LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vystřízlivim a nelezu.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
13.Pilka 10645
14.Nyéki 10616
15.Paprsek 10604
Bouldry:
13.Pochman 9850
14.Pail 9650
15.Kratochvíl 9581
Hory:
30.Týčr 2060
31.Píchal 1916
32.Kolek 1889

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652861 cest
Nové přelezy:
The Dance 9+/10-
Solarium 9-
Elise 9
Oase 9-/9
Antiblocki 9+/10-
Arachnide 7c
El Cadufer 7c
Vize Xb
Nuda V Jab 9
Beta Centa 9+

Stěny
LSJ - Javorník
Sportovní Cetrum Palmovka - Praha 8
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha

Prodejny
HUDYsport - Zlín
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava
HUDYsport - Jihlava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Trekování v Nepálu

Část první - Přípravy na cestu

Zasněžené vrcholky nejvyšších hor, karavany yaků, kamenitá cesta rododendronovým lesem a pak už jen naprostý klid, vy a váš batoh. Snad každý, kdo trochu leze po kopcích, by jednou chtěl spatřit tu obrovitou hradbu Himaláje zvedající se na severu indického subkontinentu.

Knihovničky máme doma přecpané příběhy o dobývání nedostupných vrcholů a při pohledu na fotku třeba takové Ama Dablam začnou lezce svrbět ruce. Dnes už dávno neplatí, že expedice mezi horské velikány náleží jen těm nejlepším z nejlepších, vypravit se sem může skoro každý a dokonce vás to ani nebude stát celoživotní úspory.

Ama Dablam

Ama Dablam

foto © Lukáš Lang


V našem novém miniseriálu, určeném těm, kteří by se chtěli poprvé vydat do velehor, se proto podíváme do Nepálu, kde najdete osm ze čtrnácti osmitisícových vrcholů, a který je také Mekkou nezávislého trekingu.

Nejdříve bychom si rozebrali přípravy na cestu, takže se dozvíte, kdy a kam je nejvhodnější vyrazit, jaký trek vybrat a co všechno budete muset zařídit. V druhé části už si povíme něco o konkrétním treku a bude to jeden z těch nejoblíbenějších, který vede do základního tábora pod Mt. Everestem. Probereme podrobný itinerář cesty den za dnem včetně alternativních odboček, kde se vyhnete davům turistů. Protože ne každý si může vzít měsíc volna a vyrazit do divočiny, ve třetím díle se zaměříme na kratší a méně náročné treky s neméně lákavými výhledy v národním parku Langtang nedaleko tibetských hranic. Poslední díl pak bude patřit vybavení, prevenci výškové nemoci (AMS) a dalším věcem s trekováním souvisejícím.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Nepálu, čekají vás trochu složitější přípravy, než vyžaduje cestování po Evropě. Především budete potřebovat platný cestovní pas a také vízum. Víza se vydávají na všech hraničních přechodech, nebo po příletu na letišti, a není proto potřeba ho vyřizovat předem. Třicetidenní vízum vás vyjde na 40 USD, tříměsíční 100 USD a obě varianty je možné prodloužit až do pěti měsíců na imigračním úřadě v Kathmandu. Všechny platby jsou v hotovosti a pouze v amerických dolarech, takže nejlepší je předem si připravit přesnou částku a před odletem ještě ověřit aktuální informace na internetových stránkách MZV ČR.

Jako na každé horolezecké akci, i tady je důležité mít sjednané vhodné zdravotní pojištění. Většina domácích pojišťoven poskytuje standardní pojištění, které se vztahuje i na VHT do nadmořské výšky 3000 m.n.m., ale protože se vydáváte do Himaláje a tři tisíce metrů má i to nejzapadlejší údolí, potřebujete připojištění pro sportovní aktivity do 5000 m.n.m. Jak vidno, české pojišťovny s trekováním v Himalájích moc nepočítají, protože na mnoha trecích se budete pohybovat několik dní i nad touto nadmořskou výškou a pokud tedy chcete mít jistotu toho, že vám někdo proplatí případnou záchranu, musíte sáhnout po starém dobrém Alpenvereinu. Před cestou si proto pečlivě ověřte, na co se vaše pojištění vztahuje a porovnejte s plánovaným itinerářem cesty.

Kromě pojištění bych také doporučil alespoň základní očkování, protože v Asii na vás nemoci číhají na každém rohu. Minimálně je potřeba zkontrolovat platnost očkování proti tetanu (přeočkování každých 10 - 15 let zdarma) a nechat se očkovat proti břišnímu tyfu (platí dva roky, 600 CZK). Pokud chcete mít naprostou jistotu, hodí se také očkování proti žloutence typu A a B, které využijete i doma (doživotní platnost, 3 x 1600 CZK), případně proti vzteklině (platí jeden rok a další vakcína prodlužuje o tři roky, 3 x 500 CZK). Nezapomeňte ale, že s očkováním je potřeba začít minimálně měsíc před odjezdem!

5000 mnm Nuptche

5000 m.n.m. V pozadí Nuptce 7861 m

foto © Lukáš Lang


Příprava samotného treku je už mnohem zábavnější, než obíhání doktorů a pojišťoven. Asi nejdůležitějším aspektem je výběr vhodné doby, kdy vyrazit. Ani tady se sice počasí neřídí podle hodinek, ale monzunová období přicházejí celkem pravidelně a chodit po horách v dešti není zrovna zábava. Nemluvě o tom, že jak v Nepálu zaprší, stávají se místní silnice, které jsou spíš prašnými cestami, neprůjezdné a k horám byste se s nejvyšší pravděpodobností ani nedostali. Dalo by se říct, že i v Asii mají čtyři roční období, jenže se tu projevují trochu jinak, než jsme zvyklí z domova. Na jaře, přibližně od března do května roztají sněhy v horách a teploty jsou přibližně stejné jako u nás v létě. Občas se sice dostaví odpolední bouřky, ale ráno je obloha vždy čistá a vám se tak s jistotou naskytnou nádherné výhledy na hory. S příchodem června začínají monzuny a trekování po horách v tomhle období není moc příjemné, zato v nížinách je každý měsíc hned několik náboženských svátků, protože lidem tohle období umožňuje pěstování tolik potřebné rýže a dalších plodin.

Hlavní turistická sezona začíná na přelomu září a října, kdy monzuny ustávají a až do listopadu je i poměrně teplo. Touhle dobou tu ale potkáte na nejoblíbenějších trecích obrovské množství lidí, což vám trochu může pokazit zážitky. S nástupem zimy většina lidí opouští vyšší polohy, zavírají se trekařské lodže (jednoduché ubytovny) a výše položená sedla jsou neprůchodná, takže ani tohle období není pro trekování ideální. V podstatě tak zbývá jarní nebo podzimní sezona, případně v létě můžete zkusit vyrazit do západního Nepálu, který leží ve srážkovém stínu. Sem je ale zase poměrně náročné se vůbec dostat a navíc si pořádně připlatíte za potřebná povolení.

Hlavní samozřejmě je, vybrat si konkrétní trek. Tahle volba záleží především na tom, kolik máte času, jaké jsou vaše zkušenosti a co vůbec od takové výpravy očekáváte. Navíc je také nutné hned na začátku se rozhodnout, jestli chcete využít místních průvodců a nosičů, nebo se spolehnete na svůj orientační smysl a batoh si odnesete sami. Celkem je v Nepálu devět trekařských oblastí, které se teď pokusím trochu popsat. Rozsah toho to článku nepostačuje k tomu, abych se rozepsal podrobněji, k tomu se dostaneme v příštích dvou dílech našeho seriálu.

nosič

Nosič

foto © Lukáš LangAnnapurna Region


Turisty nejnavštěvovanější oblast s dobrou dostupností z Kathmandu (autobusem, nebo letecky). Nabízejí se tu nádherné výhledy na masiv Anapurny, Machhapuchre a dalších hor. Většina treků není příliš fyzicky náročná, zaberou od jednoho do dvou týdnů a maximální výška se pohybuje většinou jen lehce nad 4000 m.n.m. Treky začínají v Pokhaře a vedou po dobře značených cestách. Celá oblast je relativně civilizovaná a není žádný problém sehnat ubytování nebo jídlo, zato ceny jsou výrazně vyšší než jinde (pořád ale výrazně nižší než v Alpách). Pro vstup do chráněné krajinné oblasti, kterou trek prochází, je potřeba vyřídit Annapurna Conservation Area Permit.

Everest Region


Oblíbená trasa do základního tábora pod Mt. Everestem s mnoha variantami. Je fyzicky trochu náročnější vzhledem k převýšení a hrozící výškové nemoci, protože během treku strávíte několik dní nad 5000 m.n.m. Časově je tenhle trek asi nejnáročnější, může vám zabrat i víc než tři týdny. Stejně jako v oblasti Anapurny je i tady ubytování a jídlo v lodžích na nepálské poměry dost drahé. I když je tu v hlavní sezoně doslova hlava na hlavě, dají se vymyslet varianty mimo hlavní trasu, kde si užijete horského klidu. Většina trekařů začíná v Lukle, která má pravidelné letecké spojení s Kathamandu, je ale možná i delší varianta začínající už v Jiri nebo Salleri, kam dojedete autobusem. Pro tento trek je potřeba vyřídit Sagarmatha NP permit a pokud půjdete delší variantu z Jiri musíte mít i Gaurishankar NP permit.

Everest

První pohled na Everest

foto © Lukáš Lang


Langtang Region


Treky v národním parku Langtang severně od Kathmandu poblíž tibetských hranic jsou oblíbené hlavně díky své časové variabilitě od několika dní až do dvou týdnů. Vystoupat tu můžete do nadmořské výšky až 4600 m.n.m. a není problém ani zdolání nějakého toho pětitisícového vrcholu v okolí. Z nejoblíbenějších trekařských lokalit je tu rozhodně nejméně lidí a i ceny jsou přijatelnější.

Langhtang

NP Langtang - rododendrony

foto © Lukáš Lang


Dhaulagiri Region


Trochu náročnější, ale také méně přelidněný trek, který vám zabere necelé dva týdny. I při tomto treku se podíváte nad pět tisíc metrů při přelézání vysokohorských průsmyků. Protože se do této oblasti vydává mnohem méně lidí, nemůžete rozhodně počítat s takovým servisem jako na výše zmíněných trecích. Je potřeba vzít si vlastní stan a také nějaké jídlo.

Kanchenjunga Region


Jeden z nejnákladnějších a zároveň nejkrásnějších treků v Nepálu, který trvá přibližně tři týdny. Podniknout ho můžete jedině s organizovanou skupinou, protože kromě Kanchenjunga Conservation Area Permit potřebujete i Restricted Area Permit, a ten se vydává pouze skupinám s místním průvodcem.

Mustang Region


Jedna z posledních opravdových divočin v Himaláji se otevřela cizincům teprve před dvaceti lety, proto tady stále můžete pozorovat tibetskou kulturu v její nejčistší formě. Bohužel povolení pro treking v téhle oblasti vyjde opravdu hodně draho a pustí vás sem pouze v rámci organizované výpravy. Výhodou je, že se oblast nachází ve srážkovém stínu na západě Nepálu, proto tady můžete trekovat i v létě.

Dolpo Region


Stejně jako v Mustangu, i tady si za trekování pořádně zaplatíte a na oplátku si odvezete úžasné zážitky z nedotčené přírody. Jako na všechny treky v odlehlejších oblastech, je potřeba se pořádně připravit, vzít s sebou zásoby jídla a naučit se alespoň pár základních vět v nepálštině. Většinou vám ale všechno poradí průvodce, bez kterého vás do téhle oblasti opět nepustí.

Manaslu Region


Další z treků, na které se nemůžete vydat bez průvodce, protože tato oblast spadá pod Restricted Area Permit, a ten mohou získat pouze organizované skupiny. Kromě tohoto povolení budete potřebovat i Manaslu Conservation Area Permit a Anapurna Conservation Permit. Treky v této oblasti většinou zaberou kolem tří týdnů a patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co můžete v Nepálu podniknout. Na cestě budete muset mimo jiné překonat 5200 m.n.m. vysoký průsmyk, a na to už je potřeba dobrá fyzická kondice.

Makalu Region


Dva až tři týdny trekování v naprosté pustině si žádají zkušené cestovatele. Je nutné počítat s tím, že budete muset odnést většinu jídla a také stany, takže je vhodné najmout nosiče, kteří vám s tím pomohou.

Kathmandu

Kathmandu

foto © Lukáš Lang


Jak už vyplývá z popisu jednotlivých treků, čeká vás nějaké to zařizování i na místě. Zřejmě se tak zdržíte pár dní v Kathmandu, což není vůbec na škodu, protože tohle město a jeho blízké okolí nabízí nepřeberné množství zajímavých míst a historických památek hodných vaší pozornosti. Můžete navštívit jak hinduistická, tak i budhistická posvátná místa, nádherně zachovalá památková centra okolních měst, pomalu tak nasát atmosféru Asie a trochu přivyknout místním zvyklostem.

TIMS card

TIMS card

foto © Lukáš Lang


Abyste mohli vyrazit do hor, potřebujete nejdříve povolení k trekingu, takzvanou TIMS card, a permit ke vstupu do národního parku, ve kterém se nachází váš cíl. Vyřízení těchto záležitostí zabere sice jen chvíli, ale budete muset vyrazit mimo turistické centrum Kathmandu do budovy Nepal Tourism Board. Když se vydáte z Thamelu na východ, dojdete k obrovskému městskému parku (Ratna Park) a na jeho opačné straně najdete kanceláře, kde se vyřizuje TIMS a zároveň i permity. Stačí mít velkou hromadu pasových fotografií a zaplatit příslušné poplatky (TIMS 20USD a permit do NP většinou 3000NR), zabere to jenom pár minut a všechno je na jednom místě.

Pokud se rozhodnete pro výpravu organizovanou trekingovou agenturou, ať už jde o zajištění průvodce, bez kterého vás do některých oblastí nepustí, nebo si zjednáte nosiče, kteří ulehčí vašim zádům, agentura vyřídí všechny náležitosti za vás.

Většinu frekventovanějších treků lze bez problémů absolvovat samostatně, protože jídlo a ubytování seženete naprosto bez problémů a občas za pokoj dokonce nebudete muset ani platit, když majiteli lodže slíbíte, že budete jíst u něj. Váš batoh proto bude vážit jen pár kilogramů, a pokud se alespoň trochu vyznáte v mapách, nemůžete zabloudit.

Jestliže vyrážíte do odlehlejších oblastí, nejen že je průvodce povinností, ale pokud se nevládnete domluvit nepálštinou či tibetštinou, asi byste tu bez něj měli dost velký problém.

Stejně tak to, že si pronajmete nosiče, není známkou slabosti, protože je potřeba si uvědomit, kolik váží třeba takové jídlo na dva nebo tři týdny a že ho sami prostě neunesete. Samozřejmě si také můžete zařídit kompletní servis, kdy se nebudete muset starat vůbec o nic, všechno vybavení ponesou nosiči, průvodci pro vás zajistí ubytování i dopravu a vy si jen užijete pobytu v horách, jenže si za to také budete muset zaplatit. Obecně se dá říci, že takový trek pak vychází na necelých 60 - 100 USD / osoba / den.

Tomu, jak to chodí na samotném treku a kolik vás bude stát pobyt v horách, pokud se rozhodnete trekovat individuálně, bude věnován poslední díl našeho seriálu. Zatímco v příštích dvou dílech si popíšeme itineráře konkrétních treků. Nejdříve se vydáme na více než třítýdenní trek do základního tábora pod Mt. Everestem. Probereme všechny varianty treku a podíváme se také na aklimatizační túry, aby vás neskolila výšková nemoc.

Prozatím doufám, že jsem dostatečně nastínil, na co je potřeba se připravit, než vyrazíte, a pokud máte nějaké další dotazy, rozhodně se nebojte mi napsat na email langlukas@email.cz. Můžu samozřejmě poskytnout i konkrétní rady, jako je ubytování v Kathmandu, nebo poradit při výběru trekové agentury, stačí se ozvat...


Odkazy:

MZV ČR

Mapa KathmanduLukáš Lang   [úpravy] 10:07 28.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Wtf14:33:37 28.09.2013
Treking neni lezeni!
Blackodpovědět 
 Re: Wtf16:03:12 28.09.2013
tak to necti, no...
TOAodpovědět 
 Re: Wtf10:11:24 29.09.2013
Není, ale tenhle web není jen o lezení, cituji z nějaké starší definice: stránky Lezec.cz čte, ale i tvoří komunita lezců, horolezců a vůbec přátel horských a outdoorových sportů, jako třeba skialpinisti, vyznavači slackline (tedy chození po laně), kaňoningu nebo vysokohorští turisté. ...
Díky moc za zájem a zejména za supr článek o tom, jak na trek do Nepálu, těším se moc na další díly... a hore zdar :-)
 Standaodpovědět 
 Re: Wtf19:51:47 29.09.2013
Tvoje problemy bych fakt chtel mit...
Pepanodpovědět 
 Re: Wtf22:18:41 29.09.2013
Blby kecy ovsem taky nejsou lezeni.
honzaodpovědět 

 díky11:13:26 29.09.2013
Super článek, díky za něj a těším se na další díly, které nám, co se chytáme na treky do země zaslíbené, podají cenné informace.
Myšpulínodpovědět 
 Re: díky14:18:29 29.09.2013
Trekovat po Himalájích mi přijde jako masturbovat před krasnou holkou.....je to fajn, ale nevrznout si když už jsi tak blízko je škoda ne?
Rodpovědět 
  Re: díky18:05:10 29.09.2013
Jeden důvod je a dost podstatnej... ne pro každýho je to tam nahoře dostupný... což neni na škodu...
odpovědět 
  Re: díky23:02:58 29.09.2013
A kolik už jsi tam toho vrznul ty klátiči ?
Fikodpovědět 

 Díky15:18:46 29.09.2013
Děkuji za článek a těším se na pokračování.
Pavlisodpovědět 

 Super, kdy bude další díl?15:57:10 29.09.2013
Díky moc za bezva článek a cenné rady, těším se na další díly! :-)
Verčaodpovědět 
 Re: Super, kdy bude další díl?13:51:23 30.09.2013
Další díl bude asi za týden.
 Standaodpovědět 

 no jo no...08:41:57 30.09.2013
Vždycky jsem si myslel, že horolezci jsou svojí podstatou tak trochu elita (mají rozhled, jsou zamilovaní do přírody, cení si přátelství).
Některé komentáře však Bohužel ... no jo no...bo tak život choda!
Hanesodpovědět 

 Anapurna-doplneni15:09:47 30.09.2013
Ahoj,
myslim ze i behem stadatniho vyletu kolem anapuren musis pres sedlo nad 5000...
Milanodpovědět 

 Neni to spis prispevek na Hory doly17:18:53 30.09.2013
Vazne tohle patri na lezce? On je to pekny text. Uzitecny, ktery rade cestovatelu pomuze. Kdo se tam vyda poprve, nejde tam spoustu uzitecnych informaci. Ale na lezec.cz podle mne takove clanky nepatri. Tady by to melo byt o lezeni a ne o prochazkach. Navic tak masove navstevovanych trasach, jako jsou cesty do BC v Nepalu. Kdyz prejdeme sedlo, tak jsme lezci?
Danodpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly18:22:07 30.09.2013
Napiš něco, co má hlavu a patu, sám, Dane, pošli to do redakce k uveřejnění, doplň parádníma fotkama, rádi si přečteme něco od tebe a osobně ti tu napíšu chválu na deset řádků.
Čest každému, kdo napíše něco, co má něco společného s přírodou a horolezeckou tématikou dohromady (trek pod horolezci nejvyhledávanějšími horami na světě má s horolezectvím společného, myslím, celkem dost - kdo to tam nevidí, asi horolezectví nepochopil..), a hanba tobě za velmi trapnej a bezvýznamnej komentář, kterej bych čekal od desetiletého dítěte (možná jsi, nevím..).
Ondraodpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly18:36:28 30.09.2013
Chapal bych tvoje rozhorceni kdby clanek zabiral cennej prostor na serveru a branil ti v pristupu k OPRAVDOVEJM lezeckejm clankum.
Ale strezit tady ideovou cistotu..?
TOAodpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly18:57:35 30.09.2013
Hele a co takhle reportáž z nějaké té feráty? To bereš? Nebo taky ne? A co bouldering, nebo umělé stěny? To sem podle tebe taky nesmí, nebo je to lezení blíž než třeba trek přes 3 šestitisícová sedla z BC Makalu do Lukly? Jo a byl jsi někdy v Nepálu? Tušíš, alespoň okrajově jak se horolezectví vyvíjelo? Co cesty, které svého času absolvoval Julius Kugy (srab dokonce s vůdcem)? To je dnes přece taky turistika. Netuším, jak často navštěvuješ německé, nebo rakouské horolezecké servery (www.alpenverein.at,ev.de), nebo třeba www.bergsteigen.com? To přece můžeš přeložit při troše fantazie i jako www.lezec.cz ;-). Tam ti, ale bude nejspíš šoufl. Kromě lezení tam je spousta sraček, jako treking, běžná turistika po chatách a co teprve ty "hrozné" klettersteigy. No možná, že se nad tím tvým příspěvkem chlapci z Lezce zamyslí a vezmou si příklad z těch zahraničních webů a časem Lezce trochu upraví a vytvoří pro tebe záložky: "sportovní lezení", "klettersteigy", atd. Já to zatím nepotřebuji ;-).
PeSodpovědět 
  Re: Neni to spis prispevek na Hory doly22:06:53 30.09.2013
Tak se, Petře, tolik nerozčiluj, tohle je tady vcelku stará písnička; někteří by tu asi Tebou navržené záložky potřebovali (aby náhodou neviděli něco navíc) ;)
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: Neni to spis prispevek na Hory doly21:02:22 01.10.2013
Ja jsem autora chvalil, ze tam cenny informace jsou. Urcite se muzou nekomu hodit a bude za ne rad ... jedine dobre, kdyz to nekoho pobidne k ceste do Nepalu. OK ... necekal jsem, ze to je pro tolik ctenaru az tak zajimavy. Podle vasich reakci to sem patri. Par nepalskych treku jsem obesel. Prislo mi to na organizaci tak snadny, ze nema smysl o tom psat serial sem. Jen nad tim jsem si dovolil se pozastavit. Hele omlouvam se vsem, ktery to zaujalo. Taky autorovi, kterymu to dalo praci. Do diskusi uz se zapletat nebudu ... A urcite tam jedte, je to tam nadherny.
Danodpovědět 
   Re: Neni to spis prispevek na Hory doly02:03:58 02.10.2013
Sme se na tebe sesypali a vsichni sme si (asi) predstavovali ze tu tepem nejakyho preklizkare ;-)
Mas pravdu, diskuse netove nejcastej vedou k dokonalejm nedorozumenim.
TOAodpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly23:05:03 30.09.2013
Mrkni na odpoved vyse od Standy Holce.
Ono trosku sirsiho rozhledu nikomu neublizi. A obzvlast ne lezcum (bohuzel :) ).
odpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly09:40:25 01.10.2013
Dane, Dane, ty si ale vůl.
strejdaodpovědět 
  Re:Super informace12:00:06 01.10.2013
Článek i informace se mi moc líbí. Info jsou praktické a hodně lidem mohou být užitečné.
LRHodpovědět 
 Re: Neni to spis prispevek na Hory doly19:41:28 05.10.2013
ach jo...
 honza k.odpovědět 
  Re: Neni to spis prispevek na Hory doly10:49:47 07.10.2013
Velmi oceňuju tento článek, i když jsem jinak lezec spíše než chodec, díky !!!
Jirka Trávníčekodpovědět 

 A proč ne?22:02:38 13.10.2013
Proč tady někomu vadí takovejhle článek? Vždyť je super si něco takovýho přečíst a vůbec neva že to je VHT, to k tomu přece taky patří- lezení neni jen o tom kdo si přerhne šlachu na co nejtěžší cestě, ale o lásce k horám....


Fakt už jen čekám kdy se tady nějaký máčo rozepíše o tom jestli se jim ten vejlet může uznat když měli/neměli mágo.... :-)
Hodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Pravice
 Databáze cest:
Všechny cesty (122107)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ya Agori Mu 7a+ Kalymnos
Kacanovský Křík IXa Hrubá Skála
Tannheimer Revival 7- Tannheimer Berge
Schön, Dass Es Dich Gibt 6+ Tannheimer Berge
Lechtal Blick 7- Tannheimer Berge
Nově komentované:
Le Type De La Taverne Ext. 7b Kalymnos
Alterweg VIIa Weissbachtal
Ručníkový Den 9-/9 Srbsko
Alterweg VIIa Weissbachtal
? 7+/8- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: Foto dne | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | Re: Foto dne | Re: Foto dne | Re: 84kg a 8a | Re: 84kg a 8a | 84kg a 8a |

 Nové komentáře:
Re: Pokrok nezastavíš | alpinizmus | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Nikdo mě nemá rad, jsem jak osina v pr..... | Re: Zavádějící titulek | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu |

 Kde to vře:
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (164)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Edinburgh, Británie (27)
Mistrovství světa juniorů 2017 (22)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (17)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (17)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (7)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Margo Hayes: dává druhé 9a+, cestu Biographie v Céüse, FR (5)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)

 Nově v inzerci:
The North Face thermoball micro hybrid vest | cesta je cíl | Lezečky Ocún Stricke-Crest | Meindl rapide gtx | PETZL | bunda COLUMBIA OutDry Ex Reversible Jacket | recepční | Rejvíz 28.9. - 1.10. | Rejvíz 28.9. - 1.10. | ICEBREAKER Mens Apex LS Half Zip,PC.3199Kč |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 461 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 347 
 Alpine Route SVK 
 335 
 Alpine Wall Tour PLN 
 307 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 1363 
 Back to heights CZE 
 292 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 370 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 334 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 321 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 335 
 Humla ESP 
 323 
 Chasing Niagara USA 
 316 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 298 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 311 
 Jugando a Escalar ESP 
 317 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 560 
 Linka nad Rájem CZE 
 318 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 307 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 308 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 290 
 Monviso Mon Amour ITA 
 302 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 294 
 Norge Lysefjord CZE 
 296 
 Obsesja PLN 
 289 
 Obyčajní chlapci SVK 
 281 
 Prohibido escalar ESP 
 311 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 284 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 289 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 294 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 280 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 369 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 278 
 Smím prosit CZE 
 328 
 Spradventure CZE 
 420 
 The Elements CZE 
 300 
 The Eyes of God DEU 
 292 
 The Unknown GBP 
 292 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 296 
 Utečenci do Afriky CZE 
 303 
 W!nteractivity FRA 
 296 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.