LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Umíš jistit? Jasně, viděl jsem to na YouTube.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
6.Štípek 11769
7.Mokroluský 11596
8.Nespoutaný 11528
Bouldry:
6.Stráník 10850
7.Jungling 10628
8.Pochman 10625
Hory:
11.Abt 5262
12.Louda 5242
13.Skopec 5217

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5780 lezců
1176778 cest
Nové přelezy:
Rakeťák 9/9+
Blaue Luis 8A tr
Anglán 7C
Koks A Kur Xb
Dablér 7C
Mic A Mic 8B
Multicode 8A
Big Game 8A/8A+
Morfium 10-
Psychiatri 9-

Stěny
A-ProSystem s.r.o. - Most
Fitpark - Uhříněves
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou

Prodejny
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HOLAN SPORT - Praha 2
Husky Outdoor Shop - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Leo Houlding

přednášky v ČR

smallBritský horolezec Leo Houlding navštívil opět Českou republiku. Ve středu večer měl přednášku v pražském Lokal Bloku, ve čtvrtek odpoledne otevře novou ledovou stěnu v Liberci a poté uvede premiéru filmu The Laste Great Climb v Jablonci nad Nisou. Film Autana uvidíte v sobotu na Sherpafestu.

Na svém přednáškovém turné se Leo Houlding na cestě na filmový festival do polského Krakova zastavil 4.12.2013 v Praze. Přednáška pro šedesátku příchozích byla v angličtině a obešla se bez překladu. Leo začal lézt ve svých deseti letech s otcem ve skalách na pobřeží, nyní patří mezi horolezeckou špičku a na svých cestách za dobrodružstvím, lezeckými obtížemi a nádhernými liniemi vyhledává spíše odlehlé končiny světa a nové vícedélkové cesty.

Leo Houlding v Praze

Kdo už někdy lezl v Yosemitech?

foto © Martin Tučka


Leo Houlding v Praze

...it's amazing!

foto © Martin Tučka


obecenstvo

publikum na přednášce

foto © Martin Tučka


Hovořil nejprve o práci na filmu The Wildest dream (2010), kde si s neméně známým americkým horolezcem Conradem Ankerem ve starých hadrech střihnul roli George Malloryho a Andrewa Irvina, kteří se pokusili o výstup na Everest v roce 1924. No, alespoň mohli porovnat tehdejší podmínky lezení. Ale takový expediční styl zřejmě pro Lea není to pravé, takže nám pustil ukázku ze svého lezení a následného sletu do údolí ve wingsuit (ostatně možná jste viděli i fim Asgard project). Na druhou stranu Leo Houlding ze svých největších výstupů vozí i vynikající filmy a fotografie, tekže některé délky prvovýstupů museli lézt často druhý den znovu, jelikož kameraman (např. Alastair Lee) s nimi lezl zdola. A také například mnoho kamer, fotoaparátů a stativů pro několik terabytů dat pro film zabralo celý jeden stan.


vyprávění o amazonii i jiných horách

foto © Martin Tučka



o lezení na Antarktidě

foto © Martin Tučka


Leo také povídal o lezení v Yosemitech, kde se sice dají potkat skvělí kamarádi a polulezci, ale přeci jsou to bigwally, kde vás může někdo zachránit. To už se třeba o horké Amazonii nebo mrazivé Antarktidě tvrdit nedá. Ale to, že třeba na Autanu jim výstup musel dovolit místní šaman, není nic proti už samotné existenci, práci a lezní na Antarktidě (jak jsem se mohl dozvědět i nedávno na přednášce Čestmíra Lukeše, který zde má také několik prvovýstupů), kde jste sami, lézt sem jezdí jen skupiny horolezců, protože lezecká dvojka by se i po malé nehodě jen těžko dokázala zachránit a skály jsou zde na povrchu zvětralé, místy nezajistitelné. Antarktida je velmi drsná země, v současné době se sem dá dostat letadlem přes ruskou agenturu, což stojí nemálo peněz, ale servis je vynikající - předpověď počasí, bezpečnost návštěvníků (každodenní kontakt vysílačkou) i vývoz odpadů podléhá přísným pravidlům, aby zde šlo vůbec existovat. Leo říkal, že loňský prvovýstup na Ulvetannu v Antarktidě (na vrchol už vylezli např. Huberovci), kterou kdosi vyfotografoval poprvé v osmdesátých letech a jejíž obrázek mu učaroval, byl určitě zatím tím nejsilnějším zážitkem: "..it's in the middle fucking nothing!". Odtud i název nového filmu The Last Great Climb. Výstupu na Ulvetannu věnoval Leo velkou část přednášky, ukázal nám i seznam materiálu vážícího stovky kil. Nahoru jich lezlo celkem pět a když přelezli po hřebeni pod druhou kolmou část stěny, absolvovlai ještě vynášku nezbytného materiálu do bivaku a po dalším lezení a natáčení všichni úspěšně vystoupili na vrchol. Leo tentokrát dolů nesletěl, i když by to bylo rychlé a krásné, ale slanil férově společně dolů ve zdraví s ostatními spolulezci.


Ulvetanna

Ulvetanna, Antarktida (2930 m n.m.)

foto © archiv Leo Houlding / Berghaus


Ulvetanna

Ulvetanna, Antarktida (2930 m n.m.)

foto © archiv Leo Houlding / Berghaus


Ulvetanna

Ulvetanna, Antarktida (2930 m n.m.)

foto © archiv Leo Houlding / Berghaus


Ulvetanna

Ulvetanna, Antarktida (2930 m n.m.)

foto © archiv Leo Houlding / Berghaus


Ulvetanna

Ulvetanna, Antarktida (2930 m n.m.)

foto © archiv Leo Houlding / Berghaus



Co bylo dál? Dali jsme si s klukama společně další plzeň a snad se ještě povede zpracovat krátký rozhovor. A co bude dál? Je to sice hloupá otázka, ale Leo Houlding i tak komusi z davu odpověděl fotografií dalšího pěkného vrcholu na Antarktidě nedaleko jižného pólu (tam se zřejmě také zastaví), ze kterého by tentokrát ale rád příští rok sletěl na padáku až k letišti.


kam příště?

foto © Martin Tučka


Leo Houlding v Praze

Plznička

foto © Martin Tučka


Leo Houlding v Praze

autogramiáda

foto © Martin Tučka


Leo Houlding v Praze

fanouškové

foto © Martin Tučka


A že se v Liberci otevírá lom, kde se bude celou zimu dát lézt s cepíny podobně jako ve Víru na Vysočině? O tom máme také slíbený článek, strpení. Aktuálně horolezci z libereckého oddílu HMS Club od města pronajatý lom přímo ve městě už čistí a generálním sponzorem se stal Hanibal.

pozvánka na premiéru filmu


Trailer k filmu The Last Great Climb



Odkazy:
www.leohoulding.com
Leo Houlding na ČSFD a jeho filmy
sponzor: www.berghaus.cz
bouldrovka: Lokalblok
stěna: v Jablonci
Ledy v liberci: horolezeckaarena.cz
festival Sherpafest

Marťan   [úpravy] 11:57 05.12.2013Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Soranger Wand
Die zwei Muskeltiere, 9+/10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (186373)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Beztvářní Diktátoři VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Alter Finne 9 Frankenjura
Ruční Spára VII Skály U Želíz A Tupadel
Jericho VIIb Skály U Želíz A Tupadel
Golem Jdoucí 5C Hrádek
Nově komentované:
Direttissima - Matterhorn 7 Srbsko
Černý Balet 8/8+ Svatý Jan
Práce Šlechtí IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Práce Šlechtí IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Pavučinka VI Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Našla se peněženka v anglickém parčíku | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Bor | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle | Re: Davle |

 Nové komentáře:
Gratulace | Re: Zakaz ? | nazev | Re: Gratulace | Re: Zakaz ? | Re: Gratulace | Gratulace | Re: Samizdat | Re: Zakaz ? | Samizdat |

 Kde to vře:
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (36)
Pinch od Edelridu (20)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (11)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (8)

 Nově v inzerci:
spolujizda na MHFF | Švýcarská dálniční znánka | Švýcarská dálniční znánka | spolulezec do Chorra | zapomenuté klíčky od auta Hundai | Zapomenuté šťáradlo | Petzl Actic Core čelovka | Pánské Bullit Ocun | Adr spolu lezení | campus, posilovací deska |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 9 
 50 dní v divočině 
 4 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 4 
 Andrea 
 5 
 Ashima 
 3 
 Barkley Marathon 
 5 
 B.I.G. - světové prvenství 
 3 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 5 
 Gálfy - Horský život 
 6 
 Jak se staví ledovec 
 3 
 JAMES - Století nad oblaky 
 6 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 3 
 Lezci z Manína 
 4 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 4 
 Operace Nos 
 4 
 Plamen nikdy nezhasne 
 3 
 Pohlednice z konce světa 
 5 
 Pomíjivost ledu 
 4 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 5 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 3 
 Rhapsodia Corcontica 
 3 
 Sama 
 4 
 Šampioni zlatého údolí 
 5 
 S lyžemi v oblacích 
 4 
 Tenaya Traverse Challange 
 4 
 Tenkrát na východě 
 4 
 Velká alpská silnice - 73 
 4 
 Za oponou velehor 
 4 
 Zápasník Dee Dee 
 2 
 Životní výprava 
 5 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.