LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
46.Jakubcova 9959
47.Kolomazník 9950
48.Novák 9934
Bouldry:
46.Košťál 9053
47.Pařil 8978
48.Ptáčková 8925
Hory:
18.Punčochář 3061
19.Háček 2942
20.Nešťák 2909

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4955 lezců
836101 cest
Nové přelezy:
Götterhämm 9+
Eisenvater 9/9+
Drž Se Lan 8A/8A+
Slow Food 8b+
Rezeptor 8A
Chasin´ Th 9
Velká Pard 9
Bandidos G 8a
Hinter´m H 9
Ayatollah 9-

Stěny
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka
gymnázium Orlová - Orlová-Lutyně

Prodejny
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HUDYsport - Ústí nad Labem
HUDYsport - Jičín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na lyžích do „Itálie“ na Lysé hoře v Beskydech

Ve vzpomínkách na „dolce“ život a místní okolo jezer Como a Maggiore… Jaká je pravda?

15. března 2020. Jen datum, které už je za námi? Nikoliv. Naše svobody budou počínaje následujícím dnem výrazně omezeny. Do Evropy dorazila „Čínská viróza“.

Naše svobody byly tak neuvěřitelně lehce omezeny a některým se to natolik zalíbilo, že to rozum nedokázal jakkoliv pobrat. Historie České republiky, resp. Československa je z historického kontextu velmi krátká. Nicméně za tu krátkou dobu byly svobody českého (a slovenského) národa velmi dlouho a drasticky omezeny. Mnozí jedinci z toho v dané době výrazně profitovali a mnozí byli (jsou) natolik bezpáteřní, že se změnou ve společnosti vyměnili barvy nebo díky své angažovanosti profitují pohrobci v jejich okolí se snahou o vymazání historických událostí. Dobré a hluboké znalosti historie evropské společnosti (mnohdy nijak chvályhodné…) a zpětná vazba v našich hlavách je něco, co bychom měli pro další generace zachovat a předávat dále. A ideálně se z toho poučit. Nikoliv cíleně potlačovat. Nikdy a ani nyní po třech měsících od zavlečení „Čínské virózy“ nikoliv lyžaři do Severní Itálie jsem se necítil natolik znalý této problematiky, abych mohl nějak racionálně na tuto otázku odpovědět. Střípky všelijakých informací, které v našich myslích vytvářeli iracionální abstraktní koláž a někdy snad i logicky zapadající dílky puzzle, které je však stále nesloženo. Informační chaos v této otázce dosud nepominul. A je otázkou, kdy pomine.

Ten víkend jsem plánoval být v Rakousku. Teoreticky tomu nic nebránilo. Nakonec jsem se rozhodl zůstat doma a z alpských kopců jsem musel vzít s povděkem výstup na lyžích na Lysou horu. Krom toho, že to byl poslední zimní výstup, to jsem tehdy ještě nevěděl, on to však byl docela speciální výstup. Počínaje půlnocí nám byl vládou zakázán volný pohyb. A teoreticky i takový výlet na Lysou horu. Nouzový stav to kulantně nazvali a k tomu pro jistotu poslali vojáky na hranice. Snad jako prevence invaze čínských vojsk a spřátelených osob. Po vojsku na hranicích se očividně některým velmi stýskalo! Televizi platím, ale nesleduji ji. Ani nefunguje. Už bych ji konečně mohl vyhodit! Ty záběry jsem viděl jinde, ale nezapomenu na ně. V televizi poté už nic jiného neběželo. Nekonečná mexická telenovela s názvem „Čínská viróza“. Sledovanost měla vysokou! Obsah telenovel moje nervová spojení nikdy nepobrala, proto i tady jsem se po prvních minutách nějakého dílu naprosto ztratil a oklikou jsem se obrazu a zvuku tohoto uměleckého díla vyhýbal. Recenze by snad užila příhodnější slovo. Sr…ka. Možná proto byla tak vysoká poptávka po paracetamolu, že z toho lidi jednoduše rozbolela hlava! Tvůrci telenovel mají nepochybně stejnou výdrž jako jejich diváci. Buďte tak v klidu, nejsme ještě u konce! U jižních sousedů je v Tyrolsku dnes slovy „třicetšest“, číslem 36 (Tam leží pro média vděčné „Partydorf“ Ischgl a St. Anton…), v celém Rakousku slovy „osmset“, číslem 800 pozitivních pacientů s „Čínskou virózou“ (Pozor, stále hraničí s Itálií a hranice se Švýcarskem byla pro pracující trvale otevřena…), u nás slovy přes „dva a půltisíce“, číslem 2500 pozitivních pacientů s „Čínskou virózou“. A pacienti dle médií přibývají. Telenovely budou mít novou sakra dramatickou zápletku! Možná do toho vstoupí kouzelník, možná „čínský agent“ s Klinikou tradiční čínské medicíny!? Tak nějak mi je s těmi čísly a bez vojáků na hranicích sympatičtější Rakousko. Racionální odpověď po mně však nechtějte. Když jsem o týdny později seděl na louce sjezdovky Zlatník a koukal na lesy Lysé hory, vzpomínal jsem na dny, kdy mne tady učili lyžovat. Tátu to stálo nejednu láhev Rumu, jak s oblibou říká. To tady bylo ještě hodně „rudo“ (nikoliv hodně Apačů). A nyní, hranice zavřené a četné osoby nám vyhrožují, že tomu tak bude následující měsíce až roky. Špatný sen? Nebo hodně nepovedený (sr…idní) díl telenovely?

Podvečer na Zlatníku. Davy jsou pryč. Nalepím pásy a stoupám po sjezdovce na Papežov. Jak příhodné! Dnešní výstup je pro mne hlavně hluboká vzpomínka na místní okolo jezer Como a Maggiore v Severní Itálii, jejichž život je vlivem „Čínské virózy“ výrazně omezen. Vybavuji si četné usměvavé obličeje místních postarších, kteří už dopoledne sedí v „Baru“ nad sklenkou vína, dokonalého šálku Espressa a rozprávějí s otevřeným srdcem o životě. Měl jsem to ze západního Rakouska nedaleko. A tak nějak přirozeně jsem si tento kout Itálie oblíbil. Možná se i jednou naučím italsky! V batohu si s sebou nesu právě nějaké italské pochutiny, abych pod vlivem všech těch událostí byl v myšlenkách s místními lidmi. Když se od místních dozvíte, že soukromé nemocnice o pacienty s „Čínskou virózou“ nemají zájem a lokální státní nemocnice jsou více jak mizerné a kapacitně nedostatečné, nemáte z toho dobrý pocit. O to více jak lékař chápete, že kvalitní státní zdravotnictví je něco, co by si občané neměli nechat vzít. Vím, nepomůžu jim tady nijak takto. Nicméně popřemýšlet o některých věcech trochu ze široka má občas docela smysl. Výstup ubíhá rychle. Mění se počasí a přichází oblačnost, vítr a je citelně chladněji. U betonové mohyly (1.323 m) stojím v podvečer zcela sám. Lysé hoře by více slušel tradiční vrcholový kříž. Bezručova chata je již zavřená. A ze Zátopku mi zapůjčí skleničku. Na co?

Posadím se do závětří verandy chaty Zátopek na lyže podobně jako na alpském zasněženém svahu a postupně vytahuji italské pochutiny z batohu. Salám Mortadella a Mignon, „český“ parmazán Gran Moravia a pečivo k tomu. A k čemu ta sklenička? Na Aperol Spritz! Vytáhl jsem s sebou jak Aperol, tak Prosecco Doc a perlivou minerálku (místo sody). Pomeranč nemohl chybět! Dolce Vita! Vy tam v Itálii držte se! A ty tati bojuj… To Espresso by nemohlo chybět! Na vařiči v Moka konvici stylově od Alessi chutná zlatá Lavazza téměř stejně dobře jako na břehu jezera Maggiore nebo v zapadlé vesničce mezi kopcemi Val Grande. Mám nějaké svršky navíc. Není mi tak zima. Nikdo nikde. Až zapomenete, že jste na Lysé hoře, kam každý den proudí nekonečné davy a připadám si skoro jako na zápraží alpské chaty. Nicméně mám tu alpskou krajinu Beskydy nenahradí, ač je mám velmi rád a jsem tady doma. Měli bychom mít i pod vlivem „Čínské virózy“ oči otevřené, abychom o ty Alpy nebo šálek Espressa v Itálii nějak nepřišli. Nastal čas piknik pobalit a vydat se na cestu domů.

Na příjezdové cestě už je manšestr. Žádná stopa. Kdyby věděl ten náš beskydský medvěd, co s sebou mám, tak si na mne počíhá! Chápu jej však, raději vyčká na pražskou pochoutku!  Poslední oblouky a jsem v údolí. Pro medvědy hranice neplatí… A nemají obavy ani z těch vojáků…

15. března 2020

Foto galerie:Podvečer na Zlatníku. Davy jsou pryč. (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SENalepím pásy a stoupám po sjezdovce na Papežov. Jak příhodné! Dnešní výstup je pro mne hlavně hluboká vzpomínka na místní okolo jezer Como a Maggiore v Severní Itálii. (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEVýstup ubíhá rychle. Mění se počasí a přichází oblačnost, vítr a je citelně chladněji.  (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEKarlovský pramen pod Lysou horou... (Na jednu stranu vtipné..., na stranu druhou stranu to tady zanechalo prase...!) (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEU betonové mohyly (1.323 m) stojím v podvečer zcela sám. Lysé hoře by více slušel tradiční vrcholový kříž.  (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEVybavuji si četné usměvavé obličeje místních postarších, kteří už dopoledne sedí v „Baru“ nad sklenkou vína, dokonalého šálku Espressa a rozprávějí s otevřeným srdcem o životě. (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEPosadím se do závětří verandy chaty Zátopek na lyže podobně jako na alpském zasněženém svahu a postupně vytahuji italské pochutiny z batohu. Salám Mortadella a Mignon, „český“ parmazán Gran Moravia a pečivo k tomu. A k čemu ta sklenička? Na Aperol Spritz!(hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SETo Espresso by nemohlo chybět! Na vařiči v Moka konvici stylově od Alessi chutná zlatá Lavazza téměř stejně dobře jako na břehu jezera Maggiore nebo v zapadlé vesničce mezi kopcemi Val Grande. (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SENikdo nikde. Až zapomenete, že jste na Lysé hoře, kam každý den proudí nekonečné davy a připadám si skoro jako na zápraží alpské chaty. Nicméně mám tu alpskou krajinu Beskydy nenahradí, ač je mám velmi rád a jsem tady doma.(hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SEAutor (hi res)

foto by © Tomáš Obtulovič, Nikon N1, J5, iPhone SE

Tomáš Obtulovič   [úpravy] 09:29 08.06.2020Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Myší kožíšek, 9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (144529)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Prjatlca 6a Križevska Vas
Prašičja Gripa 5b Vranja Peč
Vranja 6b+ Vranja Peč
Zeko 6a Vranja Peč
Pikapolonca 5b Vranja Peč
Nově komentované:
21 Days 10 Frankenjura
Skočná 8/8+ Rudice
Hary Lotr 8A Sněžník
Aspilasti 7C+ Bahratal
The Crucible 5.12c Red River Gorge

 Nově v diskusi:
Re: Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Re: Merino - nadměrné velikosti | Re: Průvodce | Re: Merino - nadměrné velikosti | Re: Merino - nadměrné velikosti | Merino - nadměrné velikosti | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Re: Chamonix | Re: Svatošky - Zámek |

 Nové komentáře:
šikula | Re: hatefrst:) | Re: hatefrst:) | Re: Video | Re: Video | Skutečně nejvyšší | Re: Video | Obsažné a kvalitní | Re: Video | Video |

 Kde to vře:
Adam Ondra #73 (75)
Video: Tobogán 7+ UIAA, Ludvíkov (54)
Video: Robyn Erbesfield dává v 56 letech boulder za 8A (40)
KOLEMskal (37)
Pád horolezce v oblasti Rabštejnu v Jeseníkách (30)
Adam Ondra #72 (20)
Nejvyšší umělá lezecká stěna na světě vznikla v Kodani (15)
Horolezecký podcast Jana Čaje Šálka s Pavlem Johny Jonákem atd. (8)
ČP v lezení na obtížnost Jablonec nad Nisou (4)
Valná hromada ČHS 2020 (2)

 Nově v inzerci:
Vltavska zula - pruvodce | Péřové botičky | La Sportiva Miura 35 | Karrimor Jaguar 70-95 | Ocun paddy incubator | doména | Bergell cca20-27.7. | Hamaka | La Sportiva Cobra 41,5 | La sportiva solution |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 2631 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1122 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 13262 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1754 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.