LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Žebříček
Cesty:
39.Galeová 10269
40.Kohout 10262
41.Novák 10218
Bouldry:
39.Indrák 8606
40.Zíma 8603
41.Bureš 8600
Hory:
8.Zaoral 5329
9.Švihálek 5320
10.Černý 5126

Výsledky
ČP obtížnost Brno (20.04)
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)

Deníčky
5552 lezců
1096325 cest
Nové přelezy:
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Subjektivn 7C+
Monster Of 7C+
Sissi Ve V 9+
Traverso P 10-
Láska Bez 7C
Okupato 7C+
Přetížení 8+/9-

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Do scény skóby tréba mác

Slovenčina pre pokročilých

Ta do scény skóby tréba mác, do píči, nééé... zaznie pri zatĺkaní tej prvej ranná

Suškiho hláška. Už pri balení matrošu sme sa rehlili, keď Suški írečitou spišačtinou citoval partu lezcov z vychódu. Jeden z nich touto vetou ukončil debatu hi-tech borcov z hlavného mesta o najnovších istíktach. Následne zaťal ručne robené motyky do ľadu a zmizol v diaľke.
Pod sebou mám dva vyškerené ksichty a komín, pred sebou špárku pri ktorej argumentujem že som v Tatrách a teda nepôjdem špárkou s nohami na trenie, keď mám dva metre vpravo štvorkové koryto. Samozrejme, z bezpečia nitov sa ozýva: “..heš do špáry, však si prišiel liezť šesť plus a nie štyri..“ alebo „..neser sa, veď my si chceme zaliezť..“, či „..si sotva päť metrov od štandu, tak keby niečo, letíš kúsok ku nám a kúsok dole a veď štand je tutový...“. Tak ma aj presvedčili a šup ho frenda, nastúpam, aha aká špárka, tak kým dobre stojím zabúcham skobu, ktorú do scény tréba mác, néé a začnem fučať. Musím sa dostať do dobrých spoďákov a odtiaľ vpravo pod previs. Viem že sa nesmiem za spoďákmi veľmi načahovať, lebo sa mi lezky prestanú trieť o skalu a ... „Dobre ideš, drž to, zváraj“. Chlapi sú kamoši. Mrknem pomedzi nohy, miesto jedného ksichtu foťák. Tak vystrúham ďaleký krok, nech mám niečo pre fanynky. Možno potom skôr dajú.


Zase jedna riťovka ...


Krok vyšiel a už som v spoďákoch, nohy vysoko, juj celkom ako na vápne, akurát tá šnúra nitov sa podo mnou neleskne, ale čo, erárna skoba je tiež super. Stačí cvaknúť a už je z brutality opäť šestka. Previsok má byť o pol stupňa ťažší, ale nevyzerá až tak zle. Prinajmenšom vidím kde budem visieť a kam pichnem frenda a potom už nejako pustí. Drapsnem špáru, noha na kozu (odkukal som na buldrovke od reprezentanta). Chvíľu je frend medzi rukou a skalou ale potom sa to nejako upraví a už som hore. Istenia dávam kde sa dá, jednak sa mi hneď zdá svet krajší a jednak sa zbavím tej eigerovskej výstroje, čo som na seba v strachu navešal.
Vľavo za krátkym traverzom sa smeje Čiernobiely sokolík. Po ceste je nit, tak proč bychom se báli, na tatranské skály, tidláj, tidláj dá. Bratia Česi sa veru blysli, dĺžka je super, takmer päťdesiat metrov, dva nity tam kde sa fakt nič nedá dať, stále púšťa.
Teplo, teplo, teplúúčko, len chlapi dvadsať metrov podo mnou prestali povzbudzovať a trasú sa viac od zimy ako z môjho bicyklovania. Žltko sa snaží ohriať ruky pod pazuchami a aj z tej diaľky vidím ako krčí nosom keď ma sleduje. Síce sa trochu klepem, ale držím sa.
Zrejme sa tešil, že sa pod previs vrátim vzduchom ako posledne na Volovke a morálne zdecimovaný mu prenechám dĺžku. Ha, to určite. Sám si vybral tú prvú a ani sme neťahali stebielka (ťaháš kratšie = ideš prvý). Sušky typicky prehlásil že je to naša cesta (ochorel mu parťák), ale že keď na to nemáme, rád nám ju vytiahne.
Pučím sa v sokolíkoch, nohy nič moc, ale na ruky super, len treba vyvažovať. Trochu pobicyklujem ale strach je mocný čarodej a pomáha mi na policu. Žltko zrejme opäť krčí nosom.
Ešte ráno mi nebolo všetko úplne jedno. Tento rok sa nám však darí. Na veľkú noc Paklenica, potom všelijaké skalky, skúšali sme dokonca aj osem. Ale šesť plus je pre mňa stále hrozivé číslo. Najmä v tatrách. A toto je iste ťažšie ako „krajne ťažké“ podľa Gálfyho a Urbanoviča, čo sme liezli včera. Akurát nás z polovice cesty odohnal dážď a keď sme pod stenu sťahovali mokré laná, mraky sa roztrhali a začalo piecť slnko. Fuj, frustrácia z visiaceho pytla. So zvesenými hlavami sme sa vracali dolinou. Hrozne sme sa hanbili, že nie sme ako naše vzory zo stránok Kolleráka, čo zdolávajú ozrutné steny vo vetre a snehu, zubami - nosami.
Ding, ding, ding, ding, ding ... ta do scény skóby tréba mác, néé ... karabína, slučka, karabína a stúpam ďalej. Vypliešťam oči na nit o osem metrov vyššie a vravím si, že ojojéj, ešte tieto rajbásky ojekabátim a už som tam. Chalani usúdili, že mám najhoršie za sebou a spokojne si debatujú. Zrejme o ženách. Alebo o horách. Riešili sme to už včera v krčme, neodradila nás ani maďarská predkapela.
V tope píšu za päť a ja som dúfal že ten nit bude už štand. Nieje. Navyše sa k nemu nejako musím dostať. Mozog opäť prehráva strašidelné video: vysoko nastúpam, siaham po chyte, chyt nikde, ešte chvíľu tľapkám platňu po brušku a ... „Kľúd, založ si, neponáhľaj, popozééraj“ ozve sa zdola. Suški, díki.


Sušky siaha na oblinky rád


Idem sa pozrieť po malej poličke doľava, tuším tam za odštepom škáru. Ajha, presne na ten dužník čo som včera vytĺkol ...ta do scény skóby tréba mác, néé. Už je lepšie, z boku tiež vidím ako ďalej. Vraciam sa do platne a po metrovom kyze na bočák nastúpam, to je super, všetko vymyté vodou, nohy vo vaničkách. Menší problém je s lanom, ktoré samozrejme cez všetky tie moje psychické opory už po tridsiatich metroch nechce ísť. Meter si stále potiahnem, nastúpam a tak ďalej. Ku nitu už len ľahšie a ľahšie, veľké chyty a cvak, v bezpečí jak oný v onej. Od nitu ešte takých šesť metrov ku previsku, vidím že k nemu nič nezaložím.
Chvíľu rozmýšľam o štande, teda rozmýšľal som dosť názorne, lebo k nitu pribudla ďalšia skoba. Včerajšie pocity ma však stále štvú. „Však si lezec, veď tu máš nit, tak čo.“ Chalani z toho mávajú dobrú srandu, keď si takto nahlas pomáham v problémoch. Skobu nechávam skobou a idem na rajbasy. Podlepené lezky sú super, nie ako tie druhé púzdra na husle čo som v nich minule zhučal. „Dnes to bude inak. Proste to dám a hotovo.“ (chlapi by sa zas pobavili). Dobre sa postavím a previsok ani nieje previsom. V rukách veľké chyty a aha, polica ako letisko a pred nosom štand.
Juchuchuchuchú poskakujem po polici a teším sa na celú dolinu. Neuzemnia ma ani hlasy zdola: „ No čo jé, šak nám tu omrznú gule“. Spievam si ďalej, pomedzi to sa zaistím a kričím, že zruš a doberám a polloďák a že istím. Za chvíľu je podo mnou aj Žltko, vraví síce že nič necítil lebo ma skrehnuté prsty ale spolu so mnou spieva mesečina, mesečina, johojoj.. aj keď nevie ani jedno slovo. Škeríme sa na seba. Precvakávam červené a kričím poď istím.
Vymieňame si dojmy. Už je pri nás aj Sušky, tiež sa mu dĺžka páči, už menej to, že nevytĺkol moju skobu. Ale čo, pri zlaňáku pošpekulujeme. Preberá matroš, a pokračuje do komína. Za chvíľu je hore, štvorka je mu nič, my sa tiež ponáhľame. Už hodnú chvíľu sa zbiehajú mraky a je aj dosť hodín. Ráno sme po návšteve popradského pohostinstva trochu prispali a ja som liezol dosť pomaly.


Zlaniť stenou nieje sranda


Zlaňák prebehol takmer normálne, akurát som chvíľkovým ohlúpením minul náš štand a skončil na pilieriku zavesený v starej slučke. Ešteže máme šesťdesiatku, vyšla presne. Keď som však zakričal: „voľné“, lano sa vyplazilo hore. Zostal som v strede steny a bez lana. Cítil som sa, moji drahí, celkom nahý. Ale Sušky je odborník na práce vo výškach, snáď ma tu nenechajú, vravím si pomedzi invektíva na svoju osobu. „Žltkó, som kus vedľa“ kričím na zadok čo sa objavil v komíne. Krúti hlavou a zase krčí nosom.
Nenechali ma tam (čo je zrejmé aj z toho že toto píšem), pivečko som im poplatil. Kamarátom. Akurát tá skoba mi tam ostala, ale však čo, veď v scéne skóby tréba mác, nééé. Na jednom z vrcholov


foto: Sušky, Andrejka
fakty: http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=00370809:Batizovský-štít:2448


Slovníček:

scéna – (někdy i ščana) přírodní útvar často využíván k úniku z reality
skóba/skóby  – skoba/skoby 
rehliť sa – nic perverzního, řehtati se, nebo i smíchem pukati
hi-tech borec – praha-manekýn, ty vole, vole
motyka (pozor neplésti s Motykou) – krompáč, krumpáč nebo i motyka
špárka – skulinka (pre Papuša : die Fugchen)
šup ho tam  (často se užívá i dzig ho tam) – v tu ránu ho tam nandal
šestka  – pro hi-tech borca nepříliš zajímavá číslice
Kollerák  – lezecký magazín (proslulý autorem současně lezoucím, fotícím i píšícím)
gule – koule, lze využít i termín varlata

Michal Žilka   [úpravy] 10:37 23.10.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 destinácia12:00:18 23.10.2003
Dobrá ujebávaná chlapci. Len akú štreku ste to vzpínali, že by som si to na jar tiež pribil?
Guruodpovědět 
 Re: destinácia12:06:32 23.10.2003
sak ciernobiele sokoliky, na koci je link na sprievodcu ..teda:
http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=00370809:Batizovský-štít:2448

miso
misoodpovědět 
 Re: destinácia11:35:32 27.10.2003
Tak GURU, mam taky dojem, ze do toho pojdem s tebu - cele mi to pripada akoze to "je vyhodnejsie, ale je to hlavne lacnejsie" ;-)
Brankarodpovědět 

 bravo12:56:17 23.10.2003
chlapi, víc takovejch článků!
Lukas B.odpovědět 
 Re: bravo13:31:11 23.10.2003
to nie si ty, ktory si nas minule dodrbaval na fotkach, ze mame bars nakloneny fotak? :) (vid. spravodlivym v horach stastie praje) ta podla tejto poslednej fotky vies s kym mas docinenia:))
zltkoodpovědět 
  Re: bravo13:49:39 23.10.2003
jo, to jsem já
Lukas B.odpovědět 
   foto15:07:48 23.10.2003
no, teraz ,musim ja pripomenut ku fotkam, ze vacsinou nevyzeram ako dieta s mentalnym postihnutim a som o dost vyssi od zltka (aj krajsi, fanynky). proste sa udial nejaky paranormalny foto jav :).


miso
misoodpovědět 
    Re: foto09:09:10 25.10.2003
Nesúhlasím. Podľa mňa tá fotka úplne vystihuje realitu. Vyzerá presne tak, len keď trepe do TV tak mu dajú zrkadlo pred nos aby sa videl. A presne na taký ksicht balí aj tie fanynky. Ale inak je to dobrý chlapec, aj článok mu vyšiel, / asi nemá v robote čo na práci/ aj to pekne vyliezol. Ale tá skoba zo scéény sa fakt nedala vybrať, nehovoriac o tom, že tam bola zbytočne.
suskyodpovědět 
    Re: foto11:35:37 29.10.2003
pripajam sa ku suskymu. tato fotka je este celkom dobra. f skutocnost vyzera mizo ovela horsie :) takze sa nedajte oklamat recami o paranormalnych javoch
zltkoodpovědět 

 Moc pekny! :)13:32:54 23.10.2003
Trosku jsem sice zapasil se slovencinou, ale clanek je super. :)
Meedjaodpovědět 
 Re: Moc pekny! :)14:02:57 12.01.2005
z toho si nic nerob. aj ja a to som slovak :D
crowodpovědět 

 Hosi super19:46:30 23.10.2003
Me se clanek taky libil. Zaverecny dodatek bychom mohli casem rozsirit a doplnit a mit lezecky prekladovy slovnik:).
JirkaSodpovědět 
 Re: Hosi super12:06:05 24.10.2003
ako som uz raz pisal, tieto a ,mnoho dalsich výrazov je možné sa naučiť počas kultúrno-športového víkendu na chate brnčalovej, zbojníckej, téryho či inej :).

inak vyzera to tak ze cez silvestra budeme na brncale, tak nabruste motyky, berte skóby, ktore do scény treba mác, né a dojdite. zltko si uz ladi nastroj a hotuje hity ako Mrtve deti... :).

miso

misoodpovědět 

 :-)10:08:41 24.10.2003
dobry ... boha jeho :-)
M.Bodpovědět 

 Super10:34:58 24.10.2003
Tohle žeru, naprosto špicovej článek. Dík
E.
Eňonodpovědět 

 Slovencina pre pokrocilych11:21:44 24.10.2003
Prosil bych dalsi lekci slovenciny, bylo to moc pekny...
J.odpovědět 

 dobre citanje12:57:30 24.10.2003
Aj by som si ten kolerak kupil obcas keby tam boli take clanky
horeslavodpovědět 

 ..11:44:49 28.10.2003
Kdo nezazije nepochopi. Chalani toz dost dobree.Mam rad slovaky su to borci a samozrejme taky slovenky :)
Pecanekodpovědět 

 :-)10:31:30 29.10.2003
njet nad claaaaanok.....
...ked sa vydarí.
alebo, zeby to bolo tym lezenim?
martinodpovědět 

 prvovýstup: ako to v skutočnosti bolo.15:44:24 05.11.2003
len pre zaujímavosť: na jamesackej diskusii sa akurat chlapi dopatrali k povodnemu prvovystupu tejto cesty, ako to už býva, tak v rámci úplne inej diskusie. Nájdete to ak budete chcieť v príspevku "dynafit lyže" asi v treťom leveli, pod názvom Čiernobiele sokolíky, od Doktora Pravdu.

Uryvok z klubovej kroniky:
"
Cinila sa aj nasa omladina. V krasnom slnecnom pocasi vyliezli prvovystup v spadnici Batizovskej veze. Podla prvovystupcov sa jedna o krasne tatranske lezenie v platni.
Cesta cez biely pas - VI, Material: sada hexcentov
25.6.1982, Jozef Ľupták, Milan Myšíček"
twingaodpovědět 
 Re: prvovýstup: ako to v skutočnosti bolo.14:39:36 06.11.2003
tie mená sú zrejme kačica. aj keď je možné, že to vtedy preliezol niekto z bratislavského HK Filozof. miso
misoodpovědět 
 Re: prvovýstup: ako to v skutočnosti bolo.13:45:18 18.11.2003
ako uz napisal miso, islo o drobnu kacicu s tymi menami. je fakt ze cesta teraz nazyvana Ciernobiele sokoliky bola vylezena dakedy v polovici 80. rokov dvoma lezcami z vtedajsej Slavie Filozof Bratislava, teraz HK Filozof. kedze neboli menovani vtedy, nebudu menovani ani teraz, ale boli by sme vsetci radi, keby sa veci uviedli na spravnu mieru. skoda, ze terajsi "prvovystupcovia z roku 2000" liniu preskobovali, kedze povodny prvovystup bol uskutocneny len so sadou hexcentrov
Dr. Klamodpovědět 

 Foto dne:

Pozvánka na padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (174428)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Equilibrium 7C+ Odlehlé Skály
Žerykova Zkratka 5 Buda
Zastydlá Puberta VIIIb Děčínský Sněžník
Stará Cesta I Prachov
Kontra 7B Zimny Dól
Nově komentované:
Jahodová Dřeň Xc Bezděčín
Crazy Monkey 7a Il-Latnija
Kroutek 5B Dehetnická Skála
Rybí Prsty 5C+ Babí Lom
Muka Obraznosti Xa Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Training protokol 7b - 8a | Brigáda Sušky | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a |

 Nové komentáře:
Re: Láska k týmu | Re: Držák | Re: krása! | Král | big picture | neskutečný... | THnX | 50 je jen číslo | Kořeny.... | Neuvěřitelných 50 topů. |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (87)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (44)
Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (43)
Foto: Karabinou propíchnutá dlaň ruky lezce při pádu (17)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Valná hromada ČHS 2024 (12)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (8)
ZykyCup (7)
Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben (7)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

 Nově v inzerci:
Rokytnice/J. St-Pá | Bor bouldering průvodce | Lezečky OCÚN JETT LU, vel. 38 | Ahoj | Statická a dynamická lana | parťačku na skály | Arcteryx GTX-proshell | Arco, Val di mello-Versante sud | Boty scarpa | Simond Rock+ velikost 39 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 489 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 484 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 537 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 486 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.