LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
2. kolo Slánské pohody (22.05)
ME mládeže Imst (25.05)
ČP děti obtížnost Orlová (26.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13878
2.Konečný 12131
3.Vopat 11449
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11400
3.Jungling 11000
Hory:
1.Šuraba 6995
2.Coubal 6441
3.Nikita 6157

Výsledky
ČP obtížnost Písek (12.05)
SP Moskva (21.04)
SP Meiringen (13.04)

Deníčky
4457 lezců
686527 cest
Nové přelezy:
Divadlo Be 7C
Magma 7C
Inspirace 9
Big Gillet 7c
Hradní Spá 10-
Dokončená 9+/10-
Kozel 9
H5N2 8A
Master Sat 8B+
Mastermind 7c+

Stěny
Squash Arena Liberec - Liberec
Cakle - Ústí nad Orlicí
HoSPORT - Staré Hodějovice

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

62 let lezení na Vsetínsku

Šedesát dva let lezení na skalních útvarech Vsetínska

Na začátku letošní skalní sezóny jsem se byl podívat na Čertovy skály u Lidečka a žasl jsem nad návštěvností těchto skal lezci z různých koutů Moravy. Několik lezců se mně ptalo na historii lezení na „Čerťákoch“ a dalších skalách Valašska, a tak v tomto článku krátce připomenu, jak a kdy lezení na skalách ve vsetínském regionu začínalo.


Panenka - skály pod Tisovým v Hošťálkové


Lezení po valašských skalách, ale i po jiných skalních útvarech v naší republice, patří do nevelehorského skalního horolezectví. Jak už vyplývá z tohoto názvu, tato horolezecká disciplína se pěstuje na skalách, které se nenacházejí ve velehorském prostředí a jejich vrcholy nedosahují velkých nadmořských výšek. Nebezpečí ohrožení zdraví a života lezců na skalkách je o hodně menší než ve velehorských terénech, z důvodů mnohem příznivějších klimatických a přírodních podmínek.


Vklíněný balvan na Horních Lačnovkách


V nevelehorských skalních terénech se začalo lézt zhruba od poloviny 19. století, a to zejména v alpských zemích, kde skalní lezení ve velehorách počalo dosahovat takové úrovně, že  předchozí trénink techniky lezení a zacházení s horolezeckým materiálem začal být nezbytnou nutností. Od té doby se datuje původ slova cvičné skály. Na území české republiky se za účelem tréninku do vysokých hor začalo lézt na skalách někdy od počátku 20. století. Výjimku tvořily věže Labských pískovců, Lužických hor a žulové věže Jizerských hor (tam se lezlo už od r.1895). Na těchto skalních terénech  se lezlo ze stejných pohnutek jako na velehorské štíty a byly cílem vrcholného úsilí lezců. Dnes už pojem cvičné skály neexistuje. Lezení po skalách tvoří samostatnou disciplínu horolezectví a jsou zde dosahovány vrcholné výkony, které jsou stavěny na stejnou úroveň jako např. dosažení osmitisícovky náročnou cestou.
První doložené výstupy na Vsetínsku byly uskutečněny za druhé světové války v roce 1943.
Čertovy skály u Lidečka, snáze dosažitelné a dobře viditelné z projíždějícího vlaku či  ještě blíže ze státní silnice, vyvolávaly už po staletí v mnoha lidech touhu po jejich zdolávání.
Ne jinak tomu bylo i u horolezců Z. Záboje, St. Šebíka, J. Chamrada a L. Kafky. Tato čtveřice horolezců přijala odvěkou výzvu Čertových skal a onoho roku 1943  uskutečnila 8 prvovýstupů v této skalní hradbě. Je nutné se zmínit, že výše  zmiňovaní horolezci nebyli z našeho regionu. Pracovali za války ve vsetínské Zbrojovce a  veškerý svůj volný čas naplňovali svou největší vášní – lezením po skalách. Zdolali do té doby ještě nezlezené komíny, dvě spárky a přelezli první krátkou stěnku na vrchol Hladké. Slavná  lezecká čtverka vystoupila na všechny čtyři výrazné vrcholky vystupující z hřebene Čertových skal: na Hladkou, Čertovu stěnu (Čertovicu), Plochou a Kolébku. Z jejich prvovýstupů vyniká co do obtížnosti i expozice cesta ,,Severozápadní spára“ na Čertovicu. Má stupeň obtížnosti 5 a stejný stupeň dosáhli vsetínští horolezci při prvovýstupu až v roce 1949.
V roce 1943 zavítali na Pulčínské skály frýdečtí lezci A. Petřvaldský a O. Ciegler. Tito horolezci byli velmi dobře silově disponovaní, neboť lezli převážně ve vápencových stěnách u Štramberka, a tak jejich nová cesta ,,Jediná“ na Dvojče (klas. 5) v oblasti Pěti kostelů, nebyla pro ně žádným problémem. O rok později Ciegler a ostatní frýdečtí lezci vytvořili na útvarech Pěti kostelů další významné a těžké cesty. Také Z. Záboj a St. Šebík nezaváhali a přispěli cestou ,,Přerovská“ (klas. 5) k otevření Pulčínských skal pro horolezce. Nesmíme zapomenout, že tohoto výstupu se zúčastnil také vsetínský nadšenec a turista D. Misárek.


Západní stěna Valovy skály


Skupina horolezců okolo legendárního lezce Z. Záboje podnikla v letech 1944 až 1945 první vážnější výstupy Valovou skálou. Z těchto výstupů vyniká ,,Převisová“  klas. V/A0 a nádherný výstup západní stěnou - ,,Direttissima“ V/A0. ,,Valovka“ Z. Zábojovi přirostla k srdci, neboť mu svým členěním připomínala strukturu horských terénů. Je potěšitelné, že spolu se Zábojem se u některých cest objevili také vsetínští horolezečtí pionýři a průkopníci D. Misárek a O. Žemlík, nadšení turisté a milovníci přírody, hor a skal. Záboj ve dvojce s Antonínem Veverkou, známým to učitelem, horolezcem a literátem, vylezli ,,Říjnovou“ IV, která byla 2 roky po skonu ,,Antka“, v květnu 1961 přejmenována na ,,Cestu Antka Veverky“.
Na  Horních Lačnovských skalách byly první cesty vylezeny v r. 1953 vsetínskými horolezci B. Machalou a J. Vinarem. Tito lezci přišli na skály od jihu z Lačnova, byli ohromeni jejich nádhernou modelací a vytvořili první cesty do čtvrtého stupně obtížnosti.
Dolní Lačnovské skály byly oblíbeným terénem legendárního vsetínského horolezce Vladimíra Vaculína, který miloval tamní klid, odloučenost a krásnou modelaci stěn. Spolu s J. Goldefusem a M. Životským  ozdobil Dolní skály v letech 1953 – 54 několika prvovýstupy do obtížnostního stupně 5.
Prostřední Lačnovské skály byly horolezecky objeveny vsetínskými lezci P. Šumšalou a V. Neumannem až ve druhé polovině 90 let minulého století. Tato dvojice realizovala v letech 1996 – 97 ve stěnách Prostředních skal 5 prvovýstupů do obtížnosti 5+.
Svantovítovu skálu na Štípě si oblíbil vsetínský horolezec V. Bartoš a spolu s J. Koutným a I. Bernátem tu vylezli v letech 1961 – 62 úctyhodných  čtrnáct cest až po spodní hranici šestého stupně obtížnosti.
První cesty na Havránce a Komíně v masívu kopce Klenova u Bystřičky nejsou přesně časově ani personálně zdokumentovány, ale vsetínští horolezci jich navštěvovali už v 50 letech minulého století a počátkem 70 let zde působil tehdejší horolezecký reprezentant a později trenér  národního družstva  J. Kulhavý.
Parta vsetínských horolezců objevila na svých toulkách valašskou přírodou skalní útvar Medůvku u Valašského Meziříčí a vytvořila zde čtyřkovou Starou cestu. To bylo v padesátých letech minulého století. Později skála upadla v zapomenutí a zcela zarostla v mladé smrkové kultuře. Až r. 1979 znovuobjevil Medůvku pro horolezce výborný jarcovský lezec V. Bystroň a tento útvar byl dá se říci jeho srdeční záležitostí. Má zde na svědomí 7 prvovýstupů.
Na Jarcovské kuli chybí přesné záznamy o prvních prvovýstupech, ale domníváme se, že se na ní lezlo již koncem 50 let minulého století.
Skály pod Tisovým v Hošťálkové rok po jejich horolezeckém objevení zažily invazi tvůrců nových skalních cest. Roku 1989 tady známý meziříčský lezec a autor horolezeckých průvodců V. Skýpala se svými spolulezci vytvořil sedm cest až po horní hranici šestého stupně obtížnosti. V témž roce nezůstali pozadu na těchto věžičkách ani vsetínští horolezci a udělali zde desítku prvovýstupů do šestého stupně. Největší aktivitu z nich projevoval P. Šumšala.
Na drsných pískovcových skalách Vsetínska bylo za šedesát let vytvořeno téměř 500 prvovýstupů až po horní hranici obtížnostního stupně 9. Na tomto místě je nutné připomenout, že nejlepší výkony špičkových skalních lezců světa, kulminují na horní hranici 11 stupně. Také je potřeba poznamenat, že nové cesty na valašských pískovcích jsou vytvářeny citlivě s ohledem na ochranu přírody. Skalní stěnky již nehyzdí velké železné kruhy, jak tomu bývalo v minulosti. Jištění je dnes prováděno převážně nerezovými borháky, jejichž velikost se postupně minimalizovala. Pro běžného návštěvníka skalních útvarů je toto jištění téměř nepostřehnutelné, zvláště pokud se nachází ve vyšších partiích skal. Dále je potřeba vědět, že většina nových cest klade vysoké nároky na lezecké umění, jsou vyhrazeny jen úzké elitě horolezců a proto jsou lezeny jen velmi sporadicky.Tím nedochází k nadměrnému oděru skály a k přímému poškozování skalní vegetace. Autoři těchto nových skalních cest jsou zkušení lezci z celé Moravy, ale posledních více než 20 let tvoří historii lezení na valašských pískovcích drtivou měrou domácí  lezci ze vsetínského regionu, a to je důležitý a nezanedbatelný fakt, svědčící  o tom, že slunce nad valašskými skalními lezci ještě nezapadá…
  Text a foto: Zdenek Luža, 23.4.2005
                   


Luža Zdenek   [úpravy] 07:51 23.04.2005Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 22:39:18 23.04.2005
Díky za pěkně napsaný pohled do hitorie..:)
camelodpovědět 
 Re:23:05:25 23.04.2005
Prima, ale pár foteček by neuškodilo.... Pro neznalé...
Sašaodpovědět 

 Pěkné....12:28:04 24.04.2005
Pěkné. Jako vždy s citem napsané od Zdeňka Luži.
DavidKodpovědět 

 : )17:46:50 24.04.2005
Moc pěkné počteníčko,jsem také moc rád,že jsem se mohl se Zdeňkem Lužou setkat na vrcholu Čertových skal,na zemi by jste jej těžko hledali...je to valašský ořešprut,Mrázovi by dal určitě na prdel...
Abdulodpovědět 
 Re: : )21:50:17 24.04.2005
JA jsem se snim teda potkal na zemi a tve pocity nesdilim )))
Kuzmicodpovědět 

 Pěkný10:08:13 25.04.2005
Zase jednou pěkný, neotřely a do nikoho se nenavážející clanek! Dekuji!
K.odpovědět 
 Re: Pěkný21:29:58 25.04.2005
hehe celkom smiesne chcely ste obrazky? tak mate:-) :-)
juroodpovědět 
  Re: Pěkný22:16:19 25.04.2005
NAhodou LAcnovky sou supr tam ti jeste medvedi davaj na dobrou noc :))
Kuzmicodpovědět 

 půlčínské skály08:23:57 26.04.2005
článek je pěkný, ale mám několik výhrad co se týče citlivého osazování jištění. tento víkend jsem procházel skalním městem a v jeho jižní části jsem objevil celkem novou cestu ikdyž je ve skalním městě jakákoliv horočinnost zakázána. nejsem žádný ochránce, ale proč je ten zlatý borhák zrovna tady a ne na pěti kostelech nebo na medvědici? je to opravdu hodně těžké tam neco vylézt? na 6-ti metrovém bouldru?   
Janek s velkym JAodpovědět 
 Re: půlčínské skály10:08:22 26.04.2005
Nejdříve k místopisu. Pět kostelů je název pro celou skupinu skal v Z cípu NPR Pulčín - Hradisko užívaný ochranáři a turisty a Medvědice (Medvědí skála) je její součástí. Na celém území NPR je podle zákona zákaz horolezecké činnosti (není na to vyřízena žádná vyjímka) a také pohybu mimo vyhrazené značkované cesty. Ty máš nějaké zvláštní povolení MŽP či SCHKO Beskydy?
PavelSodpovědět 
  Re: půlčínské skály12:50:17 27.04.2005
Já ne ale někdo asi jo. jinak by tam nemohl dělat nové cesty. ale protože nejsem ve horosvazu tak nevím jak to je s borháky. jestli je rozdává svaz nebo si je každý dělá sám.
janek s velkym JÁodpovědět 
 Re: půlčínské skály11:08:42 26.04.2005
Hlavně o tom hodně piš... To bude úplně nejlepší!
Marekodpovědět 
 Re: půlčínské skály11:10:20 26.04.2005
Hlavně o tom hodně piš... To bude úplně nejlepší!
Marekodpovědět 
  Re: půlčínské skály08:21:05 27.04.2005
Hele, a o tom že tam někdo leze a nebo dělá nové cesty se má mlčet? A proč? Jednou je tam zákaz, tak tam nemá nikdo co lozit!
jirkaodpovědět 
   Re: půlčínské skály09:21:48 27.04.2005
Lepší mlčet, než zbytečně provokovat...
MArekodpovědět 

 RE:09:17:14 26.04.2005
Moc krásný článek, ale čemu moc nerozumím tak jeho novým cestám na skalným čertákách, a držkové, protože to jsou nelogické a nadhodnocené cesty!!! Které ztrácejí ve vetšině případů smysl, a ne jenom mě to připadá že chtěl mít prostě zápis v průvodci.
Jinak článek je perfektní.
Jiří M.odpovědět 
 Re: RE:10:10:56 27.04.2005
Přesně tak!!! Na rajbasy je Luža borec, ale jakmile vede cesta převisem, je to nadhodnocené od 1-2 stupně. Viz. Porucha mozku (Čerťáky) a jiné na Lačnovkách a okolí
PDodpovědět 

 pekny clanek09:23:21 26.04.2005
Pekny clanek, jen s tou chvalou nerezovych borhaku bych nesouhlasil. Na Valassku jsem lezt nebyl, ale nerez borky znam z Jizerek a neprijde mi to jako citlive. A domnivam se, ze ani na pisku to nebude to nejlepsi. Pro me na pisek proste patri klasicky kruhy.
Zdenda Boudaodpovědět 
 Re: pekny clanek15:12:33 26.04.2005
Ahoj, vis, mne se taky nelibi borhaky ve sportovnich cestach v klasickych piskovcovych oblastech v Cechach, ale moravske pisky jsou opravdu dost specificke. Tradice delani cest odspodu tam nikdy nebyla silna, takze ani klasickych kruhu tam moc nepotkas. Cau
Jirkaodpovědět 
  Re: pekny clanek19:34:34 26.04.2005
Ten Pavel S. je pěkný hňup a jeho připindání je irelevantní.Proč šťárá do vosího hnízda?Nikdo se ho o to neprosil.Pět Kostelů je důležitá oblast a má bohatou historii i když je tam teď zákaz.Pavle S., na co si vlastně hraješ?Doporučuji ti raději dělat bábovičky na hřišťátku mezi paneláky. Má úcta! Fox.

Foxodpovědět 
   Re: pekny clanek07:56:41 27.04.2005
Upozorňuji Tě že jsi mě vůbec nepochopil. Můžeš se zeptat třeba Marka nebo ZL, třeba ti to vysvětlí nebo mě kontaktuj mailem. Na tvé urážky tady nebudu reagovat.
PavelSodpovědět 
   Re: pekny clanek09:20:19 27.04.2005
Přesně tak, Pavlova slova nebyla nijak zájeřná, proto tvoj reakci nijak nechápu... Ach ta anonymita internetu...
Marekodpovědět 
    Re: pekny clanek21:04:56 27.04.2005
Já jem taky rád,že nám lidi ukaží své lezecké oblasti,ale kdo je Luža ...
Ten kde přijede vyprasí prvovýstup .
Ten dá borhák dvacet čísel od starého kruhu-pohoda.
Ten kdo pojme lezení jako prezentaci svého Já.
Jen více takových Rostislavů T.a podobných Žertů.
Sláva všem grafomanům a jim podobným howgh
Radekodpovědět 
     Re: pekny clanek15:42:04 01.05.2005
Radku uvažuj...
Paloodpovědět 

 Borháky13:55:35 07.05.2005
na první fotce Panenky (katastr Hošťálkové) se objevil asi před roken/dvěma borhák (levá strana - severní). výška cca 3m. těžký boulder s roztaženým křídlama. zkoušel jsem to mockrát. nikdy s borhákem a padal jsem na držku do ostružiní a kur... takových bouldrů je tam více a borků taky. prosím tvůrce aby reagoval, neboť tyto bouldry nezařazuji mezi cvičné lezecké cesty (tím chci hájit smysl borháků ve stěnkách - byť malých délkou) pro nováčky a začátečníky na skalách. něco podobného hrozí Bystřičce - Klenovu a dolů ke Věži. 
igorodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Geißleinwand
Das Beate Uhse Vergnügungsset, 9
 Databáze cest:
Všechny cesty (126769)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stará Cesta I Prachov
Jaume 6a Porto Pi
Sa Primera 6a Porto Pi
Normal Route 6c+ Annot
Pan Domácí VIIIb Labák - Levý Břeh
Nově komentované:
Vzpoura Deprivantů IXb Labák - Pravý Břeh
Relikvie Smrti 8A+/8B Krkonoše
Trojkou Do Motola 3 Sázavská Žula
Bravo VIIIa Ostrov
Ruleta VIIIc Ostrov

 Nově v diskusi:
Re: Wesshorn | Re: Material | Re: Material | ubytování v okolí Losensteinu | Re: Material | Re: Material | Re: Material | Material | Re: Svatý Jan | Re: Svatý Jan |

 Nové komentáře:
Re: pozdrav | Re: pozdrav | Re: Prosba obyvatel | Re: Prosba obyvatel | Re: Holky do toho | RIP | Re: Drahý nápis Fénix, laciná čelovka.. | Re: Drahý nápis Fénix, laciná čelovka.. | Re: Drahý nápis Fénix, laciná čelovka.. | Re: Drahý nápis Fénix, laciná čelovka.. |

 Kde to vře:
Vyjádření pořadatelů boulderzávodů (112)
Tetín (61)
Rozsudek za smrt 12letého Tita Traversy: 2 roky pro instruktora (18)
Český pohár v lezení na obtížnost 2018 v Písku (16)
Nabíjecí čelovka Fenix HM50R pro lezce (15)
Adam Ondra v Rumunsku: (15)
Mára Holeček vyráží do Nepálu dokončit výstup na šestitisícovku (10)
ČHS vypověděl spolku ČSL smlouvu o bouldrových závodech (9)
Pád horolezce ze skály u Ostrova skončil zraněním (7)
Drama pod Pigne d'Arolla ve Švýcarsku: 7 mrtvých skialpinistů (7)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Katana, vel. 38,5 | Nové lezečky Scarpa Furia S | Ferraty Rakousko | Partnerka | Lezečky La Sportiva Python 37,5 a 39 | La Sportiva G2 44 | sanace | Karabina na Rovišti | Spolulezec-Plzeň | Dálnice Rakousko |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 292 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 264 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 276 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 269 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 279 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 269 
 7 všechny tři díly 
 356 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.