LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Horolezec nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
Petrohradské PADání 2020 (17.04)
SP Wujiang (18.04)
SP Chongqing (22.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12660
2.Jungling 11622
3.Volf 11605
Bouldry:
1.Stráník 11728
2.Stráník 11000
3.Jungling 10825
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Skopec 7070
3.Nikita 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4812 lezců
803511 cest
Nové přelezy:
Last Minut Xc
Wayback Ma 8A
Lesní šlem 8A
Zvrácenej 8A
Život, Ves 9
Nagano 7C
Čikuma 7C+
Anfang Ein 8A+
The Big Ha 8A
Kozel 9

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

BOULDER KOLOTOČ 2004

Přestože minulý rok Jarda avizoval, že další ročník se již neuskuteční, k veliké radosti všech se tak nestalo a v sobotu 3.1.2004 se Boulderkolotoč opět roztočil na plné obrátky.

Prezentace závodníků skončila v devět hodin a kolotoč se začal pomalu rozjíždět. Pohledem na kvalifikační bouldry se některým závodníkům dělalo trochu nevolno a to i přesto, že každý boulder měl dvě varianty - těžší a lehčí. V lehčí variantě bylo možno k postupu používat libovolné chyty a stupy, ale chyty měly podstatně menší bodové ohodnocení než tomu bylo u varianty těžší, kde se mohly brát pouze vyznačené chyty. Mnohdy tedy bylo lepší pokusit se o dosažení prvního chyty v těžší variantě než lézt tu lehčí. Celé závody byly tedy také trochu o taktice, ale kdo chtěl vyhrát musel již předem na lehčí varianty zapomenout. Závodníkům se neulevilo ani po té, co před jejich zraky Jarda obě varianty všech bouldrů předlezl. Trochu se nám i zdálo, že si Jarda schválně vymýšlí pro svojí exhibici trochu těžší způsob přelezení, než by to ve skutečnosti šlo, aby závodníky ještě více zmátl a znervóznil. Jarda smozřejmě přelezl všechny bouldry bez zahávání, ale bylo vidět, že to bude tvrdý oříšek.


Nelly Kudrová v první kvalifikační cestě


A byl! Kvalifikační bouldry se totiž nikomu ze zůčastněných nepodařilo dát na první pokus (za ten bylo dvacet bodů navrch) a jen Ondra Beneš si sáhl na všechny jejich topové chyty. V prvním bouldru si téměř všichni vylámali zuby na posledním (třetím :) kroku, kde bylo nutno ustát hladkou strukturu proti nevelkému bočáku. Druhý boulder byl spíše technický a jeho obtížnost spočívala v navalení se na nohu, držíce se při tom za hranu, a šáhnout si pro top v poklopené stěnce. Ve třetím bouldru končili téměř všichni na stejném míště -  a to místě bez chytů, kde pomohla snad jen veliká vůle a víra. Ti co jí něměli v tomto místě boj vzdávali, ostatních pár nadšenců se piď za pídí odtlakem soukalo výše a výše k nebi. Čtvrtý boulder vyžadoval od závodníků výjimečně spíše hrubou sílu než vyvinutou mozkovou kůru.


Jana Stehlíková ve druhé kvalifikační cestě


Holky lezly na stejných bouldrech jako chlapi a z celkového počtu čtrnácti startujících závodnic postupovaly do finále čtyři. Kluků postoupilo do finále dvanáct.

Následovala krátká přestávka, kterou pořadatelé využili k přípravě finálových cest. Před samotným finálem předvedl Jarda opět přelezení všech bouldrů a sklidil za to veliký potleska a dokonce se z davu ozývaly výkřiky: "Jarda je nejlepší! Jarda je vítěz!". O vítězi však měli rozhodnout teprve následující minuty.


posilnění před finálem


Nejprve přišly na řadu holky. První finálový boulder (traverz) měl topový chyt na stejné výškové úrovni jako startovní, ale vzdálenost mezi nimi bylo nutno překonat obloukem v horní části stěny, kde se všelijak balancovalo a přepadávalo z jednoho koutu do druhého. Druhý boulder byl spíše silový po větších chytech, přesto a nebo právě proto, se v něm holky potrápily hodně.

Po přestavení bouldrů, tedy lépe řečeno jejich ztížení, přišli na řadu chlapi. V traverzu to někteří závodníci zkoušeli spodem, buď aby si tak ušetřili většinu kroků, a nebo si prostě nevšimli, že cesta vede ve skutečnosti horem. Výsledky tohoto snažení nebyly nakonec většinou nijak oslnivé, zato pro diváky to byla báječná a napínavá podívaná. V druhém bouldru se mnozí věšeli za nástupový chyt všelijak za nohy, ale těm kterým se první dva silové kroky podařilo překonat již na cestě k topu většinou nic nebránilo.


zleva Nelly Kudrová a Katka Chudobová v posledních dvou finálových cestách


A následovala další přestávka na postavení posledních dvou finálových cest. Obě tyto cesty byly po dost malých chytech a jedna opisovala dokonce kolečko. Také se z ní závodnicím a hlavně závodníkům pořádně zamotala hlava - jako na kolotoči. Chlapi totiž meli hned ve druhém kroku velice obtížný přešah z tupé hrany na struktuře do vzdálené boule. Jediný, kdo se dostal dál než na tuto bouli byl Ondra Beneš. Předvedl neuvěřitelnou bojovnovst a do topu cesty (vlastně opět na start) mu zbýval jeden krok.


Jirka Šimandl v nejtěžším kroku za tupou hranu


Pak už následovalo jen vyhlášení vítězů a předání pěkných cen. Nunto podotknout, že Jardovi se cesty, snad až na ten jeden finálový boulder, povedly na jedničku s hvězdičkou. Podle nadšených tváří závodníků a přihlížejících se závody zřejmě všem moc líbily a Jarda, Jehla, Jardovo žena Bára, Jardovo táta Jarda a spousta dalších pomocníků a organizátorů si za ně zaslouží velkou pochvalu a dík.

A dík patří i těmto sponzorům:
FEIDAL, HUDY Sport Teplice, Luna Rossa, Top Ropezleva Ondra Beneš, Karel Černý a Libor Hroza na bedně


 VÝSLEDKY BOULDER KOLOTOČE 2004

Hop   [úpravy] 05:38 08.01.2004Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Další fotky05:50:05 08.01.2004
Další fotky se objeví v následujícívh dnech ve fotogalerii.
 hopodpovědět 

 Super závody!08:25:45 08.01.2004
Kolotoč se mi zdá čím dál lepší, prostě super závody, parádní bouldry a skvělá atmosféra. Jen Jarda letos "krapet" přitvrdil. Finále bylo už od pohledu nářez a pozorovat borce, jak bojují leckdy o 3. chyt, bylo docela zajímavý, přesto se našli i tací troufalci, kteří si troufli topnout:) Doufám, že se příští rok kolotoč opět roztočí.
Bídaodpovědět 

 beee13:58:43 08.01.2004
Beeee, vy jste smíchali kluky a holky dohromady. Takhle nejsem 5., ale az 44. Beeee, ja to reknu mamince.
Zuzaodpovědět 
 Re: beee11:04:33 12.01.2004
Neboj, svym fanouskum ses vryla nesmazatelne do pameti.
Vlada\v{S}.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Zesta
 Databáze cest:
Všechny cesty (142035)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kananejské Země VII Skály U Doks
Vypuštění Holubice VII Skály U Doks
Světlo A Stín III Rájec - Ptačí Stěny
Wayback Machine 8A Labák - Pravý Břeh
Halka VIIa Tisá - Hřebenové Věže
Nově komentované:
Kačák 7- Srbsko
Pravá Hrana Varianta 7A Vyhlídková Skála
Odpolední 4 Helfštýn
Vychytaná 6C Váňův Vrch

 Nově v diskusi:
Re: Víkend | Re: Víkend | Re: Víkend | Re: Víkend | Re: Víkend - hoši nikam! | Re: Víkend - hoši nikam! | Re: Víkend - hoši nikam! | Re: Víkend - hoši nikam! | Re: Víkend - hoši nikam! | Re: Víkend - hoši nikam! |

 Nové komentáře:
Chs je jako Babis | Re: megatalent | příjezdová cesta | Re: A to se vyplatí | Pecka! | Mělo by to končit slovy... | Pekne, diky! | Re: A to se vyplatí | A to se vyplatí | Re: Podpora Chs |

 Kde to vře:
Vrtulník zachraňoval "nelegálního" skialpinistu v Krkonoších (76)
Nová pravidla pro pojmenovávaní nových cest (65)
Postarají se netrpěliví horolezci o rozšíření pandemie COVID-19? (52)
Lezci sevření v karanténě? (24)
Omezení lezení v Moravském krasu (15)
Česká stopa v mezinárodních ledolezeckých soutěžích sezóny 2020 (10)
Olympijské hry v Tokiu mají začít 23. července 2021 (10)
Průvodce Hřebeny (9)
Adam Ondra: Road to Tokyo #58 (7)
Video: nejdelší islandská vícedélka (4)

 Nově v inzerci:
Nekdo na lezeni 9-12.4 | Boty Asolo Elbrus GV, 45 | Stan Pinguin Sigma6 | batoh DAKINE HeliPro18 | Batoh Boll Raven 25-29 | Batoh Deuter Walker 24 | Hory | Jižní Morava | Kámoš | Dámská bunda |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 902 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 462 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 4961 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 738 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.