LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co nemáš, to nepotřebuješ.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir
Nový průvodce Bor Bouldertopo
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze

Závody
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)
3. kolo Slánské pohody (17.10)
SP Wujiang (20.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13775
2.Konečný 12847
3.Pail 11575
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11025
3.Stráník 10900
Hory:
6.Novák 5194
7.Nikita 5122
8.Zaoral 4897

Výsledky
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)

Deníčky
4562 lezců
718408 cest
Nové přelezy:
Shark's Fi 5.12d
Hary Lotr 8A
Florida-Ro 10/10+
Stillman 9
Anal Cucum 7C
Boží Mlejn Xb
Země Pro S 9+/10-
Kouzelný L 8A+
Exploze Pr 7B+
Hořký Měsí 9+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Hendikepovaní a cepíny jak fénix z popela vstal

Krátký report ze závodu Evropského poháru v drytoolingu konaného při veletrhu Alpinmesse v rakouském Innsbrucku, který pořadatelé nazvali „Pray for Ice“.


1. naše krů

foto by © archiv Honza


Nejlepší bude začít úplně na začátku, abyste pochopili některé souvislosti. Drytool mi vždycky přišel jako dost divnej sport, vzhledem ke svému „zelenému“ přesvědčení se mi nelíbilo lezení s cepošema venku a vůbec mi přišlo že lízt po suchý skále jinak než rukama nedává rozum. Sem tam jsem zahlídl Lucku jak na stěně visí za ty motyky a ruce má propletený s nohama, vždycky sem si pro sebe říkal něco vo tom, jak se snaží si zkrátit cestu do rakve a víc se tím nezaobíral.Tak zima ubíhala a pěkný póčo se blížilo. Pořádně nabušit před sezonou. Občas se stane že člověk nesežene spolulezce na stěnu, nu což jsou to lenoši. Já si vystačím, toprope na stěně byly, zavěsím se tada do fixu. Jdu na to, našteluju cinche a lezu si to vostošest. Jedna cesta, druhá cesta, poslední cesta, trocha spěchu, zapomenutej uzlík. Z fixu se stává volný lano. Dolezu nahoru, sednu do cinche. Prsk. Dlouhá tma. Otevřu oči, počítám končetiny. Jsou! Další zatmění. A už to jede - strašná bolest zad, ruce bleskem votejkaj, je mi na blití. Sanitka, kluci sou rychlí, z Bulovky za tři a půl minuty. Nafouknout do vaku a šupšup, rovnou ze sanitky na sál. Verdikt? Polámaných a zlomených osm zápěstních kostí v pravé, vykloubený a rozdrcený palec na levé ruce, zlomený obratel L2 kompres, zhmožděná levá plíce.


2.rtg

foto by © archiv Honza


Perfektní prázdniny mě čekaj, říkám si na jipce po operaci. Kluci mi nosej neustále braníky a já  je nemůžu pít, jelikož jsem na nějakých opiátech proti bolesti (doporučuji, nejzábavnější část nemocnice). Aspoň je klid a shlídnu všechny lezecký movie. Doktorům se moje ruce nezdaj. Pravou prej už neohnu, je to nějaký nešťastný. Levá je taky blbá, ty vykloubeniny u palce mi asi nedovolí podržet stisky už nikdy. To mě těžce sere tahle jejich věštírna, no nic. Pouštěj mě domů, za čtyři tejdny mi sundavaj sádry. Vždycky jsem si myslel, že nejhorší na zranění je ta bolest, když se to stane, ale není. Nejhorší bylo, když mi sundaly sádry. Ruce mám poloviční. Nemoh sem vůbec nic. Těžká depka na mě padla, chodím, rehabilituju, fňukám, vobíhám doktory a podobně. Je to humus, ruce nezvednu ani nad hlavu, vo nějakejch shybech není řeč, nic!
Pár tejdnů cvičení a jsem chopen vylézt v koutě nějakou madlovačku, spíš se vodstrkuju loktama a zvedám to nohama. Další tejdny uplynou, už lezu trochu rukama. Jen mi to nedovolí nic jinýho, než pořádný madla na celou ruku.
V tom všem jsem si vzpomněl na drytool. Dyť to člověk drží furt jako hokejku, to půjde. Něco zkoušim na stěně. Libor mi pujčuje svoje cepíny, je to celkem prča musím říct, ale taky dost technický. Spousta fíglů, hrot cepínu člověk někam položí a necejtí nic. Buď ustřelí, nebo vydrží. Čím se to řídí nechápu. Na malech chytech tomu věřím asi jako grossovýmu „myslím to upřímně.“ Libor mě sem tam okukuje, občas s nim něco konzultuju. Říká mi, že se mu to líbí a láká mě na nějaký závody. Mno uvidíme uvidíme, teď jsem začal přece.

Příběh 2.


Další člen naší výpravy Lucka Hrozová je totiž taky po nepříjeném zranění. Spadla na boulderovce a šlápla mezi matračky. Má nějaký potrhaný vazy či co. Celkem dlouho nosí sádru, respektive takovou spešl přeskáčovou ortézu, kterou jí někde vymodlil Libor (otec). I přes zranění je stále akční a furt něco podniká. Stíhá taky trénovat drytool. To ho jsem se občas účastnil a musím říct, že pro mužskej šovinizmus není nic horšího, než když ho přelejzá rozdílem megatřídy ženská, před jeho očima a ještě k tomu furt fňuká, že letos to stojí za prd, že to bylo lepší loni a že jí to nejde. Světe div se, s nohou v sádře. Lucce sádru sundali, má ještě do závodů čas něco potrénovat, noha vypadá v cajku. Lucka se vo ní ale nemůže úplně opřít, chodí furt o berlích.

Závod:3, spousta srandy na jipce

foto by © archiv Honza


Odjezd do Innsbrucku je plánovaný na nějakých 11 v noci. Lucka si před tím zorganizovala oslavu narozek. Slíbil jsem si že pít nebudu, ale co bych to byl za kamaráda, kdybych jí pořádně nezapil. Oslava se vyvíjí slibně, rumy lítaj, přestávám myslet na to že bude nějakej drytool zejtra. Trošku to přeháním.


4. libor brousí cepíny, lucka brousí svoje drápky

foto by © archiv Honza


Slyším Liborovo: „Džony vodjeezd! Míra už je tady!“ Chodí se mi blbě. Zdravím se s Mírou, posledním členem naší výpravy a  nastupuju do Liborova tranďáku. Ten je vybaven vzadu velikou postelí. Rovnou ulehám do spacáku, Lucka leží vedle mě, míra vpředu něco krafe s Liborem. Lucka se ke mně otáčí a pronáší něco jako, že ze mě hrozně táhne rum, že se v tom nedá spát a tak podobně. Mě se spí moc dobře.

Budím se až ráno v Innsbrucku. Bolí mě hlava. Jdem to vomrkonout. Závod je součástí veletrhu, všude spousta stánků s lezeckym a všemožným harampádím. Docházíme ke stěně, vokukujem chyty, profily. Něco snídáme, začíná se to tu hromadit. Přichází závodníci, hvězdy tohodle sportu, diváci, pořadatelé a podobně.


5. Míra

foto by © archiv Honza


Závod začíná. Komentátor něco žvatlá, neumim německy, nerozumín. Nastupuje Markus Bendler (hrozivý zvíře tohodle sportu) dáva všechny 3 cesty kvalifikace TOP. Pak už to jede, závodník střídá závodníka. Přicházíme na řadu, Lucka Top, Míra Top, Já Top. Odpočíváme, opadá ze mě trochu nervozita, už se mi neklepou nohy frekvencí 100 Hz, Ale 50Hz. Další cesta, nástup po malých, převis, několik kroků v převise paragánem, na krápník a dlouhej nátah na hranu, z ní asi tři kroky do topu. Lucka opět pohoda, Míra padá chyt za krápníkem, já v krápníku.


6. Luca

foto by © archiv Honza


Poslední cesta kvalifikace, padám v půlce. Míra je až nahoře a Lůca taky. Super, Lucka celkem zaujala diváky, připajdá pod stěnu s berlema, naváže se, odloží berle, chytí první chyt a vyleze.
Dokonce se o tom zmiňují novináři, jak jsme se dozvěděli po závodě, psali: Česká závodnice Lucie Hrozová nastoupí s berlemi pod stěnu a vyleze všechno, je jako pták fénix z popela. A tak podobně.


7. Dzony

foto by © archiv Honza


Odpočíváme po výkonu a čekáme na finále, kam jsme se neprobojovali. To už je regulérní šou, spoustu lidí, komentátor rozvášněn výkony. Lezenice krásná. Bendler s přehledem drtí všechny ostatní. Holky nemají finále, pořadí se rozřadí podle třech kvalifikačních cest.


8. Lucka cvaká na začátku stropu, 2. kvalifikační cesta

foto by © archiv Honza


Vyhlášení, Lůca první. Chceme už jet, nazítří mažem drajtůlovat do oblasti kus od St. Johan a přejet musíme přes noc. Abysme ráno brzo vyrazili drtit. Trochu nás zdržuje Dejv Lama, kterej přemlouvá Lucku a Libora, že by s náma dneska strašně rád pařil a ať s nim jdem někam do klubu. Nedáváme se přemluvit. Ptá se tedy Lucky, jestly by mohl drytoolit s námi, my kluci se tomu dost smějem, když jí vysvětluje, že by se chtěl naučit od ní nějaký fígle s cepošema (Lama bydlí v drytoolovym ráji a jeho kámoši sou drytoolový esa, nehledně na jeho lezecký úspěchy i v horách) jsou nám ty triky jasný. Necháváme tohodle velkého světového lezce (jen výkony, jelikož Lama měří asi 148 cm a na stěnu by moch klidně chodít na dětský vstupný) v Innsbrucku a jedem do St. Johanu.
Spíme u Mekáče, večer s Mírou bouráme jeden krabicák do svařáku, aby bylo teplo a jdem chrupat.


9. Míra v 2. kvalifikační cestě

foto by © archiv Honza


Drytool v st. Johan


Vstávačka, krásnej den, mažem do kopce ke skalám. Mám trochu obavu, s lezením po skalách s cepošema trochu vnitřně bojuju. Přestávám když vidím tu skálu, je to dost nekompaktní, celý rok z ní kape voda, sype se. Leze se tady většinou po dírkách, často se něco drolí. Libor mi nadšeně ukazuje nejtěžší drytoolingovej směr na světě: „Tady takhle vzadu v tý jeskyni, ještě víc vzadu, tak tady se nastupuje.


10. pády při drytoolu jsou legrace

foto by © archiv Honza


Lezeš po tom stropě tý jeskyně, tadyhle takhle těch patnáct metrů stropu jo a když to přelezeš, tak je tu ještě třiceti metrovej výlez nahoru převisem“ - Magořina.


11. cepínový kozáček

foto by © archiv Honza


Rozlejzáme se na něčem kolmým. Libor lítá kolem a fotí. Pár cest a přecházíme do výlezu jedný jeskyně. Lucka elegantně, já nějak těm hrotům v těch dirkách nevěřim, ale člověk si rychle zvyká kdy to ustřelí a kdy ne. Vobčas někdo pošle dolů nějakuj budr, ale to je asi v tomdle sportu normální, soudím podle jejich nepřekvapenejch výrazů. Začíná se dělat tma, mizíme do údolí a svištíme do republiky.


12.rozlezovka v  kolmici

foto by © archiv Honza


Co z toho:
Lucka prga – krásná práce.
Míra 10. místo, já 17. místo, spousta legrace, a čerstvýho vzduchu.


13. Lucka dělá prdelky pro fotografy

foto by © archiv Honza


Díkec:
Musím poděkovat Liborovi, půjčil mi zbraně na závod i na lezení, což mi dost pomohlo, bez nich to je daleko menší sranda. Za nějaký ty rady a vodpovědi na blbý dotazy v tomdle sportu děkuju zbytku výpravy. Doktorům – některý sou dobrý, hlavně ty co máte protekčně. Psychická podpora na jipce je taky super.
Řidič sanitky se myslim jmenoval Lauda, jeho sportovní projíždění zatáček, když mi jeho kolega píchal tramal proti bolesti bylo famozní.

Honza Olt   [úpravy] 00:15 04.12.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dráty v ruce11:46:34 04.12.2010
Tedy nezávidím Ti to, ale je vidno že psát se s tím dá dobře. Nepřestávej (ani drajtůlovat)!
 martanodpovědět 
 Re: Dráty v ruce13:33:09 04.12.2010
krasa, isnpirativne, drzim palce... a Lucka je este single? :D
Filipodpovědět 
  Re: Dráty v ruce14:17:14 05.12.2010
Tiez by si ju chcel pretiahnut?
odpovědět 
   Re: Dráty v ruce16:33:36 05.12.2010
lucka je moje, ruce pryc
hrozaodpovědět 
    Re: Dráty v ruce17:04:33 05.12.2010
blbečku, proč se podepisuješ za Hrozu? Když se nechceš podepsat svým jménem, aspoň nezneužívej příjmení jiných.
Kubaodpovědět 
    Re: Dráty v ruce17:17:40 05.12.2010
Sem netušil, že Lucka má víc otců. Ale takovej už je život.:-)
Libor rebel Hrozaodpovědět 
     Re: Dráty v ruce13:28:06 12.12.2010
Makej dál kámo. Depky tě nevyléčej, drajtool ano. Držím palec.
jirkaodpovědět 

 Pěkný13:02:33 04.12.2010
Super článek, dík za něj. Přesně jak řikáš, nejhorší pocit není když se to stane, ale když pak po "vyléčení" ani nezvedneš ruce nad hlavu. A jak píše Marťan, nepřestávej!
Matesodpovědět 
 Re: Pěkný14:56:32 04.12.2010
Fajn počteníčko, je prima, že Honzovi nechybí ani trochu humor po takovým dost blbým úrazu. Držím palce, aby doktoři se svou prognózou neměli pravdu.
Kubaodpovědět 
  Re: Pěkný00:43:33 07.12.2010
drzim palce. Oni doktori nemozu vediet co clovek po takom uraze urobi. Niekoho to dorazi a prestane trenovat. Iny uveri lekarovi a da sa na iny sport ale za par rokov zisti, ze ono by to aj islo. A niekto na nazor doktora kasle lebo veri sebe a svojmu telu a za par rokov je vykonovo na tom lepsie ako bol pred urazom.
Neprestavaj s treningom tak aby si z toho mal super pocit.
Luborodpovědět 

 super18:29:26 04.12.2010
super crazy, fakt jste dobry.
američanodpovědět 

 ehm18:31:10 04.12.2010
Tak se mi zdá, že je ta stěna u Hrozů, nějaká nebespečná. To už je asi třetí těžkej úraz.
Hlídá to tam někdo ? Neměli by na to být nějaké licence ? Neměli by to už zavřít ? A co na to Jan Tleskač ?
čechodpovědět 
 Re: ehm20:37:51 04.12.2010
Vole, nepruď! NebeSSSSSSSSpečná je jedině ta tvoje gramatika.:)))
Tleskačodpovědět 
 Re: ehm00:52:58 05.12.2010
Asi tolik nebezpečná jako Smíchow, Kvajda a další, dej si mokrej hader na karbid a zase zalez do ďoury nebot by tebe už měli zavřít:) Máš na ty kydy nějakou licenci?
odpovědět 

 Protekce11:40:52 05.12.2010
Tak si nejsem zcela jist , jestli je protekce někdy výhodou. Tímto způsobem se takový úraz ošetřoval před 20lety, nyní jsou již k dispozici minidlahy a šrouby, které umožní mnohem kvalitnější repozici a fixaci zlomenin, dále již také víme, že jsou nějaké vazy zápěstí, které je také nutné ošetřit a nechat jim šanci na zahojení. Nedivím se, že to nefunguje. Vazy zápěstí jsou holt potřeba a tímto způsobem ošetření nedostaly žádnou šanci se zahojit. 
Filousodpovědět 
 Re: Protekce11:58:35 05.12.2010
PS: Jinak moc pěkný článek a výborné výkony. gratuluji
Filousodpovědět 
 Re: Protekce16:44:54 26.12.2010
operace byla neprotečkní, stačí lépe číst
odpovědět 
  Re: Protekce17:58:23 26.12.2010
OK, to nic nemění na věci, že se to dá zpravit lépe. Bulovecká ortopedie je výborná, ale pouze jenom na něco. Některé věci by měli poslat tam, kde se to dělá. Tvůj případ byl celkem těžký a vzácný a potřeboval k dobré funkci do budoucna jiný způsob ošetření.
Filousodpovědět 
   Re: Protekce10:48:10 28.12.2010
doufám že tí nemyslíš že se mi ty ruce rozsypou za pár let.
odpovědět 

 štáva12:06:43 05.12.2010
To vole já tě měl mlátit jak jsi mi chlastal tu štávu........
Lišákodpovědět 
 Re: štáva21:16:00 06.12.2010
juchů, byl to fernet viď..
odpovědět 

 cau z Londnu20:01:14 05.12.2010
cau Johny,
hodne hezkej prispevek, tak ve ctvrtek see you bracho
Padyodpovědět 

 PKZ20:42:58 06.12.2010
..respekt za PKZ lezecký spolek.
PKZodpovědět 

 Bomba!21:12:04 06.12.2010
Voltmetře, dobře!
Bezvadně napsáno. Respekt...
(No a doufám, že se ta ruka stále lepší.)
Robertodpovědět 

 muhehe11:47:00 08.12.2010
Hezká práce Olťáku :))..prostě Real Punk ;)..
Martin Burešodpovědět 

 vybornej clanek08:54:56 14.12.2010
draty nezavidim. Pred rokem mi sesroubovali koleno a jeste to obcas boli, jak kdyby mi tam zapomneli sroubovak.
Drz se!!!
gredinodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Benidorm
Calpe
 Databáze cest:
Všechny cesty (130830)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Shark's Fin 5.12d Echo Canyon
Ekoložka 6A Hradiště
Prsten 6A Hradiště
Alberto Rabadá (Murciana) 6c Los Mallos De Riglos
Kukutza 6c Rodellar
Nově komentované:
Alberto Rabadá (Murciana) 6c Los Mallos De Riglos
Havraní Klenot 9 Bystřička
Stará Cesta VII Příhrazy
Havraní Klenot 9 Bystřička
Stupidní Varianta VIIc Křížový Vrch

 Nově v diskusi:
Re: 1 objektiv na lezení | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne | Re: Bestmaker a trening obecne |

 Nové komentáře:
spára nevadí | TV Barrandov | Re: Zlagboard? | Re: Zlagboard? | pekny pocin | Re: Zlagboard? | Re: No konečně :-) | Re: proč | Re: No konečně :-) | Re: Verča |

 Kde to vře:
Rafiki Urban Boulder Race 2018 (166)
ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2018 (31)
Zaclickujte si po italsku. U vás na stěně (25)
Bylo nebylo na CHKO Broumovsko (14)
UIAA mění svou strategii (9)
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir (7)
La Sportiva Sport Life! bouldercontest 2018 (5)
Východní Morava (5)
Video: Jan Hojer leze DWS Es Pontas 9b na Mallorce (4)
Report z 2. kola Hudy dětských závodů v olympijské trojkombinaci (3)

 Nově v inzerci:
Boty | Trekové hole Black Diamond trail | nové merino ICEBREAKER | Prodám dětské chyty | PÉŘOVÁ VESTA WARMPEACE DRAKE ČERNÁ VELIKOSTI XL | Obuv MEINDL Island MFS Active hnědá Vel.: Uk 11,5 | Ocun péřová bunda Tsunami - modrá | Lezecká přilba/helma Salewa Sargon | Salewa Duro 52-58 cm | Prodám boty Saltic Huricane |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 3485 
 Ne 
 2930 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.