LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12506
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Konečný 11025
Hory:
1.Groš 8164
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5587 lezců
1110686 cest
Nové přelezy:
Omaha Beac 9+/10-
Leda Kost 8B
Žížala 1? 7C
Kyzová Psy Xb
Dädalus 9+
Beavis & B 9-/9
Bir Uzun Y 9
Sportbohre 9-
Piráti Z A Xb
Lullaby (a 7C

Stěny
K2-Žilina - Žilina
BalvanBoulder - Horažďovice
ZŠ Chřibská - Chřibská

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Otevřená reakce na navrhovanou změnu vizuální identity ČHS

Otevřená reakce na navrhovanou změnu vizuální identity ČHS Viz: Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS a online prezentace.
Už potřetí přepisuju tudle „slohovku“ a čím dál tím víc se mi chce veškerý obsah shrnout do jedné věty.
Komu ……. zase ……, takovou ……. nemůže myslet ani ze srandy ;-(
Jsem místopředsedou spolku, jehož tradice sahá min do roku 1977. Jsme na ni patřičně hrdí.

Dnes zastřešujeme a pečujeme o cca 250 členů, 3 přední dětské závodníky, závodníka světového formátu na kajtu, mistry Evropy v historickém lyžování, 2 skalní oblasti (HIS, Hlucké skály), máme vlastní bouldrovku, naši členové dělají na skalách nové cesty, oživujeme místní kroje a tradice, spolupracujeme se složkami IZS. Máme několik podsekcí, které v podstatě žijí svůj vlastní život. Závoďáci, zimní lezení, prvovýstupci, jasanky, kroje, skialpy, padáčkáři, běžci, cyklisti, ochránci přírody atd… Totální většina těchto aktivit je placena z jiných zdrojů než od ČHS a podotýkám, že nic neprovádíme komerčně!

A najednou slyším bafuňáře svazu „plakat“, že lidi netuší, proč být v ČHS. Ano, z pohledu běžného člena toho moc není. Je to ale vůbec špatně? ČHS má být tam, kde chybí lokální aktivita a její nedostatek má „globální“ dopad pro celou komunitu. Plus dělat věci s celonárodním a mezinárodním dopadem. Ale hlavně, má své dílčí a lokální podaktivity zastřešovat a být pro ně sjednocující autoritou! Proto to může být pro běžného člena nejasné, vzdálené.

Všude možně, např. v Anglii mají The British Mountaineering Council (BMC), která pod sebou zřídila pro podporu a organizaci sportovního lezení asi něco jako sekci Great Britain Climbing, která se k BMC hrdě hlásí. Tak nevím, proč bychom u nás měli hodit to divné, ale přitom důležité slovo SVAZ do koše a nahradit úzkoprofilovým slovem Lezení a ztratit tak pravděpodobně sounáležitost např. se skialpinisty a dalšími, kteří tak nějak využívají hory, a proto se do slova horolezectví taky vejdou a pod svaz zastřeší.

Je to podle mě celé nesmysl, pramenící spíš z krize hodnot a identity jedinců, než potřeb organizace, která by měla zastřešovat lidi milující skály, hory, překližky, pohodu závodění, atd... Navíc prezentováno formou, kterou osobně považuji za zcela manipulativní!

No nic, kouknu se na to z pohledu jednotlivce, nikoliv funkcionáře…

Takže slyším, že má být cíl zastřešovat široké masy. Proto změníme úzkoprofilově svůj název na české lezení. Je to v mých očích jen snaha preferovat jednu skupinu. Já v tom vidím poblouznění povrchním trendy stylem a prvoplánové PR bez hlubšího smyslu a úctě k tradici! A navíc do budoucnosti obrovský risk, hrozící rozštěpením svazu.

Pochopil bych, kdyby se začaly tvořit v rámci ČHS autonomní sekce mající své vlastní identity. Sekce závodní, horolezecká, alpinistická, skialpinistická, boulderistická, skalní a kdo ví co ještě. ČHS to má vše zastřešovat, protože v jednotě je síla. Pak bych i pochopil, kdyby někdo časem přišel s požadavkem na změnu identity ve smyslu z ČHS, např. na HLAAD (horsko lezecké adrenalinové aktivity drsňáků). Nebo jinou podobnou blbost, která pozitiva nepřinese, jen zahodí do koše zaběhlou značku.

Dále troškou vlastního přemýšlení a bádání.

    1) To jako samo ČHS změní zaběhlou doménu www.horozvaz.cz a zkusí třeba odkoupit lezce.cz?

    2) To jako ČHS pardon „České ležení (čteno bez diakritiky) asi po pádu ze skály, navíc proto, že lva žába“ už nebude chtít být členem mezinárodních organizací, jako např. International Ski Mountaineering Federation nebo Europeans Mountaineers? Nebo kam komu polezeme jinam?

    3) Očekával bych seriózní lingvistický průzkum u veřejnosti a především akademiků na téma, co si kdo představí pod pojmem lezec / horolezec.
Nestalo se. Tak jsem si provedl rychlo průzkum sám.
Kolikrát když zjistil laik, co děláte, reagoval a)  „Leze leze po železe, nedá pokoj, až tam vleze“ nebo jste museli poslouchat totálně trapné b) „Horolezci horolezkyně horolezčata“. Za mě jednoznačné b)😉

    4) Ale aby to nebyly jen osobní dojmy, dal sem si 30minutovou práci a ze soupisu názvů všech oddílu dostupných na www svazu, narychlo označil ty, které mají v názvu Lezec (můžu tam mít chybky, bral sem to fakt rychle). Pak ty, které mají v názvu Horolezec, hory nebo to evokuje pohyb v horách, Alpách. A pak další, kde není jasné, k čemu se přiklánějí. Výsledek je jednoznačný. Slovo Lezec, lezení atp. je absolutně minoritní v samotných názvech spolků a oddílů, které ČHS zastřešuje… Viz. přiložený dokument. Z cca 360 kousků k tomu slovu svým názvem evokuje max 30…

    5) Hrdě, Tvrdě, Mazaně? Nechávám bez většího komentáře. V archaickém jazyce dědů, kteří zažili obě války, to má zcela jiný význam než dnes. Snad jen jedno zásadní. Nikdy sem se nebál ničeho víc, než tvrdého dopadu, odkudkoliv, kamkoliv. To mazaně chápu, to je z Šerpa limit, jako že mazat rohlík s májkou 😊

Někdo se totálně pomátl a navíc za naše společné peníze? Nebo se mně to jen zdá?

Jestli vám také podobné věci vadí a nezdají se logické, využijte prosím svoje právo a vyjádřete svůj nesouhlas na valné hromadě 25. března.

Letos určitě vyšleme svého delegáta. V případě, že tam nepojedete, ale názor máte podobný, rádi se ozveme i vaším jménem. Stačí nám včas doručit potřebné zmocnění…

Hore zdar (po staru)
Hrdá lezba (ne snad nově)

David Adamský – Místopředseda spolku HOVRCH z.s.


Příloha:

rychlo-pruzkum-nazvu-oddilu.pdfDavid Adamský   [úpravy] 09:37 02.03.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 České lezení - kritika10:31:20 02.03.2023
Souhlas s Adamem. Díky za otevřenou reakci.
 PENodpovědět 

 Lezecka 10:51:37 02.03.2023
Teď mám "Čéháesku" co budu mít pak? "Čéelku"? "Lezecku"? Ty mám 4,na každou nohu 2,nechci mít jedu lichou 😅 jen sranda, ale také nevidím důvod název měnit,ještě na takový nesmysl
EASYodpovědět 

 Amaterismum z vedeni CHS po x-te11:14:54 02.03.2023
Ahoj, naprosto souhlasim. Jako predseda oddilu jehoz 5 clenu patri do desitky nejlepsich zavodnich skialpinistu v CR toto nechapu. Navic zavodni skialp je dalsi olympijska disciplina = dalsi mozne statisice do rozpoctu CHS, takze jako logicky nazev se mi jeji Cesky horolezecky a skialpnisticky svaz ;-). Valne hromady se bohuzel nebudu moct zucastnit, ale nas hlas propadnout nenecham. Snad to k necemu bude.
jakub urbanodpovědět 

 Nový název ČHS11:17:35 02.03.2023
Souhlas s tvými názory. Jestli od nás nikdo nepojede na VH předám ti plnou moc-děkuji za nabídku. Proti sportovnímu lezení nic nemám a vnučka ho provozuje. Ale ať je to jen jedna sice velká odnož v ČHS. A logo ať si udělá jaké se ji líbí. Proti tomu žádná. Ahoj Karel
Karelodpovědět 

 Čemu se divíte? 12:03:18 02.03.2023
Nechápu, čemu se divíte. Skalní lezení je pro ČHS k ničemu. Peníze tečou do překližky. V mnoha formách, ale základem příjmu od státu a marketingových a obchodních aktivit je závodní lezení. Kroužky, školení, všude na veřejnosti se bude probírat závodní lezení, ne skalní, nikoho nebude zajímat horolezecký svaz, je to matoucí. V reportážích ve zpravodajství, ve sportovních oborech, na autech, v reklamách...  všude musí být něco jako České lezení, ne horolezecký svaz. A s tím samozřejmě souvisí i grafická prezentace, kromě toho to musí být takové, aby někdo mohl vlastnit autorská práva  a za použití loga se muselo platit, byla to i ochranná značka... Je toho hodně, ale základem je, že ČHS musí projít změnou do Lezeckého svazu. Nejsem si jist, jak tam zařadit třeba lyže, ale to se dořeší. Základem je rozvoj aktivit pro širokou veřejnost. No a co si budeme říkat, to horolezectví není a je tak v názvu i kontraproduktivní. Koncept ČHS je v dnešní době přežitý, svaz se musí transformovat, pokud se chce rozvíjet, a skalní lezení nic nenabízí a ani neumožňuje, pro skalní lezení je vlastně rozvoj ČHS i nechtěný, protože o více lidí z široké veřejnosti ve skalách nestojí z lezců nikdo. Jedna z možností byla rozdělit svaz, ale to jste nechtěli, tak následuje jediné možné - závodní lezení převzalo kormidlo a přetransformuje si svaz podle sebe.
odpovědět 
 Re: Čemu se divíte? 12:54:52 02.03.2023
Kdo tenhleten blábol je schopen vypustit?
odpovědět 
  Re: Čemu se divíte? 13:08:52 02.03.2023
Ne že by se mi to líbilo, ale když se nad tím zamyslím, tak mi to připadá jako vzorec, podle kterého vedení ČHS jede.
Purbošodpovědět 
   Re: Čemu se divíte? 13:18:53 02.03.2023
Asi tak. Prerod ke standardnimu sportovnimu svazu zacal uz deset let zpatky, a definitivne ho zpecetil krok, kdy se uz nevim kdo, prisel sezalozenim alternativniho sportovniho svazu.
|
Prejeta zaba, nebo navrhovany nazev mi osobne prijde hloupej, ale nema smysl se na navrhovane zmeny divat pohledem horolezce, ktereho jaro vyhnalo z bivaku.
Geoodpovědět 
    Re: Čemu se divíte? 20:43:38 06.03.2023
Byl to tehdy Oliváč. Ten Oliváč, který dnes prosazuje České lezení.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Čemu se divíte? 09:17:52 03.03.2023
Tvl ty jses mozek! Zkus to nějak smazat a všichni kolem budeme dělat, ze jsme to nečetli…
Jirkaodpovědět 

 Bouře ve sklenici vody?13:51:09 02.03.2023
Hele, a kde se píše o tom, že by se měl ČHS přejmenovat? V tom pár dní starém článku tady na Lezci se píše pouze: "Změna vizuální identity ČHS spočívá v novém grafickém zpracování loga a slovním označení „České lezení“, což by mělo nahradit stávající logo ČHS." Takže pokud tomu dobře rozumím, jedná se jen o nějaká nová slovíčka v logu, nikoliv o přejmenování ČHS jakožto organizace...
pdbodpovědět 
 Re: Bouře ve sklenici vody?14:14:53 02.03.2023
Asi takhle - před cca 10-12 lety se tu lidi ptali úplně stejně na věci, které byly v dané době nereálný nesmysl, ale pak se za 5 let opravdu realizovaly, a dnes je už máme za normální. Je to klasický postup při zásadních změnách, u kterých se čeká tuhý odpor. A spolu se salámovou metodou i postup velmi účinný. Když někdo vidí trochu dále a na něco včas upozorní, je obvykle za blázna, protože se nic takové neděje. Pak začnou drobné změny, ale stále se nic neděje, změny jsou tak malé a postupné, že nemá smysl proti nim vystupovat nebo je samostatně řešit, hodně lidí si ani neodvede představit jejich pravý smysl a úlohu. Problém ale je, že se tako postupně buduje celá skládačka a určuje se směr, a až to pak lidem dojde, tak to už pro ně není takový šok a stejně je už pozdě něco změnit, stav a okolnosti jsou takové, že to vrátit nejde a pokračovat lze jen vedením navrženým řešením.
odpovědět 
  Re: Bouře ve sklenici vody?14:52:55 02.03.2023
ono jde venkoncem o houno, neboť majetek, který bylo možno zašantročit, byl již zašantročen před-před(několikrát ještě zopakujme)minulým vedením horosvazu. čili logickým a rozumným krokem se jeví odchod těch, co lezou na tuzemských terénech do klubu českých turistů (ostatně ti mají své chaty nezašantročené a jejich obecně prospěšná činnost na 43 tisících km značených cest je všeobecně oceňovaná), a těch, co lezou v cizích zemích do alpenvereinu (ti co chodí rekreačně na stěnu žádnou organizaci nepotřebují, podobně jako nezávodní návštěvníci posiloven), a nechat "sportovce" aby si ten svaz vedli jako (třeba) olympijský šplh na laně.

ono myšlenka silné všeobecné nezávodní "autdůrové" organizace (od vodáků přes turisty, cyklisty a horolezce) vůbec není blbá.

sebekriticky uznávám, že jsem se pak probudil s rukou v nočníku :).
Lukas B.odpovědět 

 Inu14:32:50 02.03.2023
ČHS  ergo český horolezecký  svaz je jasná zkratka daná svým obsahem. Svaz, t.j. souhrn všech aktivit, gescí i národností. A tohle chce postupně někdo rozbít a hezky se přiživovat. A to je špatně. Místo nějakých změn loga by bylo třeba se zamyslet spíše nad organizací svazu i nad činností sekcí.A s tím pochopitelně i nad financováním. V sousedním Rakousku maj např. závodní činnost rozdělenou dle spolkových zemí + ustředí.
My už dávno kdysi propagovali ono rozdělení tehdy Lanexu na českou a moravskou sekci. A fungovalo to. Ve všech sportech je to totiž podobné a s jasným postupovým klíčem i financováním. A vpodstatě i ony ostatní gesce mohou být děleny podobně. A ustředí nechť kontroluje a případně dle valných hromad (ty by měly být složeny ze zástupců gescí,krajů i členstva).
APP. A s oním logem a placením práv souhlas. Jen zbytečně vyhozené peníze jako mnohdy v oné digitalizaci. A o nárůstu placených fúnkcí ani nemluvě.
Honzaodpovědět 

 České lezení15:43:21 02.03.2023
České chození, české běhání, český tanec, české zpívání, české chlastání, české lyžování, české běžkování, atd. Časem přibude virtuální samoobsluha Moje překližka a Můj naviják. Zatím budeme šilhat po slovenském Jamesu s jeho tradicí a nalhávat si, jak strašně jsme oproti nim napřed.
 Tunnyodpovědět 
 Re: České lezení16:04:52 02.03.2023
Jo. A stejně tak jako české auto ce je vlasnně německé, česká vody co je vlastně francouzká, české pivo co je vlastně japonské. A t.d.
Honzaodpovědět 

 Chce to dotáhnout16:46:29 02.03.2023
No já nevim. V reklamní branži jsem už dlouho a viděl jsem leccos. Nová identita mi přijde nedotažená. Ale asi na tom opět pracoval nějaký umělec, jako na předchozím identitě. Osobně mě to nové neoslovuje. Ale kdyby mělo, tak to chce poštelovat. Název? Taky nevim. Grafika? hmmm... nic moc. A nepochybuju o tom, že to stálo ranec.
Roman Svobodaodpovědět 

 můj úhel pohledu20:09:57 02.03.2023
Ahoj,
sám jsem skalním lezcem a druhou polovinou překližkářem, vedu k lezení i pár dětí, i závodíme. Nejsem horo-lezec, z hor se mě bolí nohy jen při pomyšlen. S mým sportem, který mám v srdci, chození po horách nemá skoro nic společného. Cítím se jako sportovní lezec a to i přestože lezu převážně na písku. Vývoj nelze zastavit, musí se respektovat, následovat ho. Úpravy názvu tedy nevnímám jako nerespekt k minulosti. Vývoj v lezení není evidentně určován zastřešující organizací ale vývoj "prostě je". To znamená, že zmizení přípojky horo je pro mě pozitivní. I jiné sporty v ČR to tak mají, ba i některé lezecké svazy.
Sportovní lezci založme vlastní organizaci?!
Jirkaodpovědět 
 Re: můj úhel pohledu20:53:46 02.03.2023
Zaloz, pri shaneni prvni podpory zjistis ze podpora se pocita od ruznych ukazatelu a krom vykonosti je velikost clenske zakladny minimalne stejne podstatna polozka.
odpovědět 
  Re: můj úhel pohledu22:16:20 02.03.2023
Ne ne, na ničem takovém v principu nezáleží. To jsou věci, co lze nějak zařídit, případně je s dostatkem financí ani nepotřebuješ. Základním bodem je, kdo může pořádat MČR a posílat závodníky do zahraničí. Svazů si můžeš založit libovolně, stejně tak tam klidně můžeš sdružovat všechny závodníky, co existují, ale bez ČHS se neobejdeš.
odpovědět 
   Re: můj úhel pohledu08:33:54 03.03.2023
Kotrmelce se dely uz i o patro vys, takze to ze ma nekdo neco jisty a na velikosti zakladny nezalezi bych si nedovolil tvrdit. Kdo jeste nedavno zastresoval olympiadu a kdo dnes? Je jen otazkou toho, kdy je donucena mlcici vetsina zacit mluvit.
odpovědět 
   Re: můj úhel pohledu08:55:56 03.03.2023
Bez ČHS se nakrásně obejdu, nepotřebuji je, protože mě zajímá lezení na skalách, pohyb venku, nějaké závody na stěnách, či samotné indoor lezení je mi šumák. Pro mě je nejlepší, ať si překližkáři zůstanou na překližce, protože, když vylezou ven chovají se, no nechci ani říci jak, protože by to byla hrubá urážka toho vysloveného výrazu ve srovnání s nimi. Povolení na skály se dá bez ČHS taky vyjednat, protože to povětšinou předjednávají místní a po dohodě napíší na svazu oficiální žádost. Takže klidně ať si udělají nový svaz s novým názvem, logem..., ti co je to nezajímá by mohli mít druhý svaz, klidně s původním názvem, i když na to jak znám Resche a Bloudka, tak ti by k tomu moc svolní nebyli a spíš by házeli klacky pod nohy. Přece jen jde o penízky, světla reflektorů...a tomu se těžko odvyká:-).
Vlkodpovědět 
    Re: můj úhel pohledu10:37:03 03.03.2023
Bez ČHS se obejdeš jako normální lezec, ne závodník. Napsal jsi to dobře, ale na špatném místě, protože můj příspěvek byl reakcí na příspěvek Jirky a je potřeba ho chápat v tomto kontextu.
odpovědět 
    Re: můj úhel pohledu10:55:01 03.03.2023
já si to zase bez spolku, který by zastřešoval jednání jednotlivých lokálních mravenečků o povolení lezení vahou své historie a počtu členů moc představit nedovedu (samozřejmě, někde to lokálové zvládnou sami, ale na spoustě míst ne). nechápu ale, proč by takový spolek měl mít i sekci závodníků.

kdyby se ovšem té obecné nasranosti chopili nějací pro mě důvěryhodní (především party správců oblastí) a opustili "české lezení" (buď do nové organizace nebo třeba do klubu turistů nebo by se z čistě formální pojišťovácké sekce alpenvereinu podunajské monarchie stala sekce plnohodnotná), šel bych za nimi a zdaleka bych nebyl sám.
Lukas B.odpovědět 
     Re: můj úhel pohledu13:43:11 03.03.2023
Ony sekce mi ani tak nevadí.Ono jde totiž jako vždy o peníze na prvním místě. Nechť si oni sektáři platí jinak příspěvky a je to. (Nakonec oněmi licencemi už to začalo). Prostě skaláci ať platí jinak, stěnaři taky, oni skialpinisti jak bysmet. A jistě bude i spousta bafuňářů co si zaplatí vše.
Honzaodpovědět 
    Re: můj úhel pohledu13:38:28 03.03.2023
Inu ani při skalním lezení se bez oné práci na skalních oblastech neobejdeš. Někdo to musí vyjednat, jiný přejistit, jinej kontrolovat a t.d. A to nemluvě o dnešním vlastnictví (v socializmu už nejsme), oné spoustě právnického papíru a t.d...
Honzaodpovědět 

 Žába22:18:15 02.03.2023
Kdo má rád spárový lezení, tak tu žábu v logu ocení. Ale nevím, jestli to je zrovna mejnstrým. Za mne aktuální název vyjadřuje zastřešující podstatu této organizace pro všechny disciplíny celkem pěkně. Hledat nějaký širší zastřešující význam v České Lezení mi příjde trochu na sílu. Když to přeženu, tak stejné jako přejmenovat atletiku na běhání, protože to momentálně frčí nejvíc.
Vorelodpovědět 

 Hnus velebnosti09:32:58 03.03.2023
Muzu se zeptat, kdo je autor toho loga a co bere za drogy? Tvl to je jak ten hokejovy Skanska lev, ktery nastesti pujde dolu diky Hamczikovi.
Ondraodpovědět 
 Re: Hnus velebnosti13:47:20 03.03.2023
Neříkám, že právě tu, ale tunely lze budovat nějrůznějšími způsoby. A čecháčci jsou hodně vynalézavý národ, jak vidíme v tisku skoro denně...
Honzaodpovědět 
 Re: Hnus velebnosti07:54:12 07.03.2023
Prej to dělali grafici z identity.cz
Mají v portfoliu Jungle a České sportovní lezení. Tak v tom má prsty mistr Oliva.
Myslím, že by tomu měli dát ještě nějakou práci. Ten rzpláclej kvák je dost hroznej. Hlavně otíraj o to, že lev je národní zvíře a pak ho tahle domršej.
Ondra Svobodaodpovědět 

 Hovrch18:09:23 05.03.2023
Davide, to jste si ale nastavili sami, když prezentujete práci vašich členů svazu jako za oddíl a ne jako za ČHS, je ale spousta lidí co to má jinak. Mimochodem na HIS se čerpaly granty na údržbu.
Martinodpovědět 
 Re: Hovrch22:46:08 05.03.2023
Moc nerozumím co píšeš? Jako, že mám např. chodit v kroji a vyšívat opasky pavím brkem pod záštitou ČHS? si mě pobavil... Současné ČHS má podle mého názoru problém porozumět lidem venku všech odvětví. To není krize identity instituce, ale jedinců. Nehaním instituci. Něco co nás zastřešuje potřebujeme směrem na stát a dál. Ale dlouhodobě mě štve jak upjatě je prosazována linka řízení ze shora. A neschopnost delegování pravomocí a schopností níže na sekce či oddíly. To je něco čeho prostě dle mého lidé kteří to mají v rukách nejsou schopni, neumí si to přiznat, tlačí to na sílu. Dřív jsem se snažil komunikovat, dávat zpětnou vazbu, slibovali, nedotáhli :-( Co se týká konkrétně HISu tak ano, svaz přispěl, jsme za to opravdu vděční. Ovšem, 1) Být závislí jen na podpoře svazu, tak se tam nejspíš neleze. Když sečtu veškerou podporu kterou svaz poskytl budeme max na 10% celkové částky. 2) Co se týká údržby, být závislý pouze na podpoře svazu, opět to nezvládáme udržovat...

Kde svaz naši činnost podporuje tam ho rádi zmíníme, tak fakt nechápu tvoji poznámku. Ale nesmyslné zásahy shůry viz změna identity nejsou tím, co by budovalo "slepou" sounáležitost s čhs. Opravdu neznám nikoho např. kdo vozí na autě samolepku čhs, zatímco naše samolepky si lepí i lidé co v oddíle nejsou. Tak si dovolím tvrdit, že to opravdu nebude tím co na té samolepce je, protože nás její návrh nestál 150 tis. Je to tím co to pro ty lidi znamená. A fňukat po několika volebních období kdy něco vedu, že tomu lidé nerozumí? Chyba nebude v těch lidech, ani špatném PR, ale na to si se určitě neptal.
odpovědět 

 ČHS08:05:03 06.03.2023
Chápu myšlenku, ale asi by se chtělo zamyslet nad psanou formou, protože 70% textu vlastně asi nerozumím, díky stopadesáti různejm přirovnáním.
Saxodpovědět 

 Červené či zelené trenky17:51:08 07.03.2023
Nový vizuál mi z nějakýho důvodu evokuje armádu ČR. Bejt o fous dál na východ, myslel bych si, že se jedná o armádní sportovní oddíl, alternativu dukly praha.

Osobně nerozumím tomu proč předělávat vizuály když se zároveň nic nezmění v obsahu. Nebo mi něco uteklo, dochází k nějaké reorganizaci sdružení, jeho náplně, je tam nějaký dílčí předěl na který by měl nový vizuál odkazovat?
Nechápu to a přijde mi to jako když někdo potřebuje vykázat činnost nebo nahradit obsah formou.

Druhá věc a ta už mi přijde i nefér je, že české lezení se tak vyděluje na čistě lezeckou činnost na území čech a tudíž se ihned nabízí, jestli by toto logo nemél mít ve znaku spolek, na jehož administrativním území bude.napočítáno nejvíce překližek.
Obavám se že noc jinýho moc nedává smysl.

Komentáře nade mnou fakt chápu a to se nepovažuju za žádnýho kverulanta.
Honzaodpovědět 
 Re: Červené či zelené trenky21:08:39 07.03.2023
Hele není to nakonec obšlehlý z potravinářství? Jak se tam jmenuje to logo, česká klasa?
Tam to ale má logiku, garantuje to ( nechci kecat) původ surovin a kvalitu výrobku. Tady ale nic takovýho jako garance kvality není ne?
Honzaodpovědět 
 Re: Červené či zelené trenky21:50:14 07.03.2023
1. Možná se nic nemění na obsahu, ale musí se změnit forma prezentace obsahu veřejnosti. A to jak forma, tak i důraz na překližku. A to horolezecký svaz nevystihuje. Což mne tak napadá, že tento svaz mi do hlavy nešel nikdy. Proč horolezecký, když v celé naší republice nejsou žádné hory, po kterých se dá lézt??? Takže nesmysl už z podstaty, jen si ho zřejmě lidi neuvědomují. Když už, tak by to mohl být svaz skalního lezení, ale horolezecký je a byl mimo. A opravdu se mají podobné opičárny dělat? Z hlediska druhu lezení je tam přídavné jméno lezení zbytečné, ideální je to vynechat, ani horské, ani skalní, ani závodní, prostě lezení. Co ti na tom vadí?

2. Pokud budeme vycházet z oficiálního názvu našeho státu/republiky, jak bys chtěl celostátní organizaci pojmenovat. Jsme Česko, Česká republika, tak z hlediska prezentace směrem do zahraničí je logické jen a pouze přídavné jméno České. Můžeš si pořádat třeba českomoravský pohár , ale vzhledem k názvu naší země je mezinárodní název české/český jediné správné.

Pokud tedy shrneš body jedna a dva, tak není "České lezení" jediné správné a rozumné pojmenování svazu, který v ČR a i na mezinárodní úrovni zaštiťuje právě několik druhů lezení?
odpovědět 
  Re: Červené či zelené trenky22:33:34 07.03.2023
Kamaráde, čeští horolezci nelezou po českých horách. Prahnou po opravdových horách, kde mohou lézt a taky tam lezou. Čeští horolezci prostě normálně lezou v horách. Co je na tom k nepochopení?
G.odpovědět 
   Re: Červené či zelené trenky09:13:37 08.03.2023
Ale na to nepotřebuješ ČHS a nepotřebují svůj vlastní svaz. Co je předmětem činnosti ČHS? Přečetl jsem stanovy i vize, kde se mluví o 4 pilířích a podobně. Skoro vše se týká mládeže ve skalách, sportu a skalních oblastí, od správu až po výjimky. Nikde tam nic jako hory nefiguruje. Pár z těch, co opravdu leze po horách, je v ČHS, ale jakým způsobem se svaz na jejich horolezení podílí? Občas také zamířím do hor, i řada mých známých. Členy ČHS nejsme, pojištění máme u AV, potřeba a význam ČHS nula. Jsem ochoten uznat aktivity ČHS ve sportovním lezení a překližce, tam se ČHS angažuje poměrně hodně, uznávám, že se ČHS angažuje ve skalním lezení, ale s lezením po horách jsem nikdy žádnou aktivitu nepozoroval, tedy kromě přiživování se na úspěších těch, co tam sem tam něco přejdou, jako Jaroš či Holeček. Takže podle toho, co svaz dělá a kam se ubírá a pro koho je důležitý, se fakt "horolezecký" nehodí, lezecký je mnohem výstižnější.
odpovědět 
    Re: Červené či zelené trenky12:11:00 10.03.2023
No - pokud vím, tak průvodci, školení, metodika patří stále pod CHS.Pokud jde o slevy na chatách či vstupech do areálů nevím. Tu by možná byla kritika na místě.
Honzaodpovědět 
  Re: Červené či zelené trenky02:42:51 08.03.2023
Každý normální člověk ví, že pod pojmem horolezectví se skrývá mnoho disciplín - skalkaři, pískaři, závodníci, skialpinisti, horolezci, lajnaři, překližkáři, vysokohorští turisté atd...
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Červené či zelené trenky09:01:08 08.03.2023
Neví. Pohybuješ se v určité sociální bublině, tak to je asi běžné, ale zkus to probrat s někým od televize, kdo je zvyklý na fotbal a hokej a jeho všeobecný rozhled končí u typů baterií do dálkového ovladače. Proč horolezectví zastřešuje rychlolezení nebo bouldering a to ještě závodní na překližce? To fakt nedává smysl. Lezení je mnohem lepší alternativa.
odpovědět 
    Re: Červené či zelené trenky10:36:41 08.03.2023
Každý od televize ví, že nejlepší horolezec světa je Radek Jaroš. A docela dobrej je ten mladej na olympijádě, co leze rychle. A ve městě je horolezecký kroužek v místním Sokolu.

Leze se podle něho na střechu nebo do postele.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Červené či zelené trenky10:54:24 08.03.2023
Toho mladýho z olimpiády nikdo nezná. Nebo ty snad víš kdo v Helsinkách skončil v maratónu šestej...??? Zato Jaroše nebo Rákosku zná spousta lidí!
odpovědět 
     Re: Červené či zelené trenky11:03:36 08.03.2023
Toho mladýho z olimpiády nikdo nezná. Nebo ty snad víš kdo v Helsinkách skončil v maratónu šestej...??? Zato Jaroše nebo Rákosku zná spousta lidí!
odpovědět 
     Re: Červené či zelené trenky11:37:38 08.03.2023
A? Chybí mi tam pointa. Že si místní lezci v sokolovně říkají horolezci je artefakt minulosti, s horolezci to nemá nic společného. Další generace si už bude říkat lezci, je to jednoduché. A Jaroš? No však o tom jsem psal. Znají ho jako horolezce a to je v pořádku. Ale nevidím zde žádnou souvislost s horolezeckýcm svazem a sportovním lezením po skále v ČR a překližce, kromě toho, že ČHS výstupy Jaroše a Holečka používá ke své propagaci. Ani nechápu, proč by vlastně horolezci měli ke svému kratochvíli něco ČHS potřebovat. Jak jsem psal - horolezecký mi v názvu nedává žádný smysl, naprostá většina členů se věnuje něčemu úplně jinému, že horolezení.
odpovědět 
      Re: Červené či zelené trenky12:04:22 08.03.2023
Meleš další blbosti, s prominutím. Nejprve jsi tvrdil, že lidi od televize znají jen pojem lezení a nikoliv horolezectví. Což je nesmysl, jak jsem výše poznamenal.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Červené či zelené trenky12:30:41 08.03.2023
Myslím, že chybu děláš ty v tom, že mícháš dohromady dvě různé skupiny diváků. Tedy pokud se jen nesnažíš klasicky prudit slovíčkařením při současném vytrhávání věcí z kontextu. Jedna věc je sledovat zprávy, případně dokumenty, kde se objevuje právě Jaroš, a druhá jsou třeba sázkaři nebo lidé, co sledují sport a sportovní přenosy, třeba právě Olympiádu. Z hlediska komercializace je celkem jasné, kterou skupinu je potřeba oslovit, to, že Jarošovi cosi omrzlo je fajn a lidem to v hlavě asi utkvělo, ale moc na tom nevyděláš. A do souvislosti při sledování závodů na rychlost nebo zpráv z boulderu si to také většina nedá.
odpovědět 
        Re: Červené či zelené trenky13:52:40 08.03.2023
Nojo no... tak je to s Tebou často. Plácáš páté přes deváté, vykrucuješ se, myslíš něco jiného, než napíšeš...
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Červené či zelené trenky13:57:25 08.03.2023
Užij si to.
odpovědět 
      Re: Červené či zelené trenky12:42:39 08.03.2023
Wole pointa je že lozit po překližce je jako lítat kundu přes igelit! To prostě nemá sociální vnějšku víme?!
odpovědět 
      Re: Červené či zelené trenky15:43:45 11.03.2023
Chybí mi tam pointa...Další generace si už bude říkat lezci, je to jednoduché.No nevím, ale asi jak kde.U nás v oddíle jsou také tací,co říkaj je třeba jen lozit po překližce a vše ostatní je zbytečné. A stejně tak mluvila i jeho dcerka se kterou jsem probíral základy do kterých se jí moc nechtělo a to včetně oněch horolezeckých a z VHT. Skončila s úspěchem v MPM a šlus se závoděním.Ovšem dnes začíná poznávat při svých dovolenkových aktivitách, jak je dobré,že umí víc, než jen lozit po překližce.
 HonzaKodpovědět 
  Re: Červené či zelené trenky07:28:51 08.03.2023
Myslím že není, že to sousloví je jako název pro organizaci fakt nevhodný. Přídavný jméno totiž z podstaty říká něco o povaze subjektu, podstatným jménu. Když budu chtít říct že vinobraní je říjnové, protože blíže popisuju nějakej děj nebo povahu děje, tak to dává smysl. Ale když to v kombinaci s podstatným jm použiju jako oficiální název zastřešující organizace se státními subvencemi, je to zavádějící.
Důvod samozřejmě byl, aby bylo zřejmé že jde o jedince a aktivity zastoupené českou republikou a zastupující českou republiku. Ale v téhle kombinaci je to jako kdyby si organizace kuchařů pekařů a cukrářů dala jako oficiální název české vaření.
Honzaodpovědět 
   Re: Červené či zelené trenky11:51:29 08.03.2023
A to by bylo špatně? Pokud by tato asociace měla na starosti závody ve vaření a její členové objížděli po světě různé závody ve přípravě jídel se zaměřením od rohlíků přes svatební dorty až po svíčkovou a knedlo zelo, co by na názvu "České vaření" pro zastřešující organizaci bylo špatně?
odpovědět 
    Re: Červené či zelené trenky12:06:42 08.03.2023
...že bys zapomněl na pekaře a cukráře :-)
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Červené či zelené trenky12:33:24 08.03.2023
Ano, to by se moc dobře všude vyjímalo - "Svaz kuchařů, kuchařek, pekařů, pekařek, cukrářů a cukrářek Čech, Moravy a Slezka". Možná korektní, ale debilita. Hlasoval bych pro Svaz vaření.
odpovědět 
    Re: Červené či zelené trenky12:43:07 08.03.2023
Spíš než špatně mi to přijde prostě zavádějící a takový, jak to říct, amatérský, jako by si s tím nikdo nedal moc práce a plácnul to někde v hospodě mezi druhým a třetím pivem.

Další co jsem nepochopil je lev vypůjčený ze standardy a státního znaku a co má mít do činění s lezením.
Záměr byl možná zvýšit reprezantativnost sousloví, protože autor asi sám tušil že to žádný hvězdný výtvor není. Lze se dohadovat nakolik "český lev" nebo jeho analogie (přiznám se koukám z mobilu a nevidím kolik tam má ocasů apod) tady byl myšlenej jako komunikace ven k dalším národům nebo dovnitř ke sportovcům jako vzpruha nebo motivace být hrdý že bojuju za toho lvíčka. To nevím.
Každopádně když bude mít analogii lva ve znaku státní instituce, která přímo podléhá státu a je státem financovaná a poskytuje státem garantovanou službu jako třeba obranu nebo vzdělání, tak tam to snad ještě chápu.
Ale tady v kombinaci s tím souslovím mi to přijde jednak zavádějící a tak nějak dětinský.
Ale tak hory se kvůli tomu nezhroutěj no.
Honzaodpovědět 
     Re: Červené či zelené trenky13:25:37 08.03.2023
Všechno, co píšeš, je pravda, nevím, co by se tomu dalo vytknout. Jenže i kdybys udělal návrh přímo ty, určitě se najde někdo, komu by se nelíbil, a rozporoval by to podobně. Udělat návrh, který by se líbil všem, asi není úplně možné :-(
odpovědět 
    Re: Červené či zelené trenky11:27:24 09.03.2023
Podle mě není zrovna ideální použít ta slovesná podstatná jména typu lezení, vaření v názvu organizace. Označují především činnost, průběh té činnosti. Jako název sportu to není moc dobré. Český lyžařský svaz nebo Svaz lyžařů ČR je lepší než České lyžování. České lyžování by mohlo vypadat i jako nějaká zvláštní varianta provozování té činnosti, typická pro naše končiny. Označení Český (horo)lezecký svaz se mi zdá lepší než České lezení (a podobně by mi přišlo divné České vaření. Takovéto domácí žvýkání...)
P.odpovědět 
  Re: Červené či zelené trenky14:28:57 12.03.2023
Není správné, protože nejde jen o lezení a onen název svaz zahrnuje i ony ostatní činnosti. Při výstupech v horách se jen a pouze neleze. Ale i chodí, slaňuje, přejišťuje (což se dělá i na umělkách) kontroluje, vyučuje a t.d. a navíc i ten Skialp ergo kopec jiných činností. Nakonec ony umělé stěny byly původně náhražkou skalního lezení k treninku, pozděj si z toho pár expertů udělalo závodní disciplůinu, stejně jako dnes u oněch hasičů. Itam je to podobné. Spousta lidí bude umět vše kolem jen aktivní a skutečné zásahy budou mudet dělat hasiči profíci. Svaz je prostě svaz.
HonzaKodpovědět 

 :/10:33:51 08.03.2023
Mi to připadá jako logozace a reklamní předmětyzace čehokoliv okolo. Ale "pokrok" nezastavíš, někdo si potřebuje evidentně namastit kapsuli. Logo na mně působí, jako nějaká nejmenovaná pojišťovací společnost :) Za mne rozhodně TRADICE! Jsem hrdý na to, že jsem členem ČHS ať už lezu po šutru nebo po prkně! ... aspoň teda zatím. Mějte se a lezte!
Bédaodpovědět 
 Re: :/11:41:58 08.03.2023
Mopu se zeptat, na co konkrétně jsi hrdý? Nemyslím to nijak zle. Jen mne zajímá, na co konkrétně člověk může jako člen ČHS být hrdý. Mám pár známých, co jsou členy z donucení, ale spíše se za to, co svaz dělá, stydí, a kdyby nemuseli, členy nejsou. Co konkrétně v tobě ze strany ČHS vzbuzuje hrdost?
odpovědět 
  Re: :/12:10:19 08.03.2023
To jsem netušil, že je to tady v Česku tak tvrdé! Mě sice Honza Bloudek nechal vyloučit z ČHS, milostivě podmínečně, ale zatím mě nikdo nenutil, abych byl členem toho násilného a zločineckého spolku pod krycím názvem ČHS.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: :/12:22:51 08.03.2023
Zkus si přijít na závody :-)
odpovědět 
    Re: :/14:13:17 08.03.2023
Honza Bloudek někoho nutí závodit notabene ve šplhání po umělé hmotě a ještě k tomu na závodech posvěcených ČHS? Jak to dělá? To drží každému závodníkovi pistoli i hlavy? Nebo jim posílá zlomené tužky, mrtvé kočky a kulky v dopisech?
Kuba Turekodpovědět 
     Re: :/14:15:23 08.03.2023
To asi širší koment nepotřebuje, stejně jako je další zbytečná debata s tebou.
odpovědět 
      Re: :/14:17:53 08.03.2023
No konečně jsi přestal plácat blbosti. Díky.
Kuba Turekodpovědět 
       Re: :/14:55:06 08.03.2023
Nemáš zač. Pokud mi ty něco označíš jako blbost, je to pro mne potěšením.
odpovědět 
     Re: :/14:42:36 08.03.2023
Je to myšleno asi tak, že pokud nejsi členem ČHS nemáš zaplacenou závodní licenci, nemůžeš se zúčastnit závodů které jsou pod hlavičkou ČHS
Ano do jisté míry je to dobře. Jenže toto se snaží postupně zavést i pro děcka. I a II liga to už teď je.
Má se to zavádět i pro III ligu, která má být myslím právě otevřená všem.
Svaz by měl podporovat jakýkoliv tip závodu který někdo chce pořádat a dát tak dětem možnost se realizovat.
Jenže osobní zkušenost je jiná
Například teď na setkání oddílu v Pardubicích to také zaznělo ze svazu
"Došlápneme si na konkurenční ligy, které se snaží jít proti svazu"

Motal jsem se v 90letech hodně kolem kol - to byl obrovský rozmach cyklistiky, hlavně té horské.
začala hromadu hobby závodů. Samy jsme na Šumpersku pořádali seriál.
Cyklistický svaz do toho začal šlapat. Snažil se různým pořadatelům vnutit svá pravidla. Neúspěšně.
tak to obrátil - zakázal závodníkům s licencí se zúčastňovat závodů které nebyly pod svazem

Doufám že toutu české lezení nepůjde :)
Jirka K.odpovědět 
      Re: :/15:06:07 08.03.2023
S Turkem nemá cenu se hádat. On tohle ví, jen za každou cenu hledá konflikt.

A co se týká tvého příspěvku, tak jednak je tu problém, že by ty závody mohly jít proti svazu, což by ale svaz moc nepálilo, stejně by se nemohly pořádat ČP/MČR a jezdit ven, ale hlavně by pro běžné děti/členy nebyla potřeba být v ČHS a svaz tak přichází o peníze. Pokud musí být každý závodník členem, jsou to stovky až tisíce členů, kteří platí poplatky a na které se dají pobírat dotace a vykazovat činnost. Jiný smysl členství v ČHS nemá, je to stejné, jako dotace oddílům na členy, takže tím více méně uplácíš oddíly, aby hlásili co nejvíce členů, takže oddíl pak nutí členství i těm, kdo o něj nestojí. Výsledkem je, že členská základna nemá tolik členů proto, že by je ČHS zajímal, ten zajímá jen pár, ale proto, že si svaz členství buď vynutil, nebo koupil. Omezení hlasů je pak jen logický důsledek, protože nikdo nestojí o to, aby tito členové náhodou dostali chuť rozhodovat, nebo aby se někomu povedlo tyto hlasy sesbírat a pak na VH hlasovat jinak, než chce vedení.
odpovědět 
       Re: :/15:54:27 08.03.2023
V tomhle souhlasím do puntíku.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: :/14:42:25 12.03.2023
Ono pravda je asi jako vždy někde uprostřed. Každý kus s vé pravdy má. Ale výsledkem by vždy měla být nějaká solidní dohoda a ne diktát, kterým se nškdo snaži zviditelnit a prosazovat. Kdysi se věci kolem závodní činnost řešily přímo na závodech (po závodech) a vedení to jen potvrzovalo a případně "učesalo". Dnes je vše asi dáno oním celonárodním zpitoměmním kde se na rozdělování lidí a národa přiživuje pár vykuků s vidinou funkcí a bezpracovních zisků.
HonzaKodpovědět 
       HonzaK a jeho pravdy19:25:28 12.03.2023
HonzoK, jak už jsme u tebe z minulosti zvyklí, tam jsi opět mimo. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Chápu a nezlobím se.
Radši nikdoodpovědět 
        Re: HonzaK a jeho pravdy12:32:32 13.03.2023
A mohu vědět kde jsem konkretně mimo? Každý v normální diskuzi to uvede, protože jinak jen nálepkuje.
HonzaKodpovědět 

 Hrdě, tvrdě, mazaně ?12:29:02 08.03.2023
Savana,                                                                                                                                                                    no když už jsme u těch trenek. Hrdě, tvrdě, mazaně. To jako fakt? Pokud by někdo tyhle hrníčky prodával na fesťáku v Teplicích nemám s tím problém a jelikož vím o co jde možná bych si i jeden koupil.
Jak už bylo napsáno naprostá většina neví o co jde, a hlavně je jí to úplně jedno. Pokud se identita svazu mění z důvodu, aby lépe vystihoval současnou realitu, tak je tohle heslo dost mimo. Dnešní realita je sport na překližce, a ve skalách  dojišťování cest, sekání a značení chytů, šáhlo jako součást výbavy, PP s předcvaknutým startem jako čisté OS atd. Nedělám si iluze, že dříve bylo všechno košer a můžeme samozřejmě říct, že je to vývoj, ale pokud jde o současný stav, možná by se víc hodilo mazaně ojebat. Jestli jde o odkaz na tradice, tak vzhledem k sportovní realitě a předpokládanému dalšímu „vývoji“ je to spojení s novou identitou ČHS o to nevhodnější. Stejný jako když nad Zemanem a Mynářem vlála standarta Pravda vítězí. Lépe to vystihovaly ty trenky.
Přeju všem dobrou sezónu.
Bojsaodpovědět 
 Re: Hrdě, tvrdě, mazaně ?13:22:41 08.03.2023
Bojso jestli ten vývoj bude znamenat, že budou mít děti obecně zdravější pohybovej aparát a lepší sportovní zázemí, díky kterýmu se pak dostanou třeba i dál do skal tak to beru.

To co na těch skalách pak budou.nebo nebudou provádět to už je asi jiná kapitola a jednu z těch uzavřených už asi vaše generace pomalu dopisuje.
Honzaodpovědět 
  Re: Hrdě, tvrdě, mazaně ?14:26:08 08.03.2023
Ahoj Honzo,
vývoj je jiné téma na jinou diskuzi. Tady se řeší nová identita ČHS, ale co se týče zdraví a zázemí dětí souhlasím. Taky se snažíme. S těma skalama hlavně opatrně.

Hele mě je to jasný, ale právě proto, že se tady začíná psát kapitola nová a vývojově jiná, mi to spojení s tím heslem generace Radana Kuchaře přijde přitažený za vlasy. Jak jsem psal nemám problém s hrníčky na fesťáku, ale při představě AO jak kolem něho visí borci s větráky a on má tohle na zádech se i ty kluci tam nahoře musej za břicho popadat.

Stálo to celé dost peněz, tak podle mě mohli vymyslet něco originálního pro tu generaci co píše ty nové kapitoly.

Měj se.
Bojsaodpovědět 
   Re: Hrdě, tvrdě, mazaně ?14:52:29 08.03.2023
Vidím to vcelku podobně, asi chápu proč to vybrali, ale.. přijde mi to trochu jak když si potřebuju honit triko, ukazovat svaly a pak přijde starý strejc, poplácá mi po zádech řekne co kde a jak se lezlo před půl stoletím a mně dojde že jsem vlastně trochu...šašek.
Honzaodpovědět 

 Analogie13:01:17 08.03.2023
Dám schválně jednu taky ne ideální analogii  - ČVUT
české vysoké učení technické.

Taky maj v názvu taky učení jako děj, ale tady je tím aspoň myšleno studium, Ucelený státem garantovaný vzdělávací systém, na jehož konci získává student vysokoškolský diplom.
Lvíček mi tam smysl taky moc nedává, myslím, že čvut nemá ani historicky žádný spojení s armádou, jejíma složkama nebo policií a jejíma složkama. Tam všude to má větší logiku.
Honzaodpovědět 
 Re: Analogie13:11:19 08.03.2023
ČHS má prostě asi jen smůlu že jakykoliv svaz v.názvu je dneska vnímanej s tou po totalitní pachutí protože jinak to slovo sedí.
Honzaodpovědět 
 Re: Analogie13:35:05 08.03.2023
A je lev vnímán takto? Když někde uvidím černou orlici, vybaví se mi Německo, když dvojitý kříž, spojím si to se Slovenskem. když někde ve znaku bude lev, jde o Česko, když ten černý pták bude mít dvě hlavy, jde o Albánii. Historii neznám, zda je to vojenské, nebo jak to vzniklo nevím, ale považuji to za státní znaky, grafickou reprezentaci státu. Ale je pravda, že třeba české olympijské dresy pro atlety lva nemají... koukám na weby... no asi máš pravdu, že ta rozšláplá žába by tam být nemusela :-(
odpovědět 
  Re: Analogie14:15:17 08.03.2023
Nemyslím že se na tom láme chleba, třeba hokejisti mají státní znak se lvem na dresu taky. ale tam je zase historická kontinuita s čssr a půl stoletím ledního hokeje.

Mně osobně přijde svaz prostě dobrej, navíc je v něm i ten odkaz na to lano, který přece zároveň propojuje všechny disciplíny, skály, desku, mixy, skialp..

Grafická zkratka místo lva kus skály a přes ní dvojpramenný lano jeden červený jeden modrý.
Honzaodpovědět 
  Re: Analogie14:16:58 08.03.2023
Orlice je Přemyslovská tedy česká (pokud si tedy ze školy myslíme, že Přemyslovci byli Češi nebo aspoň Slovani).
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Analogie14:40:09 08.03.2023
Akorat ze v ceskem znaku neni Premyslovska orlice, ale Slezska orlice. A to ze nemci maji ve znaku taky cernou orlici je pravda. Holt pozustatek svate rise rimske. Nechme heraldikum a historikum zda oboji vychazi z Premyslovske plamenne orlice nebo ne.
odpovědět 
   Re: Analogie14:53:32 08.03.2023
Ó, pan chytrý promluvil, zase tvé chytré poučování, co je mimo mísu? Myslíš, že to lidi neví? Že neznají náš velký státní znak? Opět by se to dalo použít jako ukázka toho, jak vytrhuješ věci z kontextu a celkově se mýlíš, i když s detailem máš pravdu. Ano, máš s orlicí pravdu, ale nic to nemění na tom, černá orlice s červenou zbrojí a na žlutém štítu je státní znak Německa a že pokud se někde tento znak objeví, s největší pravděpodobností znamená Německo, ne Česko. Najdi si německý dres. Stejně tak má více států ve státním znaku lva, ale když uvidíš lva na dresu, je mnohem pravděpodobnější, že se bude jednat o český dres, než o dres belgický nebo švédský. To samé platí o javorovém listu nebo otevřených korunkách. Takže to, zda černá olrice byla nebo nebyla česká, je úplně jedno, určení dresu s orlicí je naprosto jednoznačné a o to tu jde.
odpovědět 
    Re: Analogie16:09:31 08.03.2023
Že Tě vytočí malá nevinná historická poznámka :-)
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Analogie16:40:04 08.03.2023
Kubo, doby, kdy jsi mohl někoho vytočit, jsou už dávno pryč. Nepsal jsem to naštván a vytočen, ale pobaven :-)
odpovědět 
      Re: Analogie07:16:01 09.03.2023
Znám rovněž historickou poznámku, která dokáže toho Turka zaručeně vytočit.
Pávekodpovědět 
 ČVUT14:54:47 08.03.2023
Lvíček ve znaku /logu ČVUT má jednoznačný smysl - je to česká škola. Představa, že lvíček v logu musí mít něco společného s armádou je zcestná.

ČVUT – konkrétně České vysoké učení technické má ve svém logu dvojocasého lva s vyplazeným jazykem. Lev má ve svých předních pazourech něco jako kružítko nebo odpichovátko, sloužící na odměřování vzdáleností.

Logo existuje velice dlouhou dobu - je to česká / byla to československá škola - český lvíček byl / je symbolem
Michal Beránekodpovědět 
  Re: ČVUT15:44:30 08.03.2023
Tak když se škola jmenuje české vysoké učení technické, pak je to asi jasné se lvíčkem i bez něj, ne?
Lvíček přece není glejt.
Chtél jsem tim říct, že zatímco u školy nebo st. Instituce ho vidím jako symbol odkazující na propojení s českou státností, v případě lezení ho vidím hlavně jako marketingovou značku.
Tak jestli ten lvíček má mít vůbec néjaký význam a obsah, tak bych s ním tak nějak šetřil a nelepil ho na hrnky a po dodávkách ne?

Honzaodpovědět 
   Re: ČVUT21:53:00 08.03.2023
Myslíte jako toho lva který je český, ale také znak polského regionu Kladsko? My tady na východě to teda jako úplně znak české státnosti nevidíme, když ho používaj i za hranicema...
odpovědět 
    Kladsko22:54:26 08.03.2023
Je bývalé hrabství Čech, taky jsou tam pěkné písky...
Máraodpovědět 
     Re: Kladsko00:17:38 09.03.2023
Než nám ho Prušáci ukradli a pak Poláci vyfoukli.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Kladsko07:19:06 09.03.2023
Vím o tobě, čekej na signál.
Petr Pávekodpovědět 
      Re: Kladsko08:19:15 09.03.2023
Ahoj, přesně tak to bylo s 15. českým krajem, kde se mj. udělovaly Zlaté cepíny.
Prosím Tě mohl bys sem napsat, kde je skála Žabka v údolí Zábrdky (nejlíp souřadnice)? (Skalnioblasti.cz/5_index.asp?cmd=6&skala_id=8938)
Díky předeM.
Máraodpovědět 
       Re: Kladsko10:05:31 09.03.2023
Popis, mapku a fotky máš tady: tinyurl.com/4ckfmyb6
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Žabka23:35:56 09.03.2023
Dík, zapsal jsem polohu na SO.
Máraodpovědět 
         Re: Žabka04:46:43 10.03.2023
OK
Kuba Turekodpovědět 
  Re: ČVUT22:57:18 08.03.2023
Až na to, že ČVUT by se mohlo pomalu přejmenovat na rusko-slovenské nižší učiliště technické...
guru Máraodpovědět 
   Nazýváš se sice guru ale nemáš ani šajnu a uvádíš zde nepravdy.08:43:51 09.03.2023

Na ČVUT momentálně studuje něco kolem 17300 studentů, z toho je 3200 zahraničních a z nich 38 má přerušené studium.
Že by ČVUT (ať už kterákoliv fakulta) by bylo nižším technickým učilištěm o tom není třeba debatovat – to není tak, podobně jako tvrzení že by tam byla velká skupina ruských nebo slovenských studentů.
Michael Beranekodpovědět 
    Re: Nazýváš se sice guru ale nemáš ani šajnu a uvádíš zde neprav10:43:40 09.03.2023
Obsazenost masarykových kolejí čvut studenty poměrně jasně říká, že dlouhodobě ze zahraničních studentů vedou s převahou studenti ze zemí bývalé Sssr.

Ostatně donedávna se o tom dalo solidně přesvědčit i v místní menze, než ji zavřeli..
Honzaodpovědět 
     Obsazení koleje není směrodatné.16:52:58 09.03.2023
Největší počet zahraničních studentů studuje na Karlově Univerzitě, poměrně dost cizinců studuje na ČVUT a na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Podle obsazenosti kolejí se struktura / procento jednotlivých států nedá odhadnout. Spousta studentů bydlí v různých skupinových ubytováních (třeba jeden celý dům na Žižkově), nebo v privátu. Spousta místních studentů si kolej těžko mohou dovolit, ceny jsou dost vysoké. Většina samoplátců na ČVUT přichází z Indie, dále pak z Ruské federace, Kazachstánu, Číny, z Ukrajiny, z Turecka, Ázerbájdžánu či Francie. A tito, jako finančně silní, většinou skončí na koleji.

Ale stále tvoří jen asi sedm procent z celkového počtu všech všude studujících.

Studiem cizinců získává jednotlivá škola mezinárodní ohlas, někteří po studiu zůstávají nadále v ČR – jiní jako „ambasadoři“ se vrátí do svého bývalého státu.

Takže se nedá říci, že by cizinci studovali na úkor místních. Každá škola uvítá zahraniční studenty, kteří jsou i jistým finančním přínosem pro celý školní systém.
odpovědět 
      Re: Obsazení koleje není směrodatné.18:17:07 09.03.2023
Toho nepřesvědčíš, tomu když někdo řekne 1+1=3, tak tomu bude věřit.
odpovědět 
       Re: Obsazení koleje není směrodatné.19:47:48 09.03.2023
umožněním studia cizincům sice nasíráme kondelíky a jejich vokřídlený dělnický peníze, ale vycucáváme chytrý lidi z chudších zemí, protože valná část studentů tady vostane a bude ty chudáky ublížený kondelíky v důchodu živit. to je úplně jiná liga než nějaký plaváčci na nafukovačkách.
Lukas B.odpovědět 
        Re: Obsazení koleje není směrodatné.21:36:07 09.03.2023
Já jsem svého času krátce hovořil na toto téma s jednou kantorkou z Košické VŠ a ta docela hořekovala nad tím, že jim dost poklesla úroveň studentů díky tomu, že ti zdatnější odcházejí k nám na naše VŠ.
odpovědět 
        Re: Obsazení koleje není směrodatné.21:36:07 09.03.2023
Já jsem svého času krátce hovořil na toto téma s jednou kantorkou z Košické VŠ a ta docela hořekovala nad tím, že jim dost poklesla úroveň studentů díky tomu, že ti zdatnější odcházejí k nám na naše VŠ.
odpovědět 
         Re: Obsazení koleje není směrodatné.06:16:41 10.03.2023
Stejně se chová EU, pod záštitou hodnot, tvrdé vysává pracovní kapitál ze zemi mimo EU.
odpovědět 
          Re: Obsazení koleje není směrodatné.12:29:50 13.03.2023
Každej snad ví, že EU je jen poslušnej prostředník či prostředek. Otěže maj v rukou jiní a většinou mimo Evropu.
Honzaodpovědět 
           Re: Obsazení koleje není směrodatné.19:20:27 13.03.2023
Kdo prosím konkrétně?
Kuba Turekodpovědět 
      samoplátci23:33:43 09.03.2023
Ale tady jde hlavně o ty balkány (SR) a avary (SSSR) - studujou v "českým" jazyce bezplatně tzn. za daně českejch (mizerně placenejch) zaměstnanců. Z takovejch nemáme nic a ještě zabíraj byty...
odpovědět 
       Re: samoplátci06:18:45 10.03.2023
mladý člověk a už takový xenofob a rasista, ty avatere.
odpovědět 
      Re: Obsazení koleje není směrodatné.00:25:37 10.03.2023
Není to úplně téma do týhle diskuze o čhs, ale finančně silný student opravdu nebydlí na koleji kde rejdí svrab a šténice v pokoji se 3 nebo 4 dalšími finančně silnými :D

Myslím že ta obsazenost o něčem vypovídá ale lepší by bylo doptat se přímo na strahově pod který čvut spadá a kde na to budou i statistiky.
Kazach, azer, uk, to jsou právě ty bývalé enklávy sssr. A ano, s indy máš pravdu ale o těch se výše nepsalo.
Honzaodpovědět 
       Re: Obsazení koleje není směrodatné.06:24:46 10.03.2023
Umíš číst? Nahoře jsou i cisla. Ty jestli jsi vzorek studenta na VŠ, tak potěš koště. Ale dal šiř ty svoje bludy, stejně ti jde jenom o to, jak si kopnout do Rusa. Ale si říkám, jak tě tady čtu, že ti cizinci to mají asi těžké, kdy spousta těch správných studentů si na nich vybíjí vlastní komplexy a neúspěch.
Tupý Honzaodpovědět 
        Re: Obsazení koleje není směrodatné.12:29:04 10.03.2023
máš pravdu, neměl jsem s tím vůbec začínat protože to sem nepatří.
Ať je ti líp!
Honzaodpovědět 
         Re: Obsazení koleje není směrodatné.17:43:16 10.03.2023
Děkuji. Problém hlupáka je, že pokud by si připustil, ze je hloupý, tak bychom měli mnohem vyšší počet sebevražd. Příroda to zařídila dobře. Chápu tě a přeji ti dlouhý život v nevědomosti.
Tupý Honzaodpovědět 
          Re: Obsazení koleje není směrodatné.09:10:58 11.03.2023
Chápu, máš problémy a nevíš o nich. Zvládni to..
Honzaodpovědět 
           Re: Obsazení koleje není směrodatné.07:00:19 13.03.2023
Nemáš tam něco lepšího, tohle je slabý.
odpovědět 
            Re: Obsazení koleje není směrodatné.22:46:05 13.03.2023
Já?
Musíš si zajít za odborníkem.
Honzaodpovědět 
             Re: Obsazení koleje není směrodatné.17:47:11 14.03.2023
To je lepší, ale není to ještě ono. Přitlač na pilu.
Amatérský psychologodpovědět 

 dvoje stránky ČHS21:39:12 09.03.2023
vím, ptám se na blbém místě.
proč má svaz dvoje stránky?
Horosvaz cz
a https://ceskelezeni.cz/
dokázal bych to MOŽNÁ pochopit, když by byly společné provázané
Z Horosvazu se kliknutím na odkaz sportovní lezení dostanu na české lezení a zpět na horosvaz bych se dostal kliknutím na logo ČHS
Jirka K.odpovědět 
 Re: dvoje stránky ČHS21:58:10 09.03.2023
To je ukázka, jak obejít oddíly a "nenápadně" přejít na České lezení místo ČHS. Takhle by to nejspíš mělo vypadat. Už nějakou dobu se na tom pracuje.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: dvoje stránky ČHS23:44:23 10.03.2023
A kdo to plati?
odpovědět 
 Re: dvoje stránky ČHS18:48:07 11.03.2023
Souhlas. Ono logo CHS tam sice je, ale provázanost tam není ani taková jako tu v Lezci. Každopádně to stojí za vyjádření obou protagonistů, včetně onoho financování, třeba na oné valné hromadě. Vpodstatě to dubluje, či možná rozšiřuje onen Kalendář závodů.Vcelku bych pochopil, kdyby na tom byly informace s diskuzemi ze závodů a fotokronika, což by ovšem nějak dublovalo tenhle Lezec web.
Honzaodpovědět 
  Re: dvoje stránky ČHS23:18:26 11.03.2023
Když se ten web projdeš důkladně, najdeš tak jasnou stopu po tom,. že je je bývalý web ČSL (českého sportovního lezení), který byl převzat ČHS když se ČSL před pár lety začlenilo do ČHS. ČHS ho asi chtěl použít pro závody, ale jak vidno ho plní sporadicky.
odpovědět 

 autentická hysterie nebo manipulace emocemi?17:30:50 11.03.2023
Nějak mi to nedalo, když jsem viděl tu přemíru emocí...Tak jsem si rozkliknul článek, který autor kritizuje a copato nevidím?
Cituji:
Dle návrhu má změna identity reflektovat rozšiřující se rozsah činností, které ČHS zastřešuje a pro které je společné označení „lezení“ výstižnější než „horolezectví“.
Konec citace.

Kde je jako problém? Jde jen o logo. Nikde nevidím ten, o kterém byla tahle slohovka. Vycucaný z prstu, tak si říkám, jestli je za tím psychiatrická obtíž nebo nějaká vychcanost.
T.odpovědět 
 Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?17:55:12 11.03.2023
Veřejně označovat někoho za nemocného, natož pak psychicky, je trestný čin, pokud to není pravda.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?19:22:50 11.03.2023
kde vidíš označení? Já tam vidím jen, že si klade otázku, respektive dvě, uvádí i co ho k nim vede...a nikde nepíše, že by vylučoval třetí a další možnosti, takže tak.
odpovědět 
   Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?23:37:14 11.03.2023
Jasně. Takový hajzlík, který pořvává za kandelábrem, ale tak aby nebyl vidět a aby ho nikdo pořádně neslyšel...
Kuba Turekodpovědět 
    Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?11:01:13 12.03.2023
no, prostě na mě ten článek působí i přes množství slov spíš hystericky, než věcně, tak si kladu otázku, jestli je to autentický hysterčení a pokud jo, tak jak moc (narážka na psychiatrii je hyperbola, takže klídek) nebo jestli jde spíš o vychcanou manipulaci někoho, kdo je v tom nějako zainteresovanej. Netušim jak to je, jen se ptám. Uplně v klidu, v lehce humorném tónu, pořvávání mi připadá, že zní spíš v tom dlouhém článku, který mi moc věcný nepřijde. Máš-li k tomu, jak to je, Kubo, nějaký tušení, klidně přihoď věcnou odpověď.
T.odpovědět 
     Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?18:34:31 12.03.2023
Je to samozřejmě pitomost, co píšeš. Tolik k věcné podstatě.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?20:13:16 14.03.2023
a neni spíš pitomost stěžovat si na něco, co neexistuje a k tomu pěkně hystericky mlžit? Asi nemáš argumenty, nu což.
odpovědět 
 Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?22:17:04 11.03.2023
A on nekdo vubec delal seriozni pruzkum co vlastne chs zasteruje? Nevim o tom tak jak nekdo muze tak jasne tvrdit, ze to zastresujici slovo je lezeni :-)))
odpovědět 
  Re: autentická hysterie nebo manipulace emocemi?11:04:39 12.03.2023
průzkum? Nestačí si přečíst první odstavec tady? https://www.horosvaz.cz/media/
T.odpovědět 

 Lev je dost zpátečnický22:47:16 11.03.2023
https://1url.cz/crbmN
Janodpovědět 

 Souhlas09:46:52 15.03.2023
Super příspěvek. Souhlas od a do Z. Libor
Liborodpovědět 

 proč?10:26:53 25.03.2023
A proč má někdo pocit, že změna vizuální identity přinese i změnu obsahu? Je to jenom jméno a logo, na počet vyznavačů konkrétních aktivit to přece nebude mít vliv.
odpovědět 
 Re: proč?22:59:12 25.03.2023
To jako ocekavas, ze kdyz rad kouris smes bylin a nekdo ti nazev zmeni na jetel, ze to bude obsahovat neco jineho nez jetel? A navic ocekavas ze milovnici mixu jetele/zebricku/kedlubny zustanou verni vyklestenemu produktu? To pak dopadnes jak ty piskoty, co byly tak dlouho tradicne ceske, az se zacly vyrabet v polsku a dneska kdo muze bere v regalu kterykoliv jiny produkt. Jen blazen hrabe do zabehle znacky.
odpovědět 
  ASPOŇ JEDEN POCTIVEJ ARGUMENT23:05:24 26.03.2023
zavádějící metafora, nepřináší nic nového, jen opisuje totéž, čili pro mě nepřesvědčivá. To tu neni nikdo z těch, co je to tolik zvedá ze židle, schopnej přednést ASPOŇ JEDEN POCTIVEJ ARGUMENT, kterej by jasně ukazoval, že nejde jen o vizuální záležitost a bouři ve sklenici vody?
odpovědět 
   Re: ASPOŇ JEDEN POCTIVEJ ARGUMENT07:03:11 27.03.2023
No tak přines jeden poctivej argument, že ty hysterycy, můžou bejt v klydu, že se nic neděje.

A pak že přehození času nemá na nic vliv. ( čekám reakcy na i )
odpovědět 
    Re: ASPOŇ JEDEN POCTIVEJ ARGUMENT19:33:35 30.03.2023
To mi připomíná zvrácenou logiku "dokaž, že jsi věrný/á". Že se nic neděje se prostě dokazuje blbě, ve vědě i v životě, protože na "NIC" se nedá ukázat a říct "koukej". Zatímco pokud je něco v nepořádku, je možný na to poukázat. Jenže tenhle článek, jeho autor mluví z cesty o svých výplodech, zní to jako bludy o skřítcích z vesmírný dimenze. Tak jo, bludy se stejně nemají vyvracet. Ale je to divný, že nikdo nedokáže říct jedinej zjevnej důvod, proč nejde jen o změnu loga a názvu.
odpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace lezení na obtížnost
Olympijská kvalifikace Budapešť
 Databáze cest:
Všechny cesty (175929)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kalich 7- Manínska Úžina
Svätožiara 6 Manínska Úžina
Superior 6- Manínska Úžina
Bosorka 5+ Manínska Úžina
Pokánie 6- Manínska Úžina
Nově komentované:
Odkaz Velkého Kormidelníka 7 Mařenka
Ikarus Blues 5 Mařenka
Varianta Trhlinou 7 Hlubočepské Plotny
Odyseova Cesta 8 Hlubočepské Plotny
Mazácká 7- Kozel

 Nově v diskusi:
Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění | Re: Cestovní pojištění |

 Nové komentáře:
Re: Kameraman je žalud | Re: Js | Re: Js | Js | Re: Kameraman je žalud | Re: Kameraman je žalud | Re: Kameraman je žalud | Re: Kameraman je žalud | Re: no sledujem to | Re: Kameraman je žalud |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (75)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace obtížnost (18)
Film Cílem je návrat (14)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (13)
Závěrečná olympijská kvalifikace v lezení od zítřka v Budapešti (7)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace bouldry (4)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (1)
Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (1)

 Nově v inzerci:
Davle - karabiny ve slaňáku | Horská akademie Švýcarsko | Nepoužitý BD C4 0.3 | Statická a dynamická lana | Lezečky Scarpa Instinct VSR | Lano Mammut 60m | Boston 4 | Strašidla - ztráta | Parťák | Pravidelné rodinné lezení |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1538 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1600 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1591 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1551 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.