LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Poslední slova před smrtí: Cvaknu si tu erárku...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
13.Pilka 10645
14.Nyéki 10616
15.Paprsek 10604
Bouldry:
13.Pochman 9850
14.Pail 9650
15.Kratochvíl 9581
Hory:
30.Týčr 2060
31.Píchal 1916
32.Kolek 1889

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652861 cest
Nové přelezy:
The Dance 9+/10-
Solarium 9-
Elise 9
Oase 9-/9
Antiblocki 9+/10-
Arachnide 7c
El Cadufer 7c
Vize Xb
Nuda V Jab 9
Beta Centa 9+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Osp trochu jinak

Druhý zářijový týden jsme s Jirkou Šimandlem strávili v Ospu společně s dalšími kamarády, dětmi, rodiči, praprarodiči... . Počasí bylo přesně v té podobě, která byla ideálně vhodná pro lezení a zároveň nebránila každodennímu cachtání v moři.
    V posledních letech každaý, kdo vyrazil do Ospu, hned o tom napsal. Díky tomu snad každý zná názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Takových článků už bylo dost a přitom ani jeden z nich, alespoň co já vím, nepopsal skvělou lezeckou hostinu, ke které Osp přímo vybízí. Pravda, kdo bude chtít zasednout ke stolu, bude muset trochu potrénovat, ale na druhou stranu, kdo přijel kvůli Miší peci, netrénovaný být ani nemůže.
    Už, když jsem loni zavítal do Ospu poprvé, hned mě upoutala Velika stena přímo nad vesnicí. Průvodce prozradil, že i v ní vedou cesty. Podle barvy skály se dalo poznat, že jde o silně převislou skálu, která se až v horní třetině mění v šedivou kolmou zeď. Na úpatí stěny v místě, kde je stěna nejvyšší, je skrytá obrovská jeskyně se zamřížovaným vchodem do podzemí. Podzemí je součástí rozsáhlých krasových prostor, které sahají desítky kilometrů do vnitrozemí. Občas se stane, že při rozsáhlých deštích se z podzemí začne valit voda, která se potom dál žena velikým korytem dolů do vsi. Při kraji jeskyně byla vybudována vysoká zeď, něco jako hráz. Nevím, zda sloužila jako hráz anebo jako ochrana vesničanů, když se při tureckých nájezdech do jeskyně schovávali. nicméně dojem z jeskyně je obrovský a depresívní. Z šera se nese černá klenba s krápníky a ztrácí se kdesi vysoko nad zakloněnou hlavou. Z mnoha míst kape voda a vytváří neveselou zvukovou kulisu. A z pravého okraje by měly vést dvě nejzajímavější cesty, Črna burja a Magična goba. Jištění vidět pořádně není a odvahu člověk rychle ztrácí. Jediný, o kom jsem zaslechl, že se pustil do Črne burji, měl být Marcel Toman. Cestu s dvěma úseky za 7c, třemi za 7b a jedním za 6c vylezl OS a údajně byl nadšen. Jinak nikdo.
    Letos jsme s Jirkou uvažovali o pokusu hned od počátku pobytu. Stěna je to první, co člověk vidí po probuzení a poslední, na co myslí před zalehnutím. Poslední den před odjezdem jsme se do ní vydali. Z kempu po pohodlné cestě za patnáct minut pod stěnu. Na místě se každý po svém vypořádá se svými dojmy. Já se snažím jeskyni nevnímat a Jirka se dobrovolně nabízí k přelezení první délky. Jen aby už byl pryč. Oba tiše doufáme, že jištění v cestě bude stejně tak bohaté, jako v jiných částech Ospu a že nás nečeká výlov našich zakrnělých morálových dušiček. Nebudu vás napínat. Cestu jsme přelezli za čtyři a půl hodiny včetně drobné nehody se zaseknutým batohem o jeden štand níže, než jsme se zrovna oba nacházeli. Vylezli jsme ji takto:
1. a 2. délka - 6b+ a 7b - nástup z horního kraje hráze při jejím pravém kraji obloukem zprava doleva, první štand je v koutě u stromku, pak už se nedá zablodit, první Jirka OS, Jarda s batohem na zádech s jedním odsednutím s horním lanem. Závěr: při spojení těchto dvou délek v závěru velmi táhne lano, nevynechávat první štand, batoh na zádech v převisech se nedoporučuje!
3.délka - 6c - z pohodového štandu pohodová, téměř kolmá délka, Jarda OS, Jirka TR.
4.délka - 7b+ - začíná jít do tuhého, lezení hlavně po poličkách, Jirka OS, Jarda TR.
5.délka - 7c - největší dach, krápníky a poličky, Jarda AF s jedním odsednutím, Jirka TR, Jarda po návratu pro zaseklý batoh znovu TR.
6. a 7.délka - 6b a 6b+ - kolmé lezení, změna tempa, Jirka AF, Jarda TR.
Slanění asi 150 metrů vpravo řetězy. Stačí jedno šedesátimetrové lano. Lze i sestoupit směrem na Itálii.
    Z jištění jsme měli zbytečné obavy. Tolik železa jsme ještě neviděli a každý štand byl z bytelného kovového kruhu na dvou řetězech na dvou hácích a kolem arzenál dalších ok a nýtů. Krásné lezení s úžasnou expozicí, prostě paráda. Klasifikace  nadhodnocena, 7c za 7b, 7b za 7a a podobně. Ovšem poslední délka za 6b+ zcela opačně skoro za 7a. Nebo jsme už nemohli. Kempař nám pochválil čas, ale spíš byl rád, že nás nemusí zachraňovat. Prý se do stěny občas vydají nějací koumesové, do večera nejsou nahoře a pak se pro ně musí organizovat záchranná výprava. To ale jistě nebude váš případ, až se do stěny vydáte sami, což vám určitě doporučujeme.
    Sousední Črna burja bude určitě ještě zajímavější, hned na nástupu se uhla více doleva a pak už se vinula jen o pár metrů vedle nás. Rovněž oplývala spoustou nýtů.
    Víme, že jsme nepodnikli žádný obrovský výstup. Hlavně jsme chtěli, aby ostatní neměli z těchto cest zbytečný respekt a v klidu se do nich pustili. Stojí to za to.

Jarda Maršík   [úpravy] 12:59 22.09.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Průvodce
Jak Jarda píše, hodně lidí v Ospu už bylo, nebo tam dokonce často jezdí a někdo vytvoří i zdařilou reportáž. Ale jiní tam ještě nebyli a neznají názvy cest v extrémní Mišja Peči zpaměti. Byli zase jinde a někteří napsali nejen pěknou reportáž ale nakreslili i průvodce, nebo alespoň zadali nějaké pěkné cesty do databáze cest na těchto stránkách, pro ty, kteří neznají tamnější cesty a rádi by se tam vypravili. Prosím proto všechny, kdo jste navštívil nějaku lezecky zajímavou oblast ( a zvláště pak Osp, Buoux, Massone, Ceredo... ) načrtněte nákres na kus papíru + něco slov k cestám a oblasti, nebo si můžete dát i víc práce a použít program Corel Draw ( nebo jiný vektorový kreslič ) a nákresy mi pošlete na mail. ( O poštovní adresu pište také tam ).

Jako vzor bych chtěl uvést Jirku Siku, který udělal už obrovský kus práce. Nemusíte kreslit tolik průvodců jako on, ale za alespoň jeden z pěkné oblasti, kterou jste navštívili Vám budeme všichni vděční a Vy zase budete rádi za plánek oblasti, který nakreslil někdo jiný. Já myslím, že by to mohlo dobře fungovat.
Zapsal: Luky, 01:25:10 23.09.2001
 Pruvodce jiz jsou v el. podobe
Pruvodce v el. podobe na ruznych sitech uz davno jsou. Ceredo treba na planetmountain.co, Osp bych taky nasel, Buoux jsem taky videl a Massone by stalo za naskenovani ze stare Montany (jenom kdyby tam nekdo doplnil tu furu novych cest v nejhornejsim sektoru). Kotli zdar.
Zapsal: Emkáčko, 17:46:34 01.10.2001
 NjSNZheB
9AD7w3 Awesome article post.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: dOHIipAFbscmjCXAz, 02:34:06 20.12.2013
 cynzAbfnfmJ
Fp3DU9 I appreciate you sharing this post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: ISeAxmoGXjzZ, 05:33:39 20.12.2013
 CmXIgQRC
9ctAv8 Very informative blog article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: RkuDxPJjQ, 01:22:04 18.06.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text
Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Pravice
 Databáze cest:
Všechny cesty (122107)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ya Agori Mu 7a+ Kalymnos
Kacanovský Křík IXa Hrubá Skála
Tannheimer Revival 7- Tannheimer Berge
Schön, Dass Es Dich Gibt 6+ Tannheimer Berge
Lechtal Blick 7- Tannheimer Berge
Nově komentované:
Le Type De La Taverne Ext. 7b Kalymnos
Alterweg VIIa Weissbachtal
Ručníkový Den 9-/9 Srbsko
Alterweg VIIa Weissbachtal
? 7+/8- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: Foto dne | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: Foto dne | Re: Foto dne | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | 84kg a 8a |

 Nové komentáře:
Re: Pokrok nezastavíš | alpinizmus | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Nikdo mě nemá rad, jsem jak osina v pr..... | Re: Zavádějící titulek | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu |

 Kde to vře:
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (164)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Edinburgh, Británie (27)
Mistrovství světa juniorů 2017 (22)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (17)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (17)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (7)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Margo Hayes: dává druhé 9a+, cestu Biographie v Céüse, FR (5)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)

 Nově v inzerci:
The North Face thermoball micro hybrid vest | cesta je cíl | Lezečky Ocún Stricke-Crest | Meindl rapide gtx | PETZL | bunda COLUMBIA OutDry Ex Reversible Jacket | recepční | Rejvíz 28.9. - 1.10. | Rejvíz 28.9. - 1.10. | ICEBREAKER Mens Apex LS Half Zip,PC.3199Kč |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 461 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 347 
 Alpine Route SVK 
 335 
 Alpine Wall Tour PLN 
 307 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 1363 
 Back to heights CZE 
 292 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 370 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 334 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 321 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 335 
 Humla ESP 
 323 
 Chasing Niagara USA 
 316 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 298 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 311 
 Jugando a Escalar ESP 
 317 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 560 
 Linka nad Rájem CZE 
 318 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 307 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 308 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 290 
 Monviso Mon Amour ITA 
 302 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 294 
 Norge Lysefjord CZE 
 296 
 Obsesja PLN 
 289 
 Obyčajní chlapci SVK 
 281 
 Prohibido escalar ESP 
 311 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 284 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 289 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 294 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 280 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 369 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 278 
 Smím prosit CZE 
 328 
 Spradventure CZE 
 420 
 The Elements CZE 
 300 
 The Eyes of God DEU 
 292 
 The Unknown GBP 
 292 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 296 
 Utečenci do Afriky CZE 
 303 
 W!nteractivity FRA 
 296 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.