LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Dobrá horolezkyně dosáhne vrcholu, už v základním táboře.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Nahoře bez Boulder cup (25.12)
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Novoroční open 2019 (12.01)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13722
2.Konečný 12819
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Šuraba 5520

Výsledky
MMČR v boulderingu (07.12)
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)

Deníčky
4580 lezců
725266 cest
Nové přelezy:
Anys Bioni 7b+
Der Optimi 8A
De Frost 8B/8B+
De Frost 8B/8B+
Frost 7C
The Wish 7c
Blue Hotel 8+/9-
Avatar 7c
Sexo Senti 8b
Los Sieste 7b

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dolomity pro lenochy a rekreační lezce II

Cima Piccolissima, 2700 m

Druhé pokračování nás zavede na nejmenší z pěti věží skupiny Tre Cime.

Tak, jako i minulé roky, po deváté večer už ve výběrčí budce na začátku silnice pod Cimy nikdo nebyl a cesta tím pádem volná a bezplatná. Zaparkovali jsme na parkovišti vedle Poláků a sondujeme, jak to je s vybíráním parkovného. Prý chlap chodí okolo osmé. Vstáváme v sedm a když vykouknu ze spacáku, vedle nás stojí Fiátek a v něm zvláštní chlapík s námořnickou brigadýrkou. Kouká na nás, ale za chvíli odjíždí. Jen jsme se nasnídali, sbalili a chystáme se vyrazit, je tu zpátky a stáhne nás o 15 € parkovného. No alespoň že nás taktně nechal v klidu nasnídat.

Cima Piccolissima. Preuss vede komínem uprostřed. To zesvětlené v pozadí je Punta di FridaNástup na Cimy má tu výhodu, že je vlastně z větší části po rovině. Zaplať pánbůh za to. Pořád nás oba bolí hlava - asi aklimatizace. V Dolomitech se mi to ještě nestalo. Pod nástup přicházíme poslední a v cestě už visí pár dvojek. Ti nejspodnější zrovna lezou Preussovu stěnku a jistící nám kyne ze štandu. Tak honem na předskalí, obout a navázat se. Trojkový kout, travers v zaštěrkované polici, pětková stěnka, trochu delikátní travers doprava a jsme pod známou Preussovou stěnkou také. Parta před námi už je pryč, ale slyšíme neurčité hlasy nad sebou. Když si představím toho Preusse v konopných lezečkách a bez jediné skoby, jak ji při prvovýstupu leze nahoru a zase zpátky, aby potrvdil své heslo, že nikdo nesmí lézt to, co by nedokázal bezpečně slézt, musím říct, že to byl borec. Pravda, je to jen poctivá pětka a dnes už se lezou jedenáctky, ale tenkrát? Čtyři kroky v převislé stěnce, jedna žába do spáry a stěnka je za mnou. Ta tělocvična dvakrát týdně dělá divy. Skála je tu trochu klouzavá, jako namydelná suchým mýdlem. Rampa šikmo nahoru doleva vede ke stanovišti. Dávám na začátek smyčku, aby mi žena nikam neulítla, kdyby ve stěnce spadla, a valím na štand. Cvak, cvak, klap "Zrůůůůůůůůůůš!!!" Eva neodpovídá, zato se ze stěny nade mnou se ozve: "Zrušenóóó". No to je gól! Dvojka nad námi jsou Češi a nepočítají, že by zrovna ausgerechnet pod nimi byli další. Druholezec zrušil jištění na moje volání. Snad jim to dojde a ten odjištěný nespadne.

Další dvě pětmínuskové délky nám jdou dobře. Spojujeme je do jedné a doháníme ty Čechy nad námi. Teprve teď jim dochází, že zrušili svoje jištění na naše volání a dodatečně se lekli. Jsou to študenti. Jde jim to trochu pomaleji, ale zanedlouho jsme všichni nahoře. Hoši jdou slaňovat a my se ještě zdržujeme na vrchu. Konec konců, stihli jsme průvodcovský čas a můžeme se tu chvíli mrcasit. Eva fotí kytky… nojo, my jsme úplně zapomněli cestou nahoru fotit! A ty komíny byly docela exponované a fotogenické. Doprčic! To jsem to prošvihl.

Začíná přeháňka a čeká nás skoro třista metrů slanění. Honem sbalit lana a dolů. Po prvním sjezdu se má traverzovat doprava a slanit do sedla mezi Cimou Piccolissimou a Puntou di Frida. Jdu se tam podívat, ale sedlo je velice hluboko, zdá se mi určitě víc, než jedno slanění. Zato rovně dolů vedou jiné slaňáky, které v sice průvodci popsané nejsou, ale vypadají dobře. Je v nich vždycky napevno zašroubovaná ocelová karabinka mailonka, to je určitě nová slaňovací dráha. Tak se na ni spolehneme a sjíždíme délku za délkou. Pokaždé se modlíme, aby se nám lano neseklo v členitém komíně a při stahování uhýbáme shazovaným kamenům.

Slanění za lokr - bezva srandaDolů to vypadá stále strměji, na hlavu nám kape voda a poslední slaňák je do převisu. To samo by ani tak nevadilo, ale tvůrcům slaňáků už došly ocelové karabinky a tak tentokrát použili několikrát dokola stočený drát. Celý ten štand jsou dvě celkem na pohled jakž takž držící skoby, jeden viklavý kroužek a jedna skoba, do které bych si nepověsil ani batoh. To vše je zatlučené za blokem, který má na vrchu lokr a taky nebudí zrovna důvěru.

Vylepšuju tu soustavu stoperem a uzlem. Jsem těžší, tak pojedu první. Pokud to vydrží, může sjet i Eva a stoper vzít. Co by si tu počala, kdyby se ta soustava vyrvala i se mnou radši ani neřešíme. Opatrně nasedám a snažím se lanem neškubat, ale oplet lanexáckého lana se v Siriusu hrne a z plynulého sjezdu se začínají stávat přískoky. Jenže už visím ve vzduchu a stejně tak jako tak nemůžu dělat nic jiného, než poskakovat dolů. Pod převisem, skoro už pět metrů vedle mne, jsou vidět slaňáky zoufalců, kteří měli jen jedno lano a museli přesedat. Jak se tam dostávali nevím, ale hlavně že se tam nemusíme dostávat my.

Cassinova cesta, vlevo rokle, kterou se slaňujeSlaňák vydržel, jsem v kotli. Žena je hamoun a ruší nejen ten přidaný stoper, ale i uzlík, který jsem tam radši chtěl nechat, a sjíždí taky. Sjezd 45 metrů vzduchem na pozadí nebe a dolomitských vrcholů vypadá velkolepě a tak fotím alespoň teď, ale oddechnu si až když je Eva dole v rokli. Tady už jsou opravu bytelné slaňovací kruhy jak na písku a tak jsme za chvilku dole. Za občasných přeháněk scházíme sutí na cestu a k autu. Přestávka v dešti nám umožňuje zabít konzervu a povečeřet. Příjemně unaveni a už bez bolesti hlavy za tmy sjíždíme dolů a jedeme bydlet jinam. Ale řeknu vám, stejně byl ten Preuss bourák. Takováhle cesta v roce 1911, s konopným lanem, všechna čest. A jak se vlastně tenkrát dostali dolů, když prý neměli skoby? Že oni to zase celé slezli?!Informace:


Příjezd od jezera Missurina (sem z Cortiny nebo Toblachu) placenou cestou na systém parkovišť u chaty Auronzo. Na parkovišti samotném není povoleno stavět stany, ale na trávě mimo parkoviště se občas sem tam nějaký stan toleruje. Celkem ne zřídka se tam dá vidět, že lidi přespávají v autech.
Nástup od chaty Auronzo po téměř vodorovné široké cestě k chatě Lavaredo. Od ní do sedla Paternsattel a po hřebeni doleva pod nástup. Dá se to taky střihnout svahem rovnou. Od chaty Auronzo okolo půl hodiny.
Cima Piccilissima je první, nejmenší věž hřebene Tre Cime. Při pohledu od sedla je proťata po celé výšce komínem, který jde až na druhou stranu věže. Tímto komínem vede Preussova cesta.

Výstup:
Dvě místa V, často IV a IV+. 10 délek, 250 m, čas výstupu 3,5 hodiny. Jsou dvě varianty nástupu:
  1. Od spádnice komína doleva na předskali až za roh, tam nahoru a zase zpátky do štrbiny mezi představenou věží a Cimou Piccolissimou. Nahoru a doprava po polici na štand pod Presussovou stěnkou.
  2. Druhá varianta nástupu, asi stejně těžká, vede mírně zprava k Preussově stěnce.
Nad stěnkou mírně doleva a pak už pořád komínem nahoru, až už to nejde dál. V poslední délce se taky může z komína doprava.

Vybavení: Určitě dvě lana 45m, vklíněnce, smyčky, helma a nezapomeňte na něco proti dešti.

Sestup: Slanit jednu délku na polici na opačnou stranu, než jste dolezli. Po ní doprava (když se díváme dolů) a dalšími dvěma slaněními do sedla mezi Puntou di Frida a Cimou Piccolissimou. Další dvě slanění vás dovedou do rokle, ve které jsou udělané bytelné slaňovací kruhy. V rokli ovšem není zdravé se zdržovat za bouřky. Druhá možnost je slaňovat pořád dolů, jako my, a dopřát si pošimrání nervů na konci.

Průvodce:
  • CD Skalní ráj Dolomity
  • Tři cesty na věže Tre Cime di Lavaredo, Jiří Novák, časopis Lidé a Hory 2/2003.


Petr Jandík   [úpravy] 22:58 13.07.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dobry tip na Cimy.14:44:29 14.07.2003
Moc pekny clanek a detailni popis, to mam rad. Diky.
JirkaSodpovědět 

 zruš!15:05:27 14.07.2003
jako bych to někde slyšel... no jó, ročenka humanity 2003, Hrb píše: "v polovině cesty jsem na povel zrušil a pro jistotu zařval vzhůru zrušeno! - jak zrušeno, neruš.....Ale kdo mohl tušit, že tu stejnou cestu polezou hned za náma dva Češi, z nichž jeden bude mít stejný hlas jako Komár" a hele, vono to bylo zrovna loni v létě na Preussově spáře.
Lukas B.odpovědět 
 Re: zruš!15:14:04 14.07.2003
No vida, tak tu máme tu příhodu zdokumentovanou z obou stran. Díky za info, Lukasi :-)
Petr Jandíkodpovědět 

 http://www.fotobank.cz/fotos/11:07:46 18.07.2003
Nějak jsem zatím neviděl ani 1 obrázek, ani z minulého dílu. Myslim, že je něco se sereverem http://www.fotobank.cz ?
"predseda"odpovědět 
 Re: http://www.fotobank.cz/fotos/14:20:12 18.07.2003
Předsedo, www.fotobank.cz zcela normálně funguje, lidi si stahujou videa jak diví. Musí to být nějaký problém tvé lokální konfigrace, nebo tvého připojovatele. Nemáš zakázané zobrazování obrázků, nebo omezenou velikost?
Petr Jandíkodpovědět 

 hory?10:24:58 21.07.2003
moc pěkný. už delší dobu přemýšlím o cestě do hor, o nějaké delší cestě a zatím mě každej zrazoval. ale vypadá to dobře - jištění, orientace, cesta dolů...  žeby ještě letos?
michalodpovědět 

 slaňování se dvěma lany11:46:02 25.07.2003
nechápu tu zmínku o jednom a dvouch lanech při slaňování. může mi to někdo vysvětlit? měl jsem vždy za to, že slaňovat jde jen na dvojato když  chci pak lano dostat dolů. a to s jedním lanem.
michalodpovědět 
 Re: slaňování se dvěma lany12:08:51 25.07.2003
2 poloviční lana = 50 m při slaňování, 1 jednoduché lano = 25 metrů při slaňování
Kuba Turekodpovědět 
  Re: slaňování se dvěma lany12:47:55 25.07.2003
:-))))
Kuba chtěl říct, že ony dvě lana prostě svážeš. Pak jen nesmíš zapomenout na který straně slaňáku máš uzel, abys stahoval a ten správný konec. Jinak se to můe pěkně zaseknout a máš problém :-)
Tomáš F.odpovědět 
   Re: slaňování se dvěma lany13:14:57 28.07.2003
tak takle to je. ja si to myslel :o). díkas
michalodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

Bukake, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (131717)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Der Optimist 8A Bahratal
MuZ 7B+ Bahratal
Liška 5B Sloup
Los Sieste Larrys 7b El Chorro
Sueno En Vida 7b El Chorro
Nově komentované:
Pegas 9 Srbsko
Hotové Neštěstí 9-/9 Hlubočepské Plotny
Pegas 9 Srbsko
Pegas 9 Srbsko
Hotové Neštěstí 9-/9 Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: anketa - lezecky trip | anketa - lezecky trip | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR | Re: BOR |

 Nové komentáře:
Ochranáři všech zemí, vyližte si prdel... | Re: Opet popularizace srotu | Re: sebevražda | Re: sebevražda | Re: Debil | Smutny den | Re: Debil | Re: VAK | Re: VAK | Re: Debil |

 Kde to vře:
Šáhla a šáhélka (64)
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (46)
Tomáškův lom (38)
Mistrovství ČR v boulderingu (35)
Idnes: Problémy s bouldrováním na Boru na Náchodsku (29)
Aneta Loužecká 3. na Evropském poháru v ledolezení na Slovensku (17)
Via ferrata Vodní brána u Semil dostala povolení na rozšíření (15)
Revo - Revoluční jistítko (10)
MFA Praha 2018: neděle (5)
Nový průvodce Severní Moravy (5)

 Nově v inzerci:
Skialpové vázání Fritschi Diamir Freeride FR+, PTC, XL 360 mm. | Antibiotika | Skialp. set-lyže Quanik+pásy Kohla+vázání Dynafit TLT Speed Turn | Skialpové vázání Dynafit Radical ST 92 mm, rental na prodej | Skialpové boty Scarpa Avant na prodej | Singing Rock Static 10,5 | triop kova | seznámení | lezečky | Expresky |

 Anketa:
Oblíbená logistika lezeckého výletu za skalami na jih Evropy?
 Auto + wild camp 
 108 
 Auto + camp 
 59 
 Auto + apartmán 
 50 
 Let + půjč. auto + wild camp 
 51 
 Let + půjč. auto + camp 
 59 
 Let + půjč. auto + apartmán 
 75 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.