LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
32.Drbohlav 10069
33.Nováček 10066
34.Zíma 10032
Bouldry:
32.Skočdopole 8850
33.Čermák 8825
34.Zachrdlová 8806
Hory:
7.Tichý 4017
8.Coubal 3691
9.Štefan 3548

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652772 cest
Nové přelezy:
The Dance 9+/10-
Solarium 9-
Elise 9
Oase 9-/9
Antiblocki 9+/10-
Arachnide 7c
El Cadufer 7c
Vize Xb
Nuda V Jab 9
Beta Centa 9+

Stěny
HARLEM - Ústí nad Labem
HOKOK Sport Kladno - Kladno
Dap Sport - Hradec Králové

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

TRILOGY EXPRESS

Rozhovor s Ueli Steckem

obr_small13.ledna 2009 vylezl Ueli Steck  severní stěnu Matterhornu za 1 hodinu a 56 minut. Tímto přelezem zkompletoval  tři  alpské severní „velestěny“ v rychlostních časech a udělal závěrečnou tečku za svým tříletým projektem. A právě o tomto dlouhodobém projektu si s Ueli Steckem popovídal server Planetmountain.com.

Rychlostní přelezy Ueli Stecka:
13/01/2009- Matterhorn-  "Schmid Route" ( ED1, 1000m,),  1 hodinu a 56 minut.
28/12/2008 - Grandes Jorasses - "Colton – McIntyre , (ED2, 1100m), 2 hodiny a 21 minut
13/02/2008- Eigeru "Heckmairova cesta" (ED2, 1800m ) , 2 hodiny a 47 minut.


Ueli Steck

foto by Ueli Steck - www. uelisteck.chGratuluji Ueli,  přelezem Matthornu jsi konečně uskutečnil svůj tříletý sen.
Děkuji! O speed solu tří velkých severních stěn jsem přemýšlel poslední tři roky a také jsem se na to speciálně připravoval. Lézt cesty rychle, bylo pro mě něco úplně nového, byla to pro mě výzva.

Riskantní výzva
Ano, máš pravdu, člověk nesmí zapomenout na risk, který se pojí se speed solem. Jak moc si ochoten riskovat, záleží na každém jedinci. Jsem si jistý, že tyto cesty se můžou lézt rychleji, že já bych je mohl vylézt rychleji, ale nebyl jsem připravený tak riskovat . Víš,  je to balancování na tenkém ledě. A je jasný, že čím častěji  to děláš, tím víc se můžou věci pokazit. Proto teď chci  hledat výzvy  někde jinde.

Můžeš říct, jak moc jsi při těchto přelezech riskoval?
Nemůžu na tuhle otázku odpovědět, nemůžeš změřit risk. Ale můžu ti říct, že jsem nikdy neměl pocit, že se přelez stává nebezpečným. Byl jsem si vždycky 100% jistý, že nespadnu. Jinak bych se navázal.

Jak moc jsi na sebe při lezení tlačil po fyzické stránce?
„Běžel“ jsem s měřičem tepové frekvence a neustále jsem kontroloval, že mám optimální tepovou frekvenci. Vždycky to dělám, abych se ujistil, že to nepřeháním a že se mi nehromadí kyselina mléčná.

To zní hrozně vědecky.
Taky jo. Posledních pár let jsem trénoval podle speciálního tréninkového programu, abych zlepšil svou vytrvalost,  jako maratonsky běžec.  Jsem silnější, rychlejší, a mám větší vytrvalost než minulý rok. S mým dietetikem jsem upravil svou váhu na ideálních 67 kilo. Když jsem lezl Matterhorn, vážil jsem 64 kilo. To znamená, že jsem byl  lehčí a i rychlejší.

Co psychologická stránka ?
Tělesná  zdatnost je důležitá součást mého celkového tréninku, také proto, že mi dává sebedůvěru a duševní sílu, která je potřeba k výstupům tohoto rázu.

Co pro tebe tyto rychlo přelezy znamenají?
Rychlost je nová terminologie, ale lezci se vždy zajímali a porovnávali rychlost přelezů.  Jak rychlý dokáže lezec ve stěně být, závisí samozřejmě na obtížnosti cesty. Pro mě je jednoduše zajímavé, vědět, jestli někdo může vylézt 100 metrů za hodinu, 50m nebo dokonce 10 m za minutu. To je normální, nemyslím si, že je to něco nového.

Například nová je neskutečná rychlost oproti minulosti.  Jaké kritéria máš při výběru cest?
Můj hlavní projekt byl slézt tři severní stěny, potom jsem se zeptal sám sebe, která by byla nejrychlejší v zimě, to je celý. Někdo může namítnout, že je to marketingový tah a z určitého úhlu pohledu je to pravda, protože jsem profesionál. Ale musíš si uvědomit, že jsem to dělal hnán čistě osobními důvody. Kdyby tomu tak nebylo, pak bych nikdy nebyl schopen do toho tolik vložit a tolik riskovat.

Bezpečnost je důležité téma, možná ještě víc v součastnosti než v minulosti.
Je jasné, že když zůstaneš doma a piješ  kávu, tak riskuješ méně než když jdeš do hor. Ale také máš méně zábavy a celkových zkušeností je méně.....bezpečnost byla vždy má priorita číslo jedna, když jsem měl náročné ambice, pak jsem se snažil snížit risk, jak to jen šlo. Věci se stávají nebezpečnými tehdy, když si člověk neuvědomí, kde se reálné nebezpečí skrývá. To je ten moment nebezpečí.

Tvůj závod začal v únoru minulého roku s přelezem Eigeru.
Ano. Vylezl jsem Heckmairovu cestu několikrát a je pravda, že jsem cestu znal dobře.

Na rozdíl od Grandes Jorasses v prosinci?
 Ano, Nikdy jsem předtím Colton – Macintyre nelezl. Pro mě tento přelez představoval další krok, novou výzvu. Zajímalo mě, jestli budu umět  lézt rychle i v neznámém terénu
.
No, rozhodně jsi dokázal, že umíš. A co Matterhorn teď v lednu?
The Schmidt route byla nejlehčí ze všech tří. Ale znovu, cestu jsem neznal. Lezl jsem Bonatti route za 25 hodin a  původně jsem si myslel, že ji polezu znovu, protože doteď to je obtížná, logická a grandiózní linie. Pak jsem změnil názor, protože  jsem chtěl vylézt kopec nejrychleji jak to jde. Vzal jsem si sebou ( 50m 5mm repšnůry, dva ledovcové šrouby, 3 karabiny, jistítko  a  litr vody, energetické tyčinky a gely. Pak jsem začal lézt.

Co dalšího?
Jak jsem řekl, chci přesunout mojí pozornost  někam jinam. Myslím, že jsem odvedl svůj kus práce. Jsem šťastný, čeho jsem dosáhl. Teď mě zajímá něco více technického, při lezení něčeho nového, možná v Himalájích, kde s touto průpravou cítím nové možnosti. Uvidíme.

Profil Ueliho Stecka si můžete přečíst zde.

Překlad: Simona
Originální verze rozhovoru.


Zdroje:
www.planetmountain.com

Planetmountain.com   [úpravy] 08:20 01.02.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 borec15:37:16 01.02.2009
Hmm, borec ví o čem mluví. A odpověd k Jorassům...
Roraodpovědět 

 Virtuální realita nebo sport ?19:02:25 01.02.2009
Ani bych to nechtěl takto horolezectví provádět, i kdybych na to měl takovouto výkonnost !!! Horolezectví je také o něčem jiném než jen o čase. Co takhle spojení s přírodou - bivaky chtěné a zážitky ve stěně. Vrchol je pouze vyvrcholení, ale cesta kterou si musíš vychutnat bez transu ??? Lituji tyto "týpky" i když je to fyzicky opravdu z hranice snú !!
PETRodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?19:33:11 01.02.2009
Máš recht
Autor??odpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?20:36:53 01.02.2009
Nemáš recht.
:)odpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?21:30:26 01.02.2009
Mnohdy sou nektere bivaky aj velmi nechtene. A nekdy se modlis za to aby jsi byl rychlejsi ...protoze pak by se nestalo to a to ... :)

Kazdému co se líbí :)
Mikešodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?08:45:40 02.02.2009
Žádný bivak jsem si ještě nevychutnal, vždycky jsem si nadával, že jsem měl být rychlejší a v noci (zmrzlej´jak drozd) jsem si představoval, jaké by to bylo v teple v pelechu.
Lodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?09:08:53 02.02.2009
Rekl bych, ze Steck mel za svych 33 let uz vice studenych bivaku, nez Ty zvladnes s celym oddilem do konce zivota.
Radek J.odpovědět 
  Re: Virtuální realita nebo sport ?12:02:12 02.02.2009
Proč pořád zatracujete tyhle moderní rychlé lezce? Zase to všechno posouvají dál, samozřejmě jen čas ukáže jestli správným směrem, ale zatím je to ROZHODNĚ posun dál a navíc směrem, který opravdu vyselektuje tu NEJ spičku světového alpinismu.
sv.odpovědět 
   Re: Virtuální realita nebo sport ?12:34:28 02.02.2009
Je to pěkný fyzický výkon, ale horolezectví to neposunuje. V historii tohoto sportu se vždycky někdo takový vynoří, mluví se o něm, ale vývoj jde jinam - do obtížnosti, stylu a čistoty. (Je to jako třeba s technologickým lezením, traverzováním, doctoringem a v současné době borhákováním.)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Virtuální realita nebo sport ?12:48:22 02.02.2009
Kubo, já bych řekl, že naopak právě tenhle počin posunuje horolezectví dál k té čistotě a stylu. Vždyť sólo je v alpinismu jedním z nejuznávanějších stylů vůbec a to že ty cesty vyběhne s minimem matroše a přesto s rozvahou a bez nadbytečného risku mi připadá jako krok novým směrem. Ale máš pravdu, že až čas ukáže, jestli se někdo pustí do něčeho podobného.
Pólodpovědět 
     Re: Virtuální realita nebo sport ?12:52:25 02.02.2009
To me na jeho stylu dostava asi nejvic: v mixu musi jit s ohromnou prevahou a svihat to tam na prvni zaseknuti. Zadny zkoumani, jestli cep drzi, nebo je pavouk uz moc rozpraskany.
Radek J.odpovědět 
    Re: Virtuální realita nebo sport ?12:49:17 02.02.2009
Neposouva? Steck dotahnul rychlost ve velke alpske stene na hranici moznosti. Takze pro neho osobne velky posun, ktery (jak sam pise) zkusi zurocit v Himalajich. Asi se budou dit veci :-o
Radek J.odpovědět 
     Re: Virtuální realita nebo sport ?15:00:36 02.02.2009
Přesně tak. Samotná rychlost není až tak podstatná. Je "jenom" prostředkem, jak se dostat k vyšším obtížnostem (fyzickým i psychickým). A ohledně nadbytečného risku - víš Póle, jestli bylo všechno OK, nebo měl jenom o trochu víc štěstí než mnozí před ním? Myslíš, že to ví sám rychlolezec?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?11:59:28 02.02.2009
A Ty lezeš jen čtyřky, kde se koukáš po krajině a vychutnáváš bivaky nebo si občas řekneš, že se kousneš a nastoupíš 20-ti délkové šestky?
Pokud platí i b), pak popíráš sám sebe.
Ondřejodpovědět 

 Každý si v horách hladá svoje.20:46:29 02.02.2009
Niekto je tam pre šport niekto pre prírodu a niektorý pre oboje. Podľa mňa je hlúposť súdiť kohokoľvek v horách. Okrem tých zle vybavených. Hore zdar.
Tomasodpovědět 
 Re: Každý si v horách hladá svoje.23:06:19 06.02.2009
Co to znamena byt zle vybaveny?
Ak to lezies za 2 hodiny, tak stan ani spacak nepotrebujes. Ale ak sa posere pocasie tak si mrtvy.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122105)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Schön, Dass Es Dich Gibt 6+ Tannheimer Berge
Lechtal Blick 7- Tannheimer Berge
Simsalabim 6+ Frankenjura
Alzheimer Gedenkweg 8 Frankenjura
Morpheus 5.12a Squamish
Nově komentované:
Alterweg VIIa Weissbachtal
? 7+/8- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura
When Doves Cry 9+/10- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Re: Přetížený prostředník ?? | Pád Koudelka? | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? |

 Nové komentáře:

 Kde to vře:

 Nově v inzerci:
Boty | Stan Ferriňo | Lana Tendom | Lezecky la sportiva | spolubydlení Brno | Dámská Windstopper bunda Mammut | Dámské boty Merrel | spolulezec, lezkyně, parta -- Liberec - Jablonec | Hagan Ultra + vázání Movement/Dynafit | Koupím cepíny Petzl Nomic |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 449 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 340 
 Alpine Route SVK 
 329 
 Alpine Wall Tour PLN 
 300 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 1170 
 Back to heights CZE 
 283 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 361 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 324 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 315 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 325 
 Humla ESP 
 312 
 Chasing Niagara USA 
 309 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 292 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 304 
 Jugando a Escalar ESP 
 308 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 555 
 Linka nad Rájem CZE 
 309 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 298 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 300 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 283 
 Monviso Mon Amour ITA 
 293 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 285 
 Norge Lysefjord CZE 
 290 
 Obsesja PLN 
 282 
 Obyčajní chlapci SVK 
 271 
 Prohibido escalar ESP 
 299 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 274 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 279 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 286 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 273 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 357 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 271 
 Smím prosit CZE 
 313 
 Spradventure CZE 
 411 
 The Elements CZE 
 290 
 The Eyes of God DEU 
 283 
 The Unknown GBP 
 278 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 288 
 Utečenci do Afriky CZE 
 295 
 W!nteractivity FRA 
 288 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.