LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11550
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4601 lezců
734083 cest
Nové přelezy:
Kurovrah 9+
Chilli 9
FOX Racing 7C
Study Brea 7C
Černobílá 8A
Na Pohodu 8A
Perez 8A
Srdce Z Ka 7C
Marvel 8A+
Srdce Z Ka 7C

Stěny
Boulder Cave Bar - Opava
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezecké terény Severní Ameriky

Zápis z cest a průvodce

smallNa začátku tohoto roku jsem si řekl, že ve škole se beze mě určitě nějakou chvíli obejdou, a vyrazil jsem na půl roku objevovat svět do Severní Ameriky.

Můj první cíl byla Kanada a olympiáda ve Vancouveru, ale rozhodně jsem nechtěl vynechat nádherné národní parky na západě USA a hlavně skvělé americké lezení. Po olympiádě jsem tedy zabalil batoh, přihodil karabiny a vyrazil na svůj „West coast climbing trip“.

Projel jsem několik lezeckých oblastí, o kterých už bylo mnohé napsáno. Pokusím se tedy přiblížit ty, které zas tak známé nejsou, takže si tam člověk užije i trošku klidu a lezení je přesto prvotřídní.

Aby to bylo všechno “jednodušší”, cestoval jsem stopem a lezl s parťáky, které jsem potkával cestou nebo se kterými jsem se dohodl přes internet. Velkým pomocníkem mi v tomto byl server couchsurfing.org, který mohu jen vřele doporučit jakémukoliv cestovateli. Z vybavení jsem tahal kromě sedáku a lezeček ještě vercajk na jištění, protože tradiční lezení je to, co mám z lezení vůbec nejraději, a sportovních cest zase v Americe tolik není. Sehnat někoho s lanem potom vůbec nebyl problém, protože minimálně Kanada je plná „rybářů“, kteří lezou pouze na top rope a uvítají každého, kdo umí zakládat jištění a třeba je i něco naučí. O tom jak jde stopování v Kanadě a USA hladce vypovídá následující statistika: V průměru jsem čekal asi 10 minut po kterých jsem se 80 km vezl. Celkově jsem jel s asi 90 lidmi a ujel 7000 km.

Oblast první: Squamish, Britská Kolumbie, Kanada

Asi padesát kilometrů severně od Vancouveru se ve stínu Mt.Garibaldi, která se tyčí do výše přes 2700 metrů nad údolím, nachází městečko Squamish – po většinu roku docela „díra“, ale se svým statutem „Outdoor capital of Canada“ v létě poměrně dost ožívá. Kromě skvělých cyklistických terénů a divoké vody je hlavním lákadlem 600 m vysoký žulový monolit zvaný Chief a okolní menší skalky, které tvoří Kanadskou lezeckou oblast číslo jedna. Je tu opravdu všechno, co si jen lezec může přát - od stovek boulderů, přes lehké, zajištěné cesty až po dlouhé tradiční vícedélky, stěny, rajbásky, extrémní převisy a hlavně, jak už to v žulových oblastech bývá – spáry. Spáry jsou ve Squamishi naprosto excelentní lezení a skvělá volba i pro nás spáraře začátečníky. Všechny spáry, které jsem lezl byly perfektně zajistitelné a často se pouze klikatí stěnou či mají spoustu bočních stupů, takže je to skvělé lezení pro kohokoliv. Celou 600 m vysokou stěnou vedou desítky cest, z nichž jsou mnohé lezitelné i pro nás smrtelníky. Z lehčích cest je nádherná Angel's crest 5.10c s několika spárovými délkami 5.10a a 5.10b. Nejtěžší místo 5.10c je ale pouze jeden krok ve stěně a ještě je u něj nýt. Beze spěchu se to dá vylézt za 9 hodin, za další hodinu se to dá zadem seběhnout do kempu. Nejpopulárnější těžší cestou je potom nádherná, skoro přímá linie „Grand wall“ s obtížností 5.11a A0, ale pouze jednu krátkou délku je potřeba hákovat. Zbytek cesty je čisté, vyvážené lezení – od pohledu je to jedna z nejhezčích linií, kterou jsem kdy viděl a opravdu se těším až si ji jednou vylezu.

01

Stawamus Chief a vyznačená cesta Angel's Crest, 5.10c, 14 délek

foto by © Karel Hořínek


Přímo pod stěnou je přírodní kempík s pitnou vodou a suchými záchody za lidovou cenu $5 na osobu a den. Ve městě je potom několik hypermarketů, velmi příjemná knihovna a velice příjemný pivovar Howe Sound, který kromě tradičního Pilsnera vaří i speciality, jako například pivo s příchutí banánu a vanilky.

Ve Squamishi jsem strávil dva týdny v dubnu a dva týdny v červenci. Návštěvu však můžu doporučit od půlky května do září, protože celé západní pobřeží je velice deštivé a přestože je tam relativně teplo i v zimě, suchých dnů lze najít mezi zářím a květnem pouze několik. Během července a srpna je v kempu a na skalách docela plno. Když se ale člověk vyhne víkendům, na které najíždějí davy lezců z Vancouveru, dá se zalézt pěkně v klidu a bez návalů v cestě. Naopak, při návštěvě mimo hlavní sezonu je docela vysoká pravděpodobnost, že člověk pod skálou narazí na medvěda nebo že nad ním ve výšce zakrouží nádherný orel mořský.

02

Squamish, Upper Malammute, Slap and Ticle, 5.10b

foto by © Karel Hořínek


Oblast druhá: Smith Rock, Oregon

Státní park Smith Rock je malá oblast v centrálním Oregonu. Centrální Oregon je sice technicky vzato pouští, ale na jaře je to krajina rozsáhlých plání, po kterých se prohánějí koně a skály jsou na nádherném místě u řeky s velmi pestrou faunou i florou. V pozadí se potom majestátně tyčí do výše celoročně zasněžené vrcholky třítisícových sopek v čele s Mt. Hood.

Skály ve Smith Rock jsou sopečného původu, takže se tu míchá několik druhů hornin. Po stranách koryta řeky jsou vysoké bazaltové stěny. Uprostřed oblasti se tyčí až do výše přes 200 m stěny a věže tvořeny z části drolivými vyvřelinami, ale z větší části perfektním, kompaktním a na lezení skvělým sopečným tufem. Tuf je usazený a pod tlakem slisovaný prach, do kterého se sem tam přimíchal pevný kus bazaltu. Nabízí skvělé stěnové lezení, přímé a rovné spáry a zajímavé útvary, jako obrovské kapsy nebo oblé výstupky bazaltu.

03

Pohled na Smith rock, vlevo vzadu vyčnívá dominanta "Monkey face" s lezecky velmi náročnou údolkou

foto by © Karel Hořínek


Odehrála se zde také nemalá kapitola vývoje amerického lezení – ve třicátých letech se zde začaly lézt první tradiční cesty, v osmdesátých poté přišly vůbec první vynýtované, sportovní cesty v severní Americe a poté co sem zavítal v roce 1986 Hainz Zak, se Smith Rock staly celosvětově známou oblastí, kterou navštěvuje rok od roku více a více horolezců. Místní legendou a autorem perfektního průvodce se zhruba 1800 cestami je potom Alan Watts, který tu stál u zrodu amerického sportovního lezení a spolu s dalšími posouval hranice lezeckých možností až do opravdu extrémních obtížností.

Lezení tu opět najde každý – od velice jednoduchých sportovních cest po zábavných kapsách, přes delší sportovní cesty extrémních obtížností, až po vícedélky. Ať už odjištěné, jako nádherná, exponovaná a přeci jednoduchá cesta v jedné z nejvyšších stěn s názvem Wherever I May Roam, nebo tradiční spárové lezení jako excelentní linie Zebra Zion uprostřed stěny zvané Morning glory s poslední čtvrtou délkou v převislé, nádherně exponované, přesto poměrně jednoduché spáře.

04

Morning Glory, spárou v levé třetině, šikmo doprava v převise zpět doleva vede cesta Zebra Zion - 5.10a, 150m )

foto by © Karel Hořínek


Nejlepší na návštěvu je určitě květen, červen a září, ale i v létě se prý dá ve stínu pěkně zalézt. Nepochybně i dříve v dubnu nebo v říjnu se najde spousta suchých dnů – ale pozor, noci jsou chladné. Chce to teplé spodní prádlo. U skal je velmi příjemný kemp i s teplou sprchou a to pouze za $5/osobu a den. Ve dva kilometry vzdálené vesničce je horolezecký obchod s wi-fi zdarma a supermarket.

05

Poslední délka cesty Zebra Zion

foto by © Karel Hořínek


Oblast třetí: Lake Louise, Canmore, provincie Alberta, Kanada

Lake Louise je nádherné horské jezero s překrásnou, smaragdovou barvou. Je pojmenované po dceři královny Viktorie a dnes dává jméno jednomu z nejturističtějších míst v celé Kanadě, malé vesničce a lyžařskému areálu. Nachází se v NP Banff v srdci kanadských Rockies. Jezero je ze všech stran obklopeno neuvěřitelnými stěnami třítisícových hor, které skýtají nespočet obtížných vysokohorských výstupů. Opodál majestátní Mt. Temple se svojí skoro 1800 m vysokou stěnou je opravdu hodnotným horolezeckým výkonem. Vzhledem k drsným Kanadským podmínkám je ve vyšších místech až do konce července a od půlky září spoustu sněhu, takže sezona pro vysokohorské lezení je opravdu krátká.

O to více lidí se potom sbíhá na nepříliš rozsáhlé útesy přímo za jezerem, které jsem si opravdu oblíbil. Jednak díky neobvyklé skále, kterou je ostrůvek křemence uprostřed jinak vápencových Rockies a také díky nádherným výhledům na modré jezero. Lezení je tu jak sportovní, tak tradiční, i když převážně jednodélkové. Křemencová skála tvoří velmi zajímavé útvary, od kapes a různých boulí, až po ostré lištičky ve stěnách nebo přímé spáry – vše však ve velmi pevné a kompaktní skále. Nevýhodou je počet lezců, kterých tu zejména o slunečných víkendech je přespříliš. Další nevýhodou je cena ubytování. Kempy v národních parcích Kanady jsou od $30 na den a místo pro stan. Skvělou alternativou by byl pokoj v nádherném hotelu Chateau Fairmont, který stojí hned na moréně jezera a pokoje se dají pronajmout už od $500 na den.

06

Lake Louise, cesta Wicked Gravity, 5.11a

foto by © Karel Hořínek


Další lezecké oblasti jsou v okolí nedalekého městečka Canmore, kde je spoustu vápencových stěn – často dost členitých, takže ideální volba pro borce, kteří mají rádi lezení po madlech v extrémních převisech. Nejlepší je potom pravděpodobně oblast Brassi Lakes, kde se kromě spousty sportovních cest nachází i několik sportovních vícedélek (až 300 m).

Další oblasti:O dalších oblastech se tolik rozepisovat nebudu, jen přidávám krátký přehled lezení na západě USA a Kanady. Všechny následující oblasti jsem sice nenavštívil, ale rád bych se tam jednou podíval. Třeba to někomu pomůže s plánováním lezecké dovolené.

Yosemity, Kalifornie – lezení a přírodní krásy na pět hvězdiček. Kromě big wallů se dá i skvěle boulderovat nebo zalézt spoustu kratších a lehčích cest. Yosemity bohužel ale navštíví za rok přes tři miliony lidí a pobyt tak znechucují kromě kolon aut a davů lidí na všech turistických stezkách i v lezeckých cestách, pravidla, podle kterých se dá v kempu zůstat legálně pouze týden (dva týdny za sezonu s přerušením).

Bishop, Kalifornie
– pouze přes kopec od Yosemit (autem v létě okolo 200 km) se nachází známá boulderová oblast.

Joshua Tree, Kalifornie
– v jižní části Kalifornie se nachází menší oblast s velmi netradičním a specifickým lezením.

Red Rocks, Nevada
– kousek za branami města Las Vegas se rozkládá oblast nekonečných možností. Pevný pouštní pískovec nabízí skvělé lezení (především spáry), sucho po celý rok, zatímco v létě horko a v zimě větrno (pouštní bouře) – nejlepší doba na lezení je od půlky března, do půlky května a na podzim.

NP Zion, NP Arches, Indian Creek, Utah
– další písečné oblasti, pro které platí to samé co pro Red Rocks. Zion je neskutečně nádherná oblast s mraky big wallů (až zhruba 700 m) a beze všeho docela poctivým lezením – nic pro začátečníky. V jižním Utahu je lezení skoro všude, takže i za branami národních parků na nás stále čeká tisíce ještě nezlezených liníí.

07

Watchman v NP Zion je jedním z mnoha horolezeckých cílů Utahu

foto by © Karel Hořínek


City of Rocks, Idaho
– tuto oblast jsem nakonec bohužel nenavštívil, ale několik amerických horolezců o ní hovořilo jako o nejlepším skrytém tajemství.

Devils Tower, Wyoming
– na východě státu Wyoming se tyčí do výše okolo 400 m úžasná vulkanická věž, která je tvořena z poměrně pravidelných, obrovských 4-7 úhelníků. Od pohledu parádní lezení.

Bugaboos, Britská Kolumbie, Kanada
– Bugaboos, to jsou neuvěřitelné žulové věže v oblasti kanadských Rockies. Solidní žula, nádherné horské cesty, dech beroucí výhledy. Jen to počasí je takové nejisté - srpen by měl být nejlepší.

Vancouver Island, Britská Kolumbie, Kanada
– Vancouver Island skrývá velké množství malých oblastí, od pevných pískovcových skal v oblasti u města Nanaimo, po vápencové jeskyně s těžkými, extrémně převislými cestami okolo Horne Lake, až po netradiční lezení na bazaltu v severní části ostrova. Jsou to pěkné oblasti a super lezení vždy na několik dnů, nicméně cestu pouze za lezením bych sem nevážil – zvláště, když kousek dále je úžasný Squamish.

08

Moraine lake, Valley of the ten peaks

foto by © Karel Hořínek


Hore zdar,

Karel Hořínek   [úpravy] 08:40 16.11.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 :)11:41:51 16.11.2010
Nice one! Panečku, to je krása. Pěkný fotky a navíc výlet stopem, to se už moc nevidí... Krásný výlet!
učitelodpovědět 

 díky!13:38:30 16.11.2010
pro mě nejinspirativnější článek na lezci za hodně dlouhou dobu!
švihyodpovědět 
 Re: díky!13:53:15 16.11.2010
Čeče ale vaš web zeje už delší dobu prázdnotou :-(
Martinodpovědět 
  Re: díky!11:42:51 17.11.2010
už nás ten web nějak přestal bavit...
švihyodpovědět 
   Re: díky!14:06:59 17.11.2010
Škoda, vypadalo to dobře :-(
Martinodpovědět 
 Re: díky!14:57:07 16.11.2010
Jo. Hlasuju pro rozvedení a více fotografií. Cenks
Papoušodpovědět 

 moooc hezký18:02:31 16.11.2010
moooc hezký. kdysi jsem absolvoval něco podobného, nej zážitek mého života.
petrodpovědět 
 Re: moooc hezký01:10:43 17.11.2010
...jo to já taky :) ....95 a bivak na Dewils Tower .....a norská společnost v Red Rocku
hansodpovědět 

 mimo NP19:03:24 16.11.2010
NP na Západě jsou obvykle obklopeny oblastmi, které mají status National Forest - v těch se dá tábořit bez problémů "nadivoko" (tj. kde člověk postaví stan nebo rozmotá spacák, tam bydlí)
Ve východní Sierře Nevadě (tj. např. kousek od Tuolomne Meadows) je spousta horkých pramenů, takže i o hyenu je postaráno). Chce to teda ale auto...
CPodpovědět 
 Re: mimo NP10:47:42 17.11.2010
Chce to zvednout palec a nebát se:-)
Karelodpovědět 
  Re: mimo NP18:17:16 17.11.2010
no nevím, se zvednutým palcem někde v lese zašitej na polňačce by ses asi načekal :-)
CPodpovědět 

 :)21:43:27 16.11.2010
no jo čoveče, ale dyŤ je to až za velkou louží! a to by ani kamenem nedohodil!
:)
honza k.odpovědět 

 Jojo22:36:19 16.11.2010
V Banffu jsem kdysi objížděl na MTB tu modrou louži a málem mě poslal dolů do jezera sutí ňákej paroháč zleva.
Článek really good stuff ;)
Gampodpovědět 
 Re: Jojo10:48:46 17.11.2010
Jojo, Kozenky hážou i občas šutry na chudáky horolezce.
Karelodpovědět 

 usa stop09:47:16 17.11.2010
Tak jak je to kurňa s tim hičhajkovánim po USA? Spousta lidí tvrdí, že to moc nejde, že je to tam fakt nebezpečný a v nějakejch státech dokonce zakázaný. Tenhle článek mi ale trochu vrací naději, že si přeci jen mmůžu splnit svůj sen. Máte někdo jiný či stejný zkušenosti? Je rozdíl při stopu mezi USA a Javorlandem? Dík.
Honzaodpovědět 
 Re: usa stop10:43:44 17.11.2010
Zdar, kolikrát jsem slýchával, že se stopovat nedá ani ve Špáňu nebo Švýcarsku a Špáňo v horách dost dobrý a Švýcarsko vůbec jedno z nejlepších míst na stop. Podobně to je v USA, stačí vědět jak na to a jedeš hned. Jinak platí to samý co v Evropě, čím víc na jih, tím horší, takže jih Californie, Texas může bejt problém. Stopovat se legálně většinou nesmí, ale když už jdeš a stopuješ u toho, tak to není stopování podle definice. Jinak policajti, když mě jednou vyhazovali ze silnice, tak říkali "no big deal". Legální to je v Oregonu, tam se stopuje bez čekání.
Karelodpovědět 
 Re: usa stop10:46:25 17.11.2010
V Javorlandu to není nelegální a stopuje se opravdu hodně - včetně samotných holek. Zvlášť studenti jedoucí z východu na dovču na západ občas jezdí stopem a přestože je to přes 4000 km, tak je to docela populární koníček. Nikde v Evropě jsem nepotkal tolik dalších stopařů, ale přesto byl můj čekací čas na stop v Kanadě o trochu delší než v USA (řekněme v průměru 15min na 100km). Stopu zdar!
Karelodpovědět 
  Re: usa stop17:02:13 17.11.2010
Stopem jsem projel 25 států USA a celou obydlenou Kanadu. Třikrát od pobřeží k pobřeží, pokaždé jinudy. 7 měsíců na pohodu.
Není dobré mít lovecký nůž u pasu nebo ani v báglu (jednou mi ho našli a sebrali multiply vízum, takže jsem musel jinudy, a tam si ho vydupat zpět) , raději zavírací švýcarák. Pár peněz pro sichr sebou. Hodí se, třeba když naštvanej šofér, který lákal ke sprchování u něj doma, mne vysadil za trest už za tmy uprostřed fuckt divný čvrti velkýho města. Tágo za pár babek mne svižně vzalo na výpadovku a jelo se dál.
Když jsem spěchal, tak na truckstopech to klaplo tak, že si mne šoféři předávali na krajnicích a N.Y.C. - Oregon jsem s nimi dal za tři dny nonstop.
Doporučuji kšiltovky s českými symboly a jakékoliv drobnosti z Čech jako dárky domorodcům a za svezení. Půl báglu bylo málo. A potom stačí porovnaná palice a vyváženost vůči pestrobarevnému světu.
P.S. Bílé čisté tričko urychlí u single chlapa nabrání neuvěřitelně. V NP a NF na nezpevněných cestách to jezdí taktéž ;)
Howgh.
Gampodpovědět 
   Re: usa stop20:50:09 17.11.2010
Ahoj,no k tomu stopu ja byl v lete stopem ve Svycarsku a tam se stopuje uplne luxusne,akort jednou se mi stalo ze bych cekal dyl. A navic ridici i ukazou kde co je popr dovezou k nejakymu zajimavymu mistu.
Aloisodpovědět 
   Re: usa stop21:08:28 17.11.2010
Ahoj,no k tomu stopu ja byl v lete stopem ve Svycarsku a tam se stopuje uplne luxusne,akort jednou se mi stalo ze bych cekal dyl. A navic ridici i ukazou kde co je popr dovezou k nejakymu zajimavymu mistu.
Aloisodpovědět 
   Re: usa stop09:15:45 18.11.2010
Na vetsi kudly jsou haklivejsi vsude, doplnil bych akorat ze je obtizne dostat se z velkejch mest neb stopovani na 4proudovkach zakazano, chce to vyjet busem za hranice mesta a pokracovat po okreskach. Nakladaky v posledni dobe moc neberou, ridici maj zakaz brat stopare (jakysi pozadavek pojistoven). Cisty triko /bunda svetle barvy skutecne pomahaj, jakoz i vlajecky a upominkove predmety. Stop je spolecenska zalezitost, kdyz te nekdo veme na par set km, ocekava ze s nim kultivovane pohovoris... ))
odpovědět 
    Re: usa stop10:02:27 18.11.2010
vono se nic nemění, žejo. vodjakživa světlý aspoň zdánlivě čistý oblečení, tu a tam se oholit a učesat, občas vyškrábat špínu zeza nehtů, při stopování nežrat a nekouřit, sundat sluneční brejle přes celej ksicht a tvářit se pozitivně.
Lukas B.odpovědět 
    Re: usa stop12:02:50 18.11.2010
Jojo, všichni máte recht, jedině takhle to funguje... k tomu vypadnutí z měst mi jenom přišlo, že v Americe je to stokrát jednodušší, protože mají široké silnice a krajnice a většinou není tedy nebezpečné zastavit na nájezdu. V Evropě to často nejde.
Karelodpovědět 
     Re: usa stop20:51:34 18.11.2010
silnice sou sirsi ale v kanade sou primo cedule ze na ctyrproudovkach v okoli velkejch mest je zakazano stopovat a zastavovat stoparum je protizakonne (illegal).
odpovědět 
      Re: usa stop23:13:42 18.11.2010
Cedule tam sice jsou, ale chce to jen dobrou story a oči sražené srny. Svezení autem se zástupcem šerifa na hranici jeho okrsku (na sedačce spolujezdce) patří k těm lepším historkám do domova důchodců, než jsou ty o pracovních úspěchách ;)...
Gampodpovědět 

 Inspiration11:48:21 17.11.2010
Jo to je dobrá inspirace. Snad se to někdy povede se tam podívat.
Steveodpovědět 

 Další tip na pěkné horské lezení v USA 22:51:04 18.11.2010
Severně od Seatlu se nachází nádherná oblast Liberty Bell group.Šest veží z nich nejvyšší je  Liberty Bell má asi půl kiláku na níž vede parádní cesta Liberty Crack 5.11 A2(čistě 5.13), dvanáct délek vyrovnané obtížnosti.V oblasti můžetete strávit klidně měsíc a pořád bude co lézt. Žula je mnohem hrubší(granodiorit) než v Yosemitech.Před osmi lety jsme tam s Dumbrákem byli prakticky sami.Dobré topo a info je na známém
summitpost
http://www.summitpost.org/liberty-crack/309641
mara
Maraodpovědět 
 Re: Další tip na pěkné horské lezení v USA 23:52:20 19.11.2010
díky za tip, vypadá to nádherně, píšu si do diáře... takových skrytých tajemství bude asi povícero
Karelodpovědět 

 Super článek22:09:43 04.12.2010
Karle super článek, stejně jako tvá prezentace zážitků na živo!
Mischaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Padání 2019
 Databáze cest:
Všechny cesty (133162)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nebe Peklo VIIIc Labák - Pravý Břeh
Fontáč 8+ Kamenné
Wall 'n' Crack 6b+ Alaro
Cesta Na Měsíc Xb Labák - Pravý Břeh
Underground IXb Labák - Pravý Břeh
Nově komentované:
Znělcové Lepičky 7 Ortel
Kultovní Kout 4 Černá Studnice
Matamaros 7c Mišja Peč
Il Panettiere 6c+ Nago
Doutnák Direkt 7+/8- Lomy Nad Velkou

 Nově v diskusi:
Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: finger chisel | Svrtovy pohar | Slaňováni na HMS | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. |

 Nové komentáře:
Re: opravdu první 9a? | Re: nová vyhláška je na nic | Re: Poučení pro NP ČŠ | opravdu první 9a? | Re: jisteni? | Poučení pro NP ČŠ | Jistění | Re: jisteni? | Re: jisteni? | Re: Komedie |

 Kde to vře:
Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (206)
Ve středu na stěně (18)
Schvalování návrhu návštěvního řádu pro Tatry pozastaveno (10)
Jacopo Larcher vylezl asi nejtěžší trad cestu na světě (9)
Road to Tokyo # 5 (6)
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (6)
Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (6)
Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (4)
Český pohár v lezení na obtížnost v Praze (3)
Aj my sme Tatry ! (3)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Miura vel. 44 | Hanwag Alaska Lady GTX | OSP Slovinsko | Ocun Hero QC | Damsky perak (koupim) | Silvretta 400, 404 | Scarpa Matrix | CCCP šrouby | SmarTube a pár dalších drobností | Prodám Malarone |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 239 
 Adam Ondra 
 239 
 Chris Sharma 
 258 
 Lynn Hill 
 295 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.