LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Africká olympijská kvalifikace (07.12)
Africká olympijská kvalifikace (07.12)
Africká olympijská kvalifikace (07.12)

Žebříček
Routes:
1.Ondra 13491
2.Trojan 12606
3.Votoček 12175
Boulders:
1.Stráník 11078
2.Volf 10978
3.Stráník 10925
Mountains:
1.Groš 7918
2.Mrklovský 7884
3.Šebestíková 7648

Výsledky
EP ledolezení Brno (02.12)
Olympijská kvalifikace pro Oceánii (24.11)
Asijská olympijská kvalifikace (09.11)

Deníčky
5490 climbers
1074397 routes
New records:
Me La Pone 7c
Ser Purist 8a
Super Paqu 8a+
Ladron De 8a
El Poder D 7c+
Pur Et Dur 8b
L´Oeil De 7C+
Contrôle A 7C
Dosage 7C
La Coccine 8A

Stěny
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2
Stěna u Salesiánů - Praha 8
Mariánské lázně - Mariánské Lázně

Prodejny
HUDYsport - Jablonec nad Nisou
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill

zvědavost a touha vyzývat sám sebe je v duších lezců zakořeněná

Lynn Hill, dívka z ikonického plakátu, který má mnohý z nás vylepený doma na stěně. A žena, která ač malého vzrůstu, dokáže svou přirozenou laskavostí obejmout dav. Tichá síla v pevných postojích je téměř viditelnou aurou, která se dotkne každého, kdo stojí v její blízkosti.

Lynn Hill je nejen vysoká škola lezení, ale především lidskosti, o kterou se dokáže podělit. Věřím, že všude, kde kdy lezla, kus její dobré energie zůstal.

Lynn, chtěla jsem ti darovat horskou květinu, kterou by namaloval Petr Prachtel, ale nebylo na to dost času. Květina měla být složená z dotazů a vzkazů některých horolezců. Ale tenhle expediční plán mi nevyšel. A tak to budeme muset vzít na Flash.

První dotaz je můj. Svým lezeckým nadšením mi připomínáš Dinu Štěrbovou. I ona začala své první skalní výstupy v období rané puberty. Později spolu se svou kamarádkou Čechoameričankou Věrou Komárkovou stála jako první žena na vrcholu Čo Oju. V té době jí bylo 44 let a myslím,  že „It goes boys“ si říkala také. Nedůvěra mužů, která jejich výstup provázela, byla obrovská. Dina se mnoho let věnuje charitativní činnosti v horách v Pákistánu, založila sdružení Czech hospital. Máš i ty nějakou oblíbenou oblast, ve které zůstalo tvé srdce?
Ano, Yosemity jsou pro mě velmi speciálním místem. Je zde mnoho krásných, obrovských stěn s bohatou historií. Jsem oddána výuce lezení v Texasu v Hueco Tanks, kde mám kousek svého místa poblíž státního historického parku. Mnoho let jsem usilovně pracovala na tom, aby toto místo bylo vhodné pro pořádání lezeckých táborů nebo jednoduše jen pro to, aby lidé mohli přijít a zalézt si na této úžasné skále.

Druhý okvětní lístek je Radka Jaroše. Vždycky jsem tě obdivoval jako úžasnou skalní lezkyni a samozřejmě i krásnou ženu. Do jaké míry jsi zkusila zimní lezení, lezení ve vysokých horách sněhového a ledového charakteru a co ti tento druh lezení říká?
Nevylezla jsem ve vysokých horách tolik jako Dina a další tvoji přátelé, ale byla jsem v Kyrgyzstánu, tam je nejvyšší místo,  kde jsem kdy byla (je to stejná nadmořská výška jako Mont Blanc 4810 m n. m.). Bylo to velké, místy trochu děsivé, dobrodružství v 1200metrové stěně. V horách jsme byli sami bez satelitního i mobilního telefonu. Žádná možnost komunikace v případě nehody.

Třetí přidal Libor Hroza st. Co ti lezení vzalo?
Řekla bych, že stabilita a zázemí – to byla výzva předchozích let. Když jsem hodně cestovala, nikdy jsem se doma necítila úplně zakořeněná. Ale mám dvacetiletého syna, jehož výchova mě určitou dobu přeci jen více držela na jednom místě. Ale teď, když je starší, mám v plánu cestovat opět více.

Čtvrtý je plný mužské zvědavosti Filipa Hebelky (skvělý ortoped, nadšený lezec). Co tě na lezeckém životě nejvíce baví? Jako krásná a výborná lezkyně jsi musela být v centru pozornosti všech lezců. (Lynn se usmívá a po chvilce odpovídá.)
Ne, myslím si, že lidé jsou velmi zdvořilí a uctiví, a že mě respektují, takže to nebyl a není problém. A co mě na lezeckém životě nejvíce baví? Pobyt v přírodě a zvědavost, kterou to ve mně stále probouzí. Mám ráda pěkná místa, klid, celkovou krásu přírody.

Pátý od Pavla Šťovíčka, který má v Yosemitech také kus svého srdce.
Jaký sport kromě lezení tě baví?

Bruslení na běžkách a také dělám aštánga jógu.

Jan Kareš vzpomněl, že jednou jste ve Francii lezli stejnou cestu v jeden čas. Konstatoval, že to pro něj bylo motivační, protože mu hlavou běželo, že přeci ženská nepoleze líp než on. A zachoval nám svým – a také že nelezla – rovnováhu na světě.
Jestli je takové smýšlení pro něj přirozené, je to v pořádku. Ale domnívám se, pokud si myslí, že muži jsou lepší lezci než ženy, že se to takto nedá rozdělit. Možná by se měl zamyslet, co definuje lezecké schopnosti. Jsem si jistá, že je mnoho žen, které dokáží lézt lépe než on.

A mě by ještě zajímalo:
Čím je pro tebe v rámci skalního lezení možnost využití jistících prostředků, které před lety neexistovaly?

Když lezu jednodélkové cesty, ráda používám grigri, na vícedélku reverso. Jediná věc, kterou nemám na reversu ráda je, že pokud potřebuji ve vícedélce povolit, je to náročnější.

Přes jasné rozdíly ve většinovém přístupu k současnému horolezectví – vnímáš v lezcích něco společného, co se vývojem technologií a zvýšením počtu lezců celkově nezměnilo? Spojuje lezeckou komunitu něco unikátního? Rozděluješ si lidi na laně na lezce a horolezce?
Já myslím, že v duši horolezců je, bez ohledu na technologický pokrok, zakořeněná zvědavost a touha vyzývat sám sebe. Na to nemá nové vybavení vliv. Myslím, že to právě spojuje lezce všude po světě, protože všichni navzájem rozumíme naší vášni pro objevováni, učení se a růst. V rámci dělení na lezce a horolezce -  podle mě, horolezci se zajímají o vyšší  vrcholy a méně o techničtější a obtížnější cesty. Tráví více času plánováním, logistikou, aklimatizací a hledáním cesty přes ledovec a sníh. Lezení v horách obvykle vyžaduje hodně času a to má celkový dopad na životní styl lezců. Oproti tomu čistokrevní skalní lezci zkoušejí těžší cesty s extrémně náročnými pohyby, příkladem jsou boulderisté. Jejich život není stejný jako život alpinisty.

S kým jsi kdy lezla nejraději? A s kým už by jsi se na lano nikdy nepřivázala?
Nepamatuji si, že bych se s někým na laně cítila vyloženě strašně. Někteří lidé jsou samozřejmě trochu více sobečtí, například na expedici ukradnou všechno jídlo nebo něco takového. Na jedné expedici jsme dali všechno naše jídlo na jedno místo, bylo společné pro všechny, ale někteří si to své nechali. Upřímnost a společná práce, tak by to podle mě mělo v horách fungovat. Celkově musím říci, že raději lezu se ženami, protože jsou většinou méně sobecké a soutěživé než muži. Ale v zásadě je to kus od kusu. Mám jednu přítelkyni, která je velmi soutěživá.

Kdysi jsi řekla, že lezení je pro tebe syntézou pohybu po skalách, výkonů i jen samotného pobytu v přírodě s fajn lidmi. Směs zážitků, které se sbírají při překonávání překážek i sebe samotné. Přidala bys k tomu dnes ještě něco?
Lezení je pro mě stále pohybová meditace. Stejně si užívám cesty, které v sobě nesou výzvu, i krásné, lehčí cesty. Jsem prostě ráda na hezkých místech s lidmi, se kterými je mi fajn.

Jakou cestu a kde jsi měla možnost vylézt v rámci festivalu v Teplicích. S kým jsi ji lezla?
Lezla jsem jen jednu cestu se Stoupou. Bylo to na Krále a bylo to velmi vzrušující. Lezli jsme krásným komínem s minimem jištění a představou prvovýstupu před 100 lety. Byla jsem ohromena  odvahou prvovýstupců. Jejich smělostí a smyslem pro dobrodružství!

Petrem Prachtelem jsem rozhovor začala a také skončím. Je tu s námi a zajímalo by ho, zda-li si ještě vzpomínáš na vaše letmé setkání v Americe, kdy jsi mu přišla říci, že mu fandíš. Petrova slova jsou: „Asi nejvíc je láska, ale pak hned svoboda.“ Souhlasíš?
Ano, vzpomínám a souhlasím, je to krásné rčení. První je láska, druhá je svoboda!

Děkuji za povídání a přeji jen vše dobré. S úctou Petra Michvocíková
Za pomoc s překladem děkuji své dceři Lauře.Lynn Hill přednáší na Fesťáku 2023Lynn Hill - autogramiáda na Fesťáku 2023Petr Prachtel namaloval Lynn obrázek - visel ve výloze v pekařství a pak jí ho před besedou dal (je to ten druhý zprava nahoře, na kterém Lynn leze)Petr Prachtel s překladatelkou rozhovoru


Petra Michvocíková   [úpravy] 06:50 20.09.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Skvělá Lynn08:23:16 20.09.2023
Pěkný rozhovor. Nápaditý formát, překlad místy kostrbatý, ale pochopit se dá v pohodě a vyznění neruší.
Steveodpovědět 
 Re: Skvělá Lynn10:09:15 20.09.2023
Opravdu hezke a zajimave cteni. Nejvice mne zaujalo jak se vyjadrila na dotaz Jana Karese, on chudak jen napsal co opravdu tenkrat mu probihalo v mysli, skoro jako kazdemu chlapovi asi by se stalo/myslim vykonnostne dobremu/. No odpovedela dobre, ale trosku feministka to bude taky. Po free prelezu Nose se obcas o ni psalo, ze je nejlepsim lezcem planety, tak ji chapu. A jsem stejne mladej jak ona a taky mne uz preleze kdejaky novacek. Ale i tak je ten rozhovor moc dobrej, bude to chytra holka.
Martas.odpovědět 
 Re: Skvělá Lynn12:17:31 20.09.2023
Jenom, že dotaz na jistící prostředky asi nebyl tázanou pochopen... Škoda.
tah-sha-tungaodpovědět 
  Re: Skvělá Lynn11:27:36 27.09.2023
Nebyl jsem u toho, ale pravdepodobna je i verze, ze dotaz nebyl tazanym/tazanou spravne prelozen. Belay vs protection, atp...Lynn v tom muze byt nevinne
Tomodpovědět 
   Re: Skvělá Lynn11:48:48 27.09.2023
Koukám na to:
"How is in the terms of rock climbing the possibility to use modern belay machinery that didn' t exist years ago for you?"
Lynn: "When I climb single pitch routes I like to use grigri, but on multi pitch routes, I prefer using the reverso. The ONLY thing I don' t like about reverso is that if I need to slack on the multi pitch wall it's much harder to do."
Petra odpovědět 
    Re: Skvělá Lynn14:49:08 27.09.2023
Takze spatne polozena (nebo prelozena do EN) otazka, pokud byl zamer ptat se na frendy, vklinence a jejich modernejsi odnoze (coz by davalo vetsi smysl) a ne na jistitka jako jsou grigri, kybly (tam nechapu, proc by se na to nekdo ptal).
Tomodpovědět 
     Re: Skvělá Lynn14:59:20 27.09.2023
Nejsem si úplně jistá,ale ve volném rozhovoru jsme to, myslím, braly na vše, co se od konopných lan změnilo.
Ale děkuji za upozornění,příště budu přesnější.
Petra odpovědět 

 posledni fotk12:38:20 20.09.2023
Fakt sem cvili dumal, ktera z tech dvou  na te posledni fotce je ta lin hill....:D
joudaodpovědět 
 Re: posledni fotka16:32:19 01.11.2023
No musel jsem se na to podívat a řekl bych že je to Neckář
odpovědět 

 👍10:36:54 21.09.2023
Na Lyn Hill se mi vždycky líbila její úspornost a pragmatičnost.
Na  co ostatní potřebujou kupu omáčky a balastu, ona dá do dvou, tří vět.
Navíc má smysl pro syntézu a hledání nosných principů, jak ukázala v rozhovoru se šarmou.
Škodaže tenhle rozhovor misty vycházel právě s té omáčky, místo kejklování s kvítky bych se radši zeptal na něco pořádného.
Ale asi to byl záměr, kdo ví.
Janodpovědět 

 Kareš...09:37:34 27.09.2023
A Kareš je zase za vola :-D
LLodpovědět 
 Re: Kareš...10:45:12 27.09.2023
Honzo, jak jsem ti psala - jsem ráda, že tvoje konstatování zaznělo. Je to ( troufnou si říct většinový) mužský pohled a rozhovoru přidal na dynamice. Glorifikace nebyla účelem povídání. Jediný o kom vím,že s tebou fakt nesouhlasí je Petr Prachtel,ale jeho vzkaz jsem zde nezlumočila😁 Děkuju
Petra odpovědět 
  Re: Kareš...10:46:44 27.09.2023
Oprava: netlumočila :-)
Petra odpovědět 
  Re: Kareš...16:02:35 06.10.2023
ty opakovany poznamky v rozhovoru na to ze je krasna zena jsou trapny a asi tak sto let za opicema. jak je presne jeji krasa relevantni k vykonum? vubec. fakt marnost nad marnost.
lillyodpovědět 
  Re: Kareš...16:20:31 06.10.2023
ty opakovany poznamky v rozhovoru na to ze je krasna zena jsou trapny a asi tak sto let za opicema. jak je presne jeji krasa relevantni k vykonum? vubec. fakt marnost nad marnost.
lillyodpovědět 
   Re: Kareš...16:33:45 06.10.2023
Upřímně: tebe nepotěší, když ti někdo řekne, že jsi krásná baba? Ptám se, protože se mi zdá, že Lynn (v jejích šedesáti, nebo kolik jí je) trochu závidíš.
honzaodpovědět 
    Re: Kareš...17:48:00 06.10.2023
navíc je to v konfliktu s tradičním stereotypem, že (horo) lezkyně jsou hnusný smradlavý šušary mužatky - a to fakt nejsou!
Lukas B.odpovědět 
     Re: Kareš...15:47:45 01.11.2023
Abych řekl pravdu, tak tebou zmíněný stereotyp jsem ještě neslyšel a asi by mě ani nenapadl.

Naopak co si vzpomínám na české sportovní lezkyně (ty co už trochu lezou), tak jsou to většinou pěkný baby.
odpovědět 
   Re: Kareš...09:32:16 07.10.2023
Mi by nevadilo, kdyby mi říkali, že jsem krásný muž! A žádná se k tomu nemá! Smutné!
Dagobertodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Todra
 Databáze cest:
Všechny cesty (171830)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nastasja 7a Valdesi
Acidita 6b+ Valdesi
Pur Et Dur 8b Margalef
Make Love 6c Kalymnos
Heitere Bimbam 6c+ Kalymnos
Nově komentované:
Vilaine Biquette 8A Fontainbleau
L'Œil De La Sibylle 7C+ Fontainbleau
Futurs Barbares (direct) 7C Fontainbleau
Grattons Belliqueux 6A Fontainbleau
L'Auriculaire 6A Fontainbleau

 Nově v diskusi:
AustriAlpin Gold fish pád na zem 10m | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | Re: montana | montana | Re: Rychlá a výhodná nabídka finanční půjčky pro každého, kontak | Re: Techničtější cepíny | Re: Redirection loop |

 Nové komentáře:
pecka | pecka | Re: Lavina | Re: Ojebávačka | Re: eRža | Re: Lavina | Re: Zvláštní disciplína | Re: Lizumer hutte 6. 2. 2016 | Detaily zde | Re: Rip |

 Kde to vře:
Pod lavinou v Rakousku zahynul český freerider (2)
Video: Slovenka Miška Izakovičová a lezení v Adršpachu (2)
Česká horolezecká stopa v Himalájích (2)

 Nově v inzerci:
Lezecké kalhoty RAFIKI DRIVE Man, šedé barvy, velikost L | Lezení na stěně přes zimu | Prodám černou dámskou péřovou vestu Bergans velikost XS,reálně s | Dámská péřová bunda Bergans M | Kožené hnědé turistické boty Grisport Sarca téměř nové vel. 44 | sada friendů Wild country | PLNĚNÍ PLYNOVÝCH KARTUŠÍ | Predám Black Diamond Black Gold 300 g | Kalhoty zimní TILAK GORE TEX® XCR® | Rychlá a výhodná nabídka finanční půjčky pro každého, kontaktujt |

 Anketa:
Jak často perete lano?
 Nikdy 
 434 
 Jednou za několik let 
 296 
 Jednou ročně  
 322 
 Častěji 
 313 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.