LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (12.04)
ČP obtížnost Brno (20.04)
Petrohradské Padání (26.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Trojan 12371
3.Šindel 12306
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Stráník 10775
Hory:
1.Groš 7918
2.Punčochář 6586
3.Černý 6536

Výsledky
SP Čína (09.04)
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)

Deníčky
5541 lezců
1093811 cest
Nové přelezy:
Nové Kořen 9-
Helium 10
L´Aérodyna 7C
Přišel, Vi 8A/8A+
Ramínka V 8A+
Napřimovač 6C+
Safari 9/9+
Princ A Ch 9
Estivace XIa
Cienka Cze 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Prší, neprší... Leziem!

Májová cesta. Nápad, ktorý sa môjmu kamarátovi Ondrejovi zrodil v hlave začiatkom mája. Hneď si aj utekal obzrieť nejakú tú vhodnú líniu. Vybral severozápadnú stenu Ostrvy v tatrách nad Popradským plesom.

V polovici mája som spoločne s ním začal prípravy a koncom tohto mesiaca v sobotu 28.5.2016 sme uskutočnili prvovýstup. To, čo sme pri ňom zažili, naozaj stojí za zmienku. O siedmej ráno som sadol do auta a zašiel za Ondrejom do Spišskej Belej. Ten ma už očakával s celou možnou výbavou. Do kufra sme naložili okrem všetkého potrebného materiálu na zaistenie cesty aj veľké batohy s jedlom, náhradným oblečením, extra super vŕtačku a lezeckú výstroj. Dotlačili sme si tam aj bicykle.

A zrazu čo vidíme. Obrovské ťažké sivé mračná visiace nad Popradským plesom. Dvakrát na nálade nám to zrovna nepridalo, takže sme zavolali na chatu pri plese. Telefonát ešte viac sklamal, vraj tam prší. Po chvíľke čakania a neuveriteľne silného hypnotizovania počasia, predsa len sa vyčasilo. Zaváhať čo i len sekundu by bola škoda a už sme frčali.

Zaparkovali sme auto, vytiahli bicykle, naložili asi stokilové ruksaky na chrbty a šup hore do kopca asi štyri kilometre na Popradské pleso bez prestávky. Pot z nás stekal cícerkom, ale nezastavili sme sa a vyšliapali na našich tátošoch až hore. Po ukrytí bicyklov v lese sme pokračovali jednoduchým chodníkom ku Symbolickému cintorínu. Náladička sa nám samozrejme zlepšovala a pod vyhliadnutou stenou som už s Ondrejom sršal optimizmom a plným priehrštím horolezeckých poznámok.

Každý lezec iste pozná tatranskú žulu, preto dobre vie aká je klzká keď je mokrá. Neostávalo nám nič iné ako chvíľu vydržať pokiaľ ju slnko aspoň z časti nevysuší. Trvalo to necelú hodinku, počas ktorej sme sa pekne usalašili a pokračovali v predošlých horolezeckých úvahách.

Úsmev na tvárach nám však čoskoro zmrzol, keď sa odkiaľsi privalilo ohromné mračno a začalo hrmieť. Ondrej bez váhania vstal a zavelil: „Miro, ideme!“ Viac mi netrebalo. Rýchlo sme sa ustrojili, vzali všetku potrebnú výstroj s dvomi 60 metrovými lanami a materiál, nevynímajúc vŕtačku, dobre sa obliekli a hop na stenu.

Ondrej liezol prvú dĺžku. V podstate tam bol aj najťažší úsek, nielen z prvej časti, ale z celkovej vytýčenej trasy. Hneď od začiatku sa Ondrejovi strašne šmýkalo, čiže mal naozaj čo robiť. Zo začiatku si len „jemne zanadával“ aké je to klzké a mokré, po chvíli už svoj expresívny prejav vykrikoval naplno až pokým sa nedostal ku prvému štandu. Mne len zdola krútilo kútikmi úst na každú stranu.


Tatry Májová Ondrej

Májová - ve stěně - OndrejPotom sa mi ohlásil vysielačkou a vytiahol prameň lana, pretože sme liezli na tzv. „dvojičkách“. Na jednu časť lana som mu pripevnil náš mega ťažký ruksak, naložený od spodu do vrchu. Asi najpríznačnejší názov preň je „sviňa“. Tá nálož sa predsa len Ondrejovi podarila akosi vytiahnuť na prvý štand. Potom nasledovalo moje: „Lezieéém.“ a Ondrejove: „Istiíím.“ Znamenie, ktoré vyzýva k činu.

Začal som zdolávať prvú líniu aj ja. Priznávam pri kľúčových miestach som mal ozaj čo robiť a v pravom zmysle slova horolezeckého „zabojoval som“. Dokonca som si zaliezol aj „na sokolíka“, no po chvíľke ma to prešlo, pretože som nemal chuť nabiť si držku na tak klzkej stene, čo by sa skôr alebo neskôr stalo.


Tatry Májová ve stěně Miro

Májová - ve stěně - MiroKonečne som pri Ondrejovi. Prebehla výmena materiálu. Druhá dĺžka celkového výstupu pripadla mne. Neskutočne sa teším, no čo čert nechce, je ohavne mokro. Čo teraz? Tráva, blato, voda všade. Lezečky utieram raz do jednej nohy, raz do druhej, teda presnejšie odniesli si to nohavice. Po pár minútach utierania to vzdávam. Šmykľavo, nešmykľavo, leziem ďalej.

Pri druhej dĺžke, ktorú môžem s určitosťou považovať za najľahšiu, sú aj dve päťkové miesta, ktoré majú vyšší stupeň náročnosti. Ale aj toto som s prehľadom zvládol, akurát niekoľko metrov pod druhým štandom ma kvalitne šmyklo. Pád bol skoro istý, ale nejako som to vyrovnal a ustál. „Konečne som tam.“ povedal som si sám pre seba, vzal vysielačku a ozval sa Ondrejovi.

Postupovali sme tak isto ako pri prvom štande, no pri komunikácií tak odporne fúkal vietor, že sme sa ani v tých vysielačkách skoro vôbec nepočuli. Po asi takých pätnástich minútach čakania, čo odrazu vidím. Zadychčaný Ondrej lezie za mnou aj so „sviňou“ batohom. Vybojoval sa s ním až hore ku mne, pričom sa z neho lial pot ako z koňa. Pri takom náklade sa však ani nečudujem.

Polovica cesty za nami a počasie začína opäť štrajkovať. Privalili sa tmavé mraky, rozfúkal vietor. Raz vykúkalo slniečko o pár sekúnd nás bičoval vetrisko. Ondrej neváhal, bez slova a rýchlo prekladal svoj náklad ku mne na druhý štand.

Tretia dĺžka čakala práve jeho. Bola to trasa zložená hlavne z rovnej pätnásťmetrovej platne, v ktorej bolo šesť metrov lezenia kľúčovým krokom. Našťastie aspoň tento kúsok cesty prebehol bez väčších komplikácií a s ľahkosťou skúseného lezca sa vyšplhal na tretí štand.

Opäť sme sa vysielačkou uistili, že je všetko v poriadku, naložil som „sviňu“ na plecia a začal liezť. Ruksak ma ťahal opačnou stranou ako som chcel, a aby toho nebolo málo začalo pršať. Síce krátka prehánka, ale dosť výdatná. Nič iné mi neostávalo, ako sa prikrčiť ku stene a prečkať. Dážď ma príšerne premočil, ale najhorší bol ten prúd vody čo mi stekal dolu prilbou.

Začali sa mi šmýkať lezečky. Zas! No tentoraz to bolo omnoho horšie. Ešteže mi Ondrej zakričal, či mám pri sebe tiblock. To je nápad. O chvíľočku som mal z tiblocku, karabíniek a jednoduchej slučky urobené šplhadlo, vďaka ktorému som poľahky vyzumaroval k Ondrejovi. V tejto časti som získal najviac modrín a škriabancov z prvovýstupu Májovej cesty. Ondrej ma už netrpezlivo vyčkával, ale vôbec nie so strachom v očiach, ale s vytešeným a škodoradostným úsmevom vytŕčajúcim spod jeho goratexovej bundy. Samozrejme neodpustil si ani pár poznámok: „No, čo Miro? Zmokol si? Šmýkalo sa ti?“

Konečne sa vyčasilo. Troška oddychu a čakala nás posledná dĺžka. Dá sa povedať, že je to ľahší dvojkový terén, kde je úžasná trávnatá polica. Na nej sme si fajnovo posedeli, oddýchli, niečo zajedli, slnili sa a hlavne kochali sa krásnym výhľadom. Okrem toho sme dotiahli aj jeden nit, prebrali materiál a ako správny horolezci dali „selfie“.


Tatry Májová vrchol

Májová - vrchol


Tak som zobral veci od Ondreja a ťahal poslednú dĺžku, už bez našej povestne „sviňe“, pretože batoh sa zasekol. Vtedy prestali fungovať batérie vo vysielačkách, našou jedinou komunikáciou boli vzájomné hurónske pokriky. Bola to rýchle vylezená posledná dĺžka, ako pre mňa i pre Ondreja. Spoločným úsilím sme vytiahli batoh a začali zostupovať na naše obľúbené miesto.

Po krátkom oddychu, pretože sa opäť začalo zmrákať, sme sa rozhodli túto nádhernú plošinku opustiť a zísť dolu. Človek by povedal, že to najťažšie má za sebou, ale náš čakali ďalšie prekvapenia.

Počasie sa rýchlo zhoršovalo. Ondrej ešte chvatne pripevnil reťaz na posledný štand, ja som urobil uzly na konci lana a začali sme zlaňovať. Ondrej šiel ako prvý, úsek dlhý približne 50 metrov. Na skalnú stenu sa začala pomaly lepiť hustá hmla. Zakrátko sme už jeden druhého nevideli a ja som nemal ani len tušenia, kde sa môj spolulezec nachádza a ako mu to ide. Keďže vo vysielačkách boli nefunkčné, museli sme jeden po druhom vrieskať ako na bitevnom poli, ale kvôli silnému vetrisku naše hlasy zanikali v nenávratno.

Začal som vykrikovať: „Ideeééém.“ a zlaňovať k parťákovi cez tú odpornú hmlu. Na štande pri Ondrejovi, sme začali sťahovať prvé lano s malou dušičkou a očakávaním. Každý kto lezie vie, že lano sa môže kedykoľvek a kdekoľvek zachytiť, no našťastie nám sa to nestalo. Pokračovali sme v ceste nadol. Ondrej šiel opäť prvý, hmla už ustúpila, namiesto nej však začalo popŕchať.

„To naozaj nie je možné, čo nám to počasie stvára.“ zamýšľal som sa, keď tu nečakane kamarát vykríkne: „Počkaj! A keď nám nevyjde lano?“ No paráda. Radšej zlaňujeme posledných 60 metrov „na dvojičky“. Konečne sme dole. A potom posledné povzdychy nad sťahovaním lana. Ako inak jedno sa nám muselo niekde zachytiť. Zúfalo sa po ňom vešiame ako dvaja orangutani, kým sa nezvlieklo dole. Druhé išlo ako po masle.


Tatry Májová pod stěnou

Májová - pod stěnou


Ďalej sme už robili všetko v rýchlosti, aby nás opäť nezlialo. Jazda bicyklom späť k autu bola super. Na parkovisku sme sa po namáhavoch dni začali zase vyškierať od radosti nad dokončenou Májovou cestou. Podali sme si ruky a jednohlasne vyslovili: „Bili sme sa s ňou ako levy!“ Ten pocit únavy pri odchode bol tak príjemný, že si niečo podobné ešte určite chceme zopakovať. A či bude počasie také alebo onaké, nám je to už jedno. Dnes sme zažili klzké skaly, blato, dážď, hmlu, vietor, no skoro všetko.     

Tatry Májová topo

Májová 7- topo

Miro   [úpravy] 12:33 08.08.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Antilano.14:37:24 08.08.2016
Ty jo Miro, v podstate chápu tvoje nadseni, je asi i dobře ze jste udelali nejakou petku v Tatrach atd. atd..... ale jednu radu si nech vnutit..ty uz radeji clanky nepis. Myslim, ze nic nudnějšího nez co jsem ted precetl  uz se totiž ani napsat neda...ja cekal na tu pointu o kterou jsi se s nami chtěl podelit  a v pulce textu uz  jsem se zacal obavat ze neprijde no a je to tak. Mimochodem typuji, ze tohle nebude jediny web, kde jsi svůj vytvor zaslal, ze?
Martas.odpovědět 
 Re: Antilano.00:17:25 09.08.2016
Ty máš pocit, že je to pětka? Neměl bys navštívit očního lékaře?
odpovědět 
 Re: Antilano.16:05:43 10.08.2016
víbornej typ!
odpovědět 

 ***15:17:24 08.08.2016
gratulace k nové cestě a teď pár dotazů
1) proč na cestu co má 5 dýlek berete sviňu? Co v ní bylo potřeba co by se nevlezlo na sedák?
2) otevřeli jste tu sviňu za celou cestu?
3) kolik borháků jste tam vrtli?

Neberte to nějak zle, ale asi by to chtělo ještě více zkušeností a odolávání chuti "dělat" cesty. Pak taháte zbytečné (bezpečí), myslím tím tu tunu věcí, které nakonec ani nepotřebujete. Raději se spoléhat na sebe a své schopnosti než na 5. sad friendů a vrtačku s borhákama.

PS: já zatím žádnou cestu neudělal, ale to je fuk :D důležité je vědět vo co go

Ať se daří i do budůcna

Dr.Botaodpovědět 

 roztomilej quak17:18:41 08.08.2016
dik :)
aji clanek je  vpoho :D
xp13odpovědět 

 odkaz od Ludovita Stura09:56:45 09.08.2016
1. nenechaj sa znechutit niektorymi reakciami diskuterov... pisat a podelit sa so zazitkami treba. aj ked prvy pokus mozno nie je idealny, trening robi majstra... aj v pisani...

2. aj citat treba... kym zverejnis clanok, precitaj si ho pozorne a zistis, ze tam je mnoho pravopisnych chyb a mnoho veci chyba, alebo znie ako keby tam boli navyse... (to ta nechcem sprdnut, to je skratka tak... nic nie je z voleja hned bez chyby a dokonale)

3. napriklad: na fotke/topo je: Veza nad zostupovym chodnikom s galerie Ostrvy... a ma byt: z galerie Ostrvy... z koho z coho, nie s kym s cim...
"Keďže vo vysielačkách boli nefunkčné, museli sme jeden po druhom vrieskať" tam asi chyba slovo baterky... ale kedze si to uz spomenul vyssie, kludne by som to opakovanie vynechal... 

4. drzim palec, nech sa dari v dalsich cestach aj clankoch!
blxaodpovědět 

 cestu jsem nenasel...11:37:38 09.08.2016
Ty Miro, diky za novou cestu. Byl jsem se tam mrknout s pritelkyni v sobotu pred 14 dny a nenasel jsem ji... :( zapytlil jsem se v nejake ceste na galerii o ktere dvojice polaku tvrdila ze to je uplne nova cesta za 7- a doma jsem zjistil, ze jsme lezli sice neco noveho, ale Majova to nebyla :) ufff, doporucoval bych uvezt nejaky blizsi popis nastupu
rouraodpovědět 
 Re: cestu jsem nenasel...23:08:12 05.09.2016
Rouro, možná je to tím že ty cesty nejsou na Galerii. Taky jsme je tam chvíli hledali, než nám došlo že SZ stěna Ostrvy se nerovná Galérce, ale že se musí výš do svahu. Pak už se dají najít bez problémů. Cesty jsou parádně odjištěny, ale ta obtížnost je asi zbytečně vysoko. Májová je za sucha a s tímhle jištěním tak za 5. každopádně autorům diky.
P. odpovědět 

 Diky moc za bezva článek i za nové cesty19:10:06 15.08.2016
Díky moc za bezva článek! Mně to přišlo moc fajn si počíst, jak jste to dělali! A díky za nové cesty, musím do Tater zase někdy zajet a podívat se na ně, jen tak dál, hore zdar!
 Standaodpovědět 

 Foto dne:
Grotta di Calamancina
Mal Di Schiena, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (174208)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
The Class 7a Subirats
Chrapúň V Žehrov
Severní Hrana III Žehrov
Isidora 5+ Meteora
Údolní Cesta VI Tisá - Hřebenové Stěny
Nově komentované:
Glockenspiel 6 Meteora
Hlasy Ze Záhrobí VIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Eiertanz 5+ Meteora
Rumové Játro 8A Rybníček
La Rombiére 5C+ Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Rozštípená skála | rychlá a legitimní nabídka půjčky | Rozštípená skála | nalezené lezky | Re: Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenuté lezečky a přilba | Re: Tisá | Re: Tisá | Re: Tisá |

 Nové komentáře:
Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Návrh stanov | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Grigri | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani |

 Kde to vře:
Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů (63)
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (53)
Vzdělávání – cesta k úspěchu (43)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (39)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (7)
Hollywood chystá film o prvovýstupu Warrena Hardinga na El Capa (6)
Foto Máry Holečka ze Sura Peaku na titulce The Alpine Journal (4)
FLYYRIDE Sudtirol (3)
Film Kamarád ze skal znovu po 50 letech v televizi (1)

 Nově v inzerci:
Průvodce na Drábské světničky | Lezečky La Sportiva Katana laces | Lezečky Scarpa Furia S vel. 34 | Unparallel Flagship 41 | Dynafit TLT 4 velikost 8 | mobilní lezecká stěna | LS Miura | dětské lezečky La Sportiva | Prodám skoro nové lezky Simond Rock | Kazbek |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 383 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 384 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 415 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 386 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.