LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019

Závody
MS v lezení (16.09)
Boulder challenge (22.09)
MMČR v boulderingu (24.09)

Žebříček
Cesty:
2.Trojan 12425
3.Vopat 11437
4.Jungling 11437
Bouldry:
2.Stráník 10975
3.Novák 10950
4.Volf 10878
Hory:
9.Zaoral 4938
10.Ondrášek 4413
11.S 4364

Výsledky
SP Kranj (03.09)
Rock Master (27.08)
ČP boulder Fesťák (27.08)

Deníčky
5172 lezců
925104 cest
Nové přelezy:
Mám Jednu 10-
Lernpause 9-
Býčí Krev 11-/11
One Whore´ 10/10+
Alexander 8c/8c+
Nice Fresh 11
House Of C 11
Nothing El 9
Obsidián 9+/10-
Němá Barik 9+/10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k TZ KRNAP

Stanovisko Alpin clubu Rokytnice nad Jizerou k tiskové zprávě KRNAP s názvem V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví.

Trávení volného času v přírodě, často spojené se sportem, je v Krkonoších přítomné již desítky let. Jednou z volnočasových a sportovních aktivit vždy bylo a je také horolezectví. Dříve byly za tímto sportem navštěvovány především terény položené ve vrcholových partiích hor. O tomto fenoménu minulých dob hovoří i Plán péče KRNAP z let 2010-2020.

V posledních 20 letech postupně vznikaly zajištěné lezecké cesty na skalách v podhůří, z nichž některé leží na území národního parku a jsou pro tento sport ze strany NP vyhrazeny. Ostatní tzv. cvičné terény leží v ochranném pásmu NP. Několik takových míst se nachází v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou.

V této lokalitě působí horolezecký oddíl Alpin club z Rokytnice nad Jizerou, člen místní Tělovýchovné jednoty Spartak a Českého horolezeckého svazu. Ten se postupem času stal přirozeným „správcem“ těchto lezeckých cest. Některé z cest prokazatelně existují již od 50. let minulého století a je dost pravděpodobné, že existovaly i v předválečném období. Některé naopak vznikly až po roce 2000, a to jako aktivita jednotlivých lezců „samotářů“.

Horolezectví se stává stále populárnějším sportem a není to už pouze záležitost „romantických milovníků přírody“. Alpin club Rokytnice nad Jizerou začal vnímat větší zájem o místní „cvičné terény“ ze strany sportující veřejnosti, a nejen z těchto důvodů v roce 2015 zahájil přípravu na vydání horolezeckého průvodce po skalách v okolí Rokytnice nad Jizerou. V této lokalitě se totiž nyní nachází přes 130 horolezeckých cest.

Cílem vydání průvodce je zmapovat všechny již existující horolezecké cesty, možnosti přístupů k nim, pravidla chování a další nezbytné informace. Je důležité zopakovat, že všechny cvičné horolezecké terény v okolí Rokytnice nad Jizerou a Pasek nad Jizerou, které jsou ze strany Alpin clubu zmapovány, se nachází v ochranném pásmu KRNAP.

V zimě 2016 byl tento záměr projednán se Správou KRNAP. Výsledkem bylo, že neexistuje žádná překážka k provozování horolezecké činnosti v ochranném pásmu. Toto vyjádření Správa KRNAP potvrdila i 1. července 2021. V roce 2016 horolezecký oddíl komunikoval i s Názvoslovnou komisí KRNAPu, aby došlo ke sjednocení názvů jednotlivých skalních útvarů.

Předseda rokytnického Alpin clubu Jan Doubek tuto skutečnost komentuje slovy: „Nikdy by nás nenapadlo tolerovat a podporovat budování zajištěných horolezeckých cest na skalách na území národního parku. Je pro nás důležité umět rozlišovat různé funkce prostředí, ve kterém žijeme, a budování lezeckých cest na území KRNAP je pro nás nepřijatelné.“

Všechny horolezecké aktivity, s kterými je spojen Alpin club Rokytnice nad Jizerou (tedy lezecké terény mimo území národního parku), jsou prováděny v první řadě s úctou k přírodě a ve spolupráci s majiteli dotčených pozemků a jejich správců.

Důvodem pro vydání tohoto stanoviska jsou negativní reakce lezecké komunity na činnost horolezeckého oddílu z Rokytnice nad Jizerou. Z výše uvedeného textu vyplývá, že Alpin club Rokytnice nad Jizerou budování lezeckých cest na území národního parku nepodporuje a naopak se dlouhodobě snaží o férový dialog se všemi aktéry v území. V případě, že se bude podobná situace v západních Krkonoších opakovat, upřednostňujeme jinou komunikaci ze strany Krkonošského národního parku, než je vydání tiskové zprávy se zavádějícími informacemi. V případě zájmu ze strany Správy KRNAP jsme schopni a ochotni pomoci s demontáží nepovolených jistících bodů.

1. 7. 2021, za Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Bronislav Patočka

Kontaktní osoba, předseda oddílu Alpin club Rokytnice nad Jizerou
Jan Doubek, e-mail: jandoubek@seznam.cz, tel.: 606 157 932

Horolezci - Strážník 1950

Horolezci - Strážník u Rokytnice nad Jizerou 1950


Krkonoše lezení


Krkonoše lezení

Související zpráva:

TZ KRNAP: V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví

Honza Doubek   [úpravy] 10:57 04.07.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 HO pěkně14:48:13 04.07.2021
Zdá se mi, že KRNAP se ta komunikace úplně nepovedla. Snaha vystrašit lezce báchorkami o právní odpovědnosti a zákazech v ochranném území byla přepjatá a Správa teď posbírá plody. Jediné, co by je mohlo zachránit, je nějaká endemitská květena na skalách. Věřím, že se tam něco najde.
Syselodpovědět 
 Re: HO pěkně14:52:25 05.07.2021
Květenu hledat netřeba, viz níže. A píše se to "endemická".
JHodpovědět 

 borhaky11:57:20 05.07.2021
At se oddil domluvi s Krnapem a borhaky na skalach kde se nema lezt odreze.. Krnamp treba priste misto clanku na lezce se domluvi s mistni chaskou. Je divny ze se neznaji :D
Filodpovědět 
 Re: borhaky14:57:22 05.07.2021
Partnerem pro Správu KRNAP není místní cháska, ale příslušné struktury ČHS - sekretariát, případně CVK nebo místně příslušná OVK.
JHodpovědět 

 Je to trochu jinak14:50:22 05.07.2021
Hoši, krásně jste to napsali, až u toho oko vlhne. Jenom škoda, že jste do toho zmatku přiložili ještě další polínka. Připouštím, že ta tisková zpráva KRNAP je neobratná a v těch otázkách odpovednosti majitele pozemku více než diskutabilní. Ale nikde se tam nedočtete, že by z pohledu ochrany přírody existovalo nějaké omezení lezení v ochranném pásmu národního parku (originál TZ viz: https://www.krnap.cz/aktu ality/tz-v-krkonosich- se-rozmaha-nelegalni- horolezectvi/ ). A když pominu ty na prvním místě jmenované skály u Janských Lázní a zabývám se jenom skalami v domácí oblasti rokytnického oddílu, tak je všechno "trošku" jinak. Evidentně se u těch Pasek jedná o Borovské skály. A Borovské skály, ať si myslíte nebo tvrdíte cokoli, nejsou v ochranném pásmu, ale jednoznačně UVNITŘ národního parku. Se Správou KRNAP je dobré a důležité jednat, ale doporučuju činit to oficiální cestou k tomu vytvořených struktur ČHS, což rozhodně nejsou lokální horolezecké oddíly.
JHodpovědět 
 Re: Je to trochu jinak20:58:19 05.07.2021
já teda tomu psanému textu rozumím tak, že rokytnický oddíl před pár lety po dohodě s krnapem (jako zástupcem majitele pozemku) odjistil několik skal v ochranném pásmu krnapu a od nýtů na borovských se distancuje a říká, že s nimi nemá nic společného.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Je to trochu jinak21:17:38 05.07.2021
Pardon Jirko, ale čtu to stejně jako Lukáš. Stěžovat si na přilévání oleje do ohně, když KRNAP vytáhl na steč bez sbahy o dohodu s lokály, mi přijde nemístné.
Syselodpovědět 
  Re: Je to trochu jinak22:19:41 05.07.2021
Možná to opravdu čtu blbě, ale přestože kauzu sleduju od počátku, vyznám se v tom čím dál míň. Není sporu o tom, že ta tisková zpráva jako první (jediný?)krok řešení zjištěného problému je poněkud mimo, aniž podrobně hodnotím její obsah. Následují debaty o tom, jestli v ochranném pásmu NP je lezení regulováno (není a nikdo netvrdí, že je)a jestli tedy Správa NP neporušuje jakési džentlmentské dohody. Potom vznikne reakce jednoho místního HO, který se cítí být objektem opovržení lezecké veřejnosti (nic významného jsem v tomto smyslu nezaznamenal) a je možná trochu dotčen, že se na něj ochranáři neobrátili jako na místní horolezeckou autoritu(?)... Je mimo veškerou debatu, že je třeba přestat s tiskovými zprávami, otevřenými dopisy a diskusemi na webech a sociálních sítích a sednout si ke stolu. Když to nesvolá Správa NP, asi to bude na ČHS. A já se na to dívám se svojí dlouholetou zkušeností z Jizerek - nedovedu si představit, že bych za ochranu přírody lezecké problémy řešil s jedním (dvěma, tžemi...) místními HO z těch cca patnácti, které se cítí v Jizerkách více či méně doma. Od toho byla vždycky místně příslušná OVK a fungovalo to vždycky bez nejmenších problémů.
JHodpovědět 

 ponechat cesty 12:25:17 13.07.2021
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a  nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopřdu.
Sokolodpovědět 

 ponechat cesty 12:26:10 13.07.2021
Bože co tady řešíme? Pár vzniklých cest od místňáků, který si chtějí zalízt na skalce za barákem? To už Krnap trochu přehání s těmi zákazy ne? Ať si jde raději chytat skůtraře a čtyřkolkáře
tam kde se doopravdy škodí.Tohle mi přijde fakt ujetý.Myslím, že je na čase pár zelených mozků vyněnit a  nebo je náležitě poučit o tom, že doba se mění a ledas co jde nevyhnutelně dopředu.
Sokolodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Hafty
Obladi oblada, 9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (153248)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Klid V Duši 6A Ostaš
Art Attack 7a+ Sass Beita
Nálada Okamžiku 6A+ Ostaš
Sportlerherz 7b Landro
Zeit Ist Geld 7a+ Landro
Nově komentované:
Optima 7 Gesäuse
Optima 7 Gesäuse
JSFK 7c+ Mišja Peč
Rock´n´roll 7c/7c+ Mišja Peč

 Nově v diskusi:
Re: Tréner Brno a okolí | Re: Pálava - Martinka ztracený friend | Re: Pálava - Martinka ztracený friend | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Tréner Brno a okolí | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy | Re: Skalky s dětmi do hodinky od Prahy |

 Nové komentáře:
Re: Lynch | Záchranná akce | Re: rakaposhi | Re: rakaposhi | Re: Pank je jinde | Re: Je mi spatne velebnosti | Re: Klasika | Re: Milujeme tyhle výluky drobným písmem... | Re: jiná liga | Re: Klasika |

 Kde to vře:
2 Češi a Pákistánec z Rakapoši už jsou zachránění a v bezpečí (64)
Vyjádření ČHS k pojistné události - záchranné akci na Rakaposhi (54)
Tisk: Pákistán zadržuje české horolezce, dokud nezaplatí pokutu (41)
Jak jsem lezl spáru, kterou jsem viděl na Youtube (40)
Odstraněná skála v Broumovských stěnách (20)
2 čeští horolezci a Pákistánec uvízli při sestupu z Rakapoši (18)
Adam Ondra se oženil (5)
DISMANTEAM - Gasherbrum II (4)
Mistrovství světa v lezení (4)
Alex Megos souhlasí, že jeho Bibliographie je pouze 9b+ a ne 9c (4)

 Nově v inzerci:
Matros zimni lezeni | SEA TO SUMMIT SPARK II | Kalhoty GORE Bike wear | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Scarpa Ribelle Tech 2.0 HD, vel.43 | Nezabloudila sem horalka z Pardubic a okolí? | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 250-410 Kč | Lezeni tento týden | maglajzáky | Krosna na noseni deti SALEWA |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 163 
 Jen na písku  
 61 
 Ne 
 122 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.