LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko

Závody
SP Hachioji, Japonsko (21.04)
SP Soul, Jižní Korea (28.04)
Melloblocco (04.05)

Žebříček
Cesty:
26.Pelikán 10380
27.Jakubcova 10334
28.Svoboda 10203
Bouldry:
26. 9000
27.Šolc 8978
28.Svoboda 8953
Hory:
15.Louda 5063
16.Černý 4970
17.Rojko 4961

Výsledky
ČP obtížnost Brno (25.03)
2. ČP v bouldru Praha (11.03)
MČR ve skialpinismu Špindlerův Mlýn (11.03)

Deníčky
5365 lezců
1017885 cest
Nové přelezy:
On The Bul 7c
400 Boukal 8a
Pilotwings 7c
Abissi 7c
Bonsai 7c
Zelda 7c
Po Strništ 7C+
Mike Jorda 8b
Ten Amigos 7b
Stiskej Ja 8A+/8B

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dočasně uzavřeno lezení v Praze a v několika dalších oblastech

ČHS upozornil, že se mu nepodařilo dokončit jednání o několika povoleních lezení v chráněných oblastech, a proto jsou dočasně uzavřeny. Jde o oblasti v Praze (zvláště chráněná území Divoká Šárka, Branícké skály, Prokopské údolí a další), NPR Zlatník v Českém středohoří, PR Kočičí skály (Dolní Ostaš) a Lom Lažánky v Moravském krasu.

V Praze a v Českém středohoří by mělo být povolení znovu začít platit někdy během února. V Dolní Ostaši by se snad mohlo povolit lezení na začátku pískovcové lezecké sezony. U Lomu Lažánky v Moravském krasu probíhají komplikovaná jednání s vlatníkem pozemků městem Blansko, po nichž bude následovat jednání s ochranou přírody.

Svaz prosí lezce, aby tyto zákazy, které by měly brzy skončit, respektovali.

Viz:

horosvaz.cz: Informace týkající se pražských lezeckých oblastí, Zlatníku, Kočičích skal a lomu v Lažánkách 

Standa Holec   [úpravy] 11:24 14.01.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Proč to neklaplo12:01:29 15.01.2023
Bylo by zajímavé vědět kdy s jednáním ČHS v minulém roce začala a vůbec proč se nepodařilo to do konce roku nějak uzavřít.Povšechná informace málokoho bude zajímat. Bylo by dobré  vědět jaké jsou v jednotlivých oblastech problémy, jestli jsou to proti argumenty různých institucí anebo jestli rozhodující papaláši rozhodnutí nepokládají za důležité a třeba jim není jasné proč by to mělo být rychle a v nějakém rozumném termínu rozhodnuto. V některých oblastech se dá lézt i v zimní sezóně, tak by asi měla ČHS trošku přidat plyn, ne?
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:29:59 15.01.2023
Podepisuji, nulová informovanost, bohužel.
Petrodpovědět 
  Re: Proč to neklaplo14:05:52 15.01.2023
Je to tak, jeden z dalsich duvodu, proč od ztráty hlasovacích práv pro jednotlivce CHSku neplatim.
Njnodpovědět 
   Re: Proč to neklaplo-Lažánky18:43:05 15.01.2023
V Lažánkách je problém, že k tomu mají závažné výhrady někteří domácí, ono když se jim leze za domem nelze se asi ani divit. Lom se nachází na pozemku města a když si tam občané přijdou stěžovat na nevhodné chování lezců, je jasné, že mnoho pochopení u nich nenajdeme. Nutno dodat, že zde si za to mohou lezci jednoznačně sami a to svým nevhodným chováním. Lom se nachází na okraji NPR, což však některým jedincům nebrání v tom, aby si až do lomu nezajeli autem místo toho aby je nechali o cca 150 metrů dále zaparkované podél dětského hřiště, kde nikomu nezavazí a neprovokují. Osobně jsem tam pár takových umravňoval, takže vím o čem mluvím. Je to skála spíše pro děti a na seznámení s vápnem v Krasu. Takže tam občas bývá docela dost lidí včetně dětí. No a jak bývá v dnešní době zvykem rodiče místo, aby se věnovali dětem, tak se věnují sobě a nehlídají, co jejich ratolesti provádějí. Takže kromě řevu je docela obvyklou zábavou házení kamenů do zahrad pod lomem včetně se trefování do skleníku. Dalším problémem je tam zajít na záchod, což někteří jedinci řeší tím, že se postaví na hranu směrem k zahradám a močí dolů. Vůbec jim asi nedochází, že zejména starým lidem nemusí být příjemné na to koukat z domu. A tak bych mohl pokračovat. V poslední době tam na různá udání zajížděla i městská policie a lidi odtamtud vyháněla. Můj osobní názor je ten, že tam zrovna výjimka obnovena nebude, protože s touto činností nebude souhlasit majitel pozemku a že úspěchem bude pokud se nebudou muset odstranit jištění z cest. Bohužel si za to mohou lezci ze 100% sami a když domluvy a návody, jak se tam chovat nepadají na úrodnou půdu dojdeme k tomuto výsledku. Ale jak se u nás říká: Vykládej volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku. Takže věřím, že toto vysvětlení k dané lokalitě je naprosto postačující.
Vlkodpovědět 
    Re: Proč to neklaplo-Lažánky20:35:41 15.01.2023
Aktuálně ohledně klettergarten Lažánky probíhají jednání o obnovení výjimky. Své jsem k tomu zde na lezci i jinde už řekl. Prosím do rozhodnutí respektujte stávající pozastavení lezecké činnosti až do ukončení jednání. Předpokládáme vyjasnění celé situace do konce února tak aby na jaře bylo možné opět lézt.
Díky Za pochopení a prosím ukažme větší míru disciplíny a zejména tolerance něž "některé jedinky z Lažánek".
Radek
zobanodpovědět 
 Re: Proč to neklaplo13:03:57 17.01.2023
Žádost byla podána dostatečně včas, v srpnu. Magistrát Prahy se ale rozhodl realizovat v lezeckých lokalitách botanický průzkum, a zjišťoval si další detailnější informace, čímž se celé řízení protáhlo.
B. Valentová, ČHSodpovědět 

 Šárka20:42:11 15.01.2023
V Šárce žádný zákaz lezení není, takže nevadí, že z něj Svaz výjimku nevyjednal.
Syselodpovědět 
 Re: Šárka09:11:39 16.01.2023
ano, vyjednávat povolení někde, kde není zákaz, je trochu na palici.
blíže zřizovací vyhlášky (nebo jak se to jmenuje) jednotlivých maloplošných chráněných území.

povolení je samozřejmě potřeba na něco, co by se dalo zařadit do kolonky "poškozování", což může být téměř cokoli, od budování chodníčků a protierozních zábran, čištění skal, pajcrování, kácení po vrtání. respekt k právnímu státu proto nejlépe prokážeme tím, že v problematických lokalitách nebudeme brigádničit, budovat, čistit a vrtat.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Šárka13:54:42 16.01.2023
Pokud jako jediný vyhlašovací dokument platí ta fosilie z roku 1964, viz: https://drusop. nature.cz/ost/ chrobjekty/chrob_vyhl _predpisy/index .php?frame&SHOW_ CHROB=1&ID=2028
tak nemá smysl se bavit o jakýchkoli souhlasech. V základních ochranných podmínkách přírodní rezervace žádné omezení lezení ani vstupu není, bližší ochranné podmínky v tomto smyslu vyhláškou taky stanoveny nejsou. Běžným lezením ani při nejkonzervativnějším výkladu nemůže dojít k porušení předmětů ochrany, platný plán péče nedefinuje lezení jako apriori problematické (na rozdíl od horských kol), sešlap na některých stanovištích hodnotí jako pozitivní. Sečteno a podtrženo - vlastní lezení (o osazování fixního jištění a dalších aktivitách bychom mohli diskutovat) považuju v PR Divoká Šárka za legální a nevyžadující žádný speciální souhlas.
odpovědět 
   Re: Šárka13:10:40 17.01.2023
Magistrát Prahy podmiňuje umožnění lezecké činnosti vydáním výjimky, neboť právníci magistrátu se odkazují na ZOPK - zákaz měnit dochované přírodní prostředí, zákaz měnit nebo poškozovat předmět ochrany. Změna či poškození předmětu ochrany se nemusí týkat jen skal (např. žulu pouhým lezením nepoškodíme), ale např. i flory, viz PR Chuchelské háje, kde není lezení povoleno kvůli ochraně kytek.
B. Valentová, ČHSodpovědět 
    Re: Šárka14:08:30 17.01.2023
věcně tomu rozumím, chápu že na skalách rostou kytky, ale je v tom opravdu bordel. formálně správné řešení je nejdříve zakázat (= upravit zřizovací vyhlášku) a pak udělit výjimku, ne udělat výjimku na něco, co zakázané vlastně vůbec není, respektive kde je k zákazu cesta klopotná přes všeliké (často značně kutilské) výklady a důkazy kruhem.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Šárka14:14:01 17.01.2023
Myslím, že právníci obecně exhibuji. V tomto případě bych opravdu rád sledoval spor, kdy by někdo na lezeckou činnost poukazoval jako rozpor se zákl.ochr.podmínkami PR. A kdyby snad právníci Magistrátu došli v řízení ke kladnému výsledku, odvolací orgán by to rozcupoval a nadělal z nich blbečky. Vyhlašovací předpis tohoto ZCHÚ by se měl už přesunout do státního archivu (manipulovat s ním jen v bílých rukavičkách) a právníci Magistrátu místo exhibic by měli iniciovat opravdu urychlené přehlášení (zpoždění tak 30, 40 roků) - ovšem to je trochu jiná práce, než dělat nějaké výkřiky. Nojo, tak to chodí, když je orgán OP poněkud nekompetentní.
HlStodpovědět 
    Re: Šárka23:11:48 17.01.2023
Nevím, kde právníci vzali v zákoně explicitní zákaz změny nebo poškozování předmětu ochrany, nicméně i tak by důkazní břemeno bylo na orgánu ochrany přírody - musel by mi jednoznačně prokázat, že činností, která není výslovně zakázaná, takové poškození působím. Ten zákaz měnit dochované přírodní prostředí v zákoně naopak je, nicméně výhradně ve vztahu k bližším ochranným podmínkám rezervace stanoveným konkrétním vyhlašovacím předpisem. Nic takového u Šárky ani Chuchle nenajdeme, ergo žádný zákaz lezení tam neplatí a nelze vymáhat. Podle mého by se magistrátní právníci měli vrátit na pár semestrů zpátky do Plzně. Jejich názor bych v tomto případě směle ignoroval a klidně bych to dohnal až k soudu. Rozumím tomu, že takové hrocení není taktické, nicméně žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo.
JHodpovědět 
     Re: Šárka06:54:42 18.01.2023
soud je - s vyjimkou valky - asi nejnakladnejsi kratochvile kterou civilizace poskytuje. Vysledek by mel byt umerny investovanemu usili a prostredkum. Platit pravnika, riskovat ze soudce se blbe vyspal a rozhodne ve prospech protistrany, investovat cas a energii .. abych si moh s pocitem vitezstvi zalizt na par kvakach?
odpovědět 
      Re: Šárka08:30:32 18.01.2023
soud je mnohem levnější než válka a není to válka. jak praví oblíbený bonmot, k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek, čili pro právní jistotu, která je mnohem lepší než právní nejistota. to, co JH navrhuje (ten JH?), je velmi rozumné.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Šárka08:32:26 18.01.2023
no slava. Tak se tesim jak to spustis a budes tady prubezne podavat zpravy o sve ceste k vitezstvi.
odpovědět 
        Re: Šárka08:52:44 18.01.2023
to bych samozřejmě teoreticky mohl (objednat si zpracování a podat), ale vnímám to jako přirozený úkol pro organizaci, která naši kratochvíli zastřešuje, čili pro horosvaz.
Lukas B.odpovědět 
         Re: Šárka19:26:22 18.01.2023
JH pise >> smele ignorovat a dohnat az k soudu<<.
Jak si konkretne predstavujes ze horosvaz to bude smele ignorovat aby vytvoril kauzu a mohl ji hnat k soudu? Vysle do Sarky delegata kterej ponese transparent LEZU TADY ZA HOROSVAZ..?
odpovědět 
          Re: Šárka22:34:44 18.01.2023
já to chápu tak, že smělé (ale i nesmělé) ignorování spočívá jednoduše v tom, že nebudu s Magistrátem o povolení jednat, protože tam není třeba. a příslušně v těchto intencích informovat své členy a takto oblast označit v databázi. a v krajním případě, že tam dojde k nějakému konfliktu (tím nemyslím, že nějací lezci dají nějakému strážci přírody přes tlamu, ale že dostanou (např.) pokutu, kterou na místě nezaplatí a rozjede se přestupkové řízení) právní názor (viz výše) prosadí i touto formální cestou.
odpovědět 
           Re: Šárka08:09:05 19.01.2023
cituji-li odborníka (předpokládám, že je to "jizerský" JH), potom je tam rozumný návod co dělat v současné situaci tak, jak je rozjetá, a to "žádostí o výklad podanou na legislativní odbor MŽP by se asi nic nezkazilo"
Lukas B.odpovědět 
           Re: Šárka09:59:20 19.01.2023
Dobrý nápad, ale úplně k ničemu. Chceš do celé úřednické kauzy navézt nějakého nešťastníka a rázem by se to stalo jeho záležitostí a nikoliv záležitostí ČHS. On by byl zodpovědný. on by platil pokutu, on by musel jít k soudu a on by si platil advokáty s nejistým výsledkem. (Do toho bych šel snad já, abych z toho měl publicitu, ale normální člověk určitě ne.)
Kuba Turekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

A.L.M.F 12-2-89, 6b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (164883)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
On The Bulge 7c Wanaka
Subdivision Connection 7a Wanaka
400 Boukalakia 8a Leonidio
Els Guardians De La Fal-lacia 7a+ Margalef
Ninja Guarrior 7a Margalef
Nově komentované:
Mittelerde 6a Leonidio
Patsamama 1.délka 7b Kalymnos
Pro Filipa 6- Srbsko
Crucifixión 6a Jaén
Pro Filipa 6- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | Re: Kartáček do mágo pytliku LS Solution | vlastní jištění |

 Nové komentáře:
Re: Som si myslel | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza | Re: analýza |

 Kde to vře:
Otevřená reakce na navrhovanou změnu vizuální identity ČHS (107)
Nepál zakazuje sólo trekking v Himalájích (40)
Valná hromada ČHS zamítla záměr změnit identitu svazu (31)
Video: Jana Švecová krokuje boulder Terranova 8C+ od Adama Ondry (15)
Videa z lezeckého tripu Adama Ondry u Sheffieldu: (15)
Adam Ondra se těší do Prahy: (10)
Adam Ondra: SP v Praze, příprava na MS v Bernu i Flatanger (8)
Český pohár 2023 v ledolezení na obtížnost 1. kolo (8)
Novou bouldrovku otevřela HUDY stěna Ústí nad Labem (8)
YWCH UIAA ledolezení na obtížnost a rychlost, Oulu (7)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky Ocun Ozone Plus, EU 45, záruka | Skialpové lyže | Arco na Velikonoce | NOVÉ... Five Ten Niad VCS - mesa/core black 42 2/3 | OHM edelrit | Pyreneje | Skialp boty Scarpa Freedom SL | helma dynafit radical 2.0 | Sorel Carribou ext. - Nepoužité | nové věci na lezení a outdoor |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.