LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
49.Jeliga 10028
50.Nováček 10010
51.Paprsek 10004
Bouldry:
49.Baryl 8556
50.Košťál 8503
51.Eliáš 8500
Hory:
24. 2120
25.Čáp 2010
26.Šramota 1966

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4602 lezců
734250 cest
Nové přelezy:
Zasranda S 7C
FOX Racing 7C
Bloody Bob 8A
Mr..kvas 7C+
Machinariu 8A+
Fucknevim 8A
Temná Hmot 8B
Californic 8A
Rajska 7C
Fart Joker 8A

Stěny
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Novinky ve Frankenjuře

Sezona v Juře už je v plném proudu.

 • Skály jsou již vyschlé navíc po mírné zimě, kdy byly srážky spíše jen nárazové, je řada notoricky mokrých sektorů suchá.
  I teplota byla celkem příznivá přelezům. Rozjel se bouldering. A to masivně. List nových prvopřelezů ukázal, že vývoj nových cest je stále překotný, jako tomu bylo v předchozích letech.

 • Mezi již etablovanými sektory, které zažily rozvoj je nejvýznamnější stěnou Geißleinwand. Kde bylo přidáno kolem deseti nových cest. Přestože se jedná o přírodní masiv, místní bolteři se toho vůbec nebáli a jejich nejoblíbenějším nástrojem byl evidentně pajcr, což dokládá kupa suti pod stěnou. Stěna se tak stala rájem devítkářů. Ale na léto není příliš vhodná, svítí tam naplno slunce.


  Laco Šaolin v cestě Misery, 10- 

  foto by © ?  Saukirchner Turm

  foto by © JirkaS


 • Mnohé z těchto nových cest najdete i v právě vycházejícím průvodci. Je to již neuvěřitelné 11. vydání.
  Vydal ho Sebastian Schwertner a hned v úvodu, oznamuje, že první díl popisuje 5758 cest a druhý pak dokonce 6020, no nevím, já cesty v knize nepočítal, jisté je, že za obě knížky zaplatíte bezmála 80 Euro vočí. Průvodce je to jistě kvalitní, ale musí počítat se silnou konkurencí, tou je portál Frankenjura.com, jeho databáze zahrnuje větší počet cest, má velkou stále rostoucí zpětnou vazbu, neshazuje klasu a veškeré info (mimo nákresů) je free.


  Frankenjura  Band 1.

  foto by © Panico Verlag  Frankenjura band 2.

  foto by © Panico Verlag


 • Zajímavým a stále sílícím trendem je vliv lezení na místní ekonomiku. To je patrné zejména zkraje roku, kdy ještě není turistická sezóna zatímco ta lezecká už je v plném proudu. Skvělý článek od Julie Elleson , zajímavě popisuje tento trend, který se nastartoval nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě.  foto by © JirkaS


  V článku na hlavu staví takový ten romantizovaný, mezi lezci populární koncept Climb now, work later. Konstatuje, že doby, kdy nuzní hladoví lezci bivakovali pod balvany jsou nenávratně pryč a naopak čísly dokládá, že lezci se stávají v populárních oblastech významnou spotřebitelskou skupinou. A zajímavě rozebírá i další ekonomické aspekty spojené s lezením.

  How climbers are becoming a major economic force

 • Zde je možná vhodné zdůraznit, že vzrůstají problémy s přespáváním ve Frankenjuře. Místní lesáci, ale i sedláci si stále více všímají, že při krajích cest, u lesů a na turistických parkovištích parkují přes noc auta a spí v nich lezci. Toto je ještě tak trochu tolerováno, je otázka jak dlouho. V údolí Kleinziegel feld spaní ve stanech na parkovišti vyústilo v rozmístění cedulí zakazujících a noční parkování. Spaní ve stanu mimo kemp je už kempování a to je již za hranou zákona a místní potom tvrdě jdou. Pokud chcete spát ve stanu jdete určitě do kempu! Jejich po celé Frankenjuře nepřeberné množství.

 • Novou módou v Juře je lezení naboso. U cest se objevuje nová klasifikace s koncovkou bf (bare foot). V praxi jsem to ještě neviděl, tak víc nemohu napsat, třeba jestli lezou s maglajzem a třeba jestli mohou být oblečení.

  Jedno vím ale jistě, když si doma zapomenu lezečky, bude to znamenat, že budu jen jistič, jeskyňář nebo turista. Budu totiž milosrdný k mým palcům u nohy a konec konců i k lezeckým následovníkům.


 • Pokud jedete údolím Obere Trubachtal, uvidíte na jeho konci za vesnicí Wolfsberg impozantní věž Zehnerstein. Na vrcholu je zaražená skoba, tak velká, že je vidět na míle daleko. Ne, to není reklama na současný boom lezení. Tento symbol byl do skály zasazen již před 50 lety. Tehdy bylo lezení ve Frankenjuře zcela okrajová záležitost.

  Dne 27. dubna 1968 skupina osmi horolezců, pod vedením tehdy 28 letého horolezce z Norimberku Horsta Dannhausera. Skupina se vydala k Zenersteinu, aby nahoře osadila skobu jako lezecký symbol.


  Zehnerstein (hi res)

  foto by © JirkaS


  Na konci šedesátých let dospěli někteří horolezci k závěru, že by bylo hezké dát na nějaký frankenjurský vrchol lezeckou ozdobu. Tenkrát byly na vrcholech výhradně kříže nebo vlajky. Proto se rozhodli, že na vrcholu bude symbol tehdejšího lezení skoba a to včetně vrcholové knihy. V zimních měsících roku 1968 Horst Dannhauser, který se živil jako zámečník, (Horst před rokem osadil na věž Napoleon kříž a získal tak zkušenost s kotvením velkých vrcholových konstrukcí.) navrhl a vyrobil pozinkovaný ocelový Fichtl hák, který byl dva metry vysoký, vážící necelých 200 kg,
  V sobotu večer 27. dubna 1968 se vydalo osm horolezců - vedle Horsta Dannhausera to byli Alfred Birkelbach, Jürgen "Ham" Distler, Hans Jörg "Jockl" Detje, Heinz König, Peter Warkus, Ewald "Waldi" Lanzel a Konni Schuhmann senior, k Zenersteinu, aby v nelítostném boji s gravitací vytáhli skobu západní stěnou přes 30 metrů vysokou. Bylo to odpoledne tvrdé práce pro všechny zúčastněné. Na vrcholu byl hákový kolos ponořen do cementu o hloubce 40 až 50 cm.
  Není určena pro slaňování nebo štandování. Je jen 40 až 50 centimetrů v betonu ve skále a provléknutí lana horním okem při slanění by navíc páčilo skobu velkou silou.

  Při příležitosti 40. výročí roku 2008 se Zehnerstein shromáždilo šest bývalých osmých horolezců. Na jaře roku 2018 zůstali naživu pouze dva: Horst Dannhauser a rakouský Ewald Lanzl, který se v té době profesionálně přestěhoval do Norimberku. Oba vylezli 5. května 2018 ve věku 78 let a 68 let na vrchol Zehnersteinu.


  Údolí u městečka Streitberg (hi res)

  foto by © JirkaS
  Bamberg nedaleké historické město  (hi res)

  foto by © JirkaS  Zdroje:

  Více zde    Frankenjura.com

 • JirkaS   [úpravy] 09:08 28.05.2018Tisk 

  Reklama:


  Související články:

  Komentáře

       
  ...nové příspěvkyNový komentář 

   jura vcera dnes a zitra 11:23:47 28.05.2018
  pane autor vy jste taky fajnsmekr:) Sektor Geißleinwand ma par ..no rekneme, ze snad i peknych cest nalevo, gurmanstvi konci  devetpluskovym Pornem co je nase laska, pokracovat dale vpravo jiz vyzadovalo sportovcovo hrube poskozene esteticke citeni,  srdce koprofilniho kvakera a sberatelske nadseni z utrzenych chytatek. Vim to, zkousel sem to. Chytit se snadno dalo v sektoru  akorat kliste. Na pripadnou navstevu socharskeho dila mistnich umelcu doporucuju podzim, je tam ted docela hodroverko. Na leto je dobry tendleten Tetin, bez psu prosim, ty vam ochotne pohlidaji Honza s Petou.           
  ekonomicky mirne prinosny punkerodpovědět 
   Re: jura vcera dnes a zitra 12:51:40 28.05.2018
  Nedotýkej se mých kvaků. Vpravo od Porno is my leben je ještě Das Beate Ushe Vegnugungset - krása, super skolíko komíno kout a pak dvě parádní 7+ západní stěnou. Na jedné na vás z díry jukne třeba plch. Za rohem je to trochu divný, ale až se ochladí, tak to možná bude pěkný.
   jirkasodpovědět 

   oprava11:32:59 28.05.2018
  Odebíral jsem několik let časopis Climbing. Julie Ellison je žena, tuším i šéfredaktorka tohoto časopisu, je tam i v článku na fotce z Tennessee Wall.
  PPodpovědět 
   Re: oprava12:44:22 28.05.2018
  No, v textu je Julie Elleson, ale správně by tam mělo být česky Julie Ellisonová, a bylo by to každému jasné. Kam ten svět spěje...
  No.odpovědět 
    Re: oprava09:56:35 29.05.2018
  proc potrebujes vedet ze sefredaktor ma pipinu?
  Hugo Krtecekodpovědět 

   klasa21:43:48 28.05.2018
  Jo souhlas ... neustálé shazování klasy v průvodcích  od Schwertnera je nesmysl.
  kktodpovědět 

   Ach jo22:07:19 28.05.2018
  Chápu, že Šwerťa potřebuje točit prachy a přidává šlemský oblasti, aby mohl vydat novou edici. Škoda, že nemyslí taky na normální lidi a neudělá po 12 letech druhý vydání edice Extreme. Byla by to jedna knížečka na celou Juru a spoustě lidi by zas na deset patnáct let stačila...
   relicodpovědět 
   Re: Ach jo22:26:46 28.05.2018
  Nojono ... holt 10 neleze tolik lidí jako 6+ a proto se vyplatí pořád dokola vydávat ty šlemský oblasti :-D
  kktodpovědět 
    Re: Ach jo23:49:22 28.05.2018
  V Extreme jsou jen oblasti, kde je aspoň 9- (to dnes není moc extrém, ne?) a samozřejmě tam jsou i všechny cesty vedoucí okolo (šestky, sedmičky...).
  relicodpovědět 
     Re: Ach jo13:20:32 30.05.2018
  Hlavní rozdíl je v tom, že v novym vydání jsou na obalu bábovky, takže se to bude rozhodně víc prodávat...
  p.odpovědět 

   V Juře spaní kazí Poláci09:37:03 29.05.2018
  V Kleinziegenfeldu došla místním trpělivost převážně kvůli lezcům z Polska, který normálně ve velkém stanovali na parkáči.
  Steveodpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci22:06:09 29.05.2018
  tak Poláci jsou bez komentáře. Ale stanovat jsem viděl i našince, Němce, Španěly či Frantíky. A největší párty s hudbou a světýlky uspořádali Němci nebo už 2-3 si Němci přivláčeli gril přímo pod střechu altánu, neboť pršelo a oni stejně chtěli grilovat. Takže blby, pro které existuje jen TEĎ najdeš všude.
  Našinec, který si přiveze rodinku a aby se vklidu vyspal, tak si vedle dodávky ještě hodí stan a gril je k vidění více než často.
  odpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci08:26:34 30.05.2018
  No jiste, my tohle jako cesi vubec nedelame..
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci10:29:28 30.05.2018
  Pravda je ze nejvice stany stavi polaci, proste je jich hodne a vsude jezdi - narozdil od cechu - ve velkych skupinach. Stany ale take stavi cesi a i nemci. Na znamych spacich mistech jsem zazil desive ilegalni kempy - klidne i 30 aut a deset stanu. Uprimne se divim ze to jeste vubec funguje. Velepruda mozna jeste nenastala jenom proto ze se casto spi ve statnich lesech... kazdopadne letos je v jure fakt kotel lezcu - nejvic co jsem za poslednich deset let zazil.
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci10:29:36 30.05.2018
  Pravda je ze nejvice stany stavi polaci, proste je jich hodne a vsude jezdi - narozdil od cechu - ve velkych skupinach. Stany ale take stavi cesi a i nemci. Na znamych spacich mistech jsem zazil desive ilegalni kempy - klidne i 30 aut a deset stanu. Uprimne se divim ze to jeste vubec funguje. Velepruda mozna jeste nenastala jenom proto ze se casto spi ve statnich lesech... kazdopadne letos je v jure fakt kotel lezcu - nejvic co jsem za poslednich deset let zazil.
  odpovědět 
   Re: V Juře spaní kazí Poláci08:44:40 30.05.2018
  nas mnogo
  odpovědět 
    Re: V Juře spaní kazí Poláci13:08:22 30.05.2018
  Nas ně dogonjat... Němci teď mají (vlastní vinou) jiný starosti, než honit lezce.;-)
  M.odpovědět 

   odpadky09:45:29 29.05.2018
  Teď jsem četl, že se řeší i odpadky. Třeba u Weissensteinu je pořád přecpaný koš. Apeluji na lidi ať si odpadky raději vozí domů. V noci to tam pak rozebírají zvířata. Prostě nenasírejte místňaky spaním, sraním, odpadky a třeba to tam ještě nějakou dobu bude snesitelné :)
  modpovědět 
   Re: odpadky12:19:20 29.05.2018
  My vozíme odpadky domů. Na druhou stranu je to trochu vopruz, dříve byly ve městečkách a na parkáčích odpaďáky. Německo se nám nějak mění, asi chudne.
  Steveodpovědět 
   Re: odpadky23:20:08 01.06.2018
  Odpadky se vyřešily dávno - zrušily se prakticky všechny koše...
  odpovědět 

   NoclechNaSupa22:25:17 29.05.2018
  Nocni parkovani fichtla a spanek pod nim je snad v poradku....
  Supodpovědět 
   Jura07:20:59 01.06.2018
  Jen je tam naserte pořádně.Aspoň budou mít překližky plno i v létě.
  odpovědět 

  Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
   Foto dne:

  Padání 2019
   Databáze cest:
  Všechny cesty (133177)
  Top cesty v ČR
  Top bouldery v ČR
  Nejnovější cesty:
  Zasranda SD 7C Tisá - Modřín
  Ganxito Perfecto 7a+ S´Estret
  Pasta Gansa Left 7a S´Estret
  Scorpion 7a+ S´Estret
  Via D'en Pepino 7a+ Puig De Garrafa
  Nově komentované:
  Kudy Hudy? Xc Křížový Vrch
  Hlavně Levně 5- Chřenovice-Podhradí
  Laskala 9/9+ Skalka Pri Trenčíne
  Yorgos Bogos 7a Leonidio
  Laskala 9/9+ Skalka Pri Trenčíne

   Nově v diskusi:
  Re: Prosím o radu. | Re: Svrtovy pohar | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: finger chisel | Svrtovy pohar | Slaňováni na HMS |

   Nové komentáře:
  Sikafest 2019 | Padání a SEtKÁNÍ | Re: Opinionmaker | Re: Poučení pro NP ČŠ | Re: jisteni? | Re: Poučení pro NP ČŠ | Re: opravdu první 9a? | Re: nová vyhláška je na nic | Re: Poučení pro NP ČŠ | opravdu první 9a? |

   Kde to vře:
  Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (201)
  Ve středu na stěně (18)
  Schvalování návrhu návštěvního řádu pro Tatry pozastaveno (12)
  Jacopo Larcher vylezl asi nejtěžší trad cestu na světě (10)
  Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (6)
  Road to Tokyo # 5 (6)
  Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (6)
  Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (4)
  Český pohár v lezení na obtížnost v Praze (3)
  Buližníková Frankenjura na Zbirožsku (3)

   Nově v inzerci:
  Prodám spacák Koteka 500 | Koupím Ocún Paddy Incubator | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 | Prodám různé druhy karabin | Statická a dynamická lana | Lezení v Ústí nad Labem | Lístky na ples HS na Ještědu | Léky | Five Ten Dragon | Dětský úvazek |

   Anketa:
  Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
   Alex Honold 
   273 
   Adam Ondra 
   268 
   Chris Sharma 
   297 
   Lynn Hill 
   327 

   Návody:
  Jak psát na lezce ...
  Lezecké mapy

   lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.