LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
BoulderZávody (15.06)
BoulderDěti (16.06)
SP v boulderingu Villars, SUI (05.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13434
2.Konečný 13050
3.Vopat 11866
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Novák 6885
2.Skopec 6347
3.Zaoral 6003

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4691 lezců
761124 cest
Nové přelezy:
Velur 9
Hypochondr 7C/7C+
Attention, 8A
Attention, 7C+
Shiva96 8A+
Immanenz 8B
Gin Fizz 7b+
Tamersrock 7b
Holyfield 10-/10
Snake Cave 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kozel

Ač ze severu Čech, každé léto trávíme u rodičů na jižní Moravě v okolí Kyjova. Před třemi lety, jsem hledal na webu možnost, kde bychom si mohli i v této oblasti zalézt.

Všude vyskakovaly Chřiby a jejich hlavní sektor Kozel. Vybaven průvodcem a odhodláním prozkoumat toto zatím nepoznané, vydal jsem se s rodinou na každoroční návštěvu rodičů. Při prvním podvečerním povídání jsem se o Chřibech zmínil a dotázal se, kde že vlastně jsou, jestli rodičové nevědí. Táta, ač hrubě nesouhlasí s křepčením na 9mm silné tkaničce mě vyvedl před dům, ukázal na blízký kopec a řekl “tady to je začátek Chřibů a kozel je odsud 15 km směrem na Koryčany“...Halelujáááááááááááh...zaplesal jsem a další den vyrazil na průzkum. První rok...jen pokoukání, druhý rok po úrazu rozlézaní a nabírání pytlů, tento rok konečně báječné lezení na Kozla. Mapka
Mapa data by © Tele Atlas

Kozel je pískovcová, 22 metrů vysoká věž, samostatně stojící 50 km od Brna u obce Koryčany. Nejjednodušší přístup je z náměstí v Koryčanech kolem kostela směrem na Vřesovice (II/429), kde po cca 3 kilometrech přijedete k parkovišti na rozcestí U Křížku, prý se tam krade, nemohu (uf) potvrdit. Od parkoviště po červené značce směrem na Kazatelnu či studánku U Mísy 10 minut chůze. Myslím že nelze minout. Jedná se o velmi kvalitní, tvrdý pískovec s veškerými druhy chytů a stupů, leze se přes obliny, jebky, vystouplé kamínky, lišty, bočáky, stiskáče, dírky...po převážně kolmé a převislé skále, každý si vybere.

Kozel
foto by © Přemysl Šatný

Většina cest je střední a vyšší obtížnosti. Klasifikace UIAA. Leze -li někdo cesty kolem 5 – 6  UIAA, stráví zde také plnohodnotné lezecké odpoledne.Z následující tabulky je patrné, že 35 cest rozmanitých obtížností dává velký prostor k sportovnímu vyžití.

KLASIFIKACE 3 4 5 6 7 8 9
POČET CEST 2 4 3 5 8 6 7

Nechci tu popisovat všechny cesty, jen se zmínit o některých...které dle mého (a manželčina) názoru za zmínku stojí. Omluvte prosím absenci hodnocení těžších cest, ale mohu hodnotit jen to co jsem lezl, ne to na co s bradou u prsou obdivně koukám.

Rohová, 5
Krásná cesta, velmi vhodná na rozlezení. První třetina po madlech, stejný nástup jako Podkova 3+, z balkónku stěnou do kouta a tím na vrchol. Cesta příjemně odjištěná se stupňující se obtížností směrem k vrcholu. U posledního borháku je dobré povšimnout si nádhérného ohnivce.

Ohnivec
foto by © Přemysl Šatný


Brandyho převis, 5+
Další adept na zahřátí kloubů a šlach a svalů. Lehký dolez ke kruhu, od něj dlouhý přešah ze spoďáku pod převisem do madel, pak už pohodové lezení až na vrchol.

Hrana komína, 6-
Lehce vzdušná cesta s povětšinou oblými kapsami, jeden malinko nepříjemný krok u prvního borháku, ale s borhákem mezi nohama. Pak už jen krásné stěnové lezení s možností celé odšlapat nohama a jen se culit v příjemné cestě.

Peteho cesta, 6
Lehký nástup, silovější v prostřední části, dolez ke kruhu pod převisem je lehčí, vyhoupnout se nad převis není zadarmo, ale není to ani nijak obtížné, madla jsou všude a pocity jen pozitivní.

Mazácká, 6+/7-
Kruh není úplně nejníže, ale dá se. Nástup stěnou po lištách, pak krásný bočák, dá se odšlapat ke kruhu nohama, od kruhu silovější kroky, chyty najdete, přelezete převis a valíte na vrchol. Ač zezdola zdá se snadné, ani po přelezení převisu není zadarmo, ale stojí zato.

Marjánka, 7-
Nástup jako Rohová, jen nikam neuhýbáme a pořád to valíme vzhůru, jedna z cest, kde je potřeba jak trocha síly, tak i trocha techniky a pokud neumíme alespoň malinko používat nohy, tak nás nahoře nepustí. V horní části se nebere koutová spára. Nádherná cesta ve které jsem i zafuněl, ale o to větší radost jsem měl z úspěšného vylezení.

Svatební, 7
Jedním slovem nádhera, jedna z nejhezčích cest co jsem lezl, u prvního borháku těžší úsek. V žádné jiné cestě jsem neviděl tolik variant, jak přelézt metr skály a dostat se do madla, vymyslet si musíte svou a ona vás určitě pustí. Nad borhákem dobré chyty, jen se malinko hůře pro menší cvaká kruh, od kruhu už za odměnu na vrchol.

Slanění ze Svatební...
foto by © Přemysl Šatný

Loupání perníku, 7+
Zajímavé lezení, už od nástupu, cvakání kruhu je vcelku milé, od kruhu začínají pravé perníkové hody. Musel jsem řešit a nakonec když na to jeden přijde, není to až tak těžké, jen na to musí přijít, nebudu říkat jak, jen poradím že ač se tam nechce a nevypadá to...tak to bere.

Direttissima, 8-
No co na to říci, musel jsem bojovat ve spodní části se spárou, kdo se spárou přátelí, bude si poňufávat, kdo je na tom jako já bude potit krev. Dobře odjištěné a bezpečné, jen druhý kruh jsem cvakal z takové jebky, že se mi o ní zdálo ještě 2 dny. Pak následuje převis s přehršlí madel, jaká úleva, po přelezení převisu lehčí stěnové lezení, přinejmenším opravdu zajímavá cesta.
Gorilí samec alias Ditina, 8-
K prvnímu kruhu podobně jako Mazácká, jen se nastupuje více zleva. Pak 2 borháky v převisu, zajímavě se cvakají a výlez z převisu není zadarmo, dost jsem se v něm natrápil. Nešlo o sílu ale o to že mi docházelo, kdo má vytrvalost alespoň na 2 metry převisu a umí používat nohy, bude si libovat.

Kopytem sem, kopytem tam, 8-
Těžký nástupní boulder, přes dírky a kamínky a musíte věřit nohám, ani pocitově není úplně zadarmo. Pak borhák, od něj přes oblé a velmi zajímavé kapsy které se netváří ale berou, do největšího madla ve tvaru měsíce, v něm se nasvačíte, cvaknete z něj a bude velmi dlouho přemýšlet jak dál. Kdybych to neviděl, tak bych neuvěřil, uviděl jsem, zkusil jsme a pustilo, jde to. Nádherná cesta, spolu se Svatební a Rohovou dle mého názoru nejkrásnější cesty na Kozlovi.

Mapka
foto by © Přemysl Šatný

Strávili jsme na Kozlovi, několik kouzelných dopolední, povětšinou sami. Až odpoledne nebo o víkendu se budete o skálu dělit. Mile mě překvapilo, že zapomenutá karabina v Hraně komína z předešlého rána, na mě čekala až si jí vyzvednu, ač podle svědectví byla v podvečer předešlého dne v frekventované cestě, ale zůstala tam. Tímto bych chtěl neznámým lezcům poděkovat.
Nedaleko věže je možnost přespat a ohřát se u ohýnku v krbu v zajímavém přístřešku a myslím že vás nikdo vyhánět nebude. Průvodce ani nepotřebujete, těsně pod věží je plánek s cestami. Není aktualizován, vzniklo několik cest nových, ale pro základní orientaci je naprosto dostačující. Pokud se přeci jen do průvodce rádi díváte a šmudláte jej prsty od svačiny při každé zastávce, můžete si jej stáhnout na internetu, viz níže. Je báječný, přehledný a lehce srozumitelný, s nákresy skal a cestami. Není úplně aktuální...vznikají stále nové cesty...jejich seznam naleznete na stránkách Horolezeckého klubu Uherské Hradiště.
Všem budoucím návštěvníkům přeji stejně báječné chvilky jaké jsme na Kozovi prožili my a rozhodně pojede-li okolo, nepropásněte šanci si báječně zalézt a nebo se jít třeba jen projít na nedaleký Cimburk.


Malý Kozel
foto by © Přemysl Šatný


Zdroje:

Horolezecký klub Uherské Hradiště

Videa nejenom z Kozla
Průvodce Chřiby

Přemysl Šatný   [úpravy] 09:37 25.10.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ???11:01:16 25.10.2009
Kdo ti dovolil kopírovat mapky z průvodce?
Radimodpovědět 
 Re: ???11:07:03 25.10.2009
Radime a ty jsi nikdy nestahoval průvodce z netu a nebyl jsi rád, že jsi se dozvěděl info kde se leze a s mapkou jak se tam dostat.No asi ne.
Mártyodpovědět 
  Re: ???11:21:16 25.10.2009
Radim: neser a buď rád, že se někdo obtěžoval tu dát článek a přiblížit tak tuto oblast i dalším lidem.
Hurvajzodpovědět 
   Re: ???11:31:36 25.10.2009
No měl by ses Přemku stydět za takovej kopirajt by sis zasloužil vězení:D:D....Neee dělám si srandu dík za pěkný přiblížení a popis oblasti..Na Radima se vy...je to nějakej dement co je chytrej jak rádio ;)
Bobánekodpovědět 
    Re: ???13:30:58 25.10.2009
Tohle není z žádného průvodce z netu, to je z knihy Moravské skály. Každá kniha, film a cokoliv jiného podléhá autorským právům a jde o normální sprostou krádež. Jen vy jste si všichni v této zemi zvykli na beztrestné kopírování čehokoliv...
Radimodpovědět 
     Re: ???14:01:52 25.10.2009
"Podléhá autorským právům.." :D Romane,čoveče, ty by jsi měl být právník. Ale s takovým to chováním to daleko nedotáhneš. Krásný článek!! Mapka je supr! Aspoň vím, kudy kam! Jen škoda, že jsou tu i lidi, co dokáží jen kritizovat :( Lezení zdar! Matty
Mattyodpovědět 
     Re: ???14:02:29 25.10.2009
"Podléhá autorským právům.." :D Romane,čoveče, ty by jsi měl být právník. Ale s takovým to chováním to daleko nedotáhneš. Krásný článek!! Mapka je supr! Aspoň vím, kudy kam! Jen škoda, že jsou tu i lidi, co dokáží jen kritizovat :( Lezení zdar! Matty
Mattyodpovědět 
      Re: ???14:03:27 25.10.2009
OPRAVA - OMLUVA! Radime
odpovědět 
     Re: ???14:06:59 25.10.2009
Tvůrcům průvodce se omlouvám, dával jsem k obrázkům popisky, ale hrozně mi rozhazoval text, tak jsme je vyřadil, chtěl jsme napsat že je to mapka z průvodce z netu... takže jedná se o mapku z průvodce na Chřiby viz. odkaz na konci článku.
Ostatní fotky jsou mé... toť vše:-)
Fufuodpovědět 
     Re: ???21:13:21 25.10.2009
no radime a máš klid..juuu přeji dobré spání a doufám, že internet používáš jen ke stahování free porna a na každou lezeckou opblast si koupíš originálního průvodce.
Mártyodpovědět 
 Re: ???14:19:40 25.10.2009
Děkuji Radime za upozornění, mapa byla nahrazena.
 Liborodpovědět 
  Re: ???17:57:41 25.10.2009
Omlouvám se za vzniklé potíže, nebyl to úmysl...byla to neznalost a děkuji za nápravu...Přemek
Fufuodpovědět 
 Re: ???19:47:27 25.10.2009
Ty vole kdyby zkopiroval cokoliv jineho z pruvodce, ale mapu?????? Tak to mi ho teda vyndej... Jinak pekny clanek.
Modpovědět 

 Souhlas s Radimem15:03:44 25.10.2009
Vykrádání něčí tvorby je standard a u nás se nad tím nikdo nepozastavuje. jako že všechno je všech.jen další důkaz toho, jak 40let komunismu zkur... lidem myšlení. Přitom to stačí překreslit, a už to není porušení copyrightu, ale to by se muselo chtít.
Michalodpovědět 
 Re: Souhlas s Radimem15:07:12 25.10.2009
Klídek. Dyť borci to už vyřešili...
kuba novákodpovědět 
 Re: Souhlas s Radimem16:24:06 25.10.2009
technicka uvaha - prekresleni uz neni poruseni copyrightu, takze je vse v poradku, to se muze.. to ze podstata zustava stejna (privlastnim si neci praci) zjevne nikoho nedere. nebo jo?
 Ďuraodpovědět 
  Re: Souhlas s Radimem18:41:47 25.10.2009
Máš pravdu! Autoři průvodce také určitě mapku nikde neobkreslili, pečlivě si ji vytvořili sami...
Jirkaodpovědět 
   Re: Souhlas s Radimem21:58:47 25.10.2009
a podle čeho?podle satelitních snímků a starejch map takže kde zase jsme?řešite voloviny..sme lezci a ne nějaký hudební studio co řeší tohleto..stačilo dopsat zdroj odkud je ta mapka a byl by klid...
kubaodpovědět 

 Ditina.15:05:00 25.10.2009
Dík za článek. Jen malé upřesnění názvu Gorilího samce alias Drtina. Ne Drtina, ale Ditina (nebo Dytina?).Prostě tuto cestu věnoval Tomáš Žert známé Brněnské lezkyni Ditě. (Ježiš nebo Dytě? Dito, ty mě zabiješ :-D)
kuba novákodpovědět 
 Re: Ditina.17:59:58 25.10.2009
...no vidíš, já si říkal co že to ta "drtina" je?:-)
Díky za info:-)
Fufuodpovědět 
 Re: Ditina.18:06:36 25.10.2009
Kubo, Ditina, Drtina či jinak, stejně je to dávno jedno, protože jsme ji již před lety uznali za chlapa a říkáme jí Karle:-).
Vlkodpovědět 
  Re: Ditina.21:51:30 25.10.2009
Segra postav si je do rady a de jim do rypaku jak to umis jednou ranou sedm....
Stepan Ptacekodpovědět 

 Kopírování - krádež21:23:50 25.10.2009
Je to tak, jak píše Radim. Zatímco někdo si dá tu práci, když iostatní popíjejí v hospodě,
ten druhý "hospodský povaleč" přijde, a nascenuje, obkreslí, překreslí a je jednoduše hotovo - vyděláno..

Až vzácná shoda s plagiáty v kauze "turbo studentů" etc. Prostě je to krádež a podle toho by mělo být se zlodějem nakládáno. Minimálně vyobcován kamsi a s pořádnou ostudou.

Taky Autorodpovědět 
 Autor21:37:36 25.10.2009
A třetí hospodskej povaleč nejdříve popíjel v hospodě a pak z něj vypadl takovejhle blábol. Viď, ty anonymní Autore.
 jirkasodpovědět 

 Díky za článek!22:17:08 25.10.2009
Já bych se skutečně nedivil pokud by se autor článku příště na vás vys*al! 99% z vás (kafralů) píše tyto bláboly z nelegálních verzí od Microsoftu a určitě všichni posíláte prachy na účet všem pornoherečkám při večerní chvilce rozkoše,hm? 
Hašišodpovědět 
 Re: Díky za článek!10:23:11 26.10.2009
:-D
kuba tattooodpovědět 

 autorske prava08:47:33 26.10.2009
Nepoviem, keby slo o nejake dielo beletrie, alebo co, ale sprievodca? Keby som nejaky pracne vytvoril, tak by som bol prave rad, keby sa akokolvek siril medzi ludmi. Takisto som presedel vela hodin za vecickami co ulahcuju zivot, ktore sa aj predavali, ale ked si ich niekto skopiroval alebo poslal mailom, vobec mi to nevadilo, prave naopak.
Ericodpovědět 

 Rejpalové09:47:31 26.10.2009
vy všichni, co tu rejete do autorských práv máte doma vypálenýho i Ferdu mravence. Buďte rádi, že někdo zprostředkoval poznání alespoň pro mne nové oblasti. Poslední dobou mi to tu připadá jak na srazu prudičů. Objeví se krásné telemarkové video a první reakce je: Co to dělá na lezeckém webu? někdo popíše oblast a první reakce: kdo ti dovolil kopírovat mapku. A tak dále a tak podobně. Lidi proberte se... 
Honza Novotnýodpovědět 

 Parkování s klidným srdcem10:32:41 26.10.2009
No, my tam byli letos zjara - moc pěkný lezení a auto jsme s klidným srdcem neinformovaní nechali na onom parkovišti a měli jsme štěstí... Našli jsme ho celý a plný.
MarSodpovědět 

 Pěkný10:58:40 26.10.2009
Díky za přiblížení týhle oblasti.
vladaodpovědět 
 Re: Pěkný18:23:56 26.10.2009
hele vole, amerika :D

není nad to když si každej najde to co už dávno někdo předním udělal :D

věřím, že i kolumbus by podruhé čuměl jak vyorany vejce :D
.odpovědět 

 kozel13:37:25 01.11.2009
urcite stoji za nekolik navstev ;)
honza k.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Bayreuther Riss
Just in time, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (136406)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bábibouda VI Tisá - Velké Stěny
Tři Muži Ve Člunu V Rájec - Ostříží Stěny
Údolní Bivaková V Rájec - Ostříží Stěny
Jihozápadní Sokolík VI Rájec - Ostříží Stěny
Převislá VI Rájec - Ostříží Stěny
Nově komentované:
Marlene 7a+ Massone
Mapu Máš? 6A+ Loučovice
SV Hrana VII Tisá - Velké Stěny
SV Hrana VII Tisá - Velké Stěny
SV Hrana VII Tisá - Velké Stěny

 Nově v diskusi:
Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Pískovcová klasa | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa | Re: Lehke sportovne odjistene vicedelky/sportovky | Re: Pískovcová klasa |

 Nové komentáře:
hobluj | . | Re: Blesk kauza | Re: IFSC | Re: IFSC | Re: IFSC | Re: IFSC | Re: Martin a Adam | Re: IFSC | Re: |

 Kde to vře:
SP Chamonix: Adam Ondra vyhrál obtížnost, Martin Stráník 6. (64)
Video: Stefano Ghisolfi leze Perfecto Mundo 9b+ (51)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 21 (26)
ČHS: Odvolání proti rozhodnutí Disciplinární komise (23)
Klára Kolouchová se na K2 chystá na vrcholový pokus (22)
Osm významných stěn zavřeno (19)
Gabriela Vrablíková si zapisuje první české ženské 9a (19)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 22 (18)
Psáno do písku (17)
Strahlhorn s lyžemi napodruhé (17)

 Nově v inzerci:
Lowa Khumbu II GTX, vel 42 | Singing rock 9,8 50m | ICEBREAKER Spector | Alpy 25.-28.7.2019 | Evolv Shakra | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám kotvy a karabinu | ramení popruhy TreeAustria 3.2 |

 Anketa:
Kdo je zodpovědný za poškozená přístupová lana?
 ten kdo ho instaloval 
 23 
 správce oblasti 
 24 
 obec - město 
 16 
 nikdo - na vlastní nebezpečí 
 48 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.