LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Stráník 10875
3.Ondra 10828
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652311 cest
Nové přelezy:
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C

Stěny
Bouldering za oponou - Měnín
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Ymca - Krásné Březno

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - Havířov
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení kde hadi dávaj dobrou noc

Jižní Afrika je podle internetu zemí pro lezce zaslíbenou a skalních oblastí tam má být jak hub po africkém dešti. Rozhodli jsme se proto podniknout výpravu a přesvědčit se o těchto možnostech na vlastní oči.

Z důvodu bezpečnosti i společenského vyžití jsme naplánovali vyrazit ve větší skupině, což se nakonec podařilo a i přes menší zredukování původního počtu účastníků jsme nakonec s Jakubem oba hladce dorazili na místo. Sice každý na jiné, ale shledání v Africe už bylo otázkou několika dní. Mile nás překvapilo především stálé slunečné počasí. To se ovšem změnilo ve stále deštivé, jakmile jsme si po úvodním rozmanitém programu půjčili auto a vyrazili za lezením. Podobná překvapení nás provázela i po zbytek výletu, ale ani to nás neodradilo od prozkoumání několika nejzajímavějších lezeckých oblastí, jejichž subjektivní a určitě i nepřesný popis dáváme k dispozici níže. Pro lepší představu o našem postupu přikládám i mapu s hvězdičkami, přičemž většina z nich označuje lezecké oblasti, ve kterých jsme nebyli. Vzhledem k časové tísni jsme se rozhodli projet pouze severovýchodní cíp Jižní Afriky, ke kterému se také vztahují všechny naše komentáře a poznatky.Mapka skal v JAR

foto by © Climbing.za


Ačkoliv jsme vyráželi hlavně za lezením, jedním z našich prvních poznatků bylo, že krajina má v sobě naprostý nedostatek exotičnosti. Upřímně řečeno, po většinu času stráveného na silnici jsme měli pocit, že krajina v Chorvatsku je podstatně zajímavější. Navíc zvířata jsou zavřená v parcích a vesnice Afriku připomínají většinou jen barvou pleti obyvatel. Člověk si tak připadá spíš jako v Evropě nebo ve státech, až na to, že nemá tolik chuť procházet se večer po městě. Pokud vám jde tedy hlavně o exotiku, víc bych doporučoval vyrazit někam blíž rovníku. Bude to zajímavější, co se týče přírody a bezpečnější, co se týče lidí. O dalších faktorech typu počasí, doprava nebo hadi si můžete přečíst několik informací v závěrečné fázi článku.Rozněžněný pavián

foto by © Michal TylA teď už k lezení. Charakter skal je Jižní Africe rozmanitý, leze se na všem od vápence přes slepenec až po pevný písek. Zarazil nás nepoměr mezi velkou hustotou oblastí a malým množstvím místních lezců. Ti se ovšem i přes slabou základnu zvládají o skály pečlivě starat, rozšiřují nabídku cest a poctivě sepisují průvodce, které jsou většinou zdarma dostupné na netu. Obtížnost se v Jižní Africe označuje na stupnicí od 1 do 34, přičemž 18 je zhruba šestka UIAA, 21 je sedmička atd. Cesty jsou tu vynikající všeho druhu, jak pro sportovní, tak i tradiční lezení. Lézt se dá u moře, v kaňonech, v horách, jeskyních... Možnosti jsou neomezené. My jsme se snažili vybírat ty největší štěky, byť počasí naše plány občas dost razantně měnilo. Následuje přehled oblastí, které jsme během cesty stihli navštívit:


Vrcholovka z Mooiheku, za zády Mt. Everest a ještě dál Eagle Mountain

foto © archive Michal TylWaterfall BovenWaterfall Boven je jednou z nejznámějších lezeckých oblastí v celé jižní Africe. Nachází se u stejnojmenného městečka a nikoliv překvapivě i u solidně vysokého vodopádu. Několik nadšenců tu poctivě a s velkou péčí spravuje nejen skály, ale i celkové lezecké zázemí včetně hostelu a kempu. V okolí najdete několik set sportovních i tradičních cest v pevném pískovci, přičemž každý měsíc příbývají další. Kvalitní průvodce je k dispozici v kanceláři místních lezců v centru města (Rock n´ Rope), která je otevřená prakticky neustále. Jedinou zradou je drahé mítné na dálnici cestou do města, kterému se dá vyhnout jen za suchého počasí. To nás nepotěšilo hlavně proto, že kvůli dešti jsme za těch pár kilometrům museli platit asi pětkrát, přičemž za tak “kvalitní” silnici by spíš měli platit oni nám.

Leze se ve třech hlavních sektorech, přičemž my jsme možnost jít se podívat do dvou. První z nich se nachází hned vedle vodopádu a nejlépe se k němu dostanete po dvaceti minutách chůze z ubytovny uprostřed městečka. Fotky odsud oběhly svět na obálkách lezeckých časopisů a je fakt, že lezení vedle vodopádu rozhodně má svoji atmosféru. Kromě toho, že blízkost zuřící řeky vám vhání ještě více adrenalinu do žil, tak je na skalách špatně slyšet, což přispívá k pocitu izolace dokonce i od vlastního jističe. Vzhledem k tomu, že jako v mnoha jiných jihoafrickýh oblastech je často potřeba k nástupu slanit, je 60m lana minimum a 70m standard. Expresek je potřeba brát spíš více, neboť cesty jsou dobře odjištěné a často poměrně dlouhé. Rozsah obtížností je velký, nicméně lehčích cest je po skrovnu a opravdové menu začíná až v obtížnostech kolem 20. Nejhezčí cesty přímo u vodopádu pak začínají na obtížnosti 23, přičemž tahle ”normálka” je zároveň i jedinou rozumnou variantou, jak se přímo od vodopádu dostat ven z kaňonu.


Waterfall Boven: Nejznámější lezecká oblast v Jižní Africe

foto © archive Michal Tyl


Druhý hlavní sektor je o něco vzdálenější a nachází se hned vedle lezeckého kempu pár kilometrů od města. Atmosféra je tu skvělá a v kempu je dokonce k dispozici i první umělá stěna na Deep Water Solo, kterou jsme kdy viděli. Jinými slovy je tam pěkná bouldrovka s převisem nad bazén. Ke kempu se ovšem musí jet do kopce po kamenité cestě z klasické africké železité hlíny. Tahle červená hlína je sice úžasně fotogenická, nicméně při dešti klouže tak, že se po ní nedá ani chodit, natož pak jezdit do kopce. Každopádně při dobrém počasí je cesta bezproblémová a dorazíte po ní k malému parkovišti nad skalami, případně až do lezeckého kempu o pár set metrů dál.  Při špatném počasí se na druhou stranu bez čtyřkolky nedostanete ani nahoru ani dolu, přičemž ale nemožnost návratu tolik nevadí, protože skály u kempu schnou až zázračně rychle a některé cesty jsou suché prakticky v jakémkoliv počasí. Celý sektor je lépe sportovně osazen než oblast přímo u vodopádu a také tu najdete více cest střední obtížnosti (18-22). Cesty jsou ovšem kratší a prostředí už není tak atraktivní, byť výhled na džungli také není k zahození. 


  Nástup po liáně

foto © archive Michal Tyl


DrakensbergDrakensberg, nejvyšší pohoří v Jižní Africe, tvoří hranici s Lesothem a člověk si ho zapamatuje hlavně jako ohromoující divokou krajinu plnou potoků, vodopádů a trčích skalních zubů. Polovina zážitku je tu lezení a druhá polovina výhledy, při kterých si člověk musí přidržovat čelist. Jednou z nejzajímavějších i nejpřístupnějších hor je pak Sentinel (3156), který lze dobýt pouze lezecky. Normálka sice spočívá jen ve dvou těžších krocích v mokré skále, na které by stačil jeden friend, nicméně vzhledem ke slušné výšce nad zemí se do toho člověku v pohorkách a bez lana nějak nechce. S výbavou na čistě tradiční lezení si ale na Sentinelu zalezete možná nejlépe z celého Drakensbergu. Hodí se také zkušenosti pohybem v horách, protože bouřky přichází téměř každý den, mlha padá rychle a sněžit tu může v jakékoliv roční době. Navíc pohoří je z křehkého slepence a zdejší skála je mezi lezci pověstná hlavně tím, že se jí nedá věřit. Nástupy mohou trvat od dvou hodin do dvou dnů a nezanedbatelným rizikem jsou i místní borci, kteří si neváhají na úkor turistů pořídit nový foťák, boty nebo, bůhví proč, klidně celé lezecké vybavení. Na druhou stranu je tu i dostatek krásných cest v kvalitní skále a nástupy jsou zážitkem samy o sobě. Pokud tedy vyjde počasí a máte dobře naplánovanou trasu, tak Drakensberg představuje určitě jednu z nejnádhernějších oblastí v jakých se vůbec dá lézt. Průvodce je k dispozici na internetu.  Stěny Sentinelu

foto © archive Michal Tyl


MonteseelMonteseel představuje tradiční lezení ve stěně pískovcového kaňonu nad townshipem, neboli městečkem z apartheidní doby, kde na bělocha nenarazíte. Vzhledem k chudobě a dobrému výhledu na skály z městečka se tu rozmáhá i kriminalita, a tudíž se doporučuje nenechávat nic pod skálou ani nad skálou. Autem je oblast snadno dosažitelná, nachází se  zhruba na půl cesty mezi Durbanem a Pietermaritzburgem a je přístupná prakticky přímo ze silnice. Cesty tu mají pěkné, jednodélkové a různých obtížností, přičemž zruba na den je tu lezení tak akorát. V létě se tu ovšem přes den kvůli slunci moc lézt nedá a je potřeba se využít hlavně rána a odpoledne. Průvodce je opět k dispozici na internetu, případně v knižní podobě. Doporučuji ho pořídit, jelikož zde zdání klame a i z od pohledu poklopené spáry s madly se klidně vyklube převislá spára co nebere, navíc se silovým závěrem v nejtechničtějším místě. Člověk  pak musí porůznu odsedávat do pofidérních friendů a starých skob a vůbec je to nemilá situace, takže ještě že nám se nic podobného nestalo.


Krantzkloof – BoneyardKrantzkloof je další zajímavá oblast mezi Durbanem a Pietermaritzburgem, pro změnu opět v kaňonu („kloof“ v afrikánštině přímo kaňon znamená). Celkově se v rezervaci Krantzkloof dá lézt na více místech a některá z nich jsou podle fotografií krásně exponovaná s fantastickými výhledy. Na všech kromě Boneyardu je však člověk  vystaven buď letnímu slunci nebo zvídavým pohledům obyvatel místní vesnice. Podle správce parku pak místní teenageři využívají svého volného času k tomu k tomu, aby odhadli počet lezců, zorganizovali o patřičný rozdíl větší návštěvu u skal a majetek lezců spravedlivě přerozdělili mezi sebe. Boneyard samotný je poměrně pěkná strž z blíže neurčené a mírně oslizlé skály přípomínající zelený vápenec. Cest středních obtížností (17-22) je tu několik, leze se v příjemném chládku a africkou atmosféru tvoří hlavně prohánějící se kočkodani ve větvích. Struktura skály je tvořená převážně většími nebo menšími lištamy různých sklonů, takže o stupy je postaráno, ale u chytů má člověk pořád pocit, že se tváří lepší než ve skutečnosti jsou. Občasná přítomná vlhká díra ve skále by mohla být vítaným zpestřením, kdyby se ovšem do ní člověk nebál strčit ruku v obavě, co jakou havěť by mohl nahmatat. Jako obvykle, průvodce je k dispozici na netu, ale lepší je stavit se u místního rangera a ofotit si jeho tištěného průvodce, který je jinak jen těžko k sehnání.  I když se to nezdá, tahle fotka nebyla focena rybím okem

foto © archive Michal Tyl


Mt EverestEagle Mountain, Mt Everest a Mooihoek jsou tři vysoké skály vyčnívající nad rovinatou krajinu poblíž Harrismithu na Východ od Johannesburgu. Jde o pískovcové masívy částěčně pokryté doleritem, na které se jezdí za tradičním i sportovním lezením (nabídka 50/50). Obtížnosti jsou tu pro každého, skála je pevná, výstupy vzdušné a výhledy na planinu velmi pěkné. Kempuje se pod Mooihoekem a přístupy vyjdou zhruba na 15-30 minut pochodu vysokou travou. Tzn. 15-30 minut se jen modlíte, aby si vás had všimnul dřív než na něj šlápnete, a v klidu vyklidil prostor.


  Mooihoek a pár pěkných boulderů pod ním

foto © archive Michal Tyl


Opět je potřeba brát v úvahu specifické klima. V zimě je počasí relativně stále, suché a chladné a naopak v létě jsou některé cesty na slunci nelezitelné a odpoledne přichází mohutné bouřky. Z několika námi vyzkoušených cest a i podle ohlasů ostatních lezců rozhodně k největším zážitkům patří cesta Power Pigeon (21) s fantastickým závěrem při výlezu na hlavu skalního orla, po kterém je celá hora pojmenována. Po několika krásných ale vyčerpávajících úsecích v délkách Easy Rider (18) pod vámi nejdřív prostoupíte v sokolíku technickou spárou a pak výrazným převislým čelem přes silová madla a totální vyčerpání vybojujete cestu na vrchol. Ještě teď se člověku třesou ruce. V našem případě ovšem nebyla odměnou vrcholová fotografie, nýbrž briskní slanění k nástupu a pak už noční běh do kempu mokrou travou had nehad mezi bušícími blesky pár desítek metrů od nás. Vše samozřejmě přesně podle zásad odpovědného chování v bouřkách, hlavně aby se nám úplně nepromočilo jediné lano. A otvírat v takové situaci kovová uprostřed louky je už úplná lahůdka. Každopádně zastávka v oblasti Everestu rozhodně stojí za to a jediné co tu chybí je hospoda. Průvodce je možné koupit v kanceláři patřící k místnímu kempu, pokud budete mít štěstí a někoho tam brzo ráno nachytáte jak pracuje.Orel skalní

foto © archive Michal TylBouldering ve SvazijskuSazijsko, země s jedním ze největších výskytů HIV na světě (40%), nám původně bylo jen nouzovým východiskem při čekání, než se na vodopádu Boven vyprší.  Nakonec nás ale tenhle státeček překvapil. Krajina podél silnic byla o poznání zajímavější než v Jižní Africe, lidé nedotčení apartheidem přátelštější a kupodivu i počasí bylo o poznání lepší, jen co jsme přejeli hranice. Co se týče sportovního lezení, Svazijsko zatím není na seznamu destinací světového významu, respektive podle místních zdrojů je v celé zemi jenom jeden štand. Na druhou stranu je tu řada krásných skal vhodných k oboltování i tradičnímu lezení. My ovšem narazili na jiný poklad – nádhernou bouldrovou oblast na vrcholku oblé skály Sibebe na kraji Mbabane - hlavního města Svazijska. Na vrcholku kopce se tu povalují žulové balvany všech velikostí a tvarů nabízející těžko vyčerpatelné množství cest a zábavy. Tření je dokonalé, k tomu nádherná krajina s výhledy do údolí, takže stačí jen sbalit bouldermatku, jídlo a pár lahváčů a den nemůže být lepší. Podobně nadějných oblastí jsme cestou zahlédli několik, takže pro boulderování bude Svazijsko zřejmě zemí zaslíbenou.


Dokonalý boulder

foto © archive Michal Tyl


Z dalších zajímavých oblastí v severovýchodní části Jižní Afriky, které jsme měli možnost navštívit (ale této možnosti jsme z různých důvodů nevyužili) bych zdůraznil hlavně Stolovou horu u Kapského města, Blouberg, Swinburn a jeskyni Wave Cave poblíž Durbanu. Blouberg je až 400m vysoká a několik set metrů široká kolmá pískovcová stěna na samém severu Jižní Afriky. Jsou tu fantastické cesty pro vícedélkové tradiční lezení a podle mě půjde jde o jednu z nejúžasnějších oblastí v Jižní Africe. Swinburn je oblast nedaleko Mt Everestu, charakterem Everestu podobná, jen větší, vhodnější na zimu a je tu ještě více hadů. Naopak jeskyně nedaleko Durbanu bude zajímavá hlavně pro zkušenější sportovní lezce, protože obtížnosti tu začínají zhruba na dvacet trojce a pokračují až tam, kde je mozek běžného člověka přestává chápat.

Tipy a triky:Počasí:
Počasí by to u nás mělo za všechna příkoří spočítané, kdyby ovšem nebylo zcela nevypočitatelné. Klimatické podmínky se totiž v různých teritoriích Jižní Afriky výrazně liší, a tak se nám například až na místě podařilo zjistit, že v severovýchodní oblasti v období vánoc velmi často a silně prší. To jsme byli následně nuceni na vlastní kůži ověřit a proto doporučujem zjistit si klima na podstatně podrobnější úrovni než je Jižní Afrika jako celek.

Průvodci:
Většina oblastí je dobře popsána na netu, byť nákresy často chybí. S trochou štěstí je možné tištěného průvodce koupit i v lezeckých obchodech v Kapském městě a Johannesburgu, ale do jinných měst včetně Durbanu už nemá cenu jezdit. Naopak často pomůže návštěva místního kempu nebo stanice rangerů v přilehlém národním parku. Samozřejmě kdo se chystáte na výpravu, neváhejte nás kontaktovat, nějaké tištěné průvodce (Mt Everest, Boneyard, Waterfall Boven) máme a rádi poskytnem k okopírování.

Kriminalita:
Vzhledem k tomu, že lidský život nemá v Jižní Africe příliš velkou cenu, je zde několik doporučených pravidel typu nezdržovat se v Johannesburgu, nejezdit v noci autem poblíž velkých měst, být co nejméně vidět na skalách nebo cestou k nim apod. Přes určitá rizika ovšem většina (moudře se chovajících) lezců odjíždí z Jižní Afriky bez nepříjemných zážitků v tomto směru.

Doprava:
Podle statistik má Jižní Afrika obrovskou nehodovost, nicméně my jsme zde proti jiným státům viděli nehod poměrně málo, dopravní provoz byl velmi kultivovaný, silnice téměř vždy ve skvělém stavu a velká většina aut měla v noci rozsvícená světla. Také není potřeba půjčovat terénní auto, protože s klasickým vozem (cena kolem 700kč/den za Golfa) se s trochou snahy dostanete úplně všude.

Alkohol:
POZOR!!!! V neděli není možné koupit pivo!!!!

Jazyk:
S Angličtinou bez problémů všude, pokud vám nevadí, že většina domorodců mluví líp než vy.

Hadi:
Neslyšeli jsme o případu uštknutí lezce, ovšem dlouhé nástupy po nejasných cestičkách jsou nepříjemné, a člověk může na hada snadno šlápnout. Nejnebezpečnější je v tomto směru zmije útočná (Puff Adder), která jako jediný jedovatý had nevyklidí člověku prostor. Z dalších hadů se v Jižní Africe vyskytují plivající kobry, černé i zelené mamby, zmije růžkaté, velké kousavé krajty atd., takže zážitky mohou být bohaté a následky pestré. Více o hadech viz jeden z odkazů.

Žraloci:
Nebezpeční hlavně při Deep Water Solo. Dá se předpokládat, že přítomností žraloků ve vodě pod skalou výrazně zvyšuje výkonnost a odhodlání lezců v klíčových místech, čehož by se dalo využít i jako tréninkové metody.Africe zdar!

Michal Tyl & Jakub Sadílek


Odkazy:

Zde je k navštívení jedna z hlavních lezeckých stránek Jižní Afriky Climbing.co.za

dále pak

Stránka horského klubu Jižní Afriky
Bouldering
Obecné informace o Jižní Africe
Hadi kapské oblasti
Tabulka obtížností
Lezení u Durbanu
Dobrá stránka pro plánování trasy


Michal Tyl   [úpravy] 07:07 28.01.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 !!!!!08:37:10 28.01.2009
Konečně zase jeden skvělý a motivační článek v tom dnešním chřipkovém uchcaném dnu uprostřed pracovního týdne. Jak dlouho jste tam kluci byli? A na kolik vás ten výlet přišel? Dík.
m.odpovědět 
 Re: !!!!!13:47:54 28.01.2009
Dík moc za pozitivní odezvy! Náklady na třítýdenní pobyt se zhruba dvěma týdny lezení byly zhruba 13 000,- kč na osobu. Je v tom bydlení, jídlo, pivo, auto, benzín, národní parky, suvenýry a všechno ostatní co k podobnému výletu patří. Velká výhoda je v současnosti nízká hodnota Randu – zhruba 2kč – takže jídlo je levnější než v Čechách a benzín kupujete za 15 kaček za litr. Jinak jsou ceny srovnatelné s našimi. S letenkama je to stejný jako do dalších destinací, tzn. jde hlavně o štěstí a včasnou koupi, nicméně rozumná cena za zpáteční cestu je kolem 18 000,-
Zdravím, Michal
Michalodpovědět 

 Dost dobrý08:52:10 28.01.2009
No ... co na to říct. Super čtení se spoustou info. Kdyby nebylo mraky neobjeveného lezení výrazně blíž (v Evropě, nebo dokonce v Čechách), hned bych jel.
odpovědět 
 Re: Dost dobrý09:42:09 28.01.2009
Tak to bylo super počtení.Přehledný,vyčerpávající,šmrncovní bez omáčky.Pěkný.
Patrik Fabingerodpovědět 

 Článek jako fík09:42:43 28.01.2009
Hezky napsaný a foto taky potěší. Díky chlapci.
Steveodpovědět 
 Re: Článek jako fík20:22:58 30.01.2009
Super clanek, slusne foto a ty zazitky co jste museli mit... Dik za paradni pocteni a tip na trip ;)
Petisodpovědět 

 Bomba10:42:41 28.01.2009
Ahoj, tak Vám teda pěkně děkuji. Sedím v práci, ruce zpocené a nejradši bych vyrazil do Vámi popsaných oblastí. Takovéhle trápení ostatních lezců by Vám měli zakázat :)))). Krásný článek, jasně popsáno, hezké fotky, co víc si člověk může přát (krom toho byýt tam s Vámi)? Díky Vám oběma.
Kojakodpovědět 

 :)11:00:53 28.01.2009
Parádní článek, určitě super lezení...až na ty hady teda :)
Markétaodpovědět 

 ad12:42:44 28.01.2009
Ještě by bylo super kdyby jste mohli přidat na kolik vás to cca vyšlo. Letenky, jídlo tam atd...;)díky
ondraodpovědět 

 Pěkný13:51:37 28.01.2009
pěkně jsem si u toho zavzpomínal... Cena by mě taky zajímala, před devíti lety nás tři týdny vyšli tuším na necelých dvacetpět se vším všudy / osoba, ale od té doby se podstatně změnil kurz randu a nejspíš i tamní situace...
Dájaodpovědět 
 Re: Pěkný14:59:23 28.01.2009
Ahoj, diky za vrely ohlas na Michaluv clanek (urcite mu to vyridim). Ohledne cen je to asi nasledovne:
- Letenka
Kdyz se snazite hledat a neletite z Prahy (treba Viden, Frankfurt) tak se da sehnat i kolem 17000. To je potreba kupovat bud co nejdriv nebo co nejpozdeji.
- Jidlo
Jak v obchodech, tak restauracich cena stejna jako u nas. Milovnici masa si pochutnaji na daleko vetsich porcich stejku a maji vyborne susene maso za hubicku. Maji velice kvalitni vino za super ceny (kolem 100Kc/0.7l). Je lepsi kupovat to nez pivo, ktery studeny proste neudrzite. Ovoce ma ceny podobne jak v CR, ale je kvalitni.
- Auto
Pokud chcete lest, tak je nutnosti. Jak Michal psal je to kolem 700Kc na den. Benzin je skoro zadarmo, kolem 15Kc/litr.
- Ubytko
Kempy kolem 100Kc/os/noc, hostely (backpacker) 200 - 250os/noc (ve spolecne mistnosti). Pokud chcete svuj pokoj (dvojluzko) tak pocitejte kolem 1200Kc/pokoj. Kolem lezeckych oblasti jsou ale spis kempy, takze sebou stan a spacak. Vsechny druhy ubytka jsou na velice dobre urovni (urcite vyssi nez u nas).
- vstup do parku
Nektery oblasti jsou v chranenych oblastech a musi se platit vstup, ktery neni moc vysoky (do 50Kc/os).
Cena za tri tydny dovoleny? Zalezi kolik chcete utratit. Bez letenky to muze byt od 10000 do 20000.
Jakub
Jakubodpovědět 

 Přehled nákladů14:39:18 28.01.2009
... jsem připojil jako odpověď k prvnímu komentáři
Michalodpovědět 

 Přehled nákladů14:44:45 28.01.2009
... jsem připojil jako odpověď k prvnímu komentáři
Michalodpovědět 
 South africa16:04:40 28.01.2009
moooc pekne to vypada, taky bych se tam nekdy podival, ale s tou kriminalitou nevim, pri lezeni se radeji soustreduju na to abych cvakl nejt nez na muziky co mi dole kradou svacinu, jinak suupr clnek, hezky fotky, co dodat
kolistaodpovědět 

 průvodci...12:13:52 29.01.2009
Zdar kuci, pěkný článek, paráda!.Shodou okolností odlítáme 19. ůnora do Johannesburgu, na měsíc a taky se chceme lezecky angažovat hlavně v SV cípu země.Docela by nám bodla Tvá nabídka na zapůjčení resp. zkopírování průvodců na Waterval Boven a Mt. Everest. Myslíš, že by to klaplo?Dík, Miky .
Mikyodpovědět 
 Re: průvodci...13:25:04 29.01.2009
Jasně, posílám ti info na mail.
Michalodpovědět 
 Re: průvodci...14:09:55 30.01.2009
Přeju perfektní polezení a pořádně potrestejte přilehlý prásky..jo a pane kolego, február je s čárkou a ne s kroužkem..zdravim
Sumecodpovědět 
  Re: průvodci...11:46:38 01.02.2009
Zdravim pane kolego, doufam, ze se brzo nekde uvidime.Februar beru na vědomi:Sůmec-Úsumec..Jach!!!
Mikyodpovědět 
 Re: průvodci...20:27:18 30.01.2009
Miky tak vy tas razite, jo? Moc vam to preju a uprimne i zavidim... :) At vam vse vyjde a tesim se na zazitky, prelezy a promitacku. Zdarec ;)
Petisodpovědět 

 hmm10:51:08 30.01.2009
Ahoj, je mi jasny, ze se budu opakovat, ale toto za pochvalu proste stoji. Opravdu svedomity popis, super info, dojmy, fotky..diky za kompletni zmapovani. Motivace setrit je ted mnohem silnejsi.:) Lezeni zdar!
Haniodpovědět 
 Re: hmm12:28:02 31.01.2009
Tak to mame asi problem kdyz neni dobry se zdrzovat v JB :-}}}.Neni to tady vubec spatny krome par mist je to stejny jak v evrope,ale i na tech par mistech se da normalne fungovat aji s bilym ksichtem.
NITRO and COKOodpovědět 

 Pěkný10:20:24 06.02.2009
Pěkný článek,co se týče půjčení auta můžu doporučit www.aroundaboutcars.com - půjčení Golfa vychází na 220 Randů na den-cca 450 Kč.
Honzaodpovědět 

 boltování17:27:33 11.06.2009
pěkný a zajímavý článek, na který jsem zabloudila omylem. Může mi něko vysvětlit, co znamená pojem "boltování" ?
v e r a p o l i d o r o v a @ s e z n a m . c zodpovědět 
 Re: boltování17:54:34 11.06.2009
Osazování trvalých jistících prostředků - borháků/nýtů.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122059)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rodinná Dovolená 6A Bor
Laurel A Hardy 6C+ Bor
Buster Keaton 6A+ Bor
Charlie Chaplin 5C Bor
Díry V Díře 6A Bor
Nově komentované:
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Kočičí Dieta Xa Adršpach
Varianta Závodní 7+/8- Pašinka
Duna (Cesta Přes Dvě Kozy) 7+/8- Pašinka

 Nově v diskusi:
Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: výborný rozhovor | pěkně | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: cesta | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: ad |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (131)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (51)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (11)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
Skialpový set Guru + Dynafit Speed | prodej lana | Arco pruvodce | Lezení v Jablonci | La Sportiva Genius vel. 44,5 | POVL-last_call | Velké pohory, Hanwag, ještě kvalitní řada | Spacák Warmpeace Viking 600 | Ocun Rebel LU | OSPREY - MUTANT 38 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 422 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 313 
 Alpine Route SVK 
 304 
 Alpine Wall Tour PLN 
 279 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 701 
 Back to heights CZE 
 262 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 337 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 295 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 289 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 301 
 Humla ESP 
 284 
 Chasing Niagara USA 
 279 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 274 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 281 
 Jugando a Escalar ESP 
 279 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 532 
 Linka nad Rájem CZE 
 287 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 273 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 277 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 259 
 Monviso Mon Amour ITA 
 275 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 267 
 Norge Lysefjord CZE 
 270 
 Obsesja PLN 
 260 
 Obyčajní chlapci SVK 
 244 
 Prohibido escalar ESP 
 271 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 255 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 256 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 264 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 247 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 337 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 251 
 Smím prosit CZE 
 288 
 Spradventure CZE 
 384 
 The Elements CZE 
 269 
 The Eyes of God DEU 
 261 
 The Unknown GBP 
 255 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 267 
 Utečenci do Afriky CZE 
 268 
 W!nteractivity FRA 
 268 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.