Dieta Xa Adršpach
Varianta Závodní 7+/8- Pašinka
Duna (Cesta Přes Dvě Kozy) 7+/8- Pašinka

 Nově v diskusi:
Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: výborný rozhovor | pěkně | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: cesta | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: ad |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (131)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (51)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (11)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
prodej lana | Arco pruvodce | Lezení v Jablonci | La Sportiva Genius vel. 44,5 | POVL-last_call | Velké pohory, Hanwag, ještě kvalitní řada | Spacák Warmpeace Viking 600 | Ocun Rebel LU | OSPREY - MUTANT 38 | sháním zedníka na lano |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 416 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 311 
 Alpine Route SVK 
 298 
 Alpine Wall Tour PLN 
 275 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 647 
 Back to heights CZE 
 259 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 333 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 292 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 287 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 297 
 Humla ESP 
 282 
 Chasing Niagara USA 
 273 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 271 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 278 
 Jugando a Escalar ESP 
 274 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 527 
 Linka nad Rájem CZE 
 284 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 269 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 274 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 256 
 Monviso Mon Amour ITA 
 269 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 264 
 Norge Lysefjord CZE 
 266 
 Obsesja PLN 
 256 
 Obyčajní chlapci SVK 
 240 
 Prohibido escalar ESP 
 270 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 252 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 251 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 261 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 240 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 332 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 247 
 Smím prosit CZE 
 284 
 Spradventure CZE 
 377 
 The Elements CZE 
 262 
 The Eyes of God DEU 
 257 
 The Unknown GBP 
 250 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 263 
 Utečenci do Afriky CZE 
 265 
 W!nteractivity FRA 
 263 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.