LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Helé mami, horolezec. Jéé už tam neni!?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
48.Vlk 9769
49.Hyžný 9766
50.A 9744
Bouldry:
48.Kohout 8450
49.Kalvas 8431
50.Nyéki 8356
Hory:
23.Groš 2238
24.Hodeček 2232
25.Ondrášek 2219

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652173 cest
Nové přelezy:
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C
Aix, Zwei, 7B+
Bumerang 7C/7C+
La Muerte 7b+
Łuk Herakl 7C+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimní travers Mont Blanku

Jako každý rok jsem chtěl na konci zimy nebo začátkem jara vyrazit do Alp na nějaký výstup. Vždy se na to hodně těším, protože kromě lyžařských sjezdovek jsou hory prázdné a tam, kde v letě chodí i sto lidí denně, je v zimě prázdno. Dokonce i Mont Blanc, jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů, můžete mít sami pro sebe. 

Jako vždy bylo nejhorší sehnat nějakého nadšence pro tento druh zimních radovánek. Nejprve jsem se domluvil s mlaďochem Michalem č. 1 (Michal Daniel), potom se přidal mlaďoch Michal č. 2 (Michal Vičan). Nestanovili jsme si zrovna lehký cíl, zvolen byl výstup žebrem Brenvy. Říkali jsme si, že když jsme horolezci, můžeme si dovolit nejít normálkou. Vše bylo domluvené a čekalo se jen na počasí.

Den 0 – 1. Ve čtvrtek večer 22. března odjíždíme (vím, to už je jaro, nicméně podmínky byly zimní) a po 13 hodinách jízdy parkujeme v Chamonix. Rychle ověřujeme počasí a podmínky v domě horských vůdců. Na poznámku, že budeme potřebovat lyže nebo sněžnice nereagujeme, protože je nemáme, a lanovkou vyrážíme na Aiguille du Midi (3 842 m). Naším dnešním cílem je Bivouac de la Fourche (3 684 m). To znamená postupně sestoupit do asi 3 400 m a pak opět vystoupat. Navíc bivak je vybudován na docela ostrém hřebínku, sníh je hlubší, než by si člověk byl myslel, slunce pálí také více než běžně a čas běží rychleji. Zkrátka, již potmě vybalujeme spacáky a bivakujeme pod širým nebem na ledovci, asi 200 výškových metrů pod bivakem. Nad hlavou spousta hvězd a Grand Capucin, který dohlíží na naše klidné spaní.

Den 2. Slunce se nám vtírá do spacáků a nenechá nás spát déle než je třeba. Vaříme pití, tajeme a Michalové se pomalu v hlubokém sněhu prodírají pod kuloár, kterým chceme vystoupat k bivaku. Začátek jde velice ztěžka, je třeba překonat ledovcový odtrh, který dělí firnovou stěnu a nás asi metr širokou a vysokou dírou. K našemu překvapení jeví přístupová cesta značný odpor, místy ledová plotna jistitelná šrouby, místy hluboký sníh, celkem asi 5 délek, no docela výstup. Ani výška, ani únava z předchozího dne nám nepřidávají na síle, takže u bivaku jsme asi kolem 16 h. Všichni se těšíme na jídlo a zasloužený odpočinek.  Mě ještě trapně spadla rukavice jednu délku pod nás, takže když kluci vaří a odpočívají,  já si ještě užívám ve stěně.
       
Den 3. Ráno řešíme co dál, protože Michal č. 2 jednoznačně přiznává, že na Brenvu prostě nemá. Musím přiznat, že i ve mně ten pohled vzbudil značný respekt, a nevím, jak bychom se s Michalem č. 1 rozhodli, kdybychom tam byli sami. To ovšem nemusím řešit, ten den se vracíme pod Midi a protože předpověď počasí je na dalších několik dnů super, rozhodujeme se s Michalem č. 1 pro výstup na Blanc z Midi, neboli cestou tří vrcholů (přes Mont Blanc du Tacul a Mont Maudit). Michal č. 2 na nás v Chamonix počká.
       
Den 4. Vstáváme brzy, ještě za tmy a aklimatizovaní vyrážíme vstříc novému dobrodružství. Jediné, co o cestě víme (nebo si myslíme, že víme) je, že vede přes dva vrcholy a dříve byla využívána jako druhá turistická cesta na vrchol Mont Blancu. Vzhledem k tomu, že jsme byli připraveni na žebro Brenvy, jsme přesvědčeni, že výstup zvládneme. Nejdříve nás čekal  průstup ledovcem na severovýchodním svahu Mont Blanc du Tacul a výstup pod jeho vrchol ledovo-firnovým hřebenem. Vše probíhalo docela hladce, brzdil nás jen místy hluboký sníh a naše tunové bágly. Postupovali jsme s jedním půlkovým lanem, když jsme nelezli, tak jsme ho měli mezi s sebou 2x. Pod vrcholem Mont Blancu du Tacul (4150 m) se nám otevřel výhled na Mont Maudit. Když jsme se dívali na jeho svahy, a posuzovali jej jako překážku v cestě na Mont Blank, říkali jsme si, kudy ta cesta asi vede? A vede to vůbec tudy, vždyť to vypadá dost neschůdně? Zvolili jsme cestu východním hřebenem. Věděli jsme, že bivaku ve stěně se nevyhneme, ale nijak nám to nevadilo.
       
Den 5. Odhaduji, že spíme ve výšce kolem 4200 m. Noc je mizerná, spíme v sedáku, navázaní na laně, Michal se tiskne ke skále a já k němu. Když se otočím na levý bok a schoulím do klubíčka tak mám prdel nad 200 m srázem, ještě, že mám odsedku. Pod hlavou batoh s botama, jinde není místo. Sem tam pozoruji hvězdy, ne, že by se mi nechtělo spát, ale mrznou mi nohy. Konečně přichází ráno, nevaříme, obouváme zmrzlé boty a rychle odlézáme dále. Zase hluboký sníh a v tom schované šutry, no aspoň se dá jistit. Po pár délkách dolézáme na ostrý hřeben a v dálce vidíme vrchol Mount Maudit. Nedá se nic dělat, musíme tam, jen přes něj vede cesta na vrchol Blancu.  Střídají se ledové plotny, ostrý hřebínek a hluboký sníh. Poslední délka stojí za to, ledový odtrh lemuje vrcholovou špici. 2 Metry od skal je led a já už mám mačky tupé, a bojím se pádu. Michal leze první. Z poza hřebenu mi dává signál, že mě jistí. Odlézám ze štandu, nad sebou 60m lana a pod sebou 2 m ledu a pak teprve firn, musím se dostat na firn a nespadnout jinak to bude kyvadlo jako sviňa, s báglem, mačkama a cepínama, radši ne. Dolézám k Míchalovi, ten v klidu sedí ve sněhu za hřebenem, jistí a sděluje mi, že viděl orla. Nevnímám, jen se raduji, že jsme na slunečné straně a užívám si tepla. Na vrchol Mont Mauditu (4465 m) je to jen pár metrů, tak se tam jdeme podívat. Michalovi při tom vypadl mobil a vesele putuje do doliny, a aby srandy nebylo málo, tak deset minut na to, když chceme slaňovat o šutr, Michal háže do doliny i lano. Naštěstí se zachytilo o kameny asi 20m pod námi, takže situace v klidu. Scházíme do sedla Brenvy (4303 m) a budujeme místo na stan.
       
Den 6. Nesporně chceme zdolat vrchol a spát na Valotce. Deme na to, zase hluboký sníh, nadáváme, klejeme, ale pomalu se dereme dál. Výšvih do Mur de la Cote (4485m) je víceméně ledovo –firnový výstup. Je třeba být velice opatrný, ale jistit se nám nechce. Ujišťujeme se navzájem, že nebudem padat. Nikdo nechce být stažen svým spolulezcem, být uškrcen ve směsici lan a najít svou smrt pod tímto výšvihem. Vrchol již vidíme, není to daleko - zdá se v křišťálově čistém vzduchu -  a tak další hodinu  a půl stoupáme k vytouženému cíli. Již vidím vrcholový hřeben, jsem asi 50m od něj a naplňuje mě radost. Čekám na Michala a spolu stoupáme závěrečné metry. Kolem nás létají vyhlídková letadla, máváme jim, aby měli radost, abychom my měli radost, a oni nám mávání opětují. Dosáhli jsme vrcholu Mont Blancu. Jsou dvě hodiny odpoledne, jsme zde úplně sami a náležitě si to užíváme. Při sestupu jsem stále navázáni, buď je to hřeben, nebo prudký svah, led, sníh, firn. Sestupujem na Valotku. Pomalu, bezpečně, na jistotu. Nemá cenu, aby se nám teď něco stalo. Valotka nás překvapuje, plechová bouda, blbě se do ní leze a je tu bordel a odpadky. Nicméně zde nefouká a je tu dost místa, vaříme hodně čaje i jídla.
       
Den 7. Sestup. Z Valotky (4362 m) normálkou, přes chatu Gouter sestupujeme až do Les Houches (800 m n. m.), dědinka kousek od Chamonix (sestup celých 3500 m). Doufali jsme, že tohle bude už v klidu. Nebylo. Nejdříve nás čekal pěkný kamenolom mezi chatami Gouter a Tete Rousse (se stovkou lidí nad hlavou to musí být do slova o život), pak jsme v klidu sešli ke konečné stanici vlaku, prodrali se tunelem, prošli po zasněžených kolejích až kam to šlo - tedy až než jsem navrhnul zkratku. Alpské stráně nás pak svedly do lesa, les nás svedl do horských bystřin, a ty nás zavedly do slepých ulic. Naštěstí, kamzičí stezky vždycky někam vedou a proto po mnoho útrapách se vynořujeme v polích nad Les Houches. Jsme dole, zachráněni. Michal pro nás přijel, je teprve 18h, nakupujeme baštu a valime dom.


Michal u trhliny v ledovci při výstupu na Mont Blanc du Tacul (MBdT)

foto by ©Michal nad ledovcem při výstupu na MBdT

foto by ©
Michal na hřebeni MBdT

foto by ©
Já pod hřebínkem MBdT

foto by ©
Mont Maudit (MM), zeleně-běžná trasa, červeně-naše trasa, žlutě-bivak.

foto by ©
při výstupu na MM zachycen západ slunce na Šamonských jehlách

foto by ©
Michal při výstupu na hřeben MM

foto by ©

MM, pro představu sklonu traverzovaných svahů

foto by ©
Michal v sedle Brenvy tvoří místo na stan, v pozadí Mont Blanc (MB)

foto by ©
Noční atmosféra pod MB

foto by ©
Summit MB (z leva já, Michal Daniel)

foto by ©
sestup normálkou, v pozadí Valotka

foto by ©
MM z Valotky při západu slunce

foto by ©

západ slunce nad francouzskými Alpami

foto by ©
Valotka, po západu slunce

foto by ©
sestup kolejištěm do Les Houches

foto by ©
Jaroslav Nisler   [úpravy] 00:42 08.04.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Proč v pravo? :)00:11:14 08.04.2012
Jaroslave, nepodceňuj se, koukej tento literární počin poslat redakčnímu týmu, nezapomeň to však doplnit aspoň sto fotkama a místo v LEVÉM sloupci je jisté! :)
O.odpovědět 

 A kaj je ten třeti?00:50:54 08.04.2012
Ty to by ňa zajímalo, kaj je ten třetí co má být na fotce z vrchu montblanku? Píšeš ty michal daniel a já tam vidím enem dva!
Pepaodpovědět 
 Re: A kaj je ten třeti?09:15:52 08.04.2012
hrozně vtipné...
sodíkodpovědět 
  Re: A kaj je ten třeti?12:11:16 08.04.2012
a kdo myslis ze je za fotakem, neee
maraodpovědět 

 Paráda02:18:46 08.04.2012
Supr hoši. Velká gratulace a závist! :)
zaoralfodpovědět 

 Dechberoucí fotky09:17:43 08.04.2012
Moc pěkně, opravdu hezký foto.
Steveodpovědět 

 Krása10:49:46 08.04.2012
Nádhera. V těhle zimních podmínkách to ani nevypadá, že to je v Evropě :)

Jaké byly zhruba teploty?
Miraodpovědět 
 Re: Krása13:54:06 10.04.2012
Přes den bylo teploučko na slunci, ale ve stínu kosa i přes den, tak kolem -5°C, v noci kolem -15°C v bezvětří.
Jarda Nodpovědět 

 závist09:46:42 10.04.2012
parádní výkon a neméně parádní, málokdy vídané fotky.
 mi.beodpovědět 

 kolik je tam touhle dobou lidí?10:13:54 10.04.2012
Parádní noční fotka. Můžu se zeptat, kolik jste tam cestou tak potkali lidí?
honzaodpovědět 
 Re: kolik je tam touhle dobou lidí?13:56:24 10.04.2012
Cestou na Mont Blanc nikoho, když pominu lidi na Midi. Cestou z blanku jednoho skialpinistu a dva čechy před tunelem, ale to bylo už dole(2500 m)
odpovědět 
  Re: kolik je tam touhle dobou lidí?06:25:32 11.04.2012
V tom případě závidím ideální načasování. Trochu se tam chystám na svátky v květnu a bojím se, že už to taková pohoda nebude.
honzaodpovědět 
   Re: kolik je tam touhle dobou lidí?09:29:23 11.04.2012
V květnu budeš potkávat jen skialpinisty a ti půjdou jinudy. Přes MBdT a MM nepotkáš taky nikoho.
Belialodpovědět 
    Re: kolik je tam touhle dobou lidí?10:20:31 11.04.2012
Na výstupu přes tři kopce nikdo, ale na Gds. Mulets najetá sjezdová stopa. To zní tak lákavě, až se tomu těžko věří.
honzaodpovědět 

 Krása10:57:08 10.04.2012
Paráda a moc krásný článek. Na fotky by člověk koukal hodiny. Opravdu krásný počin. Díky za sdílení těchto zážitků.
Vláďa odpovědět 

 Iglú na C. Brenva?10:57:40 10.04.2012
Takže naše letní iglú na Col Brenva už roztálo?
M@raodpovědět 
 Re: Iglú na C. Brenva?13:57:17 10.04.2012
Bohužel, nic jsme tam neviděli:-)
odpovědět 

 Smekám11:49:42 10.04.2012
Hoši smekám. Především skvělý výkon. Vynikající popis a překrásné fotky. Asi vám to dalo zabrat a realita se netvářila tak lehce, jak to vapadá z textu. Máte můj obdiv. Bob
Bobodpovědět 
 Re: Smekám14:00:51 10.04.2012
Bylo to hodně náročné, především v hlubokém sněhu, když se do toho přidal sklon kolem 50° šlo o každý metr. Také překonávání ledovcových odtrhů v tom sněhu bylo zajímavé.
Jarda N.odpovědět 

 Smekám13:49:11 10.04.2012
Hoši smekám. Především skvělý výkon. Vynikající popis a překrásné fotky. Asi vám to dalo zabrat a realita se netvářila tak lehce, jak to vapadá z textu. Máte můj obdiv. Bob
Bobodpovědět 

 skvělý článek!16:05:15 10.04.2012
Hezké čtení a krásné fotky, díky moc!
Milanodpovědět 

 Gratulace16:50:11 10.04.2012
Krásné fotky! Gratuluju k výstupu!
Maruškaodpovědět 

 Bazva článek01:12:24 11.04.2012
Paráda. Zkoušel jsem to na Silvestra v roce 2001, ale bylo tolik sněhu, že jsme za celý den  došli z Aiguille du Midi jenom k velké trhlině MBdT (tvoje 1. fotka). Ta byla úplně vyplněná prašanem a nešla vůbec překonat, člověk nevěděl kam leze, celé se to sypalo a propadalo. Bez sněžnic byl ten přechod nemožný. Kromě toho mi omrzly oba palce na nohou a dával jsem se 2 týdny dohromady. Přesto byl Silvestr na Refuge Cosmiques impozantní. Někdy bych to zkusil znovu, ale ne na Silvestra.
Kubaodpovědět 

 vitr11:35:54 15.04.2012
Meli jste stesti,v sedle Brenvy se nikdy nespi,je tam velmi vetrno,az to bere stany. Skoda,ze jste nesli od Valotky doprava na Miletku a traverzem do mezistanice lanovky na Midi. Je to lepsi, a min lidi. Jinak dobry.
schmiedtodpovědět 

 Panecku19:52:30 15.04.2012
Celou dobu, co jsem to se zatajenym dechem cetl, jsem se fakt bal, ze to skoncilo prusvihem. S ulevou jsem docetl az do konce, ze se Vamnic nestalo.
Smekam pred Vasima schopnostma i ochrannou rukou z hury.Co jsem to cetl jsem si rikal, jestli je to blbost a nebo odvaha se vydat do tehle podminek (v tuto rocni dobu), kam normalni lidi chodi jenom se sneznicema nebo lyzema, jit peso.
Odpoved neznam a tak jenom dekuju za clanek a jsem rad, ze se Vamnic nestalo.
Honzaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Kolosseum - Sektor Solarium
High Live, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (122041)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní Levá Spára V Horní Skály
El Roveló Fredolic 5+ Siurana
El Coyote 5 Siurana
Prasačí Chvost 3 Manínska Úžina
Piolín 6a+ Siurana
Nově komentované:
Siri Birthday Project 8- Geyikbayiri
Zrnka Kmínu VI Anglický Parčík
Kupte Si Křídla VIIa Anglický Parčík
Ein Schlauer Fuchs 7B Hohnstein
Žlutý Lázně 6+ Havraní Skála

 Nově v diskusi:
Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hezke cesty Vorarlberg |

 Nové komentáře:
Re: jižní hřeben | Helma | Re: :-( | Zavádějící titulek | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: jižní hřeben | Re: :-( | Re: :-( | Re: výborný rozhovor |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (162)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (22)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (18)
Koloušci v Alpách (15)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (6)
Adam Ondra - rozhovor se čtenáři Lezce: (5)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (5)
Klettergarten Lažánky (4)

 Nově v inzerci:
Lezení - Praha | Hledám parťáka na pravidelné lezení v Praze | Sir Joseph Rimo 850 | Salomon alp gtx | Salomon alp gtx | Dětské lezečky zn.OCUN | PRODAM: GriGri, Elios, feratova brzda | Prodám bundu The North Face, vel. L, Primaloft | Lezky Scarpa Vapor | The North Face thermoball micro hybrid vest |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 399 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 301 
 Alpine Route SVK 
 284 
 Alpine Wall Tour PLN 
 261 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 390 
 Back to heights CZE 
 247 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 313 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 279 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 270 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 283 
 Humla ESP 
 269 
 Chasing Niagara USA 
 263 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 257 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 265 
 Jugando a Escalar ESP 
 258 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 512 
 Linka nad Rájem CZE 
 272 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 258 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 258 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 242 
 Monviso Mon Amour ITA 
 257 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 250 
 Norge Lysefjord CZE 
 258 
 Obsesja PLN 
 244 
 Obyčajní chlapci SVK 
 227 
 Prohibido escalar ESP 
 257 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 237 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 240 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 248 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 225 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 315 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 232 
 Smím prosit CZE 
 266 
 Spradventure CZE 
 363 
 The Elements CZE 
 251 
 The Eyes of God DEU 
 243 
 The Unknown GBP 
 240 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 250 
 Utečenci do Afriky CZE 
 253 
 W!nteractivity FRA 
 249 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.