LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
OLOMOUCKÁ JEŠTĚRKA – ZÁVOD PRO DĚTI V LEZENÍ NA OBTÍŽNOST (04.06)
SP Brixen (10.06)
Sambar Kids Cup (11.06)

Žebříček
Cesty:
40.Svoboda 10109
41. 10063
42.Paarová 10043
Bouldry:
40.Svoboda 8550
41.Moravec 8503
42.Ulmonová 8456
Hory:
29.Donát 2510
30.JPPP 2485
31.Mareček 2435

Výsledky
SP Salt Lake City (27.05)
SP Salt Lake City (20.05)
Evropský pohár v boulderingu Praha (30.04)

Deníčky
5276 lezců
974408 cest
Nové přelezy:
Punto Cara 8a+
Mind Boggl 7b+
Daredevil 8A
Mládí V Ha 7C+
Prison Bre 7C
Troll 7C+
Madla Lásk 9+/10-
Frkot V Ki Xb
Homo Strop 8+/9-
Dinosaur J 7b

Stěny
Stěna GJW Prostějov - Prostějov
Hotel Impuls - Havířov
KH Olomouc - Olomouc

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na SP v Innsbrucku se představila světová špička

včetně naší hvězdné trojice

Zatímco mládežníci vymetali poslední dobou jeden mezinárodní závod za druhým, většina závodníků dospělé reprezentace si na svůj první letošní start musela počkat. Na Světovém poháru v Innsbrucku nastoupili v lezení na obtížnost Adam Ondra, Martin Stráník, Eliška Adamovská, Marek Jeliga, Míša Smetanová, Terka Širůčková a kluci Potůčkovi, v boulderingu Terka Širůčková, Míša Smetanová, Áďa Bajerová, Eliška Bulenová, Potůčkovi, Marek Jeliga a Vojta Trojan.
Závodní absťák zaplnil startovní pole až po okraj a mezi konkurenty se objevila i ta nejzvučnější jména světové lezecké špičky. Všichni víme, že bouldering není naší národní předností a je potřeba na této disciplíně intenzivně zapracovat. Jedinou nadějí na postup tak mohl být pouze Adam, který se spolu s Eliškou Adamovskou rozhodl na poslední chvíli nenastoupit. Obtížnost je ale jiná káva, tam máme světu co ukázat. V kvalifikačním a semifinálovém kole to dokázali především Eliška Adamovská, Martin Stráník a Adam Ondra.


Adam nastupuje do finálového kola, foto: Petr Chodura


Ela nastupovala do první cesty jako první závodnice, takže byla znevýhodněna tím, že neviděla řešení soupeřek, na druhou stranu se nemohla nechat rozhodit jejich výkony, což bývá její slabinou. Zalezla naprosto parádně a bez problému až do místa, kde bylo potřeba jít nohama doprava a křížem přes dvě lišty. Bohužel, Eliška si zde nechala nohy vlevo a jedna jí ustřelila. Přesto měla nad cestou objektivně navrch. V druhé cestě už byla Eliška lehce ve stresu, jelikož věděla, že po tom, co v první cestě "zbytěčně" vypadla, se musí opravdu předvést. Tato cesta byla po otevřených chytech, které v kombinaci s horkým počasím nefungovaly a nedržely. Eliška přesto lezla na maximum a mezi konkurencí naprosté světové špičky si vylezla úžasné 17. místo a postoupila do semifinále, kde nás opět ohromila. V semifinále lezly ženy převážně lištovou cestu, která Elišce sedla už od pohledu na prohlídce. "I přesto, že mám lehce zraněný prst, tak jsem si říkala, že by mi to mohlo jít, protože vypadala hodně vytrvalostně. Začátek byl nakonec těžší, než jsem čekala, ale jsem ráda, že jsem se nenechala moc rozhodit. To je pro mě asi nejdůležitější, že i v sekvencích, které jsem si myslela, že polezu jinak a nakonec jsem musela měnit betu, jsem zachovala chladnou hlavu." V místě, kde Eliška vypadla, už měla dost natečeno a dlouho hledala koleno, což ji zřejmě "dorazilo". "Možná, že když bych šla rovnou do dalšího chytu, tak ho udržím a to plusko bych z něj udělala. Bylo to tedy docela blízko."  Eliška tento závod hodnotí jako svůj dosavadní nejlepší výsledek v kariéře, a to především kvůli tomu, že bylo plné startovní pole, natřískané největší konkurencí.


Ela v semifinálové cestě, foto: Petr ChoduraMužská kategorie se v kvalifikaci potýkala s fyzicky náročnými cestami s nepříjemnými stupy. První cesta byla náročnější, kde v horní části bylo obtížně rozklíčovat správnou betu. Martin si ale poradil skvěle a do semifinále postoupil z 13. místa! Také v semifinále zalezl Martin naprosto parádně a od postupu do finále ho dělil jediný krok, přesto si odváží, stejně jako Ela, úžasné 12. místo. Svůj výkon okomentoval "Lezlo se mi skvěle a mám radost z výkonu, zvlášť když mi tolik nevyhovovala cesta, která byla hodně po řezkách a v těch mi rychle dochází. Nakonec postup do finále utekl o jeden krok, forma je a těším se na další závody."


Martin poté, co vypadl ze semifinálové cesty,  foto: Petr ChoduraAdam v kvalifikaci jako jediný TOPoval, a postoupil tak do semi z prvního místa, stejně jako do následného finále. "Semifinálová cesta byla dost nezvykle lištová a hrubě silově-vytrvalostní. Stylem tak zhruba 7 let zpátky, kdy ještě v podstatě neexistovaly velké laminátové chyty a obliny. Trošku překvapivý tah stavěčů, protože už jsem dlouho nelezl podobnou cestu na Světovém poháru. Právě v tomto stylu mám velkou radost, že se mi podařilo dobře zalézt. Velká gratulace i Martinovi Stráníkovi, pro kterého byl právě tento styl lezení hodně proti jeho přednostem v lezení, myslím, že se máme v dalších kolech SP od něj na co těšit. A stejná gratulace i Elišce."

Adamovy výkony už možná všichni bereme příliš samozřejmě a zapomínáme, že i on je jen člověk s právem chybovat. To se ukázalo ve finálovém kole, kde Adam nastoupil jako zlatý hřeb celého závodu. Poté, co Schubert a Ghisolfi byli TOPu doslova nadosah, celý lezecký svět očekával, že Adam přijde a poseká to. „Stejně jako před tím u Janji , očekáváme, že si Adam povede skvěle, ale stát se může cokoliv,“ zaznělo od komentátorů jen pár vteřin před tím, než Adamovi u páté presky ustřelila pravá ruka i nohy a zůstal viset pouze levačkou ve stisku. V tu chvíli se všem zatajil dech a i přes to, že se dokázal znovu srovnat, bylo jasné, že tenhle TOP ještě zdaleka není doma. Stačily další dva kroky a smeknutí pravé nohy ho poslalo definitivně k zemi. „Ten nešťastný finálový smek samozřejmě bolí, bylo by příjemnější si z Innsbrucku vézt vítězství, ale myslím, že těch důvodů ke smutku moc nemám a z kvalifikace i semifinále si odvážím velmi pozitivní pocity. Možná je pozitivní i to, že se to stalo a vybral jsem si svou daň smůly ještě před Olympiádou.“
Je to sport a k tomu patří nejen vítězství, ale také porážky a Adam tu svou zvládl se ctí, pokorou a radostí z výkonů v předchozích kolech, které byly famózní.


Adam ve finále, foto: Petr ChoduraA jak závod hodnotí reprezentační trenérka Saša Gendová? "Další závod s náročnou organizací je za námi. Z mého pohledu šlapalo vše podle možností. Nějaké nedokonalosti ze strany organizátorů nastaly, ale dají se s ohledem na všechna Covid opatření omluvit.

Závodní cesty odpovídaly úrovni této akce a jediné, co trošku kazilo dojem, bylo přerušování semifinálového kola žen z důvodu vzpříčených expresek, to muselo připravené a soustředící se závodnice docela rozhazovat.

Naši závodníci odvedli výkony, na jaké mají natrénováno - možná Míša Smetanová v obtížnosti a Marek Jeliga v bouldrech měli na lepší umístění. Historický úspěch Elišky Adamovské si asi málokdo uvědomuje a zasluhuje určitě ještě větší pozornost a Adamovo finálové uklouznutí (po fantastických výkonech v kvalifikaci a semifinále) už je minulostí a je jasné, že si z téhle zkušenosti vzal jen to nejlepší, co mohl."


Za úžasnou reprezentaci a zprostředkovaný lezecký zážitek děkujeme Ele, Martinovi, Adamovi i všem ostatním závodníkům, kteří do své přípravy dávají veškerou svou energii a tvrdě makají na tom, aby se stále zlepšovali. Děkujeme také našemu skvělému trenérskému týmu v čele s Petrem Klofáčem, Sašou Gendovou a Ivou Vejmolovou. Díky jejich nadšení a usilovné práci se za poslední dva roky české sportovní lezení zásadně posunulo. A v neposlední řadě děkujeme našim skvělým parťákům z FyzioGym Cooper, kteří o naše závodníky pečují jako o své vlastní a klukům ze společnosti Yarmill, jejichž tréninková aplikace, je nenahraditelnou součástí týmu.


Trenérský a fyzio tým v Innsbrucku, foto: Petr Chodura
Michaela Košatková   [úpravy] 11:56 01.07.2021Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Zum Waldcafe
Denk positiv, 8+/9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (158793)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
TOPinka 7B Bor
Dětský Koutek 4+ Srbsko
39° Xa Labské Údolí - Levý Břeh
Hrnec Smíchu 5B Ostaš
Frkot V Kisně Xb Labské Údolí - Levý Břeh
Nově komentované:
Hrana Koutu - Varianta VIIIa Panteon
Frkot V Kisně Xb Labské Údolí - Levý Břeh
Lokální Nádhera 9+/10- Krkavka
Průtokový Citometr Xa Broumovské Stěny
Visuté Zahrady VIIa Sněžník

 Nově v diskusi:
Hnízdění Tisá | Re: Rakousko lezecká vesnicka. | Re: Rakousko lezecká vesnicka. | Nalezený lezky | Re: Rakousko lezecká vesnicka. | Re: Finale Grande 9-,7A1 | Re: Chamonix - sportovky | Re: Rakousko lezecká vesnicka. | Re: Rakousko lezecká vesnicka. | Re: Rakousko lezecká vesnicka. |

 Nové komentáře:
Parádní kousek! | Re: Dobra prace | Re: Dobra prace | Dobra prace | Kameny | Žula | Re: Zubák | Ponte Brolla a Ticino vubec | Super | Zubák |

 Kde to vře:
Průvodce na Český kras míří k lezcům (105)
Ruský mountain.ru protestuje proti ruské agresi na Ukrajině (14)
Slavnostní premiéra filmu „Mára jde do nebe“ si vysloužila ovace (6)
Jakub Konečný vylezl kromě spousty 8B+ i dvě 8C (5)
Ilja Bachmet-Smolenskij zopakoval No Kpote Only 8C/+ (5)
Bouldering na Křivoklátsku (4)
Švédsko (4)
ČHS: vyjádření k agresi Ruska proti Ukrajině (3)
Adam Ondra oznámil narození syna (3)
8a.nu: Lezec založil koleno, museli ho vyprostit záchranáři (3)

 Nově v inzerci:
Five ten anasazi | La Sportiva Genius | Prodám cepín Apache | Statická a dynamická lana | Ta pravá? | Oprava | Miura Woman | Five Ten ANASAZI LV PRO W | Vtáčník | Amuerte deska a koule |

 Anketa:
Jaká je vaše oblíbená příloha k lezeckému jídlu?
 Žádná 
 89 
 Brambory 
 61 
 Knedlíky 
 44 
 Rýže 
 66 
 Noky 
 30 
 Kuskus 
 46 
 Bulgur 
 34 
 Zelenina 
 54 
 Halušky 
 53 
 Jiná 
 131 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.