LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Pražský Opičák (04.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
SAMBAR KIDS CUP (08.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13722
2.Konečný 12819
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10950
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Šuraba 5520

Výsledky
Dry Tool Cup (24.11)
MČR v lezení (27.10)
MS Innsbruck (06.09)

Deníčky
4578 lezců
725111 cest
Nové přelezy:
Zen Flute 7C+
Fly Boy Si 7B+
Meneo Cana 7b
Arqueológi 7c
Blomu L1 7c
Trío Ternu 8a
Devora Hom 7c+
Movin On U 5.13c
Worst Case 7C
Resident E 7C

Stěny
Lezecká stěna Harcov - Liberec
KH Olomouc - Olomouc
Stěna Luh - ZŠ Vsetín Luh 1544 - Vsetín

Prodejny
HUDYsport - Praha 9
Rock Point - OC Nisa - Liberec
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dolomiti SuperArrampicatta!

2. díl: Okolí Cortiny d´Ampezzo

Vzhledem k větší odlehlosti od Brennerské dálnice se sem vyplatí jet na delší dobu, v případě zhoršení počasí je kus jižněji Erto a Casso, toužíte-li po vedru, zláká vás až Lumignano úplně pod Alpami.

Příjezd:
1. Z Brenneru do Brixenu, kde sjedete na silnici 49 (E66) na Bruneck a Toblach. Po ní až do Toblachu, kde odbočíte na silnici 51 do Cortiny.
2. Z Passo di Sella po silnici 48 nazývané Grosse Dolomitenstrasse na Passo Pordoi, z něj sjedete do Arraby a přes Passo Falzarego do Cortiny. Tam si po rozmotání vánočky na rukou dojdete pro flašku vína na uklidnění.

Lago di Landro**

Příjezd: z Toblachu na Cortinu, dojedete až k hotelu Drei Zinnen, ano, ty věže po levé straně jsou ony legendární "Čimy". Přímo nad hotelem je sportovní oblast Franchi s 8 atletickými cestami od 7a do 8a. Další oblast je 45 minut směrem na Drei Zinnen Hütte, nesmíte minout pěšinu odbočující z lesní cesty, měla by tam být šipka od AVS. Jedná se o Rienztal, k jihu orientovaná skála nabízí stěnové lezení po lištách a dírách v 28 cestách od 4 po 7c+ se skvělým výhledem. O kus dále od hotelu po silnici na Cortinu se nachází jezero Lago di Landro, v němž se zrcadlí masiv Monte Cristallo 3221 m. U jezera je chata s občerstvením a několik piknikových stolů. Přibližně 400 m od jezera směrem na Cortinu je parkovací flek po levé straně. Zde zastavte.

Přístup: přejděte silnici a jděte lesem 20 m.

Popis: Oblast se nabízí při  příjezdu nebo opouštění oblasti, protože leží poněkud dále od Cortiny. Přibližně 52 cest od 4 až 8b na vás čeká ve 2 členitých sektorech. Naleznete zde vše od ploten po řádné dachy. Mírnou vadou na kráse je pár vyseklých chytů, ale v novém průvodci je uvedena i klasifikace bez jejich použití. Na seznámení s místním materiálem tato oblast stačí, ale jsou zde i lepší skály.

Doporučené cesty: Asterix 6a, po Blue Caffe 7a si ještě rádi dáte turka, rychlost si změříte v Radarkontrolle 6b, odpočinete v Relax 6b, křídla vám brutálně roztáhne Brutalus Delictus 7c/c+ a vlasy lehce zježí Elettrostatico 7a+/b.


Sektor s lehčími a delšími cestami


Jana v Radarkontrolle 6b


Crepe du Oucera Alti****

Příjezd: Z Cortiny na Passo Falzarego, v malé obci Pocol odbočte na Passo Giau, po 4 km zaparkujte u silnice. Silnici zde kříží značená cesta 437.

Přístup: Skály jsou po pravé straně silnice, od křižovatky turistických cest po pěšině doprava, poté svahem k Settore A. Další sektory jsou vlevo ve svahu.

Popis: První věcí, co nás šokovala, byl velký počet zaparkovaných aut. Báli jsme se front na cesty. Omyl, byla to auta turistů směřujících na Cinque Torri nebo k chatě u Lago di Federa. Ve skalách nás bylo tak 10, což je na 80 cest akorát. Protože o této oblasti už bylo napsáno dost, tak jen stručně. V 5 sektorech je vše od kolmých technických ploten až po převislou atletiku. Prosluněné skály umístěné ve vysokohorském lese se štíhlými jehličnany obalenými lišejníky, výhled na masiv Croda da Lago 2709 m a plato pod Monte Formin 2653 m a pěkné lezení vás prostě dostanou.

Doporučené cesty: Gogo 6a, White Line 6b, Uomini Gatto 6b+, Pikindolor 6c (1. délka) Latte Acido s variantou doprava v 2. délce 6b+ na 35 m, Cuba Libre 7b (pozor, oproti údaji v průvodci je delší, téměř 35 m), velmi technický Gin Fizz 7b+ po malých chytech, Magica Armonia 7c se schazovacím bouldrem v závěru a mnoho dalších.


Příchod pod hlavní sektor


Hop v nějaké cestě


Crepe du Oucera Basso***

Příjezd: Jako na předchozí skály, ale parkuje se dříve. Buď u mostu přes Rio Falzarego nebo u palouku o pár serpentin výše, kde začíná neznačená cesta, která se napojuje na silničku k Rifugio Cinque Torri.

Přístup: Od mostu je to více do kopce, napřed proti proudu potoka a pak lesem doleva, od vyššího parkoviště po neznačené cestě, raději dle mapy.

Popis: Na první pohled zvláštní, na druhý hmm, docela dobrý a po vylezení několika cest cest zkrátka skvělý. Kolem sta cest v jednom dlouhém pásu, v průvodci rozděleném do několika sektorů. Nejtěžší cesta je za 7c a pak je tu jen pár 7-áček, to sice neuspokojí ambiciózní tydýty, ale lezení je tu fakt pěkný. Parádní vápno uspokojí každého požitkáře a v 30-metrových cestách se zadýchá i kdejaký nabušenec, zvláště přijde-li technická pasáž v kolmém. Slunce zde svítí jen dopoledne, stíní tu les, po dešti je to mokré, zkrátka pěkná oblast pro horké letní dny.

Doporučené cesty: Hoo Siao 7c ve vápně alá Arco, Ybba Dabba Doo 6c+ pro setkání s rodinou z doby kamenné a pak si prostě vyberete už od pohledu a zklamáni rozhodně nebudete.


Pod stěnou je příjemná rovinka


Campo e Volpéra**

Příjezd: Z Cortiny na Passo Falzarego, po 3 km minete po levé straně osamocenou skálu, za ní zaparkujte.

Přístup: Od parkoviště po strmé stezce dolů, po cca 400 m po pěšině doleva, po cca 100 m spatříte první sektor.

Popis: Ve svahu mezi silnicí a hotelem Tizian nad kempy v Cortině jsou 4 sektory. Nejhodnotnější je horní sektor. Není sice moc vysoký, ale o to je převislejší a hodnocení cest tvrdší. Pro někoho kvak, pro někoho super. My jsme si zde skvěle zabojovali v místních 7-áčkách a poté se rychle vydali hledat něco lehčího za 7b do jiných, sjízdnějších oblastí.

Doporučené cesty: Ultraatletický sokolík Icaro 7b, Volpera Boys 7a s velmi dlouhým krokem uprostřed a gradující Doctor Bura 7a.


Břéťa Brodský ve Volpera Boys 7a


Sass Dlacia****

Příjezd: Z Passo Falzarego  přes Passo Val Parola na St. Kassian (mezi sedly je vlevo oblast Sass de Stria, o které psal na lezci Papoš, u které je pár bouldrů).  Za Rifugio Sare je kemp, za ním je odbočka doprava k lomu a chatě Capanna Alpina. U ní zaparkujte.

Přístup: Od chaty k potoku, který přejdete a vydáte se po proudu. Blízko potoka je piknikové místo s ohništěm a lavičkami, nad ním se tyčí kolmá stěna, u které jsou 2 samostatné téměř 30 m vysoké věže. To jsou sektory A a D, vyberte nějaký a instiktivně po jedné z několika pěšin klečí k němu zamiřte.

Popis : Jedinou vadou na kráse je lom ve velkém suťovém kuželu, ale oproti Srbsku je velmi tichý. Také výhled přes zelené louky kopce Pralongia na skupinu Selly rychle spraví dojem, a pak vám ještě řádně zakloní krk Le Cunturines, jedna ze třítisícovek skupiny Kreuzkoffelu. Lezení je tu pěkné až skvělé, zvláště cesty v sektoru D vás nadchnou. I zapřísáhlý odpůrce vytrvalostních prásků Hop prohlašoval: "Na těch dlouhejch cestách něco bude." Na 25-30 m  výšky 7-10 m převis. Krom cest v průvodcích je tu mnoho nových cest i projektů. Těch pár přiseklých chytů ani nepoznáte, jsou zakomponovány s nevídaným citem. Ostatní 4 sektory jsou více kolmé, v Settore A jsou i vícedélkové cesty až na 120 m, vše náročné na techniku. Celkem je tu dolomitsky obligátních téměř 100 cest až do 8a a asi už i více. Skála je otočena na západ, v převislých sektorech lze lézt i za deště, ale znáte vichr z hor, foukne, odnese vám svačinu, batoh, jističe, lano, zkrátka všechno do auta a pak až někam do tepla ke Gardě, ale to už je jiný příběh.

Doporučené cesty: Placa Motoria 6b, Batida 6a+, Zampo 6b, Stella polare 6c+, No minimum tax 6c+, La natura 7b, Alpha Centauri 7b+.


Bída v Alpha Centauri 7b+


Pohled na pravé sektory


Štěpánka v levém sektoru


Průvodce:
Casanova, R.: Arrampicata sportiva a Cortina d Ampezzo - kompletní průvodčík po sportovních oblastech kolem Cortiny, povedený, i přes občasné úlety v číslech, cena 15,- euro.
Gasteiger, L., Wenter F.: Sportklettern in Südtirol; Alpinverein Südtirol, 2003 (www.stadler-markus.de) - velmi zajímavý průvodce po celém Jižním Tyrolsku, pro našince až nečekané množství oblastí, které dosud míjel při cestě jinam. Některé skály stojí za návštěvu, jiné budete s chutí míjet dál. Cena 19,90 euro, v Cortině momentálně vyprodán.
Wagenhals, S.: Kletterführer Dolomiten Vertikal Band Nord, Band Süd; Loboedition - poměrně drahé průvodce po horských pěkných cestách, ve kterých nechybí ani místní klettergarteny, cena cca 32,- a 42,- euro, horolezcům by ovšem neměl chybět díky velmi přesným nákresům a popisům cest.

Internet:
www.planetmountain.com(Cansla - parádní vícedélkové cesty pod Passo Sella, Pian Schiavanais, Crepa du Oucera Alti, Sass de Stria, Casso, Erto, Citta dei Sassi - bouldry)
www.climbaa.it(pár oblastí v Alto Adige, skály, bouldry i nové cesty v horách)

Tipy: Opět nošení dříví do lesa, legendární Drei Zinnen, Tofana, Civetta, samý Passo něco, horolezectví, ferraty, turistika, cyklistika, paragliding, prostě outdoorový ráj na zemi.

Krom popsaných skal je zde mnoho dalších skalních oblastí, od Vale San Nicolo, kde tvořil legendární Heinz Mariacher, až po profláklé Cinque Torri. Všechny se těší, až se jich dotknete a necháte se prostoupit duchem Dolomit.

David Chudoba   [úpravy] 15:37 28.07.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dobry clanek16:50:32 28.07.2006
zrovna tedka se tam chystáme v srpnu..doufám že vyjde počasí, ptz mynulý rok jsme tři dny ze sedmi trávili ve stanu...:)
adamFodpovědět 

 misto17:52:32 28.07.2006
ahoj,jelikoz sem jeste sveta neznaly,nevim ve kterem state se tyto oblastky nachazi...poradte mi prosim.diky honza
honza k.odpovědět 
 Re: misto19:28:33 28.07.2006
...je to úplně na severu Itálie a je tam fakt krásně!
David Vodpovědět 
 Re: misto19:28:51 28.07.2006
Italie ty sveta neznaly
Lenikodpovědět 

 landro22:36:45 28.07.2006
Zdravím,jen malý dotaz, brutalus delictus je fakt 7c/c+??? Já jsem to někde četl za 7b...ne že by na tom zas tak záleželo, ale bylo by to fajn:)
džangli
džangliodpovědět 

 landro23:19:48 28.07.2006
podle R. Casanovy za 7b
mirekodpovědět 
 Re: landro16:05:00 31.07.2006
7c/c+ sedí, napřed je taková předehřívačka v převislém po dobrých chytech, pak se naleze do stropu, kde to chvíli jde a pak už nejde aneb těžká přebíračka špatných chytů a skok na hranu převisu, po ní doprava ke slaňáku je to už jen vytrvalostní dohřívačka. Třeba je tam něco ulomeného, ale 7b to určitě není.
 Bídaodpovědět 

 Super06:10:30 30.07.2006
Prede dvema dny jsem tam byl... Moc pekny! Urcite to stoji za to!
skafundrodpovědět 
 Re: Super22:30:55 11.08.2006
Zatim sem v Dolomitech akorat lizoval,ale chtel bych tam i lezt.Urcite je to super:)
Tikiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Amphiteatre
Face To Face, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (131709)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Thunder 6B Bishop
Kredulf 6C Bishop
Arch Druid Right 6C+ Bishop
Arch Drude Left 6C+ Bishop
Skye Dance 7A Bishop
Nově komentované:
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Sedřená Prdel A Zařízlý Trenky 7B Sloup
Evil Dead 2 7C/7C+ Sloup
Žebříček Hodnot Xb Drábské Světničky

 Nově v diskusi:
Hospoda | Re: Cipro | Re: Cipro | Re: Cipro | Re: To je fakt tragéd.. | Re: Pozor na metodické video | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspi | Re: Pozor na metodické video - Inspirace | Re: Pozor na metodické video - Inspirace |

 Nové komentáře:
Re: jiny pohled na sahlo - bezpecnost | Šahlovat a pak lezt je TR nebo nic | Re: Cesta versus kroky | Sezóna? | Re: závody | Re: závody | Již jsem vyzkoušel | Re: ČHS hledá organizátory | Re: závody | Efektivní |

 Kde to vře:
Mistrovství ČR v boulderingu (98)
Čelovka Fenix HM51R Ruby pro horolezce (65)
Šáhla a šáhélka (60)
Tetínské skály (20)
Aneta Loužecká 3. na Evropském poháru v ledolezení na Slovensku (16)
Revo - Revoluční jistítko (10)
MFA Praha 2018: neděle (5)
Pád mladé lezkyně (4)
Stefano Ghisolfi dává své první 9b+: Perfecto Mundo (3)
Prague color climbing festival 2018 (2)

 Nově v inzerci:
Dětský celoúvaz a lezečky | Hledám | SCARPA reflex smoke 42,5 | výzva - lezení jih | Frenštát spolulezec | spolulezec na umělku - Praha | Scarpa Freedom Sl | Boty LS Trango Guide Evo GTX Men | prodam maglajz pytlik - nepouzity | Prodám různé druhy karabin |

 Anketa:
Oblíbená logistika lezeckého výletu za skalami na jih Evropy?
 Auto + wild camp 
 70 
 Auto + camp 
 42 
 Auto + apartmán 
 33 
 Let + půjč. auto + wild camp 
 35 
 Let + půjč. auto + camp 
 42 
 Let + půjč. auto + apartmán 
 56 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.