LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
30.Jeliga 10515
31.Havlík 10510
32.Lachman 10504
Bouldry:
30.Hronek 9028
31.Scheuerová 8950
32.Pelikán 8925
Hory:
5.Šuraba 6068
6.Švihálek 5820
7.Chomová 5070

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5604 lezců
1117721 cest
Nové přelezy:
Bourinator 8a
Carte Blan 8a
Heathersag 9+/10-
Kleiner Ro 9+/10-
Bourinator 8a
Královna O 7C
Freischwim 8+/9-
Mein Gott 7b+
L´Ami Caou 8a
Tout N´Est 7c+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tři Zuby a jedna Marmeláda

smallTenhle podnik mi ležel v hlavě dlouho. Dolomity jsou hory, kde se psala horolezecká historie v Evropě. Doporučení na krásné cesty jsem měl dost a dost a tak stačilo sehnat člověka, který by do toho šel se mnou. Volba padla na Majkla. Něco jsme už spolu vylezli a tak to byl parádní parťák na podobnou akci.

Z Olomouce vyrážíme ráno 16. července a po úmorné devíti hodinové jízdě jsme na prahu dolomitských hor. S báglama napěchovanýma až po okraj lezeckýma cajkama, žrádlem a vším možným se vydáváme na naši první akci, ke třem Čimám. Po dvou hodinovém pocení a proklínání batohů jsme se doplahočili ke třem parádním jezírkům přímo pod severními stěnami Zubů. Po malé večeři jdeme hned na kutě.

Budíček zvoní v nemilosrdnou půl pátou. Chceme být pod nástupem první. Tak se naštěstí také stane. Jako první máme vyhlídlou Žlutou hranu na Cimu Piccolu (cesta končí na jednom z jejích vrcholků – Anticima). Při pohledu na tuto majestátní hranu se panu Commicimu vůbec nedivým, že ji v roce 1933 chtěl jako první zdolat. Cesta má kolem čtyř set metrů a lezení se pohybuje kolem šestek. Po mém rychlo seběhu dolů k autu a zpět pro zapomenuté frendy nastupujeme až kolem osmé, naštěstí jsme pořád první. Délky ubíhají jako voda a už kolem jedenácté začíná Michal tahat klíčovou osmou délku. Delikátní koutek ho ale vůbec nedokáže rozhodit. Já na druhém s batohem naštěstí taky nemám problém a tak můžeme zvesela pelášit dál. Po jedné hodině jsme na vrcholu. Rychlá fotka, majklovi úžasné sušenky a honem dolů. Slaňujeme přes parádní sportovně odjištěnou osm plusku a říkáme si, že pro tu se jednou vrátíme. Do našeho bejzu je to kousek a tak už od tří zevlujeme na paloučku před stanem.

Další den nás čeká klasika všech klasik. Commici v severní stěně Cimi Grande. Vstáváme zase brzo a tentokrát jen o chlup předbíháme párek anglánů, kteří s námi celou cestu statečně drží tempo. První těžká délka (sedmička) vychází na Michala. Po statečném boji s malými chyty a téměř žádnými stupy se domlouváme, že tohle by bylo i na druhým konci s batohem masakr a tak mi borec posílá lano a batožinu vytahuje. Já si na druháka chrochtám blahem. Holt Emilio (Commici) si uměl vybrat směr. Dalších šest délek je trochu lehčích, zato však člověk nabírá expozici jako kráva. Když z osmého štandu plivnete dolů, uslyšíte slabounké „plesk“. Dále cesta pokračuje systémem koutů až nad velký převis. Místo jedné délky máme tobogán. Je to trochu zarážející, lézt po mokré skále, když už pár dní nepršelo, ale co už. Nad převisem se traverzuje 30 metrů doleva a pak už jen dvě lehčí délky na velkou rampu. Po té obcházíme Cimu na jih a normálkou dolézáme na vrchol. Povinná fotka a hurá dolů. Tentokrát je to trochu složitější než na Piccole. Sestup je plný strmého slézání, slaňování za roh a podobných nástrah. Naštěstí je dobře značen žlutými tečkami a mužíky. Po celodenní námaze se nacpeme až k prasknutí a usínáme.

4:00 zvoní zase budík. Čeká nás poslední zub, Cima Ovest. Vybrali jsme 650 metrů dlouhou Demuthovu hranu za sedm mínus. Tentokrát jsme v celé cestě sami. Štreka rychle ubíhá, protože některé lehčí délky spojujeme. Klíčový převísek v osmé délce vychází na mě. Stačí udělat pár silových temp a je posekáno. Valíme dál. Těsně před koncem na mě bohužel padá šutr a sejme mě do kolena. Naštěstí to nic není a tak kolem druhé stojíme na špici u kříže. Na cestě dolů ze začátku trochu bloudíme, ale pak nás intuice zavede správným směrem a mi tak zase podstupujeme nekonečné slézání a slaňování.

Tři zuby jsou zdolány. Na všechny jsme vylezli krásné a hodnotné klasické cesty. Všechny parádně odjištěny skobami plus vlastním. Můžu jedině doporučit. A kdo si myslí, že Dolomity jsou jen hromádka šutrů poskládaných na sebe, ten se šeredně mílí. Alespoň v těch cestách, které jsme lezli, vám v ruce zůstane jen málo co.

Na dalších 48 hodin je hlášeno špatné počasí. To se nám zrovna hodí, protože stejně chceme dát rest. A tak se další den pomalu balíme a přesunujeme pod náš druhý cíl výpravy, pod jižní stěnu Marmolády.  Stavujeme se ještě v Cortině. Jelikož jsme tu v době oběda, tak mají stejně všude zavřeno, zevláci italští. Na Marmeládě máme vyhládlého 900 metrového Dona Quijota (6+) a o něco delší Moderní časy (8) (u této cesty počítáme s bivakem).  Parkujeme pod lanovkou, ale jako správní hoši nasazujeme krysy a mažeme si to po svých nahoru. Po dvou hodinách míjíme chatu Falier a hledáme místo na bivak. Nacházíme parádní flek pod převisem. Posléze však zjišťujem, že zas tak bomba není, protože když začne pršet, stejně stavíme stan a když pak pršet přestává, z převisu furt kape voda.

Sobotu prozevlíme ve stanu. Odpoledne se jen jdeme podívat pod nástup Quijota a jinak nuda v Brně. Předpověď slibuje pěkné pondělí a tak nás čeká ještě jeden zevl den ve spacácích.

V neděli se však probouzíme do vymetené oblohy. Teď nebo nikdy. Rychle balíme a šupem pod nástup. První 80 metrů sólujeme. Hned ve druhé délce se ztrácíme a protože Michal nemůže najít žádný štand, lezeme kus souběžně. Nakonec naštěstí nachází nýt z vedlejší cesty (jen aby jste si nemysleli, v Quijotovi žádný niple nejsou) a štanduje. Já pak traverzujeu zpět do naší štreky. Od čtvrté délky se začíná kazit počasí. Je nám jasné, že jestli nezmokneme, tak to bude sakra štěstí. Atmosféra ještě víc zhoustne, když dolézáme pod sedmou délku. 40 metrový kout a má prý být za 5+. Takhle těžkou pětku jsem snad v životě nelezl. Potím krev a rvu na max. Jištění na hovno, chyty a stupy taky nestojí za nic. Michal s batohem za mnou potí krev ještě víc. Po druhé hodině dolézáme, už skoro v mlze, do půlky cesty na obrovskou polici. Další délky jsou čím dál horší peklo. Mlha, takže se člověk musí pekelně soustředit, aby vůbec trefil cestu, protože ve čtverkových délkách skoby opravdu nenajdete. Aby toho nebylo málo, začíná být pěkná kosa. Je kolem nuly a sněží. Poslední délky dolézáme opravdu na krev. Když vidím, nebo spíš tuším, vrcholový štand, opravdu se mi uleví. Rychle nazout ponožky a boty a pryč vodsaď. Dvě padesátimetrová slanění na severní stranu nás zavedou na ledovec. Bojíme se a tak jdeme navázaní. Stejně ale nemáme cepín ani nic jiného, co by jsme v případě pádu do trhliny mohli použít. Po dvou hodinové „procházce“ přicházíme teprve na silnici a čeká nás „jen“ 10ti kilometrový pochod k autu a pak ještě dvě hodiny šlapání do kopce ke stanu. Naštěstí stopujeme borce a tak máme část cesty rychle za sebou. Poslední metry do stanu se spíše plahočíme, než jdeme. Rychlá večeře, u které si stihnu o vařič zničit botu a spát.

Nástup pod zuby

Nástup pod zuby


Nultá délka na Cimu Grande

Nultá délka na Cimu Grande


V horních partiích Marmelády

V horních partiích Marmelády


V jedné z prvních délek Žlutky

V jedné z prvních délek Žlutky


Vrcholovka na Cima Grande

Vrcholovka na Cima Grande


Vrcholovka z Cima Ovest

Vrcholovka z Cima Ovest


Jedno z mnoha slaňování

Jedno z mnoha slaňování


Slanění z nejmenší Cimy

Slanění z nejmenší Cimy


Sestup na severní stranu Marmolády

Sestup na severní stranu MarmoládyPo rozumné úvaze se shodujeme, že na Moderní časy si ještě nějakou dobu počkáme a tak se následující den balíme a jedeme domů. Respektive ještě na dva dny do Krasu. Žleby a pak Holštejn. V místní vyhlášené hospodě zapíjíme a zajídáme (topinkou, jak jinak ) úspěchy z Dolomit. Nakonec to byl fest vydařený zájezd. Jsem rád, že se mohu přidat k těm, kteří italskou část Alp mohou jen chválit.

Hore zdar

Fil   [úpravy] 10:30 16.03.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Páni jsou mladí a blbí?!10:56:17 16.03.2013
Když už dělám blbosti tak se přitom nefotografuji, když už, neukazuji to lidem, tím spíše to nešířím po internetu.
Jsou mladí a blbí, ale snad dospějí. Jinak přeji vše nejlepší v lezení i v jiném.
Teaserodpovědět 
 Re: Páni jsou mladí a blbí?!12:39:09 16.03.2013
To jako myslíš tu euforii na kříži? Nebuď labuť :-) Jinak kuci pěkný článek a ať se daří !!!
Karbyodpovědět 
 Re: Páni jsou mladí a blbí?!20:28:54 16.03.2013
Super borci! Na prudiče kašlete!
Michalodpovědět 
 Re: Páni jsou mladí a blbí?!12:06:51 17.03.2013
taky mi přijde nepatřičné využívat vrcholový kříž jako nějakou prolézačku.... pokud jsou autorům hodnoty křesťanské církve vzdálené,stejně by se mohly ovládnout a k jejímu symbolu se chovat s úctou...
rikyodpovědět 
  Re: Páni jsou mladí a blbí?!17:57:44 17.03.2013
ty vole, vzdyt na nem sedel.. delas jako by se pod nej vysral
antikristodpovědět 
   Re: Páni jsou mladí a blbí?!03:40:37 19.03.2013
To vyjde sul nul, vis, ale to tvoje hlava nebere, ty anti:-)
hahaodpovědět 
  Re: Páni jsou mladí a blbí?!18:59:26 17.03.2013
asi je mi svatější pravopis než křesťanská církev....
Hankaodpovědět 
   Re: Páni jsou mladí a blbí?!22:35:54 17.03.2013
dobře!...:D
saraodpovědět 
    Re: Páni jsou mladí a blbí?!07:38:39 18.03.2013
Pane Bože,to mě píchá v kříži...
Lenkaodpovědět 
   Re: Páni jsou mladí a blbí?!03:43:15 19.03.2013
asi je mi svatější pravopis než křesťanská církev....
Nekteri rilali totez o Klementu G. , i Stalinu V. , zajimave paralely?
Pravopis ti spitaly nezakladal, atak dal, ...mluviti stribro, mlceti zlato
Hanko
hahaodpovědět 
    Re: Páni jsou mladí a blbí?!08:54:09 19.03.2013
Komenský ti nevyvraždil miliony a miliony lidí, nepálil knihy, nevyvracel místní kulturu ... A ani dnes Ústav pro jazyk český neokrádá o 130 miliard.
odpovědět 
     Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:16:19 21.03.2013
Komenský ti nevyvraždil miliony a miliony lidí,
A ani dnes Ústav pro jazyk český neokrádá o 130 miliard.
Udelej si reparat z historie, jinak mlc. Kazis imgage lezcu horolezcu ve spolecnosti a hazis je tak do spolecneho pytle s komousema -stalinama a klementama:-)
o 130 miliard, nikdo nikoho neokrada mladicku, zacni studovat historii, a az pojedes zas za lezenim nekam svobodne autem aniz by jsi si vsiml vubec, ze uz jsi v cizine, zkus si polozit otazku, proc tam se nemuselo nic restituovat, vracet, platit...ja ti pomuzu, protoze tam nebyla zlodejna pod vlajkou KSC v1948...ale to te asi a nejen tebe z lezcu uz nezajima, ty mas v hlave jen svoje cisla 9+bcd a pod, je mi te lito...
hahaodpovědět 
      Re: Páni jsou mladí a blbí?!16:28:58 21.03.2013
Jseš úplně vylízanej. Může se "ukrást" jednou ukradené? Pokud mluvíš o čtení historie, zkus sám něco načíst - čarodějnické procesy, konfiskace po Bílé hoře atd... Nehledě na to, že pod "církevní restituce" zahrnuly církve i majetek, který zestátnil už Josef II. Se musí chudák v hrobě obracet. Jdi se pomodlit, ale nekecej do věcí, kterým nerozumíš.
odpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!17:39:08 21.03.2013
souhlas!!!
ivanodpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!20:57:54 21.03.2013
Co se týká těch restitucí, tak realita je taková, že zatím nebylo vydáno nic. Církve musí o majetek požádat a musí doložit, že byly vlastníkem nemovitosti k únoru 1948. Pokud jim bylo něco zabaveno už před tímto termínem (Josef II.- ten toho zabavil hodně; pozemková reforma za první republiky, apod.), tak církve mají smůlu.
odpovědět 
        Re: Páni jsou mladí a blbí?!19:46:35 22.03.2013
Pokud jim bylo něco zabaveno už před tímto termínem (Josef II.- ten toho zabavil hodně; pozemková reforma za první republiky, apod.), tak církve mají smůlu.
Presne.
hahaodpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!21:22:36 21.03.2013
Ach jo, chlapče. Když už tu historii nestuduješ, ale cituješ jen titulky z bulváru, tak aspoň používej rozum. V minulosti se hodně kradlo a tunelovalo, podobně jako dnes. Ale asi nikdy nikdo nekradl proto, aby z toho měla prospěch nějaká společnost. Pokud dnes někdo tuneluje, tak ne proto, aby zbohatl stát, ale konkrétní jedinec. Dnes se k mnoha podvodům zneužívá politika a státní zakázky. Kdysi se k tomu zneužívalo náboženství. Pokud někdo zneužil čarodějnické procesy (což je téma historicky hodně složité), tak tím nechtěl obohatit církev, ale hlavně sebe a svou rodinu. Takže veškerý nakradený majetek byl nakraden pomocí zneužití náboženství do soukromých kapes, a není jej tedy možno dnes církvi vydat a ona ani o něj nemůže žádat.
To že církev má relativně hodně majetku není výsledek podvodů, ale jiných procesů. Znám například jednu babičku, která se rozhodla nepředat kus lesa dětem (že by to prý prochlastali), ale místnímu kostelu, aby se mohla opravit střecha. Je to jednání pro mnohé trochu zvláštní, ale asi bych to nenazval zlodějnou. A takových lidí bylo více.


Jirkaodpovědět 
        Re: Páni jsou mladí a blbí?!19:50:01 22.03.2013
Znám například jednu babičku, která se rozhodla nepředat kus lesa dětem (že by to prý prochlastali),
Tak babicka to treba rekla slusne a nechtela je shazovat..treba chtela rici, stejne me daj na LDN ...kdo vi.
hahaodpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!19:45:38 22.03.2013
Jseš úplně vylízanej debil, sorry:-)
Ukradene se nekrade znova , ale restituuje , vis? To je velkej a podstatnej rozdil, ale chapu, ze idiot toto nemuze chapat, byt by lezl trebas 11+ bcd a sjizdel vsecky kontinenty sveta:-)
Pokud mluvíš o čtení historie, zkus sám něco načíst - čarodějnické procesy
No tos tomu dal korunu, 2000 let a ty dojdes jenom k carodejnictvi:-) Tohle ani cirkev nehajila a nehaji, fakt musis cist trosku vice, ne jen pohadky o carodejich potrech a pod:-)
Jdi se pomodlit...to me nemusis rikat, uz je dost dloouho doba, kdy se za tohle lidi nestydi(a vocasku ani uz to nevytvari usmevy, a uz to ani ve spolecnosti neni vtipne...to fungovalo za komunistu, vis? ) , na rozdil od takoveho debila, jako jsi ty, jsou to lide, jako treba "hnup co?" fyzik Grygar, ekovlucni biologove...a spol...hele vole, vis ze Darwin byl sam verici?...ale to ve skolach komunisti neucili, vzali si z nej jen to, co se jim hodilo:-)) Kdyby jsi se narodil v zemich kde krize neslouzi jen k posezeni, mohl by sis gratulovat...vis prece jake jsou tam platy treba:-))
hahaodpovědět 
   Re: Páni jsou mladí a blbí?!09:36:27 19.03.2013
:))) To mně určitě taky.
Nicméně je pravda, že ačkoliv skutečně nepatřím do církevního fanklubu, na kříži bych neseděl - a to z toho důvodu, že tím můžu nasrat některé místní lidi, z jejich pohledu oprávněně (podle mne). Je to jejich region a mají tam své zvyky a svůj způsob chápání světa; není na místě vnucovat jim můj - já si to od nich taky nenechám líbit. (Kříže na vrcholcích se tam skutečně objevily v historii spontánně a místní si jich váží a pečují o ně. Až pokud vím.)
Robertodpovědět 
    Re: Páni jsou mladí a blbí?!10:45:15 19.03.2013
kříže se v rakouskejch zemích začaly objevovat na vrcholcích hor až s vynálezem teodolitu, aby bylo na co mířit, protože špička kopce, jakkoli vostrá, je moc velká. předtím se na podobné instalace vybírala místa vhodnější ku procházení procesí. ale jinak souhlas.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Páni jsou mladí a blbí?!18:32:06 19.03.2013
Jéééé, náboženské téma, to tu nebylo do doby Míly Pletánka, opravdu to tady moc, moc chybělo :-/
Jinak samozřejmě, že kříže v Rakousku jsou jenom proto, aby mohli v mapách udávat větší nadmořskou výšku :-) S křesťanstvím to určitě nemá nic společného, viděl jsem tam totiž třepotat na upínácích lungty. :-D
Všichni lezem po jedněch skalách. Jen jedna skupina ví, že leze pro něčem prvohorním a druhohorním, zatímco druzí jsou přesvědčení, že to nemá víc jak 6000 let. :-)
Uzlařodpovědět 
      Re: Páni jsou mladí a blbí?!21:22:06 19.03.2013
Myslím, že jde o jakousi základní lidskou slušnost. Pokud vím, že pro někoho je nějaký symbol (totalitní režimy sem, prosím, netahejte) posvátný, tak se k němu chovám přiměřeně - kříž, půlměsíc, socha budhy, památník vojáka, fotka babičky, pamětní tabulka zahynuvšímu kamarádovi...
"Přiměřeně" - to znamená tak, jak bych si přál, aby se druzí chovali k věcem, které mi jsou nějak drahé.
Např. kdysi mnozí horolezci z úcty k místním obyvatelům zůstali pár kroků pod vrcholkem kopce v Himalájích a na samotný vršek nešlápli.
Jirkaodpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!00:41:42 20.03.2013
Plný souhlas, kéž by tak všichni vnímali otázky vzájemných svobod. Bohužel ono jde ve všech teologických a politických ismech jen o ty prachy.
Uzlařodpovědět 
        Re: Páni jsou mladí a blbí?!00:48:13 20.03.2013
Ta druhá věta, to je teda moudro.
P.odpovědět 
         Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:23:58 21.03.2013
ono jde ve všech teologických a politických ismech jen o ty prachy.
To neni zadny moudro, to je lacina blbost, ne nepodobna kecum soudruha Husaka.
hahaodpovědět 
          Re: Páni jsou mladí a blbí?!16:15:49 21.03.2013
To si mě nepochopil úplně či zčásti.
O majetek, zdroje, území a peníze jde vždy. Je šumák jestli se mává srpem a kladivem, křížem, půlměsícem, ruskou, čínskou, americkou či EU vlajkou. Používáním symbolů a ideologií je jen názorové vymezení v tom, kdo, komu a kolik má dát. Aplikovatelné je to i mikroekonomicky.
Uzlařodpovědět 
           Re: Páni jsou mladí a blbí?!19:53:34 22.03.2013
Je šumák jestli se mává srpem a kladivem, křížem, půlměsícem, ruskou, čínskou, americkou či EU vlajkou.
Nechlastej to ani redeny uz. To neni sumak, bys byl pod takovejma jako alkaida, tak muzes zapomenout na bagl, lano, presa, lezeni a uz vubec nejaky psani sem:-))
Kdyby se mavalo dnes srpem, muzes zapomenout na oblibene vapno kdesi na jihu Francie a podobne, jezdit by jsi mohl tak akorat na Usbu a na Pamir:-)
hahaodpovědět 
       Re: Páni jsou mladí a blbí?!08:38:52 20.03.2013
To hledisko totalitní - netotalitní bych vynechal, dostali bychom se na velmi tenký led. (Pro řadu lidí jsou křesťanství nebo islám totalitní ideologie a o některých jejich odnožích si to myslím i já. Například.) Takže pokud má Korejec doma na čestném místě obrázek Vůdce a denně ho čistí od prachu, srandu bych si z toho před ním nedělal. Prostě to tak má a je mi do toho h...
Jinak samozřejmě souhlas.
Robertodpovědět 
        Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:27:31 21.03.2013
Pro řadu lidí jsou křesťanství nebo islám totalitní ideologie
Pro radu primitivnich a blbejch a zakomplexovanejch jsi mel napsat.
Islam judaismus a zamerne vyhecham krestanstvi:-)..bo se toho nekdo chytne jako hov*a..neni nebyl a nebude nikdi totalitni ideologie, je to jen a jen vyznani. Verici vsech nabozenstvi nejsou pod ostnatym dratem jako za komousu v cssr, nebo za 3rise:-))
hahaodpovědět 
         Re: Páni jsou mladí a blbí?!16:41:18 21.03.2013
Na vejsce jsem mel spoluzaka, se kterym se prestala bavit dokonce i vlastni matka (o zbytku vesnice nemluve), protoze prestal chodit v Praze kazdou nedeli do kostela. Meli vlastniho farare, ktery kazal tu jedinou pravdu.


BIS v asi 2 roky staré vyrocni zprave varuje pred Radiem Marya (polske katolicke), ktere povazuje za hlasnou troubu ultrapravice a antisemitismu. Atd...


Jestli Ti tohle neprijde jako totalitni ideologie, tak neco z historie - si vzpomen, ze z Italie prisla klatba na kacirske Cechy a zabiti (Cecha) bylo povazovano za bohuliby cin.
odpovědět 
          Re: Páni jsou mladí a blbí?!19:58:11 22.03.2013
Jestli Ti tohle neprijde jako totalitni ideologie
Ne ne, jsi naprosto mimo, vira je vira, ne ideologie, a byt by se nejakej ideolog viry objevil, nic to na mojem nebo i Pletanovo nazoru a postoji k vire nezmeni. Chapes o cem tu je rec? Lhostejno, zda jde o krestany, nebo muslimy.
z Italie prisla klatba na kacirske Cechy a zabiti (Cecha) bylo povazovano za bohuliby cin.
Pak ale sud ty lidi co s tim prisli, vira s tim nema nic spolecneho.Ostatne je dost knezi kteri zarvali taky.Napric staletima, lhostejno zda v komouskem lagru, za nemcu, nebo ve stredoveku.
hahaodpovědět 
      Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:22:08 21.03.2013
nebylo do doby Míly Pletánka, opravdu to tady moc, moc chybělo :-/
Uzlar,sorry, ale ja myslim ze ne. TAktez si ale myslim, ze delani si z toho pr*el a otirat se o Milu, muzou jen ubozaci. Panove, az budete mit takovou stastnou a pocetnou rodinku jako on, a obstojite, muzete si gratulovat. No reknete, kdo z vas na to ma...tolik deti!:-)
Kdyby jsi to Milo cetl, tak to neber jako najakou urazku apod.:-)
hahaodpovědět 
    Re: Páni jsou mladí a blbí?!14:50:01 19.03.2013
to, co považuješ za svoje zvyky, ti vnutili násilím právě z té Itálie (vánoce, velikonoce, neděle) a značně nevybíravě ti (předkům) "vysvětlili", co je správné
odpovědět 
     Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:29:13 21.03.2013
vnutili násilím právě z té Itálie vánoce, velikonoce, neděle
Hod nam nekam fotky ze svoji rodiny z techto dnu, ty mudrci, jo?:-))
hahaodpovědět 
    Re: Páni jsou mladí a blbí?!13:18:38 21.03.2013
že ačkoliv skutečně nepatřím do církevního fanklubu, na kříži bych neseděl - a to z toho důvodu, že tím můžu nasrat některé místní lidi,
Tak tak, ja taky nejsem vyznavacem judaismu, nebo koranu, a tak do mesity nepujdu v trenclich jen, pac venku je parak:-)
Ale to mas fuk, protoze zvlaste v nasich zemich totiz plati: Komu neni z hury dano.....:-))
hahaodpovědět 
  Re: Páni jsou mladí a blbí?!15:29:52 20.03.2013
Hlavně se z těch symbolů neposer.:)))

http://images.summitpost.org/original/28817.jpg
Michalodpovědět 
   Re: Páni jsou mladí a blbí?!15:38:18 20.03.2013
Ano, něco takového si jistě mysleli a myslí i zloději tabulek z horolezeckého hřbitova.
odpovědět 
 S Vámi je sranda09:09:42 20.03.2013
To mne zase pobavilo - řada z vás tady obhajuje lezení po kříži a nemá naprosto žádný respekt k symbolu, který pro někoho představuje něco důležité, ale když někdo odšrouboval někde pár cedulek se jmény, tak jste se mohli podělat. Klidně si jedete do zahraničí a chováte se tam jak prasata a doma byste za odšroubování mosazné cedulky dotyčného nejraději lynčovali.
odpovědět 
  Re: S Vámi je sranda15:40:00 20.03.2013
keby ten kriz ukradol tak to je o niecom inom, evidentne je dost masivny a to ze nan vyliezol nikomu neublizilo
odpovědět 
   Re: S Vámi je sranda17:41:50 20.03.2013
To není pravda. Mě také nijak neublížilo, když někdo odmontoval a odnesl ty pamětní desky. A přesto to neschvaluji. To, že pro tebe nemá nějaký symbol smysl, ještě neznamená, že nemá ani pro někoho jiného. To samé platí třeba o pálení vlajek, náboženských knih a podobně. Nehledě na to, že kdyby na ten kříž vylezl každý, za chvíli bude zničen. Podobná fotka jen demonstruje nezralost a malost.
odpovědět 
  Re: S Vámi je sranda13:39:19 21.03.2013
Klidně si jedete do zahraničí a chováte se tam jak prasata a doma byste za odšroubování mosazné cedulky dotyčného nejraději lyncovali.
jedete do zahraničí a chováte se tam jak prasata...
Ale hlavne ze jim to leze ty "*ole" vis? Tak jim do toho nemas co kecat!:-)
Ale jinak fotky hezky. A beztak budou lidi, ktery tohle proste nemusi nijak lakat, a neznamena to, ze o neco nejak prichazi. V ruznosti je krasa, v uniformni jednote, je hruza, i kdyby to melo tisice krasnych "barev".
hahaodpovědět 

 krásný11:41:22 16.03.2013
fotky a další článek který láká do kopců, nad gramatikou holt člověk zavře obě oči 0;)
Hankaodpovědět 

 Celkově za jedna13:09:47 16.03.2013
Parádní, teď je to tu kanonáda dobrejch článků, tenhle se mi taky líbil.
Steveodpovědět 
 Re: Celkově za jedna19:39:14 16.03.2013
No vida, jak zabrala "inzerce" o nové lano. Já bych ho přál každému kdo jde s kůží na trh a není to úplně volovina.
Fab.odpovědět 
  Re: Celkově za jedna23:25:48 16.03.2013
Pěkný.Jinak na Marmolade to tak občas je,že štand není.Při přelezu vedlejší cesty Conforto Bertoldi jsme nenarazili na štand asi sedm délek,jo a Moderní časy je o dost náročnější cesta i když klíčová délka celkem dobře zajištěná.
Bahnoodpovědět 
   Re: Celkově za jedna10:11:39 20.03.2013
Konečně zase někdo z mála, kdo dostal odvahu napsat o normálním výjezdu (do hor). Přečtu a jdu dál, díky.
 martanodpovědět 

 Dik01:39:18 20.03.2013
Jsem rad, ze nejsme sami, kdo dostal v Quixotovi na Marmolade tak trochu na pametnou. Dik za oziveni vzpominek, fajn clanek. Jo, a pokud by nejaky nabozensky fanatik delal anketu, tak sezeni na vrcholovem krizi mi nevadi :)
jikosodpovědět 
 Re: Dik16:08:18 20.03.2013
moc pěkný článek. dolomity je pro mě srdeční záležitost. a ty nejtěžší pětky jsem tam taky našel:-)
petanodpovědět 

 Pecka11:42:05 30.03.2013
Moc pěkný článek, napsaný svižně a čtivě. Jen více takových:-)
Škoda jen, že snad pod každým článkem, co se tu objeví, se rozjede debata lidí co si honí triko. Snad se to změní a budeme k sobě vstřícnější a shovívavější.
Mnoho hezkých chvil u skály, jaro už je za bukem;-)
Přemekodpovědět 

 Foto dne:

Východní cesta, Obelisk
 Databáze cest:
Všechny cesty (176712)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pit Stop 7A Skály U Sosnové
Le Ronfleur Paradoxal 5c Mont Blanc
Jihozápadní Hrana VIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Normální Cesta 1 Píšťala
Le Refuge Des Gros Mulets 7a+ Gorges Du Tarn
Nově komentované:
Zatmění Xc Adršpach
Gerade R6 5- Frankenjura
Jen Pro Bílé VIIIc Adršpach
Trojspára 5A Větrná Hůrka
Zlatý Žíly 8 Hlubočepské Plotny

 Nově v diskusi:
Re: Závod v Teplicich | Re: Poděkování | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Re: Závod v Teplicich | Štenice | Závod v Teplicich | Re: Koukolova hora | Re: Koukolova hora | Re: Koukolova hora |

 Nové komentáře:
Re: Gratulace | Slaňování z prasečích ocásků | Re: Vt | vice kontextu | Re: FunTomáš | Re: FunTomáš | Re: FunTomáš | Re: FunTomáš | Švýcaři maj dost prachů... | Re: FunTomáš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Adam Ondra v českém olympijském oblečení pro Paříž 2024 (17)
Magic Wood tě potřebuje (11)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
Zdeněk Hák a Radek Groh s Lucií Výbornou o Muchu Chhish (7475 m) (6)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)

 Nově v inzerci:
pracovní jistítko Singing Rock SIR | Rab Downpour Eco - Membránová bunda | Black Diamond Alpine Start Hoody, vel. L | Ahoj | Prodám friendy Kouba Manta, velikost 4, 4, 5, 5 | NOVÉ kalhoty Tilak Lofoten, velikost XL | Gabrielka 2x expreska | Singing rock Buddy set | Lezení víkend | Průvodce Drábské světničky |

 Anketa:
Líbí se vám naše kolekce oblečení pro letní OH v Paříži?
 Ano 
 31 
 Ne 
 39 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.