LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Blbá cesta, blbá! Chyty tu nejsou, jištění je blbý. Nejsem přece nějakej blbej lezec abych jí lez.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Žebříček
Cesty:
39.Galeová 10269
40.Kohout 10262
41.Novák 10218
Bouldry:
39.Indrák 8606
40.Zíma 8603
41.Bureš 8600
Hory:
8.Zaoral 5329
9.Švihálek 5320
10.Černý 5126

Výsledky
ČP obtížnost Brno (20.04)
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)

Deníčky
5552 lezců
1096325 cest
Nové přelezy:
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Subjektivn 7C+
Monster Of 7C+
Sissi Ve V 9+
Traverso P 10-
Láska Bez 7C
Okupato 7C+
Přetížení 8+/9-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Zimni NE/lezení na Brnčálce aneb Tatranský čaj

smallSbalit horo-vybavení, video-kamery a vyrazit do Tater na chatu Brnčálka natočit pro kamaráda zimní lezení, je celkem  jednoduché. Ovšem ne, když do hor dorazí vichřice. 

Když mi kamarád Libor nabídnul, ať jedu s ním do Vysokých Tater natáčet lezení v ledu, pro budoucí film, tak jsem neváhal a řekl ano. Přece nejezdím do Tater každý den, zvlášť v zimě. A jelikož zimu opravdu vyhledávám a milují, tak jsem byl rád téhle nabídce. Zbývalo zabalit horo-vybavení, kamery s příslušenstvím, horký čaj a hurá do hor. Po cestě jsme nabrali Petu a Toma a ve 4 kolem 15 hod. vyjeli z Frýdku směrem Žilina-Vysoké Tatry-Tatranská Lomnice-Kežmarská Biela voda.
To, že se počasíčko postupně kazilo a po cestě byly zácpy, kalamita a sněhové jazyky, nám nějak nepřišlo. Měli jsme celý karton piva (14 litrů), který nám přišel vhod. Tomáš jediný k své nelibosti, nemohl pít a tak statečně řídil auto a my ve třech s radostí vychutnávali jízdu při dobrém pivu. Což děkuji Petovi, který velice rád podával pivo dál a dál. Na parkoviště Biela Voda, jsme dorazili kolem 20:30 hod. Postupně dojížděli další „účastníci zájezdu“.
A vítr s hustém sněžením, nabíral na síle.

To, že všichni měli skialpy, bylo pro mne překvapením, stejně tak pro zbytek teamu. Jen já jediný nemám sebou ani skialpy, ani běžky, ani sněžnice. Jenom batoh a 2 kamery. Hmm, velmi zajímavé. No nic, půjdu pěšky. Přece cestu k chatě u Zeleného plesa znám už z minulých akcí a tak 3 hodinová cesta k chatě, by měla být na pohodu. Zbylo vybalit věci z auta, nasadit čelovku, návleky, zapnut blikačku na batohu, upevnit 2 lezecké cepíny, nastavit hůlky a na pohodu ku předu.
A mezitím vítr zesiloval.
První do nočního přesunu k chatě Brnčálka, vyjela Gabča z jiné posádky auta. O něco později jsem vyrazil já. Zbytek teamu ještě připravoval své věci k nočnímu přesunu. Věděl jsem, že mě stejně na skialpach doženou dříve, než stihnu dojít do lesa.
A vítr byl čím dál zajímavější a tma čím dál tmavší.
Když došel jsem do lesa, neviděl ani světlo od Gabči, ani světla čelovek vzadu. Hmm. No nic, jdem dál, řekl jsem si a pokračoval. Těšil se na lezení v ledu, na natáčení, na záběry, které jsme si probírali s Liborem a celkově na partu lidiček z oddílu a nové zážitky s kamerou na laně.

01

Cedule

foto by © Sasha


Postupně, chůze ve sněhu, začínala být velmi zajímavá. Čím dál šel, tím více a více jsem se bořil ve sněhových závějích. Vítr si pohrával s korunami stromů. Bylo slyšet neustále hučení a vytí větru. Kam světlo čelovky mohlo dosáhnout, tam byla bílá stěna. Na bílo-žloutou značku se člověk musel doslova vutit myšlenkami. Zatím jsem šel po stopách od Gabčiných skialpů a hůlek. Časem i oni mizely v závějích.
To, že jsem zpomalil tempo znamenalo, že půjdu déle. A to teprve uběhla první hodina cesty. Nikde nikdo. Ani v předu, ani v zadu. Jen vánice, vítr a les. Další půlhodina uběhla stejně rychle jako mi ubývalo nadšení. Když jsem si nakonec všimnul cedule od TANAPu, že do chaty zbývá pouze 2 hodiny cesty, smysly se mi ještě více zostřili. Šel jsem už 2 hodiny z původních 3 hod. Dnešní noc bude velmi zajímavá Sasho, řekl jsem si. A byla!
Vítr mě doslova brzdil a nabádal, abych se otočil zpět. Bílá noční stěna, při které jsem sotva viděl na 5 metrů, myšlenku větru ještě více podporovala. Brodění se po kolena ve sněhu a ještě s batohem na zádech, bylo výzva sama o sobě. A sněhu přibývalo a přibývalo.
Když jsem prošel další mostek a následně i další ceduli TANAPu, na které bylo, že zbývá už jen 1,5 hodiny, vítr jakoby zastavil čas. Jdu už 2,5hod. a jsem teprve v půli.

02

Nooo Sasho, došel jsi do...

foto by © SashaDávám krátkou pauzu, horký čaj, oplatku a vypínám na chvíli čelovku. A hele. vidím ve předu problikovat světlo. Popadnu cca 16-18kg. Batoh, který v ten moment připadá jak těžká sviňa a „letím“ za světlem jak bludný Holanďan. O něco později jsem u Gabči. Rád ji vidím. Ta mne též s radosti sdělují, že ztratila stopu a značku ku předu. Zkoušela jít různými směry, ale pořád nic. Děláme krátkou poradu. Vítr doslova vyrvává slova z úst a odnáší do neznáma. Sotva ji rozumím. Zkouším očima odhadnout, co říká, ale bílá stěna vánici, dává málo šancí. Během krátké chvíli dorazí Tomáš z naší posádky auta. Jsme tři. Je to víc než dva a ještě více než jeden. Dostáváme termosky. Nálada při horkém čaji, studeném větru a bičováním mrazu na obličej, je velmi zajímavá a vzrušující. Smíšené pocity máme všichni tři.
Pokračujeme v chůzi. Oni na skialpech, já po svých dvou. Stačil udělat 10 kroků a šup po pás ve sněhu. Sotva vylezu, šup znova. Vylezu a znova a znova a znova. V ten moment si připadám jako pokusný krtek.
O 5 minut později Tomáš s Gabčou vracejí, že je to falešná stopa. Tak couváme zpět, kde jsme všichni potkali. Má cesta zpět jde už o něco lépe. připadal fakt jak krtek na povrchu. Do díry, brodění a ven. A znova do díry, brodění a znova ven. Vánice je tak silná, že sotva dýcháš. A bez lyžařských brejlí je prakticky nemožné se dívat.
O něco později dorazí Petr, Dan, Libor a další. Tak a nás už je 8. Celá tlupa postupně brodí ku předu. Jenže, podle toho že začínáme jít přes keři, malé stromky, a já pokaždé propadávám do půl pasu, docházím k závěru, že hledáme cestu. Bloudíme. Není divu. Bílá stěna před tebou, za tebou, kolem tebe. Jako by té celá spolkla. Les proměnil v otevřený terén. Parta odjíždí svým tempem a já svým. Má chůze připomíná spíš jako vojenské plazení s batohem na zádech. Ale i s brašnou a kamerou navíc že předu. Jde to těžko. Snaha stát na svých nohách, znamená být minimálně do půl pasu ve sněhu. Po chvíli vidím, že celá tlupa čelovek vracejí ke mne. Prý jdeme špatným směrem. Otáčím se o 180 stupňů a jdu zpět po svých stopách plazení.
V duchu prolétává písnička, co zpívali malým dětskám: Zajíček ve své jamce, sedí sám, sedí sám. Ubožáčku, co je ti, že nemůžeš skákati, hbitě skoč a vyskoč.
Uff je to už lepší.
O něco později, celá tlupa skialpinistů znova vrací na původní směr. Prý, přece původní směr byl dobrý. Do prdele práce, říkám do větru. A vítr mi odpovídá stejným silným bičováním do obličeje. Velmi zajímavá noční hra. Tak do předu nebo do zadu?!
Otáčím se znova o 180 stupňů a snažím se dál brodit-plazit po stopách.
Ku předu soudruzi, zpátky ani krok. kurva práce.
A jdu za nimi. Běžné, cesta na chatu Brnčálku, je tady na pohodu. Ovšem ne při zimní vánici a závějemi přes metr a půl.
Při dalším menším stoupání, jsem už sám. Když konečně dorazím na jeho vrchol, po partě ani památka. V hlavě hučí myšlenka žízně a píseň větru - musím dát pauzu na čaj. Vítr je tak silný, že těžko mu zlé odolávat. Sjíždím o něco níž z vrcholku a dávám pauzu. V cestě jsme už 4 hod. a chata stále někde. Vypínám čelovku a snažím se soustředit na okolí a podmínky. Teplé a funkční věci na sobě odvádějí svou práci. Je mi celkem teplo. Hlavně že nemrznu. Vyměňují jen rukavice.
A čas utíká, tik-tak, tik-tak..
Když dopil jsem čaj a zapnul čelovku, stopy po celé partě skialpinistů, jako by vymazali. To jsi pěkně v prdeli Sasho, řekl sám sobě. A byl.
Vánice v otevřeném terénu je silnější než v lese. Vítr syčel jak o život a nic jiného neslyšíš. Můžeš zkoušet řvát do větru na plno hrdlo „kurvaaaa“ a stejně jako by řval ve vodě. Nic, prostě holé nic.
Uvažují, že udělám z malých stromků - jednoduché sněžnice, jak učili nás na Sibiři. Smyce a provázky mám sebou. Nůž také. Pak si uvědomují, že jsem v TANAPu a ne na Sibiři. A když to samé udělá každá zbloudilá duše, tak po lesích v TANAPu nezbude nic. A to se nehodí
V hlavě mi proletěla další myšlenka, že bylo by dobře zahrabat se do sněhu a přečkat do rána. Výbavu přece mám sebou. Dám blikačku na nejbližší strom aby bylo jasné, kde jsem, a pěkně zabalit se pod sněhem... Pak jsem pochopil že i tato myšlenka není zrovna dobrá. Co když všichni jsou na chatě a začnou mě hledat?? Zvednou celou gardu slovenských záchranářů a nás oddíl bude též na nohou atd. a já klidně budu chrápat někde ve sněhu. Tak to ne Sasho, to není dobrý nápad!!
Zahazují tyhle myšlenky, zvedám batoh a hrabu ve sněhu dál. Musím se pokusit najít potok, nebo aspoň jeho náznak a pak podle potoka jít dál. Snažím se jít tak, aby vítr byl stále s jedné strany. A to neustále z levé.
Ty prďo... Nečekaně narazím na sloup, co vede na chatu. Mám radost a chuť obejmout ten jeden zatracenej sloup u kterého stojím pevně na svých nohách. To mne pěkně potěšilo. Byl jsem na dobré cestě. Ale ať snažím svítit dálkovou 3w čelovkou a světlem od kamery do tmy, prostě nic nevidím. Žádné stopy. Žádné lidí. Žádný směr a žádné další náznaky sloupů. Jen bílá stěna, závěje a neustálý hučení návalu větru se sněhem. Zkouším dělat 15 kroků do všech 4 stran. Aaa, nic nevidím. Pokaždé, když udělám 4-5 kroků stranou od sloupu, vždy minimálně propadávám do půl pasu. Vynadám o 106 celý zásobník českých slov a zkouším znova. Při posledním pokusu, vypínám čelovku a snažím se soustředit do tmy. V tom vidím pár záblesku světla někde za pahorkem. Jdu naproti větru a místu, kde jsem viděl záblesky. Nehodlám se už dál zastavovat a tvrdohlavě jdu dál. Na dalším bludném pohorku znova vidím světla čelovek. Jedna je zprava, druhá zleva, třetí někde ve předu a další někde stranou a jedna vzadu.
V duchu říkám sám sobě: kluci a holky.. a v jakou že to tady hrajete hru?? Na schovánou, na slepou bábu či na mrazíka ?? :-) Jsem rád, že mám humor stále sebou.
Pochopil jsem, že udělali rojnici na hledání cesty. Bylo na čase. Podíval na mobil a bylo 00:45. Od 21hod. uběhlo dost času a chata někde. Nooo.. to je bezva!! Jdu mezi tu rojnicu a snažím se jít po nějakých stopách. Propadávám do půl pasu mezi keři a v tom nacházím dětské boby od Dana. Měly utržený provázek. To znamenalo jedine, že Dán je ztratil. Uvážu boby kolem brašny kamery a beru je sebou.
Vítr je stále neústupný a bílá noční stěna zůstává stále bílá noční stěnou. Obličej mám propichovaný sněhem ale ještě je cítím. Jsem rád že, mám brejle. Najednou vynořuje z bílé tmy Petr. Sdělují že stále hledají cestu a také, že měl starosti o mne, zda li jsem v poho.. Díky, jsem v pohodě, odpovídám. A jdu za ním. Respektive po jeho stopách. Petr stejně tak rychle zmizel jak i vynořil. Jako mávnutí kouzelným proutek- baff a byl pryč. Prostě ho bílá stěna spolkla a byl fuč. O něco později z práva vynořuje další celovka. Další mávnutí kouzelným proutkem.. hele... je to Libor.
Taky říká: Tatarku měl jsem u tebe starosti, jdu té hledat. Dík, jsem fakt v poho a jdu po vašich stopách, odpovídám mu. A pokračujeme v chůzi napříč noční vánicí a tatranskou krajinou. Najednou, z ničeho nic se vynořuje místní chatař a svým slovenským nářečím říká, že chata je cca 300 metrů od nás. Ufff konečně. Nabízí mi, že vezme mou „sviňu“ na záda.. a já jdu za ním. Stále brodím ve sněhu po kolena, ale přece už po stopách celé party. O něco později slyším charakteristický a příjemný zvuk agregátů: „du-du-du-du-du“
Na chatu dorazíme všichni až v 1:30 noci. A jsem rád, že dorazili. To byl teda dost nečekaný adrenalin.
Po polévce a teplem čaji, konečně tělo začíná vracet do normálního tepu a jde se spát.
Další dní na chatě byli skoro stejně. Vítr a vánice byli neoblomně. Houby co bylo vidět a ještě horší bylo co slyšet než píseň větru. Předpověď počasí nebyl v nás prospěch. Lezení nekonalo. Jen občas vyjeli na lyžovačku, směrem „k uchu“ přes zelené pleso. Já pak udělal ve dne výlet do míst kde jsme bloudili, aby se ponaučil na příště. A byl nemile překvapen, že jsme bloudili v rozmezí 1500-300 m. od chaty. Což byl záhul. Když další den na chatu dorazil nějaký slovenský sraz v počtu cca 100 lidí a jeli po obědě zpátky, tak na večer po nich stopa zmizela, stejně tak rychle jako i v noci. Prostě nic, co připomínalo nějakou prošlapanou cestu... a mohlo se začít znova. V duchu říkám, že na příště raději vezmu sebou GPSku.
Udělal jsem několik záběru z celého okolí, při kterém vítr a vánice byli pořád neúnavné. Pak, když na chatě bylo oznámeno: čtyřka lavinovka a bylo rozhodnuto. Pak už jen jedli, spali, pili a zpívalo se.

03


foto by © SashaJoo, a Tatranský čaj, byl v-ý-b-o-r-n-e-j. Nenápadně ale jistě ti stoupá do hlavy a pak ti ten vítr a vánice jsou úplně ukradený, natož nějaké lezení v ledu.
A za oknem vítr zpíval svou Tatranskou píseň a pořád chumelilo a chumelilo..

Video:Hoj a horám zdar. Sasha

Sasha   [úpravy] 07:51 27.02.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 A co předpověď počasí? 09:32:35 27.02.2012
Sotva dolezli, nahoře se každý den ožrali a pak zase odešli :-) fakt jsem si početl (proč je to ale jen pořád dokola stejná písnička???)
odpovědět 
 Re: A co předpověď počasí? 09:49:53 27.02.2012
A co předpověď počasí? To je jednoduchý. Ta když je špatná, tak sotva dolezeš, nahoře se každej den ožereš a pak zase odejdeš. Ať hodí kamenem kdo nikdy nezažil.
honzaodpovědět 
  Re: A co předpověď počasí? 00:23:20 01.03.2012
Asi proto, že to tak doopravdy je...
Vencaodpovědět 

 dá se za půl hoďky09:40:45 27.02.2012
Konečně autentický horovideo. Abych si přisadil - za dobrejch podmínek trvá sjezd z Brnčály na Bielou vodu slabou půlhodinku;)
honzaodpovědět 
 Re: dá se za půl hoďky09:51:08 27.02.2012
Přesně tak, konečně snímek, kterej si na nic nehraje! :) - pěkný počtení, ještě, že to dobře dopadlo a příště více slivovice, kdyby trvala bouře déle.
O.odpovědět 
 Re: dá se za půl hoďky10:50:05 27.02.2012
Přesně tak, video má pointu a je autentické. Dost bylo reklamních šotů se shybujícím borcem.
stipodpovědět 

 Loterie s počasím09:54:56 27.02.2012
Vtipně napsaný. V horách některé zákonitosti neplatí a spoléhat se na předpověď počasí je téměř vždy loterie.
Steveodpovědět 
 Re: Loterie s počasím10:51:57 27.02.2012
Předpověď jsme znali a věděli jsme že je špatná, ale tenhle zimní "tábor" se plánuje vždy několik měsíců dopředu a je to jediný víkend v roce, kdy se náš horo-oddíl sejde celý, takže spíše než o ty podmínky jde o to být spolu jednou za rok pohromadě... bylo dobře
PavelKodpovědět 

 pekny poctenicko10:45:22 27.02.2012
az jsem cejtil trosku tu paniku pri ztracenych stopach :-) v zadu v tyle. pocit "a jsem v prdeli" je velmi neprijemnej
gredinodpovědět 

 Cesta na Brncalku10:49:41 27.02.2012
Docela jsem se pobavil. Velmi podobne jsme si uzili cestu na Brncalku v zime s kamosem asi pred 15 lety. S tricetikilovyma baglama, neustale po pas ve snehu, vanice, noc, viditelnost max. par metru. Myslel jsem, ze uz na chatu ani "nedolezem" :-)
Petrodpovědět 

 super11:44:32 27.02.2012
Diky, tvoje clanky ctu rad Sasho. Taky s sebou do hor beru GPSku - obcas se hodi.
Jenaodpovědět 

 To je sloh!15:21:48 27.02.2012
V kostce: foukalo, byla tma, bloudili jsme jak jelita než nás chatár zachránil a my se mohli ožrat.
Ale pozoruhodné jak se ostravština promítla v text. Stručnost tomu dává spád, navíc občasná změna osoby vypravěče udrží čtenáře v napětí, aby se mohl vychutnat brilantní pasáže jako: "Jsme tři. Je to víc než dva a ještě více než jeden. Dostáváme termosky." 
Petricekodpovědět 
 Re: To je sloh!16:30:19 27.02.2012
jak tu ted nekdy psal Piskot - klavesa Delete by tomu slusela
Papoušodpovědět 
  Stane se...18:52:36 27.02.2012
Casto se stava, ze dole je relativne v pohode a nahore bes a hruza. A obcas je tezko tomu uverit, navzdory predpovedi...
Kazdopadne bez lyzi bych to v tom pocasi jit nechtel, je to hnus. Dobrej clanek !
petr_plodpovědět 
  Re: To je sloh!19:07:35 27.02.2012
delete asi uplne ne, pribeh o nicem je precijenom vyrazne sugestivni a cloveka vtahne. Akorat jsem mel cim dal vic pocit, ze sasha je bud alfabeticky ignorant nebo cizinec.
petr2odpovědět 
   Re: To je sloh!20:11:48 27.02.2012
Jestli jste to nepostrehli, tak Sasha neni Cech, takze cestina uplne super:-)
Jenaodpovědět 
  Re: To je sloh!07:55:53 28.02.2012
Ber to tak, že zážitek byl prostě natolik silný, že to moc promazat nešlo (tohle "noční cvičení" si fakt všichni co jsme tam byli zatraceně dobře zapamatujeme). I tak si myslím, že těch cca 5hodin (ve skutečnosti poslední došli na chatu skoro ve 2.00) zachytil poměrně stručně na to, kolik se mu toho asi prohnalo hlavou!-)) Každopádně na cizozemce výborně napsáno, Sašo.
jíraodpovědět 

 :)19:23:36 27.02.2012
Bezvadný článek, tak jsem se na lezci snad ještě nikdy nepobavila :D ...na druhé straně to asi nebylo nic příjemného, ale když člověku zůstane smysl pro humor, tak je to o to snadnější :) Přeju hodně štěstí do dalších cest (nejen na chaty :D)
mishkaodpovědět 

 chlast slast19:33:05 27.02.2012
Sem rád, že komentáře (až na pár výjimek) píšou zarytý abstinenti, slohově nejzdatnější jedinci samozřejmě s vystudovanou meteorologií.
Chlastu a podobným akcím 3x zdar
kwjetodpovědět 
 Re: chlast slast19:34:19 27.02.2012
dodatek: jedinec=blbec
kwjetodpovědět 

 Tak to jsem se pobavil20:10:54 27.02.2012
Vopravdu skvěle napsaný, sranda velká, Sasho těším se na další popis nějaké akce.
Steve odpovědět 

 Ledy22:17:03 27.02.2012
No vidíš ,ve stejnou dobu jsme lezli Veverkáč ,Gros,Zákrutu a Široký led ve Štrbavem hrebeni a počasí super :-)
Ivan odpovědět 

 Dobře napsané!23:25:04 27.02.2012
Taky jsem kdysi zažil podobnou cestu na Brnčálu. Noc, vichřice ale byl jsem tam sám ... Je už 25 let, ale vzpomněl jsem si na to úplně živě.
Asi před 3 lety, když jsme byli v zimě na Zbojničce, tak 2 skialpinisté, kteří šli v noci na chatu takové štěstí neměli a ráno jsme je našli ležet téměř zmrzlé ve sněhu. Pokud je mi známo, tak ta žena to nepřežila, muž snad ano.
Kájaodpovědět 

 super09:00:41 28.02.2012
Čítanie super, zaujímavé, len nerozumiem, prečo ste sa rozdelili.Podľa toho čo píšeš, ste sa aj zišli a zase v tom počasí ste sa  rozdelili.(kamoši na skialpoch boli rýchlejší).Potom ste sa stretli druhý krát a parťáci ti vravia,že mali o teba strach.Podľa mňa ste mali zostať už pri prvom stretnutí spolu,bez ohľadu na to,že ty si bol na pešo a bol si pomalší.Našťastie to dobre skončilo.Prajem veľa pekných zážitkov so šťastným koncom:-)
Dušoodpovědět 
 Re: super12:40:07 28.02.2012
Nastoupil bych za nejsilnějšího skialpinistu (nebo spíš za nejhezčí skialpinistku ;-) a baťoh bych zapřáhl na boby - takhle by byli mnohem rychlejší... Nebo aspoň ty sněžnice z větví. Dost pomůžou i samotný mačky - až jsem se tuhle divil, s mačkama jsem zapadal jen po pás a bez maček po ramena (to byl taky supr výlet ;-D Ohledně rozdělení - pokud je někdo schopnej jít solo, tak nevidim problém když se oddělí o skupiny. Nejspíš to nebyli žádný ucha, tak by v nejhorším zabivakoval do rána a chatu našel pak. Je fakt že ostatní by se o něj báli a nejspíš bo ho hledali už v noci, to by pak taky mohlo zbloudit spousta zachránců ;-)
odpovědět 

 Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?14:02:43 28.02.2012
Tu skupinu i autora bezmezně obdivuji. Jejich odvahu a jejich pozitivní postoj k tomu všemu negativnímu. Dali se do pochodu 20.30, v noci, za hustého sněžení a stále se zesilujícího se větru.

Pár upomínek z textu: ...mezitím vítr zesiloval....Jen vánice, vítr a les... Vítr doslova vyrvává slova z úst....studeném větru a bičováním mrazu na obličej...bílá stěna před tebou, bíla stěna za tebou...při zimní vánici a závějemi přes metr a půl...Vánice v otevřeném terénu je silnější než v lese...bílá noční stěna...

Autor se vydal k bývalé Brnčálce bez skialpů, běžek a sněžnic. Tak to teda klobouk dolů. Ono je to na Brnčálku z Biele vody necelých 8 km a je to napsáno na 3 hodiny, není to ale v létě? Ale asi se dostatečně posilnili před výstupem při jízdě nějakým tím pivínkem – matematika – 14 l na tři konzumenty.
Nekritizuji – obdivuji - tu výdrž a odvahu – za těch mizerných podmínek. Na chatu došli po nočnim pochodu v půl druhé, po šesti hodinách, tak ty udané 3 hodiny byly asi skutečně letní čas. Ale jako starému praktikovi mi vrtá hlavou , že se ta parta rozdělila, že nešli, za těch podmínek, společně pohromadě. Ono totiž upadnout a zaklínit si třeba nohu mezi kameny ležící pod metrovou závějí je jedna dvě (sám jsem to jednou zažil a nebyl jsem schopen se osvobodit). A proč se třeba nedokázali vrátit a nastartovat další pokus třeba druhý den ráno? Velká odvaha! Ale asi je to tím, že jsem v zimě chodíval na Brnčálku asi tak před 45 lety a s přibývajícím věkem jsem ztratil odvahu – a pak – svět se za tu dobu diametrálně změnil. Ale některé věci přece platí dodnes, jako plakat nad kamarádem, který zůstal někde zmrzlý na štrece.
Michael Beranekodpovědět 
 Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?21:54:56 28.02.2012
"výdrž a odvahu " ? Skôr odvaha nič netušiacich.
PKodpovědět 
  Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?09:20:46 29.02.2012
Z textu a reakci vyplývá, ze to byla parta, která je horo-oddílem, který tuto akci dlouhodobě plánuje. Také autor nebyl, jak se zdá, na Brnčálce poprvé. Ale stejně je obdivuji.
Michael Beranekodpovědět 
  Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?12:54:29 29.02.2012
No, na to dojet na parkoviště, hodit bágl na záda a jít na chatu bych neřekl že je potřeba něco jako "odvaha nic netušících". Spíš mi to přijde jako vcelku běžnej postup. Taky to tak někdy praktikuju a to se nepovažuju za nikterak odvážnýho.
honzaodpovědět 
   Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?14:03:46 29.02.2012
V horách v zimě, v noci a za takových extrémně špatných podmínek? Tak to jseš prostě podle mne velice „odvážný“.
Michael Beranekodpovědět 
    Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?06:21:38 01.03.2012
Byla to spíš reakce na kverulanta PK.
honzaodpovědět 
     Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?06:42:02 01.03.2012
za podobnych podmienok raz dorazil do jedalne spod Usatej veze o 1:30 v noci totalne vycerpany , dezorientovany, dehydrovany chlap. Bol si "iba" pozbierat matros zo sola z predchadzaceho dna. Bludil okolo Cierneho plesa. Zivot mu zachranila lampa nad vchodom a svetla jedalne.
Btw. teraz v januari sme sa bavili o technickych moznostiach montaze majakov na chaty...
PKodpovědět 
      Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?07:19:46 01.03.2012
Uznávám že za podobných podmínek není špatné vzít si GPS se souřadnicema chaty.

Btw. za podobných podmínek jsme jednou došli na Terynu a vlezli Mirovi Jílkovi v mačkách do takový tý vydlážděný předsíňky. Vyběhl na nás pěkně zostra, že do chaty se v mačkách nechodí. V tu chvíli jsme byli pěkně nasraný, ale zpětně ten přístup oceňuju. Nedostali jsme vynadáno jako malý nezodpovědný kluci za to, že chodíme na chatu v noci za vichřice (to je přeci v zimě na horách normální, že počasí není vždy OK) ale za to, že za normálních podmínek jednáme nenormálně (vstup v mačkách za značku "zákaz" bez dostatečnýho důvodu - pouhá noční vichřice neomlouvá).
honzaodpovědět 
       Re: Dobrodružná akce se šťastným koncem a co předpovedˇ počasí?07:46:30 01.03.2012
mne sa nepacilo pri tom postupe vo vichrici rozdelenie druzstva, kde jeden clen nemal skialpy a sli natzko, tena pomaly postup. nakoniec to dobre skoncilo, samozrejme, ale hladat tam zabludeneho, ktory by nemal GPS a signal GSM apon na SMS...


Velmi sa mi paci, ako tu na lezci dakto popise, ake chyby urobil a ako sa Stastena namakala. Doteraz smekam pred roztrhnutou sedackou na Satane ( ci kde to bolo). Nobody ´s perfect.
PKodpovědět 
 Odvahu to chce15:59:22 29.02.2012
Není snadné na Lezci zveřejňovat jakékoliv články, to odvahu opravdu chce..
jiří m.odpovědět 
  Re: Odvahu to chce19:07:29 02.03.2012
...dikes :-) Jo jooo, uz to tak zde chodi. Proto ani nereaguji na stupidni poznamky. At kazdy prebere po svem. Mej se fajn a na pohodu. Sasha
Sashaodpovědět 

 překlepy20:42:15 28.02.2012
Musím říct, že tak blbě jsem si už dlouho nepočetl. Autor by si mohl svůj text aspoň přečíst a opravit nebo byl autor google překladač?
Ondraodpovědět 
 Re: překlepy21:47:37 28.02.2012
Tak ještě jednou: autor je cizinec.
jíraodpovědět 
  Re: překlepy15:06:01 29.02.2012
To je blbej alibismus.
O.odpovědět 
   Re: překlepy22:00:56 29.02.2012
Pravděpodobný rekord co se týče času výstupu na Brnčálku vlastní Lojzík z Polického oddílu, šlo o 8 hod., z toho byl několikrát buzen nejen cizinci a dotazován zda je vpořádku. Pochopitelně na chatě bylo pokračování. Jo to byly časy.
Broněkodpovědět 
   Re: překlepy10:58:40 01.03.2012
A ty jsi uplny kokot!
vencaodpovědět 

 Super story23:57:12 29.02.2012
Perfišne napísané. Išiel by som k Vám do oddielu:-)
Vladoodpovědět 

 Palec hore18:44:54 03.03.2012
aj za článok, aj za výkon:)
duroodpovědět 

 :D15:36:08 04.03.2012
Čože? Slovenské nárečie?
mišoodpovědět 

 Je mi to povědomé11:55:38 05.03.2012
To počasí je mi nějaké povědomé. Nebylo to před týdnem? Taky jsme se málem uchlastali, ale nahoru jsme šli se sluncem, jen hnustě foukalo.
Na hledání chat mívám v záloze GPS (samozřejmě se souřadnicemi chaty). Po několika zkušenostech (kdy takové vymoženosti ještě nebyly) a minul jsem chatu i o 50 metrů, je to docela dobrá věcička.
Petrodpovědět 

 Horal16:44:48 13.03.2012
Vyborny clanok, aj som sa zasmial, aj strach som mal pri citani. Inak vnimaju obsah clanku ti co toto prezili a inak ti ktori toto preziju. Nabuduce okrem GPS aj lopatu ;D
eLVeodpovědět 

 Foto dne:

Pozvánka na padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (174428)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Equilibrium 7C+ Odlehlé Skály
Žerykova Zkratka 5 Buda
Zastydlá Puberta VIIIb Děčínský Sněžník
Stará Cesta I Prachov
Kontra 7B Zimny Dól
Nově komentované:
Big Brother 10 Sloup
Gang Bang 6a+ Margalef
Jahodová Dřeň Xc Bezděčín
Crazy Monkey 7a Il-Latnija
Kroutek 5B Dehetnická Skála

 Nově v diskusi:
Re: Training protokol 7b - 8a | Brigáda Sušky | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a |

 Nové komentáře:
Re: Láska k týmu | Re: Držák | Re: krása! | Král | big picture | neskutečný... | THnX | 50 je jen číslo | Kořeny.... | Neuvěřitelných 50 topů. |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (87)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (44)
Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (43)
Foto: Karabinou propíchnutá dlaň ruky lezce při pádu (17)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Valná hromada ČHS 2024 (12)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (8)
ZykyCup (7)
Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben (7)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

 Nově v inzerci:
Rokytnice/J. St-Pá | Bor bouldering průvodce | Lezečky OCÚN JETT LU, vel. 38 | Ahoj | Statická a dynamická lana | parťačku na skály | Arcteryx GTX-proshell | Arco, Val di mello-Versante sud | Boty scarpa | Simond Rock+ velikost 39 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 490 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 485 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 538 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 486 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.