LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Poslední slova před smrtí: Cvaknu si tu erárku...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11475
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4599 lezců
733178 cest
Nové přelezy:
Sommernach 9-
Finger In 9
Špindíra 7C
Kanagom 7C+/8A
Ramses 7c
Meglio Un 7c
Ramses 7c
Il Calabre 7c
Pravda A L 9
Strašák 9+/10-

Stěny
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

A zase ta Amerika aneb žula v High Sierra

Už možná ani já sám nevím, jak a proč jsem se tady octnul, někdy mám dojem, že to jinak nikdy nebylo, a pak zase, že se mi to jenom zdá. Ale opak je pravdou, jsem opravdu tady, jak říká náš známý J.D. v té pr…li, to znamená v USA, známé slunné Kalifornii.

Nějakou dobu tady v Oaklandu, což je hned vedle san Francisca, žijeme s Kateřinou téměř rodinným životem a kromě závratné kariéry demonstranta, nezaměstnaného, studenta, Ferdy Mravence a účastníka společeských akcí, se taky spolu snažíme sem tam se dostat někam na okolní kopečky [někdy i za]. A že jich tady je požehnaně, asi každý, kdo slyšel o Kalifornii, ví. Činnosti tam prováděné neříkáme lezení, ani horolezení, a i když máme pokaždé skoro stejně velké ruksaky jako horolezci, nepočítáme se k nim, protože nemáme potřebné průkazky a nejsme žádní dobyvatelé osmitisícovek. A ještě když tady v místních terénech vidíme kolem ty opravdové horolezce, tak nám ke stejnému označení chybí jejich odhodlaný výraz a pak ještě hromada věcí a speciálního vybavení. Myslím, že našich 7 friendů, hexy a vklíněnce vlastní výroby, nás k tomu se tak nazývat vůbec neopravňuje a my to bereme na vědomí. Naštěstí, jak asi všichni ví, tady nikdo nekontroluje, jestli jsi pobyl ve žlabu nebo na hřebeni náležitý počet hodin, průkazky nejsou nutné a práší se, jako by nechumelilo. Zaplať vstupné a dodrž naše pravidla, to jediné se vyžaduje. Z uvedených důvodů neberte náš neprofesionální příspěvek moc vážně a už vůbec ne jako návod na provádění této asi opravdu nebezpečné činnosti. Jak už bylo řečeno, občas se nám podaří někam vyjet, naposledy to bylo do Yosemite N.P., kde jsme jenom krátce navštívili známé "údolí", kam jezdí všichni a ani my nebyli výjimkou. To se nám však pro naše aktivity zdálo jednak příliš obtížné a ještě k tomu přelidněné. Sami jsme si pak oblíbili Tuolomne Meadows součást Yosemite N.P, nádherné místo plné žulových dómů, místo jako stvořené pro naše mírumilovné plány.


Yosemite N.P. údolí

Photo by Katka a Sam
       


Tuolomne Meadows

Photo by Katka a Sam


Stoupání na tyto až 3000 m vysoké kopce asi není míň obtížné než v "údolí", ale neznamená několikadenní stěhování spousty zbytečných krámů, které jsme vlastně ani neměli, nahoru po vertikále. Je tady množství cest, všech druhů, délek a obtížnosti, převážně v pevné žule a není tu takové vedro. Náš poslední výlet byl na základě vlastních poznatků v rámci možností dokonale rozplánován a harmonogram byl víceméně dodržen. Spočíval především v pátečním příjezdu, který bude spojen s vystoupáním něčeho lehčího na rozhýbání končetin. Volba padla na cestu Crescent Arch, 3 délky, 5.10b výrazným koutem a traverz pod střechou na Daff Dom. Mají ji na svědomí známí práskači z "údolí" first-ascent maniac Fred Beckey a Layton Kor, kteří ji za pomoci 45 skob v poslední délce, vyfoukli místňákům někdy v roce 1965. Teď je v cestě asi 5 skob a celá se dá dát v pohodě volně, což se nám také podařilo.


Daff Dome a linie Crescent Arch

Photo by SamPrvní délka Crescent Arch

Photo by KatkaCrescent Arch-traverz pod střechou

Photo by KatkaKateřina v 5.10b Crescent Arch

Photo by Sam

 
Následovalo podvečerní stěhování na místo startu naší hlavní akce, což bylo asi 2 hodiny pochodu, samozřejmě do kopce. Znalci totiž tvrdí, že do populární Regular Route na Third pilar of Dana (11 500ft), se jako supi ve velkém počtu stahují lezci a horolezci z široka a daleka, takže my chtěli tímto náskokem a brzkým ranním odchodem předejít různým strkanicím na startu a tlačenicím v cestě. A přestože jsme jako obyčejně zaspali, neměl, jak jsme zjistili později, nikdo šanci nás předběhnout.


Third Pillar of Dana

Photo by Katka a Sam


Sobotních 6 délek opět za 5.10b na pilíř, který vypadá jako žraločí zub, je už seriózní horský výstup ve výšce okolo 3 600 m. Cesta vede většinou spárami, což jsem si já jako "spárař specialista" vyloženě užíval, zvláště ty mírně převislé prstovky v posledních délkách čím dál víc postaveného pilíře.


Postup v horní části pilíře

Photo by Katka

             
Ale všechno šlo dobře až do poslední délky, kdy jsem si ze dvou doporučovaných variant postupu vybral tu třetí, nejvíc vlevo. Tak jsem si opravdu užil ty prstovky a lezení v panenském terénu neolezenou a zvětralou žulou, která se pěkně odlupuje a drolí. Spolu s "pohodovým" občasným jištěním nejmenšími vklíněnci a hexy (měl jsem asi 6 ks) a několika vypečenými traverzy k dalším spárám, mě posledních asi 45 m pilíře zabralo tak 2 hodiny. A to jsme, aspoň podle průvodce, měli mít to nejtěžší místo za sebou. Inu kdo nevěří, jak dokážou údajná místa za 5.9 s člověkem zacvičit, ať tam běží určitě tam ještě leží, teda stojí.


Kateřina nechtěně traverzuje

Photo by SamPoslední metry nahoru

Photo by Sam

                     
Ale ustál jsem to a tak jsme se mohli po pěti a půl hodinách na sebe na vrcholku smát. Kateřina mi byla možná i vděčná, protože dolů to bylo dost daleko a létat jsme se ještě nenaučili. Jen tak mimochodem, v okolí se za celý krásný den neobjevila ani noha, tak nevím, jak to s tou popularitou je. Nakonec teda všechno dobře dopadlo, vlastně podle plánu, ani nám marmoti nesežrali ruksak a nevypili vodu.


Mont Dana

Photo by Katka a SamVrcholová část pilíře a slané jezero Mono Lake

Photo by Katka a Sam


Pohodový večer v táboře na Dana Plateau, nedělní sestup a dle plánu ještě, už bezproblémový tří-délkový výstup Direct Northwest Face, 5.10c na Lembert dom, co jiného než spára a zase prsty.


Lembert Dom-Direct Northwest Face 5.10c

Photo by KatkaDolez Direct Northwest Face

Photo by SamFairview Dom, 350 m kolmé a převislé žuly

Photo by Katka a Sam

       
Se závěrečným koupáním v Tenaya Lake to byla opravdu mimořádná tečka za pohodovým trampingem v High Sierra. To, že se kladivo vůbec nepoužívá, že klasiky si jistíš kompletně sám, jen občas je něco na štandu, že jsou tam i vynýtované super cesty plotnama, je jen pár informací na závěr. Ale pozor, mezery mezi nýty bývají někdy trošku delší, někdy až 60 ft (20m) v cestách okolo 5.8 a 5.9 a trochu kratší při vyšší obtížnosti. V lehčích cestách bývá někdy trochu tlačenice, ale jestli si vyberete linii nad 5.10b a ještě k tomu označenou R (run out) nemusíte se bát, že vám někdo šlápne na hlavu. Popisem jak se tam dostat, nebudu nikoho zatěžovat, Yosemite N.P. je dostatečně znám, stejné podmínky tz. permity ap. platí i v Tuolomne. Nakonec horolezcům pro případné výstupy poslouží Tuolomne Free Climbs od Super Topo, případně další knihy, kterých je všude dostatek a kde je všechno náležitě popsáno.
                                                Good luck Katka a Sam

Katka a Sam   [úpravy] 07:00 14.09.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Tuolomne09:53:11 14.09.2006
Dik za super článek. Krásně mě připoměl dvě nejhezčí léta v mým životě strávený celý v Yosemitech. Taky jsem radši lezl v Tuolomne. Ještě jednou dík.
Milanodpovědět 

 Sierra19:59:54 14.09.2006
Díky moc za super článek a fotky. Užívejte si USA a závidím vám a doufám, že se do Yosemitů ještě jednou a tentokrát už na pořádný lezení taky dostanu. A napište zas něco o vašich výstupech.
 Standaodpovědět 

 Nebe na zemi20:03:23 14.09.2006
Jejej, pěkné, moc pěkné...
Daliborodpovědět 

 pajáda20:57:45 14.09.2006
tam nahoře ale muselo bejt krásně...
sqodpovědět 

 -13:16:21 20.09.2006
Pěkný!
Piškotodpovědět 

 .. urcite tam este lezi16:54:35 20.09.2006
moc pekny, dik.
Duraodpovědět 

 Pozdrav z Valašska06:03:35 25.09.2006
Same, díky za hodně pěkný článek ve tvém stylu. Konečně ses odvážil vstoupit do medií a věřím, že v tom budeš pokračovat, máš na to aby jsi byl mediální hvězda, ogare. Těším se na další článek z té pd..le za mořem, případně nepohrdnu ani malým rozborem u piva např. 4.10 v 17,00 U Krbu.
Katka je fakt dobrá.
Pepa J.odpovědět 

 Jó Sam a Katka12:09:09 12.10.2006
Pěkný článek Same, je vidět že nejsi jen sám pro sebe. Podělit se takovým způsobem o své zážitky... fakt dost dobré.
Matesodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Highlander
Žula
 Databáze cest:
Všechny cesty (133116)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Great Greece 6c Leonidio
Vyvržení 7A+ Vysoký Vrch
Přeskok 2 Nad Smolárnou
Eso 8A+ Panteon
Esíčko 7A+ Panteon
Nově komentované:
Eso 8A+ Panteon
Sultans Of Swing 6c+ Nassereith
Meridian 7 Solenice
Kríza Stredného Veku 10- Porúbka
Poseidón 9+/10- Porúbka

 Nově v diskusi:
Re: Lezec zase spí | Re: Lezec zase spí | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Výškový specialista | Re: bolavé šlachy v zápěstí | Re: Lezec zase spí | Re: Lezec zase spí | Lezec zase spí | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 |

 Nové komentáře:
Kvaky, ale naše! | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Já si diskuzi čtu pořád rád | Re: Já si diskuzi čtu pořád rád | Re: Opinionmaker | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Opinionmaker | Re: Největší omyl Adama Ondry | Morálka sportovců dle Turka? |

 Kde to vře:
Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (131)
Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (27)
Kletterführer Elbtal (10)
Ročenka ČHS 2018 (9)
Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (8)
Pohádka o jednom mrazivém flashi (7)
Soutěž o vstupenky na promítání filmu Free Solo 25.3. v Praze (6)
Aj my sme Tatry ! (5)
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (4)
Český úder ve slovenských horách (3)

 Nově v inzerci:
La sportiva Miura | Deuter Guide 35+ | Triop Genus lezečky 42 | merino ICEBREAKER Mens 175 Everyday LS Crewe | Deuter Guide 35+ | Cepíny Grivel Matrix tech | Mačky grivel rambo ll | Scarpa pohorky v. 38 - Marmolada Pro OD LD | La Sportiva Katana 38.5 NOVÉ | NOVÉ Běžecké boty SALOMON v. 44 2/3 |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 100 
 Adam Ondra 
 99 
 Chris Sharma 
 104 
 Lynn Hill 
 123 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.