LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
32.Drbohlav 10069
33.Nováček 10066
34.Zíma 10032
Bouldry:
32.Skočdopole 8850
33.Čermák 8825
34.Zachrdlová 8806
Hory:
7.Tichý 4017
8.Coubal 3691
9.Štefan 3548

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652772 cest
Nové přelezy:
The Dance 9+/10-
Solarium 9-
Elise 9
Oase 9-/9
Antiblocki 9+/10-
Arachnide 7c
El Cadufer 7c
Vize Xb
Nuda V Jab 9
Beta Centa 9+

Stěny
Sokol Nymburk - Nymburk
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec

Prodejny
Husky Outdoor Shop - Plzeň
HUDYsport - Praha 5
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nová cesta od Silvie Vidal

+rozhovor a profil

Španělská lezkyně Silvia Vidal pokračuje v objevování velkých stěn. Tentokrát se do nich nevydala sama, jak má ve zvyku, ale se Švýcarem  Youri Cappis. Jejich cílem se stala východní stěna Severního Huascaranu (6150m) v Peru, kde udělali novou cestu  "Entre boires" A3/6a+/80º 970m.  Ve stěně strávili celkem 18 dní, od 23. srpna do 9. září 2008 . 

Za celou dobu neměli jediný pěkný den, většinou lezli za sněžení a v mlze. Proto také název "Entre boires", což v katalánštině znamená "uprostřed mlhy". Nejobtížnější pro ně bylo najít správný směr výstupu. V první části je několik převisů, které se pokusili oblézt. Střední část je pokryta sněhem a ledem do 80º. Závěrečná část je převislá a kvalita skály se změní na lámavou až „rozbombenou“. Slaňování jim pak zabralo dva a půl dne. Na rozdíl od nástupu, kam neustále padají kameny, bylo ve stěně pod převisy bezpečno.
Pro Youriho to bylo první lezení a bivakovaní  ve velké stěně. Dokonce před touto expedicí nikdy „nejumaroval“ a  snažil se to dohnat za dva dny před jejich odjezdem. 

Silvia Vidal  se narodila v Barceloně v roce 1970. S technickým lezením se seznámila v polovině devadesátých let, zamilovala si ho  a od té doby se vydává za prvovýstupy a solo výstupy do velkých stěn po celém světě.  Když pročítáte její dlouhý seznam cest, kde se objevuje i obtížnost A5/A5+, první co vás  napadne je, že tato drobná Katalánka, která neváží ani 50 kg, snad doposud strávila více času ve stěně, než na zemi. Vyjímkou nejsou ani „ozdravné pobyty“, které trvaly 32 dní. A právě tolik dní strávila v roce 1998 společně s Pepem Masipem a Miguelem Puigdoménech  v panenské stěně  Amin Brakku, a výsledkem byl prvovýstup "Sol Solet" 1650m  A5/6c+, 60º, 5850m.  Za tento prvovýstup byli nominováni na Piolet D Or. Poprvé se sama do stěny pustila v roce 2000 v Yosemitech  a to  do cesty "Wyoming Sheep Ranch" A4. Později vysolovala i "The Shield 6a, A3+, a "Zodiac" 6c+, A3.  Na  Piolet D Or byla opět nominována v roce 2000 za  sólovýstup cesty "Principiado de Asturias" A4 na Naranjo de Bulnes ve Španělsku.  Lezecký svět opět překvapila loni v červenci svým  solo-prvovýstupem  na Shipton Spire  (5885m) v Karakoram v Pákistánu. Ve stěně strávila 21 dní a cestu pojmenovala „Life is Lilac“ (VI A4+ 6a, 870m).   

Rozhovor s touto obdivuhodnou ženou nám poskytl Alpinist.com.

Alpinist: Prosím řekni nám něco o sobě a tvém lezení?

SV: Pocházím z Barcelony a miluju technické lezení. Lezu ve stěnách solo  „hakovačky“ tak 15 let. Velké stěny lezu, protože mě stále přitahují hory, mám ráda krajinu, lezecké partnery, cestování, zkušenosti, neznámo okolo expedic.....Vážím si, že mám tu možnost, vidět krajiny z tolika různých pohledů.


Alpinist: Proč máš tolik ráda technické lezení?

SV: Technické a volné lezení jsou dvě různé hry, obě správný. Můžeš hrát v bazénu vodní polo nebo můžeš v bazénu plavat kraul: voda je stejná, tak jako skála. Rozdíl je v tom, jak to děláš a jak si to užíváš...Nemyslím si, že technické lezení začíná tam, kde končí volné lezení. Pro mě je technické lezení více plynulé a více přírodní.

Alpinist: Můžeš vybrat jedno slovo, které vystihne, co musíš  zakusit při  solo lezení ve velkých stěnách, aby jsi byla spokojená?

SV: Napětí


foto by Archiv Silvie Vidal


Alpinist: Co jsi jako první neměla na lezení ráda bylo, že jsi nebyla nezávislá.  Proto jsi si tedy vybrala solování?

SV: Ne, to ne. Necítila jsem se nezávislá, protože lezení je technický sport, tedy potřebuješ o něm něco vědět, aby si ho mohl dělat. To znamená, že více méně každý může běhat  nebo hrát fotbal- když ale nevíš jak se navázat, nedostaneš se ani metr nad zem.

Alpinist: Co přináší  solo lezení -tvé ztělesnění nezávislosti-do tvého života?

SV: Nezávislost vede k nezávislosti. To neznamená, že nepotřebuji lidi! Závislost je problém, ale osamělost (ta špatná, kterou si nevybereš) je také problém. Pro mě, jedna možnost jak se cítit sebejistě je být obklopena lidmi a dělit se s nimi-avšak ve stejné chvíli, být jedinec, sám nezávislý.

Alpinist: Tvé první několikadenní solo ve stěně byl Zodiac v Yosemitech. Jaké to bylo a jak to ovlivnilo tvé budoucí lezení?

SV: Výstup mi poskytl obyčejný pocit štěstí. V tu chvíli jsme nepřemýšlela o mé lezecké budoucnosti, netušila jsem, že se lezení stane v mém životě tak důležité.

Alpinist: V tvém článku  "Life is Lilac", jsi řekla, že „strach, nervozita, radost, vyčerpání, zvědavost...Zjistila jsem, že solo lezení umocňuje tyto pocity ještě víc". Také si řekla: "Ve chvíli cítím všechno, nejhorší, nejlepší". Pozitivní pocity musí být příjemné a je lehké se s nimi vypořádat. Ale jak se vyrovnáváš s negativními pocity: strach, pochyby, nervozita, osamělost, vyčerpání? S kterým z nich je pro tebe nejtěžší se vypořádat?

SV: Snažím se je přijmout všechny. Ale mám štěstí, že mám skoro vždy pozitivní pocity. Jinak bych to nemohla vydržet.  Nejhorší je vyrovnat se strachem, protože je tak univerzální, můžeš mít strach z pochybností, nervozity, osamělosti, vyčerpání...

Alpinist: Co ti pomáhá překonat strach a pohnout se dál, zvláště když jsi uvězněná v závěsné posteli za špatného počasí?

SV: Motivace.

Alpinist: Když jsou lidi sami, honí se jim v hlavě spousta myšlenek, které je mohou přivést k šílenství. Stalo se ti to ve stěně někdy ?


SV: Ne, slovo šílenství  můžu použít  jako vyjádření, ale nikdy jsem ve skutečnosti nezakusila pocit šílenství.

Alpinist: V "Life is Lilac," jsi řekla, že si mluvila se skálou a žádala jsi o povolení pokračovat nahoru.. Mluvíš také sama ze sebou, když lezeš sola?


SV: Ano, ale je to něco, co dělám i když nelezu.

Alpinist: Pomáhá ti samomluva k udržení duševního zdraví?

SV: Necítím, že bych se měla snažit o udržení mého duševního zdraví.

Alpinist: Je pro tebe solo lezení nejčistší forma, jak se spojit s horami a s přírodou?


SV: Ne, myslím si, že jsou jiné možnosti, jak se spojit s přírodou, solo lezení je způsob, který jsem si vybrala já.

Alpinist: Je pro tebe zážitek z lezení těžké technické délky srovnatelné s něčím co můžeš zažít i v běžném životě?

SV: Myslím,že i v běžném životě najdeš „těžké délky“k přelezení, a ne pokaždé si je vybereš. Avšak, když máš na začátku těžké linie navrch, je to příjemné- a není to něco co je samo sebou.

Alpinist: Jaká byla tvá nejtěžší chvíle ve stěně?


SV: Asi na Shipton Spire, když jsem z cesty slaňovala a nemohla jsem se dostat na spodní štand. Musela jsem strávit noc bez závěsné postele mezi dvěma malými skálami, uprostřed délky. Věděla jsem, že kdyby začalo sněžit, jako předešlé dny, měla bych potíže. Když se na to podívám zpětně, byl to můj nejlepší a nezapomenutelný bivak.

Alpinist: Jak zvládáš návrat do reálného světa po měsíci ve stěně?

SV: Špatně. Je to velký rozdíl být tam nahoře a být tady dole. Vezme to dlouhou dobu zvyknout si po tělesné i psychické stránce. Po mé poslední expedici (solo na Shipton), to vzalo měsíc než se moje tělo úplně zotavilo.

Alpinist: Máš deprese, když se vrátíš ze stěny?

SV: Ne, to není ten správný pocit, potřebuji jen čas, abych úplně vstřebala zážitek.


foto by Archiv Silvie VidalAlpinist: Obáváš se z návratu domů nebo se těšíš?

SV: Jsem vždycky šťastná, když vidím své přátele a svou rodinu.

Alpinist: Jak solování ovlivnilo tvůj běžný život?

SV: Nesoluju pořád. Mám mnoho krásných vzpomínek ze solování a myslím, že jsou důležitou součástí mých životních zkušeností, ale solování není vždy součástí mého běžného života. Ale myslím si, že všechny intenzivní zážitky, které máme, ať souvisejí či nesouvisejí s lezením, nás postupně pomalu  mění. Uvědomila jsem si, že solování je jen nástroj. a- jako nástroj-tě mění různě, záleží jak jej použiješ.

Alpinist: Co by jsi poradila mladým alpinistům, kteří tě obdivují?

SV: Vždy zkus dělat to, co cítíš.

Překlad: Simona

Zdroje:
Alpinist.com
Lezec.cz, Planetmountain.com


Alpinist.com, Simona    [úpravy] 12:38 26.09.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 hmm12:50:18 26.09.2008
cervenec - zari ...to je trosku vic jak 18 dni , ne ? :)
mikesodpovědět 
 Re: hmm12:52:20 26.09.2008
překlep, opraveno, díky.
 simodpovědět 

 ty vado21:49:27 28.09.2008
tomu rikam pohodarka.. dost good.
ondraodpovědět 
 Re: ty vado07:53:40 29.09.2008
"Pro mě je technické lezení více plynulé a více přírodní."
...tohle je ale teda kec. asi špatně přeložený, jinak nevim... :-(
Ondraodpovědět 
  Re: ty vado17:14:21 29.09.2008
Plynulejší a přirozenější?
P.odpovědět 
   Re: ty vado22:34:51 06.10.2008
On kolega asi myslel, že plynulejší a přirozenější mu připadá free soloing, páč je to jen ty a skála, žádné technické pomůcky, ale tak každý má na to svůj pohled...
 Vojta Voyager123odpovědět 

 Holka borec, ale...16:57:27 29.09.2008
O tom, že je to borec ani nemá cenu něco psát, prostě klobouk dolu. Co mne ale zarazilo je způsob kladení otázek. Přijde mi, jakoby rozhovor dělal nějaký nadržený psychiatr co jen hledá, kdy by našel depresi, halucinace nebo poruchy myšlení. Trocha pozitivna by neuškodila. Bobr
Bobrodpovědět 
 Re: Holka borec, ale...17:05:07 29.09.2008
hjo , je to jak rozhovor s pacientem:), ale to sme tu trochu vsichni...
lacoodpovědět 

 sezona..?19:07:26 29.09.2008
Trochu divny ze cekali az do konce srpna, dobry pocasi kolem huascaranu obycejne konci v pulce srpna a pak nastava mistni verze leta, tj dest, snih, mlhy, bourky. Asi proto meli nejakej jinej nez lezeckej duvod.. a meli stesti neb letos se pocasi zlomilo az v prvnich dnech zari.  Jinac teda klobouk dolu nebo jak se to rika, ta baba je naprosto silena. Otazky v rozhovoru skoda komentovat, suicidalni psychopati pritahujou nejvic ctenaru a spravne podanej kult horskych gladiatoru proda nejvic vytisku...
Duraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122105)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schön, Dass Es Dich Gibt 6+ Tannheimer Berge
Lechtal Blick 7- Tannheimer Berge
Simsalabim 6+ Frankenjura
Alzheimer Gedenkweg 8 Frankenjura
Morpheus 5.12a Squamish
Nově komentované:
Alterweg VIIa Weissbachtal
? 7+/8- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Re: Přetížený prostředník ?? | Pád Koudelka? | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? |

 Nové komentáře:

 Kde to vře:

 Nově v inzerci:
Boty | Stan Ferriňo | Lana Tendom | Lezecky la sportiva | spolubydlení Brno | Dámská Windstopper bunda Mammut | Dámské boty Merrel | spolulezec, lezkyně, parta -- Liberec - Jablonec | Hagan Ultra + vázání Movement/Dynafit | Koupím cepíny Petzl Nomic |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 449 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 340 
 Alpine Route SVK 
 329 
 Alpine Wall Tour PLN 
 300 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 1170 
 Back to heights CZE 
 283 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 361 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 324 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 315 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 325 
 Humla ESP 
 312 
 Chasing Niagara USA 
 309 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 292 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 304 
 Jugando a Escalar ESP 
 308 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 555 
 Linka nad Rájem CZE 
 309 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 298 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 300 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 283 
 Monviso Mon Amour ITA 
 293 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 285 
 Norge Lysefjord CZE 
 290 
 Obsesja PLN 
 282 
 Obyčajní chlapci SVK 
 271 
 Prohibido escalar ESP 
 299 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 274 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 279 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 286 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 273 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 357 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 271 
 Smím prosit CZE 
 313 
 Spradventure CZE 
 411 
 The Elements CZE 
 290 
 The Eyes of God DEU 
 283 
 The Unknown GBP 
 278 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 288 
 Utečenci do Afriky CZE 
 295 
 W!nteractivity FRA 
 288 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.