LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Nahoře bez Boulder cup (25.12)
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Novoroční open 2019 (12.01)

Žebříček
Cesty:
25.Nyéki 10498
26.Romanovský 10468
27.Lautner 10410
Bouldry:
25.Plaček 9350
26.Pilka 9300
27.Pařil 9300
Hory:
14.Hlaváč 3332
15.Souček 3316
16.Polák 2979

Výsledky
MMČR v boulderingu (07.12)
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)

Deníčky
4580 lezců
725266 cest
Nové přelezy:
Anys Bioni 7b+
Der Optimi 8A
De Frost 8B/8B+
De Frost 8B/8B+
Frost 7C
The Wish 7c
Blue Hotel 8+/9-
Avatar 7c
Sexo Senti 8b
Los Sieste 7b

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dolomity pro lenochy a rekreační lezce I.

Popena Basso

Miniseriál o průměrných cestách pro průměrné lezce v Dolomitech a Alpách vůbec.

Když se nám se ženou po létech budování kapitalismu poprvé povedlo udělat si na dva týdny volno, vybral jsem vhodné cesty s následujícími parametry: nástup od silnice do 1 hodiny, maximálně 15 délek, obtížnost mezi IV+ a VI+.

Podobný výběr je snadný, pokud ovšem máte průvodce na CD. I zadal jsem podmínky a z výběru vytiskl výběr vhodných cest v okolí Cortiny d´Ampezzo, kde se bude odehrávat první část našeho seriálku.
Tak nejdřív jsme konečně naskládali do Sierry sebe i věci a vyrazili na Plzeň a dál. Zkratka přes Rosenheim se ani nevyplatila. Ušetří se 43 kilometrů a ztratí spousta času couráním se přes vesnice. V Kufsteinu bum do prasátka. Rakouská dálniční známka na 10 dní 7,60 €. Trochu hodně za jeden noční průjezd. Jenže jednodenní Rakušani nevedou. Brener - 7,95 € a dálnice z hranic do výjezdu na Bruneck a Toblach - zase nějaké placení. Noční slalom údolím Pusteria. Tady by měl být docela příjemnej kemp, kde jsme spali vloni… á tady je. Jenže ti ignoranti ho vylepšili o na noc zamčenou závoru a nějaká služba v recepci ani náhodou. Jejich chyba. Mohli mít prachy, nebudou. Jedeme dál. Situace se opakuje u čtyřech dalších kempů a tak si nakonec někdy ve tři ráno usteleme zadarmo v autě na slepé cestě u Lago di Tobiacco.
Spánek za moc nestojí. Už před devátou nás budí rytmické bušení, které připisujeme nejprve pile, ale bylo to pneumatické kladivo bourající sesunutou silnici. Tak jedem dál a lovíme ve svém seznamu co by se tak dalo lézt za odpoledne, protože na pořádnou túru už je pozdě. Á tady. Popena Basso. Nástup třičtvrtě hodiny, cesta na 4 délky a vedle ještě jedna, můžeme stihnout obě. Nástup z Misuriny, to je odsud autem kousek.


Popena Basso 2224 m

opena Basso - cesta Mazzorana, IV

Tahle široká stěna je hned nad hotely u Lago Misurina. Zaparkovali jsme doprostřed velké louže (asi proto tam bylo ještě v jedenáct hodin místo) a šli hledat neznačenou cestu, která se podle průvodce má vinout severně za hotelem. Jenže za kterým? Je jich tu šest. Tak jsme si vybrali hned ten první a opravdu za ním jakási cesta začíná. KoníkProchází ohrazenou pastvinou a kůň, který se tam pase, jakoby nám chtěl něco důležitého říci. Jenže mu nerozumíme a jdeme dál. Zanedlouho je jasné, že to nebyla ta pravá cesta. Už se chceme vrátit, ale proti nám jsou lidi s lanem. Bohužel neumí nejen česky, ale ani německy nebo anglicky a mimicky nám vysvětlují něco, z čeho usuzujeme že po třetí zatáčce doleva ve tvaru lokte má odbočovat traverzová cesta pod kopec. Nakonec tam opravdu něco takového bylo, i když to mohla být i šestá podle toho, jestli se počítaly jen ty "loktové" nebo všechny ostřejší.

No nešť, cesta tu je ale vede kosovkou. Nemám rád cesty kosovkou, protože to skoro vždycky skončí tím že cesta zmizí a následuje jebačka tím houževnatým pichlavým a lepkavým neřádem, který je krásný jen z bezpečné vzdálenosti. Samozřejmě to tak skončilo i tentokrát, vylepšeno ještě pěkně pohyblivou sutí. Nakonec jsme se doplácali pod stěnu, našli nástup cesty Mazzorana/Adler. Na nástupu nás potěšila poněkud odraná německá lezkyně, která si přišla prohlédnout stěnu a taky nenašla tu příjemnou přístupovou cestu, kterou sliboval průvodce. Nevím proč, ale každého potěší zjištění, že není jediny blb na světě. Cesta Mazzorana/Adler IV+, tzv. exponovaný traversLezení bylo hezké, přesně tak čtyřkové a čtyřdélkové, jak pravilo schéma v průvodci, snad jen exponovaný travers mi nepřipadal příliš výjimečný. Kvůli tomuhle se sem plácat tím traversem kosovkou a sutí lze asi odůvodnit jen tréningovými důvody. Na dolezu nás potěšil příjemný travnatý palouk v kosodřevině s pěkným rozhledem na jižní stěny Tre Cime a chatu Auronzo. Že bychom tam večer zajeli? Plány nám kazí SMSka z Prahy, že je třeba napsat a okamžitě odeslat jakousi plnou moc. Tím padá lezení druhé cesty - Mazzoranova koutu. Balíme a po vyšlapané cestě se noříme opět do kosovky. Neblahý pocit tentokrát přehlušuje intenzivnost vydupané cesty. Tahle se určitě neztratí. Za chvíli jsme pod stěnou a konečně jsme našli i tu slibovanou příjemnou přístupovou cestu a jdeme po ní dolů. To jsem zvědav, u kterého hotelu se vynoří.

Po půl hodince jsme u Grandhotelu Misurina. Ano, je to přesně ten v záhybu jezera, o kterém jsem tvrdil, že od něj ta cesta nemůže podle mapy vést. Ty čenobílé tisky původně barevných map jsou ošajslich. Cestou k autu se snažíme sehnat v obchodech se suvenýry obálku a dopisní papír - nevíte, jak se to řekne italsky? Nakonec pomohla kresba a spěcháme do Cortiny najít poštu. Jakýmsi řízením šťastných hvězd trefíme na parkoviště před poštou a je tam i volné místo. Deset minut před zavírací dobou dopis posíláme. Teď už je čas na procházku Cortinou. V horolezeckém krámě jsem si koupil nové jistítko TRE Sirius a už je osm, to bychom mohli dojet k chatě Auronzo. Tak jedem, jestli bude póčo, dáme zítra Preusse na Piccolissimu.Přístup: Cestičkou za Grandhotelem Missurina (v ohybu jezera) okolo tenisového kurtu pořád v serpentinách nahoru až ke stěně, která je jasně vidět zdola.

Mazzoranův kout (IV) je jasně viditelný už zdola, nástup cesty Mazzorana/Adler je o kus vpravo na konci suťového žlabu za věží tvořící předskalí a je označen červenou šipkou a trojúhelníkem. Kousek napravo od koutu narazíme na první vrtanou skobu. Z nástupového koutu odbožíme šikmo doleva na štand, bludné nýty necháme nad sebou. Ve druhé délce mírně šikmo doleva a vodorovným traverzem cca 10 m vlevo. Ve třetí délce šikmo doprava nahoru k odštěpu a kudy to pustí nahoru na vrchol.
Možná, že si říkáte co tady otravuju s takovým čudlem, když okolo stojí mraky pořádných kopců. Ano, Popena je čudl. Ale je z něj pěkný výhled na jižní stěny Tre Cime a jiné okolní kopce, a taky člověk nemá vždycky čas a náladu lézt dlouhé prásky. Tak proto.
A nebo taky proto, abyste věděli, že to je čudl, a jestli chcete do pořádných stěn, abyste tam nechodili.
Jestli si chcete stáhnout krátké video, jak to tam vypadá, klikněte sem (8 MB /QuickTime)

V dalším dílu to už budou kopce lepší, tak neztrácejte náladu.

Petr Jandík   [úpravy] 11:59 08.07.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 klasifikace12:32:47 08.07.2003
Pěkný článek. Se ženou se také chystáme do Dolomit shodou okolností do Cortiny. V příspěvku píšeš, že klasifikace sedí. Chci se zeptat, zda obtížnost 4+ UIAA je srovnatelnou s 4+ v českých skalách. Teď jsme byli v rakouských horách a lezli jsem tam celkem hustý délky na 4+ UIAA.
Martinodpovědět 
 Re: klasifikace12:36:21 08.07.2003
Průvodce "Skalní ráj Dolomity" má klasifikaci většinou odpovídající, ale někdy i příliš měkkou. Lezli jsme jednu cestu jako pětku a v jiném průvodci byla za IV. Obecně je asi lepší předpokládat klasifikaci tvrdší.
Petr Jandíkodpovědět 
  Průvodce13:04:52 08.07.2003
Kde a za kolik se dá sehnat ten bájný a rajský průvodce? Dík
Gejzaodpovědět 
   Re: Průvodce13:20:13 08.07.2003
Onen průvodce ( Skalní ráj... )není špatný ( moc se mi líbí )- dá se tam leccos vybrat. Dá se to koupit přes net,ale i v prodejnách HUDY ( někde ). KOlem Cortiny je krásně -doporučuju. Dovolil jsem si udělat ( ukrást ze všemožných zdrojů ) průvodčíka po sportovních cestách v této oblasti. Kdo chce od všeho trochu na malém prostotu a kousek od auta ocení Cinque Torry ( doporučuju začátečníkům, aby si zvykli na více délek a orientaci )......ale všemožných cest jsou nejen tam opravdu stovky........
Radim Bzuraodpovědět 
   Re: Průvodce17:44:58 08.07.2003
Taky je v knihovně ČHS na Strahově a mají ho taky v KIWI v Jungmance.
odpovědět 
 Re: klasifikace18:38:44 08.07.2003
K té klasifikaci bych ještě dodal jednu věc- málokterej začátečník v horách tam dokáže lézt stejnou obtížnost, jakou zvládne na skalkách, protože tu hraje celkem velkou roli psychika.
Zažil jsem kluka, kterej lezl na Prachově béčka v době, kdy VIIc bylo absolutní maximum a v Tatrách se v zimě sesypal tak, že nebyl schopnej vyvádět ani pětku.
starej brontosaurusodpovědět 
  Re: klasifikace09:57:10 10.07.2003
Souhlasím s tebou. Hory vždy prověří. Myslím si, že je dobré lézt na skalách alespoň o 2 stupně více, pak se lezení v horách stává požitkem.
Martinodpovědět 

 Diky za info09:21:29 10.07.2003
Tesim se na dalsi, pokracovani, rad bych si dal brzy, nejakou delsi cestu. Mozna neco tezsiho, kde by se muselo trochu vice lezt a myslim ze, tvoje popisy s nakresem jsou idealni.
 JirkaSodpovědět 
 Re: Diky za info22:18:14 10.07.2003
Díky Jirko za zájem. Uvidíme, jestli ti budu moci nabídnout něco dostatečného pro tvé současné lezecké možnosti. Sleduj další díly :-)
Petr Jandíkodpovědět 

 To je skvele13:09:17 11.07.2003
No naozaj sa mi ten clanok dost pacil, rozmyslam prave ci ist do Spanielska, alebo do Dolomitov. Asi ma zacinas presviedcat o Dolomitoch. Nie som extra lezec, ale velmi ma to bavi. Tak pokracuj a bud stale lepsi...papa,katka
Kacaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Bukake, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (131717)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Der Optimist 8A Bahratal
MuZ 7B+ Bahratal
Liška 5B Sloup
Los Sieste Larrys 7b El Chorro
Sueno En Vida 7b El Chorro
Nově komentované:
Pegas 9 Srbsko
Hotové Neštěstí 9-/9 Hlubočepské Plotny
Pegas 9 Srbsko
Pegas 9 Srbsko
Hotové Neštěstí 9-/9 Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: anketa - lezecky trip | anketa - lezecky trip | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR |

 Nové komentáře:
Re: Smutny den | Re: Smutny den | Re: Smutny den | Re: Smutny den | Re: Smutny den | Ochranáři všech zemí, vyližte si prdel... | Re: Opet popularizace srotu | Re: sebevražda | Re: sebevražda | Re: Debil |

 Kde to vře:
Šáhla a šáhélka (64)
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (44)
Tomáškův lom (38)
Mistrovství ČR v boulderingu (35)
Idnes: Problémy s bouldrováním na Boru na Náchodsku (29)
Via ferrata Vodní brána u Semil dostala povolení na rozšíření (20)
Aneta Loužecká 3. na Evropském poháru v ledolezení na Slovensku (17)
Revo - Revoluční jistítko (9)
Nový průvodce Severní Moravy (5)
MFA Praha 2018: neděle (5)

 Nově v inzerci:
Skialpové vázání Fritschi Diamir Freeride FR+, PTC, XL 360 mm. | Antibiotika | Skialp. set-lyže Quanik+pásy Kohla+vázání Dynafit TLT Speed Turn | Skialpové vázání Dynafit Radical ST 92 mm, rental na prodej | Skialpové boty Scarpa Avant na prodej | Singing Rock Static 10,5 | triop kova | seznámení | lezečky | Expresky |

 Anketa:
Oblíbená logistika lezeckého výletu za skalami na jih Evropy?
 Auto + wild camp 
 118 
 Auto + camp 
 59 
 Auto + apartmán 
 52 
 Let + půjč. auto + wild camp 
 52 
 Let + půjč. auto + camp 
 61 
 Let + půjč. auto + apartmán 
 76 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.