LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
ZRUŠENO - Mistrovství ČR bouldering (16.06)
EP mládeže Bruneck (16.06)
Akademické MS Bratislava (20.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13878
2.Konečný 12131
3.Vopat 11449
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Jungling 11000
3.Stráník 10925
Hory:
1.Coubal 6441
2.Skopec 6219
3.Šuraba 6170

Výsledky
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)
ME mládeže Imst (25.05)

Deníčky
4478 lezců
692350 cest
Nové přelezy:
Awaryjna A 9+
Long Mothe 8a+
Princ A Ch 9
Kain Und A 9
Caveman 9+
Boomerang 9
Total Brut Xa
Anakonda 7C
Krieg Und 9-
Libero 9-

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Třeba na sever

Frankenjura 3.díl

Do severní části Frankenjury je to o trochu více kilometrů než do okolí Pottensteinu nebo do jižní části, ale věřte,

že nebudete litovat. Kleinziegenfelder Tal považuji za naprostou frankenjurskou špičku. Na poměrně malé ploše je rozmístěno na 15 oblastí se širokým spektrem profilů, typů cest a obtížností. A k tomu pro oko estéta typické jurské údolí - potok, nějaký ty olše, louky a na svazích smíšené lesy.


Toni Schmidt Wand


Bohužel bude v tomto díle méně doporučených cest, je toho tady tolik, že jsme zatím stihli přelézt jen malý zlomek cest.
Do severní části Frankenjury je lepší jezdit přes Bayreuth. Kus za ním najedete na dálnici směrem na Bamberg. Z dálnice sjedete na Stadelhofen, který minete a pokračujete na Weismainn. Brzy vás v Kleinziegenfeldu přivítají první skály. Sice se na ně neleze, ale na jedné z nich stojí cyklista s vlajkou. Vypadá tak autenticky, že si ho lze splést se sebevrahem.
Po minulém dílu už nemusím podrobně popisovat příjezd a přístup, protože už víte, kde ho hledat. Navíc bude i v průvodcích zde na lezci.


 


Ziegenfelder Wände alias Klinge****

Již od parkoviště uvidíte k jihu a východu orientované stěny. Už při příchodu vás přímo omráčí mohutné stropy. Vlevo jsou 2 cesty Markuse Bocka za 9+, bohužel, často mokré, ale právě díky vodě mají zajímavé krasové struktury. Přímo přes největší stropy byla už po 2. sv. válce vyhákována Weg der Arbeit.


Neuer Weg 6+, Toni Schmid G.-W., leze Štěpánka


V roce 1992 ji RP přelezl Werner Thon a přejmenoval na Space Invader 10+/11-. Vpravo od ní je Raise the Roof 10+ od M. Elsaesera, fotka z ní zdobí titulní stranu jednoho průvodce. Více vpravo je kolem 12 cest od 6. do 9. stupně, pěkné jsou všechny, pomineme-li komín za 3 a hákovačku s 2 kyvadlovými traverzy. Nová cesta Grizzly Power 9 kříží Knack und Back 9- zprava doleva.


Bída


Lichtenfelser Dach***

Na pohled ne příliš vábná a k severu otočená stěna, ale téměř všechny cesty poskytují převislé lezení po dírách a občas technický výlez v 7. až 9. stupni.

Doporučené cesty: Lichtenfelser Dach 8+ (9-) a Ugo Tizzoni Gedenkweg 9- na protažení zad, Löchel Görechel 8- na zabloudění ve výlezu.

Pro případ, že část zájezdu chce ještě něco pokusovat a vám se nechtělo přejet nebo přejít 400 m na parkoviště dále do údolí, je asi 100 m vlevo Leumer Gedenkwand**, na kterém naleznete 8 většinou kolmých cest od 7- po 9-.

Roter Mönch**

Výstupem z roku 1910 se počaly psát lezecké dějiny v tomto údolí. Na Mnicha vede celkem 21 směrů od 3 do 8+, nejvíce je šestek, ale prý nějakých podivně těžkých.

Diebesloch***

V dolní části je několik sedmiček a osmiček, docela pěkný, ale vůči horní části jen průměr. Takže rychle nahoru. Za mokra nic moc, ale zabahněné fixní lano výstup usnadní. Vlastní „Zlodějská díra“ je 12 m vysoký velký převis s jednou kolmou stěnou vpravo. Je orientován k severu, bez lesa, neprší tam, ale na jaře a po silných deštích někdy pláče.  Až na kolmé Bony&Clyde 7 (7+), Ronja 7- a jednu spárovou Alter Weg 6+ je to dachonautika po většinou dobrých chytech, taková tělocvična pro děti.

Doporučené cesty: Ronja 7- a Bony&Clyde 7 (7+) pro potěšení, Jazzy Grooves 7+ a Tales of Mystery and Imagination 7+ pro jedinečnou expozici nad údolím, Quergang 7+ pro pocit kraulu, Lost Innocence 8- pro děvčata (ne kvùli výkonnosti), Kampfei 8 pro pocit, že v těch těžších asi přituhne a taky že jo, ale dejte si je všechny, jsou prostě parádní, nejlepčí je Beavis & Butthead 9-/9, eh, he,ehe, cool, fire, fire...HolzgaurewandRolandfels****

Když se z parkoviště pod Diebeslochem vydáte na druhou stranu údolí, rozhodně neuděláte chybu. Čeká tam na vás pár opravdu krásných cest. Po překonání potoka se přímo nad vámi tyčí stěna Hanfplantage** z plotnovými 6+ až 8-, náročnými na techniku a výdrž na malých chytech.

O 70 m více vlevo se vzpíná impozantní stěna Rolandfelsu vysoká až 30 m. Většina cest se dá lézt za deště, ale některé bývají dlouho mokré. V levé části jsou i nějaké lehčí cesty za 6+ až 7+, ale největšími výzvami jsou dlouhé osmy, Hofnarr 8, Hofer Weg 8 a zejména Die Vollendung 8+, jenž má pověst nejkrásnější cesty celého údolí. Nedávno k nim přibyly Osama, Du Sau! 9/9+ (9) a Carolin Reiber 9-. Všechny komplexně prověří vaše schopnosti, jestliže byl Diebesloch dětská tělocvična, tak tohle je stěna pro dospělé - malé chyty, technika, vytrvalost, triky a občasný runout, proto i o víkendu zde moc lezcù nepotkáte. V pravé převislejší části, někdy nazývané Rondell, jsou nové cesty v 9. a 10. stupni, bohužel často proteklé. Nejlepším obdobím bývá konec léta a záčátek podzimu. Skála zde má v dolní části zajímavou strukturu. Obvyklý charakter je tvrdý boulder na začátku a na konci, mezitím vytrvalost, klíčovová místa často za lišty a sklopené chyty, ne každému se zde líbí.  Novinky: Markus Bock loni přelezl 2 projekty, vlevo od Nullkommanix Respektlos 10 a cestu úplně vpravo, Nashville Pussy 10.

Doporučené cesty: Tahle oblast hodně lidí vyděsí, takže raději nic nedoporučuji:-) Ba ne, hned při první návštěvě jdem do Die Vollendung 8+, Hoffnar 8 jako ukázkových cest pro daný stupeň, do Carolin Reiber 9- (prej kdo dal tak blbej název tak pěknej cestě), Lernpause 9- a Loveparade 9+.

Rote Wand****

Od Hanfplantage doprava je to jen kousek pod Rote Wand. Chvíli trvá, než najdete tu nejlepší stezku ke skále, začíná více vpravo, než byste čekali. Rote Wand je až 40 m vysoká a 80 m široká stěna s 37 cestami od 3+ do 9. Po dešti rychle vysychá, některé cesty opět lezitelné i za deště. Orientována k západu a mírně skryta řídkým lesem. První cestou FBB weg z 20. let minulého století. Dnes je tento málo lezený dlouhý traverz ohodnocen 7- RP. Další přelomovou cestou je Brothers in arms 8 z r. 1980 od místního matadora Klause Bauernschmitta. Spodní část Rote Wandu je kolmá až mírně převislá, horní část mimo travnatého pásu ve středu stěny tvoří převisy s často klíčovými úseky cest. Některé cesty nejsou moc populární, kdo by chtěl po 30 m lezení padat těsně pod slaòákem.  jendou z novějších cest je Bir uzun youlzuluk 9 připomínající hranu paneláku.Mambo Cavalero  9-


Doporučené cesty: Reinhard Karl Gedenkweg 5+, var. 6- na ukončení dne při západu slunce, International Bolt Consporacy 8-, Sportbohrer 9- pro jejich délku, Immer der Nase nach 9 pro pád z posledního kroku.

Altababawand**

50 m doprava od Rote Wandu je „Starý baby stěna“, kolmá až mírně převislá, na pohled zajímavá skála o výšce až 25 m. Orientována je k západu. Ze 16 cest od 3. do 10. stupně vás zaujmou vpravo 4 hvězdičkové cesty za 6+ až 7- a zejména uprostřed Coburger weg 8+, která byla vylezena jako hákovačka po 2. světové válce. Ač je jištěna borháky, můžete si vybrat, zda risknout runout, nebo si vzít vklíněnce.

O kus dál v údolí je odpočinkové parkoviště se stolem a lavicemi, východisko pro další skály.

Holzgauer Wand****

Tak a depka je tady. Pravou část Holzgauer Wandu tvoří 25 m vysoká silně převislá stěna, v které je asi nejvíce desítek v Juře vedle sebe. Průměr kazí jen 4 cesty: spárová(!) Milchstrasse 9+, prakticky nelezený traverz Holzgauer Dach 8, úplně vpravo bouldrová Copa Banana 9- a vlevo od ní Nimue 9-/9. Poslední cestu vylezla jako první Tamara Schlemmer v r. 1990 a má pověst krásné, ale těžké cesty. Dalších 10 cest je za 10- až 10+. Highlander a Nikita od Carstena Seidela jsou prý nejkrásnější cesty za 10- v celé Frankenjuře. O Highlanderovi dokáží Němci vést nekonečné debaty, jestli je to 8a nebo 8a+.


Klíště


Ještě nedávno se Holzgauer Wand  skrýval ve stínu lesa. Ten ovšem před několika lety vykáceli a stěna se otevřela slunci, což díky jižní orientaci může v létě i vadit.
Kdo jezdí do Jury častěji, možná si všiml, že se vymýcením lesa odhalilo spousta skal. Prý to má přilákat k hnízdění ohrožené druhy ptáků, především dravců. Lezcům se to asi nelíbí, ale na některých skalách došlo k dočasným zákazům od 1.2. do 30.6. nebo až 15.7.. Tento zákaz platí i pro střední část Holzgauer Wandu a to mezi cestami Linke Verschneidung po Golem. Přímo v cestě Höhlenweg se uhnízdil sokol stěhovavý  a daří se mu tu. Hnízdo je i hlídáno před vykradači, takže případné lezecké aktivity v době zákazu ochranářům neuniknou. I když občas někdo projde pod stěnou a méně informování jedinci zde napříč zákazu lezli, zůstala ochrana přírody lezcům vstřícná a i letos je zákaz omezen jen na střední část, a ne na všechny skály v blízkém okolí. Proto i do levé části Holzgaueru používejte nový přístup kolem Bauernschmitt Gedenkwandu.

Ve střední části Holzgauer Wandu vede 15 cest od 5+ po 9-. Skála zde není tolik převislá jako vpravo, ale nevýhodou je nedostatek místa pod stěnou, některé cesty je třeba jistit z fixního lana. Pěkné jsou 3 osmy vpravo. Vlevo jsou za rohem 3 cesty za 7 až 7+ v pěkném bílém vápenci, které se smí lézt celoročně.


Toni Schmid GedenkwandDoporučené cesty: Nikita 10-, Highlander 10- jako nejhezčí 10-minusky v Juře, Nimue 9-/9 jako test vytrvalosti, Höhlenweg 7+ pro ověření jídelníčku sokola (fakt doporučuji, než nastoupíte do klíčové výlezové spáry, musíte se „probít“ hromadou trusu, ptačích pařátů a zobáků), Gasp 7 a Trane 7+ pro ověření teorie, že skála je někdy hezčí než cesty.

Bauernschmitt Gedenkwand***

Pojmenováno po Klausi Bauernschmittovi, jehož cesty z počátku 80. let patří mezi místní klasiku, většinou tvrdá klasifikace a trochu méně jištění. Tak stručně - 20 m výška, k jihu a bez lesa, krom nástupu kvalitní děrovaný vápenec, velmi fotogenické.

Doporučené cesty: Handy Dust 9-, Photokante 9- a Macker 8 pro fotografa, co stojí na pařezu pod Toni Schmid Gedenkwandem a naprostou radost z lezení, Krise 7+ a Back to Beginning 8- pro zjištění, že ty kruhy jsou fakt nějak daleko a kroky k nim nějaký těžký, ach, Klausi!

Toni Schmid Gedenkwand***

Až 22 m, jihovýchod, les fuč, od kolmice po řádný dach, od spáry za 4 po převis za 10-, zase velmi fotogenické.

Doporučené cesty: Klausovo klasika Gundis Wunsch 8- (7+), pro veslaře Mambo Cavalero 9- a Hang Loose 8+/9- (doporučuji nástup přes Mephisto), Mephisto 9- pro pocit ublíženosti a otázky typu: „Proč je ten boulder až na konci?“ a na závěr jednu perličku: Höhlenweg 8- (7+) jako cestu, kde to číslo není snad ani orientační, určitě si jí budete vážit.

Das ist alles. Při psaní tohoto dílu jsem se stále nemohl zbavit dojmu, že tento článek vlastně zbytečný, že stačí napsat: “Jeďte tam.“  Pak se kouknu z okna na tu „bílou nádheru“ za oknem, v rádiu slyším předpověď počasí a v momentě jsem rád, že jsem si nostalgicky zavzpomínal a zároveň natěšil na další zájezdy. Snad to na někoho zapůsobí podobně. Únava z běžek je najednou pryč, tak rychle na bouldrovku!

David Chudoba   [úpravy] 07:11 03.05.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 doufam10:10:12 03.05.2005
ze vzdalenost bude duvodem aby se tohle krasny udoli nezmenilo na druhej Weisenstein, kde si clovek pripada jako na Ruzyni. Hezkej clanek, jen aby nevabil davy ...
Jakubodpovědět 
 Re: doufam12:04:01 03.05.2005
No, vzhledem k tomu, ze do 7+ si tam moc nezalezes, tak davy à la Weissenstein zas tolik nehrozi ...

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: doufam12:04:30 03.05.2005
No myslím, že davy nepřitáhne a jestli jo o moc horší než teď to nebude. Navíc je to tam trochu horší se spaním. Vůbec to letos vypadá, že nad tradičními altany se vznáší přízraky ožralé německé mládeže (tenhle víkend nás vypudili z "kuří nohy", tvrdili, že to mají povolené od obce, sice jsme jim to nebaštili, ale volejte na ně německou policii...) a nerudných ochranářů (jeden si to přihasil okolo 22:00 v mega jeepu šajnícím na kilometry daleko zhruba 10-ti halogenama k převisu u malého altánu v zatáčce, kam jsme se uchýlili před řvoucími mládežníky a se slovy: "kajn kemping plac hir" nás nekopromisně vyrazil. Pak si ještě smlsnul na Plzeňácích v malém altánu). Skoro to vypadá, že si naši němčtí přátelé dali závazek: My ty čechy do těch našich kempů naženeme! (Však taky ten pod Bérenama pěkně rozšířili!)
Tomodpovědět 
  Re: doufam12:34:42 03.05.2005
A díky tomu vocasovi jsem pak řídil přez půl jury slušně najebanej. Italové jsou alespoň v pohodě - ikdyž je zakázáno spaní tak je dole cedulka že v případě krajní nouze(když se zvrhne odpolední párty) bude přespání na odpočívadle tolerováno:-)
BBodpovědět 
   Půlnoční závodní dráha... ...tak dojel alkohol13:39:53 03.05.2005
No, taky jsem nebyl zrovna střízlivej, ale tou čtyřicítkou jsme to přeci jen Břéťo zvládli:-)
Lukyodpovědět 
    Re: Půlnoční závodní dráha... ...tak dojel alkohol18:10:28 04.05.2005
Že by Břéťa jel zas svoje rallye při kterým tuhne krev v žilách...:-)))
 Roccoodpovědět 
  Re: doufam10:45:42 04.05.2005
Proc horsi se spanim? V Kleinziegenfeld je kempik ...

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
   Re: doufam10:10:32 30.05.2005
když jezdíš každý víkend do Jury tak spíš pokaždé v kempu? Co je dle tvého názoru cena v pohodě? 7E za osobu a noc?
odpovědět 

 krásnej termín12:03:05 03.05.2005
dachonautika :-)
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: krásnej termín13:35:02 03.05.2005
Nechápu, jak si nad tim můžeš pochrochtávat. Je to germanismus, navíc ještě zparchantělej! Takhle se nám ty štandy, klettergarteny, klémování ráfů, klemkajly, kinderkopfy atp. vymýtit nepodaří.
Papoušodpovědět 
  Re: krásnej termín16:20:01 03.05.2005
Hele papoušku,četl jsem tvé kritiky už i u jiných článků.Na vše máš furt nějaký keci.Ber taky život trochu s pohodou, dej si nohy na stůl a sem tam relaxuj.Myslím že to potřebujěš...
Marekodpovědět 
   Re: krásnej termín16:48:15 03.05.2005
Tady nám někdo nedával pozor (www.lezec.cz/clanky.php?key=3471)! Předepisuji konzumaci masa, froté ručníky, klystýr a aspirin, výplach zaludku a chinin. Pak se to možná spraví, troubo.
Papoušodpovědět 
    Re: krásnej termín19:22:01 05.05.2005
Ty jo, to je fakt sranda psát si s blbem jako jsi ty:)Nejhorší srážka je srážka s omezencem a nikdy mě nenapadlo, že až se mi to stane a srazím se tak to bude tak zábavné.Napiš ještě něco fakt trapnýho, jde ti to a mě to baví:)
Marekodpovědět 
     Re: krásnej termín15:19:32 09.05.2005
Chlape, než začneš žonglovat s blbama, zkus interpunkci. Ďyk
Papoušodpovědět 
      Re: krásnej termín16:01:02 09.05.2005
:-) a pravopys. Taky ďyk. L.
Lenušeodpovědět 
       Re: krásnej termín16:09:58 09.05.2005
Došel Ti Kečup?
Papoušodpovědět 
        Re: krásnej termín16:16:18 09.05.2005
Kecy s měkým mě uráží. Kecy maj bejt tvrdý! Když už v mým věku na něco tvrdýho jen tak nenarazím.

Kečup/a nebudu pozdravovat.
Píše mi teď radši rovnou než přes Lezce. Srábek ;)
Lenušeodpovědět 
         Re: krásnej termín10:42:24 10.05.2005
zato alemám príma bomz! Byl na víkend v Tatrách a pořídil si zas jednu dobrou historku. Hlavní roli v tom kusu hraje jakási Kývalova cesta, jarní sólíčko, mokrej bivak a přebnujelý ego pomlouvaného :-)))) Záhor se prej moh´ posrat. Naposledy byl dotyčný viděn když si na chatě dal pivko schoval si v kuchyni přebytečnou bagáž a zmizel v mlžném oparu. Spíš teda sněhovém mraku. Pak ještě viděli červenou bundu v cestě tak v půl pátý. Do Smokovce prej volali až po půlnoci. Ztráta bezpečáka nebyla časově neomezená. Na chatu se doplazil v poledne a cestu nedolez!
Lenušeodpovědět 
          Re: krásnej termín11:23:16 10.05.2005
A kdy ze se to odehralo???
jan pusodpovědět 
           Re: krásnej termín11:40:42 10.05.2005
předevčírem
Lenušeodpovědět 
            Re: krásnej termín12:48:05 10.05.2005
Zdá se, že je čas na dementi. Nejednalo se o jarní sólíčko a už vůbec ne Kývalovu cestu (jmenovaný snad promine, ale tyhle vraždy nelezu). Byl to kratičký výlet, přiznávám, že s neplánovaným bivakem. Jinak se zbývající informace v zásadě zakládají na pravdě. Dával jsem si v sobotu dopoledne na chatě pivko a byl jsem v Tatrách (a věnoval se zde standardní jarní turistice, obtížností nepřesahující třetí stupeň welzenbachovy stupnice), rovněž nedělní snídaně byla značně posunutá a odehrávala se odpoledne ve Smokovci.
Ztracení bezpečáka tedy zdaleka nebylo tak dramatické, jak je zde popsáno. Osobně mám pocit, že největší problém jsem překonal, když jsem si vyběhal na celý víkend opušťák od rodiny, a za účelem dozoru nad starším dítkem a asistence při koupání kojenců, zajistil pobyt babičky.
Tomáš F.odpovědět 
        Re: krásnej termín18:50:45 09.05.2005
Když už se na to co jsem ti napsal oháníš interpunkcí tak musíš být pěkně v pasti, že?Došli ti trapný hlášky tak ze sebe snažíš udělat chytráka? Třeba se mýlím ale většinou ti co ze sebe dělají chytráky bývají hloupí...
Marekodpovědět 
         Re: krásnej termín18:55:56 09.05.2005
Hele zamotanče, dej mejl a můžeme válčit privátně.
Papoušodpovědět 
          Re: krásnej termín21:39:16 09.05.2005
Ok,proč ne.FilioM@seznam.cz
Marekodpovědět 
         Re: krásnej termín19:34:32 09.05.2005
Došly....
odpovědět 
         Re: krásnej termín19:47:46 09.05.2005
Došly....
odpovědět 
  Re: krásnej termín16:23:43 03.05.2005
No, ona je to taková hezká tradice. Vezmeme-li například ošacení tak:
kabát pochází z italského caba, kalhoty z caligotte, boty z la buote, košile z casula atd. Jak je vidět, Češi běhali po Evropě s nahou ... zadnicí odedávna, nanejvýše ji halili do sukně, odvozené od sukna, které se soukalo. Tož tak. :)
A moravské hantec, to je čistá sudetština :))
dabodpovědět 
  Re: krásnej termín17:25:28 03.05.2005
Nojo, máš pravdu. Je to tak hnusnej germanismus, že mně až pobavil :-)
Pokud se onoho citovanéhgo odkazu týká, ani mi tak nevadí, když jde někdo do klettergarten, ale vadí mi okopávání mrkve na lezecké zahrádce, mein Gott!
Petr Jandíkodpovědět 
  Re: krásnej termín21:07:00 03.05.2005
Papouši, vyjadřuji souhlas s Tebou. Měli bychom v jazyce našem rodném, kurva, pořádek učiniti již. Tak, aby Palacký v hrobě se obraceti nemusil. K návrhu a posouzení jeho předkládám i pár libozvučných jmen nových, namísto starých, těch zpátečníky hojně užívaných a hanbu na nás Čechy pravověrné vrhajících:
1. "jišťodrát" namísto "borhák"
2. "velikopřevislolezení" namísto "dachonautika"
3. "kamenovice" namísto "bouldrovka"
4. "dlaňopotuvysychač" namísto "magnézium"
5. "rychlojisťka" namísto "expreska"
6. "kamenopeřina" namísto "bouldermatka"
7. "vyvrcholiti" namísto "topovat"
nu a "lezecká zahrada" namísto "klettergarten" libůstka má z největších jest.
Mnohé s názvů dalších na jazyk můj se déřou, leč obtížné přesvědčiti o užívání správnosti již řečených, takové, jací Petrové Jandíkové jsou, bude.
Lukyodpovědět 
   Re: krásnej termín21:42:19 03.05.2005
Chtel jsem dat prvopohled a nebo alespon cervenopuntik, ale nakonec jsem zastojakoval u bezpecnozeleza. Sundal si ochranocepec a zvolal: "zatackapevna!"
Jsem pro! Nadhera!
jan pusodpovědět 
    Re: krásnej termín08:48:48 04.05.2005
Jo, s červenopuntíkem souhlasím, ovšem prvopohled zcela a zásadně odmítám, když už od nejstarších generecí všichni vědí, že se říká "z placu"!
A až budu mít náladu, hodím Vám sem několik zajímavých novotvarů, které jsem při překládání oné podivné lezecké hantýrky vytvořil :-)
P.S. Věřím, že mi germanismy v mém příspěvku odpustíte. Já bez nich nemohu být (P.P.S. povšiměte si stavby poslední věty, resp. toho P.S.; germanismus jak prasátko, že?).
Tomáš F.odpovědět 
     Re: krásnej termín09:12:42 04.05.2005
A nebo jako rus z vypraveni meho deda. Dedecek jeden cas ucil Rusku a kdyz rikal diteti, ze "Snicl s kartofelem" maji z nemciny, tak tatinek ditete, co u toho byl (ded byl soukromy ucitel za cara) hlasem bohatyra zlobne zvolal: 'Sto?!?!" To maji urcite nemci od Nas Rusu!!! :o).
Tak, proradni nemci si nase libozcucne kletraky, standy, kindrkopfy a dalsi ponemcili! Hanba jim!!!
jan pušodpovědět 
      Re: krásnej termín12:24:57 04.05.2005
Správně. A mačky z té slovenčiny konečně počeštíme na kočičáky!
dabodpovědět 
       Re: krásnej termín11:41:53 10.05.2005
Hudy@info používá stupací hřebeny. Hezky česky!
Lenušeodpovědět 

 trochu to osolte16:26:41 03.05.2005
Pěkný fota, asi pěkný lezení ale ten článech mohl mít příběh. Když jsem to četl tak to bylo jako kdyby mi někdo vysipal pytel informací a čísel na hlavu.Stačí sem tam přidat nějaký to kurva nebo že to bylo o hubu, mezi to strčit ty 9+ a je to OK..
Tomodpovědět 
 Re: trochu to osolte16:54:20 03.05.2005
Hele, a vodkdy má mít manuál příběh? Ten článek je naopak vynikající, protože v něm Bída necamrá. Jestli si chceš přečíst něco s dojmíčkama, tak si dej do zdejšího vyhledávače slovo "dylýt" a máš haldu článků, cos chtěl.
Papoušodpovědět 
  Re: trochu to osolte18:36:24 05.05.2005
Blá,blá,blá papoušku.Příběh znamená, že je to čitelnější a též potom více zábavnější. Jestli jsi ovšem omezenec a spokojíš se s haldou informací bez příběh tak třeba odleť do teplých krajin......
Tomodpovědět 
   [Erkil Poaróóóó]19:13:04 05.05.2005
"... máte doma akvárko?..." ;o)... dyž to bude pěkný, dlouhý a hodně, hodně ale hodně čtivý budeš to číst a bude se ti to líbit... nespa(?)... tudíž budeš sedět... nespa (?)... tudíž ne tam... nespa (?)... jeď tam a Bída ti ukáže jak moc to je poetický, jak moc je to krásný a jak málo a přitom moc je to o příběhu... ;o)

Hejstinksi jdeme...

Petrodpovědět 

 ..16:49:47 03.05.2005
Ty brdo, a ja myslel ze to vykaceli bysmese rychlejc vopalili a vono to je kuli Falconimu leteckymu koridoru.
Jo a v doporucenych skvostech mi chybi nejvetsi perla severni jury: 'Back to beginning var.' coz je krasna, ctyrhvezdickova (ci s nejvetsi penou)  devina po velmi prijemnych chytech!
Kdo to nezkusi (na prvnim), nedozvi se jak vypada pravej severojurskej zadnebocni vyvrtkokotoul. 
lacoodpovědět 
 Re: ..13:28:13 06.05.2005
Hosi sorry,
ale je az neuveritelne o akych kokotinach sa niektory dokazu bavit ked si na lezcovi kliknem komentare. Temy clankov mate absolutne paradne fakt ze super ale tie komentare totalne od veci. Vo vacsine pripadov nemaju ty ludia co posielaju komentare ani ten clanok precitany!! Napisu tam nejaku svoju storku hodia par nudnych vtipkov...
viliamodpovědět 
  Re: ..12:05:02 09.05.2005
Tak je to vždy.Kdykoli se objeví v komentáři nějaké sporné slůvko,zareagují pseudofilozof a novinář okresního formátu Papouš a samozřejmě jeho nohsled slovíčkář Puš.A spustí lavinu zbytečné diskuze.
petrodpovědět 
   Re: ..12:34:23 09.05.2005
Trénuj vodklepy a nezahnojuj diskusi komentáříkama k nýmandum typu Papouš.
Papoušodpovědět 
   Re: ..12:35:44 09.05.2005
tyy*. Pseudofilosof jsem ja a ne Papous. Ale budu se muset kouknout po nejaky fotce Papousove. Kdyz uz jsem ho nikdy nevidel a prakticky v nicem s nim nesouhlasim, tak alespon at vim jak vypada ten, jehoz nohy sleduju.
jan pušodpovědět 
    Re: ..12:42:05 09.05.2005
jak vypadá papouš? fotka se dá i někde vidět, stačí se pídit. daloko zajímavější je otázka, jak je slyšet - měl jsem již tu čest s touto bájnou bytostí telefonovat - a von je to do telefonu takový zdvořilý spisovný chlapec....
Lukas B.odpovědět 
     Re: ..12:54:01 09.05.2005
Ano. Jsem der Musterknabe, česky vzorouš. Lezce používám jen z terapeutických důvodů.
Papoušodpovědět 
      Re: ..16:27:52 09.05.2005
Bezmála mirek dušín
Lenušeodpovědět 
  alebo ano14:56:40 09.05.2005
keby si toto napisal hocikde kde naozaj zvanim ..., ale ze by mnou odporucana fajne bouldrova devina na Bauernschmitt Gedenkwand*** absolutne nesuvisela s
hore opisanou oblastou Bauernschmitt Gedenkwand*** to sa mi naozaj nepozdava. Zkus a mozno pochopis vyvrtkokokotoul:):)
lacoodpovědět 

 Pár slov15:13:28 09.05.2005
Koukám na počet komentářů a vono to néni o lezení, ale zase o ho... :-) Děkuji všem, co to přelouskali, musí být taky chorý lezením

Omlouvám se za dovětek s běžkami, ale je tu jisté zpoždění mezi napsáním a zveřejněním. Další fotky jsou ve fotogalerii, stačí navolit oblast Frankenjura. Na 2. straně jsou od cesty Kampfei po Trane fotky z popisované oblasti.

Germanizmy: začnu se učit německy a mým cílem bude přitvrzovat do té míry, že celý článek bude v němčině, Eine Simulanten Bande!!!

Příběhy by byly, ale nejdou zveřejnit. Jsou o rapovacím kempu, operování žáhy, vonných tyčinkách, rozjetých vlacích a lesních požárech... Nudný výčet tipů bude pokračovat do nekonečna.

Další díly jsou ve fázi těsně před dokončením, chybí už "jen" získat fotografický materiál, všichni po té zimě nějak moc lezou a loví málo duší. Do měsíce na shledanou.
Bídaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Pohled z Volovky
Mořské oko
 Databáze cest:
Všechny cesty (127321)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hrana S Kořenem V Petřín
Žábovka S Kruhem VII Petřín
Pravá Náhorní Hrana III Hrdoňovice
Stará Cesta I Prachov
Stará Cesta I Prachov
Nově komentované:
Geometrická Obrazec 6+ Srbsko
Prachovské Chrochtání VIIa Prachov
Půtovka 7+/8- Branické Skály
No Počkej VI Prachov
Obecná škola 8- Tetínské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Odpad v lese | Re: Vinari | Re: Hledá se bouldermaka | Re: Hledá se bouldermaka | Re: Odpad v lese | lezky ve Skaláku | Re: Odpad v lese | Re: Odpad v lese | Spani ve Francii | Re: Hledá se bouldermaka |

 Nové komentáře:
Re: spatny borhak | Re: sváča | Re: Závody | Re: spatny borhak | Re: projektovy lezeni je proste stres | Re: sváča | Re: spatny borhak | Re: spatny borhak | Re: spatny borhak | Re: sváča |

 Kde to vře:
Video: Jeden den s Ivou Vejmolovou (57)
Martin Stráník: rozhovor nejen o závodní sezóně (30)
Nabíjecí čelovka Fenix HM50R pro lezce (26)
Adam Ondra má od olympioniků prestižní cenu Gutha-Jarkovského (21)
Tohle se mi přeci nemůže stát! (19)
Jak jsme byli na závodech v Boloni (17)
Vypadlý bh na Čimě v Brné v Ústí nad Labem (15)
Vyjádření pořadatelů boulderzávodů (12)
Český pohár v lezení na obtížnost 2018 v Písku (11)
Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost v Brunecku (ITA) (10)

 Nově v inzerci:
Pinguin Explorer 60l | Dámská bunda HighPoint | KRÁSNÉ KNIHY O HORÁCH A HOROLEZCÍCH | Goretex bunda dámská Bergans | Damske kalhoty rafiki | lezení v pátek nebo v sobotu | lezení Praha | Sobota 23. června | Ztracene lezky | Praha a střední Čechy |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 2047 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 1674 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 1611 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 1557 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 1552 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 1605 
 7 všechny tři díly 
 1750 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.