LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zakládej jenom tutový jištění, neser se s blbejma smyčkama a lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
48.Vlk 9769
49.Hyžný 9766
50.A 9744
Bouldry:
48.Kohout 8450
49.Kalvas 8431
50.Nyéki 8356
Hory:
23.Groš 2238
24.Hodeček 2232
25.Ondrášek 2219

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652173 cest
Nové přelezy:
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-
Zeitmaschi 9-
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C
Aix, Zwei, 7B+
Bumerang 7C/7C+
La Muerte 7b+
Łuk Herakl 7C+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mont Blanc

Parádní věc :)

Když jsem byl mladší a chodil jsem po Vysočině, vždycky jsme si říkal, že vylézt na Mont Blanc bude moje nejvyšší meta. Po tomto víkendu budu muset toto tvrzení asi přehodnotit :)

Po úspěšném zdolání nejvyšší hory Rakouska jsme se vydali na zdolání střechy Evropy. Předpověď hlásila výborné počasí a dovolená byla podepsána. Nic nebránilo vyrazit ve středu v 17:00 směr Francie.

K lanovce v Les Houches jsem se dopravili okolo 8 hodiny ranní. Pro výstup jsme si vybrali normálku přes chaty Tete Rousse a Gouter. Cesta pod lanovkou ubíhala celkem rychle a za necelé 2 hodinky jsme byli nahoře. Vláček jezdil, ale bylo rozhodnuto, že půjdeme dál pěšky a za další hodinku jsme stanuli na předposlední zastávce Mont Lachat. Tam vláček zřejmě končil, protože koleje do tunelu byly zavřené. Nešli jsme tunelem na chatu Chalet Nid d´Aigle, ale kolem hřebenu Les Rognes. Na Tete rousse jsme dorazili za cca 7 hodin. Cesta nebyla nějak obtížná a všem ji doporučuji místo lanovky a vláčku. Je to sice o 2100 metrů převýšení navíc, ale určitě stojí za tu námahu. U chaty bylo ještě celkem prázdno a proto nacházíme pěkné místečka na stany. Vaříme čaje z místního potoka a sledujeme vrtulník jak přistává 80 metrů. Vyskakují vědátoři, kteří u chaty zkoumají ledovcové trhliny a my se kocháme zručností pilota. Při večeři zkoumáme cestu skalní stěnou a plánujeme další postup.foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay


Parádní západ slunce oznamuje čas spánku a proto dělám poslední fotky a zavrtávám se do spacáčku.
Noc byla poměrně teplá a pro dostatek času vyspáváme do 8 hodin. Cesta skalní stěnou byla bezproblémová. Neblahý žlab nebyl pokryt sněhem a zatím nic nepadalo. Proto ho překonáváme ve vlažném tempu a postupujeme částečně jištěnou sklaní stěnou na chatu Gouter. Cesta zabrala cca 2 hodiny. U chaty nasazujeme mačky a vydáváme se hledat místečka pro stany. Nacházíme je cca 150 metrů od chaty. Stojí zde pouze 2 stany a proto zabíráme celkem zachovalé záhraby a začínáme stavět stany. Náhle se zvadá vítr a mám co dělat, abych stan nehledal v Chamonix.foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay


Vítr způsobil vrtulník, který přistává 15 metrů od nás. Bohužel jsme si vybrali místečka u heliportu. Tato neblahá informace nás donutila vylepšit kotvení stanu minimálně o 200%. Návrh přesunout stany o pár metrů níže byl rázně odmítnut. Nově rozestavěná chata dává příležitost všem nadšencům pro tyto létající potvory, aby se jich dostatečně nabažili. Létají nepřetržitě ze stavebním materiálem a já měl pocit, že stanuji spíše na letišti než u ledovce. Po obídku se vydáváme na krátkou procházku do 4000 m. Sedíme a pozorujeme krásu okolí. Debatujeme o zítřejším výstupu a parádním počasí, které zatím vychází na 100%. Trudomyslnost se nám zatím vyhýbá. Po návratu ke stanům vaříme čaje do termosek, vodu do flašek a něco k jídlu. Prohodíme pár slov z okolím a po západu slunce jdeme na kutě. V noci se nám spánek vyhýbá a proto je druhá hodina osvobozujícím časem. Noc je jasná a měsíc je téměř v úplňku. Přivazujeme se na lano a v půl 3 vyrážíme na vrchol. Po pár metrech vypínám čelovku, protože měsíc a okolní sníh způsobují, že je vidět téměř jako ve dne. Za hodinku překonáváme stoupání na Dome Du Gouter a poprvé spatříme samotný vrchol Mont Blancu. V půlce kopce vidíme řadu světýlek a tiše závidíme lidem, kteří jsou již tak blízko cíli. Před sestupem do sedla  si dáváme čaj a sledujeme desítky světelných bodů, jenž se jako mravenečkové zbíhají k hoře ze všech stran. Krásná podívaná. Po krátkém sestupu začalo stoupání a asi nejnáročnější část cesty. Prudké svahy a množství trhlin, které přecházíme, nás vysilují a zpomalují naše celkem dobré tempo. Proti začíná foukat silný vítr a ztěžuje už tak vysilující výstup. Po 2 hodinách se vyhoupneme do horních pasáží hory, které již jsou v mírném ražení a vydýcháváme překonané metry. Za krásných 219 minut zanecháváme svojí stopu na vrcholu Evropy a snažíme se kochat krásným východem slunce. Velká zima a silný vítr nás ovšem vyhání asi po 20 minutách zpět dolů. Cesta ubíhá celkem rychle a ještě vychutnáváme stín Mont Blancu promítnutý na mracích. Téměř u tábora potkáváme 4 Čechy, kteří teprve jdou nahoru. Bez navázaní a navíc nejpomalejšího člena nechávají daleko za sebou. Celková doba návratu z vrcholu činí 2,5 hodiny. Až u stanů si mozek uvědomil, že je po všem. Smích aj ta slza se míchaly s lahodným vychutnáním horkého čaje a tepla spacáku. Hodina spánku přišla vhod a začínáme balit stany a vybavení.foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay


Po hodince a půl se vynořujeme u chaty Teté Rousse a zde načínáme původně vrcholovou Plzeň, který byla donedávna jenom válec ledu. Pro dostatek času a vidiny spaní na louce, slézáme níže až k zastávce zubatky. Tam zjišťujeme nedostatek vody a po dlouhé rozpravě, která zahrnovala i přepadení krav a obrání je o vodojem, klesáme ještě níže k zastávce lanovky. Tam se situace nelepší, protože je již vše zavřeno. Unaveni a patřičně naštvaní scházíme dalších 1000 metrů až k domečku lanovky, kde na nás čeká odměna v podobě zásob uschovaných v autě. Tímto byl překonán náš rekord v počtu sestoupaných metrů a byl stanovena nová cifra v hodnotě 3800  metrů. Okupujeme první benzínku a bezohledně rabujeme její regál s bagetami a pitím. Najedeni a napiti zastavujeme na prvním parkovišti a spokojeně usínáme. Cesta domů, do Prahy a do Podolí :) probíhá již v normálním režimu.
Tímto výstupem jsem si splnili své klukovské sny a dodali chuť do dalších výstupů. I když mnozí určitě výstup na Mont Blanc považují za klišé a něco, co zvládne každý, já myslím, že je to krásný zážitek a statistika úmrtnosti říká, že ne každý se vrátí domů. Spoustu lidí podceňuje ledovec a promenádují se bez přileb, bez navázaní a bez respektu k okolí. Proto doporučuji všem, kteří se vydají tímto směrem, aby nic nenechali náhodě a i při menší vycházce dodržovali zásady pro cestu po ledovci.
foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay


V článku o Grossglockneru se někdo zajímal, jestli je tento výstup náročnější než Stüdlgrat. Nedá se to moc srovnat. Určitě to není technicky náročnější, ale myslím že fyzicky určitě. Nejlepší bude si to vyzkoušet :).foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay


A něco k vybavení. Já osobně jsem měl pouze vybavení na ledovec, stan, hůlky, spacák, věci na vaření, lékárničku, jídlo a náhradní oblečení. Pár karabin a smycí navíc určitě neuškodí. Čím lehčí budete mít batoh, tím určitě lépe. Při samotném výstupu jsem vzal pouze čaj, jídlo, lékárničku a věci na ledovec. Vše ostatní jsme nechal ve stanu.
foto by © Patrik Bay
foto by © Patrik Bay

foto by © Patrik BayNa závěr přeji všem úspěšné zdolaní svých cílů a doufám že budu moc brzy napsat o výstupu na nejvyšší vrchol Švýcarska Dufourspitze J.

Horám 3x zdar
Patrik Bay   [úpravy] 10:48 25.09.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Bravo13:07:25 25.09.2011
Ahoj Patres,
hezký článek a fotky :-)
Upřímně ti závidím, mě už to 2x nevyšlo.Snad 2012.  Držím palec pro další mety a výstupy.
Jaraodpovědět 
 Re: Bravo18:17:50 25.09.2011
Díkas,
snad to půjde pořád stejně dobře. Přeju ti na potřetí úspěch.
Patrikodpovědět 
  Lanovka na vrchol18:09:18 29.09.2011
Výstup na Mont Blanc už za chvíli bude tak hodnotný jako asi výstup na Kriváň, jakmile v roce 2014 dostaví Sant-Gobain Corp. lanovku na vrchol. Už vidím ty nafifněné blondýny v růžových bundičkách a lodičkách v doprovodu svých omrzelých "sponzorů", jimž v údolí parkují BMW7 či audiny A8. Mimochodem - stavbu financuje i francouzská bankovní skupina ovládající Komerční banku - není na čase začít s blokádou, horolezci? :-)))
Vlaminckodpovědět 
   Re: Lanovka na vrchol19:08:12 29.09.2011
jo, privazat se retezem k.. cemu?
odpovědět 

 Nestanujte na Gouteru!19:10:15 25.09.2011
"Spoustu lidí podceňuje ledovec a promenádují se bez přileb, bez navázaní a bez respektu k okolí."
A spousta lidí kašle na zákaz stanování u chaty Gouter a vesele si postaví stan u heliportu... Sorry že do vás reju, ale místním tam stanování vadí, letos ještě pořád jen "pozorujou", ale tolerovat to už nechtějí. Prosím všechny, na Gouteru nestanujte. Stan si postavte na Tete Rousse a na vršek jděte nelehko, dá se to v pohodě stíhat a navíc si ušetříte vláčení stanu na Gouter.
odpovědět 
 Re: Nestanujte na Gouteru!21:55:39 25.09.2011
Vím že to není úplně v pořádku. Stanování na zákazu. Ale stanování u Teté je také zakázané. Pokud bych chtěl jít bez porušování zákazů, musel bych se ubytovat na chatách. bohužel jak všichni víme, ty jsou naplněné k prasknutí. Stanování venku je pro více jak 50% lidí nutností. Je celkem jedno kde stanujete. Zákaz je všude. Jen pro připomenutí: myslím že zákaz stanování platí ve většině států a to i mimo národní parky. Ale připomínka je to správná :). Němá se to.
odpovědět 
  Re: Nestanujte na Gouteru!23:22:01 25.09.2011
Na plácku hned nad Tete Rousse je stanování oficiálně povolený, jsou tam i kadibudky. Jinak v oblasti Cham. se smí oficiálně bivakovat ( i se stanem) nad hranicí lesa od západu do východu slunce, kdekoliv kromě míst kde to je zakázaný (např. nad ref. Gouter)
http://www.ledaup hine.com/haute-savoie/2011/08/31/mettre-fin-au-camp ing-sauvage-du-refuge-du-gouter (odstran dve mezery)
odpovědět 
   Re: Nestanujte na Gouteru!08:47:51 26.09.2011
Aha :). Tak to jsem třeba nevěděl. Díky za info. Vím že cedule se zákazem ji při příchodu na Tete hned u té budky. Jinak máš asi pravdu. Ale jedinci méně zdatní, tak pro ně to je celkem záhul. Je to min 1,5 k chatě goutr potom minimálně 6 hodina na vrchol a zpět a potom opět hodinka zpět na teté. Lidi co to šli byly hodně unavení. Vybrali jsme tehle postu hlavně pro dobrou aklimatizaci. Nikdy jsem ve 4800 nebyl a proto jsem to nechtěl uspěchat.
odpovědět 
    Re: Nestanujte na Gouteru!08:06:31 27.09.2011
Takze :
ZAKAZ stanovat v narodnom parku plati "od nepamati", ale cca od r.2008 je oznam o tom uz aj dole v Les Houches, letaciky etc., viacjazycna tabula pri konecnej zubacky etc. Od r.2008 na to pocas sezony upozornuju ambassadori pri konecnej zubacky a v budke pri chodniku cca na urovni Tete Rousse. Oficialny BC je tiez pri T.Rousse, vybaveny biolatrinou.
Co sa tyka "stanovania", jedna sa o to, ze ludia tam nechavaju po sebe bordel a aj niekolko dni postavene prazdne stany. Stany boli postavene aj na heliporte. Preto PGHM na to upozornuje a opakovane boli stany zburane. Akceptuje sa bivak, teda rano pred vystupom treba stan ZBALIT !
Co sa tyka vrtulnikov, vyvazaju zasoby na chatu a material na stavbu, priamo ho zlozia na mieste. "Drop zone"nad staveniskom sluzi na nastupovanie/vystupovanie ludi. V tomto priestore zvyknu ludia tiez postavit stany.....
odpovědět 
    Re: Nestanujte na Gouteru!23:27:15 27.09.2011
Koukám že podle diskuze u Tete zákaz stanování byl, ale kvůli padajícím šutrům (asi to tam lítalo jak u Verdunu?)Holt když je horko, tak všechno taje a sypou se dárečky. Jinak ten plácek nad Tete je oficiální BC pro stany. Vršek od Tete zas tak záhul neni, určitě je to menší dřina než tahat stan na Gouter;-). Jako aklimatizace je asi lepší jít předtim na jinej kopec v okolí, pěkných kopečků tam je hafo :-)
odpovědět 
   Re: Nestanujte na Gouteru!22:44:01 26.09.2011
Nevím, jake je to teď, ale ještě před dvěma týdny bylo stanování u Tete Rousse opravdu zakázané kvůli zvýšenému riziku padajícího kamení.
Martin Bodpovědět 
 Re: Nestanujte na Gouteru!22:10:25 25.09.2011
Vím že to není úplně v pořádku. Stanování na zákazu. Ale stanování u Teté je také zakázané. Pokud bych chtěl jít bez porušování zákazů, musel bych se ubytovat na chatách. bohužel jak všichni víme, ty jsou naplněné k prasknutí. Stanování venku je pro více jak 50% lidí nutností. Je celkem jedno kde stanujete. Zákaz je všude. Jen pro připomenutí: myslím že zákaz stanování platí ve většině států a to i mimo národní parky. Ale připomínka je to správná :). Němá se to.
odpovědět 
 Re: Nestanujte na Gouteru!22:47:14 25.09.2011
Minuly rok tam uprostred cervna bylo presne 36 stanu (mezinarodni mix). Z toho jeden byl tedy i nas... popravde me ani nenapadlo, ze se tam nesmi stanovat. Heliport byl ale o kousek dal, pac tam helikoptera kazde rano priletala se zasobami a stany nikomu nevadily.
Pepaodpovědět 
  Re: Nestanujte na Gouteru!08:54:09 26.09.2011
U nás taky nikdo neprotestoval. Podle mě je to jenom o tom, jak se ten člověk tam chová. Pokud tam nechá bordel a pod., tak je mě jasné, že se to lidem nelíbí. Je to jenom o tom, jaký prasata tam stanují.
Patrikodpovědět 
 Re: Nestanujte na Gouteru!08:05:12 26.09.2011
Nebol heliport nad Ref.Gouter vyznaceny "Drop zone?"

Btw.kedy ste tam boli ?
PKodpovědět 
 Re: Nestanujte na Gouteru!08:19:19 26.09.2011
K tomu naviazaniu na lano a prilbe:
prilba je podla mna na ladovci od Ref.Gouter zbytocna, pad do trhliny obvykle nehrozi. Dolezitejsie je, aby ludia vedeli brzdit cakanom a boli zohrati (cinnost druzstva po pade z hrebena). Ak to nevedia, je lano zbytocne a dava falosny pocit istoty.
PKodpovědět 
  Re: Nestanujte na Gouteru!08:51:45 26.09.2011
Dávám ti sice za pravdu, že pokud člověk neví co dělat, tak je zbytečná jakákoli ochrana. Ale na druhou stranu jsme přecházeli spoustu trhlin a ač po ní přechází spoustu lidí bez úhony je nějaká taká pravděpodobnost, že zrovna jednou se to proboří. A Rána hlavou o stěnu trhliny se mi moc nezamlouvá. Je to jako debata helma vs. lezení na písku. Je 99,9% že se nic nestane ale je tam to 0,1% že se to podělá. A ta helma mě zrovna nijak nevadí. Stejně ji musím mít, když se drápu z Teté na Goutr :)
odpovědět 
  Re: Nestanujte na Gouteru!20:31:07 27.09.2011
i pri teto vybavenosti na ledovci mi dovolte Vam pogratulovat, ze jste se vratili zivi a zdravi, at Vam stesti vydrzi...:)
mysakodpovědět 
   Re: Nestanujte na Gouteru!08:40:28 29.09.2011
Díky, snad to půjde
patrikodpovědět 

 3dny20:43:13 25.09.2011
Ahoj, dá se krásne jít vrchol už z tetky a zpět. Když nemáš jistotu v počasí za 2 dny tak ti nic jiného nezbyde. Z tetky jsme razili v 7:45 a zpět jsme byli v 17:30. Jinak hezký článek a fotky!
k0sodpovědět 

 Hezký článek21:04:25 25.09.2011
Díky za hezký článek. Moc hezky jsi to napsal. Krásné počtení. Hodně zdaru a hezkého počasí při dalších výstupech!
Mattyodpovědět 

 najvyšší vrchol Álp/Európy09:51:57 26.09.2011
chamonet.com: "at the top of Mont Blanc (4810m) - the highest in Western Europe."
Peter61odpovědět 
 TURISTI, NECHOĎTE VŠICI NA MB NORMÁLKOU10:02:49 26.09.2011
a budete tam i v červenci skoro sami...
M@raodpovědět 
  Re: TURISTI, NECHOĎTE VŠICI NA MB NORMÁLKOU10:52:51 27.09.2011
30. srpna
Grand Culoir na Mont Blanc
V Grand Culoir (Velký kuloár) se odtrhla obrovská masa skal a ledu. Je zakázáno kempovat u chaty Tete Rousse a Tramway du Mont Blanc končí v zastávce Lachat. Horští vůdci důrazně nedoporučují vystupovat Normální cestou přes Grand Culoir na Mont Blanc./hory doly.cz/
ze-joodpovědět 
   pad kamenov Gr.Culoir13:05:40 27.09.2011
bolo to 24.8.2011 , uz je to otvorene

http://www.chamonet.com/news-and-weather/ none-shall-pass!-mont-blanc-route- blocked-by-rockfall.html

http://www.ohm-chamonix.com/ association-news-4200000.html
odpovědět 
   Re: TURISTI, NECHOĎTE VŠICI NA MB NORMÁLKOU13:15:53 27.09.2011
Patrik mi napisal na mail, ze lano v Gr.Culoiri bolo natiahnute, takze cesta by asi mala byt schodna. Predpokladam, ze ta lavina v auguste lano asi strhla.
Peter61odpovědět 
 Re: najvyšší vrchol Álp/Európy12:02:45 26.09.2011
je to jedno. stejně bude další v pořadí elbrus...no a pak lenin a everest. Nebo že by ne?...gratulace k k rychlému výstupu!
jirkaodpovědět 
  Re: najvyšší vrchol Álp/Európy12:50:48 26.09.2011
Díky.Tak nějak:). Na Elbrus se chystáme. Příští rok ale chceme do Švýcarska, tak nevím jestli se zadaří a zude dovolená na všechno :)
Patrik odpovědět 
   Re: najvyšší vrchol Álp/Európy09:03:15 27.09.2011
Tak ať ti vydrží elán a štěstí na počasí!
Jirkaodpovědět 

 Z Courmayeur18:02:58 26.09.2011
My jsme to šli minulý týden z Itálie a uplně sami až na Gouter.To byla paráda.Na Gouteru bylo asi 6 stanů a z toho dva naše.To byl baječnej klid a na vrcholu jsme potkali asi 4 lidi za půl hodiny.Doporučuju
odpovědět 
 Re: Z Courmayeur23:31:41 27.09.2011
Myslíš plácek před vrškem Gouteru ve směru od Piton des Italiens? Tuhle jsme kolem něj šli z Bionnassay, a říkal jsem si, že by tam byl luxusní biváček :-)
odpovědět 
  Re: Z Courmayeur09:10:39 28.09.2011
To bude ono my tam postavili stany, protože se nám okolo půlnoci už fakt nikam nechtělo.Přišli jsme to od chaty Gonella přes vrchol Piton des Italien 4002 m, přes hřebínek a tam byl ten plácek.Další den na vrchol

Myslíš plácek před vrškem Gouteru ve směru od Piton des Italiens? Tuhle jsme kolem něj šli z Bionnassay, a říkal jsem si, že by tam byl luxusní biváček :-)
Honzaodpovědět 
   Re: Z Courmayeur12:00:53 29.09.2011
Jo to je 100% to co myslim. (Od ref. Gouter to je z ruky - musí se na vršek Dome de Gouter a sestoupit doprava směrem na Bionnassay)
Jak teď vlastně vypadá Gonnella?
Vláďa.
odpovědět 
    Re: Z Courmayeur19:24:23 29.09.2011
To je přesně ono.Akorát to není tak chráněno proti větru.Lopatou se to vylepší.Chata Gonnella je nová a už je zavřená.Vedle je winterraum s 12 lůžkama.Vejde se i víc
Honzaodpovědět 

 Jseš pašák12:43:12 27.09.2011
Patriku,nikdy jsem moc po vrcholech nekoukal,spíš jsem je vždy rád pozoroval ze spodu.Ukazuješ ,že jsou krásné i ze zhora a že stojí za to se pachtit lezením nahoru.Mamka by měla radost a mě jí děláš taky i když mám trochu té otcovské starosti,topje jasné.Tak hlavně na další vrcholky se řádně připrav a vlastně buď vždycky připravenej.Přeje tvůj táta.
otec Patrikaodpovědět 

 Mont blanc pres Aiguille du Midi11:39:35 28.09.2011
Pro zajemce clanek o letosnim vystupu z Aiguille du Midi na www.cumbres.cz
odpovědět 

 Travers Blancu09:17:23 02.10.2011
Tady je pro zajimavost popis traversu z Aiguille du Midi na Goûter - http://alturl.com/3kvn8
camilloodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Kolosseum - Sektor Solarium
High Live, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (122041)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní Levá Spára V Horní Skály
El Roveló Fredolic 5+ Siurana
El Coyote 5 Siurana
Prasačí Chvost 3 Manínska Úžina
Piolín 6a+ Siurana
Nově komentované:
Siri Birthday Project 8- Geyikbayiri
Zrnka Kmínu VI Anglický Parčík
Kupte Si Křídla VIIa Anglický Parčík
Ein Schlauer Fuchs 7B Hohnstein
Žlutý Lázně 6+ Havraní Skála

 Nově v diskusi:
Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hezke cesty Vorarlberg |

 Nové komentáře:
Re: jižní hřeben | Helma | Re: :-( | Zavádějící titulek | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: jižní hřeben | Re: :-( | Re: :-( | Re: výborný rozhovor |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (162)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (22)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (18)
Koloušci v Alpách (15)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (6)
Adam Ondra - rozhovor se čtenáři Lezce: (5)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (5)
Klettergarten Lažánky (4)

 Nově v inzerci:
Lezení - Praha | Hledám parťáka na pravidelné lezení v Praze | Sir Joseph Rimo 850 | Salomon alp gtx | Salomon alp gtx | Dětské lezečky zn.OCUN | PRODAM: GriGri, Elios, feratova brzda | Prodám bundu The North Face, vel. L, Primaloft | Lezky Scarpa Vapor | The North Face thermoball micro hybrid vest |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 399 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 301 
 Alpine Route SVK 
 284 
 Alpine Wall Tour PLN 
 261 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 390 
 Back to heights CZE 
 247 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 313 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 279 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 270 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 283 
 Humla ESP 
 269 
 Chasing Niagara USA 
 263 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 257 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 265 
 Jugando a Escalar ESP 
 258 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 512 
 Linka nad Rájem CZE 
 272 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 258 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 258 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 242 
 Monviso Mon Amour ITA 
 257 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 250 
 Norge Lysefjord CZE 
 258 
 Obsesja PLN 
 244 
 Obyčajní chlapci SVK 
 227 
 Prohibido escalar ESP 
 257 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 237 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 240 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 248 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 225 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 315 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 232 
 Smím prosit CZE 
 266 
 Spradventure CZE 
 363 
 The Elements CZE 
 251 
 The Eyes of God DEU 
 243 
 The Unknown GBP 
 240 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 250 
 Utečenci do Afriky CZE 
 253 
 W!nteractivity FRA 
 249 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.