LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
The Push: příběh Tommyho Caldwella
Mastermind: nová kniha o mentálním tréninku pro lezce
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází

Závody
2. Makak- bouldrový kolotoč (17.11)
LezeTop Cup 2017 (25.11)
Písecký pavouk (26.11)

Žebříček
Cesty:
26.Drbohlav 10097
27.Nováček 10094
28.Litochleb 10078
Bouldry:
26.Chejn 9153
27.Pařil 9112
28.Plaček 9056
Hory:
8.Podškubka 3778
9.Brzobohatý 3485
10.Štalmach 3332

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4377 lezců
661438 cest
Nové přelezy:
L´Ultimo D 7c
Signorina 7c
Sederini P 7b
Katherine 7c
Signorina 7c
Sick Of Su 8B+
Uživancija 8a
Pinot 7c
Llargaruda 7b+
Xerinola 7b+

Stěny
321 Boulder Club - Brno
BASE CAMP BAR - Přerov
HO Jeseník - Jeseník

Prodejny
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
HOLAN SPORT - Praha 2
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Joachim von Pyhrn

smallRozhovor s jedním s nejstarších rakouských horských vůdců

O letošních prázdninách jsme s oddílem navštívili část Alp zvanou Enžské Alpy (Ennstaler Alpen), konkrétně NP Gesäuse. Na Haindelkarhütte, kde jsme bydleli, vznikl rozhovor s pozoruhodnou osobností. Nejstarší žijící horský vůdce Enžských Alp, Joachim von Pyhrn se narodil v roce 1920 a tak před Vánoci oslavil své 88. narozeniny! Přídomek „von“ naznačuje, že - ačkoli o tom často nemluví - je potomkem šlechtického rodu. Když do sebe obrátil čtvrtého panáka schnapsu, sedě v koutě jídelny v živé debatě s dvěma chatařkami, odvážili jsme se přisednout a položit mu pár otázek.
Původně jsem výpověď zamýšlel pro kamarádův server týkající se hor a dolů, ale nakonec se mi zdála natolik zajímavá, že jsem zálohu na tučný honorář vrátil a rozhodl se podělit o pozoruhodné odpovědi se čtenáři Lezce.
Joachime, jak jste vlastně začal s lezením? (trapný dotaz, ale jak jinak zahájit novinářské interview?)
Podobně jako většina z nás, alpských vůdců. Na panství rodičů jsem lezl na velké balvany skutálené do údolí z okolních svahů. Později jsme si troufli na vyšší, i když stále malé skalky. Vzpomínám si, jak jsem naší služce sebral z kůlů na zahradě prádelní šňůru a vylezl svůj první „velký“ výstup. Šlo o vápencovou věžku, vidím to jako dnes, jak sedíme s Wilhelmem (starší bratr Joachima, padnul na ruské frontě 1942 – pozn. autora) na vrcholku, rozhlížíme se do údolí a přemýšlíme o názvu, který mu dáme. Bylo mi 16 let.

Joachym Von Phyrn

Joachim von Pyhrn

Aha, to se psal rok 1936. Jak to vypadalo s lezením za války?
Na den, kdy přišli Němci, si dobře vzpomínám. Stál jsem tam, nohy napjaté jako struny, s nataženou pravicí... (zadívá se do neurčita, v oku se mu blýskne slza; po chvíli pokračuje) ... a nataženou pravačkou jsem v hladké stěně nad sebou hledal, kde se zachytit. Nakonec se mi to podařilo a tak za chvíli už dobírám Wilhelma u dobré skoby. Cestu jsme nazvali Anschlussweg. Po válce se název moc neujal, takže dnes ji v průvodci najdete pod obligátním jménem Nordwestwand. Než jsme o Wilhelma přišli, vylezli jsme společně za krátkou dobu řadu těžkých cest, alespoň na tehdejší poměry a naše zkušenosti. Nejraději vzpomínám na Gestapokante a Wehrmachtriss. Dnes se to už nenosí, ale my tehdy opravdu věřili v lepší zítřky.

Co byste řekl o letech poválečných?
Shrnu to krátce: lezení, lezení, lezení. Z práce do hor, z hor do práce. Ještěže Hilda, moje zesnulá žena, byla tak tolerantní. Vylezli jsme toho s různými kamarády hodně, ale Wilhelma mi nikdo již nahradit nemohl.

Vím, že jste se podíval i do asijských velehor...
V roce 1969 za mnou přišli dva bratři, nevím už, jak se jmenovali. Nějak na M... No, zkrátka, pojeďte s námi na Nanga Parbat, povídají. Rád bych, já na to, ale narodil se nám tehdy se ženou syn Alfréd, říkali jsme mu Aldi. Moc se nevyvedl, hory ho netáhly – namísto toho si založil pár obchodů, pojmenoval po sobě a teď je vede. Aspoň nemá starost o peníze. Ale to jsem odbočil. Takže ti dva hoši jeli na Nanga Parbat, ale štěstí jim ta hora nepřinesla. Jeden z nich tam bohužel zůstal. Pár let nato jsem se do Himálají přece jen podíval. S rakouskou reprezentací jsme zdolali Gasherbrum I. Ale už bych tam nejel, je tam docela zima.

Měl jste nějaké kontakty s českými nebo československými horolezci?
Nechápu, proč tak málo z nich jezdí do Gesause. Vždyť zdejší hory jsou plné nádherných cest, skála je pevná, počasí většinu času fantastické a nástupy i sestupy mimořádně krátké. Jednou jsme dostali pozvánku na nějaké závody horolezců v Rumunsku. Jmenovalo se to Concursul contra chronometrul a i když mi závodění v horách nepřijde rozumné, jeli jsme. Seznámili jsme se tam s několika Čechoslováky a jeden z nich, nějaký Radan, nás pozval do vaší země. Po Rumunsku to byl druhý východní stát, který jsem navštívil. Pískovcová skalní města mě uchvátila. Jen v Adršpachu mi lezení připadlo trochu moc spárové (směje se; němčináři ocení slovní hříčku Risskletterei vs. Riskkletterei – pozn. aut.).
Po cestě zpět jsme využili pozvání jiných místních horolezců k návštěvě jedné vápencové oblasti u takového divného, podezřele vyhlížejícího města. Na radnici měli u stropu viset krokodýla, no považte! Takže nás vedli lesem, přes výmoly a kapradí k jakési skalce. Myslel jsem, že se tam jdeme vymočit, ale představte si, že v mechu byla kartáčem vyčištěná místa, kde se lezlo po lištičkách (kleine Fuchse – pozn. překl.) asi osm metrů na vrchol té skalky. Jak nám ji hrdě ukazovali, nešlo nevyprsknout smíchy. Odvezli nás do města a na rozdíl od ostatních Čechoslováků jsme si navzájem už ani nenapsali.

Máte požehnaný věk, Mistře (nemohl jsem se uctivému oslovení ubránit – pozn. autora). Stále lezete po horách?
Mistře? I jdi ty, copak jsem akademický malíř? (Meister?! Du Schwanz, bin doch kein abgefickter akademischer Maler!) Lezu, ale jsem opatrnější. Vynechávám sóla a od roku 1990 nosím i na běžné výstupy namísto klobouku přilbu. Sedmdesátka byla dobrá příležitost bilancovat a na stará kolena jsem se začal bát.


Zatímco děkujeme Joachimovi za rozhovor a potřásáme si pravicí, padá do něj dvacátý osmý panák schnapsu...

Honza Hrb   [úpravy] 00:42 04.01.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :}09:23:26 04.01.2009
velmi prijemny a vtipny rozhovor. aj ked "du schwanz" by ma nikdy nenapadlo prelozit ako "ale jdi", ale tak ja zas nie som nejaky expert na nemcinu... :D
tah-sha-tungaodpovědět 

 Pekny cteni09:37:31 04.01.2009
Moc pekny.. dik. Dost jsem se chechtal, treba pri popisu toho divnyho mesta s krokodylem a lezeni kolem.. (du Schwanz je doslova prelozeno >i jdi ty<..)
Jinak tedy mimoradna osobnost, neni slechtic jen tak zbytecne.
Duraodpovědět 
 Re: Pekny cteni10:35:19 04.01.2009
Hodne paradni. Ale za ten kras a krokodyla ho zaslouzi prastit pres prilbu pred rokem 90..;)
JudoVanaodpovědět 
  Re: Pekny cteni14:01:37 04.01.2009
To by me zajimalo, o jakou oblast s krokodylem jde? :)
sara
odpovědět 
   Re: Pekny cteni18:42:18 04.01.2009
Na vychode je to divoky, samej krokodyl, samej vlk :-)
Radek J.odpovědět 
 Re: Pekny cteni13:44:08 04.01.2009
Ahoj Duro, kéž bys měl pravdu, ale já si myslím, že na to určit z tohoto článku zda tento muž není zbytečně šlechticem je tu málo indicií, abychom z nich něco věděli o jeho šlechetných činech. Horolezeckou osobností, ale nesporně je.


Milo von St.Johanes odpovědět 
  Re: Pekny cteni10:11:32 05.01.2009
jo, dopustil jsem se tu urcite extrapolace..
Duraodpovědět 
 Re: Pekny cteni13:54:33 04.01.2009
To Duro,
no nevim, jaký používáš slovník, ale v tomto případě bych to rozhodně jako "ale jdi" nepřeložil. Kromě zoologického významu to má zcela jasný pejorativní a vulgární význam - prostě čur.. Starej pán si může ke svému věku asi hodně dovolit, rozhodně ti nedporučuji v cizině pbez jasného důvodu a pokud možno i převahy (bud silové, nebo běžecké)používat oslovení Du Schwanz, nebo Du Fotze.
Hlínaodpovědět 
  Re: Pekny cteni17:58:16 04.01.2009
Ale jsi ty... :)
Piškotodpovědět 
   Re: Pekny cteni18:00:15 04.01.2009
Fuj, ošklivý, ale skutečně nechtěný překlep. Měl tam být mnohem nevinnější vtípek: Ale jdi ty... Na klávesnici je to hned vedle, a faux pas jako Brno (teda vlastně Krokodýlštatl).
Piškotodpovědět 
  Re: Pekny cteni10:03:00 05.01.2009
Ahoj Hlino,
prave zpusob prekladu v tom clanku ( s tim ze staryho pana pak doslova citovali v originale) mi je zdrojem pobaveni.
Duraodpovědět 

 Thumb up11:57:12 04.01.2009
Parádní moc vtipný článek/rozhovor, a cenním přístup k jeho zveřejnění, super :-)
Petanodpovědět 

 Mystifikace?13:23:36 04.01.2009
Se mně to nějak nepozdává, není to takhle náhodou tak trochu nějaká mystifikace?
M.odpovědět 
 Re: Mystifikace?14:51:46 04.01.2009
O mystifikaci v žádném případě nejde. Zadej si to jméno do gůglu a uvidíš kolik odkazů na tohoto slavného horského vůdce ti vypadne.
kuba novákodpovědět 
 Re: Mystifikace?15:33:14 05.01.2009
No me to nedalo s tema ALDI samoskama -

Zda se ze koreny jsou nekde v male samosce v nemeckem Essenu - Two brothers founded the company Karl and Theo Albrecht. (Aldi stands for Albrecht Discount.)

Ale jinak clanek peknej :-)
tenisodpovědět 
  Re: Mystifikace?00:10:50 06.01.2009
Aldi mi tam nesedí, návštěva Bulharska a Brna taky ne a hlavně množství a obsah otázek..... To jsem sám zvědav. Ale, jinak pěkné...:-) Ona i ta germánština umí být ftipná...
Matyodpovědět 
   Re: Mystifikace?23:17:56 06.01.2009
a ti dva bratři na M a jeden tam zůstane - že by Messner? Jestli to je pravda jak s Aldi tak s Messnerem, tak se staremu pánovi poved bezva dvojitý fór v jedné odpovědi...už i Anschlussweg zněl dobř...že by nám ve většině odpovědí čůral na nohu? .-) good for him....du schwanz rozhodně není tak silný jako du fotze i když cizim bych to asi neříkal
odpovědět 
    Re: Mystifikace?23:59:11 06.01.2009
A to asi ještě vedle toho Schwanze všichni přehlídli "abgefickter akademischer Maler".
P.odpovědět 
    Re: Mystifikace?16:33:02 07.01.2009
Taktiez si myslim, ze sa jednalo Messnera s bratom. Holt no, myslim ze sa jedna o docela povedeneho chlapika ;-)
jojoodpovědět 

 hezke16:39:35 04.01.2009
Hezky rozhovor. Dekuji.
jx zeroodpovědět 

 :-)17:14:56 04.01.2009
Jakozto nemcinar je Du Schwanz opravdu neco jako ty ocase (po nasimu), ale ano da se to prelozit i vulgarneji... Jinak, proc mystifikace, zaregistrovali jste, ze Cassin pred dvema dny oslavil neskutecne 100 narozeniny?!?!?!?!?!!! To bych tez chtel... :-)
modpovědět 
 Cassin19:19:36 04.01.2009
A ještě v 78 letech zopakoval svoji legendární cestu na Badil v Bergellu!
Kuba Turekodpovědět 
 Re: :-)15:50:21 05.01.2009
Po nasom: "No ty kokot."
odpovědět 

 Kras22:06:18 04.01.2009
Pěkně ten Von Tranutenbrek přehání:))!
Brnoodpovědět 
 Re: Kras10:04:48 05.01.2009
28 panáků ? jinak moc pěkný čtení
sukodpovědět 
  Re: Kras20:53:42 05.01.2009
Esi se tén rozhovór za tu kořalku vůbec wyplatíl???
Brnoodpovědět 
  Re: Kras19:11:02 09.01.2009
jestli to byly 0,02, tak proč ne..
pepeodpovědět 

 díky02:43:31 08.01.2009
parádní článek, jeden z nejlepších za poslední dobu
aTomodpovědět 

 abgefickter Maler 20:12:46 17.01.2009
ehm, ehm, nestotoznujem sa s volnym prekladom tohto vyrazu, ujo je evidentne viac "chilli" tak mu to nekazme :-)
eleodpovědět 
 Re: abgefickter Maler 20:42:57 17.01.2009
A co rikas na kleine Fuchse? :-))
Radek J.odpovědět 
  Re: abgefickter Maler 21:25:31 17.01.2009
keine ahnung :-D skoda, ze tam neni cela veta, ze ako je to v kontexte, by som sa opytala :-) dakeho muttersprachlera :-)
eleodpovědět 
  Re: abgefickter Maler 22:12:21 17.01.2009
Bezva článek, ale unikl do médií příliš brzy. Správné datum by bylo 1. dubna :-) Já už potřebuju na lezení grosse Fuchse.
Petr Jandíkodpovědět 

 Pekny clanek19:54:40 23.01.2009
Clanek se mi moc libil a rad bych se dockal i filmoveho zpracovani zivota Mistra Joachima von Pyhrn. Samozrejme v puvodnim zneni s titulky.
Mimochodem podobne vtipne preklady jsem uz videl i u jinych filmu. Tam ale asi nebyl humor umyslem prekladatele.
Auf Andersen
 Batodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Babushka, 5.8
 Databáze cest:
Všechny cesty (123559)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pathfinder 6c+ Leonidio
Lenina 6b Buzetski Kanjon
The Invisible Bird 6c+ Buzetski Kanjon
Pel Teu Cos 7a Chulilla
Acorralado 7a+ Chulilla
Nově komentované:
Sick Of Sunshine 8B+ Labák - Pravý Břeh
El Rey De La Palanca 7c+ Chulilla
Blocando Dos 7a+ Chulilla
Skůtr 6B+ Koukolova Hora
Traumpfeiler 6a San Vito Lo Capo

 Nově v diskusi:
Re: Maltatal | Re: Maltatal | Re: odsedka | Ferratovy tlumic padu pro deti | Ferratovy tlumic padu pro deti | Re: odsedka | Re: odsedka | Re: odsedka | Re: odsedka | Re: odsedka |

 Nové komentáře:
Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Skvělé! | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Když Turek musí, tak prostě musí | Re: Když Turek musí, tak prostě musí | Re: Když Turek musí, tak prostě musí | Re: Když Turek musí, tak prostě musí |

 Kde to vře:
Chceš něco vědět o ČHS? Odprejskni! (93)
SP v lezení na obtížnost Kranj, Slovinsko (74)
Video: Život medzi skalami - profil bouldristy Tomase Greksáka (48)
5. volný přelez The Nose na El Capa (12)
Video: Magnus Mitboe leze DWS nad mrazivou vodou (8)
Miro Peťo: prvosjezd z Ušby na Kavkaze (8)
Adam Ondra: nové 9b v Arcu (8)
Video: v 94 letech leze 450metrovou stěnu v Alpách (8)
Španělsko nejsou jen skalky (8)
Video. Angela Eiter leze první ženské 9b (7)

 Nově v inzerci:
mačky | :) | Bunda Tilak Raptor Lady | prodám bundu Mount Wawe | Prodam lezecky Red Chili | cepín DMM Rebel | Prodám kalhoty Direct Alpine Moutainer | Koupím lezečky 41-43 | Bivakovací pytel | KOUPIM CHYTY |

 Anketa:
Děláte přeskoky na skalách?
 Ne 
 624 
 Občas 
 453 
 Ano 
 434 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.