LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Pražský Opičák (04.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
SAMBAR KIDS CUP (08.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13722
2.Konečný 12819
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Šuraba 5520

Výsledky
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)
MS Innsbruck (06.09)

Deníčky
4578 lezců
725054 cest
Nové přelezy:
Nápoj Lásk 8A/8A+
Zeta Retic 8A/8A+
Honk Down 7c
Early Bird 7c
Avatar 7c
Mythologie 7b+
Desperado 7c+
Opportunis 7c
The Path T 8a
Amédé The 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

9 dní aneb

Fontainebleau 2005

Pryč
Popisovaných 9 dní mého života odpočítávám od soboty 3.září,

kdy tak nějak začal můj třetí výlet do mekky boulderingu, Fontainebleau. Ten den jsme zahájili s dalším aktérem zájezdu – Pavlem – s lany v rukou a cihlami v batohu na zádech. To byl nápad, vymyslet jako trestný okruh pro nelezecké účastníky Českého poháru v přírodních vícebojích, kterého jsem byl v ten den jakýmsi ředitelem, běh s cihlami v rukou. Tedy vyrvat cihly na skálu, rozvěsit lana a hurá do vody, postavit bójky na plaveckou část.Vytyčení plavecké trasy


Kolem jedenácté start, to už mi naštěstí nezbývá než sledovat „nejdrsnější“ chlapíky a dívky v Čechách, jak zdolávají hýskovský jez, plavou asi 150 metrů, běží kilák na stanoviště, kde nafouknou čínskou matraci a s ní se opět vrhají do Berounky a „čochtají“ zpět na místo startu. Tady rychle do suchého a 50 km MTB. Po trase ještě zaběhnout do štoly, nastřílet ze vzduchovky, 6 km orientačního běhu, nějaké to lezení nebo běh s cihlami a … A čas vítěze? Směšných tři a půl hodiny. Rozdat ceny za třicet tisíc, naházet něco do auta (jsem si myslel, že si během dne trochu chrupnu - haha), stavit se pro Vencu a kolem sedmé navečer konečně PRYČ.

Bas Couvier
No, s Felicií ve třech s třemi bouldermatkami devět a čtvrt hodiny 1050 km poměrně slušný. Řídil jsem celou cestu, tak nějak jsem na to zvyklý a s druhými se bojím. Tři hodinky polehávání a konečně se uklidňujeme brouzdáním mezi pro mě již potřetí spatřenými kameny, Vašek tu je podruhé, Pavel premiéruje.


Pavel v „Le Prestat“ 3c Pavel v „Le Prestat“ 3cHonza leze „Le Prestat“ 3cHonzo prosím nepadej nebo nás zabiješ


Palčivé slunce bodá do nevyspalých hlav, ruce ždímou oblé chyty přetěžkých pětek a šestek a zešedivělí staříci hadry mávaje přelézají neuvěřitelné prásky. A nejsou sami, tu a tam si nějakou tu zapeklitou plotýnku vyběhne dítko předškolního věku následované maminkou opodál parkující kočárek. Nikdo nemá průvodce, nikdo nic nehledá (ani dlouho nezkouší), všichni jenom tak chodí v terénu se sklonem od nuly do sta stupňů. No jo, narodili se na správném místě ve správné zemi, napadá alibisticky poněkud frustrované Čecháčky.
Nicméně těch „turistů“ je v neděli nějak moc, a tak, poté co se spojíme s Petrem a Honzou, jež sem dospěli stopem za 31 hodin (včetně ca. 8 hodin spánku), rozhodujeme se pro přesun do klidnějšího prostředí. Rozhodnutí je jistě pěkná věc, praxe však umí rozhodnutí pořádně zamotat. Pět lezců tak stojí s třemi bouldermatkami a výbavou na týden před škodou felicia (nikoli kombi) a v následujících patnácti minutách k překvapení všech mizí v jejích útrobách (bouldermatky na střeše).


La Marie Rose, první 6A ve FontainebleauL’Authenac 5BL’angle Authenac 5CLa Paillon directe 4C


L’Elephant
Jedna z nejjižnějších oblastí Fontainebleau není asi tak úplně Čechům známá, bude tedy jistě užitečné, blíže si jí popsat. Hned při vstupu do skal vás uvítá útvar, který dal celé oblasti jméno, asi osmimetrový skalní slon. Vy, kdož jste se rozhodli stejně jako tento rok my strávit pobyt ve Fontaineleau nadivoko (tedy nikoli v hotelu, kempu či u známé tetičky), pamatujte dobře, že pod břichem slona lze v pohodě přečkat déšť a, když už jsme u tohoto způsobu života a pobytu, za zmínku jistě stojí i ve Fontainebleu jinak jev poměrně vzácný, totiž pumpa s pitnou vodou na parkovišti. Vraťme se však do skal, kde se nám hned za „slonem“ rozprostře písčitá pláž, posetá kameny, které vpravo stoupají do kopce. Ideální oblast pro rodinky (což je v neděli odpoledne přece jenom dost znát), několik stovek boulderů je převážně lehčích obtížností (tedy 1 až 6C) a něco na doskoku potřebujete snad pouze kvůli očištění bot od písku, do kterého se tak nádherně padá. Hravé, milé, dost teplé, stín je tu vzácnost. Večer se oblast vylidňuje a my okoušíme chlad vody z pumpy a za bzučení komárů (není na škodu jít poněkud dál od zdroje vody) usínáme ztrápeni náročným víkendem.


slonbezejmenné 7Abezejmenné 6APondělí – druhý den lezení

Pondělí nebylo nikterak výjimečné. Francouzi zalezli do továren a na pole a my v pohodě vychutnáváme další a další výstupy. Ve mně se hnulo cosi jako lezecké ambice a tak jsem si šel na půlden lehnout do jakési jeskyně v nedalekém lese a střídavě pokusoval v šestimetrovém stropu a prokousával se Kafkovým Procesem. Ani nevím, co bylo těžší, nicméně strop jsem udolal někdy kolem druhé, Proces asi o dva dny později.
Odpoledne jsme se s Pavlem vydali do necelý kilometr vzdálené oblasti Manoury, což je takový kopeček posetý kameny, zase několik set boulderů, ačkoli zde už nejsou odskoky zcela rovné a bouldermatka není na škodu. Po cestě se jde ještě pod oblastí Dame Jouanne, ale ta mě moc nechytla. Je to celé takové ve svahu, divně poházené…
Největší zážitek však je přístup okolo jakési hospody. Již z dáli Vás bouřlivým štěkotem vítá vlčák, který rozhodně nehodlá opustit své stanoviště uprostřed cesty, přes kterou prostě musíte přejít. Chvíli tak na něj zíráme, až to pejska přestane bavit a v klidu usedá na cestě. Se zaťatými půlkami procházíme kolem a netušíme, že o dvě hodiny později totéž prožijeme ještě jednou, tentokrát se však už setmělo a psi byli dva. Naše půlky díky bohu zůstaly celé a kalhoty čisté.


L’elephant Sherpa 8Abezejmenné 4A v Manoury


Rest day

Kdo by odolal kvalitní literatuře a procházkám po nádherných lesech s úchvatnými plážemi (jen to moře chybí). Byli mezi námi sice tací blázni (stále jsme cestovali v pěti), co si na skálu sáhli, avšak rychle jí zase pustili a jali se s ostatními nasávat ten den svěží fontáčský vzduch. Život v naší pětičlenné komunitě tak nějak dospěl do fáze naprostého souznění, postupně se nám začali více a více líbit Francouzsky a ti (např. já), co o nich snili pouze v rovině teoretické si občas zasteskli po domově. A taky se filozofovalo. Jistě nejpovedenějším kouskem tohoto oboru bylo Pavlovo moudro „Je nás víc, co bereme míň“, kteroužto větu jsme pasovali na vynikající heslo Drop inu. 


Le Cul de Chien


Buthiers
Ani Buthiers nepatří zrovinka mezi nejznámější oblasti, jimž jsme se ostatně tak nějak zdatně vyhýbali. Přesto tato část rozhodně nepatří mezi opuštěné kouty Fontainebleau, spíše naopak. Jedná se totiž o jakési Máchovo jezero ve francouzském podání. Možnosti koupání jsou samozřejmě neplatící veřejnosti nepřístupné, ačkoli pouze na první pohled a Čech schopný kompromisu si svou cestu najde. V našem případě to byla cesta k řece a tak večer toho dne vyrušila naše propocená těla klidně plující želvu a naše hýždě ostře kontrastovaly s dnem připomínajícím dobře opečovávané akvárium.
Však jsme si tu koupel zasloužili. Celý den jsme doslova drtili jeden boulder za druhým. Lezení je v Buthiers velmi pestré, od klasických bleauovských boulí a výlezů, přes nádherné hrany a výjimečné destičkovité lišty, připomínající přilepená sklíčka na zdi. Jsou tu plotny, kolmice i stropy. Jsou tu věci nízké i věci z nichž zeje šest skob. Lezli jsme skoro jenom v části „piscine“, která je poněkud stranou rekreačních středisek zbohatlých kapitalistů (ó my starší, jak často jsme slýchávali tyhle pojmy!).


L’étrave 6A Buthiers piscineAttention chef d’oeuvre 7ATřetí a pátý lezecký den se dají očekávat asi největší výkony. Škoda, že jsme se toho pátého dne nedočkali, neboť tento třetí byl famózní. Všichni jsem se vyšplhali na maxima, jejichž hranice byly na stupních 5C, 6C a 8A OS. Vašek s Petrem však stále více připomínali retardované občany, neboť se začal ozývat největší neduh provázející lezení v Fb, a to tenisové lokty způsobené nepřirozeným tlačením do dlaní, jež svírají všudypřítomné obláče. Oba se tak kroutili v bolestech pod nástupy, než to své 6C s mohutným jásotem přece jen udolali.


L’excuse 6C léčba tenisových loktů L’angle de le fresque 5CFranchard (Isatis)
Oblast notoricky známá, zastrčená v lese a přesto ten den rozpálená žárem, který, jako by věstil něco nedobrého. Petr s Honzou se po poledni odebrali na stop a nám zbylým třem, kteří jsme byli doteď zvyklí nadávat akorát na přecpané auto se TO stalo. Trenky, ponožky, trika, mikiny, prachy, bundy, ešus, nůž, batohy, slipy, jídlo, knížku, kapesníky, zubní kartáček…, no prostě nám ukradli všechno, kromě dokladů (nějaký filuta si dobře spočítal, že se ztrátou dokladů musíme na policii a to je přece jenom v civilizované zemi riziko). Hmmm. Tak snad raději zase do skal, respektive nás čekal další rest day, protože jsme ho po další pořádné porci lezení fakt potřebovali.


bezejmenné 5Aparalelní lezení ve Franchardu Isatisneznámá (asi) čtyřka 


Rest day
Klidně podřimujeme na břehu líně tekoucí a přesto průzračně čisté řeky, když jsme předtím projeli snem všech správných „lady“, totiž městem Avon. Klidnou hladinu Seiny čeří kromě našich těl jen větší či menší plavidla s vlajkami rozličných států UE a tvořící se vlnky pleskají o kamenitý břeh. Mraky tiše plují oblohou a vánek pohupuje větvemi košatého stromu nad námi. Zubožená těla načerpávají další síly a připravují se na poslední dvoudenní zteč s pískovcovými balvany a kdo má co číst, užívá si duševní obrodu nad knížkou klasiky. Kdesi v roští objevujeme pětimetrové bambusové hole, a tak řka, co je doma, to se počítá, naplňuji za reptání spolucestujících poslední kousky místa v autě věcí která by se snad mohla hodit.


bambusové hole by se mohly hodit…zámek Fontainebleau 


Ani zámek ve Fontainebleau, pyšnící se nádherně rozkvetlou zahradou, nemůžeme vynechat. Posedávaje na lavičkách sledujeme líně se procházející pávy a bronzové sousoší psů chrlících chladivou vodu z dobře autorem vyvedených míst pod ocasem na třpytivou hladinu zámecké kašny. Pomalu zapomínáme na trýznivou  bolest kloubů a svalů a naše myšlenky se ubírají k zítřejším cílům.

Sobota
Mraky nevěstí nic dobrého a kolem desáté začíná pršet. Několikrát se pověsím do jakéhosi 8B, ale za chvíli i touto stropovitou deskou protékají čůrky vody. Druhá rozhodne. Apremontem prochází postavičky šustící pláštěnkami a mizí kdesi v lese. Druhá rozhodla. Promočeni usedáme do auta a míříme domů. Prší celou Francii, prší střídavě celé Německo, v Čechách je jasno a pouze blesky křižující vzdálený obzor dávají tušit, že ani tady lezci počasí příliš nepřeje.


Vzpomínky na lezení v Buthiers: Mongolito 8AVzpomínky na lezení v Buthiers: Mongolito 8AVzpomínky na lezení v Buthiers: Magic bus 7B+Vzpomínky na lezení v Buthiers: Magic bus 7B+9.den – Petrohrad
Probouzíme se pod převisem, který je předurčen jako místo PADání 2006. Rychle na skálu zúročit síly a zkušenosti nabyté v daleké cizině. Je tu krásně, skoro stejně, jako tam, kam si alespoň jednou v roce jedeme pro srovnání. Je tu skoro stejně krásně jako tam, kde se psaly dějiny boulderingu, vždyť první 6A tam vzniklo mezi světovými válkami a 7A v roce 1953. Je tu skoro stejně krásně, jenom tu nejsou tak hezké dopady, je toho tu přece jenom míň a ty krystaly nechtějí přestat jebat. Je tu stejně krásně a bohužel tu i stejně tak začíná pršet…


zase doma na Petrohradu (těsně před deštěm)

Petr Resch   [úpravy] 08:54 26.09.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 jj10:18:17 26.09.2005
tam bych fakt chtěl...
Honzaodpovědět 

 pro všechny...12:45:12 26.09.2005
krásný, čtivý...a pro všechny :-)
dík!
mlokodpovědět 
 Re: pro všechny blbce!!!20:47:19 26.09.2005
Máš pravdu!!!
Tupounodpovědět 

 Vy se máte ...12:59:54 26.09.2005
... takhle se zničit. To je paráda. A ta cihla do ruky - dobrý námět, použiju :) .
ltvrdikodpovědět 

 paráda07:30:07 27.09.2005
byla to super, díky, skoro jako od Kafky!
Petrodpovědět 
 Ten.lokty14:26:51 27.09.2005
Na ty tenisový lokty si dávaj Prontoket spray??? Je to dobrý i na šlachy??
anosodpovědět 
  Re: Ten.lokty20:05:11 27.09.2005
Kluky to bolelo tolik, že by si na to napatlali snad i "medvědí hovno", kdyby věřili, že to alespoň trochu pomůže. Fakt v tom nehledej žádnou vědu...
Petr Reschodpovědět 

 Vzkaz19:56:02 27.09.2005
kluci, pěkné fotky! Myslím, že jste si to užili! Škoda jen, že se krade i ve Fontáči. Snad vám to žádnou větší újmu nepřineslo. A mimochodem Petře, gratuluji k 5.místu! je to super! Zdravím samozřejmě i Vaška a Pavla. Tak zas někdy ve skalách.pa
Lucie Kaftanováodpovědět 
 Re: Vzkaz17:59:59 30.09.2005
Kdy uz vas to prestane bavit,takova nuda?!! To je uz asi padesaty clanek o tech nudnejch sutrech!Jet takovou dalku a pak tam skakat po balvanech,kdybyste se tam aspon vozrali,nebo sli do bordelu.Nechapu.
petrodpovědět 
  Re: Vzkaz18:55:30 30.09.2005
... to je věc představivosti... to si jednou lezu takhle po jednom bezvýznamném kamínku, chyt-stup- pád... pak chytnu takovou bouly... a hlavou mi projede vzpomínka na podobný tvar... bylo to ale měkčí teplejší, vonělo to jasmínem a bylo to neskutečně ženské... hned to šlo lépe... a tak jsem oběvoval lidskost kamenů... (vynechám povídání o spárkách a dírkách, přeci jem není po 22...)
Bouldering mám rád... dost... možná proto, že nemám moc velký morál, ale pracuju na tom...;o)..., nicméně myslim, že ho budu mít rád navždy, páč ta boule (a dírka) tam bude věčně... :o))

Zduř a jedno studený c(_)
WB
billodpovědět 
  Re: Vzkaz10:21:46 03.10.2005
Nestěžuj si, zajeď tam a pochopíš... Jinak bezejmenné 7a na slonovi je "Le Lépreux direct" od P.Edlingera.
Tomodpovědět 
   Re: Vzkaz15:55:28 03.10.2005
Dík za doplnění. Už jsem si taky všiml, že to Holanďani pojmenovávají. Francouzi to v průvodci neřeší.
Něco pro horolezce pohrdající hravou krásou pohybu - mrkni na některý fotky, myslím, že občas se člověk potká i s kruhem na písku níže - a navíc jsou tam ještě vyšší věci... Zkus tam fakt zajet a uvidíš, mě se taky hory líbí...(nehaň cos nepoznal, apropo - ještě jsem neviděl keňského vytrvalce pozastavujícího se nad svaly oplácanými Američany schopnými se unavit na stometrvém kousku).
Jinak děkuji za blahopřání od Lucky i za slova uznání některých komentujících.
Petr Reschodpovědět 
    Re: Vzkaz10:12:38 04.10.2005
Nejenom Holanďani. V tomto ohledu doporučuji pěknou stránku bleau.info, jeden se tam dozví věcí, například jak co kde a proč oprasil a že to co hrdě vyhlašoval za 7b je varianta za 6b+... Ale konečně proč se v tom zbytečně vrtat, když o těch čísílkách to tak úplně není.
Tomodpovědět 

 Čísla08:33:43 24.10.2005
Občas se mě někdo zeptá, co že jsme to v Fb v lastně vylezli. Tak tedy za sebe doplňuji:
(4 lezecké dny)
ca.10 čtyřek, 25 pětek, 25 šestek
z těžších věcí:
Mongolito
Petr Reschodpovědět 
 Re: Čísla08:39:52 24.10.2005
Zmáčkl jsem něco blbě - tedy ty těžší věci:
Mongolito 8A OS (Buthiers)
Sherpa 8A půl dne (l'Elephant)
Deux Faux Plis en Plats Réel 7C 20 minut(Franchard)
En-Vie-d'Ailes 7C 4 pokusy (Elephant)
Magic Bus Gauche 7B+ OS (Buthiers)
Magic Bus 7B+ 3 pokusy (Buthiers)
??? 7B+ traverz 3 pokusy (Bas Couvier)
Divine Décadence 7B (Franchard)
Ah, Plus Facile (doleva) 7A+ OS (Franchard)
Musculor avec Boucle 7A+ 3 pokusy (Buthiers)
Musculor 7A OS (Buthiers)
Attention Chef d'Ceuvre 7A OS (Buthiers)
Petr Reschodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Amphiteatre
Face To Face, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (131676)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Finger Food 7a Geyikbayiri
Eulenkante 7A Bahratal
Steinkanz 7C Bahratal
Stuffi 7A+/7B Bahratal
Neaderthal 6C Sloup
Nově komentované:
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Evil Dead 2 7C/7C+ Sloup
Žebříček Hodnot Xb Drábské Světničky
Život Štvance VIIb Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Re: Pozor na metodické video | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspirace | Re: Pozor na metodické video - Inspirace | Re: Pozor na metodické video - Inspirace | Pozor na 'metodické' video - Inspirace | Re: Cipro | Re: Cipro | Re: nejlepší současné jistítko |

 Nové komentáře:
Re: trafika? | Re: trafika? | Re: Cesta | Re: trafika? | Re: trafika? | Re: závody | Re: top - záznam finále | Re: ČHS hledá organizátory | Re: Nepěkné | Re: trafika? |

 Kde to vře:
Mistrovství ČR v boulderingu (93)
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (67)
Šáhla a šáhélka (63)
Tetínské skály (20)
Aneta Loužecká 3. na Evropském poháru v ledolezení na Slovensku (16)
Revo - Revoluční jistítko (12)
MFA Praha 2018: neděle (5)
Pád mladé lezkyně (4)
Stefano Ghisolfi dává své první 9b+: Perfecto Mundo (3)
Prague color climbing festival 2018 (2)

 Nově v inzerci:
Boty LS Trango Guide Evo GTX Men | prodam maglajz pytlik - nepouzity | Prodám různé druhy karabin | Statická lana 18 - 23m | prodám nepoužité lezečky | prodam nepouzity sedak | Scarpa Triolet | Skialp boty nové | péřovka Ocun | Gore-texová bunda TILAK Attack veľkosť XL |

 Anketa:
Oblíbená logistika lezeckého výletu za skalami na jih Evropy?
 Auto + wild camp 
 49 
 Auto + camp 
 30 
 Auto + apartmán 
 24 
 Let + půjč. auto + wild camp 
 22 
 Let + půjč. auto + camp 
 32 
 Let + půjč. auto + apartmán 
 40 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.