LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Gravitace je sviňa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
Hudy boulder cup 2018 (17.02)
ČP bouldering Jablonec (17.02)
AIX Ádr Boulder Session 2018 (24.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13978
2.Konečný 11843
3.Pail 11550
Bouldry:
1.Stráník 11475
2.Ondra 11450
3.Jungling 11000
Hory:
1.Coubal 6441
2.Šuraba 6358
3.Nikita 6157

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4393 lezců
668427 cest
Nové přelezy:
Blitzkrieg 7b+
La Mala L1 7c
L' Homme A 8+/9-
Taipan 8A
Létající P 7C+
Tendon 7C+/8A
Tlustej Ta 8A+/8B
Hipotermia 7c
La Canalet 7c+
Big Game 8A/8A+

Stěny
SOU technického - Frýdek-Místek
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště
Boulder centrum VUT v Brně - Brno

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp trochu jinak

Druhý zářijový týden jsme s Jirkou Šimandlem strávili v Ospu společně s dalšími kamarády, dětmi, rodiči, praprarodiči... . Počasí bylo přesně v té podobě, která byla ideálně vhodná pro lezení a zároveň nebránila každodennímu cachtání v moři.
    V posledních letech každaý, kdo vyrazil do Ospu, hned o tom napsal. Díky tomu snad každý zná názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Takových článků už bylo dost a přitom ani jeden z nich, alespoň co já vím, nepopsal skvělou lezeckou hostinu, ke které Osp přímo vybízí. Pravda, kdo bude chtít zasednout ke stolu, bude muset trochu potrénovat, ale na druhou stranu, kdo přijel kvůli Miší peci, netrénovaný být ani nemůže.
    Už, když jsem loni zavítal do Ospu poprvé, hned mě upoutala Velika stena přímo nad vesnicí. Průvodce prozradil, že i v ní vedou cesty. Podle barvy skály se dalo poznat, že jde o silně převislou skálu, která se až v horní třetině mění v šedivou kolmou zeď. Na úpatí stěny v místě, kde je stěna nejvyšší, je skrytá obrovská jeskyně se zamřížovaným vchodem do podzemí. Podzemí je součástí rozsáhlých krasových prostor, které sahají desítky kilometrů do vnitrozemí. Občas se stane, že při rozsáhlých deštích se z podzemí začne valit voda, která se potom dál žena velikým korytem dolů do vsi. Při kraji jeskyně byla vybudována vysoká zeď, něco jako hráz. Nevím, zda sloužila jako hráz anebo jako ochrana vesničanů, když se při tureckých nájezdech do jeskyně schovávali. nicméně dojem z jeskyně je obrovský a depresívní. Z šera se nese černá klenba s krápníky a ztrácí se kdesi vysoko nad zakloněnou hlavou. Z mnoha míst kape voda a vytváří neveselou zvukovou kulisu. A z pravého okraje by měly vést dvě nejzajímavější cesty, Črna burja a Magična goba. Jištění vidět pořádně není a odvahu člověk rychle ztrácí. Jediný, o kom jsem zaslechl, že se pustil do Črne burji, měl být Marcel Toman. Cestu s dvěma úseky za 7c, třemi za 7b a jedním za 6c vylezl OS a údajně byl nadšen. Jinak nikdo.
    Letos jsme s Jirkou uvažovali o pokusu hned od počátku pobytu. Stěna je to první, co člověk vidí po probuzení a poslední, na co myslí před zalehnutím. Poslední den před odjezdem jsme se do ní vydali. Z kempu po pohodlné cestě za patnáct minut pod stěnu. Na místě se každý po svém vypořádá se svými dojmy. Já se snažím jeskyni nevnímat a Jirka se dobrovolně nabízí k přelezení první délky. Jen aby už byl pryč. Oba tiše doufáme, že jištění v cestě bude stejně tak bohaté, jako v jiných částech Ospu a že nás nečeká výlov našich zakrnělých morálových dušiček. Nebudu vás napínat. Cestu jsme přelezli za čtyři a půl hodiny včetně drobné nehody se zaseknutým batohem o jeden štand níže, než jsme se zrovna oba nacházeli. Vylezli jsme ji takto:
1. a 2. délka - 6b+ a 7b - nástup z horního kraje hráze při jejím pravém kraji obloukem zprava doleva, první štand je v koutě u stromku, pak už se nedá zablodit, první Jirka OS, Jarda s batohem na zádech s jedním odsednutím s horním lanem. Závěr: při spojení těchto dvou délek v závěru velmi táhne lano, nevynechávat první štand, batoh na zádech v převisech se nedoporučuje!
3.délka - 6c - z pohodového štandu pohodová, téměř kolmá délka, Jarda OS, Jirka TR.
4.délka - 7b+ - začíná jít do tuhého, lezení hlavně po poličkách, Jirka OS, Jarda TR.
5.délka - 7c - největší dach, krápníky a poličky, Jarda AF s jedním odsednutím, Jirka TR, Jarda po návratu pro zaseklý batoh znovu TR.
6. a 7.délka - 6b a 6b+ - kolmé lezení, změna tempa, Jirka AF, Jarda TR.
Slanění asi 150 metrů vpravo řetězy. Stačí jedno šedesátimetrové lano. Lze i sestoupit směrem na Itálii.
    Z jištění jsme měli zbytečné obavy. Tolik železa jsme ještě neviděli a každý štand byl z bytelného kovového kruhu na dvou řetězech na dvou hácích a kolem arzenál dalších ok a nýtů. Krásné lezení s úžasnou expozicí, prostě paráda. Klasifikace  nadhodnocena, 7c za 7b, 7b za 7a a podobně. Ovšem poslední délka za 6b+ zcela opačně skoro za 7a. Nebo jsme už nemohli. Kempař nám pochválil čas, ale spíš byl rád, že nás nemusí zachraňovat. Prý se do stěny občas vydají nějací koumesové, do večera nejsou nahoře a pak se pro ně musí organizovat záchranná výprava. To ale jistě nebude váš případ, až se do stěny vydáte sami, což vám určitě doporučujeme.
    Sousední Črna burja bude určitě ještě zajímavější, hned na nástupu se uhla více doleva a pak už se vinula jen o pár metrů vedle nás. Rovněž oplývala spoustou nýtů.
    Víme, že jsme nepodnikli žádný obrovský výstup. Hlavně jsme chtěli, aby ostatní neměli z těchto cest zbytečný respekt a v klidu se do nich pustili. Stojí to za to.

Jarda Maršík   [úpravy] 12:59 22.09.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Průvodce
Jak Jarda píše, hodně lidí v Ospu už bylo, nebo tam dokonce často jezdí a někdo vytvoří i zdařilou reportáž. Ale jiní tam ještě nebyli a neznají názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Byli zase jinde a někteří napsali nejen pěknou reportáž ale nakreslili i průvodce, nebo alespoň zadali nějaké pěkné cesty do databáze cest na těchto stránkách, pro ty, kteří neznají tamnější cesty a rádi by se tam vypravili. Prosím proto všechny, kdo jste navštívil nějaku lezecky zajímavou oblast ( a zvláště pak Osp, Buoux, Massone, Ceredo... ) načrtněte nákres na kus papíru + něco slov k cestám a oblasti, nebo si můžete dát i víc práce a použít program Corel Draw ( nebo jiný vektorový kreslič ) a nákresy mi pošlete na mail. ( O poštovní adresu pište také tam ).

Jako vzor bych chtěl uvést Jirku Siku, který udělal už obrovský kus práce. Nemusíte kreslit tolik průvodců jako on, ale za alespoň jeden z pěkné oblasti, kterou jste navštívili Vám budeme všichni vděční a Vy zase budete rádi za plánek oblasti, který nakreslil někdo jiný. Já myslím, že by to mohlo dobře fungovat.
Zapsal: Luky, 01:25:10 23.09.2001
 Pruvodce jiz jsou v el. podobe
Pruvodce v el. podobe na ruznych sitech uz davno jsou. Ceredo treba na planetmountain.co, Osp bych taky nasel, Buoux jsem taky videl a Massone by stalo za naskenovani ze stare Montany (jenom kdyby tam nekdo doplnil tu furu novych cest v nejhornejsim sektoru). Kotli zdar.
Zapsal: Emkáčko, 17:46:34 01.10.2001
 NjSNZheB
9AD7w3 Awesome article post.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: dOHIipAFbscmjCXAz, 02:34:06 20.12.2013
 cynzAbfnfmJ
Fp3DU9 I appreciate you sharing this post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: ISeAxmoGXjzZ, 05:33:39 20.12.2013
 CmXIgQRC
9ctAv8 Very informative blog article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: RkuDxPJjQ, 01:22:04 18.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:
Mára Holeček (vpravo) a Zdeněk Hák - Výstup roku s hvězdičkou 2017 na vyhlášení v Liberci
Výstup roku s hvězdičkou 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (124753)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Blitzkrieg 7b+ San Vito Lo Capo
Ellis 7c Baunei
Tendon 7C+/8A Labák - Pravý Břeh
Tlustej Talisman 8A+/8B Labák - Pravý Břeh
Taipan 8A Vesecký Yosemite
Nově komentované:
La Canaleta L2 7c+ Chulilla
Líný Joe 6A Holštejn
Jang 7B+ Holštejn
Heros 7C Tisá Skála U Čáslavi
Antikontakt 8A Labák - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: stan |

 Nové komentáře:
Re: je to těžký | Re: nové gatě | Re: je to těžký | Re: Kras | Srovnání | Re: nové gatě | Re: nové gatě | Překlad je OK | Re: Garantovaná horoškola? | Re: Mládež B |

 Kde to vře:
Vnitřní motivace a lezení (97)
Pirmin Bertle: odmítám shození Meiose z 9b na 9a+ od Adama Ondry (33)
Svieže ovocie na horách? Ochutnajte expedičné balíčky LyoFood (27)
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii (20)
Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash (19)
Adam Ondra vylezl další novou cestu za 9b (15)
Film o rychlovýstupech Kiliana Jorneta na Everest bez kyslíku (15)
Lezení v Poříčí nad Sázavou (13)
Výstupy roku: Mára Holeček se Zdeňkem Hákem a Adam Ondra (11)
Nové topo na Bořeň z Německa (8)

 Nově v inzerci:
Scarpa Spirit3 | Petz Vertex Best | lyže Black Diamovd | Osprey Tempest 40 | Alpy - Bad Gastein | Petz Vertex Vent | Malarone | Jumar Singing rock | Lano Tendon 10,5 | Lezení v Plzni |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 904 
 Akce jednou za měsíc 
 496 
 Akce párkrát ročně 
 527 
 Jen výroční schůze 
 490 
 Co je to HO? 
 626 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.