LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
The Push: příběh Tommyho Caldwella
Mastermind: nová kniha o mentálním tréninku pro lezce
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází

Závody
LezeTop Cup 2017 (25.11)
Písecký pavouk (26.11)
Vánoční slánská pohoda (02.12)

Žebříček
Cesty:
10.Reich 11029
11.Fajkoš 10991
12.Vopatová 10834
Bouldry:
10. 10125
11.Švec 9975
12.Mlejnek 9956
Hory:
2.Coubal 6441
3.Šuraba 6358
4.Sika 5570

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4378 lezců
661778 cest
Nové přelezy:
Mazec 8A
Hrachová K 7C+
Bouře A Vz 8A+ tr
Alba 7c
Amalthee 7b+
The Kid 7c
Ishmael 7C+/8A
La Ley Sec 7b
Twin Peaks 7c+
Lazuret 8b

Stěny
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
Boulder Hluchák - Šumperk
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová

Prodejny
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
HUDYsport - České Budějovice
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp trochu jinak

Druhý zářijový týden jsme s Jirkou Šimandlem strávili v Ospu společně s dalšími kamarády, dětmi, rodiči, praprarodiči... . Počasí bylo přesně v té podobě, která byla ideálně vhodná pro lezení a zároveň nebránila každodennímu cachtání v moři.
    V posledních letech každaý, kdo vyrazil do Ospu, hned o tom napsal. Díky tomu snad každý zná názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Takových článků už bylo dost a přitom ani jeden z nich, alespoň co já vím, nepopsal skvělou lezeckou hostinu, ke které Osp přímo vybízí. Pravda, kdo bude chtít zasednout ke stolu, bude muset trochu potrénovat, ale na druhou stranu, kdo přijel kvůli Miší peci, netrénovaný být ani nemůže.
    Už, když jsem loni zavítal do Ospu poprvé, hned mě upoutala Velika stena přímo nad vesnicí. Průvodce prozradil, že i v ní vedou cesty. Podle barvy skály se dalo poznat, že jde o silně převislou skálu, která se až v horní třetině mění v šedivou kolmou zeď. Na úpatí stěny v místě, kde je stěna nejvyšší, je skrytá obrovská jeskyně se zamřížovaným vchodem do podzemí. Podzemí je součástí rozsáhlých krasových prostor, které sahají desítky kilometrů do vnitrozemí. Občas se stane, že při rozsáhlých deštích se z podzemí začne valit voda, která se potom dál žena velikým korytem dolů do vsi. Při kraji jeskyně byla vybudována vysoká zeď, něco jako hráz. Nevím, zda sloužila jako hráz anebo jako ochrana vesničanů, když se při tureckých nájezdech do jeskyně schovávali. nicméně dojem z jeskyně je obrovský a depresívní. Z šera se nese černá klenba s krápníky a ztrácí se kdesi vysoko nad zakloněnou hlavou. Z mnoha míst kape voda a vytváří neveselou zvukovou kulisu. A z pravého okraje by měly vést dvě nejzajímavější cesty, Črna burja a Magična goba. Jištění vidět pořádně není a odvahu člověk rychle ztrácí. Jediný, o kom jsem zaslechl, že se pustil do Črne burji, měl být Marcel Toman. Cestu s dvěma úseky za 7c, třemi za 7b a jedním za 6c vylezl OS a údajně byl nadšen. Jinak nikdo.
    Letos jsme s Jirkou uvažovali o pokusu hned od počátku pobytu. Stěna je to první, co člověk vidí po probuzení a poslední, na co myslí před zalehnutím. Poslední den před odjezdem jsme se do ní vydali. Z kempu po pohodlné cestě za patnáct minut pod stěnu. Na místě se každý po svém vypořádá se svými dojmy. Já se snažím jeskyni nevnímat a Jirka se dobrovolně nabízí k přelezení první délky. Jen aby už byl pryč. Oba tiše doufáme, že jištění v cestě bude stejně tak bohaté, jako v jiných částech Ospu a že nás nečeká výlov našich zakrnělých morálových dušiček. Nebudu vás napínat. Cestu jsme přelezli za čtyři a půl hodiny včetně drobné nehody se zaseknutým batohem o jeden štand níže, než jsme se zrovna oba nacházeli. Vylezli jsme ji takto:
1. a 2. délka - 6b+ a 7b - nástup z horního kraje hráze při jejím pravém kraji obloukem zprava doleva, první štand je v koutě u stromku, pak už se nedá zablodit, první Jirka OS, Jarda s batohem na zádech s jedním odsednutím s horním lanem. Závěr: při spojení těchto dvou délek v závěru velmi táhne lano, nevynechávat první štand, batoh na zádech v převisech se nedoporučuje!
3.délka - 6c - z pohodového štandu pohodová, téměř kolmá délka, Jarda OS, Jirka TR.
4.délka - 7b+ - začíná jít do tuhého, lezení hlavně po poličkách, Jirka OS, Jarda TR.
5.délka - 7c - největší dach, krápníky a poličky, Jarda AF s jedním odsednutím, Jirka TR, Jarda po návratu pro zaseklý batoh znovu TR.
6. a 7.délka - 6b a 6b+ - kolmé lezení, změna tempa, Jirka AF, Jarda TR.
Slanění asi 150 metrů vpravo řetězy. Stačí jedno šedesátimetrové lano. Lze i sestoupit směrem na Itálii.
    Z jištění jsme měli zbytečné obavy. Tolik železa jsme ještě neviděli a každý štand byl z bytelného kovového kruhu na dvou řetězech na dvou hácích a kolem arzenál dalších ok a nýtů. Krásné lezení s úžasnou expozicí, prostě paráda. Klasifikace  nadhodnocena, 7c za 7b, 7b za 7a a podobně. Ovšem poslední délka za 6b+ zcela opačně skoro za 7a. Nebo jsme už nemohli. Kempař nám pochválil čas, ale spíš byl rád, že nás nemusí zachraňovat. Prý se do stěny občas vydají nějací koumesové, do večera nejsou nahoře a pak se pro ně musí organizovat záchranná výprava. To ale jistě nebude váš případ, až se do stěny vydáte sami, což vám určitě doporučujeme.
    Sousední Črna burja bude určitě ještě zajímavější, hned na nástupu se uhla více doleva a pak už se vinula jen o pár metrů vedle nás. Rovněž oplývala spoustou nýtů.
    Víme, že jsme nepodnikli žádný obrovský výstup. Hlavně jsme chtěli, aby ostatní neměli z těchto cest zbytečný respekt a v klidu se do nich pustili. Stojí to za to.

Jarda Maršík   [úpravy] 12:59 22.09.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Průvodce
Jak Jarda píše, hodně lidí v Ospu už bylo, nebo tam dokonce často jezdí a někdo vytvoří i zdařilou reportáž. Ale jiní tam ještě nebyli a neznají názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Byli zase jinde a někteří napsali nejen pěknou reportáž ale nakreslili i průvodce, nebo alespoň zadali nějaké pěkné cesty do databáze cest na těchto stránkách, pro ty, kteří neznají tamnější cesty a rádi by se tam vypravili. Prosím proto všechny, kdo jste navštívil nějaku lezecky zajímavou oblast ( a zvláště pak Osp, Buoux, Massone, Ceredo... ) načrtněte nákres na kus papíru + něco slov k cestám a oblasti, nebo si můžete dát i víc práce a použít program Corel Draw ( nebo jiný vektorový kreslič ) a nákresy mi pošlete na mail. ( O poštovní adresu pište také tam ).

Jako vzor bych chtěl uvést Jirku Siku, který udělal už obrovský kus práce. Nemusíte kreslit tolik průvodců jako on, ale za alespoň jeden z pěkné oblasti, kterou jste navštívili Vám budeme všichni vděční a Vy zase budete rádi za plánek oblasti, který nakreslil někdo jiný. Já myslím, že by to mohlo dobře fungovat.
Zapsal: Luky, 01:25:10 23.09.2001
 Pruvodce jiz jsou v el. podobe
Pruvodce v el. podobe na ruznych sitech uz davno jsou. Ceredo treba na planetmountain.co, Osp bych taky nasel, Buoux jsem taky videl a Massone by stalo za naskenovani ze stare Montany (jenom kdyby tam nekdo doplnil tu furu novych cest v nejhornejsim sektoru). Kotli zdar.
Zapsal: Emkáčko, 17:46:34 01.10.2001
 NjSNZheB
9AD7w3 Awesome article post.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: dOHIipAFbscmjCXAz, 02:34:06 20.12.2013
 cynzAbfnfmJ
Fp3DU9 I appreciate you sharing this post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: ISeAxmoGXjzZ, 05:33:39 20.12.2013
 CmXIgQRC
9ctAv8 Very informative blog article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: RkuDxPJjQ, 01:22:04 18.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Matterhorn v Srbsku
 Databáze cest:
Všechny cesty (123620)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Maramao Perche' Sei Morto 6c Lumignano
Vade Reto 6c Lumignano
Mina Vagante 6b+ Lumignano
Ciao Gianni 6c Lumignano
Mistr Hroší Kůže 6B+ Skály V Údolí Černé
Nově komentované:
Cesta S Lanem 7- Potoční Kameny
Sezame, Otevři Se! 7C Holštejn
Red Point 6a Noriglio
Forza Italia 6c Noriglio
Facile Ma Non Troppo 6b Noriglio

 Nově v diskusi:
Re: odsedka | Re: Maltatal | Re: Praha 4, 10 sportovni masáže | Praha 4, 10 sportovni masáže | Re: Kompenzacni cvik | Re: Kompenzacni cvik | Re: Kompenzacni cvik | Re: Kompenzacni cvik | Re: Kompenzacni cvik | Re: Kompenzacni cvik |

 Nové komentáře:
cesta | MPM je myslím dobrý příklad jak by to mohlo vypadat | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Řev | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: Dobře ČHS - a ted k veci | Re: narcistická osobnost | Re: Zlatej papír |

 Kde to vře:
Chceš něco vědět o ČHS? Odprejskni! (126)
Dětské závody v lezení na rychlost a obtížnost SAMBAR KIDS CUP (57)
Video: Petrohradské padání 2018: bude to ještě bouldering? (29)
Pivní bouldrové závody Ultra Ant 2017 (14)
Iva Vejmolová dala své třetí 8c (14)
Flash Wall Climbing Maraton (12)
Bor Bouldertopo 2018 (9)
Video: opravdu vysoký kampus (6)
Miro Peťo: prvosjezd Ušby na Kavkaze (5)
Jižní Ušba (4710m) (3)

 Nově v inzerci:
Hrazda posilovací MAGNUS POWER 6+ úchopů | Prodám dětské lezečky 32-33 | scarpa Flash Eco 295 | Péřový spacák Warmpeace viking 300 | Mačky Austrialpin | Skialpy Scarpa Typhoon | Skialpy Dynafit TLT5 | Skialpy Dynafit | Skialpový set BlackDiamond | Triop Capoeira Ice |

 Anketa:
Děláte přeskoky na skalách?
 Ne 
 715 
 Občas 
 515 
 Ano 
 485 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.