LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Co můžeš vylézt dnes, neodkládej na zítra.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
Petrohradské Padání (26.04)
SP Salt Lake City (03.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Žebříček
Cesty:
39.Galeová 10269
40.Kohout 10262
41.Novák 10218
Bouldry:
39.Indrák 8606
40.Zíma 8603
41.Bureš 8600
Hory:
8.Zaoral 5329
9.Švihálek 5320
10.Černý 5126

Výsledky
ČP obtížnost Brno (20.04)
SP Wujiang (12.04)
SP Čína (09.04)

Deníčky
5552 lezců
1096325 cest
Nové přelezy:
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Temný Hvoz 7C+
Subjektivn 7C+
Monster Of 7C+
Sissi Ve V 9+
Traverso P 10-
Láska Bez 7C
Okupato 7C+
Přetížení 8+/9-

Stěny
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
HoSPORT - Staré Hodějovice
Horolezecká stěna SOŠ, Šumperk, Zemědělská 3 - Šumperk

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Z Dlouhého údolí na Bärenbartkogel Weisskugelgruppe

Ötztaler Alpen

Před dvěma lety jsme mlsně hleděli na fantastickou bílou pyramidu Weisskugelu 3.738 m z hrany ledovce Gepatschferner po výletu na Weisseespitze 3.532 m.

Přešlapovali jsme nad stěnou Vernagl Wande a mezitím padali chytré návrhy na sjezd (spíše skok) do údolí na ledovec Langtauferner a po něm za dvě až tři hoďky na vrchol. Samozřejmě všechny naše výplody byly totální kraviny. Skialpová cesta na jih tímto směrem žádná ani pro vskutku odvážné jedince nevede. V mapě je naznačen něco jako turistický chodník, ale ten bych nechal raději na léto. Při špatném počasí to může být sakra průserové místo! Mimo samotné dominanty výrazně zaledněného hlubokého a dlouhého údolí vedly skialpové stopy na vrchol Bärenbartkogelu 3.400 m. Hned mi bylo jasné, že se do toho údolí musím někdy podívat. Ale kdy? Příjezd je dost oklikou přes Itálii, to se asi hned tak někomu nebude chtít.


Roter Kopf 3.246 m, Rotenkopf 3.157 m, Valbenairspitze 3.199 m v hřebeni jižně od údolí Langtauferer Tal.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičKamarád pro tradiční týdenní lyžovačku vybral vesnici Reschen – Resia těsně za italsko-rakouskou hranicí. Hezké místo! Po prozkoumání mapy jsem pozornost zaměřil na údolí táhnoucí se na východ od přehrady Reschensee – Lago di Resia Langtauferer Tal (nebo taky Langtaufers Tal) – Vallelunga. Pokoutně jsem se pousmál, když se můj pohled zastavil na Weisskugelu. Že by na něj konečně došlo?


Luboš na hraně morény, v pozadí údolí Langtauferer Tal.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš Obtulovič


Po mnoha letech společného lyžování se konečně vykrystalizovala skialpová odnož, která toužila podniknout nějaký zajímavý výlet. Předpokládaný cíl nešel z míst lyžování vidět, a tak nebyl důvod zájemců k předčasné panice. Nicméně myšlenku vyzkoušet si kratochvíli jménem skialpinismus neopustil Luboš a hned od prvopočátku s výletem počítal Marek. Na okraj pro šťouraly, oba dobří lyžaři, Marek k tomu jezdil dlouhé roky závodně boule a ve volném terénu toho má dost odjeto i našlapáno. Skialpinisty dík specifickému stylu lyžování nenazve jinak jak kamzičí zvěř. Od pravdy není mnohdy úplně daleko. Vypůjčit si lavinové vybavení byl trochu problém, protože jej v žádném sportu od Reschen po Nauders neměli a zachránil nás až horský vůdce s českým jménem Karl Klinec z Nauders. Jeho manželka však jméno považovala za maďarské. Jen na okraj, kluci nafasovali skládací ocelové sondy, norské lopaty s dřevěným topůrkem, které jsem nikdy neviděl, jeden pípák starý analog F1 a druhý nový digitální S1 za 20 E za set. Taxa Karla na den 260 E. Když jsem se poptával na skialpové lyže, byl jsem velmi překvapen, jakou hrůzu (jestli vůbec nějakou) měli v místních půjčovnách. Kamenem úrazu byly skialpové boty, které byly k půjčení pouze na jednom místě v Reschen a snad v St. Valentinu. Pro mne překvapivě to velmi ostře kontrastovalo třeba s dobře vybavenou půjčovnou Summitride.


Ranní nástup na ledovec Bärenbartferner.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš Obtulovič


Počasí domluveno, totální plech, lavinové podmínky excelentní, severní orientace předpokládaných výletů. Z Weisskugelu jsem musel slevit. Z parkoviště v poslední vísce údolí Langtauferer Melag 1.912 m je to opravdu dlouhý výlet a pro začátek by to byl moc náročný cíl. Na jako více jak náhradní cíl padla volba na zaledněný Bärenbartkogel s minimálně rozbitým a nikterak příkrým ledovcem. Nad tímto cílem by měl mít Luboš i Marek technickou převahu a to je zásadní.

Vzorově po půl šesté jsme dojeli na parkoviště v Melagu. Oblohu plnou hvězd prozářili pouze reflektory několika aut na svoz mléka. A po šesté jsme již klouzali ke stavení Melager Alm 1.970 m. Z jižních svahů sjeli do údolí menší základové laviny. Za domy z preparované stopy zůstala jen úzká pěšinka, která řídkým lesem začala výrazněji nabírat první výškové metry. Za lesem jsme se drželi více vpravo a postupně vystoupali na ostrou hranu morény připomínající dračí hřbet v mapě pojmenované Bergl. Tady jsme na několik málo minut museli sundat lyže, protože sníh zde stál. S postupujícím jarem se úsek s lyžemi na batohu bude prodlužovat. Po moréně jsme došli pod nevýrazné čelo ledovce Bärenbartferner. Za zády sluneční paprsky ostře ozařovaly stěny a svahy Weisseespitze. Přes údolí na protilehlé straně se nachází chata Weisskugelhütte, která je otevřená pouze v letních měsících. Její poloha není pro skialpinisty úplně výhodná.


Vzhůru po ledovci Bärenbartferner.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš Obtulovič


O popularitě túry na Bärenbartkogel svědčila dobrá stopa na ledovci a další necelá desítka skialpinistů ve všední den, kteří nám později funěli na záda. Jak se dalo již z mapy vyčíst, profil ledovce byl mírný a šlapalo se po něm velmi příjemně. Navázání jsme nebyli my ani ostatní. Až v horní polovině ledovce nás začaly intenzívně smažit sluneční paprsky. Tlačili jsme se západně k bočnímu hřebeni do malého sněhového sedla. Z něj obtížněji na lyžích (dle sněhových podmínek, na několika místech trochu exponované) nebo na mačkách po hřebeni na vrchol, který se ukáže až v posledních metrech výstupu. Bärenbartkogel má několik vrcholů, ale nejčastěji se zřejmě chodí na ten centrální (Cima Barba d´Orso). Na vrchole jsme byli v rozmezí 11 až 12 hodiny. Naše tempo však bylo velmi pohodové a nikterak jsme nespěchali.


Weisseespitze 3.532 m.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš Obtulovič


Výhledy z vrcholu jsou kapitola sama. Na dlani západní část Ötztálských Alp, Nauderer Alpen, Samnaungruppe, vrcholky Silvretty, na jih Ortler, v dálce Bernina a téměř na dosah Weisskugel – Palla Bianca. Marek s obdivem ostatních vyšlapal nahoru s freeridovými lyžemi s vložkami na chození a Luboš sic marně hledal ztracenou fyzičku z atletiky, seznámení se skialpinismem však začal obdivuhodně. Trochu na káry po 1.600 výškových metrech (kdo by nebyl s úzkými mizernými pásy), ale jako otec rodiny měl omluvu. Po rekuperaci sil během polední vrcholové siesty jsme se vydali na sjezd. Tentokrát žádný med. Vítr na ledovci vyfrézoval všelijaké roztodivné tvary, které dost dobře bránily nějakému solidnímu sjezdu. Prostě styl kamzičí zvěř. Hutnější prašan byl jenom ve dvou stinných místech. Holt to tak někdy bývá. Po tvrdých deskách trochu krusty a dolů od morény jarní firn.


Na cestě k vrcholu Bärenbartkogel.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš Obtulovič


Na Melager Alm jsme si pochutnali na zaslouženém pivu a začali spřádat plány na společný návrat na Weisskugel. O dva nadšené skialpinisty navíc! Nezcela známé Dlouhé údolí rozhodně stojí za návštěvu!


Langtauferer Tal (nebo taky Langtaufers Tal) – Vallelunga

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičLedovec Bärenbartferner, v pozadí Gepatschferner.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičVrcholový hřeben Bärenbartkogelu 3.400 m.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičV popředí vrchol Innere Bärenbartkogel 3.553 m, za ním Weisskugel – Palla Bianco 3.738 m.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičWeisskugel – Palla Bianco 3.738 m od JZ s ledovcem Matscher Ferner

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičVýhled na jih z vrcholu Bärenbartkogel.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičAusserer Bärenbartkogel 3.409 m.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičSpolečně na vrcholu Bärenbartkogel 3.400 m.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičNejenom nejmenovaný guide z Krkonoš má tahače.

foto by © Marek Poĺan, Tomáš ObtulovičMapy:
43, Tabacco, 1:25 000, Vinschgauer Oberland, Alta Val Venostas
42, Kompass, 1:50 000, Landeck, Nauders, Samnaungruppe

Tomáš Obtulovič ml.   [úpravy] 08:53 01.12.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěkná inspirace17:01:11 01.12.2012
do začátku sezóny. Díky za ni.
MirekZodpovědět 
 Re: Pěkná inspirace12:16:42 03.12.2012
Z Langtaufers je take pekna tura na Weissseespitze: vystup a sjezd tim nejsirsim kuloarem na fotce v clanku, je to lehci, nez to z protejsiho kopce vypada, c. 40 neexponovanych stupnu.

Jinak pred deseti lety byl vrchol Weissseespitze komplet zalednen, zadna vezicka jako na zminenem fotu tam jeste nebyla...

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: Pěkná inspirace08:08:54 04.12.2012
Ty kuloáry na fotce vypadají dost strmě a exponovaně. Není náhodou ten Tebou zmíněný neexponovaný 40° sjezd až jakoby za hřebínkem (na led. Falginferner)?
honzaodpovědět 
   Re: Pěkná inspirace08:32:27 04.12.2012
Beru zpět. Vypadaj, ale asi pustí. Dobrej tip - díky.
honzaodpovědět 
   Re: Pěkná inspirace09:20:33 04.12.2012
Jeje, mas samozrejme pravdu, Falginferner, uz je to leta, co jsme tam byli.

Ale tyhle jizni kuloarky vypadaji velmi pekne, kdyz bude dost snehu, tak urcite pusti! :)

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
    Re: Pěkná inspirace09:53:42 04.12.2012
Jojo, už aby to bylo:)
honzaodpovědět 

 Dobrý tip19:51:46 01.12.2012
Konečně nějaký slušný článek!
Bídaodpovědět 

  20:53:58 01.12.2012
Na tenhle kopec jsme se taky vysapali. Puvodne jsme chteli jit na Weisskugel, ale ta zablacena morena nas neoslovila, tak jsme behem vystupu zmenili cil. Ale kdyby jsme zalacili na pilu, tak to po prekonani sedla slo i z druhy strany na ten Weisskugel. Ono by to bylo mozna zajimavejsi, nez se placat po udolnim ledovci.
HAFodpovědět 

 Hezkyy08:36:58 02.12.2012
Jen houšt, super článek chválím pěknej popis.
Steveodpovědět 

 Zas trapnost11:23:37 03.12.2012
hodná dra Obtuloviče. Nechci si teď kazit chuť před obědem, pokračování tak za hodinu...
Skialpinistaodpovědět 
 Re: Zas nějákej chudák12:37:33 03.12.2012
tos měl místo psaní radši jít na ten oběd
odpovědět 
  ?14:56:41 03.12.2012
Neprožívej to, prostě jen tvrdím, že to je hodně slabej článek, možná dobrej tak do plátku Ing. Jiráska.

Na fotkách je (c)opyright zřejmě asi aby si z nich nějakej zoufalec jako Ty neudělal kalendář.

Mapy Kompas 1:50 může doporučit snad jen jejich cesťák...

A k těm názvům typu "Palla biancA" - jedná se o (Jižní) Tyroly, kerý italský cikorky s neuvěřitelnou drzostí zabrali po r. 1918.
Skialpinistaodpovědět 
   Re: ?15:45:14 03.12.2012
je mi Tě líto, nechat se trápit tolika drobnostma, urážet za každou cenu a přitom nic nedokázat je fakt k vzteku
třeba z toho vyrosteš
odpovědět 
   Re: ?19:34:20 03.12.2012
No jo, mít mindráky je fakt na prd, je mi tě líto! Snad to bude brzo dobrý - jako tenhle článek!
O.odpovědět 
    Zamyslete se (bacha bolí to)10:44:01 04.12.2012
Tak promiň, prostě jen nemám rád slabé články (a taky argumentuju proč). Co takhle použít nejlepší a nejlevnější mapu AV Weisskugel? Nejvíc mě ale dráždí to ty mafIánský italský názvy tam, kde vůbec nemají co dělat.
Skialpinistaodpovědět 
     Re: Zamyslete se (bacha bolí to)10:51:29 04.12.2012
Kdo nechodí podle screenshotu z austrianmap.at, je hovno pankáč.
honzaodpovědět 
     Re: Zamyslete se (bacha bolí to)11:56:38 04.12.2012
Nahodou tam ma nazvy obe, to je v Cechach docela uspech! :)

A kdyz jsem byla v r. 2001 poprve v Südtirol, tak jsem byla prekvapena, ze se tam stale mluvi nemecky - ackoliv samozrejme historii pripojeni Südtirol k Italii znam - a take tim, ze to tam vypada velmi podobne jako v (Nord)Tirol. :)

Napr. v takovem Strassbourgu nemecky uz dneska nikdo nezblebtne, maximalne nahore ve Vosges du Nord, kde se na vesnici jeste misty mluvi nemeckym narecim. Zato Ti tenhle mistnak pak na skale v plynne francouzstine nadava do "sales Boches". Proste Evropa. :)

Hore zdar a trochu tolerance,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
      Jsi husa14:54:03 04.12.2012
a navíc to tu rozmazáváš...

Přesně tak, mafiánům se přes obrovské úsilí nepodařilo obyvatele J Tyrol (mj. např. Messnery) donutit, aby mluvili cikánsky. Ani to tam zatím vybydlet, takže to tam pořád vypadá jako v civilizaci a ne J Itálii.

Používat cikánské zeměpisné názvy v J Tyrolsku může jen ignorant jako Ty n Obtulovič (a ten je ještě je ani neumí správně okopírovat z internetu)...
Skialpinistaodpovědět 
       Re: Jsi husa15:03:52 04.12.2012
no a ty jsi úplně jiný opeřenec, určitě tušíš jakej. jednak se takhle dámě neříká, druhak blbě relouduješ a třeťak zrovna tato "husa" je spíš zastáncem Südtirolu než "itálie".
Lukas B.odpovědět 
        A Ty jsi asi princ na bílým koni15:18:26 04.12.2012
Mám jen rád, když se věci nazývají výstižnými jmény.
Už jen z toho názvu článku mi bylo nanic, Tvoje zdejší zvratky ani radši nebudu komentovat...
odpovědět 
         Re: A Ty jsi asi princ na bílým koni15:32:10 04.12.2012
S tim nazyvanim veci spravnymi jmeny bys mohl zacit u sebe, ty tvy hemzy o Italii jsou docela smesny.
odpovědět 
          Gomorra10:19:12 05.12.2012
Ta fakta o Itálii jsou spíš k pláči, bezejmenný hrdino.
Skialpinistaodpovědět 
       Re: Jsi husa15:36:55 04.12.2012
chlapce, cikanstina a italstina jsou dve uplne rozdilne veci. ale to ty jiste vis, jen asi veci neumis nazvat spravne. oznacovat jizni italii za cikanii je asi uplne stejny jako bys oznacoval j tyroly za fasistan. ale tyhle tvy kecy jsou jen provokace, co? nebo je mozny, ze jsi jen nadprumerny ignorant s podprumernou inteligenci.
odpovědět 
        A co je podle Tebe (J) Itálie,10:20:11 05.12.2012
králi průměrnosti?
Skialpinistaodpovědět 
         Re: A co je podle Tebe (J) Itálie,10:45:33 05.12.2012
Já to říkám pořád, nekrmte ty trolly, podívejte se jak se množej. Ačkoliv uznávám, že sám jsem si taky jednu lžíci do trollího chřtánu přihodil.
honzaodpovědět 
         Re: A co je podle Tebe (J) Itálie,10:26:05 13.12.2012
skialpinisto, šup! šup!, kde si mohu přečíst nějaký tvůj článek popisující tvůj strhující sportovní výkon?

ps. fakt dobrý, spojovat romy s italama; romové jsou z indie, italové z itálie, obě je to na i, tak je to společné! boží! takže být italem je to samé co být indonésanem, iráčanem, iráncem...
pavelodpovědět 
          Milý Pavlíku,13:00:56 17.12.2012
nemám obsesi svoje túry někde slabým způsobem prezentovat. Mimochodem pomalu se chystám např. na přechod Alp, tak to bych sem pak snad i něco poslal.

Jestli jsi nepochopil, co jsou cikáni n. Italové zač (a čím jsou si tak podobní), tak je mi Tě hluboce líto. S takovými jako Ty se tento stát bohužel brzo přemění na Sicílii v režii Bémáka apod. borců...
Skialpinistaodpovědět 

 kudy na Weisskugel07:21:53 04.12.2012
Článek mě navnadil otevřít mapu Rakouska a mrknout se na ty parádní kopce aspoň na monitoru, za což díky. Ale zároveň mi z toho plyne jedna nejasnost: pokud by chtěl člověk ev. pokračovat z Bärenbartkogelu na vrchol Weisskugelu (což musí být sakra lákavé, mít tak parádní kopec jako Weisskugel v podstatě na dosah ruky), bylo by to výhodnější přímo SZ hřebenem s lyžema na zádech? Anebo i odsud radši klasicky normálkou J hřebenem? (Motivace výběru takový cesty by mohla být např. salámová metoda: člověk slíbí kamarádům nenáročný vrchol, ale ono se jim to cestou zalíbí natolik, že sami chtějí pokračovat dál na vrchol tamtoho parádního vysokýho kopce.)
honzaodpovědět 
 Re: kudy na Weisskugel08:28:33 04.12.2012
Na SZ zebro zapomen, kamaradi by te radi nemeli, to rozhodne vybocuje z ramce beznyho vyletu po ledovci. Skoda, ze sem nejde dat foto.
HAFodpovědět 
  Re: kudy na Weisskugel08:39:21 04.12.2012
Věřim, na Z jsme koukali z vrcholu a vypadalo to nepřívětivě, ale zespoda to pak někdy vypadá líp.
honzaodpovědět 

 Foto dne:

Pozvánka na padání
 Databáze cest:
Všechny cesty (174428)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Equilibrium 7C+ Odlehlé Skály
Žerykova Zkratka 5 Buda
Zastydlá Puberta VIIIb Děčínský Sněžník
Stará Cesta I Prachov
Kontra 7B Zimny Dól
Nově komentované:
Jahodová Dřeň Xc Bezděčín
Crazy Monkey 7a Il-Latnija
Kroutek 5B Dehetnická Skála
Rybí Prsty 5C+ Babí Lom
Muka Obraznosti Xa Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Training protokol 7b - 8a | Brigáda Sušky | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a | Re: Training protokol 7b -> 8a | Re: Training protokol 7b - 8a |

 Nové komentáře:
Re: Láska k týmu | Re: Držák | Re: krása! | Král | big picture | neskutečný... | THnX | 50 je jen číslo | Kořeny.... | Neuvěřitelných 50 topů. |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (87)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (44)
Adam Ondra a Ela Adamovská k přípravě na olympijskou kvalifikaci (43)
Foto: Karabinou propíchnutá dlaň ruky lezce při pádu (17)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Valná hromada ČHS 2024 (12)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (8)
ZykyCup (7)
Brazílie - Rio de Janiero - březen/duben (7)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)

 Nově v inzerci:
Rokytnice/J. St-Pá | Bor bouldering průvodce | Lezečky OCÚN JETT LU, vel. 38 | Ahoj | Statická a dynamická lana | parťačku na skály | Arcteryx GTX-proshell | Arco, Val di mello-Versante sud | Boty scarpa | Simond Rock+ velikost 39 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 489 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 484 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 537 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 486 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.