LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Středně velkou lavinu odpružíš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briancon (20.07)
EP mládeže Sofie (21.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13850
2.Konečný 12356
3.Vopat 11433
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Ondra 11250
3.Jungling 10875
Hory:
1.Coubal 7206
2.Nikita 6157
3.Fajkoš 5781

Výsledky
SP Villars (06.07)
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)

Deníčky
4496 lezců
698059 cest
Nové přelezy:
Geheimtipp 9-/9
Futur Line 7B+
Seepferdch 9
See Withou 8a
Bad Joke 7c
Vacherie S 7b
Vache Enra 7b+
Central St 7a
Opuncia 10
Weisswurst 7b

Stěny
Gejzír - Karlovy Vary
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
BoulderClub Brno - Brno

Prodejny
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Praha 2
bart´s port - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výstup na Alphubel (4 206m.n.m.)

Alphubel sa nachádza vo Švajčiarsku vo Wallijských Alpách, kam sme toto leto (okrem iného) zavítali.

1.8.2006   
Predvečer výstupu: varíme si za dažďa v kempe večeru a čaj do termosiek – vo výškach a pri námahe treba hodne piť, čaj výdatne sladíme glukózou – je to rýchly zdroj energie.  Na oblohe černota ako vlasy argentínskej krásky, nálada mužstva upadá, nikto z nás neverí, že nám zajtra počasie dovolí dať sa na výstup. Napriek tomu balíme do malých batohov mačky, cepín, čaj, trochu jedla, sladkosti, krém na opaľovanie, čelovky, sedáky a 40m lana.

2.8.2006   
Stávame o 4:00. Je riadna kosa, ale ja ju od vzrušenia ani veľmi nevnímam.Hneď v stane obliekam teplé trekové gate, na uši dávam čiapku. Chalanom sa moc zo spacáku nechce, trochu nervózne ich popoháňam: nestával som predsa tako skoro preto, aby som tu teraz prešlapoval v zime.
Naše auto kľučkuje tmou po serpentínach do výšky 2 200m. Tu parkujeme: čaká nás prevýšenie 2000m hore a potom dole. Stihneme to? Bude to v každom prípade boj  s časom. Začíname šlapať o 5:20, ešte v tme. Po hodine a pol šlapania sme pri Täschhutte: 2 701m.n.m. Počas šlapania sa rozvidnelo, ale je taká hmla, že pod nami vidíme len mlieko. Na chate si dávame každý čaj a raňajky:  čaju je príjemne veľa, za 2,4 Eura pollitrová miska. Jem tiež DELI tyčinku – energia sa mi dnes určite bude hodiť. Slintám nad raňajkami turistov, ktorí zjavne spali v chate: musli zaliaté teplým mliekom. Obzerám mapu s menami jednotlivých vrchov: Alphubel má z nich najmenej výrazný vrchol, je to vraj najľahšia štvortisícovka, kam sa ľudia chodia aklimatizovať napr. predtým, ako idú na Matterhorn.
O 8:00 vyrážame z chaty, je najvyšší čas, hodinu sme sa tu zdržali. Do rúk berieme teleskopické paličky: váha sa tak rozloží aj na ruky a netrpia tak kolená. Dúfam, že sa hmla rozplynie a nám sa naskytne pohľad na okolité vrchy. A naozaj: nachvíľu sa hmla trhá a spoza bielych chuchvalcov vykukuje vrcholová špička Matterhornu – okamžite ju fotím, fascinovaný jej tvarom. Zdá sa, že bohovia ma vyslyšali.


Matterhorn vykukuje z mrakov

foto by© JirkaS


O 10:20 prichádzame na začiatok ľadovca.Aké je naše prekvapenie, keď stretávame na úpätí ľadovca dvoch ľudí, ktorí sa už vracajú z vrcholu! Až doteraz sme si mysleli, že máme ešte celkom dobrý čas! Je to starší deduško (ale vyšportovaný a s bezchybnou výbavou) a zrejme horský vodca: pýtam sa ho, koľko hodín je to ešte na vrchol, ale nie je veľmi zhovorčivý: na otázku, kedy vyrazili mi odpovedá, že vtedy keď my (ako môže vedieť, kedy sme vyrazili my???). Okomentuje aj moje topánky: ”Not good shoes!” – to Ti ani nebudem hovoriť, že som ich kúpil v Rakúsku vo výpredaji za 50 Euro, Ty mudrlant! Hmla postupne klesá dole a tak znovu fotíme náprotivnú panorámu oblasti Matterhornu. Na kameni pripevňujeme na topánky mačky a každý berie do ruky cepín: som celkom zvedavý, ako to s nimi po ľadovci pôjde, ešte som to nezažil.
Ide sa celkom dobre, ľad je o tejto hodine ešte pevný, ešte sa nezačal topiť. Po chvíľke šlapania prichádzame k prvému strmšiemu úseku: sú to riadne schody dohora, našťastie len pár metrov, mačky ale spoľahlivo na ľade držia. V sprievodcovi z tejto oblasti je písané, že by tu malo byť v ľadovci množstvo trhlín -  počas celej doby výstupu však vidíme len jednu, aj tá nie je širšia ako pol metra a ľahko ju prekračujeme. Toto sa asi z roka na rok mení – Toudy vraví, že keď tu bol pred pár rokmi, bolo trhlín podstatne viac.
Pomaly sa blížime do sedla (3 800m), kde si chceme dať konečne pauzu. Už je pri dýchaní cítiť nadmorskú výšku: človek spraví pár desiatok krokov a podvedome zastaví a to ideme posledný úsek k sedlu takmer po rovine! V sedle zhadzujeme batoh na skaly, dávame si malý obed, pijeme čaj a tlačíme do seba ďaľšie DELI tyčinky – čaká nás najstrmší vrcholový úsek, energia sa nám určite ešte zíde. Naväzujeme sa na lano a dávame si slnečné okuliare – slnko je v tejto výške už dosť silné. Toudy elegantne rieši problém, čo s vystávajúcim lanom: jednoducho dá zbytok lana do batohu. Už teraz sa pozeráme na niektoré okolité kopce a oblaky zhora – je to fajn pohľad, ako v lietadle. Nakoniec je krásny slnečný deň a to sme včera kvôli upršanému počasiu ani nedúfali, že sa dnes dáme na výstup! Zase sa raz  ukázalo, že príslovie “Nádej umiera posledná” naozaj platí.
O 12:40 vyrážame zo sedla a optimisticky tipujeme, že o druhej sme na vrchole. Stúpame hore úzkym chodníčkom po hrane. Ja idem prvý, za mnou Viktor a posledný Toudy. Byť naviazaný na lane má jednu nevýhodu: všetci musia ísť rovnakým tempom. Popoháňam chalanov, mám pocit,  že zbytočne stoja každú chvíľu, Viktor na mňa kričí, nech ho neťahám, nervozita narastá. Hádame sa s Viktorom kvôli hlúpostiam, Toudy na nás kričí, nech sa umravníme. V horách sa vraj prejaví pravá povaha človeka… Posledný úsek je nechutne strmý: miestami až 45 stupňov, čo nám na kľude zrovna nepridáva. Chcem si strmý úsek uľahčiť serpentínami dohora, chalanom sa to však veľmi nepozdáva – vraj som sa veľmi odklonil od prešlapanej cesty a neviem, do čoho stúpam – majú pravdu, volím radšej istotu prešlapanej cesty, nechcel by som tu zahučať dole, aj keď sme naviazaní na lano. Šlapeme už úplne mechanicky, cepíny držíme za hornú časť a opierame sa zašpicateným koncom rúčky o sneh, ako starý dedko o paličku – svah je tak strmý, že sa nemusíme ani zohýbať. Netušili sme, že tento posledný úsek nám bude toľko trvať, zo sedla to vyzeralo byť len kúsok, no v každom prípade je to zo sedla na vrchol ešte 400 výškových metrov. Vrchol je však na dohľad a to nás motivuje.


Vrcholovy usek

foto by ©O 15:00 stojíme konečne na vrchole! Vrchol Alphubela tvorí plató (rovinka), takže presne ani neviete, kde je najvyšší bod – odopínam sa z lana a idem sa prejsť na miesto, ktoré sa mi zdá byť opticky najvyššie, keď som sa sem už toľko hodín pachtil, chcem stáť naozaj vo výške 4 206 metrov a ani o meter nižšie! Chalani sú tak zdecimovaní, že zostávajú stáť na začiatku vrcholovej rovinky. Neviem sa nabažiť pohľadov z vrchola – obloha je v tejto výške modromodrá, všade okolo nás sú hory, vrcholky niektorých z nich sa derú dohora z chuchvalcov mrakov. Slnko je tu silné, aj keď inak je kosa: fúka mrazivý vietor. Fotím si snaď po päťdesiaty krát Matterhorn, táto hora mi svojim tvarom jednoducho učarovala.


Autor na vrchole

foto by ©Napodobňujem Viktora a robím si  z vrcholu na foťák aj krátke video panorámy okolitých hôr, točiac sa pritom okolo vlastnej osi. Fotím chalanov a nechávam sa aj ja odfotiť na vrchole a je čas ísť dole, zima začína byť neznesiteľná. My ľudia sme zvláštne tvory, s našou hlodajúcou túžbou neustále si niečo dosahovať – ženieme sa dlhé hodiny hore, aby sme nakoniec strávili na vrchole 10 minút. Ale každý, kto niečo podobné zažil vie, že tých 10 minút stojí za to. Hore nám to trvalo aj s prestávkami 9 a pol hodiny, koľko to bude ešte dole? Ale veď to už hádam nejak zbehneme, myslíme si.


Foto z vrcholu

foto by ©Strmý úsek pod vrcholom nám však už od začiatku dáva najavo, že to také jednoduché nebude: dole sa ide horšie, ako sa šlapalo hore. Nohy kladieme bokom na svah, aby sme sa na tejto strmine vôbec udržali. Našťastie sú tu približne v 50-metrových rozstupoch zatlčené železné tyčky – Toudy vymyslel, že sa budeme o ne lanom istiť. Je to dobrý nápad, z tohoto štýlu chôdze nás už bolia chodidlá a každý krok je neistý – je to fajn mať so sebou niekoho skúsenejšieho, čo disponuje takýmito nápadmi. Ponáhľam sa dole, chcem mať toto strmé peklo čo najrýchlejšie za sebou, keď sa mi zrazu šmikne zle položená noha a padám na zem: Viktor, ktorý ide za mnou však pohotovo zachytáva lano a tak som sa skĺznem dole ani nie pol metra. Od tejto chvíľe mám však pred zmrznutým terénom väčší rešpekt a našľapujem opatrnejšie. Konečne máme tento nebezpečný úsek za sebou, už to bude veget, akurát že už ma od batohu začína bolieť celý človek. Cestou dole po ľadovci nás predbiehajú 2 alebo 3 skupiny – to sme naozaj takí pomalí? Po poslednej časti ľadovca sa valia dolu potôčiky vody, miestami široké až 30 centimetrov a vyhlodávajú do ľadovca zvlnené ryhy. Keď prídeme pod ľadovec, dávam si z úplne premočených topánok dolu mačky – na slovách „not good shoes“, ktoré som si vypočul od vysokohorského vodcu, asi bude čosi pravdy :o). Vzrušujúci moment nastáva, keď sa dostaneme k potoku: to, čo bolo ráno kľudným pokojným potôčikom, je teraz vďaka topiacemu sa snehu niekoľkometrovou širokou riavou – špekulujeme, ako sa dostaneme na druhú stranu. Nakoniec stúpame na mokré, vodou zaplavené kamene, pričom rovnováhu udržiavame teleskopickými paličkami. Na chate sa ešte zastavujeme pre Viťove tepláky, ktoré tam ráno pri prezliekaní sa do trekových gatí nechal – našťastie ľudia chodiaci do hôr nekradnú. Posledný úsek serpantínami dole od chaty ideme už úplne mechanicky ako mŕtvoly – už ani nevnímam, čo všetko ma bolí. O 21:20 sme konečne úplne dead pri aute. Prevýšenie 2000m hore a potom dole sme teda dali dokopy za 16 hodín.

A aké som si zobral z tohoto výstupu poučenie do budúcna? Asi začínať výstup z vyššej výšky (spať na chate, čo najbližšie k nástupu a tým ušetriť čas) – 2000m prevýšenia za jeden deň hore a potom dole je jednoducho príliš veľa. A nezabudnúť si natrieť pery: ja som na toto zabudol a spodnú peru som mal spálenú a napuchnutú tak, že by sa za jej veľkosť nemusel hanbiť ani náčelník afrického kmeňa :o).

Matis   [úpravy] 20:51 04.05.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Tento výstup sponzorovala Deli00:14:02 05.05.2007
Pěkný popis prvního intenzivního zážitku z hor. Tyčinky Deli šli očividně k duhu, kláveska Delít by se ale také mohla přidat....
Papoušodpovědět 
 Re: Tento výstup sponzorovala Deli02:05:34 05.05.2007
Ale no tak. Tycinka Deli je v clanku zminena dvakrat a pri cteni mi to ani neprislo. Asi proto, ze je sam poziram. Minuly vikend asi 8 ;-) Rozinkove byly fajn, ale po te s guaranou jsem se malem poblil :)

Jinak pekny vystup, ale nepodcenili jste nahodou aklimatizaci? 2000 m nahoru a dolu neni zas az tak moc, kdyz ma clovek trochu nachozeno a na vysku si uz par dni zvykal. Je to velice individualni; u mne je prvni den pres 3000 m pravidelne na dva paraleny a dal uz je to v pohode.
mikeodpovědět 
  Re: Tento výstup sponzorovala Deli08:32:47 07.05.2007
No predtym sme este boli v Dolomitoch na ferrate na Tofanu di Mezzo (ak si dobre pamatam nazov), ktora ma vyse 3000m, takze sme boli celkom aklimatizovany.
Matisodpovědět 
 Re: Tento výstup sponzorovala Deli14:02:33 05.05.2007
Papousi,

nebud tak prisny, ja jsem se nahodou dobre pobavila. ;)

Hore zdar,

Lenka K.

Lenka K.odpovědět 

 Zima - Skialp11:43:37 05.05.2007
Alphubel je take pekna zimni tura, vrcholovy svah je hezke svezeni po kterem nasleduje klickovani mezi trhlinami. Dojem kazi pouze blizkost lyzarskeho strediska a znacna frekventovanost navstevniku
Jirka Vodpovědět 

 super clanek13:13:44 06.05.2007
Krasny clanek a perfektni motivace pro podobny vystup ;)
cgrimodpovědět 

 Fajn článek07:16:04 07.05.2007
Díky za připomenutí pěkného výstupu, který jsem šel loni taky. Akorát my to udělali právě jak popisuješ na konci. Spali jsme asi 200 metrů ještě nad chatou. Je tam super plácek s velkým balvanem na boulder. Jen malá připomínka,... jít navázaní ve vrcholovém výšvihu nebyl zrovna nejlepší nápad. Kdyby jeden z Vás uklouznul...
Hermiodpovědět 

 Nostalgie15:29:00 07.05.2007
Jo jo, tuhle turu jsem sel taky, tusim v ´02. Zpatky jsem se ale do sedla nevraceli tim JV hrebenem, ale po NC (podstatne jednodussi). Sli jsme z Taschhutte a schazeli na Taschalp, ale vzpominam, ze jsme byli okolo ctvrte u auta. Nekde jste se sakra zapomeli. Btw - jsou i lehci 4000+ nez tahle.
Boudakodpovědět 
 Re: Nostalgie13:45:35 13.06.2007
mozes napisat blizsie lokality kde sa nachadzaju lahsie 4000 ky
nejake nazvy mam na mysli
vdaka
jozefodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Mengusovská dolina
 Databáze cest:
Všechny cesty (128070)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Severovýchodní Cesta III Prachov
Stará Cesta II Prachov
Z Komín II Prachov
Přeskok 1 Hrubá Skála
Spárokomín II Prachov
Nově komentované:
Inside Job Xa Labák - Levý Břeh
Kovář Nelení VI Rájec - Rájecké Údolí
Údolní Stěna VI Rájec - Rájecké Údolí
Život V Tichu VIIa Rájec - Rájecké Údolí
Den Trifidů VIIIb Křížový Vrch

 Nově v diskusi:
Re: Který je lepší? | Re: Který je lepší? | Re: Nová helma na skály | Re: Žďárské Vrchy | Re: Nová helma na skály | Re: Nová helma na skály | Re: Nová helma na skály | Re: Nová helma na skály | Nová helma na skály | Re: Který je lepší? |

 Nové komentáře:
Re: fuj | Re: fuj | Re: stastny pad | Re: Kdy do špitálu? | fuj | Re: Proč spadl? | Re: Kdy do špitálu? | Re: Proč spadl? | Re: Kdy do špitálu? | Kdy do špitálu? |

 Kde to vře:
ČHS: ČSL má nepřijatelné podmínky spolupráce v boulder závodech (47)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Villars, Švýcarsko (35)
Expreska Climbing Technology Nimble Fixbar Set NY PRO 12cm (33)
Jak se Adam Ondra vyléčil z 8metrového pádu na zem (29)
Záběry před nehodou na Čimě v Ústí ve videoklipu kapely Wohnout (24)
Jak jsme byli na závodech v Boloni (21)
MČR dětí a mládeže kat. U10 – U16 (B) v Brně (16)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Chamonix, Francie (13)
Jakub Konečný vylezl své první 9a a vzápětí dal 9a/a+ (10)
Neuvěřitelných 45 let od tragedie na Trollryggenu (8)

 Nově v inzerci:
VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO PO CELÝ ROK - 250,-KČ/HOD | Dnes Rovište | Goretex bunda Berghaus S za 1490kč | Dálnička AUT | Dámské skialp lyžáky Scott Nova - vel. 39/40 | CH dálniční známka | TILAK GTX Active jacket | Warmpeace viking 600/170cm | Někoho v Praze na stěnu. | Triop 45 |

 Anketa:
Máte doma nějaké vybavení na cvičení?
 109 
Nic  
 174 
Hrazdu  
 116 
Balknu  
 76 
Kampus  
 102 
Malou boulderovku  
 82 
Mučírnu + boulderovku  

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.