LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Desátá rozhodne.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
Hudy boulder cup 2018 (17.02)
ČP bouldering Jablonec (17.02)
AIX Ádr Boulder Session 2018 (24.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13978
2.Konečný 11843
3.Pail 11550
Bouldry:
1.Stráník 11475
2.Ondra 11450
3.Jungling 11000
Hory:
1.Coubal 6441
2.Šuraba 6358
3.Nikita 6157

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4393 lezců
668390 cest
Nové přelezy:
Létající P 7C+
Tendon 7C+/8A
Tlustej Ta 8A+/8B
Hipotermia 7c
La Canalet 7c+
Big Game 8A/8A+
El Cachalo 7b
Super Cant 8a
Nivelúngal 7c
Animaculos 7b

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na střechu Evropy

3. část

Reaguji opět na Vaše komentáře (díky za ně) a třetí díl jsem již oprostil od reklamy.
Po sestupu z Džantuganu do údolí Adylsu jsme se trochu zkonsolidovali v alplágeru Elbrus, dali si v místní putice šašlik (120R = cca100Kč) a maršrutkou se přesunuli do Azau (500R/8 osob).

Přestože nebo právě proto, že bylo doposud nádherné počasí a čekali jsme změnu k horšímu, spěchali jsme nahoru za našim hlavním cílem - Elbrusem. Nechali jsme část bagáže v rozestavěném hotelu Seheredzada a vydali se vstříc lanovce. V budově jsme neviděli žádnou kasu (místo ní byla Apteka/lékárna) a podlehli jsme, bohužel, pracovníkovi lanovky, který nás pobídnul a sdělil taxu pro jednosměrnou jízdu nahoru: 160R+50R za batoh/osobu. Ještě nám oznámil, že každý úsek (3 úseky) se platí zvlášť. Nakonec nám dal slevu a měli jsme to za 200R/os. pochopitelně bez dokladu. Ten jsme dostali až při zaplacení jednosměrky na stanici Staryj Krugozor za 104R/os. i s batohem, který se účtuje jako 30% jízdného. Třetí úsek jsme s Bobem raději nejeli. Bylo poměrně dost času a proto jsme se sami pěšky vydali vstříc vyhořelému hotelu Prijut 11. Po cestě jsme míjeli horní stanici sedačkové lanovky Garabaši, kde jsem začal pochybovat, že jsme v národním parku. Šrot všeho druhu, od starých rozvodných skříní přes poházené el. vedení až k torzům budov. Mezi tím projíždí rolby, stanují místní horalé a patřičně ukládají své odpadky. Vrcholem byl zřícený bagr, ponechaný napospas. Rychle jsme přeběhli toto nehostinné místo a spěchali vzhůru k ledovci.Led byl poměrně rozbředlý a občas jsme se bořili až nad kotníky. Přesto jsme dosáhli asi v 17 hodin úrovně Prijutu 11 ve výšce 4000m, kde se již tísnilo docela velké množství stanů. Po zkušenostech ze sídliště o něco níže jsme zamířili na skalnatý hřebínek východně od Prijutu11 a našli výborné místo v závětří za obrovským kamenem s pamětní deskou. Z vrcholu se valily davy horalů a vrchol samotný se halil do mraků. Snad to zítra vyjde - z počasí jsme měli respekt.

Budíček jsme nastavili opět na 2:30.

Přestože jsem se cítil v pohodě, celou noc jsem nezabral. Bob prý to samé. Dokonce tvrdil, že se dvakrát dusil. To ale přiznal až odpoledne. Pořádná aklimatizace chyběla.  Ve 3 hodiny jsme přesto vyrazili a nebyli jsme zdaleka první. Kolem se proháněli mastňáci na rolbách, které je vyvážely k začátku Pastuchových skal (údajně za 500R/os). Led byl krásně zmrzlý, bylo relativně teplo-jen občas foukl větřík a šlo se výborně. Brzy jsme začali po vyšlapané trase předhánět ty pomalejší. Nad Pastuchovými skalami začalo foukat trochu chladněji a proto jsem oblékl bundu. Stále se šlo perfektně. Po chvíli Bob hlásí : "4900 metrů, jsme nad Mont Blankem". Paráda, výškový rekord máme (doposud Dufourspitze 4634m) a stoupáme dál, již se nacházíme na dlouhém traverzu okolo východního vrcholu. Pomalu svítá, dávám pauzu a fotím.Padá mi trekovka a šourá se asi o 15m pode mě. Rozhodným krokem se pro ni rozejdu a vtom se mi trochu zatočí hlava. "Ha výška se ozvala - pomalu." Kolega mi tyčku přináší a já opět stoupám. Při odpočinku se projevuje únava a jde na mě spaní. "Tak to ne, vydýchat a jdeme". Po třech krocích se probouzím a zase to jde v pohodě. Mé problémy patří k těm menším. Vidím kolem jedince, kteří zvrací, někteří bezvládně leží a jiní to otáčí. Tady, ve výšce cca 5100m, se láme chleba. Konečně se po chvíli terén stává vodorovnějším, bohužel začíná dost foukat a mrzne mi pravé chodidlo a palce u rukou. Sedlo je stále ještě ve stínu. Můj duševní i fyzický stav bych nazval rovnovážným (bylo mi jedno jestli půjdu nahoru nebo dolů). Motivací však bylo slunce, které protínalo závěrečný svah zhruba v polovině. Z vrcholu vidím sestupovat ty nejrychlejší jedince, jeden tam byl dokonce i se psem.Po dosažení slunečních paprsků mám vyhráno. Slunce mi rozehřálo nohu i prsty a já chytil druhý dech. Předbíhám Boba a v závěrečné asi 300m rovince finišuji. Poslední kopeček a jsem na vrcholu. Vztyčuji se slzami v očích českou vlajku a fotím přicházejícího Boba. Je 8:30. Sám se divím, že jsme byli takhle rychlí.Kóta 5642m - Elbrus


Na vrcholu je poměrně zima. Nemohu do sebe dostat ani müsli tyčku. Pomohl mi  až bonbón. Na původně zamýšlený východní vrchol již nemáme síly ani náladu. Po 15 minutách se vrchol halí do mlhy a my začínáme sestupovat. Proti nám jdou davy. V tento den odhaduji počet návštěvníků kolem 400. Jaký rozdíl oproti Džantuganu, kde jsme byli sami.


Sedlo a procesí


Sestup proběhl oddychovým tempem, v polospánku jsme dorazili do stanu kolem půl jedné a okamžitě jsme zalehli. Večer jsme ještě omrkli sídlo našich 6 kolegů ze zájezdu, kteří se dnes aklimatizovali a na vrchol chtěli jít zítra. V mlze a sychravu jsme jim sdělili zážitky a již za mrholení se vydali na kutě. Kdoví, jak bude ráno - nebe nevypadalo moc dobře. Noc, co se týče spánku, byla lepší předešlé a probudil nás jen rachot kamení. Tušili jsme, co to bylo a překvapivě nádherné ráno nám naši domněnku potvrdilo. Náš závětrný kámen velikosti auta se i s pamětní deskou zřítil asi 50m do údolí.Prostřední úsek
Sbalili jsme se a sestoupili přes stanici Garabaši, Mir a Staryj Krugozor do Azau, kde jsme potkali větší část zájezdu. Po dohodě kdy a kde bude odjezd jsme se přesunuli do alplágeru u Osmana poblíž vesnice Elbrus. Tu jsme ještě týž den prozkoumali, udělali nákup a jali se připravovat na přechod tří sedel. U Osmana (velmi seriózní pán) jsme zaplatili 130R za oba, osprchovali se, odložili přebytečné věci a po večeři šli odpočívat.
Ráno jsme již prostudovanou trasou nastoupili do údolí řeky Irik. Hned na začátku údolí stojí za povšimnutí erozí vytvořené Zemní pyramidy.


Zemní pyramidy


Popisovat podrobně celou trasu by bylo zdlouhavé a vcelku zbytečné. Za zmínku stojí všudypřítomné krávy, volně se pasoucí stádečka koní a ovcí. Nocleh jsme zvolili ve výšce 2900m. V podvečer se přihnala pravidelná bouřka z horka. Ráno opět azuro a my stoupáme k prvnímu sedlu Irikchat (3667m). Vyběhneme na bezejmennou kótu 3770m a obdivujeme východní vrchol Elbrusu a plató Jikaugenkez, které máme v plánu traverzovat.


Konec údolí Irik, vlevo sedlo Chatkara


Sestup na plató se nepovedl úplně podle mých představ, z ničeho nic jsem byl po ramena v trhlině. Naštěstí nebyla hluboká a po chvíli jsme si to již kráčeli po platu k nástupu do sedla Chatkara (3550m, na mapě špatně označeno). Zde byl v poledních hodinách dokonalý mix a snad poprvé jsem musel zakopávat mačkami do suti. Naštěstí se po překročení sedla objevilo jezírko (Tatrančané by řekli pleso), ve kterém jsme zablácené mačky umyli.


Začátek údolí Subaši


Dolní část údolí Subaši již nebyla tak hezká jako Irik, údolí bylo spíše dlouhé a monotónní. Specialita přišla až na závěr, kdy jsme museli překročit řeku Mkjaru a dostat se do visutého údolí Mukal. Již zdálky byl slyšet slušný průtok a my jsme hledali cestu-brod asi hodinu. Bob mi zmizel kdesi nahoře ve skalách a já hledal dole v deltě. Po chvílích nejistoty a obav se Bob objevil vysoko na skalisku na druhém břehu (oddechl jsem si - Bob je šílenec) a mně se také bezpečně podařilo přeskákat. Večer jsme unavení za pískání syslíků zabivakovali ve výšce 1800m a zkonzumovali nalezené pýchavky.


Visuté údolí Mukal


Ráno, jak jinak, azuro a stoupáme ke třetímu sedlu Syltran (3400m). Zde nás napadlo podívat se na vrchol Mukalu. Avšak po vystoupení na kótu 3630m a po bližším pohledu na nejpřístupnější SV hřeben Mukalu jsme od tohoto záměru upustili. Bez výbavy by to byl velký risk. Proto jsme  sestoupili k jezeru Syltran (3220m, mapa opět lže) a obdivovali stádo kavkazských kozorohů. V noci přišla vydatná bouřka, která pustila k zemi slušnou dávku krup. Tři hodiny tlučení krup vytvořilo vrstvu asi 3cm, na slunečné ráno však neměla žádný vliv. Až mi to přišlo neuvěřitelné. Za horka jsme klesali hezkým údolím Syltran do vesnice Vierhny Baksan, kde jsme po 43km ukončili tento přechod.


Jezero Syltran, v údolí Vierhny Baksan


Ranní idylka u jezera Syltran


Trasa přechodu


Výškové metry / vzdálenost


Příště: Dolina Schelda - německý bivak, závěr

Olson   [úpravy] 21:40 11.09.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ?????22:54:12 11.09.2007
Co dodat................PARÁDA.
Richardodpovědět 
 Re: ?????11:40:20 12.09.2007
... co dodat? Jen snad: na podobnej výlet jezdí kdekdo :) Fotí, občas udělá článek. Nechápu proč celkem všední lezení na Jantungan, choďák na Elbrus a ještě něco není v jednom trochu kratším článku místo tří ;)
Lenodpovědět 
  Re: ?????12:49:17 12.09.2007
Ja jsem rad i za takovy clanek. Posledni dobou tady neni temer nic krome informaci o vselijakych zavodech. Chapu, ze vystupy normalnimi cestami mohou byt pro nekoho nudne, ale cist to preci nemusi.
Honza V.odpovědět 
  Re: ?????13:34:48 12.09.2007
cim delsi clanek a cim vice fotek tim lepe.

pro autory: paradni vylet, pesimistu si nevsimejte :)
husteyodpovědět 
   Re: ?????13:43:19 12.09.2007
Pro nekoho je i Elbrus zivotni zazitek, tak proc by se nepochlubil. Ne kazdy byva trikrat rocne nekde v 8000+ aby tohle byla pro nej nuda.
Mne se serial libi:-)
navrosodpovědět 
  Re: ?????18:54:52 12.09.2007
Mnohem lepší než tu obvyklé informace a statistiky o tom, co kdo přelezl. Moc pěkný článek a mně dává spoustu informací, které třeba časem využiji. Díky za to, že jsou mezi námi normální pohodoví horolezci a že se tak pěkně podělí o zážitky.
Petrodpovědět 
  Re: ?????10:18:51 14.09.2007
Pridavam se k ostatnim, necti, co te nezajima! Cim vic clanku tim vetsi vyber, tim lepsi lezec. Tenhle clanek byl super a autorum za nej diky :)
adamodpovědět 
  Re: ?????14:52:43 14.09.2007
tadyty komentare si prosim priste usetri.vole.
maťaodpovědět 

 Zdravím...11:28:59 12.09.2007
Moc hezké klucííí. Měl sem jít taky.
Prochyodpovědět 

 Osman12:48:12 12.09.2007
Osman - vzpomínám, úžasná místní osobnost. "Bydlíme u Osmana" vyřešilo mnohé.
Vláďaodpovědět 
 Re: Osman20:48:59 12.09.2007
osman poskytuje skvělé služby!! ale jeho žena tě za ně, při troše nepozornosti, pěkně zkasíruje :-)
odpovědět 
  Re: Osman21:24:37 12.09.2007
Nevím, jestli to byla Osmanova žena, ale vedoucí kuchyně si neváhala říct za hodinu nabíjení baterek 30R. :-))

Díky všem za ohlasy
Olson.vsodpovědět 
   Re: Osman23:54:30 12.09.2007
jj, jeho manželka(tmavovlasa ludmila), pokud to nebyla ona, tak vycvičený personál..
to pořád nic nemění na kvalitě kempu, resp. hotelu..
odpovědět 

 boty21:00:52 13.09.2007
Zaujimalo by ma ake boty si mal obute pri vystupe na elbrus. dik.
kossuriodpovědět 
 Re: boty23:12:42 14.09.2007
Kožené italské boty Fitwell s membránou VeraTEX, podrážka Vibram.
Chceš zkoumat, proč mě mrzla noha ?? :-)
Olson.vsodpovědět 
 Re: boty01:19:54 17.09.2007
scarpa ladakh, lorpen extrém ponožky a noha taky mrzla, levá, ale nebylo to nic proti těm prstům na rukou!! teplota kolem -20(řekl bych více) dost siný vítr, nedokážu odhadnout, ale poryvy se 100 kg chlapem celkem cloumaly!! východ slunce byl dost velké vysvobození!!
pepaodpovědět 
  Re: boty19:39:30 19.09.2007
Dik za odpoved chlapi. Uvazujem o vystupe na Elbrus, preto ma to zaujimalo. Neviem odhadnut v com mi bude mensia zima, koflachy alebo kozene vibramy?
kossuriodpovědět 

 sorry, že rejpu18:14:53 17.09.2007
ale není "střechou" vždy rozvodí a nikoliv nejvyšší hora? Tj. střecha světa je Hindukůš nikoliv Mt. Everest a střecha Evropy Kralický sněžník nikoliv Mt. Blanc...???....to jen tak na okraj. Každopádně dík za pěkný článek...
Jirkaodpovědět 
 Re: sorry, že rejpu21:02:22 17.09.2007
tak co zařadit Kraličák do 7 summits?
schwakeodpovědět 
  Re: sorry, že rejpu21:23:07 17.09.2007
no zeměpisci tvrdí to s tím rozvodím, nicméně horolezci a novináři atd. atp. často označují střechu jako nejvyšší horu...
v.odpovědět 
  Re: sorry, že rejpu21:41:58 19.09.2007
:-))))
Tak to bych měl první ....

Elbrus asi opravdu není v Evropě. Mám tam ten nadpis ze setrvačnosti, psal jsem v prvním dílu i o Mont Blanku.
Olson.vsodpovědět 
   Re: sorry, že rejpu01:02:33 05.12.2007
Hura na Kralicak, uz se tesim!!!

Jinak Osman je nejen seriozni, ale i poradnej mafiozo... Zaridil na ztracene doklady behem jednoho dne, aniz by se volalo do cr na matrici ->nova totoznost, propustky atd.
fxsodpovědět 
   Re: sorry, že rejpu13:39:19 05.12.2007
Hura na Kralicak, uz se tesim!!!

Jinak Osman je nejen seriozni, ale i poradnej mafiozo... Zaridil na ztracene doklady behem jednoho dne, aniz by se volalo do cr na matrici ->nova totoznost, propustky atd.
fxsodpovědět 

 kl06:55:04 07.12.2007
jk
Peterodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Jaime, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (124752)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tendon 7C+/8A Labák - Pravý Břeh
Tlustej Talisman 8A+/8B Labák - Pravý Břeh
Taipan 8A Vesecký Yosemite
Taipan 8A Vesecký Yosemite
Tělěsná Výchova 6C Labák - Pravý Břeh
Nově komentované:
La Canaleta L2 7c+ Chulilla
Líný Joe 6A Holštejn
Jang 7B+ Holštejn
Heros 7C Tisá Skála U Čáslavi
Antikontakt 8A Labák - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: foto dne | Re: Vrtačka do skal | Re: . | Re: . | Re: . | . |

 Nové komentáře:
Re: studie | Re: Zas raz hon na senzace v podaní lezec.cz | Re: když o něčem vim kulový... | :( | Re: když o něčem vim kulový... | Re: když o něčem vim kulový... | K 2 | K 2 | ... | Re: když o něčem vim kulový... |

 Kde to vře:
Vnitřní motivace a lezení (114)
Pirmin Bertle: odmítám shození Meiose z 9b na 9a+ od Adama Ondry (27)
Svieže ovocie na horách? Ochutnajte expedičné balíčky LyoFood (27)
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii (20)
Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash (19)
Adam Ondra vylezl další novou cestu za 9b (15)
Lezení v Poříčí nad Sázavou (13)
Film o rychlovýstupech Kiliana Jorneta na Everest bez kyslíku (12)
Nové topo na Bořeň z Německa (8)
V sobotu 17.2. Vírský cepín nebude (8)

 Nově v inzerci:
Rajce v utery | Skialpové lyže | DYNAFIT NEO | Vertikon | skelety Scarpa Laser | Lezení SmíchOff | Nové běžkařské boty Atomic sport skate blue uk:10, 1200Kč | Prodám novou karabinu Warlock HMS | Skialpové lyže | skialpy Black Crows |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 883 
 Akce jednou za měsíc 
 485 
 Akce párkrát ročně 
 517 
 Jen výroční schůze 
 477 
 Co je to HO? 
 614 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.