LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy

Závody
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)
3. kolo Slánské pohody (17.10)
SP Wujiang (20.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13775
2.Konečný 12847
3.Pail 11575
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11025
3.Stráník 10900
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Nehasil 5501

Výsledky
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)

Deníčky
4563 lezců
718569 cest
Nové přelezy:
Epita 9
Překvapení 9
Epita 9
Wilibaldov 9+/10-
Sloní Pilí 9
Willie Yor 8A
River Raid 10+
L´Odyssée 7c+
Shark's Fi 5.12d
Hary Lotr 8A

Stěny
Boulder Klub Pentagon - Tábor
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel
Boulder sokolovna Hrušovany - Hrušovany u Brna

Prodejny
HUDYsport - Liberec
HUDYsport - Praha 1
Rock Point Olomouc - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kousek Ráje

Žádne hrdinství, úctyhodné výkony ani nervy rvoucí dramata. Vlastně jen obyčejný zážitek. Ale každý máme to své poprvé...

Je tomu víc jak rok co jsem si ošahal skálu. Vápno, buližník, žula, skalky, šutráky a všelijaké kvaky jenž nestály za půl věty. Celou tu dobu jsem toužil zakusit co že je ten náš píseček zač. Co pískař to šílenec, první kruh proklatě vysoko a další pověsti jen vzbuzovali mou zvědavost. Jenže nebylo s kým nebo bylo ale pršelo.

Už to vypadalo že mi ani letos není souzeno. Aspoň, že se konečně podívám do nějaké oblasti za hranicemi. V plánu byl týden v Arcu. To bych však nesměl pár dní před odjezdem navštívit Skalák.

Přítelkyně ortodoxní nelezec a nejistič se až v Sedmihorkách dověděla, že jsem si vzal sedák a lezečky. Co kdyby náhodou že? Věžička Stojan mě jaksi neuspokojila. Hlava se mi při procházkách kroutila, loudal jsem se.


N.c. na Stojan


Poslední den jsem se vetřel mezi jeden lezecký pár. Na druhém stoupám Chrastíkovou VI na Kavčí. Můj dík patří Zdeňkovi a Zuzce. Nejenže díky nim stojím na své první veži ale hlavně vidím jak správně dobírat aby se šetřila skála a další rady.

Do Arca se mi chce čím dál tím míň. Toužím konečně něco zažít, ne jen navštívit venkovní posilovnu. Ne prostě do Arca nepojedu! Spolulezci se to nelíbí ale trvám na svém. Počasí mi přeje.

Ještě rychle nakoupit nějaké smyčky a hurá směr Skalák. Sháním průvodce. Čtu jak se Komenský nestal horolezcem, přání od Rakoncaje k prožití neopakovatelných chvil a historii. Hlavu z průvodce mi vytáhne až věž ke které míříme, stará známa Kavčí. Spolulezec nemá tolik odhodlání a tak je mi po zbytek pobytu druholezcem. Nejprve snadno slézáme Chrastíkovu.


Chrastíkova na Kavčí


V průvodci hledám jen hvězdičkové cesty. Nastupuji do Maturitní VIIb, pod prvním trousím nějaké skoro zbytečné smyčky. Dochází mi, že jsem si vzal málo karabin. Všude plno možností kam něco dát ale musím šetřit. Zbaběle si pomůžu stoupnutím na první kruh ale dál už to jde. Jen u dobíráku nemám nic něž osmu a jednu HMS. Vše dobře dopadá ale už je pozdě, koupák nás přijímá s otevřenou náručí.

Vstáváme mezi prvními a míříme k Bráně. Volba padne na variantu Schuckovy cesty za VI . Hvězdičku si zaslouží. Poučen včerejškem jsem oběšen jak vánoční stromeček. Každá smyce vlastní karabina. A možností založit je tak akorát.


Schuckova na Bránu


Následuje první a poslední nehvězdičková cesta. N.c. na Galeon. Dvakrát musím nalézt a slézt než začnu věřit, že se noha udrží v mělké spárce.


N.c. na Galeon VI


Následující Lengáčova VIIb na Bránu by si zasloužila hvězdy dvě. Pod prvním nacházím hodiny a dobrý uzel o něco výše. Dál se mi to už zdá skoro přejištěné. Přes poledne se schováme na koupák.

Osměleni se rozhodujeme pro Egyptskou hranu VIIb na Sfingu. Pod nástupem potkáváme místní znalce. Úctyhodný věk a kotníkové lezečky jako z muzea ve mě budí respekt. Dostáváme cenné rady, volíme na doporučení variantu za VII a po čase chytáme poslední paprsky na vrcholu. Ani jednomu z nás se nechce dolů.


Hlava Sfingy z Mravenčí věže


Chci si vyhlídnout cestu na další den. Nakonec dobloudíme k Ottově věži. Údolní cesta mě uchvacuje, je jasno.

Na druhý den ráno Ottovu věž chvíli hledáme. Fotím sluncem prozáření okno neznámé věže.


Rána ve Skaláku jsou krásná ostatně jako jakákoli jiná doba


K rozlezu si ještě vybíráme Údolní cestu VI na Trio. Ve stěně i později se mi zdála těžší než tvrdí průvodce nicméně hvězdičku má právem. Asi chybí technika. Druholezec musí kousek vyručkovat ale zanedlouho stojíme oba na vršku. Jenže ouha, slaňák a knížka je kapánek vedle. Ještě pořád nejsme zvyklí na přepady mezi vršky a dolezy ke slaňákům. Po chvilce šaškování slaňujeme a scházíme naboso svahem plným šišek.


Údolní cesta na Trio VI, 2 kruhy


Následuje Údolní cesta VII na Ottovu  kterou prvovystoupil legendární Smitko. Trochu nejistý nastupuji, první kruh je přece jen v úctyhodné výšce. Hrot a uzel mě uklidní. Od prvního kruhu to je za odměnu, užívám si každý krok. Slunce které se opřelo do stěny nevnímám.


Údolní cesta na Ottovu VII, 2 kruhy


Na vrcholku se podivuji že taková věž nemá knížku. Tu uvidím až od slaňáku. Je vidět, že zdejší správci dělají svou práci s láskou. Samo pouzdro je dílo samo o sobě.


Vrcholová knížka v cestě na Ottovu VII


Obdivuji okolní věže. Ale rychle zpět, osvěžit se na koupák.


Anebo z vrcholku Ottovy


Rád bych zkusil ještě Úzkou spáru VII na Ottovu ale druholezec by si s ní asi neporadil. Volba tedy padne na Východní hranu VIIb na Mravenčí. Přibližně v pěti metrech nevím co dál, slézám, promýšlím. Napodruhé se mi podaří založit uzlík a postupuji vzhůru. Až u včelího hnízda si vzpomenu, že mě před ním minulý den varovali. Dlouho váhám s postupem, ale nakonec dosahuji prvního kruhu. Následuje vypečený traverz po jemných chytech s hrozícím kyvadlem. U druhého a třetího dobírám a záhy jsme nahoře.


Traverz mezi 1. a 2. kruhem v cestě Východní hrana VIIb na Mravenčí věž


Poslední den máme vzletné plány. Vyptáváme se na Starou cestu na Taktovku. Den začínáme v Jeschkeho stěně VII na Kapelníka. Nejprve se ztrácím u velkých hodin. Jdu přímo a vynechávám 2. kruh. V popisu tuto možnost zmiňují. Možná to byl strach, ale v tom mělkém žlábku se mi to zdálo velmi těžké. Traverz nelze netrefit ale od 4. kruhu to už poplést jde. Místo vlevo koutem nahoru se dostávám kličkováním na zářez těsně pod vrcholem. Nevím jak dlouho jsem to pak zkoušel vlevo, vpravo, přímo, spárkou... Nakonec pomůže dlouhý traverz vlevo. Po třech hodinách na přímém slunci dosahujeme vrcholu. Není síla ani vytáhnout foťák. Taktovka se stává snem.

Jsem na konci sil. Fyzických i psychických. Nikdo mi neřekl jak založit smyčku. Co je potřeba mít. Měl jsem jen štěstí, že jsem nespadl? Při úmorné cestě vlakem si říkám že mi to na dlouhou dobu stačilo. O den později když teď píšu bych však nejraději byl zase ve skalách.

Rád bych poděkoval svému druholezci, páru co mě vzal na mou první věž, dobrákovi co vrátil smyčky co jsem vytrousil na koupák, lidem z koupáku, správcům, autorům výborně zpracovaného průvodce a dalším bez kterých bych to vše nezažil.

Čtyři sluncem prozářené dny budou patřit k těm nezapomenutelným.

Hore zdar!

Bláža   [úpravy] 14:43 21.08.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Krásný15:07:34 21.08.2012
...jednoduchý článek a přece je z něj cítit, jak jsi se do písku zbláznil a užíval lezení. Úplně jsi mi připomněl, jak jsme takhle pobíhali po Skaláku před lety s bráchou a tebou popsané cesty poprvé přelézali...Díky
Honzányodpovědět 

 Mluvíš mi ze srdce15:19:28 21.08.2012
Přesně to samé jsem cítil tento víkend kdyz jsem se poprvé podíval s lanem do ádru a na křižák. Díky za článek;-)
aladinodpovědět 

 Správná cesta15:32:09 21.08.2012
Další, co našel tu správnou cestu!!! Hezkej článek!
jirkaodpovědět 

 supr15:35:42 21.08.2012
Pěkný, jen škoda že nějak nejsou fotky. A na první vejlet do skaláku celkem úctyhodný výstupy, na nějaký sem si ještě netrouf ani po několika letech lezení ve skaláku....
P.odpovědět 

 pěkný15:39:34 21.08.2012
ale abychom nepřechválili: ne Smítko, ale Smítka. dále ne Jeshke, ale Jeschke, podobně Schuck. Vodhánělovi se přezdívalo Lengáč. až polezeš na Dračí zub, je to Kauschka, nikoli Kauschke.
 Lukas B.odpovědět 
 Re: pěkný15:49:41 21.08.2012
snad jsem to opravil vše, děkuji
 Blážaodpovědět 
 Re: pěkný16:03:35 21.08.2012
Ó nikoliv, správně je Josef Smitko. Už jsme to ověřovali a opravovali v databázi osobností horolezců na SO;) Každopádně je tam třeba ještě mnoho oprav, tak se můžete zapojit. ...víte někdo kde by se dalo zjistit, kdy se narodil Bauše?
 martanodpovědět 
  Re: pěkný18:36:53 21.08.2012
1898 tot vse co jsem zjistil
odpovědět 
   Re: pěkný02:49:07 22.08.2012
Zajímavé, zapomněl jsem ještě na data úmrtí a místa. Je k tomu nějaký zdroj?
martanodpovědět 
    Re: pěkný21:54:12 22.08.2012
Asi to byl opravdu Smítka, u Jandíka na HI se objevil článek s vrcholkou od něj.
Michalodpovědět 
 Re: pěkný18:41:38 21.08.2012
Láďa Vodháněl měl přezdívku "Fifan"Lengáč byl jejich kamarád.Myslím že zahynul při nehodě,na kole, v centru Turnova
P.odpovědět 
  Re: pěkný18:49:23 21.08.2012
mea culpa! za trest si neotevřu dvanáctistupňového lahváče, ale jen jedenáctku. a vzhledem k článku svijany.

s tím smítkem-smítkou je to zajímavé, to jsem netušil.
Lukas B.odpovědět 
   Re: pěkný19:28:26 21.08.2012
S tím Fifanem je to jasné.O Lengáčovi, jak projel výlohou,nám vypravoval starý Chroust.O Smítkovi toto: - zažil jsem ještě osobně pár jeho "zinkových" vrcholovek a sám sebe vždy psal J.Smítka,ale rodný list jsem neviděl.Článek je pěkný a plný nadšení a když mu to zůstane tak se ty "němce" jistě snadno z vrcholovek a průvodců naučí.Pívo si dej klidně dvanáctku a pochval ho.Na poprvé "dobrý".
P.Š.odpovědět 
    Re: pěkný19:39:32 21.08.2012
šak chválím! nejen nadšení ale i poměrně důstojné výkony - na to že byl poprvé na písku velmi úctyhodné.
mě podobná radost pomalu začíná s dětmi. pravda, zatím to je takové kvákání na dvojkách, ale ty rozzářený voči při otevření knížky...
Lukas B.odpovědět 
     Re: pěkný20:36:56 21.08.2012
To je paráda že je to baví. Z toho mam strach - že je to nebude bavit.
honzaodpovědět 

 superčlánek18:28:00 21.08.2012
...mluvíš mi z duše! Nádherný!
Lukodpovědět 

 hezký18:31:30 21.08.2012
Pěkný čtivý článek,díky.Tyhle nadšený začátky jsou nejlepší,nejsem tady asi sám,co si vzpomněl na vlastní :-)
koníkodpovědět 

 parádní článek22:13:20 21.08.2012
radost číst, radost lézt... šikula, přeji mnoho dalších příjemných chvil na(ve) s(S)kalách(ku) :-)
petraodpovědět 

 Paráda08:59:21 22.08.2012
Moc pěkný počtení - přeju hodně dalších pěknejch věží a víkendů na písečku. Fakt jsem vzpomínal jaký to bylo když jsem začínal :) 
FERYodpovědět 

 Přístup10:39:51 22.08.2012
Jo, tohle se mi líbí... ten přístup. Má to srdce, nejen článek, ale i lezení.
 Climbodpovědět 

 dobre ty.12:02:16 22.08.2012
ahoj Adame, tak si pročítám ty články tady na lezci a tedle mě uchvátil. Možná proto že sem byl jeho součástí, ale spíš obdivuju to jak krásně si dokázal podat své první zažitky v tom našem krásném skaláku. Sem rád že sem ti do toho tvého (piskařského) života dopomohl, a že sem ti zrovna já mohl ukázat, že ve většině případů jde lézt a  dobírat bez toho, aby se brousila skála.Jen nebýt linej a prodloužit jistící body a jistící stanoviště.(pokud je to třeba). Jinak moc gratuluju ke všem tvým famózním výstupům. A budu rád když se ozveš až k nám budeš mít zase namířeno. do tý doby se opatruj a ať ti to leze. ahoj... 
Zdenčánodpovědět 

 nádhera15:54:05 22.08.2012
Tos napsal moc hezky. A upřímně, seš frajer, napoprvé ve Skaláku a samé pěkné a ne zrovna lehké cesty!
odpovědět 

 Pritelkyne13:52:31 24.08.2012
Clanek zajimavy. Jeste by stalo za to pridat odstavecek z perspektivy pritelkyne, ortodoxni nelezkyne a nejisticky. Jestli pak i ta si tak pekne uzila volno ve skalach;-)
odpovědět 
 Re: Pritelkyne15:08:35 24.08.2012
to zrejme muselo dojit k metamorfoze divky do stadia nadsene lezkyne a jisticky, kdyz dala takove pro zacatecnika dost tezke cesty... i na druhym konci lana :)) treba nam k tomu neco rekne do diskuse :)
odpovědět 
  Re: Pritelkyne15:34:05 24.08.2012
Nejprv jsem tam byl s prítelkyní na rekreaci, romantika a tak. Coz me primelo zmenit plany a misto Arca tam jet znova, tentokrat s druholezcem. Metamorfoza se nekonala i kdyz bych se za ni nehneval :)
Blážaodpovědět 

 the spirit....09:50:44 27.08.2012
...of Skalák just entered you!! congrats. Savana!
janekodpovědět 

 Zazatky jsou krasny03:18:31 01.09.2012
Diky za clanek, jsem na ctvrt roku v Americe a pri cteni clanku uz se nemuzu dockat az se vratim a pujdu na pisek. Diky za zlepseni nalady a hodne stesti pri dalsim lezeni
Zdenekodpovědět 
 Re: Zazatky jsou krasny06:57:51 04.09.2012
Ahoj, diky a jsi v Americe za lezenim? Jezdim ted po narodnich parcich, mam jistice ale ne spolulezce. Yosemite, Indian Creek atp. Kdyztak napis na mail. Kazdopadne mej se, smej se!
Blážaodpovědět 

 přezdívky16:23:56 12.09.2012
Fifan je Vodháněl, Kujan - janků a třeba Bedluchovi - Jedličkovi a´t se v tom vyznáte
wendyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Čelo
Forbes, 6+/7-
 Databáze cest:
Všechny cesty (130857)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Boulder 2000 7B Bahratal
Strážce Souručenstva 6A Blansko Sever
Mantl Z Rakve 5B Blansko Sever
Kotlíkářský Boulder 5C Blansko Sever
Deka A Rum 6A Blansko Sever
Nově komentované:
Severozápadní Spára 5 Malý A Velký Štolpich
Středem 6A Nad Přehradou
Jednokroková 5B Nad Přehradou
Velký Traverz 7A Blansko Sever
Stará Cesta VII Příhrazy

 Nově v diskusi:
Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne |

 Nové komentáře:
Lezecký průvodce Sicílie | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: spára nevadí | Re: Zlagboard? | Re: No konečně :-) | Re: spára nevadí | Re: Zlagboard? | Re: Zlagboard? | OBPH |

 Kde to vře:
Rafiki Urban Boulder Race 2018 (167)
ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2018 (47)
Zaclickujte si po italsku. U vás na stěně (16)
Poslední klasický prvovýstup na Prachově? (11)
UIAA mění svou strategii (9)
Bylo nebylo na CHKO Broumovsko (9)
La Sportiva Sport Life! bouldercontest 2018 (5)
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir (5)
Východní Morava (5)
Video: Jan Hojer leze DWS Es Pontas 9b na Mallorce (4)

 Nově v inzerci:
Lezecký průvodce Sicílie | Lezení Ústí nad Labem | Jizerský Qaker | so ne | Prodám různé druhy karabin | Statická lana 18 - 22m | Dynamická lana 23 - 25m | Prodám nové lezečky LS Solution 41,5. | Trekové boty Millet, dámské | průvodce Peru |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 3507 
 Ne 
 2955 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.