LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem
Vychází autorizovaná biografie: Adam Ondra - Lezec tělem i duší

Závody
Sambar Kids Cup (14.12)
Maskův Memoriál (14.12)
NahořeBez Boulder Cup (25.12)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12834
2.Konečný 12665
3.Vopat 11916
Bouldry:
1.Stráník 11653
2.Jungling 11050
3.Stráník 10928
Hory:
1.Zaoral 7676
2.Ondrášek 7313
3.Skopec 7070

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4763 lezců
788552 cest
Nové přelezy:
S Trny VKů 8B+
Prsty V Oh 8B+
Mandragora 8A+
Paranichit 7a+
La Chevre 8a
Autopsia 7b+
Patata Neg 8a
Bread & Sa 7c
Bonobo 7b+
Ostravský 7C

Stěny
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pohádka o jednom mrazivém flashi

Bylo nebylo, kdesi na předalekém severu zmítaném krutými vichry, bičovaném sněhovými vánicemi a hlubokými mrazy, se rozprostíralo malé království jménem Rjukan.


V tomto království se nacházela spousta ledů, na které jezdili udatní rytíři z celého světa, aby si dokázali, že za něco stojí a poměřili tak své síly s přírodními živly. Mimo mohutné zmrzlé vodní masy zde bylo i několik cest mixových, které byly o něco zákeřnější, protože od svých pokořitelů vyžadovaly už i nějakou techniku, a nejen hrubou sílu a vytrvalost, jak tomu bylo v případě ledopádů. Královnou rjukanských mixů byla nenápadná převislá linie v údolí zvaném Krokan.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Tato dvaceti dvou metrová převislá kráska uchvátila jistě nejednoho příchozího svou vyzývavostí a ladností směru. Málo kdo se však o ni opravdu pokusil, protože mimo fyzické kompetence nutné k jejímu získání, byla zapotřebí i značná dávka morálu. Klíčové kroky totiž probíhaly po zapnutí posledního fixního jištění a hrozil pád na předskalí či dotek se zemí. Mnoho chrabrých bojovníků raději smutně odcházelo a o královnu se vznešeným jménem Fission se ani nepokusilo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Jednoho dne však do království zavítal nezkušený a dalo by se říci téměř začínající zimní bojovník, který však měl před ostatními jednu nespornou výhodu. Nebál se a byl ochoten podstoupit nemalý risk, aby si své místo slávy vydobyl. Na začátku své severské poutě zdolal mnoho ledových velikánů, kteří mu dodali kopu odvahy a motivace. Úspěšně dokonce svedl boj s pánem všech ledů, s Liptonem. Jeho tři délky prostoupil s čistým štítem. Každou noc se vracel do svého plátěného útulku, aby zde přečkal období tmy a připravil se na následující dny, kdy se pouštěl do nových a nových bojů, ze kterých vyšel vždy jako vítěz.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


S nabitými zkušenostmi se po několika dnech odvážil nakouknout do bájemi opředeného Krokanu a poodhalit tak poslední část zdejší severské skládanky, aby se stal nesmrtelným ledovým bojovníkem a jeho jméno se dostalo až k bohům do samotné Valhally. Ze začátku se mu dařilo, ledy padaly a náš hrdina se pouštěl do těžších a těžších kousků. Pak to ale přišlo. Souboj s čistě skalním Energizerem mu trval dva dny a nesčetněkrát to vypadalo, že už už prohraje a bude tak muset odjet s hanbou. Energizer na něj vytáhl všechny své zbraně. Měl navrch hlavně svou převislostí a zákeřností jednoho kroku, který náš hrdina ne a ne rozklíčovat. Zmáhán bojem stáhl se ledoborec do ústraní, aby si odpočinul a připravil se na finální zteč. Vsadil vše do jednoho pokusu a povedlo se. Energizer byl poražen.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Takto připraven stanul posledního dne své severské epopeje pod Fission. Její lákavý převis ho vábil a přímo si říkal o to, aby to alespoň zkusil. Věděl však, že má pouze jednu možnost, jeden výpad, jeden pokus. Musel vše nejprve dobře promyslet a nachystat. Kolik bláhových si před ním už z horlivosti a zbrklosti vylámalo zuby? Poslal tedy na průzkum nejprve svého přítele, který po necelé hodině boje, kdy královna s přehledem zvítězila, však stanul na jejím vrcholu a odkryl našemu hrdinovi všechny zákeřnosti a taje, které byly pro přelez naprosto klíčové. Namotivován až k prasknutí začal tedy smělý bojovník svůj pokus. První metry překonal ještě beze zbraní. Třetí i klíčové čtvrté jištění cvakl bez jediného zaváhání. Věděl, že boj teprve začne, a tak zbytečně neváhal a vyrazil do útoku.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Ze špatného spoďáku zaútočil na velkou lištu, na které jeho přítel provedl janiro a pokračoval dál. Náš dobrodruh však využil své schopnosti patování a pro něj velmi těžký krok přes janiro tak dokázal kompletně vynechat. Dostal se tedy do místa, ze kterého mu chyběly tři velmi nejisté kroky do police a odpočinku, ale zároveň zde už hrozil nepříjemný a hluboký pád. Fixní jištění totiž skončilo a možnost sebezajištění cesta neumožňovala. Několikrát se zoufale pokusil o další nejistý krok, ale vždy se s neúspěchem musel vrátit do původní pozice. Sil rychle ubývalo a náš přítel věděl, že takto to dál nejde. Našel v sobě tedy poslední zbytky energie, koncentroval se jen na jeden jediný okamžik a vyrazil. Buď anebo. Povedlo se, dosáhl kýžené police, kde se zajistil za přítelem nachystané jištění a začal odpočívat. Střídavě vyklepával obě laktátem nalitá předloktí, snažil se do plic nahnat životadárný kyslík. Věděl, že ho čeká poslední těžký a dlouhý krok. Cesta k vrcholu byla stále otevřená. Po myriádě chvil vyrazil. Strojově vykonal přítelem vyrazené kroky, zapnul dvě pochybná jištění. Byl pod posledním rozhodujícím krokem. Zhluboka se nadechl, chytil svou zbraň nejvýše, jak mohl, nastoupal na neznatelné stupy a natáhl se. Už už slyšel, jak se mu severská královna směje a jak působí svou nemilosrdnou gravitací, když v tom, zcela zázrakem, se jeho zbraň vzpříčila v té nejnemožnějším poloze a on krok dovedl do zdárného konce. Téměř bez dechu a naprosto mimo své tělo a duši provedl poslední tři lehké kroky, aby s totálním vyčerpáním zapnul poslední a vítězné jištění. Bylo dokonáno. Dílo se povedlo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Hrdinu zalila euforie a bezprostřední radost. Věděl, že takových chvil si musí vážit a že se za jeho život už mockrát opakovat nebudou. To, v co na začátku své poutě ani ve skrytu duše nedoufal, se stalo skutečností. Domů odjížděl zcela naplněn, ale zároveň s neskutečnou pokorou. Věděl totiž, že se nad ním bohové smilovali a že mu pro jednou dovolili nahlédnout do světa opravdových velikánů.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  A tak končí náš příběh o jednom bláhovém cestovateli světem, který měl více štěstí než rozumu. Kdo ví, třeba se na něj ještě někdy usměje a pootevře svá vrátka.

Filip Zaoral   [úpravy] 21:06 13.03.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je to strašný22:21:54 13.03.2019
Když jsem viděl ty fotky, které článek předběhly s tím, že je v přípravě, tak jsem se dost těšil. Ten naivní sloh žáka základní školy je ale tristní. Dočíst jsem to nedokázal. Myriády chvil nebo zákeřnosti na každém kroku, či začít odpočívat... to je na Magnu literu.
o..odpovědět 

 Výchova lezců na Moravě 22:44:18 13.03.2019
Autor je ten, co v Krase leze pres zakazy a tak? Ten sympaťák, co vse dela spravne?
Čendaodpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:20 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:26 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
  Re: Výchova lezců na Moravě 13:32:11 15.03.2019
Borci to si plete je to čobol...
odpovědět 

 Špatný pokus o výhru22:54:18 13.03.2019
Tak tohle je dobrá. To na lano nebude.
odpovědět 

 .23:05:15 13.03.2019
je to psycho že se vždy ale vždy najde někdo, kdo všechno musí prostě nějak zhejtovat.. vždycky mi jdou na mysl 2 otázky: 1) dokázal bys mu (autorovi) říct takhle do očí?takhle jak si to napsal? 2) zkusil si někdy někomu něco pochválit? ne to co se ti nelíbí, to ne.nemusíš se přetvařovat. Ale nevím jestli je prostě dobré, furt na všecko nadávat. Podle mě v tomhle případě nemá smysl psát třeba nic, ne? Stejně to nikoho nezajímá, jestli se ti to líbí nebo ne. Nebo myslíš že jo? Samozřejmě je to tenhle případ. Konstruktivní kritika je v pohodě. Tohle v pohodě podle mě není, prostě jen potřebuješ někoho shodit.. není to fér, kor takhle přes internet..
.odpovědět 

 .23:10:18 13.03.2019
a ještě jedna věc - když někomu něco pochválíš, je to dobrý pocit. jak pro tebe, tak pro něj. Znáš to ne? když ti někdo řekne, jo ty jo, tohle se ti povedlo! zahřeje.. když se ti článek nelíbil ale vlastně tě myslím ani nijak neurazil, tak je podle mě lepší nepsat možná nic.
.odpovědět 
 Re: .05:23:46 18.03.2019
...
Ytodpovědět 

 krása23:50:31 13.03.2019
Jedním dechem jsem to přečetl.Dík.
kesonodpovědět 

 Hezký07:11:51 14.03.2019
Je to dobrej článek, hezky napsaný. Ze zajímavýho lezení. Díky Filipe
Jirkaodpovědět 

 Mateřídouška08:04:44 14.03.2019
Tak to se nedá číst, napsáno tak max. pro 5-ti letý děti
Danodpovědět 
 Re: Mateřídouška08:36:03 14.03.2019
Ale vždyť lezci jsou takový děti. Mě to přijde jako jednoduchý stylisovaný popis, ale s pěknejma fotkama. Za ty dík.
Jirkaodpovědět 

 Článek ujde08:37:26 14.03.2019
ale chválím pěkný fotky. Lákavé.
Steveodpovědět 

 ego10:13:06 14.03.2019
Fotky nádherný, moc jsem se těšil na hezký článek o ledech. Škoda, že z toho hrozně stříká tvoje ego. Styl vyprávění vem čert, to si určitě svoje příznivce najde, ale vynechal bych tam to "adorování" hrdiny, to mi přišlo hrozný.
Martinodpovědět 

 Hezkej výkon a originální podání20:23:44 14.03.2019
Gratuluju k super výkonu! Podání je dost originální a za mě dobrý :) Je to jako při slohové na střední, jeden učitel by dal za 5, druhej za 1 a já jsem ten druhej, jak za sloh, tak za horolezeckej vykon!
Mrkvaodpovědět 

 parodie?21:51:52 14.03.2019
Prosím, nedokážu posoudit- je to fakt těžký nebo to je parodie jako příhoda v Tatrách? Z fotek to vypadá na easy ride, ale ledy nelezu...
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: parodie?09:34:41 22.03.2019
Je to docela těžké, easy ride vypadá jinak.
Karelodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (139898)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pupíkovo Bříško 6 Obrova Noha
Výlom 7- Obrova Noha
Hrana 6- Obrova Noha
Spára 4+ Obrova Noha
Přes Bouldr 6+ Obrova Noha
Nově komentované:
Cítím Dálky 7A Sloup
Igel 7b+ Leonidio
Pravé Křídlo 4 Divoká Šárka
Igel 7b+ Leonidio
Napitý Wapiti 7- Černá Skála U Řevnic

 Nově v diskusi:
Foto dne | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 | Re: Glockner bivak | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Glockner bivak | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Re: zatizeni lokte shyby x visy | Re: FIVE–TEN–STEALTH C4 |

 Nové komentáře:
Re: Strašení čísly | Re: uvedení do kontextu | Re: Strašení čísly | Re: Špek | Re: Strašení čísly | Re: goo! | lyžování na ledovci | Re: uvedení do kontextu | uvedení do kontextu | Re: Podnět |

 Kde to vře:
Tréninkový seminář s Adamem Ondrou (127)
Podzim v Geyikbayiri (29)
Film Od palice k vrtu s Petrem "Špekem" Slaninou volně online (28)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 43 (23)
Legacy 9a/5.14d (20)
Smrt ukrajinských horolezců v Tatrách (15)
Petice proti stavbě zimního rezortu na ledovci Pitztal-Ötztal (9)
Drytool Cup Brno 2019 (7)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 42 (7)
Přijeďte lézt na východní Krétu (5)

 Nově v inzerci:
Koupím švýcarskou dálniční známku rok 2019 | La Sportiva Spectre | Panske kalhoty Hannah Endurance | Statická a dynamická lana | nový pánský merino svetr Bergans, vel. S | HOROMAPY AV | HOROPRŮVODCE | HOROKNIHY | Vázání RS Superlite 2.0 men | Lezečky Scarpa vel. 39 |

 Anketa:
Zamýšlíte se při lezení/jištění nad zodpovědností před zákonem?
 neřeším to 
 961 
 stará se hlavně, kdo leze 
 471 
 50:50 zodpovědnost 
 579 
 stará se hlavně, kdo jistí 
 473 
 nestarám se, jsem pojištěný 
 512 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.