LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP skialpy Val Martell ITA (22.02)
ČP rychlost Brno (24.02)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)

Žebříček
Cesty:
18.Janošová 10776
19.Lachman 10704
20.Drbohlav 10628
Bouldry:
18.Vaňous 9550
19.Hricák 9506
20.Šolc 9459
Hory:
3.Rojko 6230
4.Louda 5970
5.Šuraba 5849

Výsledky
ČP v bouldrech Praha (17.02)
MS ledolezení (16.02)
MČR v ledolezení na rychlost (31.01)

Deníčky
5507 lezců
1081933 cest
Nové přelezy:
Jack Danie 7c
Sendero Lu 7b
Fraticceli 8a+
Strašák 9+/10-
Alogaki Ex 7c
Millenium 8a
Entrada Ca 7c
Pronto A C 7b+
Okrimono 9+
Turtle 8a

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Slovenská horská služba o příčinách aktuálních nehod v Tatrách

Slovenská horská služba informovala na tiskovce o příčinách řady úrazů v Tatrách, včetně 4 smrtelných, z nichž 3 se staly návštěvníkům z Česka. Celkem 16 lidí uklouzlo na zledovatělém sněhu, 7 se vážně zranilo. Šlo hlavně o turisty, které služba vyzývá, aby se do hor připravili nebo si najali horského vůdce.

Zde je oficiální zpráva ze včerejší tiskovky, kterou dnes  slovenská Horská záchranná služba zveřejnila:

"V súvislosti s mimoriadne tragickými Vianočnými sviatkami vo Vysokých Tatrách zvolal dňa 28.12.2017 riaditeľ Horskej záchrannej služby plk. Ing. Jozef Janiga tlačovú konferenciu na ktorej vysvetlil momentálnu situáciu v horách a rovnako zdôraznil, kde treba hľadať príčinu.  Aj keď v horách sa v týchto dňoch rovnako pohybovalo množstvo horolezcov a skialpinistov, pošmyknutia s následným pádom sa stali turistom na turistických chodníkoch aj keď niektoré pre Sezónnu uzáveru Tanap-u v zimnom období sú uzatvorené.  Príčinou bolo zlé plánovanie túry vzhľadom na poveternostné podmienky a nedostatočná, alebo zle použitá výstroj.

Za predošlé dni došlo k 16 pošmyknutiam turistov na zľadovatenom snehu z toho štyria ľudia utrpeli smrteľné zranenia. V siedmych prípadoch turisti utrpeli vážne zranenia.

Na lyžiarskych svahoch počas sviatkov záchranári HZS ošetrili 63 lyžiarov a prišlo 21 žiadostí o pomoc z horského prostredia (spolu 84).  Okrem toho preverili záchranári HZS v súčinnosti s VZZS dňa 25. 12. 2017 aj jedno hlásenie o páde osoby z Prostredného hrotu, záchranári však nikoho nenašli (pravdepodobne sa jednalo o pád kamzíka).

Na základe týchto udalostí HZS už dlhodobo odporúča aby ľudia, ktorí sa pohybujú v horskom teréne mali viac skúsenosti a tie získali najmä na rôznych kurzoch horolezectva, turistiky, skialpinizmu alebo záchrany. Prípadne využívali služby horských vodcov alebo horských sprievodcov. Samozrejme tak ako pri predaji lacných tovarov, aj v tomto segmente pôsobia neoprávnené osoby, ktoré poskytujú tieto služby bez potrebnej licencie či už zo Slovenska alebo zahraničia. Preto odporúčame všetkým, ktorí majú záujem o takéto služby aby si overili, či poskytované služby majú oporu v zákone ako napríklad horskí vodcovia UIAGM alebo horskí sprievodcovia UIMLA, HZS alebo akreditáciu z ministerstva školstva a ak to robia za úplatu aj živnostenské oprávnenie.

V závere riaditeľ HZS plk. Ing. Jozef Janiga  poprial všetkým menej úrazov,  viac šťastných návratov a poďakoval záchranárom HZS profesionálnym či dobrovoľným, operátorom, leteckým a zdravotníckym záchranárom, kolegom z TOPR pracovníkom chát a prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk, ale aj náhodným turistom či horolezcom."


Viz:

Tlačová konferencia 28.12.2017

O smrtelných nehodách jsme inforovmali zde:
Tři smrťáky na zledovatělém terénu v Tatrách: 2 Češky a Polák

sth   [úpravy] 10:53 29.12.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Zimní podmínky12:49:44 29.12.2017
No - myslím, že základem je bezpečné zajištění exponovaných značených a přístupných cest řetězy, fixními lany a t.p. My v dávném mládí taky byli nuceni jít (a šli jako nezkušení elévové) výstup do Sedlo váha po zledovatělém chodníku (a to nebylo v zimě), bez řetězů pouze od kotvy ke kotvě. Naštěstí to přežili. Podobných míst může být více. Ona totiž ledovka může být i mimo zimní období. Osobně myslím, že by nebylo na škodu někde sepsat podobná nebezpečná a nezajištěná místa pro nezkušené či začátečníky. Neboť je nutno si uvědomit, že na ono doporučení HS využívání služby horských vodcov alebo horských sprievodcov dnes každej nemá a stejně tam chodit bude. Nakonec i oni někdy musejí zajištění lany provádět.
Honzaodpovědět 
 Re: Zimní podmínky18:18:20 29.12.2017
Pak vznikají monstra jako schody mezi Žabími plesy a Chatou pod Rysmi. Divím se, že už to Viktor neodřezal. Je to výsměch horám a ochraně přírody v TANAPu. Jedinou možností je prevence. Lidé by prostě měli vědět, že bez minimálně cepínu a maček tam nemají co dělat.
 Kuba86odpovědět 
  Re: Zimní podmínky19:54:27 29.12.2017
Souhlas. nevim proc by meli montovat do hor eskalatory pro neschopne a neochotne pouzivat horo material... Neschopni a lini do hor nepatri
Igorodpovědět 
  Re: Zimní podmínky19:36:12 30.12.2017
Nejde o to dávat to všude. Kritická místa se daj určit. A nakonec někdy stačí obnovovat to, co tam už někdy bylo. ¨
App.
Na feratách je to běžné. A pokud tam nechceme turisty a chceme chránit přírodu, není nic lehčího a jednoduššího, než ony cesty zrušit a vstup zakázat.
To se ovšem dnes finančním těžařům moc nelíbí....
Honzaodpovědět 
 Re: Zimní podmínky21:21:58 29.12.2017
Osobně si myslím, že budování zajištěných úseků je cesta do pekel a mnohdy vyvolávají tyto úseky pocit falešného bezpečí a lákají ke vstupu i ty návštěvníky, kteří mají co dělat, když se v nákupním centru zastaví eskalátory... nevím, jak to bylo dřív, ale mám pocit, že dneska každý, kdo se v outdoorovým kšeftu ohákne barevnýma hadříkama, obuje boty s vibramama z kategorie "do alp", na záda hodí batoh s tisícem vyfikundací a nezničitelným materiálem sám získá pocit neohroženosti ... ale hory byli a jsou v první řadě o zkušenosti, schopnosti předvídat a domýšlet důsledky... teprve potom přichází na řadu odvaha a zdatnost a až nakonec materiály ... posedlost budováním řetězy s schody zajištěných stezek je mě osobně velmi nesympatická... proč by se měly budovat tyto dálnice do hor? Ať tam ti lidé jdou, až na to budou mít a nebo jdou s průvodcem... hlavně ale ať používají rozum! Lepší je se zavčas otočit a nechat si výlet na jindy... než už nemít možnost nikdy.
odpovědět 
  Re: Zimní podmínky21:36:55 29.12.2017
a ještě jedna věc, kterou kolem sebe pozoruju.... chytré telefony - lidi místo aby koukli z okna nebo aspoň věděli, kde najít pro dané místo adekvátní předpověď, věří tomu, co ukazuje výrobcem nastavený zdroj v jejich founu... úspěšný možná tak pro kalifornii... a tak by se dalo pokračovat...
odpovědět 
  Re: Zimní podmínky19:59:36 30.12.2017
Bláboly, bláboly. Někdy ani mačky ani cepín nejsou spásou. A zakopnout v nich či padnout může i mistr nad mistry, ať si fandí jakkoli. Prostě viz ony BLACK OUTy známých a vyspělých (zaručeně vyspělejších než místní rozoumci) horolezců. A ony průvodcovské služby? Což nejsou známy případy pádů amantů i s průvodcem? Myslím, že dominantní musí být rozhodnutí, kam lidi pustit a kam nikoli. A dle toho zajišťovat bezpečnost. A dovedeno ad absurdum, i horolezecké cesty mají svá jištění a při výše jmenované ochraně přírody by bejt neměly a lozit by pak mohli jen oni mistři jako v dobách pionýrů horolezectví - viz pískaři, či solisté. Tak prosím své fanfaronské výroky laskavě korigujte....
Honzaodpovědět 
   Re: Zimní podmínky21:00:17 30.12.2017
jaké fanfaronské výroky? otázka kam lidi pustit a kam ne, je většinou úplně bezpředmětná. Vydáš zákaz hřebenových tůr, vyhlásíš adekvátní lavinový stupěn, zavřeš chodník v horách...vždycky se najde někdo s pocitem, že jemu se nic stát nemůže. přečti si ještě jednou to, o čem se píše v tlačové zprávě. šlápnutí vedle i v té zdánlivě nejbanálnější situaci se může stát komukoliv, ať na horách tráví 7 dní v týdnu nebo jenom 7 dní za rok. ty nehody a problémové chování se ale dlouhodobě týkají zřejmě běžných turistů.
odpovědět 
   Re: Zimní podmínky21:09:35 30.12.2017
a jak bys prosímtě ty blábole chtěl to dominantní rozhodnutí, kam lidi pustit a kam ne realizovat? Obehnat Tatry dvojitým plotem a ostnatým drátem? Trochu mi to připomíná situaci, kdy řidiče a údržbáře překvapí sníh v listopadu. Neříkám, že to je případ těch zahynuvších, ale lidi obecně ztrácejí respekt z hor a schopnost domýšlet důsledky konkrétních situací. A to bohužel nikde nekoupíš, tak jako výbavu, která z kohokoliv udělá "horolezce" hned... i když jen vizuálně. Těch lidí, kteří tam zahynuli, je škoda...
odpovědět 
    Re: Zimní podmínky10:20:04 31.12.2017
Nepochopeno. Osobně tím myslím ony značené a všem přístupné turistické cesty. A to ostatní - prostě tak jako doposud. Flastrovat vstupy (což se v případech opuštění cest stejně dělá) a tím pádem nebudou ani pojišťovny nic hradit. Jako tomu bylo např. při uzavření Belanských Tater....
Otázka jiná je udělování osvědčení - viz Instruktoři HAL. Jednak by mohly bejt tvrdší podmínky, jednak by mohla platit ona povolení mimo tras až po nějaké praxi v horách. Nakonec se o tom píše i v článku viz -- Na základe týchto udalostí HZS už dlhodobo odporúča aby ľudia, ktorí sa pohybujú v horskom teréne mali viac skúsenosti a tie získali najmä na rôznych kurzoch horolezectva, turistiky, skialpinizmu alebo záchrany. Takže tak.
Honzaodpovědět 
 Re: Zimní podmínky23:52:40 30.12.2017
myslím si, že člověk by si měl uvědomit, že do hor v zimě bez patřičného vybavení nepatří. je to nehostinné místo, kde riziko smrti kouká na nepřipraveného na každém rohu. tak to bylo, tak to bude. moderní doba nám vytváří iluzi, že člověk má vše pod kontrolou a stačí zaplatit a můžu mít modré z nebe. není to tak, nebylo to tak a nebude to tak
odpovědět 

 Povzdech13:28:49 29.12.2017
Co k tomu dodat? Že za pár peněz se dají pořídit turistické mačky či kvalitní nesmeky? Beru si je do baglu i když jdu v zimě na ten náš blbokopec Sněžku... Možná škoda, že z povědomí turistů zmizel pojem VHT v neledovcovych horách. Ono k VHT v Tatrách ani chrániči nedávají prostor, i když jisté pokusy v minulosti byly (vydaný byl i průvodce VHT v Tatrách). A toto je výsledek. Nezbývá než prevence a zas jen prevence. Ač nepřeji nikomu nic zlého, tak hory aspoň oddělí zrno od plev.
Pták ohnívákodpovědět 
 Re: Povzdech13:51:52 29.12.2017
Vždy je obrovská škoda mladého života, ale kdo vědomě šíleně riskuje a dopadne to špatně, tak nelze obviňovat nikoho jiného než riskéra. Při dnešní široké informovanosti o všech rizicích, podmínkách, počasí apod. se nestačím divit, co někteří sportovci(turisté,skialpinisté,horolezci) na horách předvádějí.
Libor Ho.odpovědět 
 Re: Povzdech16:11:28 29.12.2017
problem je, ze macky cloveku pomozu iba nesmyknut sa, ale pokial ja na strmom svahu a smykne sa (prip. s mackou zakopne), bez cepinu a hlavne skusenosti s jeho pouzivanim nema sancu to ubrzdit a leti dole do doliny kde ho v lepsom pripade cakaju pocetne zranenia. nehovoriac o tom ze i s cepinom na strmsom firne (a lade duplom) moze byt problem pad ubrzdit.
m.odpovědět 
  Re: Povzdech16:13:20 29.12.2017
takze by som povedal ze macky bez skusenosti s pouzivanim cepina akurat vzbudzuju falosny pocit bezpecia. mozu byt vhodne tam kde moc pady do dolin nehrozia (trebars niektore casti magistraly), ale napr. uz len taky vystup na Terynu by som v sucasnych podmienkach iba s mackami neriskoval.
m.odpovědět 
   Re: Povzdech08:08:35 31.12.2017
Presne tak !!! Tech nevybavenych bude zlomek. Turisticky cepin v zime nese na batohu 99%. Jenze umet ho pouzit bude umet zlomek.I Ja priznam, ze ac znam metodiku brzdeni a nekolikrat jsem to i zkousel. Tak rozhodne bych si nebyl jisty zda bych ho spravne pouzil. Na ledu kdy behem sekundu letite xx km/h by to tak jako tak zvladnul malokdo.
Urcite by se melo mezi verejnost sirit jak pouzit toto vybaveni. Vetsina totiz bude mit pocit,ze na tom nic neni... Zaseknu cepin, a zaseknu predni hroty macek
Todpovědět 
 Re: Povzdech16:11:29 29.12.2017
problem je, ze macky cloveku pomozu iba nesmyknut sa, ale pokial ja na strmom svahu a smykne sa (prip. s mackou zakopne), bez cepinu a hlavne skusenosti s jeho pouzivanim nema sancu to ubrzdit a leti dole do doliny kde ho v lepsom pripade cakaju pocetne zranenia. nehovoriac o tom ze i s cepinom na strmsom firne (a lade duplom) moze byt problem pad ubrzdit.
m.odpovědět 
 Re: Povzdech19:52:32 29.12.2017
Sorry, ale v tychto podmienkach na nesmeky od Hrebienka nahor ZAPOMEŇ !
PKodpovědět 
  Re: Povzdech21:43:42 30.12.2017
Ale kluci... Neberte to doslova a do písmene, psal jsem ve všeobecné rovině, o připravenosti lidí co jdou do hor. Já vím, jak vypadá cesta na Terynu a asi i tuším, jak mohla vypadat situace v Tatrách o Vánocích. A asi už nemá smysl se v tom babrat, dost už vypsali borci výše. Žádné zákazy, žádné ploty nepomůžou, jen a jen prevence.
pták ohnívákodpovědět 
   Re: Povzdech11:44:29 31.12.2017
vies, to je tak s tym "doslovne":
radsej nechtiac rypnut do dajakeho stareho psa, ze napr. "nesmeky ne" , ako ked ich zelenaci vezmu tak, kde mali mat macky + cakan, resp. vobec tam nemali ist, ale napr. nesmeky im dali falosnu istotu.
https://www.hzs.sk/typy- aktualit/tlacova-konferencia-28-12-2017/
btw vcera bol SLN 3
https://www.hzs.sk/ vyhladavanie/?s=30.12.2017
odpovědět 
   Re: Povzdech12:30:08 31.12.2017
vies, to je tak s tym "doslovne":
radsej nechtiac rypnut do dajakeho stareho psa, ze napr. "nesmeky ne" , ako ked ich zelenaci vezmu tak, kde mali mat macky + cakan, resp. vobec tam nemali ist, ale napr. nesmeky im dali falosnu istotu.
https://www.hzs.sk/typy- aktualit/tlacova-konferencia-28-12-2017/
btw vcera bol SLN 3
https://www.hzs.sk/ vyhladavanie/?s=30.12.2017
odpovědět 

 turistům vstup zakázán (?)14:18:20 02.01.2018
Ze spousty příspěvků mi tady zní - zakázat, příp.  pokutovat, zrušit (nepovolit) zajištěné cesty atd. Nevím jestli je to hnáno schválně do takového absurdna nebo je to dáno neznalostí :-). Ale všude v Alpách běžně zajištěné cesty - kletterstaigy - existují. Není to nic, co by vzniklo během poslední doby jako módní záležitost. A lidé tam chodí sami jak uznají za vhodné. Ano, zřejmě mají povědomí o chování v horách. Mají tam totiž mimo jiné Alpeneverein, který je pomáhá vzdělávat. A mají tam třeba i chataře, kteří vám řeknou dneska tam raději nelez, jo to o hubu.
Docela by mne zajímalo kolik účastníků tady z tohoto fóra umí pracovat s cepínem, umí brzdit a ví jak na to. Tohle se totiž kdysi běžně učilo v horooddílech na zimních táborech nebo při zkouškách zimního jištění.  Běžně jsme se ze zimních tůr v Tatrách vraceli sestupama po zadku - nejrychlejší způsob. Každý věděl co s mačkama a co s cepínem. Vzhledem k tomu, jaký je dnes vztah mezi lezci a ČHS (členstvím v oddíle), si moc velké iluze nedělám.
Takže bych byl s tím zakazováním / nařizováním opatrný :-). Nicméně souhlasím s tím, že za podmínek, které panovaly během svátků v Tatrách, tam poleze jenom magor.
PetrN.odpovědět 
 Re: turistům vstup zakázán (?)16:47:56 02.01.2018
Takové podmínky se v Tatrách jednou za pár let opakují. Obvykle se v nich vylezou nejlepší zimní cesty. Turisté a pytlíci mají holt smůlu a musejí počkat. Nejsou to podmínky pro ně.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: turistům vstup zakázán (?)20:29:25 04.01.2018
take podmienky boli v tatrach presne pred rokom. v priebehu par dni myslim ze 12 mrtvych ... a to boli vacsinou horolezci / zostupy, nastupy.
Lad v tatrach je o hubu vzdy, ked clovek neni uviazany o lano a lano o istenie ...
martinodpovědět 
   Re: turistům vstup zakázán (20:34:50 04.01.2018
Vždyť to říkám - pytlíci :-)
Kuba Turekodpovědět 

 Foto dne:

Il Paradiso non puo attendere
 Databáze cest:
Všechny cesty (172926)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Malá Dvojspára 4+ Bořeň
Bílinská 5- Bořeň
Apolo 5+ Děčínský Sněžník
Nafrnděná 5 Velká
Rozpinďouřená 6 Velká
Nově komentované:
Posel 8A Vyhlídková Skála
Sendero Luminoso 7b Chulilla
Poker Yüzlü 7 Geyikbayiri
Markéta 6+ Srbsko
Nostromo 6c+ Brela

 Nově v diskusi:
Ledy Tatry | Re: Adam Ondra a DrWitt | Re: Adam Ondra a DrWitt | Re: Ledy Eisarena | Re: Adam Ondra a DrWitt | Ledy Eisarena | Re: Adam Ondra a DrWitt | Re: Adam Ondra a DrWitt | Re: Ledy Eisarena | Ledy Eisarena |

 Nové komentáře:
Slušný | Aneta rulezzz! | Re: rp odborníci | Re: rp odborníci | Re: rp odborníci | Re: rp odborníci | rp odborníci | good job! | To dostali za odmenu? | Re: bouldery |

 Kde to vře:
Adam Ondra: Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) ve Francii (18)
1. kolo ČP v bouldrech: (17)
Video: Stefano Ghisolfi a prvopřelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (13)
Aneta Loužecká je mistryní světa v ledolezení na rychlost (8)
Mistrovství světa v ledolezení na obtížnost (4)
Mezinárodní federace sportovního lezení přijímá Palestinu (2)
Výstupy roku 2023 - podávání nominací (2)

 Nově v inzerci:
Venkovní lezecká stěna | Belianske Tatry | Dovolená pár týdnů někde mezi 6.4.-5.5. | Skialpový set | sedáky a prsák po dětech | Zmizelý BD frend na Pikovické jehle | Scarpa F1 wmn 255 | Prodám Petzl Luna, vel.M | La Sportiva Olympus | Preska v Šárce |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 32 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 30 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 29 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 26 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.