LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Stráník 10875
3.Ondra 10828
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652456 cest
Nové přelezy:
Vertikální Xb
Pan Domácí 7C+
Spartacus 7b+
Levý Dírky 7C
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimní sezona se blíží

Včera ráno se mi v autě zase poprvé objevila na displeji sněhová vločka ohlašující teplotu blížící se nule.

Varování musím vzít vážně je čas břebrousit zbraně a šrouby a taky dokoupit minulou zimu poztrácený matroš. Už se nemůžu dočkat vrzajícího sněhu pod mačkama a toho pocitu z dobře zaseklýho piklu do ledu nad hlavou. Taky se hrabu v počítači a probírám fotky z posledních výletů do Alp. Myslím, že možná někoho potěší tip na pěknou cestu v ledu v Alpách a nějaké základní informace kudy, jak a s čím. Většinou jsem schopen se z práce utrhnout jen na prodloužený víkend Čt-Ne a tím je dán poněkud omezený akční radius a taky často i obtížnost cesty. Tohle hledisko splňuje i Mont Blanc du Tacul se svými parádními žlaby a žlábky, bezproblémovým rychlým přístupem pod stěnu (díky lanovce na Midi) a relativně jednoduchým a rychlým sestupem. Jednoznačně asi nejhezčí cestou v ledu je Superkuolár. O něm jsem snil několik let a nakonec se zadařilo s Magnuskem na konci zimy po několika odkladech a zážitek to byl parádní

Ve čtvrtek odpoledne zabalili, večer vyjeli a brzo ráno jsme byli v Chamonix. Trochu dospat v autě a na desátou jsme zašli do domu horskejch vůdců pro aktuální předpověď. Trochu nás zaskočila, protože hezky mělo být jen do soboty. Rychle teda zabalit krysy, a lanovkou přecpanou Japoncema a školním výletem na Midi.

Potom sjet na lyžích kus dolů Valee Blanche (v nízkejch koženejch Scarpech na lezení v ledu a 15kg báglem to byl docela kabaret, Magnusek měl sice skelety, ale o to delší lyže)

Foto č.1 - Lyžník Magnusek vybaven kvalitním skialp. setem (poctivá desetiletími osvědčená Silvretta 400 z nefalšované nerez oceli + lyže práskačky rovné a dlouhé) zaručující nekonečné dávky adrenalinu v hlubokém prašanu, hlavně v kombinaci s tou krysou na zádechPo sjezdu z Midi pod Point Lachenal, při kterém jsme okolní skialpinisty udivovali vybroušeným stylem odkoukaným z filmu Anděl na horách, jsme v pozdním odpoledni postavili stan. Aklimatizaci jsme jako vždy vynechali. V Alpách se nám příliš neosvědčila protože je časově náročná a bolí po ní nohy, zatím co bolest hlavy jde snadno zahnat Acylpirínem, a ten podivně mátožný ranní stav naším nadšením do lezení.

Foto č.2 – Náš BCVečer jsme ještě vyšlapali stopu pod nástup do Superkuoláru, aby jsme to v noci s čelovkama našli. Sjezd dolů od nástupu bez báglu už byl parádní. Sněhu bylo letos opravdu všude dost a bez lyží by to vůbec nešlo. Ráno jsme se vyhrabali asi ve tři ze spacáků, navařili, do čtyř ze stanu, sjezd dolů ve tmě s čelovkama a výšlap pod nástup.

Foto č.3 – Východní stěna se SuperkuoláremNaštěstí první mixovou délku lezeme už za denního světla. Ve třetí délce celkem musím bojovat, nikde žádnej led, čistý drytool s výlezem do sněhový převěje na začátku vlastního kuoláru. Než jsem se vzpamatoval tak se houpu o kus níž, naštěstí mikrofriend mě udržel a na podruhý už to vyšlo. (Akorát OS už to nebude) Konečně jsme byli v ledu, pohled nahoru na cca 450m žlábek trochu bere morál. Dole bylo ledu málo, místy jen glazura do 10cm, ale čím výš tím líp. Akorát ty bandasky, lezeme bez poutek, už to dneska asi jinak ani nejde. Odpoledne začínají pomalu mraky stoupat nahoru, zdá se, že mizerná předpověď od horských vůdců funguje. Taky neustálý prachový lavinky s frekvencí 20x za hodinu nejsou nic moc. Potom už odpočítáváme dýlky, ještě 5, poslední kolmý stupeň, poslední dýlku do položenýho žlabu a máme to. Slaňujeme dolů (cca 12-13 dýlek), balíme cajky a při západu slunce šlapem ke stanu. Druhej den se jen z posledních sil ve sněhový vánici doplácáme na Midi, lanovkou dolu k autu. Nekonečná jízda za deště po dálnici, chvíli dospat a v pondělí jsem zase u svýho počítače v kanceláři. Nemít pár fotek skoro bych tomu ani nevěřil.

Foto č.4 – mixově lezení ve 2. délceFoto č. 5 a 6 Magnusek a já v ledu asi půlce kuoláru.

Foto č.7 a 8 - Ze slanění.

Foto č.9 - Pohled na Dent du Geant naproti přes dolinu.Vylezeno:
Klasika extrémního lezení v ledu od J.M. Boivina a P. Gabarrou Superculoir ve v stěně Mont Blanc du Tacul,klas. ED+, M6-,WI4+ na střídačku s Magnuskem (M. Klonfar). (V literatuře se vyskytuje i vyšší obtížnost)

Rada pro ostatní:
Pro zimní přelez je třeba být co nejrychlejší, protože je to mnohem delší než obvykle lezené i delší Rakouské ledy (např. Mordor cca 6dýlek) a den je zatraceně krátký. Doporučuju si pro kontrolu spočítat za jak dlouho je nutné vylízt jednu délku aby se to dalo stihnout. Další nevýhodou oproti cestám ve vodním ledu v nižších polohách je to, že led je zde mnohem tvrdší. (Kdo zde lez ví o co jde) V cestě jsou fixní štandy, většinou nýt nebo dvě tři skoby svázané mírně prodřenou smyčkou a tak je slanění docela rychlý (ale futr dost dlouhý). Doporučuji mít radši dvě 60m lana, protože my měli 50m a 2x nám to o necelých 5m nestačilo na štand. Taky to chce jít co nejvíc na lehko kvůli rychlosti, my měli pouze jeden baťoh s flískou navíc + termosku a dva gelíky a tatranku na osobu k jídlu. Tj. je zbytečný sebou tahat nějaký další oblečení, žďáráky, vaření apod. Z matroše jsme měli mimo asi 10 kvalitních šroubů 3 další ruský na případný ústup. 6 friendů a 6 stoperů, hlavně do spodních mixů a ještě tři skalní skoby. Výstup sněhovým žlabem až na vrchol a sestup normálkou by byl možný asi jen pokud není nový sníh, jinak si myslím, že to asi bez bivaku normálním tempem nejde stihnout.

Další méně náročné cesty v ledu na tenhle vršek (Uvedu jen co jsem lezl a znám)

Gervasuttiho kuolár

To je opravdová firnovo ledová klasika sklon do 50°, mimo oblézání séraků v horní části pokud se to jde jakž takž přímo. Tohle jsem lezl v r.2002 s Miskou (Petr Mašek) v rámci jeho tréninku na K2. Pokud nejsou vyloženě špatný podmínky, je to spíš test fyzické kondice než lezeckých schopností. My nastupovali ráno lanovkou z Chamonix ( 1. ani 2. to nebyla vzhledem k úspěšným Happy hours v Safari baru), cca po 10 dopoledne jsme byli u nástupu a tak nějak do tmy dolů z vršku se to stihlo.

Foto č.10 – Tacul s Gervasuttiho kuolárem (pod těmi séraky)Foto č.11 – Miska dolézá na vrcholové platoFoto č.12 – Tady to začíná a končí – Safari bar (Kdo jezdí do Chamonix zná)Triangle du Tacul

Tak to je ta trojúhelníková S stěna, která má slabou polovinu výšky východní stěny

Foto č.13 - Goulotte Chéré vlevo lezu 2. délku a vpravo Michal Lopota dolézá na vrcholový hřebínekAsi nejhezčí cesta je Goulotte Chéré vedoucí v pravé části Trianglu opravdu úzkým, místy max 1m širokým žlábkem o sklonu 80°. Cesta je to parádní, těžkýho lezení je zde 4-5 dýlek zbytek nejdřív lehký sněhomixy a pak firnový hřeben rozumného sklonu až na vrchol. Dá se tedy jít úplně na lehko a stačí cca 8 šroubů. Ve strmém úseku ledového žlábku jsou osazeny nýty pro štand a dokonce nějaké i pro postupové jištění. V zimě se to dá za cca 4-5 hodin vylézt až na vrchol, sestup je Z svahem zpět pod stěnu. (součást známé trasy na Mont Blanc přes Mont Maudit). Foto z cesty je například na www.tvmountain.com. A další informace na www.montagnes.com. Pro podrobné informace doporučuji navštívit před výstupem i kvůli aktuální předpovědi počasí dům horských vůdců v Chamonix. Taky se omlouvám svým spolulezcům za případný šok z pohledu na sebe na lezci.

Richard Műller   [úpravy] 13:38 24.10.2006Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Blahopřeji09:53:02 25.10.2006
Krásná cesta, kde mám bohužel pytel, protože bylo odporné počasí, ale upřesnil bych že to je ED-,
V+ A1 dle průvodce Chamonix. Ještě pěkná cesta byla Couloir Modica Noris stejná obtížnost.
Zdravím Misku :-))
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 Hmmm..10:33:02 25.10.2006
...paráda, krásný cesty. Víc takovejch motivačních reportů!!! Po dlouhý době něco kloudnýho tady, díky za to.
Kleboňodpovědět 
 Re: Hmmm..12:22:59 25.10.2006
souhlas, krásná motivačka, bohajeho ať už zatuhne
Vikyodpovědět 
  Re: Hmmm..12:30:51 25.10.2006
Ještě jeden motivační report z jara je tady:http://www.bud lez.cz/clanek.php?key=173
- bez mezer.
Kleboňodpovědět 
   Re: Hmmm..13:22:04 25.10.2006
PĚKNÉ UŽ TĚŠÍM :-))
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
   Re: Hmmm..16:43:00 25.10.2006
klucý, tohle mi něrobte, mám absťák po horách
Vikyodpovědět 

 Motivace jako prase!14:59:28 25.10.2006
Na tom odkazu je napsáno :
Difficulté : IV 5+, 5c/A1
Může mi to někdo vysvětlit, prosím?
Láďaodpovědět 
 Re: Motivace jako prase!16:21:29 25.10.2006
s tou klasifikací je v tom bordel, tahle platí asi pro tech. přelez od prvovýstupců, já tam použil obvyklou klas. pro mixy a ledy z výběru nej ledových cest z knihovny horských vůdců v Chamonix, souhlasím s Josém, že vzhledem k tomu, že se to dnes leze za den a přístup je v pohodě je ED- odpovídající. A navíc tahle slovní klasifikace mi taky trochu uniká.
richardodpovědět 

 vdaka18:01:43 25.10.2006
Ci boha chlapi, juj ale ste potesili, normalne som pookrial na tele i na duchu(0 to viac ze momentalne sa nachadzam v riti zvanej UK) po precitani tohto clanku. VDAKA!!!
A ze by som si dovolil otazocku, ako na skusenejsich alpinistov.
Ze reku kedy ja najvhodnejsi cas-mesiac na lezenie obdobnych zalezetosti? POcasie, podmienky? Januar/februar/marec/april/maj?
este raz  vdaka za sprostredkovany zazitok.
m.
matusKOodpovědět 

 Převěje a návěje fuj08:38:44 26.10.2006
Článek pěkný, foto hodně zajímavý, ale jen ať je ještě hezky na skalní lezení.
Ládíkodpovědět 

 Kuolár23:59:38 01.11.2006
Kuolár? To je slovensky, nebo to je ten šutr co maj kmazíci v žadluku? Jenom jestli jste nelzelezli nějakou zkolomeninu!
stipodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122072)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
The Fast And The Furious VIIIa Labák - Levý Břeh
El Bebe 7b Bunol
De Burjasot Al Cielo 7a Bunol
Tánatos 7a Bunol
Ty Kluku, Bez Gramu Tuku IXb Labák - Levý Břeh
Nově komentované:
Ručníkový Den 9-/9 Srbsko
Tři Oříšky Pro Popelku 6+ Černá Skála
Inkognito 7A Sněžník
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Zase lži | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Omluva za offtopic | Re: Zase lži | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Svoboda k zamyšlení | Zase lži |

 Kde to vře:
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (122)
Mistrovství světa juniorů 2017 (82)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (12)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
Poutko k cepínu Black Diamond | Cepín Black Diamond Viper tlouk „SLEVA“ | Cepín Black Diamond Viper lopatka „SLEVA“ | Automatické mačky Black Diamond Sabretooth pro „SLEVA“ | Scarpa Vapor | La Sportiva Trango Alp | Pánské boty Millet Friction (MIG1279) | batoh deuter compact exp air 10+4 | spacák Sir Joseph Koteka 500 | Skialpový set Guru + Dynafit Speed |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 437 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 322 
 Alpine Route SVK 
 318 
 Alpine Wall Tour PLN 
 290 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 914 
 Back to heights CZE 
 272 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 351 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 312 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 303 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 313 
 Humla ESP 
 300 
 Chasing Niagara USA 
 294 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 284 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 292 
 Jugando a Escalar ESP 
 292 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 544 
 Linka nad Rájem CZE 
 300 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 289 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 287 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 270 
 Monviso Mon Amour ITA 
 284 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 275 
 Norge Lysefjord CZE 
 280 
 Obsesja PLN 
 274 
 Obyčajní chlapci SVK 
 252 
 Prohibido escalar ESP 
 284 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 262 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 268 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 276 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 257 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 348 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 259 
 Smím prosit CZE 
 302 
 Spradventure CZE 
 397 
 The Elements CZE 
 279 
 The Eyes of God DEU 
 272 
 The Unknown GBP 
 269 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 275 
 Utečenci do Afriky CZE 
 281 
 W!nteractivity FRA 
 278 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.