LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co můžeš vylézt dnes, neodkládej na zítra.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Novoroční OPEN 2020 (18.01)
SP v ledolezení Švýcarsko (23.01)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Žebříček
Cesty:
40.Drbohlav 9948
41.Procházková 9945
42.Ondrášek 9931
Bouldry:
40.Zachrdlová 8600
41.Čermák 8459
42.Popovský 8453
Hory:
15.Háček 2895
16.Klimešová 2857
17.Hlaváč 2788

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4772 lezců
792586 cest
Nové přelezy:
Tačiona Ně 7A+
Katz 7c
La Cambra 7c
Hobit 7c
Kato 8A
JSFK 7c+
Coral Comb 7c
JSFK 7c+
Rock´n´rol 7c/7c+
El Diablo 7c+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kritický stav některých skalních oblastí v Praze

Upozornění magistrátu

smallNestabilní terén v Hlubočepích a v Šárce -- informace od Magistrátu.

Pravděpodobně jako dozvuk spadlého lokru v Šárce (minulé léto) se Magistrát hl. m. Prahy rozhodl (jako vlastník pozemků) provést průzkum stability skalních útvarů v Praze.

Zpráva z ČHS:Pražský magistrát nás informoval, že na základě Průzkumu stability skal ve vybraných lokalitách na území hl. m. Prahy v období 2013 – 2015, který v současnosti probíhá, bylo zjištěno značné narušení skalních objektů v oblasti Divoké Šárky a skalního útvaru Vysoká v Prokopském údolí. Zejména lokalita Vysoká byla vyhodnocena jako velmi nebezpečné místo s vysokým rizikem nekontrolovaného pádu skalních bloků.

Situace bude řešena "řízeným uvolněním nestabilních skalních bloků", které zajistí magistrát. Dokud nebude sanace provedena, doporučujeme všem lezcům, aby se dotčeným lezeckým lokalitám raději vyhnuli.

B. Valentová, tajemnice ČHS

Informace od P. Slavíka (Magistrát, RVP):Dobrý den,
na základě projektu Průzkum stability skal ve vybraných lokalitách na území hl. m. Prahy v období 2013 – 2015, který v současnosti probíhá, byla zjištěna riziková místa - narušení  skalních objektů v oblasti Divoké Šárky a  Prokopského údolí - lokality označované jak "Vysoká".

Lokalita Vysoká je označena jako kritické vysoce nebezpečné místo.

Náš odbor připravuje v obou lokalitách řízené uvolnění nestabilních skalních objektů. Vzhledem k tomu, že členové Vašeho svazu se v rámci své sportovní činnosti v těchto lokalitách běžně pohybují, upozorňujeme Vás na velké riziko nekontrolovaného pádu skalních bloků.

====


Hlubočepské plotny, podzim 2012
foto Martin Tučka


Poznámka 1: lokalita "Vysoká" znamená Plotny v Hlubočepích, hlavně Levá plotna.

Poznámka 2: Skály leží na pozemcích ve vlastnictví hl. m. Prahy a jsou předmětem ochrany životního prostředí. Na monitoring stavu a případné oťuknutí byla MHMP uzavřena smlouva s geo-firmou (viz úřední deska MHMP).

Správce Prokopáku:

M. Vítězník   [úpravy] 10:43 17.05.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Datum sanace11:17:11 17.05.2013
Díky za info. Vršky ploten, vše okolo Psi štěkají si o to už říkají roky. Hlavně ten šutr, kde hnízdili holuby je v linii nejlezenějších cest. Kam (jak) to budou shazovat, aby sanační experti ty šutry shora neshodili na ty nové bh.
Nějaké přesnější datum sanace? Budou to s Tebou konzultovat?
 Uzlarodpovědět 
 Re: Datum sanace11:48:21 17.05.2013
No já myslím, že sanačním expertům jsou cesty ukradený, ale třeba se pletu
Valmarodpovědět 
  Re: Datum sanace11:56:51 17.05.2013
No hlavně aby na to nehodili síť, jako na Řeži.
honzaodpovědět 
   Re: Datum sanace13:31:49 17.05.2013
To nehrozí. Plotny jsou součástí PR Prokopské údolí, takže zásahy jsou silně omezeny. Nevede tam žádná cesta pro lidi, jedinou vyjímkou s přístupem jsou lezci. Vlak tam může jezdit pomalejc nebo případně i zastavovat lezcům na znamení :-) Síť ani kvůli vlaku - to by museli zavřít celou trať posázavskýho pacifiku.
 Uzlarodpovědět 
  Re: Datum sanace04:17:53 21.05.2013
Proc by taky nemelo bejt, kdyz jde jen o prachy ne?
hahaodpovědět 
   Konkrétní lokality12:04:49 22.05.2013
O vejvar nejde, síťovat se nebude:) Jednak je to drahé a jednak jsou to všechno chráněná území. Síťuje se obecně nad železnicí a nad barákama.
Takže konkrétní ohrožené lokality jsou:
Branické skály - převisy (viz nedávné upozornění ČHS, prostě ty obří kvádry jednou postupně vyjedou ven);
Divoká Šárka - především Soutěska (leze tam sic jen pár fajnšmekrů staromilců, který respektujou přístup i sestup mimo kytičky, ale cokoliv by případně mělo velikej rozptyl z té výšky);
Prokopské údolí - Hlubočepské plotny (levá plotna, především dole, to jsou ty hodně vojetý nejlezenější cesty, po stranách nad tím visí přízraky, který jsou schopný zdecimovat všechno na nástupech cest, špatný jsou okraje desek a spáry). Monitorovací sondy nepoškozujte, nepomůže nám to, vyhněte se jim, pokud vím, nejsou ani v cestách.
- takže to je riziko č. 1, magistrát to stále sleduje, odborná firma bude brzy shazovat nejhorší kusy (nebudou to dělat sportovní lezci, ani OVK), OVK je ve spojení s magistrátem a chodíme i do terénu (mimo jiné se stav i průběžně dokumentuje). Až se to shodí, bude se řešit případné přejištění cest, nebo doufejme jen částečný zákaz lezení. Tak to prostě je, všechny skály jsou stále v pohybu (nejde jen o mráz, jarní tání a deště) a vlastník pozemků přeci jen jakous základní odpovědnost má.
Znám hodně lidí co v těch lokalitách leze a rizika i místní specifika si uvědomují. Otázka je, jestli si to uvědomují všichni, co chodí na (tyhle) skály. Nedělám si iluze, že se tam přestane lézt.
ZVAŽTE, JESTLI VÁM NÁVŠTĚVA UVEDENÝCH ČÁSTÍ SKAL ZA TO STOJÍ! Minimálně na pár týdnů.
O něco níž jsou i další rizika, nad skálami chodí lidi a házejí dolů kamení i bordel. Může se ulomit chyt (menší i větší), dávejte bacha, kdo je nad vámi a kdo je pod vámi a okolo i kam si dáváte batohy, lano a další věci. Kontrolujte si i jištění, většina cest je přejištěná a (z)kontrolovaná, ale když si nebudete jistý, kontaktujte mě nebo někoho z OVK, nebo napište třeba přes Skalní oblasti či pod cestu v databázi na Lezci, tam najdete taky i tlačítko pro kontaktování správců,... Většinou se to k nám nějak dostane a pak to postupně řešíme, případně vyměníme.
Kdekoliv lezte opatrně jako vždy;)
Marťan, OVK pro Prahu a Střední Čechy.
PS: Přilby? Kdekoliv, třeba i na Srbsku, nebo Rovišti a v dalších sportovně odjištěných (i klasických) oblastech vám může v cestě nebo pod skálama něco třeba jen malého přistát na hlavě a i malý kamínek minimálně dost bolí.
 martanodpovědět 

 potenciál v Hlubočepích?11:29:54 17.05.2013
Možná, když to město kolem Karavany trochu odtěží, že by mohly vzniknout nový dlouhý cesty v pevný již skále.
honzaodpovědět 
 Re: potenciál v Hlubočepích?12:07:31 22.05.2013
Karavana není nejhorším místem, jinak potenciál je i dole v převisech, jen chtít a domluvit si prvovýstupy se správcem oblasti. Jo a ty dlouhý cesty, kolik lidí je v Hlubočepích leze? Nestojí tam zrovna zástupy.
 martanodpovědět 
  Re: potenciál v Hlubočepích?13:45:55 22.05.2013
Neleze je nikdo, protože jsou buďto brutálně těžký nebo brutálně lámavý. Obojí by se mohlo odtěžením vyřešit.
honzaodpovědět 

 Plotny12:05:48 17.05.2013
Osobně bych na ty plotny v životě nevlezl,už od začátku co se tam začalo lézt jsem toho velký odpůrce, je to z nouze vytvořená oblast,někdo neměl co dělat, tak tam navrtal borky, je jen otázkou času, než se něco stane..Raději zalezu na překližku nebo zůstanu doma, než abych tam šel..Ne, nikdy,ani za milion.
Paďasodpovědět 
 Re: Plotny12:42:20 17.05.2013
To jseš tak starej Paďasi, jo? ;)
Pepeodpovědět 
 Re: Plotny14:43:23 17.05.2013
Tak tak, zalez na překližku a zůstaň tam.
odpovědět 
 Re: Plotny00:31:10 18.05.2013
To jseš fakt dobrej. Michael Beránek tam s kumpány lezl už v roce 1968 a možná se tam lezlo už i dřív. Viz jeho fotky. Pravá plotna http://url1.eu/y9e a Levá plotna http://url1.eu/JF1
Kuba Turekodpovědět 
  Re: Plotny22:56:07 19.05.2013
Kdybys me Pepe neznal, asi bych tu otazku pochopil...takhle nevim, co má evokovat?Vim, že se tam lezlo už dávno, klidně tam lezte, já to nikomu neberu :D
Paďasodpovědět 
   Re: Plotny15:16:13 20.05.2013
Právě proto, že se tam začlo lízt asi tak 30 let předtím, než ses narodil, jsem nepochopil, jak jsi od začátku lezení v tamní lokalitě jeho velký odpůrce :)
Pepeodpovědět 
    Re: Plotny15:17:20 20.05.2013
Sorry, 20...
Pepeodpovědět 
     Hlubočepské plotny17:38:00 20.05.2013
Jsou místa, která se někomu zamlouvají, jiní je nemají v oblibě. Před rokem 1967, kdy mnozí zdejší diskutéři možná nebyli ještě na světě, vládla v oblasti lezení jiná situace. Byla nouze o možnosti nějak smyslupně vydat přebytek energie. Každý z tehdejších pražských lezců byl nucen naklusat ráno do práce (někteří už na šestou ranní) a být přítomen až do konce pracovní doby (ulejt se nebylo jednoduché a o případném neplaceném volnu nemělo cenu diskutovat). Takže volno měli ti, kteří začínali brzo, až někdy po obědě. A co pak? Aut bylo málo, sem tam měl někdo motorku. I tak se nedalo po obědě dojet někam daleko - do velkých a známých oblastí. Někteří Pražáci tedy jezdili po práci do Černolic, někdy se dalo i stihnout dojet na celkem tenkrát neznámé skalky do Mšena. Těm Pražákům, co nebyli motorizovaní, nezbývalo nic jiného než sednout do tramvaje nebo autobusu a přesunout se někam v oblasti hromadné pražské dopravy – tehdy to byla Šárka, Suchdol - Kozí hřbety nebo skály u Přílep, skály u Řeže. Další hledali nové možnosti a tak vznikl nápad přelézt plotnu v Hlubočepech. Nikomu nevadilo, že to byl bývalý lom – cílem bylo lezení, tedy pohyb po skále a hlavně ta výzva, že tam ještě před tím nikdo nikdy nelezl. A tam se vydala parta z bývalého horolezeckého oddílu Slavoje Vyšehrad - dneska je to Sokol Vyšehrad. Nikdo nemohl tenkrát tušit, že se celá cesta pozdějším sesuvem vápencových desek totálně znehodnotí, prakticky zruší. No a co? To nevadí, prostě ta stěna byla přelezena v roce 1967 – a kout vpravo od stěny, těsně nad dráhou pražského Semmeringu, pár měsiců později. Vše bylo přelezeno stylem, který byl tenkrát běžný – s technickými pomůckami, dnes by se to asi lezlo trochu jinak – však se nejen výstroj a výzbroj, ale i přístup k lezení za těch skoro padesát let diametrálně změnil. Chápu, že někdo má k tomuto Hllubočepskému koutu přístup kritický, však má možnost tuto oblast prostě ze svého „repertoáru“ vypustit a jet někam jinam, ať už je to překližková lezecká stěna anebo přírodní oblast, která se mu zamlouvá a není třeba dlouze diskutovat jestli je třeba dělat to anebo ono.
Michael Beranekodpovědět 

 Skleněné destičky13:06:09 17.05.2013
Všimnul jsem si, že v Hlubočepech jsou přes spárky nalepené skleněné destičky. To je nějaký test pohybu skalních bloků k tomuto projektu ?
kodikodpovědět 
 Re: Skleněné destičky13:22:25 17.05.2013
skleněné destičky jsou super, pokud je někdo nerozfláká šutrem. jestli je to nějaká "naše" aktivita, tak bych se přimlouval spíš za plastovej nonius (za pár korun v geodetickejch potřebách)
Lukas B.odpovědět 
 Re: Skleněné destičky13:55:51 17.05.2013
Pokud je mi známo, skleněné destičky nemá na starosti nikdo z naší OVK.
M. Vítězníkodpovědět 
  Re: Skleněné destičky13:59:20 17.05.2013
nějaký ty skla jsou nalepený i v převisech na braníku (dolez kriplkárky). sem žilo v domnění že je tam lípnul karešák. ale možná že je to nějaká aktivita magistrátu a "sanační firmy".

průser skla je v tom, že když se rozfláká tak nevíš jestli to někdo zvandalizoval nebo jestli se to fakt hejbe a o kolik.
Lukas B.odpovědět 
   Re: Skleněné destičky17:01:06 17.05.2013
Skleněné lišty jsou i v Šárce
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: Skleněné destičky07:52:13 22.05.2013
Ano, jsou to body pro geotechnicka mereni
odpovědět 

 Jak by asi dopadly Branické plotny?16:20:16 17.05.2013
Docela by mne zajímalo, co by experti řekli o Branických plotnách, kde to z laického pohledu vypadá, že se trhají celé velké části plotny - z pohledu z dálky to jsou ty velké světlé fleky.
odpovědět 
 Re: Jak by asi dopadly Branické plotny?19:13:34 17.05.2013
Velký bílý fleky viděný zdálky je písek, kterej tam sjede ze shora během jakýhokoli deště...
Máříodpovědět 
 velke bile fleky09:28:59 18.05.2013
Kámo,to co je v Branickych plotnach světle,tak to už je většinou beton.Sám jsem to různyma pacidlama sundaval,ale sílu jsem mel jen na odlamani okoli Toboganu,takže velké bílé fleky je super kvalitní vapenec,lamava jsou ty šeda místa:))
karesakodpovědět 
  Re: velke bile fleky12:21:32 18.05.2013
Tak jinak: Co takové ty jinak barevné fleky, které při pohledu z blízka přesně vymezují místo, kde je odloupnutá celá vrstva skály (prostě je tam mělká plochou poměrně obsáhlá díra ve skále) jejíž pozůstatek je často k vidění pod skalou :).
odpovědět 
   Re: velke bile fleky07:35:40 20.05.2013
Však jo, takové ty jinak barevné fleky, které při pohledu z blízka přesně vymezují místo, kde je odloupnutá celá vrstva skály, jsou ostrovy kvalitního vápna, kde museli nejdřív Karešák, Marťan a spol. odloupnout a shodit tu tmavou srágoru, a proto je tam mělká plochou poměrně obsáhlá díra ve skále, jejíž pozůstatek je často k vidění pod skalou.
honzaodpovědět 

 Nestabilní21:38:24 17.05.2013
Srát na Magistrát a lézt co to jde.
Smrtodpovědět 

 horory11:03:10 20.05.2013
Měli by se podívat do hor, jak vypadá "velmi nebezpečné místo s vysokým rizikem nekontrolovaného pádu skalních bloků" ;-)
Holt skalky nejsou překližka a občas něco upadne, je třeba s tím počítat...
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Lezení Wadi Rum
 Databáze cest:
Všechny cesty (140754)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stará Cesta 4 Srázy A Poledník
Critical Access 5.12a Dogwood
Hare Christian 5.10a Dogwood
Preservative Added 7- Arapiles
Pilot Error 7 Arapiles
Nově komentované:
Přátelé Bílé Stopy Bezmoci 7A+ Strnady
Přátelé Bílé Stopy Bezmoci 7A+ Strnady
Jazz Blues Fussion 6b+ Bric Spaventaggi
Il Muro Di Cristalo 7a+ Bric Spaventaggi
Přátelé Bílé Stopy Bezmoci 7A+ Strnady

 Nově v diskusi:
Re: Nová stěna | Re: Nová stěna | Re: Nová stěna | Re: El Chorro - soutěska | Re: El Chorro - soutěska | Re: El Chorro - soutěska | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Nová stěna | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Nová stěna |

 Nové komentáře:
Re: Martin Tučka | Re: Dvacet | Re: Kdy už konečně... | Souhlas | Re: Pojištění | Martin Tučka | Dvacet | Re: Pivo | Re: Pivo | Re: Pivo |

 Kde to vře:
Hnátolam (115)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 48 (61)
Video: Chris Sharma leze DWS za 8c+/9a na Mallorce (44)
Rozbor nehody na Žabím koni v Tatrách (24)
Extrémní sjezdy na lyžích největších tatranských stěn (15)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 49 (12)
Rekord ve výstupu na Aconcaguu (6962m) (8)
Open závody v lezení pro děti a mládež (5)
Po pádu laviny v Nepálu u Annapurny se pohřešuje sedm lidí (4)
Fin Nalle Hukkataival zkouší yosemitský Dawn Wall (4)

 Nově v inzerci:
České Budějovice a okolí | Goretex pánská černá bunda Berghaus XL jen 1390kč | Goretex kotníkové boty Alfa vel.37 v super stavu jen 790kč | Statická a dynamická lana | mačky na lyže | Prace | 23.1. BW Praha | Malarone | Prodám dětský celotělový úvazek | Detske lezecky STICK IT La Sportiva vel. 26 a 27 |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 185 
 Ano, netopýr 
 109 
 Ano, had 
 104 
 Ano, jiné 
 141 
 Ne 
 319 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.