LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
Hudy boulder cup 2018 (17.02)
ČP bouldering Jablonec (17.02)
AIX Ádr Boulder Session 2018 (24.02)

Žebříček
Cesty:
48. 9853
49.Slezák 9828
50.Jeliga 9818
Bouldry:
48.Eliáš 8750
49.Bureš 8700
50.Novák 8631
Hory:
27.Píchal 1916
28.Polák 1909
29. 1816

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4393 lezců
668419 cest
Nové přelezy:
Blitzkrieg 7b+
La Mala L1 7c
L' Homme A 8+/9-
Taipan 8A
Létající P 7C+
Tendon 7C+/8A
Tlustej Ta 8A+/8B
Hipotermia 7c
La Canalet 7c+
Big Game 8A/8A+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tři dny v anglické pustině

Aneb bouldering nadivoko

Co dělat v horkém létě?  Zchladit si v hlavu v chladné Anglii? Proč ne, jedu. Pozvání od dlouholetého kámoše Báši se neodmítá.

Okusíme kuchyni britského boulderingu a tradičního lezení. Také nakoukneme pod pokličku anglosaské kultuře.
Důležité je v Nottinghamu pravidelně a řádně kalit,  jinak jseš “Out”.  Pořádně se cool voháknout (důležitá podmínka! A jedině dražší hadry!), mocně se zmastit, udělat s kámošema hodně poho fotek, a ty šoupnout na Facebook.  A rychle to samé co nejdříve zopáknout. Třeba v kostele předělaném na pivnici.


V kostele se dá také kalit!

foto by © Torouš


A jak průměrný obyvatel většího města holduje sportu? Tak možná u  telky! Dlouhověký obyvatel Nottinghamu , na Spořilově rozený Báša také není z místních anglánů zrovna unešený.
Hostitelé Báša se Silvou se o mě krásně starají, jedeme na víkend na jih k moři do Dorsetu a k vesnici Beer na místní běžecké štafetové závody, kde se zvláště sociálům a pivařům líbí. A stále ještě v klubu sociálů a pivařů přibírají nové členy!


Pivní sociál ve vesnici Beer

foto by © Torouš


V Dorsetu sei leze i když mě se zdá materiál většinou nepevný. Viděl jsem fotky na 8a.nu kde si někdo dával solo vysoko nad hladinou moře v hladké převislé stěně.


Pobřeží v Dorsetu

foto by © Torouš


Víkend je fuč, a holt někdo musí v pondělí do práce a Torouše už pěkně svrbí prsty.  Tak hurá do 80km vzdáleného Peak Districtu.  Jak jinak než stopem, abych si zavzpomínal na staré dobré časy. Stop už dnešní mládež nezná.  Jen doufám, že co je Hitchike nezapomněli ani místňáci! Báša me hodí k dálnici se slovy “ tam je pěknej plácek na stopování”. V koloně se suneme k osudnému plácku a hle- plácek je zabarikádovaný stavbou. V hlavě se mi rojí představy půl dne stráveného v smradu čtyřproudovky kde řidič nebude mít kde nebožákovi zastavit.
Mávám  a stává se zázrak.  Hned první auto mi staví a veze mě přímo do Chesterfieldu! Aha, tak takto si stop z minulých dob nepamatuji. Tak hurá proběhnout s 15kg batohem historické centrum kolem věže která se co nevidět skácí. Nemám čas na řádné focení, nějací dva pobudové se za mnou soustavně plíží  a mumlají něco o five quid. Asi chtějí pět chobotnic. Kde bych je jako měl sebrat?

Spadne-nespadne?

foto by © Torouš


Utíkat směrem na výpadovku do Baslow. Těch poslednich 15km stopování už bude hračka! Po hodině mě ale už to mávání nebaví. A hle, někdo zastavuje!  Z káry vylézá nějaký přičmoudlík a prý kolik dám. Nabízím  tři poundy, at´ už mám to trápení za sebou. “Ty nevíš, jak je Baslow daleko? “ Klepe si na čelo.  Já se však vykořisťovat nenechám a jdu přes město na autobusovou zastávku, smířen s poznáním že již  nejsem schopný jako dříve dostopovat okudkoliv kamkoliv. Počkám si hodinu na nádraží a pak sedím v autobusu plným důchodců co štěbetají hůř než mateřská školka,. Snažím se ukrátit okružní jízdu po místních mezích konverzací, ale důchodce vedle mne slyšící jemu neznámý přízvuk dělá ze sebe raději hluchého nebo blbého. Nebo obojí. Blbec jeden.
Fuj, už abych byl v přírodě! Odpočinout si od lidí a po letech okusit  trochu samoty a dobrodružství. Začnu stoupáním y Baslow  nahoru na  náhorní plošinu.


Náhorní plošina s The Eagle Stone

foto by © Torouš


Funím si s 15 ti kily na zádech, s jídlem na několik dní a vodou tak na den a půl, avšak bez stanu a vařiče. Když později na podzim poslouchám Máru Holečka jak s pěti kilovým batohem dobývá hymalájské kolmé ledové šestitisícovky , tak si připadám  se svým batohem jak trouba. No nic, nejsem žádný vořezávátko a je na čase se po delší době trochu zkousnout. Jen vzpomínám na Bášu, jak mi doporučoval dát si tůru nedalekým národním parkem Peaku v oblasti Kinder Scout, a to prý nevadí že chodíš po kotníky až po kolena v všudypřítomném bahně  a že tam nejsou cesty a když padne mlha tak bez kompasu můžeš zkusit  v rozlehlých planinách hledat správný směr do civilizace.  Ale prý je tam moc pěkně! To víš že jo, Bášo, Ale raději někdy jindy...
Úplně propocený potkávám na náhorní plošině první bouldr  zvaný The Eagle Stone.


The Eagle Stone

foto by © Torouš


Padá se do měkké trávy a ovčích hoven, takže jsem rád že těžká a ne až tak potřebná bouldrmatka zůstala doma. Matroš tu mají hrubozrnný, příjemný na omak i když občas hrubší krystalek zabolí. Ale bouldry na Eagle Stone jsou na mě moc lehké nebo moc těžké. Tak mastím dále. Jenže to dohledávání bouldrů někde ve svazích, troche kape, celkově vlhko a docela zima . Průvodce nerozlišuje pěkné a bezvýznamné bouldry. Hlavně ty ve Frogattu jsou hnusné. A kde bez stanu budu spát? To měl Pušer, který sem podniknul podobný výlet za bouldry někdy před lety, ten měl plnou hubu keců  jak že je všude spousta převisů na spaní a já přitom za několik hodin neviděl ani jeden! Tedy  no já nevím, užívám si to, ale neměl jsem  jet radši s Tomajdou do Ádru? Ne ne, oklepat ze sebe sebelítost a vzhůru k dalším dobrodružstvím! Mapa mluví jasně, hřeben Peak Districtu osázený bouldry  se táhne asi 20 km daleko. Nějaký lezení a spaní se snad najde. Na šutru The hairpin boulder se slušně vyřádím. Kromě toho pracuju s nezvyklými pocity samoty.

Tento problém Remergence bude  skoro stejně starý jako Torouš

foto by © Torouš


Tak, pro dnešek bylo zážitků dost, jdu si hledat spaní. Celý den se vláčet s tím ukrutným batohem  a ještě do toho bouldrovat, to docela unavuje.  Poprchává, a já losuju: radši tenhle šutr, pod který v noci poteče nebo támhle ten sušší, ale fakírský plný ostrých šutrů? Nakonec vítězí celkem pohodlný převísek v Burbage, jen má nevýhodu v tom,  že mám  v leže střechu převisu hned nad hlavou. Takže když se mi zdá v noci sen o tom jak otravná ovce, kterých tu běhá okolo hodně  mi chce dát pusu, tak s sebou ze spánku hrůzou vystřelím nahoru. Třísknu se do hlavy tak, že vidím hvězdiček jako nikdy. Omráčenej o skálu nad sebou se svalím zpátky. Koukám že ovce tady kolem mě není žádná.
Další den se vyhrabu  z díry a s kartáčkem v puse jdu okukovat bouldry. “Hi!” Už tu někdo po ránu brousí bouldry. Vyklube se z něj příjemnej týpek Ian.

Ian-pamětník zrodu boulderingu v Peaku, dnes mě i se svojí mohutnou vanou přebouldruje ve všech kolmých a ukloněných problémech

foto by © Torouš


Je tu na dovolené jako já s tím rozdílem že on bydlí jen 10km odsud. Začínal tu s lezením před asi 20ti lety, vymlátil si kolena vysokými odskoky, protože dříve bouldrmatky nebyly. Pak postavil dům, udělal rodinu a teď se s maxi pupíkem vrací k lezení. Ale už s bouldermatkou. Celý den bouldrujeme a on mi nadšeně vypráví co si tady mezi těmito šutry zažil. Třeba jak podcenil dolez 8 až 9m vysoké cesty co lezl solo a zřítil se z vrcholu. Fotka zkresluje, ten pád musel mít opravdu až nějakých devět metrů..

Zeshora jsem spadnul do šutrů!

foto by © Torouš


Aby ho šok nerozložil, tak šel hned po pádu lézt  vedlejší,  nijak lehkou já vidím a  až 10metrů vysokou cestu! Opravdu legendy o Angličanech asi nelžou, jsou to horší sebevrazi než čeští lezci.

Jak často se tento převis leze s vlastním jištěním  na OS, to  se mi zjistit nepodařilo

foto by © Torouš


Celý den se střídají studené přeháňky se sluncem. A to byla pěkná předpověď pro  celou Anglii. Na několik dní.  Jenže tady každá malá vyvýšenina zachytí mokré proudění z Atlantiku, a v místních podmínkách 400 m.n m. znamená pobyt tady na hřebenu Stanage něco jako kdybyste trávili na hřebenech Krkonoš studené přeháňkové aprílové období.  Dáte bouldr na slunci a za  deset minut vás skropí studená sprcha.
Odpoledne v 5 hodin zaléhám ve spacáku v Robin Hoodově jeskyni ve Stanage, naprosto mrtvej po dvou dnech téměř nepřetržitého běhání s těžkým batohem a bouldrováním.  Nikde ani živáčka, holt večer se blíží a já si vysoko nad okolní krajinou vychutnávám tu romantiku.

Západ slunce

foto by © Torouš


Tady v Robin Hoodově jeskyni je přespání tolerováno.

Vichřice, což je tady na hřebenu Stanage taková normální rychlost větru odfoukne vše co vedle sebe volně položím .  Jako třeba jídlo nebo brejle. Po chvíli slyším jak někdo ke mě zespoda leze , nenechám se prvolezcem očumovat a jdu se ještě na večer namlsat pohledem na slavné bouldry, jako třeba Deliverance nebo The green traverse. Ochutnám je oba zítra.

The green traverse- za 7a je to jen jen pokud začínáte na pravém okraji fotky. Jinak cca 6b.

foto by © ToroušDeliverance

foto by © Torouš


Slavný Deliverance. Marc LeMenestrel jej vylezl staticky. Nepotvrzená historka tvrdí, že OS vlastní také vysoký basketbalový hráč, který se rozeběhl, vyskočil a udržel...

Během chvíle, dvě hodiny před setměním se skály úplně obsypou lezci.  Holt v Kolbenkách okolo skončila šichta a místní nejištěné skály se těší velké oblibě. Vždyť i taková jediná lezecká stěna v miliónové aglomeraci  Nottinghamu je tak historická a tak malá, že i liberecká stěna Harcov by vedle ní působila noblesně.


Stěna v Nottinghamu

foto by © Torouš


Holt priority obyvatel větších měst, leží jak již bylo řečeno někde jinde a lepší lezecká stěna by se zde neuživila. Zvláště když na místních skalách se leze celoročně. Uprostřed noci se kě mě v jeskyni  ještě přitulí nějaký náruživý cyklista, šlapajíc po Anglii veze si na kole jen nejnutnější a nezbylo mu místo ani na karimatku. Tak klepe kosu ve spacáku přímo na studených šutrech vedle mne. Pěkně mu drnčí zuby zimou! Ráno počasí opět nechválíme, silný vítr nepolevuje, občas nějaká přeháňka. Pouštím se na dotavení do slavných bouldrů jako Deliverance nebo The green traverse až mi crčí z prstů krev a mažu domů do tepla.


Chtělo by to dát restday!

foto by © Torouš


Stačí sjet pár kilometrů do Sheffieldu a hned je počasí pěkné, jako v té předpovědi na tři dny. Předpověď nelhala, několik dní bylo pěkně a celkem teplo.  Ale ve zbytku Anglie, nikoliv na Peaku. Tam platí jiné zákony přírody.
V Nottinghamu si pár posledních dní vychutnám pohodičku díky svým hostitelům, okoštujeme nejlepší hospody, třeba i tu nejstarší anglickou , 1189AD, najdete jí v Nottinghamském podhradí
I přes vydatné popíjení v hospodách nemůžu říci že bych ochutnal většinu místních druhů piv, kterých je opravdu  přehršel a hlavně jsou piva na rozdíl od mnoha českých hodně výrazná a zapamatovatelná.
Přemítám jak je Anglie v mnoha ohledech inspirující. Pokud chcete kromě kontrastů v pivní a lezecké kultuře poznat, že Evropa může být  také jiná než naše kontinentální, tak stále ještě Británie silně oplývá odlišnostmi vůči většině evropských, dá se říci kulturně si navzájem podobných zemí...

Torouš   [úpravy] 10:28 11.01.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hezký12:40:21 11.01.2009
celkem hezký článek...až na ten hYmaláj :)
Báraodpovědět 

 Pěkné...14:49:26 11.01.2009
Pěkně, čitelně a zábavně napsaný článek. Jsem i rád, že není jen o super výkonech a lezení. (neberte to prosím jako prudu - lezení mám rád ;-))
Liborodpovědět 

 ...17:05:18 11.01.2009
k tej poslednej foto ... "chcelo by to dat dole prsten" ...
petoodpovědět 
 Re: ...17:08:52 11.01.2009
... a prsty po lezení se přece nefotí ;)
odpovědět 
  Re: ...18:39:55 11.01.2009
proč se nefotí???
pekyodpovědět 
   Re: ...20:28:46 11.01.2009
Nóó proč se nefotí..?
Štěpindaodpovědět 
    Re: ...07:49:35 15.01.2009
protože babr...nefotí:)
KUKUlínodpovědět 
     Re: ...20:47:35 16.01.2009
náhodou fotit prsty po lezení není není vůbec špatný
aspoň se vidi jak si bušil...
kolinodpovědět 
      Re: ...20:49:44 16.01.2009
:D:D:D tyyy vole
diskuze o prstech :D:D
...to tu jeste nebylo
sokzilodpovědět 
       Re: ...17:01:54 17.01.2009
Hej ty mozuoly z těch šutrů..?
to ste snad lezli a chodily jen po rukou
Takyvihle nemam ani po tejdnu na boudrovce :)
hudymenodpovědět 

 OK!19:14:28 11.01.2009
Super clanek; v uvodu me pobavil verny popis soucasneho moderniho zivotniho stylu na Ostrovech...
Pedroodpovědět 

 Inspirujici!21:48:11 11.01.2009
Inspirujici clanek. Mam chut na jare vyrazit.
Jinak co se tyka stopu, tak je to v haji uz snad vsude ve stredni jizni zapadni a severni evrope. Lidi proste neberou.
Ondrejodpovědět 
 Re: Inspirujici!14:17:41 13.01.2009
Článek je výbornej. Doufám, že až příště zabloudím do Británie, zbyde mi trocha času se na popisovaný místa podívat.
Se stopem bych to neviděl ještě úplně tragicky. V severozápadním Skotsku jsem měl průměr kazdý druhý až třetí auto - i když to někdy znamenalo hodinový čekání. Na stopování na Islandu si taky nemůžu stěžovat.
pavelkodpovědět 
  Re: Inspirujici!23:16:54 13.01.2009
Ja jsem letos stravil tri dny v Narviku, nez jsem neco stopnul. Zato kamaradi, kteri byli na jihu v Romsdalu si norsky stop chvalili
Ondrejodpovědět 

 Super inspirace12:53:28 12.01.2009
Parádní článek z ostrova. Určitě bych se tam taky rád podíval, hlavně na ty jejich morálový cestičky. Jestli je ti tam fakt tak drsný, že i českej pískař si může trošku přicmrdnout do textylu!!!
Ale kamínky na boulder tam maj moc pěkný.
Toroušovi zdar!
jurasodpovědět 

 Flying Buttress Direct13:50:12 12.01.2009
Green Traverse začíná na tupém rohu, prodloužená varianta začíná úplně vpravo - Douper (?on?)Slouper za 7a+.
Jo, angláni co lezou těžší a těžký cesty mají pro strach uděláno. Zranění lehčí i ty horší nejsou nic neobvyklého. Sólování cest naprosto normální, často i nutností pro absenci jištění.
Mám na blbnutí po tamnějších skalách spoustu super vzpomínek a moc bych si tam ještě někdy zadováděl.
v. ještěrodpovědět 
 Re: Flying Buttress Direct16:47:59 12.01.2009
Nedavno jsem se potkal s tvym kamosem co se rozstrelil ve Swanage mam te pozdravovat.
Stepan Ptacekodpovědět 
  Re: Flying Buttress Direct16:50:11 12.01.2009
jo dík, jsem rád že mu to leze
v.ještěrodpovědět 
 Re: Flying Buttress Direct16:53:01 12.01.2009
Flying Buttress Direct se leze hodne casto, a verim, ze casto OS, vsak to neni nijak tezka ceta. Na fotce - Tento problém Remergence bude skoro stejně starý jako Torouš- neni boulder Remergence, nybrz boulder sousedni, tusim ze se jmenuje Hangging Rib. Remergence je cca o dva metry blize k fotografovi. Green Traverze uz zminil Jester, jinak super clanek.
Jses jeste v Cechach Jestere, nebo uz na jizni polokouly? Musim ti poslat tu knihu a par filmu...
MYSSAKodpovědět 
  Re: Flying Buttress Direct22:03:46 12.01.2009
Diky za upřesnení. Pokud se nejedná o Remergence, pak se na fotce jedná o problém, který nemá název ani v průvodci z roku 1998, oklasifikovaný stejně jako Remergence B6 (dle převodních tabulek cca 7a), což byla tzv. Peakská stupnice . Je neuvěřitelné, jak si angláni stojí za svou vyjímečností, a to dokonce i v boulderové stupnici, kdy v devadesátých letech bylo Fontainebleau světově profláklou oblastí a již v devadesátých letech stupnice byla Fb stupnice jednoznačnou světovou klasifikací. Je s podivem, že v novém průvodci již normální stupnici najdeme.
Toroušodpovědět 
  Re: Flying Buttress Direct08:41:33 13.01.2009
Čau Myšáku, jsem pořád na tý samý polokouli a mrznou mě v týhle kose děsně nohy. Na knížku a filmy už se moc - myslel jsem, že už jsi úplně zapomněl. Jo, furt z tebe tahám, jestli někdy na jaře či v létě přojedete, abysme si někde zalezli. Zdravím vás oba.
v.ještěrodpovědět 
   Re: Flying Buttress Direct14:50:56 13.01.2009
Kluci, vy na sebe nemáte mail?
odpovědět 
    Re: Flying Buttress Direct15:54:00 13.01.2009
Nahodou je to pohoda když po delši době pod člankem nejsou ani hádky o potratech potřísněné špinavým maglajzem ani stupidní přiblblé komentáře , pak ani nějaký ten email tady v komentáři nevadí :=)
Torousodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:
Mára Holeček (vpravo) a Zdeněk Hák - Výstup roku s hvězdičkou 2017 na vyhlášení v Liberci
Výstup roku s hvězdičkou 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (124753)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Blitzkrieg 7b+ San Vito Lo Capo
Ellis 7c Baunei
Tendon 7C+/8A Labák - Pravý Břeh
Tlustej Talisman 8A+/8B Labák - Pravý Břeh
Taipan 8A Vesecký Yosemite
Nově komentované:
La Canaleta L2 7c+ Chulilla
Líný Joe 6A Holštejn
Jang 7B+ Holštejn
Heros 7C Tisá Skála U Čáslavi
Antikontakt 8A Labák - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: Vrtačka do skal | Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: . | Re: Vrtačka do skal | Re: stan |

 Nové komentáře:
Re: nové gatě | Re: je to těžký | Re: Kras | Srovnání | Re: nové gatě | Re: nové gatě | Překlad je OK | Re: Garantovaná horoškola? | Re: Mládež B | nové gatě |

 Kde to vře:
Vnitřní motivace a lezení (98)
Pirmin Bertle: odmítám shození Meiose z 9b na 9a+ od Adama Ondry (32)
Svieže ovocie na horách? Ochutnajte expedičné balíčky LyoFood (27)
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii (20)
Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash (19)
Adam Ondra vylezl další novou cestu za 9b (15)
Film o rychlovýstupech Kiliana Jorneta na Everest bez kyslíku (15)
Lezení v Poříčí nad Sázavou (13)
Výstupy roku: Mára Holeček se Zdeňkem Hákem a Adam Ondra (11)
Nové topo na Bořeň z Německa (8)

 Nově v inzerci:
Nafukovací karimatka | Petzl STOP+lano static 60m | Rajce v utery | Rourák | MAMMUT Pigot Jacket ES Men pc.199,95 € * | Scarpa Maestrale | Rajce v utery | Skialpové lyže | DYNAFIT NEO | Vertikon |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 900 
 Akce jednou za měsíc 
 495 
 Akce párkrát ročně 
 527 
 Jen výroční schůze 
 489 
 Co je to HO? 
 626 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.