LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)
ČP a MČR U14 (12.09)

Žebříček
Cesty:
6.Volf 11408
7.Šofránko 11347
8. 11328
Bouldry:
6.Skála 10800
7.Novák 10700
8.Pochman 10675
Hory:
5.Ženíšek 6451
6.Zaoral 6391
7.Mrklovský 6123

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4986 lezců
846034 cest
Nové přelezy:
The Power 7C
Troppo Sch 8b
Krkavčí Ma 9+/10-
Bang, Boom 9
Ufo Xa
Chimpanzee 9-
Chimpanzee 9-
Don Corleo 7C
Magion Ext 7C
Spätzünder 9+

Stěny
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
HO Jeseník - Jeseník
Fitpark - Uhříněves

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
HUDYsport - Jablonec nad Nisou

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Žabí serenáda

aneb další žabí psychedelie :-)

smallTak jsem si přečetl "Report z Jizerek" a vzpomněl si na téměř zapomenutou "šuplíkovou" sérii lezeckých povídek pochybné kvality, neb aktéry jedné z nich jsou rovněž lezci, lezkyně & žáby. Jaká náhoda :-)
Nekamenujte mě, ale fakt jsem to v rámci té krapet jarně psychedelické žabí atmosféry nevydržel a musím se tedy s vámi podělit:

Žabí serenádaTak na to, že je teprve půl devátý, už musí bejt pěkně nalitej, pomyslel si naštvaně postarší chlápek, který na polní cestě venčil psa. Pes páníčka vůbec neposlouchal (ostatně šlo o půlroční štěně německého ovčáka), takže nebylo divu, že měl chlap poměrně nabroušenou náladu. Muž nakvašeně pozoroval červenou stodvacítku, jak si to na okresce mezi poli šněrovala od jednoho okraje k druhému.
To je teda magor, nadával pro sebe chlápek. Asi bych měl zavolat policajty, pomyslel si. Ale nezavolal, protože sám neměl tak úplně čisté svědomí - koneckonců jel venčit psa dodávkou z města sem do polí jako vždycky když se pohádal s manželkou,  no a ty dvě desítky k večeři byly ještě trochu znát. Pustil škodovku z hlavy a své nadávky začal opět směřovat na psa.
- - -

Pavel, což byl řidič oné inkriminované Škody 120, ale vůbec nevypadal na to, že by byl opilý. Pravdou je, že jeho jízda byla opravdu podivná a dost klikatá, asi jako trénink na jízdu mezi dopravními kužely.
Ačkoliv nebylo zrovna teplo, tak měl okno stažené, levý loket opřený o dveře a vystrčený ven a uvnitř bylo puštěné staré chraplavé autorádio.
„…tak se nám dovolal další posluchač, a jelikož dnešním tématem jsou motorky a motorkáři, tak se i vás zeptám, jaký vlastně na ně máte názor ?“
„Dobrý den, já chci jen říct, že mě ty motorkáři hrozně se…, štvou mě. Jezděj si jak chtěj, na předpisy kašlou, na značkách maj kalhotky a vůbec“, nadával starší posluchač živě do etéru.

serenada


„Dobře, děkujeme za názor a už tu máme dalšího volajícího“, povzbuzoval diskusi moderátor.
„Ahoj, zdravim, já jsem Jirka z Jižního města, mám třistapadesátku a ježdění mě moc baví.Chci jenom pozdravit ostatní kluky, teda říct, aby se vykašlali na kecy nějakejch řidičů krabic, a hlavně aby si teď dali bacha na žabí stehýnka, teda jako na ty přemnožený žáby, co jsou na silnicích, vono vjet na takovou žábu a dostat smyk je pěkně vo držku…“
„Tak to je určitě zajímavý názor a my si teď radši dáme písničku…“, utnul rázně moderátor motorkáře Jirku a vzápětí se chraplavými reproduktory linula značně profláknutá píseň od Věry Špinarové  „Bílá Jawa dvěstěpadestát“.
Pavel to urychleně vypnul a umínil si, že co nejrychleji musí opravit v autorádiu kazeťák, který nemilosrdně namotával kazety, protože tohle poslouchat v autě bylo fakt o nervy.
Vzápětí prudce strhnul volant doleva, škodovka poskočila na levý okraj vozovky a Pavel se poté zvolna vrátil zpět na svou stranu silnice. Důvodem jeho slalomu po prázné silnici nebylo totiž nic jiného, než právě v rádiu zmíněná „žabí stehýnka“
Přes tuto málou používanou silnici schovanou v polích, která lemovala několik menších rybníků a mokřin, táhlo v těchto dnech opravdu značné množství žab. Pavel tudy jezdil často, takže i tento slalom mezi žábami znal a měl to už poměrně nacvičené. Na cestě za ním zůstavaly šmouhy od brzdících kol a žáby s nechápavým vypoulených pohledem. Zato živé. Teda většina, usmál se trochu cynicky.
V duchu se vrátil k důvodu své večerní vyjížky – a v tu chvíli ho úsměv definitivně opustil. Po téhle pusté silnici jezdíval dříve docela rád, ale to už teď neplatilo, protože v pondělí se vcelku náhle rozešli s Kamilou, teda spíš ona s ním. Je fakt, že jejich vztah poslední dobou stál vcelku za hovno, jak by řekl Pavel, ale takhle rychlý konec nečekal.
Na cestě se opět objevilo několik žab – solitérů, takže další úvahy na chvíli přerušil řev zkoušené škodovky a Pavla přes obnažený loket švihly větve bezinky, jak se v jednu chvíli dostal v zatáčce nebezpečně blízko k levé škarpě. To by mi tak ještě scházelo, abych si tady rozbil hubu, pomyslel si, navíc Kamile by to už bylo určitě jedno
Byl to prostě špatný týden. V pondělí si od ní odvezl spacák a stan – to byly nezpochybnitelně jeho věci, takže se to obešlo bez problémů, ale včera – to byla hotová italská tragikomedie. Dohadování jim vydrželo celý večer - čí je HMS karabina s oranžovým eloxem, komu patří krásný bambuláče (hotové umělecký dílo  - smyčky byly sice Kamily, ale ty „krásný dětský hlavy“ dělal Pavel snad půl dne), handrkování o ohmataný výtisk lezeckého průvodce na Prachov a spousta dalších podobných zoufalostí.
Hned v pondělí měl sto chutí jí to všechno nechat a efektně prásknout dveřmi. Jenže pak si uvědomil, že by jeho věci, JEHO karabiny a expresky cvakal v cestách na písku ten zasranej (a navíc zazobanej) parchant, kvůli kterýmu to vlastně takhle dopadlo – a to byl důvod, proč potom podstoupil to nechutný handrkování.
Chodil s Kamilou necelé čtyři roky. Byl to klasický scénář – sbalil jí právě díky lezení, s kterým ona chtěla začít, takže pochopitelně téměř všech volný čas poté trávili na českých (pravda, něco málo i na moravských) skalkách. Pavel byl vcelku slušný lezec na písku, protože to měl nejblíž do Českého ráje, srbský vápno ho moc nebavilo (ale tam se zas líbilo Kamile, na písku se bála tahat cesty) a tak vlasně kromě několika výletů na Moravu do Krasu a do Německa zůstali věrní Drábkám, Hrubici a Prachovu, kam to měl Pavel z Polabí nejblíž.
Jejich první společná cesta, když se tehdy seznámili, byla Žabí serenáda na Puklou věž v oblasti Drábských světniček. Lehká pětková hrana s efektním nástupem z balvanu pod věží.
Proč jsem vlastně tenkrát vybral tuhle cestu? Pavel dumal a přitom vzpomínal.
- - -

Byl ve výborné náladě. Vylezl dneska s Jardou, což byl místní lezec, s kterým se Pavel seznámil včera večer v hospodě, spoustu klasik tady na Drábkách. Jarda byl výhra, protože místní cesty dobře znal a taky dobře vybral, takže Pavel, i když lezl některé zdejší sedmy poprvé a na prvním, nikterak nebloudil a ani nehodil hubu. Ačkoliv si musel si přiznat, že u dolezu Veveří na Skalní hrad měl pěkně namále – hlavně když se podíval dolů na Jardu u kruhu a viděl ten hrozivý trychtýř zužujícího se komínu pod sebou. Zaplaťpánbůh se přes oblé vrcholové bříško nějak dostal, takže o to víc mu teď ta vychlazená jedenáctka chutnala.
A navíc se seznámili s partou holek, které byly na čundru v Příhrazích, nyní dorazili po modré značce sem do hospody a teď si zrovna s hostinským domlouvali spaní v přístřešku u fotbalového hřiště.
Pavlovi se líbila hlavně taková přidrzlá černovláska – jmenovala se Kamila, hned si sedla vedle něj a živě se zajímala o lezení. Netrvalo to ani dvě piva a slovo dalo slovo – Pavel si půjčil Jardův sedák, sbalil kletrák i Kamilu a vyrazili spiklenecky zpět do skal.
Cestou do kopce Pavel přemýšlel, kterou cestu natáhne. Zas tak do detailů zdejší skály neznal, do dnešních sedmiček jít takhle navečer s neznámou holkou byla sebevražda, takže šli pořád nahoru, až došli pod schody k rozcestí u Studeného průchodu.
Tam se Pavel rozhodl – bál se, aby její nadšení delší tůrou neochladlo, tak zatočil ke skalám u Puklé věže. Normálku na Spícího mnicha zavrhnul hned – byl to beztak jen takovej krátkej bouldr, Skalka se mu nelíbila, Jezinka byla olezená a solivá a Normálka na Puklou -  hnusný uzký dvojkový komín - nepřipadala vůbec v úvahu. Proto jeho volba nakonec padla na Žabí serenádu.
Cestu od místních klasiků už kdysi lezl, takže i když už místy pěkně solila, nepředpokládal že by někde ulítnul, ačkoliv světla už fakt moc nebylo.


Pavel se vyhnul dalšímu, tentokrát poměrně koncentrovanému chumlu žab a znovu se přenesl do sentimentálních vzpomínek. No jo, žáby – to je vlastně dnes pro něj taková těžká symbolika.


Dobral Kamilu na vrchol Puklé věže. Na to, že lezla poprvé, v maskáčích a bosa (kanady nechala na nástupovém balvanu), tak jí to šlo fakt dobře. Vysypala si z vlasů písek a oba opatrně došli k vrcholové knížce.
Podali si ruce, Pavel vytáhl ze schránky vrcholovou knížku (miloval ten zvuk, když sundával plechový kryt a pokládal ho na skálu), špačkem tužky se každý zvlášť podepsali, Pavel zápis vzorově podtrhnul podle okraje víka a oba se snažili ve zbytcích světla rozluštit zápisky předchozích lezců.
No a právě v tu chvíli se to nějak (velmi příznivě) zvrtlo, jak se tak skláněli nad tou knížkou…


Pavel se přiblížil ke křižovatce a protože přijížděl z vedlejší silnice, téměř zastavil, rozhlédl se, a poté širokým obloukem v protisměru (kvůli jedné zpozdilé žábě uprostřed křižovatky) odbočil doprava.
Žáby, žáby … Pamatoval si, jak ho tenkrát tlačil kořen borovice do zad, a jak přemýšlel jestli už je opravdu taková tma, aby nebylo na vršek Puklé věže vidět z hospody (což přes den nebyl žadný problém).
Ale nejvíce a nejlépe si vybavil skřehotání žab z rybníčku u kurovodického sanatoria - jo, opravdická žabí serenáda. Bylo mu jasné, jak asi vznikl název této pěkné (a tudíž už značně olezené) cesty od místních legend Zdeňka Kopala a Vency Štáfla – museli tenkrát při prvovýstupu slyšet to samý.
Pavel se už blížil k vesnici, kde bydlela Kamila, když v tom mu na mobilu pípla esemeska. Původně mě mobil položený na sedačce spolujezdce, ale vzhledem k předchozí divoké jízdě se mobil zakutálel někam daleko pod sedadlo.
Zastavil, zařadil neutrál, s děsivým skřípotem zvedl ruční brzu a začal šátrat po mobilu. Měl pod sedačkou pěkný bordel – bláto, písek ze skal, zapomenutá a zoufale zašmodrchaná plochá smyčka (kterou kdysi našel v nějaké spáře na Hrubici a se značným úsilím vytáhnul), prázdný repelent, sponka do vlasů (asi Kamily, ale stoprocentně si jistý nebyl). Nakonec našel i ten mobil.
SMS byla úsečná a stručná : DNESKA UZ NEJEZDI, JELA JSEM S LUBOSEM DO PRAHY.
Pavel se to snažil chvilku rozdýchat, ale moc mu to nešlo. Mlátil pěstí do volantu, ale potom spíše ze setrvačnosti zařadil rychlost a dojel ten kousek k domku na začátku vesnice, kde bydlela Kamila.
- - -

Ten hazjl Luboš… Luboš byl nějaký čas předtím, než se Pavel seznámil s Kamilou, vcelku častý kámoš na laně, jezdili spolu hlavně na Prachov. Jednou si kvůli jeho pádu Pavel dokonce roztrhnul o dřík kruhu hlavu (dvanáct stehů), jak se snažil zachytit dlouhý (no hlavně nečekaný) pád. Měl jsem ho tenkrát nechat rozmáznout dole o předskalí, zaskřípal Pavel zubama.
Neměl jsem je, já blbec, vůbec spolu seznamovat, začal se obviňovat. To byla kravina, v duchu pokračoval, protože je fakt, že Luboš vždycky lezl o něco líp než já a to Kamile imponovalo.
Ale jenom v lezení to nebylo.

„Podívej se na sebe, jsi úplná nula, prodáváš nářadí v OBI, jediný, co tě zajímá, je jestli na Hrubici pršelo, dovolená v cizině je pro tebe výlet škodovkou do Rathenu.“


Krávo, pomyslel si Pavel, vždyť se ti tam tak líbilo. Je fakt, že Luboš byl majitelem nějaký zasraný realitky v Praze, výlety do skal bral spíše jako zpestření mezi svými cestami do Alp, a když parkoval pod skalami svým Touaregem vedle Pavlovy škodovky, připadal si Pavel trochu trapně.
Ale že to budou důvody, kvůli kterému mu dá nakonec Kamila kopačky, to by ho nikdy nenapadlo. Pravda, poslední měsíc už jejich vztah docela skřípal, ale že to v pondělí dopadne takhle…
Kamila, holka do skal a na čundr…

„Za měsíc poletíme s Lubošem do Států. Pojedem do Yosemit a taky do Smith Rocks. Tam se ty podíváš leda tak ve snu.“


Dům byl skutečně prázdný. Nebo se tak aspoň tvářil. Pavel kopal do hnědé kovové  branky a vcelku zbytečně mačkal asi minutu zvonek. U sousedů se rozštěkal pes. Pavel to vzdal a vrátil se zpátky do auta.
Vzal mobil a zavolal Kamile. Ačkoliv mu před chvílí poslala zprávu, teď už měla mobil vypnutý.


„Jdi do prdele s Yosemitama. Normálně tě ten sráč zblnul. Chci vidět jak si za necelej měsíc stihneš vyřídit vízum, dovolenou a tak…“


Vracel tmou pomalu domů. Za křižovatkou, kde odbočoval z hlavní, zastavil, vylezl z auta a zapálil si. 


„Jo, to máš pravdu, to bych nestihla“, hystericky se zasmála : „…jenže mi to už Lubošem plánujem nejmíň půl roku…“


Skutečnost, že je trapným paroháčem, byla ta druhá věc, která ho teď štvala. Kamila si ho vychutnala až do konce.

„A navíc lezeš proti Lubošovi úplný hovno, poslední dobou si mě tahal pořád jen na nějaký blbý kvaky.“

- - -

Pavel odhodil cigaretu a pak náhle zařval směrem do polí : „Se na to vaše lezení s Lubošem můžu vysrat! Jezděte si lízt třeba do prdele! Aspoň tu nebudete kurvit náš písek!“
Potom už skoro potichu dodal : „To je beztak jediný pořádný lezení“
Ale odpovědí bylo jenom drzé kvak!, kvak! z vlhkých strouh podél silnice.

Červená škodovka se řítila tmou. Šněrovala si to od jednoho okraje silnice k druhému. Na cestě za ní zůstavaly šmouhy od kol a spousta ostrůvků nechutné beztvaré kaše.

wenny   [úpravy] 22:34 02.04.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Velka pochvala22:52:47 02.04.2010
Tak jsem si to precet znova a porad se mi to libi, velka parada Wenny, jen tak dal! Ses hotovej starec a more...Koho mi to pripomina....jo, potulnyho vypravece, ale toho tu asi nikdo nezna ;)
Pbybary74odpovědět 
 Re: Velka pochvala19:12:30 12.04.2010
Vyborny!
Daji se nekde najit dalsi povidky (clanky) od stejnyho autora?
Sarka
e b u d @ s e z n a m . c zodpovědět 
 Re: Velka pochvala19:28:13 12.04.2010
Vyborny!
Daji se nekde najit dalsi povidky (clanky) od stejnyho autora?
Sarka
e b u d @ s e z n a m . c zodpovědět 

 (-:01:13:56 03.04.2010
Opravdu to stojí za přečtení((((-:
aDaodpovědět 
 Re: (-:12:35:36 03.04.2010
Taky chválim. Je to fakt prdel.
zdeněkodpovědět 
  Re: (-:12:46:38 03.04.2010
Me to jako prdel moc neprisol )-:
Martinodpovědět 
  Re: (-:13:16:02 03.04.2010
Neskutečně si mě pobavil a zvednul náladu fakt dobrý !
odpovědět 

 dobré14:09:21 03.04.2010
člověk by řekl že až ze života! :) každopádně jsem to zhltnul!!
bude takových povídek více??
Čertík Bertíkodpovědět 
 Re: dobré14:20:14 03.04.2010
jsem taky pro další je to fakt super-i když jemně depresivní
jirkaodpovědět 

 Super!18:01:51 03.04.2010
Velmi, velmi se mi to líbilo...
Jirkaodpovědět 

 Hm, hm22:19:35 03.04.2010
Já tady snad začnu číst články! Supr...Těším se na další...
Matodpovědět 

 Hm, hm22:19:57 03.04.2010
Já tady snad začnu číst články! Supr...Těším se na další...
Matodpovědět 

 Čtivé08:56:19 04.04.2010
Zase jsem nějaký článek dočetl až do konce.
Petrodpovědět 

 Joó hodně dobrý09:28:23 04.04.2010
Moc se mi to líbilo, jen mám pocit, že konec není mírně depresivní, jak někdo zmínil, ale vyloženě pozitivní. Ta holka totiž za nic nestála.
Steveodpovědět 
 Re: Joó hodně dobrý10:31:58 04.04.2010
ta holka je prave uplne normalni, proste prumerne reakce, zadne idealy. V podstate je podvedome zodpovedna k svemu budoucimu potomstvu.
Piskar ovsem provedl spatnej vyber spolulezkyne, to se stava, chemie je obvykle silnejsi nez rozum, snad se pouci pro priste, nebo aspon prespriste, nebo aspon presprespriste,...:)
Hezky napsano, ale priste bych prosil radeji nejakou pohadku, tohle je uplne normalne ze zivota.

lacoodpovědět 
  Re: Joó hodně dobrý21:57:56 05.04.2010
dyť jo - úplně normální holka, průměrné reakce, žádné ideály - prostě za nic nestála:-)
B.odpovědět 

 Jan tak dál10:55:31 04.04.2010
Díky za další povídku, je výborná, pěkně postupně graduje ..., jen tak dál, tenhle žánr, to je ta poetika Lezce :) díky
 Standaodpovědět 

 Nemá chybu11:07:17 04.04.2010
Povídka je skvělá. Jen velmi skromě, bych chtěl navrhnout změnu poslední věty tohoto lahodného textíku. Poněvadž, já bych byl na všechny ty žabí serenády vytočenej, i když souhlasím s Lacem, že holka byla naprosto normální.

- Červená škodovka se řítila tmou. Jela přímo a na cestě za ní zůstavaly ostrůvky nechutné beztvaré kaše.

Jirkaodpovědět 
 Re: Nemá chybu10:28:38 06.04.2010
ano ano, falešní kamarádi ze skal bohužel existují, potvrzuji, pozor, pozor, nikomu holku na lano nepůjčovat!! holky nekomentuji, ty maj mozek jinde
pičmenodpovědět 
  Re: Nemá chybu14:01:48 06.04.2010
Vybornej clanek, diky moc:)!
Mily Picmene, nektery chlapy i zensky byvaji svine, na pohlavi nezalezi. Naopak, chces-li sve devce (a kamarady) proverit, na lano ji "pujcuj", alespon zjistis co nejdriv, zac je toho loket. Hore zdar!
sarinaodpovědět 
  Re: Nemá chybu14:02:41 06.04.2010
Vybornej clanek, diky moc:)!
Mily Picmene, nektery chlapy i zensky byvaji svine, na pohlavi nezalezi. Naopak, chces-li sve devce (a kamarady) proverit, na lano ji "pujcuj", alespon zjistis co nejdriv, zac je toho loket. Hore zdar!
sarinaodpovědět 
  Re: Nemá chybu11:12:04 08.04.2010
Zdar Pičmene, původně jsem myslel, že jsi tu povídku psal ty, ale teď koukám, že to je jen náhoda :-)
Kubaodpovědět 
 Re: Nemá chybu13:55:39 09.04.2010
To co bys tam chtěl změnit tam přeci už dávno je napsaný...
Šmelinaodpovědět 

 paradna poviedka, chcem viac!18:16:35 06.04.2010
...
jojoodpovědět 

 Moc dobre!01:56:51 12.04.2010
Moc dobre!
jodpovědět 

 ..17:54:01 21.04.2010
10 minut zabityho času....
sraatchodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Mravenčí stěna
Drevokocur, VIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (145461)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
O Sole Mio - Varianta 5+ Albbruck
Alprausch 5+ Albbruck
Pomlázková, Var. Výslužka 7- Svatý Jan
Řiť Jako Řiť VIIa Bišík
Nádvorní IV Adršpach
Nově komentované:
Yin Yang 9 Geyikbayiri
Velikonoční Nesnášení 7- Srbsko
Rezonance 6+ Srbsko
Red Alert 7c+ San Vito Lo Capo
Pomlázková, Var. Výslužka 7- Svatý Jan

 Nově v diskusi:
Re: Faraon u Mšena | Re: foto | Re: foto | Re: Hollental - camp | Re: Faraon u Mšena | foto | Re: Hollental - camp | Re: Faraon u Mšena | Re: Hollental - camp | Re: Napinani lana |

 Nové komentáře:
llll | Re: Hmm | Re: Hmm | Re: Hmm | Re: Klára | Re: bérec | Hmm | Saugraben | Re: lezec, ne turista | Re: HZS komunikuje |

 Kde to vře:
Zlomil se slaňák (90)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (42)
Jana Vincourková zapisuje 2. boulder za 8B (39)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (19)
V horolezeckém terénu v Tatrách se zabil polský turista (18)
Marek Holeček a Zdeněk Hák dostanou Zlatý cepín 2020 (14)
HS: Pád lezkyně ze 4metrového bouldru u Děčínského Sněžníku (12)
Vědci: tekuté mágo s 80 % alkoholu zabíjí koronavirus na chytech (12)
Adam Ondra #77 (12)
Smrt české feratisky v rakouských Alpách (8)

 Nově v inzerci:
Zánět ledvin | Lezeni | Dámské Otaki 38.5 | Suunto Ambit 3 Vertical | PATAGONIA NANO PUFF | Adr - Smyčka a expresa | Lezení na vápně | dětské lezečky | Jistota nejvýhodnější nabídky | Rakousko MTB |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3588 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1400 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15766 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2077 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.