LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
2. kolo Slánské pohody (22.05)
ME mládeže Imst (25.05)
ČP děti obtížnost Orlová (26.05)

Žebříček
Cesty:
48. 9859
49.Krupař 9847
50.Mikuš 9844
Bouldry:
48.Balabán 8500
49.Zaoral 8475
50.Budinská 8450
Hory:
3.Nikita 6157
4.Fajkoš 5781
5.Sika 5570

Výsledky
ČP obtížnost Písek (12.05)
SP Moskva (21.04)
SP Meiringen (13.04)

Deníčky
4456 lezců
686442 cest
Nové přelezy:
Dokončená 9+/10-
Kozel 9
H5N2 8A
Master Sat 8B+
Mastermind 7c+
Fat Guides 7b+
Les Riviér 7b+
Bailando C 7c
Relikvie S 8B
Poslední V 10-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

TRILOGY EXPRESS

Rozhovor s Ueli Steckem

obr_small13.ledna 2009 vylezl Ueli Steck  severní stěnu Matterhornu za 1 hodinu a 56 minut. Tímto přelezem zkompletoval  tři  alpské severní „velestěny“ v rychlostních časech a udělal závěrečnou tečku za svým tříletým projektem. A právě o tomto dlouhodobém projektu si s Ueli Steckem popovídal server Planetmountain.com.

Rychlostní přelezy Ueli Stecka:
13/01/2009- Matterhorn-  "Schmid Route" ( ED1, 1000m,),  1 hodinu a 56 minut.
28/12/2008 - Grandes Jorasses - "Colton – McIntyre , (ED2, 1100m), 2 hodiny a 21 minut
13/02/2008- Eigeru "Heckmairova cesta" (ED2, 1800m ) , 2 hodiny a 47 minut.


Ueli Steck

foto by Ueli Steck - www. uelisteck.chGratuluji Ueli,  přelezem Matthornu jsi konečně uskutečnil svůj tříletý sen.
Děkuji! O speed solu tří velkých severních stěn jsem přemýšlel poslední tři roky a také jsem se na to speciálně připravoval. Lézt cesty rychle, bylo pro mě něco úplně nového, byla to pro mě výzva.

Riskantní výzva
Ano, máš pravdu, člověk nesmí zapomenout na risk, který se pojí se speed solem. Jak moc si ochoten riskovat, záleží na každém jedinci. Jsem si jistý, že tyto cesty se můžou lézt rychleji, že já bych je mohl vylézt rychleji, ale nebyl jsem připravený tak riskovat . Víš,  je to balancování na tenkém ledě. A je jasný, že čím častěji  to děláš, tím víc se můžou věci pokazit. Proto teď chci  hledat výzvy  někde jinde.

Můžeš říct, jak moc jsi při těchto přelezech riskoval?
Nemůžu na tuhle otázku odpovědět, nemůžeš změřit risk. Ale můžu ti říct, že jsem nikdy neměl pocit, že se přelez stává nebezpečným. Byl jsem si vždycky 100% jistý, že nespadnu. Jinak bych se navázal.

Jak moc jsi na sebe při lezení tlačil po fyzické stránce?
„Běžel“ jsem s měřičem tepové frekvence a neustále jsem kontroloval, že mám optimální tepovou frekvenci. Vždycky to dělám, abych se ujistil, že to nepřeháním a že se mi nehromadí kyselina mléčná.

To zní hrozně vědecky.
Taky jo. Posledních pár let jsem trénoval podle speciálního tréninkového programu, abych zlepšil svou vytrvalost,  jako maratonsky běžec.  Jsem silnější, rychlejší, a mám větší vytrvalost než minulý rok. S mým dietetikem jsem upravil svou váhu na ideálních 67 kilo. Když jsem lezl Matterhorn, vážil jsem 64 kilo. To znamená, že jsem byl  lehčí a i rychlejší.

Co psychologická stránka ?
Tělesná  zdatnost je důležitá součást mého celkového tréninku, také proto, že mi dává sebedůvěru a duševní sílu, která je potřeba k výstupům tohoto rázu.

Co pro tebe tyto rychlo přelezy znamenají?
Rychlost je nová terminologie, ale lezci se vždy zajímali a porovnávali rychlost přelezů.  Jak rychlý dokáže lezec ve stěně být, závisí samozřejmě na obtížnosti cesty. Pro mě je jednoduše zajímavé, vědět, jestli někdo může vylézt 100 metrů za hodinu, 50m nebo dokonce 10 m za minutu. To je normální, nemyslím si, že je to něco nového.

Například nová je neskutečná rychlost oproti minulosti.  Jaké kritéria máš při výběru cest?
Můj hlavní projekt byl slézt tři severní stěny, potom jsem se zeptal sám sebe, která by byla nejrychlejší v zimě, to je celý. Někdo může namítnout, že je to marketingový tah a z určitého úhlu pohledu je to pravda, protože jsem profesionál. Ale musíš si uvědomit, že jsem to dělal hnán čistě osobními důvody. Kdyby tomu tak nebylo, pak bych nikdy nebyl schopen do toho tolik vložit a tolik riskovat.

Bezpečnost je důležité téma, možná ještě víc v součastnosti než v minulosti.
Je jasné, že když zůstaneš doma a piješ  kávu, tak riskuješ méně než když jdeš do hor. Ale také máš méně zábavy a celkových zkušeností je méně.....bezpečnost byla vždy má priorita číslo jedna, když jsem měl náročné ambice, pak jsem se snažil snížit risk, jak to jen šlo. Věci se stávají nebezpečnými tehdy, když si člověk neuvědomí, kde se reálné nebezpečí skrývá. To je ten moment nebezpečí.

Tvůj závod začal v únoru minulého roku s přelezem Eigeru.
Ano. Vylezl jsem Heckmairovu cestu několikrát a je pravda, že jsem cestu znal dobře.

Na rozdíl od Grandes Jorasses v prosinci?
 Ano, Nikdy jsem předtím Colton – Macintyre nelezl. Pro mě tento přelez představoval další krok, novou výzvu. Zajímalo mě, jestli budu umět  lézt rychle i v neznámém terénu
.
No, rozhodně jsi dokázal, že umíš. A co Matterhorn teď v lednu?
The Schmidt route byla nejlehčí ze všech tří. Ale znovu, cestu jsem neznal. Lezl jsem Bonatti route za 25 hodin a  původně jsem si myslel, že ji polezu znovu, protože doteď to je obtížná, logická a grandiózní linie. Pak jsem změnil názor, protože  jsem chtěl vylézt kopec nejrychleji jak to jde. Vzal jsem si sebou ( 50m 5mm repšnůry, dva ledovcové šrouby, 3 karabiny, jistítko  a  litr vody, energetické tyčinky a gely. Pak jsem začal lézt.

Co dalšího?
Jak jsem řekl, chci přesunout mojí pozornost  někam jinam. Myslím, že jsem odvedl svůj kus práce. Jsem šťastný, čeho jsem dosáhl. Teď mě zajímá něco více technického, při lezení něčeho nového, možná v Himalájích, kde s touto průpravou cítím nové možnosti. Uvidíme.

Profil Ueliho Stecka si můžete přečíst zde.

Překlad: Simona
Originální verze rozhovoru.


Zdroje:
www.planetmountain.com

Planetmountain.com   [úpravy] 08:20 01.02.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 borec15:37:16 01.02.2009
Hmm, borec ví o čem mluví. A odpověd k Jorassům...
Roraodpovědět 

 Virtuální realita nebo sport ?19:02:25 01.02.2009
Ani bych to nechtěl takto horolezectví provádět, i kdybych na to měl takovouto výkonnost !!! Horolezectví je také o něčem jiném než jen o čase. Co takhle spojení s přírodou - bivaky chtěné a zážitky ve stěně. Vrchol je pouze vyvrcholení, ale cesta kterou si musíš vychutnat bez transu ??? Lituji tyto "týpky" i když je to fyzicky opravdu z hranice snú !!
PETRodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?19:33:11 01.02.2009
Máš recht
Autor??odpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?20:36:53 01.02.2009
Nemáš recht.
:)odpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?21:30:26 01.02.2009
Mnohdy sou nektere bivaky aj velmi nechtene. A nekdy se modlis za to aby jsi byl rychlejsi ...protoze pak by se nestalo to a to ... :)

Kazdému co se líbí :)
Mikešodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?08:45:40 02.02.2009
Žádný bivak jsem si ještě nevychutnal, vždycky jsem si nadával, že jsem měl být rychlejší a v noci (zmrzlej´jak drozd) jsem si představoval, jaké by to bylo v teple v pelechu.
Lodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?09:08:53 02.02.2009
Rekl bych, ze Steck mel za svych 33 let uz vice studenych bivaku, nez Ty zvladnes s celym oddilem do konce zivota.
Radek J.odpovědět 
  Re: Virtuální realita nebo sport ?12:02:12 02.02.2009
Proč pořád zatracujete tyhle moderní rychlé lezce? Zase to všechno posouvají dál, samozřejmě jen čas ukáže jestli správným směrem, ale zatím je to ROZHODNĚ posun dál a navíc směrem, který opravdu vyselektuje tu NEJ spičku světového alpinismu.
sv.odpovědět 
   Re: Virtuální realita nebo sport ?12:34:28 02.02.2009
Je to pěkný fyzický výkon, ale horolezectví to neposunuje. V historii tohoto sportu se vždycky někdo takový vynoří, mluví se o něm, ale vývoj jde jinam - do obtížnosti, stylu a čistoty. (Je to jako třeba s technologickým lezením, traverzováním, doctoringem a v současné době borhákováním.)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Virtuální realita nebo sport ?12:48:22 02.02.2009
Kubo, já bych řekl, že naopak právě tenhle počin posunuje horolezectví dál k té čistotě a stylu. Vždyť sólo je v alpinismu jedním z nejuznávanějších stylů vůbec a to že ty cesty vyběhne s minimem matroše a přesto s rozvahou a bez nadbytečného risku mi připadá jako krok novým směrem. Ale máš pravdu, že až čas ukáže, jestli se někdo pustí do něčeho podobného.
Pólodpovědět 
     Re: Virtuální realita nebo sport ?12:52:25 02.02.2009
To me na jeho stylu dostava asi nejvic: v mixu musi jit s ohromnou prevahou a svihat to tam na prvni zaseknuti. Zadny zkoumani, jestli cep drzi, nebo je pavouk uz moc rozpraskany.
Radek J.odpovědět 
    Re: Virtuální realita nebo sport ?12:49:17 02.02.2009
Neposouva? Steck dotahnul rychlost ve velke alpske stene na hranici moznosti. Takze pro neho osobne velky posun, ktery (jak sam pise) zkusi zurocit v Himalajich. Asi se budou dit veci :-o
Radek J.odpovědět 
     Re: Virtuální realita nebo sport ?15:00:36 02.02.2009
Přesně tak. Samotná rychlost není až tak podstatná. Je "jenom" prostředkem, jak se dostat k vyšším obtížnostem (fyzickým i psychickým). A ohledně nadbytečného risku - víš Póle, jestli bylo všechno OK, nebo měl jenom o trochu víc štěstí než mnozí před ním? Myslíš, že to ví sám rychlolezec?
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Virtuální realita nebo sport ?11:59:28 02.02.2009
A Ty lezeš jen čtyřky, kde se koukáš po krajině a vychutnáváš bivaky nebo si občas řekneš, že se kousneš a nastoupíš 20-ti délkové šestky?
Pokud platí i b), pak popíráš sám sebe.
Ondřejodpovědět 

 Každý si v horách hladá svoje.20:46:29 02.02.2009
Niekto je tam pre šport niekto pre prírodu a niektorý pre oboje. Podľa mňa je hlúposť súdiť kohokoľvek v horách. Okrem tých zle vybavených. Hore zdar.
Tomasodpovědět 
 Re: Každý si v horách hladá svoje.23:06:19 06.02.2009
Co to znamena byt zle vybaveny?
Ak to lezies za 2 hodiny, tak stan ani spacak nepotrebujes. Ale ak sa posere pocasie tak si mrtvy.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Loučovice
 Databáze cest:
Všechny cesty (126769)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pan Domácí VIIIb Labák - Levý Břeh
Pan Domácí VIIIb Labák - Levý Břeh
R11 6 Frankenjura
Inside Job Xa Labák - Levý Břeh
Dynamit Fishing Xc Labák - Levý Břeh
Nově komentované:
Mission Ginlemon 6c+ Cadarese
Relikvie Smrti 8B Krkonoše
Trojkou Do Motola 3 Sázavská žula
Bravo VIIIa Ostrov
Ruleta VIIIc Ostrov

 Nově v diskusi:
Re: Wesshorn | Re: Material | Re: Material | ubytování v okolí Losensteinu | Re: Material | Re: Material | Re: Material | Material | Re: Svatý Jan | Re: Svatý Jan |

 Nové komentáře:
Re: STAVENIŠTĚ | Re: Dotace na kde co.. | Re: Dotace na kde co.. | Re: Totalita | Re: STAVENIŠTĚ | Re: pozdrav | Re: pozdrav | Re: pozdrav | Re: pozdrav | Re: pozdrav |

 Kde to vře:
Vyjádření pořadatelů boulderzávodů (120)
Tetín (56)
Český pohár v lezení na obtížnost 2018 v Písku (19)
Rozsudek za smrt 12letého Tita Traversy: 2 roky pro instruktora (17)
Adam Ondra v Rumunsku: (15)
Drama pod Pigne d'Arolla ve Švýcarsku: 7 mrtvých skialpinistů (10)
Mára Holeček vyráží do Nepálu dokončit výstup na šestitisícovku (10)
Pád horolezce ze skály u Ostrova skončil zraněním (9)
Nabíjecí čelovka Fenix HM50R pro lezce (8)
Setkání s Kapelníkem s Radanem Kuchařem a Oldou Kopalem na FB (6)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Python 37,5 a 39 | La Sportiva G2 44 | sanace | Karabina na Rovišti | Spolulezec-Plzeň | Dálnice Rakousko | Black Diamond Speed 30 | Arco 14-21.7 | lezení venku (Út) | Saltic Vampir novy 44 |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 271 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 244 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 258 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 244 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 262 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 253 
 7 všechny tři díly 
 340 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.