LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
2. kolo Slánské pohody (22.05)
ME mládeže Imst (25.05)
ČP děti obtížnost Orlová (26.05)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13878
2.Konečný 12131
3.Vopat 11449
Bouldry:
1.Stráník 11575
2.Ondra 11400
3.Jungling 11000
Hory:
1.Šuraba 6995
2.Coubal 6441
3.Nikita 6157

Výsledky
ČP obtížnost Písek (12.05)
SP Moskva (21.04)
SP Meiringen (13.04)

Deníčky
4455 lezců
686270 cest
Nové přelezy:
Mastermind 7c+
Fat Guides 7b+
Les Riviér 7b+
Bailando C 7c
Relikvie S 8B
Poslední V 10-
American S 9+
The Flow 9+/10-
Geheime Bl 9-
Němý Kašpá 10-

Stěny
Gejzír - Karlovy Vary
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ötztal a Pitztal

Popisy oblastí

obr_smallMožná jste tam byli už lyžovat, ale dnes TADY A TEĎ se tam virtuálně poleze. Reálně jsme tam byli s Kubou Hlaváčkem po SP v Imstu,

Kuba už některé části znal z dřívějšího pobytu. Na SP jsem se skvělou slevou zakoupil průvodce po celém Tyrolsku, kterého vřele doporučuji. Stojí sice asi 35 €, ale poměrně rychle z něj pochopíte, proč to těm Rakušákům tolik leze. Celé Tyrolsko je obsypáno oblastmi, na sever od řeky Inn vápencovými, na jihu vládne žula. Průvodce je parádní, přehledný, všude se dá dostat i bez němčiny, ale řadu lahůdek, profilů a dalších informací musí neněmčinář oželet. Ötztal a Pitztal zabírá v průvodci asi sto stran, tedy zhruba pětinu.

V Ötztalu je poměrně dost oblastí pro všechny výkonnostní kategorie. Stěny pro lezce s výkonností do 7a se nachází vesměs nad zelenými loukami samotného dna údolí, za vyššími stupni je nutné stoupat vzhůru do ötztalských svahů.

obr_05

Selbstbetrug, 7c+

foto by © ?


Přímo u městečka Oetz se nachází zástupci obou kategorií. Dole, minutu chůze z Oetzu je od silnice dobře viditelná stěna s třicítkou stěnových výstupů od 3c do 7b+ (převládají šestky), poněkud stranou nad jezerem Piburger See stojí převislá deska se sedmi nádhernými prásky za 7b až 8c.

obr_06

Selbstbetrug, 7c+

foto by © ?O kousek výše údolím u vesničky Tumpen se nachází jedna z největších oblastí pro lezce bez výkonnostních ambicí. Východiskem ke stěně „Tumpen“ je parkoviště, na které se dostanete tak, že za Tumpenem odbočíte za mostem přes Ötztaler Ache doleva. Z parkoviště jdete po silničce (v žádném případě nejezdit autem) zpět údolím (na sever) až pod skálu, která je dobře viditelná i z hlavní silnice. Po deseti minutách dojdete ke stěně nad zelenou loukou a můžete si užívat na téměř stovce cest převážně od 3b do 7b. Je tu spousta čtyřek, pětek a šestek, ale i jedno boulderovější převislé 8a+. V pravé části stěny se nachází také dvě čtyřdélkové cesty (obě max. 6c+).

obr_03

Glückshormon, 8b+

foto by © ?A zase popojedeme kousek dál údolím, až se dostaneme do městečka Umhausen. Zde odbočíme na Niederthai, vesnici, která dala název nejrozsáhlejší oblasti celého Ötztalu. Silničkou prudce stoupáme až k serpentině s malým parkovištěm, z něhož odbočuje turistická cesta na Wiesle. Je to asi 5 km od Umahusenu, pokud dojedete až na parkoviště s výhledem na vodopád Stuibenfall, přejeli jste. Z parkoviště (toho správného) se jde asi čtvrhodinku krásnou přírodou po parádním chodníku ve strmém svahu k vlastním skalám. Hned na těch prvních ztratíte jakoukoli iluzi o přírodním původu místních cest. Na prvním bloku „Calimero“ jsou chyty i přírodní, zato na „Steiler Blocku“ mě přepadá pocit nechutenství. Na dalším bloku – „Black and white“ si alespoň člověk může říci, že tu myslí na všechny, totálně sekané 6a jsem ještě neviděl. Když se nad to člověk povznese, je blok „Black and White“ asi prvním, kde stojí za to se zastavit.

Kdo si však chce užít toho nejlepšího, stoupá stále dál po cestě, odbočí doleva do svahu na pěšinu a po ní se dostane k nádherným skalám, kvůli kterým jsem opravdu stojí za to zavítat. „Minas Tirith“ je asi nejméně vyzývavý, určitě však velmi lákavý za slunných dní, neb je celý den ve stínu. My tu s Kubou lezeme famózní sokolíkovou spáru za 7b, „Le Miracle“. Hned pod „Minas Tirith“ je menší blok „La Era“, který je tvořen zajímavým jakoby slepencem. Hezká je zejména cesta, která dala bloku jméno, „La Era“ za 7c+.
Od tohoto bloku se dojde poněkud divočejším terénem pár desítek metrů pod „Langer Block“, jednoznačně nejkrásnější skálu oblasti. Kolmé a mírně převislé lezení kolem 20 až 25 metrů s obtížnostmi od 6b do 8a+. Snad každá z dvaceti fakt parádně kompaktních (a přírodních!) linií láká k přelezu. My však ten den zejména potřebujeme sluníčko (ve stínu je něco kolem osmi stupňů), takže se přesouváme k nejmohutnější skále oblasti, „Glückshormonu“ a stejnojmenné mírně převislé cestě za 8b+. Kuba dává „hormon štěstí“ parádně třetím pokusem. Kromě téhle dardy zde jsou asi dvě desítky lehčích cest, průměrně mezi 6a až 7a. Když se přes fix dostanete na polici uprostřed stěny, čekají zde dokonce cesty ještě lehčí, pět plotnových věcí za čtyři až pět. Ze druhé strany stále téhož masivu se nachází sektor „Waldläufer“. Tady si však moc lidí nezaleze. Aby si lezec užil těch nejhezčích linií, musí zvládat obtížnost 8c, je tu dokonce jedno 8c+/9a. Linie jsou parádní, úplně, nebo minimálně z větší části, přírodní. Až vám spadne dolní čelist, můžete se otočit a ohřát se na vysluněné „Pyramidě“. Je tu pět nádherných cest od 5c do 7b+ tak trochu připomínajících „Highlandera“ na Rovišti.
Návštěvu oblasti můžete zakončit stejně jako my na bloku „Brandy Tarte“, ke kterému se dostanete po pěti minutách dále cestou, necháte-li pyramidu za zády (nesmíte odbočit doleva, je tam cedulka s lezcem, ale v průvodci tím směrem nic není). „Brandy Tarte“ je 8c, ale parádní fotka z průvodce nutí člověka to alespoň zkusit. Tahy, skoky, fixy. To vše na osmi metrech. Vlevo od toho je pěkný strop s brutálním skokem za 7c+. I to stojí za hřích.

Vrátíme-li se zpět do hlavního údolí Ötztalu, můžeme se přesunout k vesnici Längenfeld, v jejímž okolí se nachází tři oblasti zejména pro „softmovery“, Auplatte, obrovský blok, na který se leze ze všech stran, Nösslach, stěna, z níž bude dle průvodce nadšen každý milovník žuly a Oberried, rozsáhlý masiv se stovkou cest nad loukou.

obr_04

Jinovatka

foto by © ?


Z lezeckého hlediska zakončují údolí říčky Ötztaler Ache menší oblast Astlehn a dvě stěny v okolí Söldenu. Zejména výše položený sektor „Moosalm“ u Söldenu láká solidním výčtem cest od trojek a čtyřek (dobře dvě desítky cest v téhle obtížnosti) po šestky. Dostanete se sem tak, že dojedete až na konec cesty v Moosalmu a poté pokračujete pěšky lesní cestou asi 20 minut ke skále, dobře viditelné z cesty. Ačkoli jste v lůnu hor, terén pod skálou je rovinný a vhodný i pro děti.

Neděle. Tomáš, včera pátý, odjíždí s Helenou cosi fotit na golfové hřiště a pak hurá na trénink (holt život profesionálního lezce). My máme to štěstí, že můžeme jít lézt do skal. Koukneme do průvodce a nejblíž se nám jeví být Pitztal s jedinou lezeckou oblastí Plangeross. Teploměr ukazuje sedm stupňů, hory jsou v mracích, ale což, nahoře bude sluníčko. Auto pomalu šplhá výše a výše směrem k lyžařským střediskům a nakonec zastavuje na velikém parkovišti kousek nad vesnicí Weißwald. Dva stupně. Dole jsem se lekl, že se chlapíkovi kouřilo od úst, naštěstí zrovna kouřil cigaretu. Jak úsměvná příhoda zde, uprostřed mraků. K oblasti to má být půl hodiny do kopce a stěna je prý dobře vidět. Tak tedy batohy na záda a vzhůru směrem na Rüsselheimer Hütte. Chůze je asi to nejlepší, co se dá v tomhle počasí dělat. S Kubou řešíme, proč si to či ono nezapisujeme do žebříčků a cesta nám příjemně ubíhá. Trochu mě překvapuje fakt, že přecházíme potok, který měl zůstat vpravo, ale šlapeme dál. Kolem mraky a mlha, tráva s dvoucentimetrovou jinovatkou.

obr_01

Watzeblick, 6c+

foto by © ?


Úplně černý mlok otužilec čeká stejně jako my marně na sluneční paprsky. Po hodince stoupání je nám jasné, že oblast jsme dávno přešli, takže otáčíme a intenzivněji zabodáváme oči do mlhy. Napodruhé oblast nalézáme. Od cesty je 50 metrů, prý má být vidět už od auta.

obr_02

Watzeblick, 6c+

foto by © ?


Stěna je nádherně kompaktní, mírně převislá, v levé části jsou schodovité převisy. Dvě pětky vedou na kameni naproti a další dvě v pravé části, jinak zde obtížnost začíná od 6a. Ale ja-ja-ja-ké-ho 6a: z vysekaného do vrtaného, z vrtaného do vyrubaného. A stejně tak ty famózní stěny. 7c, 7c+, 8a, 8b – díra, díra, díra uprostřed hladké zdi. Takhle vypadá dobrá třetina z asi stovky cest. Druhá třetina si zachovává relativně přirozený charakter a jen sem tam je pomoženo. Třetina jsou nádherné přírodní linie zejména podél trhlin. Většinou mezi 6c+ a 8a. Sveřepě se držím myšlenky, že alespoň jednu cestu tu přelézt prostě musíme a tak přes Kubův úžas zdolávám nádherné klasické 6c+, teplota kolem nuly, viditelnost asi sto metrů. Pak už rychle sbíháme k autu. Teploměr ukazuje 3,5°C a to jsme dobrých tři sta výškových metrů pod oblastí. Fakt plodný víkend se spoustou hodně různorodých zážitků od bouřlivého finále SP v hale po poctivou horskou robotu.

Petr Resch   [úpravy] 07:20 25.09.2008Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Krásný článek08:21:06 25.09.2008
Opravdu moc pěkný článek o pěkných oblastech! Já bych jen doplnil pro ty, kteří se tam chystají.Z našich zkušeností je hodnocení cest v Tirol dost svérázné. Zvláště lehčí starší cesty do 6c jsou velmi často dost přitvrzené. U cest nad 7a jsme tohle nezaznamenali. Tourismus Verband Ötztal má velmi silnou lezeckou kampaň, kterou se snaží dostat do Ötztal nové turisty - lezecké rodinky s dětmi, ale přitom tam právě pro začátečníky a pohodové lezce není skoro žádné lezení! Vyjímkou je oblast Engelswand (zde uvedena pod názvem vesnice Tumpen), tady se najde několik opravdu lehkých cest, ale jsou velmi krátké a spíše podprůměrné. Na druhou stranu, je tu právě pro děti dost místa, takže pokud rodiče lezou těžké cesty, budou všichni spokojení. Ten kdo leze na prvním 7a na OS toho najde pro sebe spoustu. Ti, co lezou méně, ale minimálně 6a+ najdou taky, ale budou asi trochu nadávat na klasifikaci a často nepříjemný charakter lehčích cest. Nejvíc si budou chrochtat určitě bušiči. V létě musí člověk logistiku naplánovat podle slunce, na Engelswand se za vedra lézt téměř nedá. Niederthai je na tom lépe, tam jde kdykoli něco vylézt, jen ne v zimě. Kromě lezení je údolí opravdu krásné, super turistika, via ferraty atd. Sami tu ale rozhodně nebudete.
Milanomafianoodpovědět 
 Re: Krásný článek16:38:27 25.09.2008
Opravdu pěkný článek a taky pěkný komentář, děkuji oběma autorům! ;-)
Pavelodpovědět 
 Re: Krásný článek23:17:34 25.09.2008
Take jsme letos v lete podlehli Oetztalskemu marketingu a dost horce litovali ...

Jak uz zminil Milano, pro lezce nizsich cenovych kategorii (do 6b+) to neni zadna slava, ba primo bych rekla jedny z nejhnusnejsich skalek, co jsem na nich kdy lezla. Sutru se tu rika "zula", no, budiz, nejsem geolog, ale s opravdovou horskou zulou typu Bergell/Furka/Grimsel/Chamonix to nema nic, ale opravdu vubec nic spolecneho, klouzave obliny a plotny s supinovou odlucnosti se stridaji s plytkymi zlabky ci naopak brutalne bouldrovymi kroky.

Krajinove take nic moc, vetsina skalek s lehcimi cestami lezi primo v hlavnim udoli ve zvukovem dosahu velmi frekventovane statni silnice.

Zaver: vhodne maximalne pri ceste do hor, ale rozhodne se nevyplati sem jet jen kvuli lezeni. Vapno v Inntalu (Martinswand, Chinesische Mauer apod.) je mnohem zajimavejsi.

Hore zdar,

Lenka K.

Lenka K.odpovědět 
  Re: Krásný článek06:56:38 26.09.2008
Nojo. Ale Inntal jetrochu neznámý místo. Bylo by možný upřesnění?
Honzaodpovědět 
   Re: Krásný článek16:09:02 26.09.2008
Inntal je asi nejznamejsi udoli v celem Rakousku. Je tu udoli reky Inn. Tahne se od Kufstei az po Vorarlberg.
Milanomafianoodpovědět 
  Re: Krásný článek09:49:10 26.09.2008
Já jsem srdcovej žulař a není nad to, vylézt si klasickou lajnu v koutu, spáře nebo na hraně. Asi proto se mi tu líbí víc než třeba na zmiňovaném Martinswandu. V článečku jsem psal o sokolíku za 7b, to je pro mě už sama o sobě linie, kvůli který sem ztojí za to dojet a vystoupat. Každej holt chce něco jinýho. Fakt je, že ta žula je hodně hladká. Místy se však najde i poctivá jebavka na konečky prstů a "vlaštovky mávaj".
Petr Reschodpovědět 
   Re: Krásný článek11:35:57 26.09.2008
O tom je prave muj (a i Milanuv) komentar: za 7b jsou tam skvele linie (ty jsou taky na fotkach v propagacnich materialech :) ), ale do 6b jsou tam (az na vyjimky, jako vzdy) pekny ^%$*!

Takze pokud se nejaka slabsi (fyzicky) duse jako my necha temi peknymi fotkami a oslavnymi clanky nalakat, tak se dost divi. My to mame jen 250km, tak nas to tak nebolelo, ale kdybych tam jela z Prahy 650km na delsi dobu, tak by me to asi dost mrzelo.

Ale aby to nevyznelo tak negativne, v sektorech Moosalm a Nösslach se najdou i slusne lehci cesty, naopak Engelswand (Tumpen) a Oberried za moc nestoji.

Howgh a peknemu lezeni zdar!

Lenka K.

Lenka K.odpovědět 

 Foto08:56:46 25.09.2008
Foto Kuba a Petr, který si občas hrál na veverku (jeden strom jsem zapytlil). Ve všech případech při dělání fotek jistí šutr na nástupu. Udělat fotky ve dvou je vždycky kompromis.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Foto09:03:15 25.09.2008
Tak tomu focení říkám zápal, jinak z toho sekání tam bych blil! Proč by neměla zůstat holá skalní deska holou? Není divu, že pak rakušáci tahaj sekání i do Loučovic.
Každopádně ale Oetztal stojí za návštěvu.

NO CHIPPING !
Jirousodpovědět 
  Re: Foto09:35:48 25.09.2008
Jasně, NO CHIPPING!!!
nesmrtelný blázenodpovědět 
   Re: Foto16:42:30 25.09.2008
Vypadáto tam velmi pěkně soudě dle fotek, museli jste si to užít, pěkný článek.
Gulasodpovědět 

 Průvodce19:24:04 25.09.2008
Krásný článek. Jinak zmiňovanou oblast a spoustu dalších najdete v průvodci AUSTRIA - VERTICAL od tmms verlag. Dá se objednat přez internet za cca 26 éček.
Jarda Halešodpovědět 
 Re: Průvodce06:57:14 26.09.2008
Na internetu - kde?
Honzaodpovědět 
 Re: Průvodce16:14:01 26.09.2008
Ten pruvodce Austria Vertical je dost zastaraly a v dnesni dobe se uz nevyplati kupovat, jedine, jestli vyjde uplne nove vydani.

Petrem zminovany Pruvodce TIROL z letosniho roku je taky jen vyber, ale uz spise pokryje deni v Tirol.

Pokud bys, ale treba resil Zillertal, tak urcite nekupuj ani ten vyber TIROL, ale kup jen Zillertal, v tom vyberu TIROL totiz nejsou zadne bouldry a jen asi 8 oblasti.
Milanomafianoodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Čelo
Euro, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (126762)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mastermind 7c+ Taghia
Fat Guides 7b+ Taghia
Bailando Con Henna 7c Taghia
Mezicesta 5 Kozinec
Přímá Varianta 6+/7- Kozinec
Nově komentované:
Poslední Výzva 10- Štramberk
Vytífená Psa 8 Prečín
Totalne Ohrozeny Druh 9-/9 Porúbka
Poslední Výzva 10- Štramberk
Il Balestruccio 6c+ Bassilandia

 Nově v diskusi:
Re: Material | Re: Material | Re: Material | Material | Re: Svatý Jan | Re: Svatý Jan | Wesshorn | Re: černá skála u řevnic | Re: černá skála u řevnic | Re: černá skála u řevnic |

 Nové komentáře:
Re: Název cesty? | Název cesty? | Re: Stanovx České sportovní lezení | Re: Matros | Re: Tetínské skály | Re: STAVENIŠTĚ | Re: Nevím | Re: Prosba obyvatel | Re: Nevím | Re: Matros |

 Kde to vře:
Vyjádření pořadatelů boulderzávodů (103)
Tetín (48)
Český pohár v lezení na obtížnost 2018 v Písku (35)
Drama pod Pigne d'Arolla ve Švýcarsku: 7 mrtvých skialpinistů (17)
Rozsudek za smrt 12letého Tita Traversy: 2 roky pro instruktora (16)
Adam Ondra v Rumunsku: (15)
Pád horolezce ze skály u Ostrova skončil zraněním (13)
Mára Holeček vyráží do Nepálu dokončit výstup na šestitisícovku (10)
Aktualizace průvodce Moravské skály (10)
XII. Handicamp (6)

 Nově v inzerci:
Black Diamond Speed 30 | Arco 14-21.7 | lezení venku (Út) | Saltic Vampir novy 44 | dětské lezečky 33 1/2 | ICEBREAKER Spector SS Crewe | Ufon Uforing | Seznameni pri cestovani | Pánská bunda Millet Kamet 2 GTX 3L, vel. M | Statická lana 25 - 29m |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 222 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 193 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 204 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 191 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 217 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 206 
 7 všechny tři díly 
 299 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.