LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Žebříček
Cesty:
39.Galeová 10269
40.Kohout 10262
41.Novák 10218
Bouldry:
39.Indrák 8606
40.Zíma 8603
41.Bureš 8600
Hory:
8.Zaoral 5329
9.Švihálek 5320
10.Černý 5126

Výsledky
ČP obtížnost Brno (20.04)
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)

Deníčky
5552 lezců
1096325 cest
Nové přelezy:
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Subjektivn 7C+
Monster Of 7C+
Sissi Ve V 9+
Traverso P 10-
Láska Bez 7C
Okupato 7C+
Přetížení 8+/9-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ranrapalca - higher, steeper, to the edge

Jde to. Ono to skutečně půjde. Zdi omezení si stavíme sami ve vlastní hlavě. Jsou to čistě iluzorní omezení, které si vštěpujeme do mysli během procesu konformizace se společností.

Jen málokdo tomu odolá. Přitom stačí na chvíli se zastavit a zamyslet se. Každé takové pozastavení se, s otázkou: ,,Musím to skutečně dělat takhle, nejde to i jinak?" nebo ,,Doopravdy je to tak těžký?", nás posouvá dál v naší životné hře. Zdraví a do jisté míry talent nás mohou omezit. Kdo má ale štěstí a není s těmito dvěma faktory vyloženě na štíru, ten by si měl uvědomit, že jeho možnosti jsou prakticky neomezené. Zbytek je jen v hlavě v uvědomění, co vlastně doopravdy chceme. O všechno ostatní se potom postará vůle. Ale ta si žádá motiv a žádná zdánlivá omezení. Jen tak může správně zafungovat. Musíme uvěřit, že to jde.


1. huaraz hamburguesa

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Tyhle myšlenky se mi honí hlavou, když s Mácou z vrcholu pětitisícové Ishinky obhlížíme další plánovaný sjezd. Přímo naproti nám se tyčí Ranrapalca, kterou si teď napjatě měříme přimhouřenýma očima. Stojí tam jako poslední zaledněná bašta nad Huarázem a její vrcholové cimbuří trhá cáry mraků. Taky jsem se narodil bos, dokonce ve městě stovky kilometrů vzdáleném velkým horám, a přesto jsem teď tady, v Peru, v Cordillera Blanca, pod šestitisícovou Ranrapalcou a její vyzývavou, odstrašující, a přesto lyžovatelnou linií v severovýchodní stěně.


2. máca testuje chilli s emergency sýrem

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Duše je náročný jezdec, ačkoliv tělo je neskromný kůň. (Miloslav Nevrlý, Karpatské hry)

Ranra se po nějaké době halí do mraků víc a víc, jakoby si chtěla ponechat ještě nějaká tajemství na zítra, na náš pokus. Nezbývá než si užít zábavnou lyžovačku, klouzání po poledním mýdlovitém sněhu, zpět do výškového tábora, který leží na okraji rozsáhlých ledovcových plání.


3. oslové s batohem

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek4. Máca si notuje po cestě do BC

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Naše linie, v podstatě normálka na těžko dostupný vrchol, je severovýchodní stěna, která si opět žádá velmi brzké vstávání. Jako lupiči pod rouškou tmy se vydáváme uloupit další klenot Cordillery Blanca . Nicméně ne vše jde podle plánu a Ondra se musí kvůli průjmu vrátit zpět. Nahoru pokračujeme s Mácou ve dvou a tempem nešetříme, aklimatizace je lepší a lepší. Vrcholu se již dotýkají první paprsky slunce. Těsně po rozednění ve výšce 5700 m narážíme na kolmou bariéru séraků. Do vedení jde Máca a pere se s kolmým až mírně převislým ledem. Máme dva šrouby a jsme za ně hodně rádi. Konečně Máca štanduje za sněhovou kotvu. Je to jen 15 metrů lezení, ale v téhle výšce dává zabrat a strašně natíká. Batohy a lyže si posíláme po laně. To už začíná svítit slunce i na nás.


5. Mácův talisman - oveňátko

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek6. bc v údolí Ishinka

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Ještě sto metrů a stěna firnu se začíná prudce zvedat do sklonu 50°. Dostáváme se do posledních tří set metrů, které budou pro sjezd klíčové. Zakláníme hlavy a hledáme nejvhodnější trasu pro výstup i sjezd. Posledních sto metrů je hodně skalnatých, všude trčí kameny. I firnové stěny Peru pomalu tají...


7. No, to je ale bomba, tohle nosit

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek8. morena kemp pod Ranra

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Únava je každým krokem znatelnější, a když se dostávám do vrcholového žlabu, strmého a exponovaného, nemám na sjezd příliš pomyšlení. Konečně dolézáme na vrcholové plató, které je mnohem rozlehlejší, než jsme očekávali. Zkoušíme postupovat dál úzkým hřebenem k vrcholu, ale 30 metrů pod ním už to opravdu nejde. Barokně tvarované převěje, těžko představitelných tvarů cestu k vrcholu zavírají. Vracíme se kousek zpět na plato, odkud chceme zahájit sjezd. Chvilku pauza, fotky, svačina, ale ve skutečnosti jsou tělo i mysl našponované k prasknutí. Pod námi je jeden z nejtěžších sjezdů v našem životě, to víme jistě. Zároveň je ale v dobrých podmínkách a my tuhle šanci nechceme propásnout.


9. talismany - oveňátko a hrošíci

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Začíná to zostra: 55° v 6100 metrech. První najíždím do žlabu já a hned se vracím - ještě musíme chvilku počkat. Nervozita by se dala krájet, už ani výhled na hory koupající se v dopoledním slunci nedokáže ducha uklidnit. Po půl hodině nastává druhý pokus. Ano, teď je ta správná chvíle. Tak jako Stefano de Benedetti věřil, že na Aguille Blanche de Peuterey našel svůj perfektní moment, i já chci teď věřit tomu, že jsme našli náš perfektní moment.

Byl to zřejmě nejdůležitější okamžik v mém životě, protože během tohoto dokonalého momentu jsem byl, nebo jsem se cítil být, malým supermanem. (Stefano de Benedetti, extrémní lyžař 80.let)

Myslím, že i okolní hory zatajily dech, když jsem se prvním skákaným obloučkem vrhl do nedozírné hlubiny. Šedesátimetrový žlab pode mnou končí skalní stěnou. You fall you die terrain. Hlava rychle počítá, kolik takových obloučků je třeba udělat, než se dostaneme k traverzu, který nás dovede do trošku lehčího, ale hlavně méně exponovaného terénu. Asi deset. Ok, jde se na to.


10. serak

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek11. stoupání na Ranra

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Obloučky dělám zcela izolovaně, po jednom. V tomto terénu a v této výšce už mi to jinak nejde. Do každého přeskoku se lyžař koncentruje celou svou bytostí. Čas běží zcela jinak, a ve chvíli, kdy se lyže odlepí od povrchu, jako by se zastavil úplně. Po každém srdceryvném dopadu hran lyží zpět na hrbolatý sněhový svah a kontrolovaném dobrždění oblouku nastává okamžik úlevy, odpočinku a pak se vzdouvá další vlna adrenalinu a absolutní soustředěnosti na další skok. Jsme tu jen my a následujících šest metrů, které lyžař z půlky přeletí. Sekunda trvání každého oblouku, to jsou nejintenzivnější chvíle mého života. Okolní svět pro nás přestal existovat.


12. vrcholový hřeben

foto by © Jakub Macek, Ondřej ŠvihálekZ transu se probírám až v traverzu, který je sice stále stejně strmý jako žlab, ale dá se v poklidu kontrolovat připraveným cepínem. Bojím se otočit na Mácu, který je stále v nejtěžším. Konečně přijíždí a z jeho výrazu tuším, že prožil stejný duchovní zážitek jako já.
Další žlab nás dostává na širší firnovou pláň se sklonem 50°, ale podstatná je hlavně skutečnost, že končí konkávním dojezdem na rovinatou pláň v půlce stěny. Riziko už je podstatně nižší. Soustředěně dokončujeme klíčových horních 300 metrů stěny.
Na rovince to najednou přichází jako lavina - škrtivá koncentrace posledních minut se mění v proud neuspořádaných emocí. My to dokázali! S dojetím se objímáme: ,,Harte bra!". Mezi přáteli a parťáky na laně právě vzniklo další doživotní pouto tvořené společným zážitkem.
Následuje pár obloučků a slanění ze sněhové kotvy přes onu 15 ti metrovou ledovou bariéru. Dále už se drží sklon okolo 35°-40° a my si můžete vychutnávat zbytek sjezdu s euforií a vděkem. Dole v táboře máme konečně čas si začít uvědomovat, co jsme dokázali. Jeden z největších sjezdů v historii českého lyžování.

Největší odměnou za velké činy je vnitřní pocit. (Dean Karnazes, ultramaratonec)

Střih. Sychravé srpnové odpoledne v Teplicích nad Metují. Sál místního kina je přecpaný k prasknutí, je tu i spousta kamarádů a zrovna končí Mezinárodní horolezecký filmový festival. Jsem tady, abych převzal ocenění Výstup roku ČHS 2013 v kategorii skialpinismu. Právě za Kubův a můj sjezd Ranrapalcy.


13. vrcholovka Ranra

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek14. vrcholové části ve sjezdu

foto by © Jakub Macek, Ondřej Švihálek


Slavnostní chvíle, které ale něco podstatného chybí - vstupuji na podium sám. Přebírám diplom, ale myšlenkami jsem trochu mimo. Z nich mě vytrhnou až riffy Apokalypticy. Diváci jsou prostřednictvím plátna přeneseni do Peru a všichni se dívají na Kubův úsměv, na jeho zápal pro hory a jeho lyžování. Jen on už tu není. Svíce jeho života dohořela na ledovcových pláních pod Tocllaraju.


15. slanění seraku

foto by © Jakub Macek, Ondřej ŠvihálekHorolezci, s kterými jsem se setkal, nelezli proto, že by chtěli zemřít. Právě naopak! Chtěli žít, naplno, se vším všudy. Nikdy jsem se nesetkal se skupinou lidí, která by žila opravdověji - fyzicky, emocionálně, duchovně. (spisovatel Nicolas O´Connel po dokončení knihy Mimo nebezpečí, která obsahuje rozhovory s největšími horolezci 20. století)


16. Ranrapalca nákres (hi res)

foto by © JirkaS
Zdroj:
Zde najdete informace o ….. Facebook Kejda ski team


Intro k přednáškám ONE STEEP SEASON

30min film HUEVO o strmých sjezdech v PeruJiří Švihálek   [úpravy] 11:08 26.01.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Co je to "Harte bra"?11:31:01 26.01.2014
Co je to "Harte bra"?
Honza Codpovědět 
 Re: Co je to "Harte bra"?08:31:47 30.01.2014
nějaký norský pozdrav
ondraodpovědět 

 Skvělej článek12:53:03 26.01.2014
nádherně napsanej článek, nemyslím jen slohově, ale to, že hory v něm nejsou pouhou tělocvičnou pro sportovní výkon, je o hlubším vztahu člověka a hor, je v něm dost ze života...bohužel i ta smrt. Díky za něj!
jirkaodpovědět 

 Pochvala13:47:40 26.01.2014
Výborně napsaný! Ani slovo navíc, s napětím i k přemýšlení. K výstupu roku bych přidal i cenu za literární počin!
Petrodpovědět 

 och19:07:33 26.01.2014
Tolik patetickej článek už tu dlouho nebyl...
Švejkodpovědět 

 dík... 20:00:34 26.01.2014
díky za další motivaci!
costraodpovědět 

 Sqjelý21:39:01 26.01.2014
Slušnej textík. Jen tak dál.
steveodpovědět 

 slušnej hang07:46:19 27.01.2014
Uff, slušnej hang. Parádní linie. Offtopic - z toho promovidea se zdá, že sichráky maj proti brzdičkám něco do sebe;)
honzaodpovědět 
 Re: slušnej hang09:27:34 27.01.2014
to jak na konci toho druhyho videa prehlidne ten drop je roztomily :)
Uplne prekvapi ze mistr tesar taky muze :)
judovanaodpovědět 

 Diky Kluci10:00:40 27.01.2014
Diky kluci. I za Kubika.
vitaodpovědět 

 Super článek13:10:07 27.01.2014
parádní článek. Tu cestu jsem taky lezl...ale dolů slanil....paráda :)
Arab a jeho děloodpovědět 
 Re: Super článek14:08:55 27.01.2014
kdyby jsme uměli lyžovat, mohli jsme si to nechutný slaňování v rozbředlý kaši ušetřit..... :D
Kubajzodpovědět 
  Re: Super článek09:10:04 28.01.2014
myslim, že bych to nesjel...je to mazec...a pak spadnout do tý odtrhovky :D...nooo.
Arab a jeho děloodpovědět 

 10 bodů14:54:26 27.01.2014
za 9. fotku! Díky za bezva článek...
Hanodpovědět 

 Naprostá paráda..14:51:36 28.01.2014
..a klobouk smekám kamsi hluboko..Přejeme hodně šťastných návratů a ten dlouhotrvající "vnitřn pocit"! KL
Sumecodpovědět 

 prostě paráda10:42:50 29.01.2014
Myslim že jeden z nejlepších článků tady na lezci vůbec.Díky a přeju hodně šťastných návratů!
odpovědět 

 Hodně dobrý19:34:18 29.01.2014
Super inspirující článek a boží fotky! Díky
Pinokioodpovědět 

 Foto dne:

Pozvánka na padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (174428)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Equilibrium 7C+ Odlehlé Skály
Žerykova Zkratka 5 Buda
Zastydlá Puberta VIIIb Děčínský Sněžník
Stará Cesta I Prachov
Kontra 7B Zimny Dól
Nově komentované:
Pocztówka Szczytnika VIIIb Szczytnik
Big Brother 10 Sloup
Big Brother 10 Sloup
Big Brother 10 Sloup
Gang Bang 6a+ Margalef

 Nově v diskusi:
Re: Training protokol 7b - 8a | Brigáda Sušky | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a |

 Nové komentáře:
Re: Láska k týmu | Re: Láska k týmu | Re: Držák | Re: krása! | Král | big picture | neskutečný... | THnX | 50 je jen číslo | Kořeny.... |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (88)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (44)
Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (43)
Foto: Karabinou propíchnutá dlaň ruky lezce při pádu (17)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Valná hromada ČHS 2024 (12)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (8)
ZykyCup (7)
Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben (7)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

 Nově v inzerci:
Rokytnice/J. St-Pá | Bor bouldering průvodce | Lezečky OCÚN JETT LU, vel. 38 | Ahoj | Statická a dynamická lana | parťačku na skály | Arcteryx GTX-proshell | Arco, Val di mello-Versante sud | Boty scarpa | Simond Rock+ velikost 39 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 491 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 486 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 538 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 487 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.