LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11600
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4590 lezců
730060 cest
Nové přelezy:
Welcome To 7b
Sayonara B 7b+
Noia Nom 7c
Trempera M 7b
I'aranya N 7b
El Cagat 7b
Excalibur 7c
El Remanso 7c+
El Catador 7b
Shinobi 8A

Stěny
Zubří - Zubří
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Drytooling Bratislava

super akce!!!!

V sobotu 6. 12. se v Bratislavě na lezecké stěně v Auparku uskutečnily první mezinárodní závody v Drytoolingu na Slovensku.

Stále větší počet lezců, se v dnešní době věnuje mixovému lezení. Současně se v celém světě pořádají závody v lezení s cepíny a mixové lezení má také svůj světový pohár, dnes již pod záštitou UIAA.
Tento světový trend se pokusili nastavit i na Slovensku a nutno podotknout, že velmi zdařile a současně i originálně.
Jelikož zima nám ledu zatím mnoho nenachystala a současně bylo potřeba zajistit dobrou dostupnost závodů, tedy stěnu v Bratislavě, bylo nutno improvizovat.
Ledové pasáže imitovala místa z dřevěných kmenů, u stěny se pak lezlo klasicky s využitím dřevěných a klasických chytů.
Obtížnost perfektně připravených cest se pohybovala od M3 u žen až rámcově k M7 u mužského finále. Cesty byly záměrně postaveny tak, aby si co největší počet lezců dobře zalezl a hlavně byla super atmosféra.

Vlastní závod se spustil kvalifikací žen kolem 11.00 dopoledne, většina závodících se vybičovala k opravdu excelentním výkonům, až bylo občas potřeba lehce raději přivřít oči. Nicméně vše dopadlo bez nehody a všech osm závodnic postoupilo z kvalifikace do finále.

U chlapů, už bylo klání výrazně obsazenější a účastnili se ho lezci ze Slovenska, Čech, Polska a Maďarska. Lezly se stejně jako u žen dvě cesty, jedna lehčí cca M5 a jedna těžší cca M6 (možná víc, možná míň).

Dvaatřiceti členné startovní pole se na obou cestách výborně rozřadilo a jelikož obě cesty topovalo deset závodníků, postoupili do finále všichni a nevyřadili se dva poslední, kteří měli nejpomalejší časy. Ať si kluci zalezou. A fakt byl, že zalezli...

Finále se začala lézt kolem sedmé hodiny večer po ohňové šou a nasvícená stěna spolu se super muzikou dotvářely bouřlivou atmosféru.

Ženská cesta měla na začátku menší bouldr, který se nestal pro některé ze závodnic kamarádem, ale ty, které jej překonaly, se už na následujících metrech výstupu nádherně rozřadily. Jediný Top a tak i zasloužené vítězství si odnesla Petra Tomanová (Petrolservis Zlaté Moravce).
Další pořadí pak bylo následující:

2. Michala Bednáriková
3. Katarína Hitková
4. Mária Mikulová
5. Elena Ondrášová
6. Jana Sabolová
7. Lujza Trtalová
8. Ivana Mináriková


vítězka kategorie žen P. Tomanová


Chlapské finále mělo přibližně 17 metrů a bylo i notně převislé. Jako první nastoupil Stoupa Dušan Janák (Triop, Singing Rock) a předvedl excelentní výkon, kdy ho od topu odloučila chyba v podobě přešlapu vymezené lezecké zóny , těsně pod Topem. Gabo Čmárik z Trenčína, který startoval jako druhý nepřekonal nástrahy prostřední části cesty, která vedla výraznou střechou. Další pokus  však přinesl Top. Na ten si jako první ve finále sáhnul a odsednul do vrcholové expresky Radek Lienerth (Treksport team, Loko Brno). Jelikož se nepředpokládalo superfinále, přeci jen připravit mixovou cestu na stěně dá docela práci a nebyl pro superfinále ani čas a prostor, ti nejlepší měli přijít teprve na řadu, bylo jasné, že bude rozhodovat čas. Nicméně i tak se stalo několik nepředpokládaných věcí, které pořadí poněkud pozměnily.
Ota Srovnal (Raveltik) přešlápl v úvodní partii lezeckou zónu a tak bohužel skončil dřív, než mohl zopakovat své perfektní výkony v kvalifikaci. Další v pořadí Ondra Beneš, opět přidal Top a tak o rozhodujícím faktoru času nebylo pochyb. I přes izolaci byl dalším závodníkům tento fakt zřejmý, odvodili si ho z délek lezení i povzbuzování diváků a tak se z finále opět stal tak trochu i rychlostní závod. Což rozhodně neubralo jeho super atmosféře, spíš naopak.
Postupně si na top sáhli všichni z ostatních finalistů, tj. Luboš Mázl, Andy Kolárik, Marek Leitman, Dodo Kopold, mimo Tomáše Sobotky, kterému v přelezu hrany převisu upadla jedna ze zbraní a musel svůj pokus ukončit.

Stylově nejčistším a tím také i nejrychlejším přelezem si první místo zajistil Dodo Kopold (Vertikal Patronka, La Sportiva), druhý skončil Marek Leitman, známý silák spíš z bouldrů a skalkařských cest (zbraně držel v ruce počtvrté ve finálové cestě), třetí Andy Kolárik (HK Extrém Slovesko)
další pořadí pak bylo následující:
4. Radek Lienerth (Treksport, Triop)
5. Luboš Mázl (Saltic, Singing rock)
6. Ondřej Beneš
7. Dušan Janák (Triop, Singing rock)
8. Tomáš Sobotka (TJ Doubrava)
9. Gabo Čmárik (HK Trenčín)
10. Otakar Srovnal (Raveltik)


vítěz kategorie mužů - Dodo Kopold ve výlezu z převisu ve finálové cestě


Všemi účastníky i přihlížejícími byl den oklasifikován jako super mortal brutal megadeath. Tzn. na max. Za to patří obrovský dík zejména pořadatelům - Hory a Mesto, James, stavěčům tratí i rozhodčím.
Nezbývá než doufat, že tento závod nezůstane v našich končinách osamocen a přidají se mu i podobné další závody třeba v Čechách, v Polsku, nebo Maďarsku.

Takže ještě jednou díky všem za super strávenou sobotu a účastníky ze Slovenska bychom s Vojtou Dvořákem chtěli požádat, aby si doplnili do příště určité znalosti českého jazyka a věděli co je to "šourek".


Luboš Mázl ve spodní partii finálové cesty mužů


Celkové pořadí.

Děkuji, konec hlášení a někde zase ahoj.

zoban   [úpravy] 01:47 07.12.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 vankúš08:59:24 08.12.2003
Rád bych jenom trochu poupravil Radkův požadavek na šourek. Bylo to asi takto: Při jedné lezecké "exhibici" - nasednutí na cepín, došlo málem k úrazu, který jsem nazval protržení šourku. Naráz jsme mohli spatřit otazníky v očích okolo stojících slovenských lezců. Nějakým způsobem jsem se snažil popsat danou věc. Nakonec jsem byl ujištěn, že slováci nic takového nemají. Ba ani hlavní porotce Igor Koller (jinak velmi erudovaný v těchto věcech)(otec dvou dětí) nevěděl. Proto prosím někoho zkušeného nebo znalého dané problematiky o pomoc. Na závěr už jenom říct, že to byla povedená akce, která s přibývající tmou nabírala na akčnosti a rychlosti. Všichni předvedli špičkové výkony. Ukázali a vyčerpali snad všechny možné figury a polohy na zbraních a patních hácích. Šuka, 4, 8, cepín do cepínu, patička, závěs na zátylek a další neuvěřitelnosti! Měli jste tam být! A co na to Jan Tleskač? 
wattodpovědět 
 Re: vankúš10:52:22 08.12.2003
Ještě že Igor dokázal ty děti udělat bez toho. A vůbec, co že máte při tom nasedávání za problém?
horolezkyněodpovědět 
  Re: vankúš14:31:24 08.12.2003
hlavní problém je v tom, že nikdo nevěděl jak se to řekne slovensky. fyziologicky k žádné úhoně nedošlo.:-) (jinak se tomu odborně říká "sopranizace")
wattodpovědět 
   Re: vankúš10:35:18 09.12.2003
Hmm. Záhada. Můj slovník Česko-Slovenský šourek neobsahuje! V zásadě samotný šourek k rozmnožování potřeba není, a je možné, že slováci mají reprodukční orgány (gul'e) uloženy v něčem jiném ( že by Goretex???). Mám drobné znalosti o reprodukčním vybavením Slovenek, a tam jsem, u mnou studovaných objektů, zásadních odlišností od "čehůnok" nepozoroval. U mužů??? Snad nějaká badatelka-horolezka by věděla víc...
Honza Pušodpovědět 
    Re: vankúš11:43:04 09.12.2003
Noo...horolezky si především oddychly, že Slováky (v prokázaném případě Igora Kollera) neodradí od uvedené činnosti taková věc, že nevědí, jak se orgány překládají (ze slovenštiny do češtiny). Vše ostatní považuje za nepodstatné, i kdyby nějaké odchylky existovaly.
horolezkyněodpovědět 
     Re: vankúš12:26:26 09.12.2003
Já bych, madam, sémanticko-lingvistické problémy nepodceňoval. Že neznalce, dožadujícího se pivnice, dovedou do sklepa, to ještě jde. Ale kdo neví, že kouřit je fajčit, a kůrit je topit-tedy opracovávat ohněm...bojím se domyslet!
Honza Pušodpovědět 
   Re: vankúš15:40:19 09.12.2003
Hovori sa tomu miešok :-)
Peto Fortekodpovědět 

 Sprejeři18:09:04 08.12.2003
Neni to škoda takhle postříkat takovou pěknou stěnu ??? Na ledě to roztaje, ale co tady s tim ?? Nojo no, asi vědí jak na to.
HOroroodpovědět 
 Re: Sprejeři18:17:53 08.12.2003
cela stěna je připravena na zimni drytooling, takže i místa na nichž nejsou dřeva do kterých se zakopavalo sjou pokryta tenkym sololitem a na leto se zase sundaji dolu. Stena tak bude opet cista ...
zobanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Telegraf road, 8+/9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (132699)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Animal 7a+ Arbol
Celkem To šlo 6B Přeckov
Čím Dál Tím Líp 6B Přeckov
Zloději Času 5B Přeckov
Stopy Minulosti 5C Přeckov
Nově komentované:
El Remanso De Las Mulas 7c+ Chulilla
Rock Salt 6a+ Wied Babu
Dude Lebowski 7C+ Kozel
Srazová Cesta 6- Roviště
Vrchcáby 7B+ Pod Hradem

 Nově v diskusi:
Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: Postřeh z Alp | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě |

 Nové komentáře:
Re: cena | TANAPU... | Re: drahá vs levná | Re: ubohá mentalita dnešní doby | Re: drahá vs levná | Re: drahá vs levná | Obrovská | Áčkař | Re: ... | Re: drahá vs levná |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (137)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (34)
Skály v okolí Buzetu (24)
Sportovní fotografií roku 2018 je snímek s Adamem Ondrou (21)
Wadi Rum - Morning sun street (12)
Nekonečné útesy Inis Mór (9)
Výběrové řízení: vedení účetnictví a mzdového účetnictví pro ČHS (8)
Trenér ČHS Tomáš Binter ve finále výběru Trenérů roku 2018 ČOV (6)
Cepín 2019 (6)
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) #18 (5)

 Nově v inzerci:
Rukavice Black Diamond | The North Face verto prima hodie | Boty La Sportiva Karakorum GTX men | Evolv oracle 41,5 - 2000,- | Vázání dynafit | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | Přilba Cassin Rock | Prodám lezečky La Sportiva Mirage 40,5 | Warmpeace Makalu |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 1927 
 zimní čas 
 1017 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.