LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu
The Push: příběh Tommyho Caldwella

Závody
Hudy boulder cup 2018 (17.02)
ČP bouldering Jablonec (17.02)
AIX Ádr Boulder Session 2018 (24.02)

Žebříček
Cesty:
34.Drbohlav 9991
35.Krupař 9969
36.Nováček 9947
Bouldry:
34.Zíma 9075
35.Čermák 9025
36.Polčin 8981
Hory:
16.Paděra 2557
17.Neuwirth 2393
18.Hlaváč 2338

Výsledky
Silvestrovské Hejnice (29.12)
Mistrovství ČR rychlost (16.12)
Mistrovství Slovenska obtížnost (09.12)

Deníčky
4393 lezců
668342 cest
Nové přelezy:
Heros 7C
Antikontak 8A
L'assiette 7c
L´ame De M 7b+
Especial C 8a
Antikontak 8A
Karbid 8A
Agua Por F 7c
Tierra De 7b
Blackout 8A+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Závody ve Slaném

opět bouldering

smallMáme za sebou další perný víkend. V sobotu dospěláci, v neděli děti. Každý rok ještě lepší bouldry a stále hodně dobrá zábava.

Ve Slaném se bouldrové závody konají každý rok v prosinci a březnu. Jezdí sem poměrně stálá parta lidí z okolí i větší dálky, co se znají nejen z minulých závodů a rádi se sem vracejí užít si lezení. Pokaždé se přidá i někdo nový a nelituje. Závody pro nás organizuje majitel bouldrovky Jirka Žák a pak už to jde skoro samo (pro nás co to nemáme na triku). Ta výborná lezecká atmosféra, všichni ty kamarádi i další věci, které nedokážu popsat. Musí to být tou partou lidí, organizátorů i závodníků.

Sám tomu nerozumím, letos se mi ani moc nechtělo na skály. Jednoduše jsem se těšil na lidi i bouldering a zážitky ještě neodezněly. Vůbec není pravda, že kdo není hodně dobrej, ztrácel by zde marně čas. Ale to si musí každý zažít sám. Z mého okolí dorazil nově jen Artie, probojoval se dokonce do finále a po závodech nám u fotografií vyprávěl zážitky z lezení vícedélek v Yosemitech a Arcu (díky).


Džangli a jeho tým

foto by © Jiří Žák


Není to ovšem žádná obří bouldrovka, takže letos Jirka musel přihlášky stopnout na 28 borcích, odvážných krasavic dorazilo 10. Opět se to povedlo. Od počátku postupně těžknoucí bouldry pro začátečníky, ti zkušenější i něco topovali, nejlepší se snažili topnout vše na první pokus a do finále se protlačil ještě i devátý borec. Bod za každý chyt a za top ještě deset navíc (zóny nejsou). Dokonce i velmi dlouhý Pepa si opět zalezl a nemusel topovat ze startu:) Problémy nás napřed trochu vystrašily velmi malým počtem chytů. Byly zase jiné a zase hezčí než ty z minulých závodů, i když základní profily stěny již známe.

Po kvalifikaci jsme si hromadně objednali pizzu a těstoviny, velká většina závodníků zůstala na odpolední finále. Výsledky byly drženy v přísné tajnosti a odtajněné až při dekorování nejlepších. Následovalo stavění cest pro děti na neděli, grilování, promítání fotek a filmů co dům dal. Pokračování pro otrlejší a seznámení s dalšími domácími lezci si vzal na starosti náš průvodce (nejen) horami a hloubkami a kamarád Kozel,...

Ráno proběhl úklid pod tvrdým a nekompromisním dozorem Jiřího a začaly přijíždět děti s rodiči a trenéry. Dospěláci se vytratili využít motivaci na kameny (a že se jim v neděli venku také dařilo!) nebo lízat si domů rány a někdo pomohl s nedělním závodem. Ze mne se stal rozhodčí, Jirka bude fotit, jelikož mu to jde podstatně lépe, s Aničkou zapisujeme výsledky. Děti, které v neděli zrovna nelezly, fandily nebo koukaly na pohádky. Po závodech zůstala jako vždy hrstka nejvěrnějších a po pozdním obědě se opět pustila do stavby cest pro běžné uživatele.Sobotní kvalifikace


Začali chlapi, krátká prohlídka, sedm skupin po čtyřech závodnících. Každý ze čtveřice měl pro sebe čtyři minuty jeden bouldr, poté čtyřiadvacet minut odpočíval a pak šel na další. První skupina minutu navíc jako dorovnání handicapu okoukání problémů. Cesty stavěl Maty (hlavní rozhodčí), bouldry krásné, pokusy nám zapisují mladé slečny.
Všichni byli zase zvědaví, kdo vymyslí nějakou zajímavější a lehčí variantu, jak získat víc bodů nebo top. Ale hlavně kam sami dokáží nejdál dolézt za tak krátký čas i odpočinek.

První blouldr je krátký traverz do kouta, skok do strany, zapřít levou nohu, nebo rovnou shybnout a přes pravý stup do druhého chytu ve stropu. (Losování startovních čísel. Bohužel začínám na jedničce, první minutu marním obouváním a uklidňováním se, asi na třetí pokus jsem to skočil, potom i udržel, ale na lehčí variantu topování z levé nohy pro dlouhány jsem nepřišel. Takže jsem bez bonusu za top, ale třeba bych to neprotlačil, nebo bych uklouzl.) Topy 19 + 7.

Druhý problém - "pětačtyřicítka" stropík, nástup z hrany a do převisu na popcorn (to by šlo), pak přeťapat proti stěně (to mi na první pokus vůbec nedošlo, takže končím s břišákama), rukama do druhého převisu a k topu za hranou. Topy 7 + 1.

Třetí problém - nízký traverz pod spodním stropem do kouta, výlez přes hranu a traverz zpět po horní hraně přes boule do stropového madla. (Na první pokus srabsky získávám pro jistotu šest bodů a marně zkouším lézt dál správně jak se má, nic. Budu musit ještě dost zamakat, i já špatně našlapal a skončil už v koutě.) Topy 10 + 1.

Čtvrtý bouldr za odměnu. Překvapení od samého začátku. Co to je? Pouze tři trojúhleníky už od startu! Protlačit ze stupíků do kouta. Chytit na medvěda dva trojúhelníky ve vodorovném převisu (bez nohou), lehnout si pod ně (případně nohama sevřít spodní trám), hodit nahoru patu, přitáhnout jí pod sebe a top ve stropu.
(Stojím na prvním trojúhelníku a koukám na top, který Maty posouval, aby se nedal dosáhnout. Nedá mi to, opatrně se zkouším natáhnout a chybí asi 2-3 cm. Teď už mě nikdo neodradí. Když správně postavím nohy, nedám si na držku a ostatní nepuknou smíchem. Odvážně se natahuji a získávám třetí bod, ještě pár nadechnutí i přešlápnutí a na další natáhnutí top držím a nakonec přidám i druhou ruku (to mohla bejt dobrá tlama!). Vracím se zpět do kouta a ještě několikrát zkouším medvěda. Už není sil, i když čas zbývá. Mám radost, že se mi to podařilo vymyslet, i když neudělám ty těžké kroky. Stavěč zírá. S celkovým výsledkem jsem skoro spokojený, Špína ne. V neděli jsem opět v rukou skoro neudržel ani papíry a tužku,...) Topy 17 + 7.

Při odpočinku jsme samozřejmě koukali jak to jde ostatním a fandili. Po krátké úpravě bouldrů nastoupily ženský. Skok na prvním kousku nahradilo (pro mě určitě těžší) protlačení v koutě. Přibylo pár řezek na nohy, obměnily se některé chyty. Rázem z toho bylo jiné lezení, takové ladnější a techničtější, i když sílu a stisk děvčata mají, ne že ne! Do finále se jich dostalo šest. Taky měla kratší odpočinky, čtyři minuty lezení a osm minut pauza.

Josef Šlapák

Pepa Šlapák


Vilém Chejn

Martin Szentesi

Martin Szentesi


Finále


Džangli naskládal na stěny své perly. Po obědě a pauze na vytrávení nastupují páni lezci do finále. Stresují se netrpělivě v místnosti před stěnou a napjatě poslouchají fandění i potlesk, snaží se uklidnit a typují jakou mají šanci i kdo dal kolik pokusů a topů. Ale odsejpá to dost rychle, zas tak nepříjemná izolace není. Jeden bouldr čtyři minuty, jedna pauza a postupně se prostřídají od prvního bouldru až ke čtvrtému. Opět krátká přestavba a na řadě jsou borkyně. Na začátku jen jedna malá nepříjemnost. Katka při prvním pádu na záda silně skousla a bolí jí zuby. Přesto drtí dál. Všechny samozřejmě hecujeme do dalších pokusů a hlasitě děkujeme za výkony. Jak z chlapů, tak i z žen se dá vybrat jedna nejvýc vyčnívající persona - Danča Kotrbová.

První perla se nastupuje nízko z hrany, šikmo ke stropu, chyty jsou horší, protočit se, přehodit nohy na druhou stěnu. K topu to ještě nabírá grády, natož obouruč. Topovalo 6 chlapáků a Danča.

Druhá perla je opět v pětačtyřicítce, přes poskok do struktury a konec ve stropu. Topoval Pepa a Danča.

Třetí perla vede převisem, který se sklápí až přechází ve strop. Nástup přes dva trojúhleníky, obří zadel, dvě řezky pod stropem do rukou a megaskok do madel. Děvčata mají cesty obdobné, poslední skok se leze po chytech. Topovali Vilda, Danča a Ksenie.

Čtvrtá perla se leze krátkým kolmým převisem a tr. přes velkou laminátovou bouli a čtverec k topu. Většinu těchto bouldrů si samozřejmě můžete přijít do Slaného vyzkoušet. Dolezli Pepa, Vilda, Karel, Danča a Ksenie.


Výsledky1. Josef Šlapák
2. Vilém Chejn
3. Karel Lavička

1. Daniela Kotrbová
2. Kseniia Chernozubová
3. Gabina Houdová

 Slaný - výsledky dospělí


Milan Silný


Michala Matúšová


Marek Jeliga


Děti a neděle


Tyhle závody jsou možná ještě zajímavější než ty pro dospěláky. S rodiči a trenéry přijedou děti, které jezdí na závody často a třeba i několik let. Přijdou i děti z lezeckých kroužků v okolí. Někteří závodí poprvé nebo lezou na laně a na bouldrovce jsou poprvé nebo po několikáté v životě. Někdo je vlastně poprvé na jiném než domácím hřišti.

Jsou tady pro to, aby viděli jak lezou ostatní a zkusili se dostat co nejdál, nebo vyhrát. Někdo se těší na kamrády z minula, někdo si najde nové, které možná uvidí příště. Děti se tu můžu něčemu přiučit, získat motivaci nebo se s lezením naopak rozloučit. Rodiče i trenéři si vymění zkušenosti, nové kontakty a pozvání na akce v regionu. Podobně jako na jiných závodech.

Je tedy velmi těžké postavit bouldry tak, aby každý udělal alespoň pár krůčků, pro něho samotného jistě velmi těžkých (určitě těch nejtěžších na světě). A to není všechno, na děti číhají zákeřnosti v podobě malých stupů na nástupu, ze kterých mohou snadno smeknout a přijít tak o jeden ze svých dvou pokusů. Dále nátahy a protlačení, které prověří rovnováhu a potom všem ještě často nepříjemný poslední chyt ve stropu, když ne každý se odváží viset zády k zemi. Naštěstí je tu chytač, v cestách jsou velké chyty, které šetří dětské ruce a všude došáhnou i ti nejmenší šikulové.

A už jsou tady nejmladší děvčata a po nich chlapci. Letos je jich opět hodně, nejmladším je teprve pět nebo šest let. Každý se zkouší dostat co nejdál poté co zvedne obě nohy ze země. Při chybě mají všichni ještě druhý pokus ihned v následujícím kole. Jsou pro ně přichystané čtyři bouldry, které jim vždy napřed předleze trenérka Adéla, jež má přiměřenou výšku. Trenéři a rodiče povzbuzují nebo chlácholí své děti a obdivují um ostatních.

V dětských tvářích jsou vidět nefalšované výrazy nadšení, radosti, zarputilosti, soustředění, nejistoty, vzteku, zklamání, smích i pláč. Ostatní děti povzbuzují kamarády, nejvíc ty co se trošku bojí a pomáhají jim tak vlastně nahoru a dál, nebo chválí ty nejlepší výkony. S Jirkou se jako rozhodčí snažíme vysvětlit kudy vede cesta, zakázané chyty z dalších cest a posoudit, kdy se jedná o pomocný dotyk země nohou a kdy je to jen škrtnutí. A že těch uklouznutých nohou ze stupů nebylo málo (asi to bude chtít potrénovat). Protesty nejsou, je jasné kdo je šikovnější, začátečníkům všichni fandí.Finále se tentokrát nekoná, jen u starší kategorie se rozlézají chlapci i děvčata o první a druhé místo. Některé děti od minula vyrostly a závodí už jako jedenáctileté, další zkušenější (postaršení) závodníci už také bojují ve starší kategorii a dokazují co se naučily. I tady nejdeme kluky a holky, co jsou na bouldru teprve po několikáté, nebo ty co už příště musí závodit za dospělé. Děvčata krásní a kluci sílí. Každý se snaží nesklouznout nohou z malých stupů na začátku, udržet chyty i rovnováhu. Vidíme všemožně vymyšlené varianty jak se dostat co nejdál, i pokusy jak se dostat do místa odkud to dál nepůjde vůbec. Také zkušené a jisté pohyby, výbornou techniku, neuvěřitelnou vytrvalost nebo sílu, těsné pokusy o další chyt i pády do žíněnky.
I zde bych ze všech dětí vybral jednoho závodníka, kterým je Mára Jeliga. Některé cesty předlezl (finálovky starších děvčat), ale zajímavé je třeba i to, že během neděle ve volných chvílích mezi jednotlivými kategoriemi přeběhl všechny závodní cesty vůbec. Je to fajn klučina a má hodně dobře našlápnuto:)


VýsledkyChlapci 11 - 15 let
1. Martin Jech (Horoklub Chomutov)
2. Milan Silný (Fit Studio Jitka)
3. Ondřej Paur (Fit Studio Jitka)

Dívky 11 - 15 let
1. Michala Matušová (HK Skoba Stříbro)
2. Kateřina Matušová (HK Skoba Stříbro)
3. Bára Miltrová (Fit Studio Jitka)

Chlapci 6 - 10 let
1. Marek Jeliga (Horo Gurů)
2. Josef Lintymer (Fit Studio Jitka)
3. Petr Chotěborský (Fit Studio Jitka)

Dívky 6 - 10 let
1. Eliška Bulenová
2. Kateřina Matušová (HK Skoba Stříbro)
3. Vendula Kolaříková (Fit Studio Jitka)

 Slaný - výsledky děti


Všem moc děkujeme že přijeli, sponzorům a rodičům za podporu, trenérům a kamarádům za čas, organizátorům a stavěčům za krásné závody. Borcům i dětem přejeme, ať je lezení dlouho baví a hlavně další výkony na kamenech i skalách. Bylo na co se dívat a hlavně na ty mladší se v budoucnu těšíme - ve Slaném, v přírodě, ... tak snad příště na viděnou!


Fotky dospělých, výběr Jirka
Fotky DĚTÍ, výběr Jirka

...další fotky budou...
www.fitstudiojitka.cz

Marťan   [úpravy] 08:00 14.12.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dobrý16:35:45 14.12.2011
Nejzábavnější závody na kterých jsem byla. Hezký bouldry, dobrá atmosféra. Už se těším na další
Janaodpovědět 

 gsgyddddddddd18:12:20 14.12.2011
haluz tam musim ist sddddddddddddddd
mikiodpovědět 

 další fotky11:17:23 16.12.2011
Jestli se někdo nenašel na fotkách od Jirky, může si nějakou vybrat tady, jsou tam i z finále (užší výběr je na FB) http://ufonek.rajce.idnes.cz/Slany_12-2011_kvalifikace_zeny/
 martanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

Fasádní Servis
Fasádní Servis® hledá spolupracovníky do týmu pro Čechy a Moravu.


 Foto dne:

Jaime, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (124746)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Křivý Most 7A Bystřička
Teta Evžen 7B Bystřička
Abanibí 6c Margalef
Flop 5 San Vito Lo Capo
Blackout 8A+ Holštejn
Nově komentované:
Heros 7C Tisá Skála U Čáslavi
Antikontakt 8A Labák - Pravý Břeh
Antikontakt 8A Labák - Pravý Břeh
Blackout 8A+ Holštejn
Fata Morgana 8a Leonidio

 Nově v diskusi:
Re: . | Re: . | . | Re: foto dne | Re: Katalansko | Re: Vrtačka do skal | Re: Katalansko | jaká indická cestovka na LO | Re: Katalansko+Chulilla | Re: Vrtačka do skal |

 Nové komentáře:
je to těžký | Re: Pidi Bertle | Re: když o něčem vim kulový... | Re: Chudak Ivca | 8B+ | Blahopřaní | Re: Lucka VR | Re: Lucka VR | Lucka VR | Re: cas ukaze |

 Kde to vře:
Vnitřní motivace a lezení (122)
Svieže ovocie na horách? Ochutnajte expedičné balíčky LyoFood (27)
Pirmin Bertle: odmítám shození Meiose z 9b na 9a+ od Adama Ondry (26)
Adam Ondra dal 9a+ flash, jako první v historii (20)
Adam Ondra a jeho cesta k 1. světovému 9a+ na flash (19)
Adam Ondra vylezl další novou cestu za 9b (15)
Lezení v Poříčí nad Sázavou (13)
V sobotu 17.2. Vírský cepín nebude (8)
Nové topo na Bořeň z Německa (8)
Film o rychlovýstupech Kiliana Jorneta na Everest bez kyslíku (7)

 Nově v inzerci:
Telemark boty SCARPA T2 eco, vel. 260 | Nové skialp vázaní Diamir Scout 11 ML | Prodám dámskou softshell Windstoper bundu Ternua vel 38 | Prodám expediční výškové boty Asolo Manaslu vel 44,5 | jistítko PETZL Verso | Scarpa Alien - vel. 27 (42/42,5) | Telemark boty CRISPI XR, vel. 290 (44) | Skialp. set | Telemark Dynastar Cham 97 | brigáda |

 Anketa:
Jak funguje váš HO?
 Pravidelné časté akce 
 857 
 Akce jednou za měsíc 
 467 
 Akce párkrát ročně 
 497 
 Jen výroční schůze 
 455 
 Co je to HO? 
 587 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.