LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Zaber! A trochu výraz při tom!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
ZRUŠENO - Mistrovství ČR bouldering (16.06)
EP mládeže Bruneck (16.06)
Akademické MS Bratislava (20.06)

Žebříček
Cesty:
16.Nyéki 10470
17."Fido" 10450
18.Vopatová 10419
Bouldry:
16.Skočdopole 9800
17.Mlejnek 9681
18.Horáček 9678
Hory:
5.Fajkoš 5781
6.Zaoral 5647
7.Poulding 5142

Výsledky
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)
ME mládeže Imst (25.05)

Deníčky
4480 lezců
692679 cest
Nové přelezy:
Tekuté Ště 8C
Makarón 10/10+
Piekło Jes 9
Messer 9+
Crosstown 7c
Exitus 9/9+
Igym 8+/9-
Kumm Ombo 10
Potatzeü 8a
Opéra Dire 7c

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kuba I.

Bouldering pod palmami

Hůře se nám dýchá a pot orosil naše těla. Vzduch se nehýbá a vlhkost je téměř hmatatelná. Zanedbaná budova mezinárodního letiště v Havaně za zády a exotický (snad i lezecký trip) před námi.

Již dlouho nás lákala návštěva nějaké exotické lezecké destinace. Když se pak naskytla nabídka cestovat za lezením na Kubu, museli jsme ji prostě využít.

Přestože jsme si nevybrali ideální období pro pobyt a už vůbec ne pro lezení (cestovali jsme v červnu) návštěva Kuby nás všechny razantně a veskrze pozitivně zasáhla. Nemohu do článku vtěsnat snad ani setinu neuvěřitelných příhod a pocitů, které nás doslova zaplavily. Každý den byl přílivem exotických vjemů a každý den, našim cestami ošlehaným duším, přinášel nová dobrodružství.

Pozn.: Dovolím si článek rozdělit na dva díly. První více zajímavý pro případné méně lezecky zaměřené návštěvníky ostrova, druhý, který bude na Lezci co nevidět, bude již 100procentně lezecky orientovaný.

Takže přineste si ke compu namíchané mojito případně si zapalte havana začíná putování po Kubě.
Kuba ostrov svobody?


Kuba je ostrov svobody, to ví každý, ale svobodu si tam vysvětlují opravdu svérázným způsobem. Nerad bych přeháněl, ale pocitové vylíčení situace někdy vypoví více o realitě, než její striktní popis. Asi ne všichni návštěvníci Kuby se musí setkat s takovými krásami a ne všichni musí čelit stejným problémům a omezením. Navíc vy jako turisté nespadáte pod pravomoc strany a vlády, a tak přestože omezení a nesmyslné zákazy zde potkáváte na každém kroku, dopadají a vztahují se většinou jen na místní obyvatelstvo.
Celou cestu z letiště (havanského, kde končí většina mezinárodních letů, a kde pravděpodobně začne i váš výlet v případě, že zavítáte na tento ostrov) do Varadera, které bylo asi 140 km vzdálené (cca 2 hod. jízdy z letiště v Havaně), jsme neúnavně zpovídali naši půvabnou kubánskou průvodkyni. Její velmi dobrá čeština, vypovídala o faktu, že se v Čechách narodila do rodiny konzula a strávila v Čechách celé své dětství.
Od ní a pak od dalších místních vesměs ochotných příjemných a komunikativních lidí jsme se dověděli, že na Kubě je téměř všechno na příděl. A příděl je za zásluhy pro Fidelovu stranu.

Většina Kubánců si tak nemůže oficiálně koupit v podstatě nic, i kdyby na to nakrásně měla peníze.
Na příděl je bydlení, ale většinou se nemovitosti jen dědí z generace na generaci a tak mladí vždy žijí v bytech (domcích) s jejich rodiči a prarodiči.
Na příděl je i jídlo, respektive ta základní část jídelníčku, mouka, rýže, cukr atd. Maso, vejce, ryby je nadstandard, pro který již Kubánec musí do jiných obchodů než státních Unidas (Jednota) a šáhnout do peněženky pro jinou měnu, než je moneda nacional pro tzv. peso convertible (což je vlastně obdoba bonů, které se za vlády komoušů používaly v tuzexech). Familiérně se jim zde říká mezi turisty cucy, Kubánci jim říkají dolar nebo peso.
Na příděl je vlastně i doprava, která je na Kubě v katastrofálním stavu. Turista cestuje celkem bez problémů ale za „cucy“.

Poměrně dobře funguje černý trh a je uspokojivě rozvinutý, a to i přes přísné postihy, v případě udání či odhalení. Černý trh je pro Kubánce opravdu životně důležitý.

Negativním prvkem, se kterým se 100procentně setkáte (hlavně v Havaně) je žebrání. Byli jsme dost bezradný a nevěděli, jak tomu čelit. Inu měkký slovanský duše.
Jak často jsme slýchávali tu milou větu: “Amigo, you are my friend, give me dolar.“


Jak hmatatelně mi ve vzpomínkách vyvstává upomínka na strach našich přátel, kteří se třásli obavami z návštěvy inspektora, neboť jsme nedělali vše podle striktních nařízení.

(Viď Hope? Už víš, že vízum musí být v originále? A co ty Stando, už víš, že dovolit řídit Kubánci tvoje půjčené auto je přísně zakázáno? A ty Jano pro příště si nech zajít chuť, krabí pochoutka je totiž na Fidelovo indexu. A vůbec JirkaSi, jak jsi mohl lézt na skalách kdekoliv na Kubě, kde vlastně strana a vláda Kuby lézt nepovolila?)

       
       
         
Varadero


Našemu hlavnímu cíli, tedy lezení ve známém Viñales, předcházelo prozkoumání paďourského poloostrova Varadero, kde jsme měli zajištěn zájezdový pobyt a kde, vedle Havany, začíná drtivá většina zájezdů směřujících na tento ostrov.

Ve Varaderu jsme začali pomalou aklimatizaci. Varadero původně malá vesnička, kde se vyráběla pouze sůl, se dnes rozrostla v největší turistické letovisko na ostrově, které se vyznačuje paďourskými hotely, cca 20 km dlouhou pláží s bílým jemným pískem a průzračně čistým Karibským mořem. Hotely se táhnou po celé poloostrovní kose, která se nazývá Península de Hicacos. Celá délka poloostrova je lemována známými plážemi, nad kterými trůní luxusní hotely. I tomu našemu s názvem Arenas Doradas, příslušela pláž, kde kokosové palmy vrhají své stíny na bílý písek, omývaný modrým poklidným teplým oceánem, k tomu čokoládové Kubánky a navíc ještě all inclusive, no uznejte to se nedalo dlouho vystát. Po 24 hodinách, kdy jsme prozkoumali celkem pěkné pobřežní bouldery, jsme rychle z poloostrova prchli a vydali se půjčeným autem za tím skutečným lezením. Viz druhý díl.

Bouldery ve Varaderu
Aby tento první díl mohl být vůbec na lezeckém webu, popíšu vám náš skvělý objev a sice skvělé bouldery ve Varaderu.


Standa a Varadero III.

foto by © JirkaS


Zavilý boulderista by asi při návštěvě Varadera zavyl, žádná bouldermatka, žádný klíšťata a hrozně málo sit startů.

Avšak jako bouldro-lezecká kratochvíle si myslíme dokonalý.

Ve Varaderu se připravte se na ostrý vápenec a pás o délce stovky metrů nevysokých stěn začínajících z vody, ale i z písku, (bouldermatku můžete nechat doma), kde můžete lézt traverzy, nebo i přímé lajny. Dá se tam boulderovat do aleluja, teda spíš do té doby, než vám slunce začne loupat kůži z ramen.


Standa a jeho boulder po ostré hraně

foto by © JirkaS


Přístup k boulderům je popsán od Hotelového komplexu Arenas Doradas, který se nachází asi tak v polovině poloostrovní kosy. Zda také najdete jediné skalnaté výběžky z jinak monotónních písečných pláží.

Podle našich průzkumů se skalnatý pás dá rozdělit na tři základní sektory:

V sektoru Varadero III. , který je nejblíže výše zmíněnému hotelovému komplexu, (stačí vejít na pláž a již po levé straně vidíte asi 500m vzdálená skaliska), je boulderování omezeno na krátké traverzy z jedné i druhé strany asi 60m protáhlého a až 4m vysokého vápencového valu, který je téměř celý převislý a téměř celý nad vodou.

Dále se kratším pochodem (1 km) podél pobřeží, jihozápadním směrem, dostanete do oblasti  Varadero II. , která je trochu vyšší, ale také trochu menší.

Nejvíce však boulderisty potěší oblast Varadero I. , je to poměrně vysoký masiv (až 7m) spadající většinou kolmo do moře. Dopad bývá do vody 1m hloubky, kde navíc dno pokrývá píseček.
Někde je třeba dát pozor, neboť vápencový převis se odlomil a vytvořil úzkou průrvu s o poznání méně příjemným dopadem.Situ plánek oblasti  (hi. res.)

foto by © JirkaSKdyž jsme ukončili průzkum ve Varaderu, vydali jsme se do Viñales, cestou nás čekala Havana a ještě se nám podařilo objevit jednu zajímavou věž na cestě do Havany nedaleko města Matanzas.
Ještě zde nejsou žádné cesty, ale dalo by se tam docela pěkně lézt. Stěna přivrácená k moři je vertikální a vegetace prostá, takže vhodná pro lezení.
Místní Kubánci, s kterými jsme se u skály dali do řeči, nás ujišťovali, že jim naše lezení na skalní věž ani případné dělání cest nevadí.


Stěna na cestě k Matanzas – je ze silnice viditelná a kromě pěkné převislé stěny nabízí ještě dominantní vertikální k moři přivrácenou stěnu.

foto by © Standa


Příjezd, přístup:
Ve Varaderu se sice také nachází mezinárodní letiště, kam létají některé letecké společnosti přímo z Evropy, ale většina letů míří do Havany (cca 2 hod. jízdy vzdálené).


Standa na průzkumu Varadero III.

nákres by © JirkaS


Ubytování Kemp bivak:
Ubytování v oficiálním hotelu je v této části Kuby jedinou možností, o dalších možnostech se dovíte v druhém dílu této reportáže.


Jirka zkouší ostrý vápenec Varadero III.

foto by © Standa


Klima:

Podnebí je subtropické, to znamená, velmi příjemné až vyšší teploty v průběhu celého roku. Znamená to také, že v květnu až červnu začíná období dešťů a rapidně se zvyšuje vlhkost vzduchu a jeho teplota.
Ne že by v období dešťů stále pršelo, ale často se horký slunečný den odpoledne nebo k večeru zvrtne v bouřku se silným deštěm.

Lézt se dá ale celkem dobře i v tomto takzvaném období dešťů, které nastává přibližně od konce května, neboť po deštích se opět většinou vyčasí a půda a i skály rychle na slunci vyschnou.

Když vezmeme v úvahu, že konec léta ostrovy navštěvují pravidelně hurikány a bývá skutečně hodně teplo a vlhko, zbývá jako ideální období naší zimy, kdy zde prší jen opravdu výjimečně a skály jsou suché a leze se v příjemných teplotách kolem 25 stupňů.
Přičemž koupání v teplém Karibiku bude stále velmi příjemné.


Kokosové ořechy, jak jsme litovali, že jsme si nepřivezli mačetu

nákres by © JirkaSMatanzas

foto by © JirkaS


Průvodce, mapy navigace:
Průvodce na bouldery ve Varaderu neexistuje a asi ani nikdy existovat nebude. Docela dobře si lze rozložení boulderů prohlédnout na satelitním snímku na Google mapy.

Pro komunikaci ve Varaderu vám bude stačit angličtina, nicméně se španělštinou, (nebo aspoň jejími základy, které lze opravdu reálně nastudovat za tři měsíce) se dozvíte více. Ta je pak velmi užitečná jinde na Kubě, kdy se jednak jinak vetšinou nedomluvíte, a pak se k vám místní chovají úplně jinak, přátelštěji, a taky vás různí obchodníčci obtížněji ošidí.

Potraviny a voda:

Pokud bude v hotelu budete mít pravděpodobně zajištěn jak přísun tekutin (hlavně rumu) a i jídla. Někdy je třeba si zakoupit vodu balenou. (voda se kupuje v tuzexových obchodech za pesos convertibles obyčejně 1-2 cuc. Ve Varaderu jsme bez problémů pili vodu z vodovodu, na vesnicích mimo jsme radši zůstali u doporučovaných balených vod.)
Další potraviny jdou v omezené míře zakoupit v těch lepších obchodech, ale na místní poměry draze.
Protože ve Varaderu je ubytování jen v hotelech, napíšu o stravování více v druhém dílu.


Havana (La Habana)

foto by © JirkaSNepřipomíná vám to něco? Havana

foto by © JirkaSKoupání, rybaření, korzování Malecon - Havana

foto by © JirkaS


Kdo by chtěl vidět, jak vypadají bouldery, je zde krátké video o boulderování ve Varaderu, které vyrobil Standa


Video 23Mb, 6min.


(Obtížnost lezených boulderů je tak 5a až 6a, většinou OS přelezy. Pokud jde o atmosféru zarámovanou do rytmů původní kubánské salsy, tak vězte, že Varadero není Kuba, je to jen uzavřený turistický areál, kam ani normální Kubánci nesmějí, pravá Kuba začíná za Varaderem.)

Důležité:
Moc rádi - proto to píšu pod varování - bychom  vás poprosili, aby v případě, že se budete chystat navštívit tuto zemi a dokonce Viñales, abyste nás určitě kontaktovali!

JirkaS   [úpravy] 08:26 15.09.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pokračování - sem s ním...19:36:40 15.09.2007
Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že sis toho víc nechal pro sebe než napsal. Už se těším na ten druhý díl, a myslím, že by vyzbylo i na třetí, což :-)
Gejzaodpovědět 

 Pochvala18:30:19 16.09.2007
Moc hezky napsáno, už se těším na ten druhý díl
Andyodpovědět 

 O.K.21:55:08 16.09.2007
O.K.
joodpovědět 

 No07:28:06 17.09.2007
No - zdá se, že moderní civilizace tem ještě opravdu nedorazila. Apropo, žebrák je pořád přijatelnšjší, než zloděj...
Honzaodpovědět 
 Re: No13:29:16 17.09.2007
Porovnávat Kubu s Evropou může jen člověk totálně neznalý věci. Kubu musíš porovnávat s ostatními zeměmi Latinské Ameriky mezi něž se řadí a kde je v čele co se týče soc. zabezpečení obyvatelstva. Stejně je obdivuju, že i přes víc jak čtyřicetiletou totální ekonomickou blokádu tam nemaj hlad, analfabetizmus, maji dobrou zdravotní péči a minimální nezaměstnanost. To se říct o zemích, které podléhají mnohem menší kritice, nedá.
Cub!odpovědět 
  Re: No14:40:16 17.09.2007
TO Cub: Sis trochu spletl portál, ne??? Tohle překopni do SHIFTU a umísti na Komoušinky.cz do rubriky domácí, nebo zahraniční.
Machodpovědět 
   Re: No15:31:24 17.09.2007
To co jsem napsal je pravda a pokud se část článku věnuje této problematice, tak svůj komentář považuji za vhodný. Hastala vista!
Cub!odpovědět 
    Re: No15:37:43 17.09.2007
Jasně, mají tam demokracii a lidé tam nejsou vůbec pronásledovaný a proto básníci, intelektuálové, vědci, ale i méně nadaní kubánci z toho to ráje utíkají do ameriky která nemá sociální sistém tak výborný jako Cuba :-) :-) :-)
Gulasodpovědět 
     Re: No15:41:13 17.09.2007
Jo ještě k té blokádě a jejich obdivuhodné výdrži, jsem to ale truhlík, že jsme si myslel, že komunistický režim v rusku který je podporoval padl před necelými 20lety :-(
Gulasodpovědět 
      Re: No15:45:48 17.09.2007
možná rad oní něco přečti http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuba
Gulasodpovědět 
     Re: No15:42:04 17.09.2007
To jsem neřek. Ale je pravda že většinu lidí vede k emigraci spíše vylepšení své ekonomické situace.
Cub!odpovědět 
      Re: No15:56:37 17.09.2007
Nebo touha po svobodě a něčeho do žaludku, jinak to totální embargo je blbost, protože je živí minimálně turistický ruch a ten by za totální embarga nebyl možný. Jo jinak znám osobně jednoho kubánce který žije v Praze a jeho příběhy by byli na dlouhé vyprávění. Odkaz na info o nezávislé ekonomice Cubánské :-)http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuba#Hospod.C3.A1.C5.99stv.C3.AD
Gulasodpovědět 
       Re: No16:09:18 17.09.2007
Na místo krátkého článku z wikipedie jsem si raději nedávno přečetl 460 stránkovou knihu Nové dějiny Kuby od Richarda Gotta, než jsem si troufl něco tvrdit. Embargo je totální, ekonomické, ze strany USA, to bys mohl vědět. Pokud vím, tak občané USA mají (nebo alespoň měli) zákaz od své vlastní vlády, na Kubu cestovat. Tohle téma je však na delší debaty a myslím, že na webu o lezení je zbytečné ho do takového podrobna rozebírat.
Cub!odpovědět 
        Re: No16:17:58 17.09.2007
Totální embargo ze strany USA není totální embargo, jinak souhlas že info z internetové encyklopedie není nic moc, jedna kniha taky ne a sem to nepatří a já s tím nezačal (neryl rádoby fundovaně do autora článku).
Vše v dobrém hádat se nechci :-)
Gulasodpovědět 
         Re: No16:24:08 17.09.2007
Věř mi, že se o tuhle zemi zajímám dost dlouhou dobu a jde mi jen o objektivní názor, který většina lidí díky nedostatečnému množství informací postrádá. Do autorů článku rýt nechci, co si myslí je jejich věc, a co jsem řekl, za tím si stojím.
Hádám se také nerad :).
Cub!odpovědět 
          Re: No19:53:54 14.01.2008
Objektivita neexistuje.
Pavelodpovědět 
        Re: No16:25:27 17.09.2007
hm tak to asi na tech 460 strankach ty tvy knihy nenapsali ze sice Americani nesmej na Kubu, ale ze drtiva vetsina turistu je z USA. Jak je to mozne? Proste jim Kubanci nedavaj do pasu razitka! A proc? protoze kdyby tam nejezdili tak se ta zeme zhrouti. A proc? protoze by tam nebyla k dispozici ta jedina funkcni mena. A ktera? USD. obe zeme to vedi a nikdo proti tomu nic nedela. A proc? protoze to vsem vyhovuje. Hochu, hochu mene svazackeho zapaleni a vice kritickeho mysleni, jedna kniha, byt 460 stran z Tebe hispanoamerickeho politoliga neudela. A ted zpatky k lezeni! co jsem cetl po ruznych lezeckych webech, za to, ze se na Kube vubec leze a ze tam jsou nejaky domaci lezci, do znacny miry muzou Americani, ktery tam jezdej, cesty vrtaj a na velky vetsine www (vcetne climbing.com) lezce zapadaky jako jsme my nabadaj aby tam "socialne dobre zabezpecenejm" kubanskejm lezcum nechavali svoje vybaveni, vozili nejty apodobne. Pokud chces muzu ti sem nalinkovat vetsi mnozstvi takovejch odkazu. Myslim, ale ze o tomhle budou ty dalsi Jirkovy dily, posledni vyzva ze jestli tam nekdo pojede at da autorovi vedet vybizi (pouze muj predpoklad) k jedinemu, dame ti adresu na nekoho, komu se bude hodit par lezeckych veci, vem s sebou i neco co tam muzes nechat a co bude mit pro nekoho jinyho cenu zlata, kdyz uz mas na letenku do tohohle socialniho raje. Ale mozna se mejlim, doufam ze ne.
Jakub Sodpovědět 
         Re: No16:29:40 17.09.2007
Ježiš ty si fakt omezenec! Sorry ale nejdřív si přečti fakta, než se pustíš do svejch pseudo ekonomicko-politickejch úvah. Na tohle už nemám síly!
Cub!odpovědět 
          Re: No16:36:26 17.09.2007
uz jsem asi ztratil kontakt s argumenty marxisticko-leninske dialektiky, tak snad jenom jestli do tohohle raje pojedes lezt tak tam nekomu venuj svoje stary lano, karabiny anebo kup par nejtu.
Jakub S.odpovědět 
           Re: No16:40:26 17.09.2007
a jeste jedna poznamka tohle uvadi wikipedie o autorovi knihy na kterou se odvolavas, prekladat nebudu:
He resigned as literary editor of the Guardian in 1994 after allegations were made in The Spectator that he had been an "agent of influence" for the KGB, claims which he rejected, arguing that "Like many other journalists, diplomats and politicians, I lunched with Russians during the cold war." He asserted that his resignation was "a debt of honour to my paper, not an admission of guilt", because his failure to inform his editor of three trips abroad to meet with KGB officials at their expense had caused embarrassment to the paper during its investigation of Jonathan Aitken.[4] In his resignation letter Gott admitted "I took red gold, even if it was only in the form of expenses for myself and my partner. That, in the circumstances, was culpable stupidity, though at the time it seemed more like an enjoyable joke". The source of the allegation that he was an agent, KGB defector Oleg Gordievsky, subsequently accused former Labour Party leader Michael Foot of the same thing, which resulted in a successful libel action by Foot against the Sunday Times.[5]. In his more recent writings Richard Gott has sought to defend the democratically elected government of Hugo Chavez in Venezuela.

Jakub Sodpovědět 
            Re: No16:46:54 17.09.2007
Jinak Nové dějiny Kuby není samo jediná věc, kterou jsem četl, ale ta kniha je hodně faktografická bez zbytečných výlevů emocí. Věci které jsem uvedl výše jsou všeobecně známá fakta.
Cub!odpovědět 
           Re: No16:40:39 17.09.2007
Sorry, ale nikde jsem nepsal že je na Kubě ráj a žádné iluze si nedělám. Jen mám rád když se mluví objektivně prostě plus i mínus, rub i líc.
Cub!odpovědět 
            Re: No17:14:36 17.09.2007
aha, takze najednou rub i lic, pred chvili jsem byl omezenec a poustel jsem se do pseudo-ekonomicko politickejch uvah, internetove debaty maji tu nevyhodu, ze nevis s kym se bavis, pokud se chces bavit na urovni a demonstrovat svou znalost kubanske reality, pak nepouzivej jako argument knihu ( a je jedno ze ma 460 stranek, udaj o poctu stranek sam o sobe svedci o urovni autora) cloveka, ktery sam akceptoval, ze byl svym zpusobem na vyplatnici KGB, a ktery je obecne povazovan v zapadoevropskych historickych a zurnalistickych kruzich za predstavitele spise extremni levice. Pokud se chces pustit do ocistneho retorickeho cviceni o mych argumentech, tak o kterych? o tech tvych argumentech to nema smysl.
Hlavni ale je, ze na Kube se leze i kdyz je tam diktatura.
Jakub Sodpovědět 
             Re: No17:36:57 17.09.2007
Jo, dle toho cos uvedl na mě tak působíš, protože jde o naprosto nepodložené úvahy a výplody tvé fantasie.Když něčemu nerozumíš, tak se to prosím nesnaž vymyslet, ale raději si o tom sežeň podklady.
Jak už jsem řekl, nevycházím pouze z té knihy, ale doporučuju ji. Je to dobré historické dílo a to ti potvrdí nejspíš každý vzdělaný historik, který se tímto kdy zabýval. Jo, jo, pravda někdy pálí, ale je dobré s ní počítat. Howgh!
Cub!odpovědět 
              Re: No18:43:35 17.09.2007
no comment, podavas intelektualne podprumerny vykon, i z levicovych pozic se da chytre a vecne argumentovat, jeste na tom zapracuj, ale treba dobre lezes ...
Jakub S.odpovědět 
               Re: No00:40:08 19.09.2007
Biggup, abych tak řekl, pro JakubaS! Přestože nejsem příznivcem zbytečných vulgarizací (před nedávnem jsem se z návštěvy jednoho "komunistického režimu" vrátil a můj předchozí názor na něj to celkem pozměnilo) a paušální odsuzování čehokoli se mi příčí, Kubíkova argumentace formou "přečet sem, vole, knihu (OCH!), která měla 460 (OCHOCH!) stránek, a tak tomu rozumim úplně nejvíc, rozumíš! no dyskašn!" mne pobavila více než Pajtni na Júťúb. Nechť žije svoboda antické polis!
Ondřejodpovědět 
           Re: No16:45:19 17.09.2007
a jeste jedna poznamka tohle uvadi wikipedie o autorovi knihy na kterou se odvolavas, prekladat nebudu:
He resigned as literary editor of the Guardian in 1994 after allegations were made in The Spectator that he had been an "agent of influence" for the KGB, claims which he rejected, arguing that "Like many other journalists, diplomats and politicians, I lunched with Russians during the cold war." He asserted that his resignation was "a debt of honour to my paper, not an admission of guilt", because his failure to inform his editor of three trips abroad to meet with KGB officials at their expense had caused embarrassment to the paper during its investigation of Jonathan Aitken.[4] In his resignation letter Gott admitted "I took red gold, even if it was only in the form of expenses for myself and my partner. That, in the circumstances, was culpable stupidity, though at the time it seemed more like an enjoyable joke". The source of the allegation that he was an agent, KGB defector Oleg Gordievsky, subsequently accused former Labour Party leader Michael Foot of the same thing, which resulted in a successful libel action by Foot against the Sunday Times.[5]. In his more recent writings Richard Gott has sought to defend the democratically elected government of Hugo Chavez in Venezuela.

Jakub Sodpovědět 
     Re: No07:48:20 18.09.2007
A pokud utečou, tak je váda usa pošle zpátky, aby je mohl Fidel zavřít.
Takovej strašák. Nemaj flinty jako Korea, nejsou důležitý pro obchod jako Čína (kde jsou podstatně drsnější), tak se nekrucujeme a předvádíme jak jsme ohromě zásadový. S někým bojovat o demokracii musíme a tedy to nebolí.
Pro ty mocný grázly máme pochopení, to jsou pak jen taková "specifika".
odpovědět 
    Re: No09:17:59 18.09.2007
Takže se mají stejně dobře jako nejbližší Floridě?!
Radim Bzuraodpovědět 

 Komanči17:46:42 17.09.2007
Již podruhé apeluji na všechny komanče, aby si své rudé pohádky chodili vyprávět na Noviky.cz, popř. do parku Julia Fučíka, popř. do Severní Koreje /ta taky vzkvétá a mají tam krásnej systém sociálního zabezpeční/.
Machodpovědět 
 Re: Komanči17:53:14 17.09.2007
No coment. UPOZORNĚNÍ: Úroveň komentáře může úzce souviset s inteligencí autora.
Cub!odpovědět 
  Re: Komanči18:18:04 17.09.2007
proč se nebavíte o lezení?
jardaodpovědět 
   Re: Komanči18:31:10 17.09.2007
To se tu pánovi marně snažím vysvětlit. Howg.
Machodpovědět 
  Re: Komanči18:55:35 17.09.2007
Cube! Jsi ty ale kokot!S inteligencí to moc sice nesouvisí, ale přesto jsem VSˇvzdělán a poslední dobou velmi zcestován, ale hlavně jsem pamětníkem jakešů, Kabrhelových a spol.
Pavkaodpovědět 
   co je vam vsem?!21:08:28 17.09.2007
co vsichni blbnete? to je zase jako s tema nahacema, proc do sebe tak rejete? lezec opraavdu neni misto pro takovyhle debaty, zalozte si nekde svuj vlastni chat a tam si probirejte politiku i ekologii do aleluja! vidim clanek, pod nim 30komentaru, tak si reknu parada - lidi asi maj k lezeni na kube hodne co rict, to se zase dozvim veci - a co jsem se zase dozvedela? akorat tak prd! akorat tak jak se vsichni lezci v cechach prudi az na pudu! kdyz nemate co rict tak mlcte! pocet komentaru pod clankem na lezci svedci jenom o jednom - je to hadka, a pokud neni o magneziu je o politice. trapny, nemyslite?!
verkaodpovědět 
    Re: co je vam vsem?!22:02:26 17.09.2007
kdyz napises clanek o lezeni na Kube, lze ocekavat debatu o Castrovi a rezimu, bohuzel to lezeni je tady lehce v pozadi, kdyz napises clanek o plakatu GP lze ocekavat debatu o ekologii, pro mne tematicky logicke
odpovědět 
     Re: co je vam vsem?!09:07:28 18.09.2007
S tím se nedá než souhlasit. Diskuze na tohle téma se dala očekávat (kupodivu nepřišla dřív), jen by nemusela být tak nenávistná.
Lukyodpovědět 
  Re: Komanči09:00:27 18.09.2007
Sakryš...trefa do vlastních...!-)...Tenhle Tvůj komentář se bezpochyby nejvíc hodí k těm blábolům co jsi tu vyplodil Ty...Dost už o blokádách socialistického ráje, pls...
jíraodpovědět 

 Brůdrův pohled (jako obvykle bez mezer)20:42:00 17.09.2007
http://sekal.blog.cz /0612/kuba-2006- havana-karibsky-chanov
http://sekal.blog.cz /0701/kuba-2006- trinidad-smrduta-perla-jihu
http://sekal.blog.cz /0701/kuba-2006- vinales
http://sekal.blog.cz /0701/kuba-2006- home-sweet-home
Papoušodpovědět 

 prdel15:46:43 18.09.2007
To je prdel, jak pro někoho existuje jen černá a bílá! nic víc:)
Když je takovýto omezenec ještě obdařen touhou se hádat mohou vzniknout některé výplody typu uvedených výše! Hastala la vista!
Lukodpovědět 

 20:59:41 18.09.2007
Jirko to video v článku je velice špatně viditelné. Sám jsem ho hledal asi šest minut a rozhodne by byla škoda pro další případné čtenáře toto video přehlédnout.
odpovědět 
 Re:08:17:52 19.09.2007
Trochu jsem link s videem odsadil.
 jirkasodpovědět 

 Černá bílá12:19:37 27.09.2007
Je to 14 dní co sem se z Kuby vrátil. Když jsem tam letěl, taky jsem měl naprosto jednoznačné názory na to, jak je to všechno špatně, jakej byl Che Guevara vrahoun a Kubánci tam dřou bídu. Za těch pár týdnů sem ale pochopil že věci nejsou ani černé, ani bílé. Kuba je natolik odlišná, že nesnes srovnání ani s bývalými socialistickými zeměmi Evropy, ani s Čínou natož s Koreou. Dokonce ani nejde přirovnat ke zbytku Jižní a Střední Ameriky. Napadá mě taky odkaz na knihu - Náplava Horký-Cuba Libre. Ale jn ve smyslu jejich titulku - Kdo neviděl, nepochopí, kdo nezažil neuvěří. A až tam vlítnou Američani, aby ,,zmírající Kubu Zachránil,,pak to bude teprve šou. Odborné hádky na Lezci jsou ale opravdu k smíchu.
Dawytodpovědět 
 Re: Černá bílá13:50:09 27.09.2007
Myslím, Davide, že máš pravdu. V článku jsem se snažil uvádět jen to, co jsme sami zažili, nebo mi bylo řečeno přímo lidmi, kteří tam nedávno byli, nebo tam žijí, ale hlavně od lidí, které jsem znal. Tímto přístupem si člověk dokáže řadu načtených a tradovaných hloupostí odfiltrovat.
Humorné na diskuzích je, že většina diskutujících zastánců černých nebo bílých názorů na Kubě nebyla, přesto jsou odborníky na tuto problematiku.
JirkaSodpovědět 
  Re: Černá bílá23:43:59 28.09.2007
nevim, nevim, lidi cestujou, ale nemusej o tom mluvit, muzou vedet spoustu veci a taky o tom nemusej mluvit, v tom to kazdopadne neni cernobily, relativizovat skutecnost je nekdy nebezpecne, obzvlaste, kdyz se nebouldruje na dvore pracovniho lagru ...
Jakub Sodpovědět 
  A kdy bude pokracovaní?10:12:08 08.10.2007
Uz se moc tesim na pokracovaní, doufam ze uz brzo bude. Jinak super canak, diky.
Lunaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Šupito presto, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (127378)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Blue De Jour 5.9 Brohm Lake Region
Clean Starts 5.9 Squamish
Quarryman 5.8 Squamish
Chlapeček Z Periferie 6B Chtelnica
Dungeon Master 6C Chtelnica
Nově komentované:
Půlnoční 7 Kozel
Pyrožení 9+ Srbsko
Pyrožení 9+ Srbsko
Pyrožení 9+ Srbsko
Ruční Spára VII Strahov

 Nově v diskusi:
Re: Lezení ve Slovinsku | Re: Lezení ve Slovinsku | Re: Samolepka Black Diamond | Samolepka Black Diamond | Re: Spani ve Francii | Re: Spani ve Francii | Re: Spani ve Francii | Re: Spani ve Francii | Re: Vícedélky v Rakousku | Re: Spani ve Francii |

 Nové komentáře:
Re: Jisteni teda slouzi jen pro potechu ega prvovystupce? | Jak to bude | Rozdíly | Re: Jisteni teda slouzi jen pro potechu ega prvovystupce? | Re: ? | Re: Informovanost | Re: Jisteni teda slouzi jen pro potechu ega prvovystupce? | Re: Informovanost | Re: Informovanost | Re: Informovanost |

 Kde to vře:
Vypadlý bh na Čimě v Brné v Ústí nad Labem (189)
Rotte fluh (28)
Video: Jeden den s Ivou Vejmolovou (19)
Školní Boulder Pohár 2018 (15)
Akademické mistrovství světa v lezení Bratislava (14)
2. kolo Boulderděti. Slunce, vedro i Superfinále! (12)
Klára Kolouchová se vrací po 2 letech na K2 (6)
Adam Ondra má od olympioniků prestižní cenu Gutha-Jarkovského (5)
Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost v Brunecku (ITA) (5)
Martin Stráník: rozhovor nejen o závodní sezóně (2)

 Nově v inzerci:
Prodám Ch známku | Pravidelné lezení | Nalezený vklíněnec | Lezečky a samonafukovačka | Cepín Black Diamond Raven Ultra | holka z lesa | zapomenutá karabina na Gabrielce | Grigri + | DYNAFIT ULTRA GORE-TEX® SHAKEDRY™ pc.8580Kč | Bouldermatka Ocún |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 2204 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 1835 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 1765 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 1703 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 1688 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 1768 
 7 všechny tři díly 
 1905 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.